119 Dinsdag 9 October 1923. 110 jaargang. Hartenvrouw, BUITENLAND. FEUILLETON. School en Kerk. Een Vrije Middag. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,-—, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, |Woensdag- en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave NmimI. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Kloeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT DE CHAOS IN DUITSCHLAND. Uit de asch der vorige regeering is tenslotte toch weer de groote coalitie verrezen. Echter kan men het nieuw geboren kabinet moeilijk als een soort van Fenix begroeten. Veeleer is het een moeizaam uitgebroed kippetje dat hier te voorschijn komt. In het kabinet treffen we tal van oude bekenden aan; behalve den rijks kanselier, die buitenlandsche zaken voor z'n rekening heeft genomen, is er dr. Gessier, de krachtige minister der rijksweerbaarheid. Dr. Hilferdink is niet meer minister van financiën. Zijn zetel is ingenomen door den vroegeren minister van volksvoeding, dr. Luther, »ien plotseling financieele kwaliteiten schijnen te zijn aangewaaid. l)e politieke toestand in Duitschland blijft een groote chaos. De redactie- comm:ssie die voor de groote coalitie een compromis moest opstellen, heeft een zware taak gehad. In haar formule heeft ze steenen des aanstoots weten te vermijden, maar het schijnt dat de achturendag toch gedoemd zal zijn van het tooneel te verdwijnen. De machtigingswet en de wet tot oprichting van een circulatiebank zijn van de agenda van den rijksdag afge voerd, maar blijkens de uitlating van dr. Stresemaun aan het slot van zijn rede, waarmede hij het nieuwe kabinet in den Rijksdag presenteerde, acht de ïijkskauselier althans de eerste wet noodzakelijk en zal deze dus wel weer opnieuw aanhangig gemaakt worden. Hiermede hebben we meteen het belangrijkste van deze rede, waar'n al zeer weinig nieuws werd gebracht, vermeld. De zitting van den rijksdag droeg een stormachtig karakter, wat kan blijken uit het volgende filmpje Siresemann gij hebt zoo vaak om een dictator geroepen, dat gij hier geen Jet op behoeft te roepen. (Groote on us!. Stormachtige interiupties bij de communisten.) De rijkskanselier kan zich niet meer verstaanbaar maken en houdt ten slotte op met spreken. De communist Remele wordt tot de orde geroepen. De staat van beleg, zegt de rijks kanselier als de orde weer hersteld is, is uitsluitend gericht tegen degenen die een gevaar zijn voor het voortbe staan van den staat. Deze zin ver oorzaakt nieuwe opgewondenheid aan de linkerzijde. De rijkskanselier spreekt eenige keeren achter elkander een slotzin uit die eerst door het geroep leugenaar, niet is te verstaan, maar ten slotte aldus blijkt te luiden „Wij hebben niet slechts voor het heden plichten te vervullen maar ook voor de generatie die na ons komt." Toejuichingen bij de meerderheids partijen. Gesis en gefluit en geroep van „Nieder" aan de linkerzijde. En niet alleen op politiek gebied, ouk op economisch terrein is het bij onze oostelijke buren je reinste chaos. Waar moet dat tenslotte op uitdraaien? De fin. corr. der N. R. Crt. schrijft 19 DOOK HELLMUTH MIELKE: Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Alsen was verbluft. Hier had hij vroeger eens het spoor van Tilli ge zocht, zonder het te vinden en nu klonk hem haar naam uit den mond der beide meisjes als dien van een heel goede bekende tegen 1 „Zij verzocht me je te groeten. Zij denkt nog steeds aan onze prettige uurtjes op het seminarium. U moet namelijk weten," wendde zij zich tot Alsen, „dat juffrouw Dehnhardt met mij en Sophie hetzelfde seminarium voor onderwijzeressen bezocht heeft." „Juffrouw Dehnhardt, de dochter van onzen directeur?" vroeg Alsen „Ja, en ze heeft zelfs zoo'n schitte rend onderwijzeres-examen gedaan, dat zij, als ze wil, direct les kan geven aan een meisjes-H. B, S. Ze heeft het natuurlijk niet noodig. Zouden wij tevreden zijn, als zulks met ons ook over deze kwestie o m. „De houding, die door verschillende fabrikanten en, ernstiger nog, soms bij de bronnen van voortbrenging