X°. 122. Diiidags 16 October 1923. 110 jsargaug* BUITENLAND. Een zöne-quaestie Staten-Generaal. School en Kerk. Binnenland. Beehtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Sport,. STADSNIEUWS ABONNEMENT Frjjs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 ceui. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE Uitgave Na».ml. Vennootscfeap Goesche Courant ADVERTENT1ÉN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. Crifieke toestand In Duifschland. De Rijksdag heeft de machtigings wet met 316 stemmen vóór, 24 stem men tegen en 7 onthoudingen (o a. Stinnes) aangenomen. Van de 459 leden, die de Rijksdag telt, waren 316 aan wezig, waaruit afgeleid kan worden dat de wet lang niet zooveel voorstanders hoeft als men uit den uitslag der stem ming zou kunnen afleiden. Afwezig waren o.a. de Duitsch-nationalen en de communisten, wtlke vóór de stem ming de zaai hadden verlaten. De r<geering zal dus nu trachten de ver warringdoor verordeningen (muntwezen, tegen prijsopdrijving enz. enz.) meester te worden. Inmiddels neemt in het Roergebied de crisis steeds rcherper vormen aan. De werktijd in de rjzeiindustrie is tot 24 uur per week verkort. Zaterdag werd op de mijnen en bij Krupp niet gewerkt. Verschillende directies bevin den zich in financieele moeilijkheden door het vervallen van de rijksloon- toeslagen Mijnen en fabrieken zitten nu zonder geld eo de staat kan geen eredieten meer verieenen. Bovendien kunnen de producten niet meer worden afgezet, daar de Franschen hun be lemmerende verboden handhaven en het spoorwegverkeer nog niet in orde is. Ouder de arbeiders heerscht onte- vredenheid en uit verschillende plaatsen komen berichten van leveusmiddeien- reiletjes, plunderingen en bloedige botsingen. Eenigszins komisch doet hierbij aan de vermelding van onderhandelingen te Beilijn tusschen werkgevers en werk nemers over verlenging van den werktijd, Bij tractaat van Weenen kreeg Frankrijk in het begin der 19e eer.w eenige dislricten om Genève heen, doch bepaald werd dat deze buiten de Fransche douanegrens zouden blijven en vrijen haudel met Zwitserland zouden hebbeu Thans heeft Frankrijk met ingang vau 10 November botweg deze vrije zones afgeschaft. Aanvankelijk had de Zwitsersehe regeering hiertegen geen bezwaar, maar bij referendum bleek het volk er tegen en de regeering trok haar ja-woord in. Zwitserland wil deze zaak aan het Haagsche intern, hof onderwerpen en van officieuse Fransche zijde is bereid willigheid gebleken om de onderhan delingen voort te zetten. Niettemin is het gebaar van Frauk. rijk aller-onhebbelijkst en tegenover een groote mogendheid zou men zich dit niet hebben gepermitteerd. Had Frankrijk in 't begin van den Eüro- peeschen oorlog niet den mond vol va» bescherming der kleine naties P De storm in Engeland. Vrijdag heeft tijdens een hsvigeu storm een geweldige golf een wagon verbrijzeld van een militairen trein, die te Dover op het marine-hoofd stond. Vijf soldaten braken daarbij armen of beenen. Drie verkeeren er in een ernstigen toestand. De Zuidertoren met de daaraan belendende muren van het kasteel van Sandgate te Folkestone werd door den wind vernield en de landingssteiger werd beschadigd. Het haveuspooriyntje te Folkestone is weggeslagen. Te Brighton is de electrische spoor, die langs de kust loopt, gedeeltelijk vernield. Te Portsmouth waren de golven zoo hoog, dat de arbeiders in de haven hun toevlucht moesten nemen in ver schillende restaurants. In Londen heeft het 16 uur achter elkaar gestortregend. TWEEDE KAMER. Ook de tweede dag der interpellatie Troelstra heeft weinig opgeleverd. Zoo weinig, dat de heer Marchant het niet de moeite waard vond om aan het debat deel te nemen en slechts een tweetal vragen stelde. Het belangrijkst was de rede van den heer Dresselhuys (v.b.) welke sprak van een Oolijn qui pleure bij den mil joenen-nota tegenover een Coljjn qui rit bij de Vlootwet. In dit verband informeerde spreker waarom de minister niet eerder wat verteld heeft over hei potje van 127 miljoen te veel betaalde belasling, dat thans voor het vlootfonds wordt bestemd. Tegenover het optimisme van den heer Coiijn, die meent dat de Vlootwet ons niets zal kosten stelde spr. de opvatting dat, wanneer nu voor zes jaar gevoteerd wordt, men zich voor 12 jaar bindt, dus niet voor het halve maar voor het heele minimum. Spr. komt lot een totale kostenberekening van 800 miljoeD. Nederland zal na den eersten termijn een schuld overhouden van 80 miljoen. Verder moet men bij de vergelijkende kostenberekening niet vergeten, dat er de laatste jaren vrij veel bijgebouwd was, al geschiedde dat dan niet onder vigueur vau een speciale Vlootwet. Ah de duikbooleu en kruisers, welke thans in aanbouw zijn, gereed waren, kon het bedrag der eerstvolgende jaren op nieuw in overweging worden genomen. Had de regeering den finaneieelen ernst dezer tijden begrepen, dan had zij zich bepaald tot het aanvragen van matige sommen op de begrootingen der eerst volgende jaren dan zou zeker niet zóó'n agitatie tegen onze marine ont staan zijn. Na met deze Vlootwet was het alom opwinding en sensatieals de regeering echter van jaar tot jaar redelijke posten voor nieuwe oorlogs schepen had uitgetrokken, zou daar tegen vermoedelijk evenmin hevig verzet zijn ontstaan als de vorige jaren het geval was geweest. Doch instede van te temperen versnelde, ja verdubbelde de regeering het tempo van aanbouw. Ofschoon de heer Dresselhuys zelf voorshands eene vloot in Insulinde onmisbaar acht en dus van finale stopzetting niets wil weten, zouden hij en zijne politieke vrienden toch onder deze omstandigheden onmogelijk hun stem aan de Vlootwet kunnen geven, tenzij deze geheel van karakter veranderde. Hiertegenover voerde minis ter Ruys de Beerenbrouck aan, dat met „doorzieken" niets goeds te bereiken viel (wat mr. Dresselhuys volgens zijn eigen uitroep echter allerminst beoogde, en minister Coiijn betoogde, dat ver snelde aanbouw (leveringstermijn van zes jaren bij twaalf annuïteiten, voor zoover plthans de vloot betreft) nood zakelijk was, aangezien in vorige jaren de marine niet „op peil" was gehouden. Ook hield deze minister vol dat voor Nederland de Vlootwet een verlaging van uitgaven beteekent. (De minister vergeet dan tocb in allen gevalle naar voren te brengen, dat de brzuiniging op marine wordt opgeofFerd. Red. G. Crt Overigens werd opnieuw verklaard, dat de regeering het jongste advies van den Gouverneur Generaal betreffende de Vlootwet niet wenscht over te Ie gen. Weliswaar had mr. Dresselhuys een treffend antecedent onl dekt uit den jare 1911, toen minister De Waai Malefijt bij een :oorigeiijke kwestie na eenig tegenstribbelen een advies van den Gouverneur Generaal Idenburg overlegde en daarmede zwichtte voor den drang van leden 'der rechterzijde ook, maar daarvan trokken de heeren achter de groene tafel zich niets aan. Mr. Gerritsen (v. b.) stelde voor Indië, onder beroep op verschillende autoriteiten zijn pessimisme tegenover het optimisme van den heer Coiijn, doch hij kreeg nagenoeg geen antwoord. Vermelden wij tenslotte