van de grondstoffen ten aanzien van de prijs bepalingen wordt aangenomen, kan er toe leiden, dat in Duitschland de meest volstrekte ellende te voorschijn wordt geroepen. Reeds is het algemeene peil van de prijzen tot boven dat van de weieldmarkt gestegen voor enkele artikelen is de afwijking zelfs buiten gewoon groot te noemen. Dit is b v. het geval bij steenkool; Engel;che brandstof is thans goedkooper verkrijg baar dan Duitsche. Het gevolg is o.a. geweest, dat de steenkool van Neder- Silezië geen afzetgebied meer kan vindes en dat in dit district voorloopig des Donderdags niet zal worden ge werkt. In een tijd, waarin alles er op betekend moest zijn zoo volledig moge lijk aan de eigen behoeften te voldoen en bovendien hard te werken om door uitvoer naar andere landen export- winsten te verkrijgen, ziet men dus den waanzin van een weke'jjkschen extra rustdag. Ernstiger nog dan de brandschatting, waaraan het Duitsche volk is blootge- sleld vsn de zijde van vele producenten, is de houding, die de banken ook be ginnen aan te nemen. Niet alleen worden de onkosten, den cliënten in rekening te brengen, met den dag ver hoogd, het mogelijke wordt ook gedaan om alle kleine rekeningen, die wat veel moeite veroorzaken, uit te schakelen. Coupons en dividenden worden beneden een zeker bedrag niet meer verant woord uitlotingen woiden niet meer gecontroleerd voor in betaling gegeven cheques wordt men eerst na tien dagen gecrediteerd, enz." In elk geval nog lang zoo erg niet als de warboel bij onzen post-cbèque en giro, zal men misschien opmerken. Maar toch ziet men hier aan het eens zoo sterke en gezonde hout van het Duitsche bankwezen venijnige wormen knagen. 'Ook op dit terrein vermolming, ver nietiging. Vindt Frankrijk het nu nog al siet erg genoeg Vervolgonderwijs. Het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij heeft een circu laire aan de afdeelingen verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat het vervolgonderwijs ten plattelaade een punt van ernstige bespreking is geweest in de laatste vergadering en er is op gewezen, dat het vervolgonderwijs, het welk van een zuiver locaal belang is, in het gedrang komt. Aan het Kon. Ned. Landb. Comité is verzocht ter bevoegder plaatse stappen te doen om te komen tot een meer rationeele rege ling der kosten, die het middelbare- en vervolgonderwijs te weeg brengen Aan de afd besturen wordt verzocht er bij de gemeentebestaren op aan te dringen dit zelve ter hand te nemen, omdat het geldt een groot algemeen plattelandsbelang, daar het vervolg- het geval was, Sophie „Neen, ik nietliep deze levendig uit. „Ik verheug mij er iederen morgen al weer op, als ik naar school ga, naar mijn kleine, prettige leerlingen." „Zij heeft het seminarium ook alleen maar bezocht voor haar algemeene ontwikkeling. Zij is namelijk niet alleeD een zeer bekoorlijk, maar ook een heel schrander meisjes. Haar opstellen waren in één woord prachtig." „Waar heb je haar dan ontmoet?" vorschte Sophie verder uit. „In den dierentuin, waar ik na schooltijd een oogenblik ging wandelen. Zjj was niet alleen, maar in gezelschap van een heer. Ik wilde groetend voorbij gaan, maar zij sprak me aan en liep heel aardig keuvelend een eindje met me op. Zij stelde mij ook aau dien heer voor, een zekeren heer von Flügge als ik mjj goed herinner," „Een kleine, donkerbruine heer vroeg Alsen gespannen. „Ja, kent u hem wel? Overigens heel aardig. Ottilie vertelde me ook, dat zij morgen met haar ouders naar Helgoland zou vertrekken, om daar eenige weken te vertoeven. Mijnheer von Flügge zal de familie vergezellen. „Dus een openlijke aanbidder 1» riep Klaartje, de telefoniste. „Zoo behoef je het toch niet direct i Een middag met vrouw en kinderen uit wandelen gaan is thans geen uitzondering meer. Door het gebruik van RINSO, de zuivere zeep in korrelvorm,is de wasch thans vroeg gereed, het werk van den waschdag bestaat eigenlijk niet meer. Want RINSO wascht het goed's nachts, terwijl U slaapt. Alleen 's morgens uitspoelen, meer behoeft U niet te doen. Koopt nog heden een pakje. Oplossen in kokend water volgens gebruiksaanwijzing. Overgieten in (Je kuip. onderwijs meestal de sluitsteen van het algemeen vormend onderwijs is, dat vele plattelandsbewoners genieten. Bo vendien is goed vervolgondei wijs van niet te omschrijven beteekenis voor hen, die voornemens zijn verder vak onderwijs te volgou, zoo bijv. land- bouwwintercussussen, die het bestuur in dit verband bijzonder op het oog heeft. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.*8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Oct. in Nedsrland uitgesproken 128 faillissementen tegen 81 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 5 Oct. 1923 8138 faillissementen tegenover 2310 over hetzelfde tijdperk van het Aorige jaar. De minister van Arbeid maakt be kend, dat iu verband met de nog be schikbare middelen, alleen die aanvra gen om woningbouwpremie, welke vóór 1 Nov. het Departement van Arbeid of het Bureau van den Hoofdinspecteur v. d. Kaa hebben bereikt, in behande- te beschouwen, hoewel het mij ook toescheen, dat hij veel moeite voor haar deed. Bij haar heb-ik echter niets opgemerkt. Zij schertste wel met hem, maar toch beslist op terughoudende wijze." Alsen keek Anna met een dankbaren blik aan. Bij de opmerking van Klaartje had hij een steek door zijn hart voelen gaan. Toen hij op weg naar huis was, dacht hij nog daaraan. En toch, was het tenslotte niet van zelfsprekend, dat de adellijke pronker naar Ottilie's hand dong, een meisje, dat even rijk als betooverend was. Opnieuw leefden de gebeurtenissen van dien noodlottigen nacht in zijn herinnering op. De zwakke verdenking, die hij toentertijd koesterde, dat von Flügge als bankhouder niet steeds correct handelde, werd thans door de ijverzucht, die hij in zijn binnenste voelde knagen, versterkt. Ottilie de verloofde van een avon turier, van een valsehen spelerDie gedachte vervulde hem met afschuw. Neen, zooiets kon niet, dat mocht niet gebeuren. Maar bad hij wel eenig bewijs voor zijn verdenking Alles was tenslotte toch maar, zooals hij zichzelf moest bekennen, een fantastisch vermoeden van zijn opgezweepte, grenzenlooze ling kunnen worden genomen. Zeker heid, dat aan de aanvragen ten volle zal worden voldaan, kan niet worden gegeven. Na 31 Oct. ingekomen aan vragen worden terzijde gelegd. De Vlootwet. Het lid der Tweede Kamer de heer Dresselhuys heeft aan den minister van koloniën gevraagd Is de minister bereid mede te deelen, of aan Zijn Excellentie bekend is, welke thans de meening is van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië over het aanhangige ontwerp Vlootwet en de daaruit voor Ned.-Indië voort vloeiende geldelijke gevolgen Zoo ja, wil de minister dan dit oordeel ken baar maken vóór of tijdens de op 11 October in verband met dit ontwerp in de Tweede Kamer te behandelen interpellatie Artikel 40. Het Volk verneemt, dat de aarts bisschop het houden van een landelijke betooging van alle R. K. bijzondere onderwijzers tegen intrekking van art 40 van het bezoldigingsbesluit verbo den heeft. De hoofdbesturen der beide R. K. enderwijzers federaties hadden 8 September in beginsel besloten tot het houden van zulk een hetooging in Den Haag. ijverzucht. Ja, zijD ijverzucht was grenzenloos, zooals zijn liefde voor Ottilie hopeloos was Ongeveer een week later werd Alsen 's morgens in het kabinet van directeur Leitner ontboden. De oude heer liep met ongeduldige schreden in het vertrek heen en weer, zijn handen op den rug. Zwijgend wachtte Alsen af, wat de directeur hem te zeggen zou hebben. Eindelijk bleef de directeur vlak vo»r hem staan. „Hoort u eens, beste mijnheer Alsen, u hebt steeds onze correspondentie met onzen hoofdvertegenwoordiger Pichet in Brussel gevoerd, niet waar Hebt u hm zich misschien een oordeel kun nen vormen over de wijze van zaken doen met dien heer Spreekt u gerust vrij uit, ff at wij hier bespreken is strikt vertrouwelijk, begrijpt u Ik beschouw u uaar aanleiding van uw prestaties tot op heden voor een zeer verstandigen kop." Alsen boog. „Mijnheer Pichet in Brussel is, als ik mijn meening, die