nog dat de heer Van Eavesteign (comm.) den heer Colyn uitmaakte voor een Musso iini en sprak van koning Coiijn, wiens koningschap niet erfelijk maar ver derfelijk was. Een en ander wekte groote vroolijkheid. Inmiddels is het ons een raadsel waarom, indien alles zoo rooskleurig is als minister Coiijn het voorstelt, minister De Geer aftrad. Den heeren der linkerzijde en ver moedelijk ook den zwijgers ter rechter was dit eveneens een groot vraagteeken. En minister Coiijn wist niet anders te antwoorden dan Vraag u het aan minister De Geer zelf. Geref. Kerk Bedankt voor Zuilichem door Ds Brouwer te Driewegen-Borisele. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Haudel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Oct. inNedirland uitgesproken 72 faillissementen tegen 66 faillissementen in dezelfde week van het voiige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Oct. 1923 3310 faillissementen tegenover 3406 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Verwarming aer treinen. Vanaf heden worden de treinen op de Nederlandsche sponrwegen verwarmd. De ambtenaren. Te Utrecht is in -een vergadering van R. K. overheidspersoneel scherpe critiek op de regeeringsplaunen uit geoefend en is het verlangen uitge- sproken van nader overleg met de regeering, Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg is twee jaar gevangenisstraf geëisebt tegen den 38-jarigen schipper A. B. uit Zuid-Beierland, die op 11 Augustus onder Wemeldinge zijn motorschip Zes Gebroeders, geladen met hooi, in brand zou hebben gestoken om de verzekeringsgelden te krijgen. Demonstratiemotortrekkers. Donderdag en Vrjjdag werd op de landerijen der N.V. de Bathpolders een demonstratie gehouden met motortrek kers. De demonstratie stond onder leiding van de Werktuigen-commissie Z.L. met medewerking van Prof, Visser, directeur van het Inst. v. Landbouw werktuigen en gebouwen te Wageningeu, Aanwezig waren de volgende trekkers: le „Lanz Veidmotor" van Heinrich Lauz te Mannheim, vert.Verkoop bureau van Lanz landbouwwerktuigen, Den Haag. 2e „International" van International Harvester Co. te Chicago, vert.fa. G. W. van Driel en van Dorsten, Hoofd dorp. 3e „Fordson" van Henry Ford, vert. W. de Schrijver, Middelburg. Nog was aangegeven de „Britis Walles" van Ruston en Hornsby Ltd, vert. Landre en Glunderman. Deze machine kon echter door tegenspoed bij invoer niet aanwezig zijn. Op 11 October werden remproeven genomen, terwijl 12 Oct. op het veld werd geploegd. De weersomstrndigheden waren buiten gewoon slecht, waren deze beter ge weest dan zouden de machines zeker meer hebben kunnen presteeren. Toch hebben allen de een korter de ander langer kunnen werken en we! zjodanig dat de bruikbaarheid van motortrekkers voor landbouwwerk des te meer bewezen. Eene boordeeling kon door de commissie staande de demonstratie nog niet worden uitgesproken. Er was weinig publiek aanwezig. Land- en Tuinbouwongevallenu Door den minister van A,, H. en N zijn benoemd de leden van de com missies van scheidslieden, inzake de uitvoering van de land- en tuinbonw- ongevallenwet 1922. In de commissie met zetel 's-Graven- hage, zijn o.a. benoemd Tot leden-werkgevers: Krijn Jansen 's-Heer Arendskerke Adr. Rijk Az. Oudeiande; H. Bliek, Goes; I. de Buck, Serooskerke (W-); B. Giljam: Ouwerkerk W. Koning Wz., Rilland tot plaatsvervangers H. van Iwaarden HeinkenszandD. de Jonge, Goes W. Wisse, KamperlandG. van de Putte, Vlissingen Ph. J. van Dixhoorn Axel; s, J. de Regt, Wissenkerke. Tot lid-arbeiderJ. v. d. Hoek en tot plaatsvervanger Pieter Janse, beiden te St. Maartensdijk. Voetbal. N. V. B. Zuid 2 MiddelburgVlissingen 01 N. V. B. Luid. Se kl. B. O. ZZrelaudia 1 8 Competitie Z. 7. B. District Walcheren en ZBeveland le klasse. S. B. O. I—Zeelandia II .7—2 Walcheren IIZeeland I 31 VeereStavast 21 Goes IITovido 15 2e klasse A. MedioTerueuzen II 21 2e klasse B. Zuid-BereiandWalcheren III 4 1 Stavast IIVeere II 101 Raadsagends. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Woersdag, den 17 October 1923 des namiddags twee uur. Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 25-Juli, 29 Augustus en 4 September 1923. Installatie van de heeren Mr. J, W. Goèdbloed en M P. de Looft' als leden van den Raad. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoeken om afschrijving van belasting. 4. Rec'ames schoolgeld. 5. Verzoek van het bestuur van het reizeöd drankweer-museum om subsidie uit de gemeentekas. 6. Verzoek van een aantal marktkooplieden om ver laging on hel marktgeld. 7. Voorstel tot wijziging vau het Raadsbesluit van 14 December 1922 no. 5 tot onder- handsehe verpachting van grond aan den heer A Govers. 8. Voorstel be, treffende de salarieering van het per soneel verbonden aan den Keurings dienst van Vee en Vieesch voor de combinatie Goes. 9. Voorstel tot het verieenen eener vaste aanstelling san den directeur-veearts van den keurings. dienst van vee en vieesch. 10. Voorstel tot het toekennen eener gratificatie aan den agent van politie P. Zandee. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooling voor 1923. 12. Voorstel tot wijziging der begrooting van het grondbedrijf voor 1923. 13. Verzoek om afschrijving van hoofdelijke» omslag. 14. Voorloopige vaststelling der ge. meente-rekeuing over 1922 met de bijbehoorende bedrijfsrekeningen. 15. Bezwaarschriften hoofdelijken omslag. Stukken voor dek Gemeenteraad. A. Govers. B. en W. stellen voor het besluit tot verpachting aan den heer A. Govers van een perceel bouwland voor den tijd van 7 jaar zoodanig te wijzigen dat de pacht niet ingaat op Januari 1923, maar op 1 November 1923 aan gezien het nader gebleken is dat de pacht van den vorigen pachter, den heer P. Baareuds, eindigt met rooven oogst 1928 of uiterlijk 1 November van dat jaar. Gratificatie. B. en W. stellen voor den agent van politie P. Zandee, welke op 1 October j.l. zijn 25-jarig ambtsjubileum her dacht, overeenkomstig de heerschende gewoonte, een gratificatie toe te kennen van f 25, Subsidie drankweermuseum. Het Bestuur der Ver. tot oprichting en exploitatie van een Reizend Drank- weer-Mnseum» verzoekt om subsidie uit de gemeentekas. Adressant grondt zijn aan rraag hoofd zakelijk op de omstandigheid, dat de Rijkssubsidies aan de landelijke drauk- bestrijdings-vereemgingen, waarvan het drankweer-museum financieel afhanke lijk is, zijn verminderd, terwijl het laatste geen bydrage uit 's Rijkskas kan ontvangen. B. en W. hebben reeds eenige malen hun afkeuring uitgesproken over de wijze waarop de gemeenten den iaatsten tijd worden genoopt lasten op zich te nemen, welke het Rijk zich van de schouders schuift en meenen dat het al'erminst op den weg der gemeenten ligt, aan dit systeem nog vrijwillig uitbreiding te geven. Bovendien is het h. i. onmogelijk de verschillende in- tellingen waarvoor den iaatsten tijd subsidies gevraagd worden, alle fitisn- cieei te steunen, hoe nuttig ze elk op zich zelf ook mogen wezen. B. en W. stellen dus voor afwijzend op het verzoek te betchikken. Marktgeld. Door een aantal marktkooplieden van elders wordt verzocht om