ik graag voor beter geef, mag uiten, wat onverschillig in zijn correspondentie," antwoordde hij toen, „ook schijnt hij bij het afdra gen der premiën aan het hoofdkantoor niet veel haast te maken. Hij sluit het Salans;ermindering bij door rijk gesubsidieerde instellingen. Naar de N. R. Crt. verneemt za' aau instellingen, welke uit 's Rijks schatkist subsidie genieten, door de regeering de eisch worden gesteld van 1 Januari 1924 af de salarissen vau het personeel dier instellingen op de zelfde wijze te verminderen als waartoe voor de Rijksambtenaren is besloten. De subsidiebedragen zullen dan met het bedrag der 10 pet. salarisvermin dering worden verminderd. De sluiting van den post-cheque en Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink heeft een exploit inzake den postchèque- en girodienst aan den directeur van het postkantoor te Haarlem doen uit brengen. Daarin wordt de rechtskracht van de sluiting ontkend en gesommeerd een cheque Donderdag 11 October.uit te betalen. Bij niet-uiibetaling zal de Staat in gebreke gesteld worden en voor vergoeding van schade aangespro ken worden. Twee bestuursleden van den Centr. Bond van Ned. post-, tel.- en telef.- personeel hebben bij een onderhoud met den minister van waterstaat de overtuiging gekregen dat de oorspron kelijke décentralisatie nooit meer zal terngkeeren. De postcheque- en girodienst heeft voor den rekeninghouder een mededee- ling rondgezonden, waarin men o.a. het volgende leest omtrent de regeling voor uitbetaling: Men vult voor iedere postrekening twee formulieren die daarvoor aan alle postkantoren, uiteraard alleen voor rekeninghouders, verkrijgbaar zijn, vol gens de gestelde vragen in. De directeuren der postkantoren zijn uitgenoodigd om alle aanvragers zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Zij hebben echter ook in opdracht aanvragen, die niet strikt dringend zijn, af te wijzen. De over te leggen stukken, welke door den rekeninghouder zelf moeten worden onderteekend en ingevuld, zijn Ie. een girobiljet, gericht aan ur. 45100 te 's Gravenhage (de rekening van het Staatsbedrijf der posterijen ea talegrafie) en ingevuld met het bedrag, waarvoor dooi de commissie machtiging tot uitbetaling is verleend en dat op bovenbedoelde kennisgeving voorkomt 2o. een voorwaardelijke schuldbeken tenis voor het bedrag, waarmede de uitbetaling onverhoopt het werkelijke tegoed mocht overtreffen (Een controle-, maatregel omdat niet zelden verschil bestaat tusschen de opgaven van den dienst en het werkelijk tegoed). 3o. in de. noodig geachte gevallen een bewijs van zekerheid voor het sub 2o. omschreven geval. In verband met de voorloopige slui ting van den postchèque- en girodienst zullen de pensioenen aan hen wier pensioen op hun girorekening wordt bijgeschreven over het vierde kwartaal 1923 en zoo noodig over volgende echter goede posten af, zooals mij altijd werd verteld." „Vroeger ja vroeger was zulks het geval," verklaarde de directeur, „maar tegenwoordig is het een zeer nalatige kerel, in wien ik lang niet zoo veel vertrouwen stel als mijn coU lega Dehnhardt. Maar, wat ik hier ge zegd heb, blijft onder ons, mijnheer Alsen. Directeur Dehnhardt heelt dezen heer Pichet vroeger eens in Brussel bezocht en een zeer gunstigen indruk van hem gekregen. Hij moet daar rn de beste kringen relaties hebben. Maar in den laateten tijd en de oude heer schudde verbitterd het hoofd. Dë verzekering van dien Richod schijnt hij wel wat lichtzinnig op zich te hebben genomen," merkte Alsen op. „Ja, deze verzekering betreffende Richod is het juist, die mij zoo verdacht voorkomt en waarove ik nader met u wilde praten. U kent immers den stand van zaken in het algemeen. Richod was een der meest vooraanstaande zijdehandelaars te Brussel, een firma, die zeer in aanzien stond. Dat deze man bij ons een levensverzekering sloot van 500.000 francs, had op zichzelf niets opvallends. Maar dat hij zoo plotseling na een half jaar gestorven is, dat is toch een heel merkwaardige geschiedenis." (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1