verlaging van het marktgeld. Zij schrijven dat verschillende kooplieden de kosten te zwaar achten en wegblijven, waardoor de markt achteruit gaat. B. en W. merken het volgende op Tot goed begrip van deze aange legenheid diene het volgende Gevolg gevende aan een in den Rand naar voren gebraihten wensc'i, deden B. en W. teneinde dekking te zoeken voor de stijgende kosten va» de markt gedurtnde de laatste jaren op 24 No vember 1921 het voorstel om het staangeld voor kramen enz. op de ge wone marktdagen, bedragende f 0,10 per Ms., voor personen van buiten de gemeente te brengen op f 0,20 per M2. Voor ingezetenen bleef de bestaande heffing gehandhaafd. De toenmale financieele commissie deed evenwel het voorstel, gemeld be drag van f 0,10 voor niei-ingezeteuen te brengen op f 0,30, welk voorstel na ampele bespreking en bestrijding van verschillende kanten, werd ver worpen. De voorstanders waren van meening, dat een verhooging tot f 0,30 aan het marktbezoek geen schade zou toebrengen de tegenstanders evenwel vreesden dat zulks wel het geva! zou zijn. Het voorstel van B. eii W. om de heffing te brengen op f 0.20 voor personen van elders werd hierna san- genomen op grond van de overweging, dat het billijk was, eenige tegemoet koming te verieenen aan de Goesche winkeliers, die reeds in den vorm vau belasting bijdragen in de algemeeiie lasten der gemeenschap. Inwilliging van het thans gedaan verzoek zou de gemeente een ontvangst doen derven van plm. f 1400—f1500 per jaar, doch voor de kooplieden van elders slechts een voordeel brengen van gemiddeld f 0,50 of f 0,60 per kraam per marktdag, een bedrag, zoo gering, dat het B. en W. wil voorkomen, dat het hen onmogelijk kan doen besluiten, de markt alhier voorlaan te mijden. Zij stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Keuringsdienst Vee en Vieesch. In overeenstemming met de besturen der kringgemeenten van de combinatie Goes, stellen B. en W. voor om de bestaande tractementen van deo direc teur-veearts (deze heeft een jaarwedde van f 2500, onder voorwaarde dat hij geen vergoeding zal deelareeren wegens kosten van zijn automobiel, of ander voertuig, welke door hem behalve voor zijn particuliere practijk ook in het belang van den dienst wordt gebruikt) en van den hnlpkeurmeester (welke een salaris van f 2200f 2600 's jaars geniet) te handhaven. Deze salarissen waren voor één jaar vastgesteld (tot 1 October j.l.) In een bijeenkomst met de colleges van B. en W. der samenwerkende ge meenten heeft de directeur-veearts,de heer van Baak, een overzicht gegeven omtrent de werkzaamheden aan den dienst verbonden en hebben alle aan wezigen de overtuiging ontvangen, dat diens salaris geenszins te hoog is te noemen, Wat den hulpkeurmeester aangaat de directeur is over diens arbeid en optreden zeer tevreden en overtuigd dat deze functie een volledige dagtaak oplevert. Voorts is gebleken, dat het salaris ongeveer gelijk is aan dat in meerdere andere kringen. Tenslotte nemen B. en W. in aan merking dat de dienst zichzelf kan be druipen en de samenwerkende gemeenten dus niet in de kosten behoeven bij te dragen. Voorts stellen B. en W. voor den. directeur-Veearts, den heer C. van Baak, die destijds voor den tijd van een jaar werd benoemd, een vaste aan stelling te verstrekken. Stukken. a. Bericht dat de minister v. binnenl. zaken geen bezwaar heeft indien voor het lager onderwijs beneden een belast baar inkomen van f 800 schoolgeld wordt geheven. b, Boeken en kas van den gemeente-

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1