,7 "feuilleton Hartenvrouw, Zaterdag 22 September 1$23» Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. Binnenland. N°. 112 110 jaargang, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes fo2, Afzonderlijke nummers S cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. GOESGHE Uitgave Naauil. Venuoot-ekap Goesclie Courant ADVERTENT1ËN van 16 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. eu Eleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zijdie zich met ingang van 1 OCTOBER 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nurpmers gratis. DE NAAMT" Wat is een naam? Wie schouder ophalend deze vraag uitspreekt, beseft op dat oogenblik niet, wat hij in andere oogenblikken uit ervaring geleerd heeft. Er loop' in de drukte van de straat u iemand voorbij, dien ge noodig hebt. Ge roept hem, ge stoot allerlei kreten uit, ge fluit, ge schraapt met uw stok op de'steenen. De omstanders komen u helpen. Hun „Hé!"'s en „Hallo !"'s galmen den voorbijganger na. Maar deze blijft rustig voortstappen, onbewust, dat men hem zoekt. Tot plotseling zijn naam u te binnen schiet. Nu roept ge niet langer tever geefs. Met een schok blijft de mau staan hij keert zich om ge hebt hem bereikt. De naam is een tooverwoord. Den slaper, die door alle geluiden heen- slaapt, wekt hij. De misdadiger, die overschillig blijft voor elk teeken van aandaeht, verbleekt, als men hem zijQ naam toefluistert. Voor den miunaar is hij de zoetste muziek, en het is zeer begrijpelijk, dat een lange reeks plicht plegingen de inleiding vormt voor het oogenblik, waarop nieuwe kennissen genaderd zijn tot de vertrouwelijkheid, die hun toestaat, elkaar bij den naam te noemen. De naam ia heilig hem te bevlekken is een van de ergste vergrijpen. Nie- maud laat ziju naam straffeloos aan randen en iu zeer vele gevallen is het louter de naam geweest, die een zwak keling terughield van eerlooze daden. Wie zich verdiept in de vérstrekken de beteekenis van den naam, zal niet verwonderd wezen, als hij hoort, dat in overoude tijden de meuschen dezen als een zelfstandig wezen bebben be schouwd. De wilden doen het nog, wanneer zij, den naam met den persoon vereenzelvigend, genen vreezen uit te spreken of hem vervloeken. Is niet de naam de schaduw vau deu mensch zijn dubbelganger, zijn andere ik Vereenzelvigen wij ook nog niet naam en persoon, wanneer wij onze kinderen noemen naar oaze ouders en hierbij de gedachte koesteren, dal wij op deze wijze hun wezen bestendigen Naam en persoon behooren bijeen wanneer wij eenmaal een bepaalden klank aan een bepaald lichaam ver bonden hebben, blijft deze samenvoe ging oaverbrekelijk bestaan Zou onze vrouw, onze vriend, ons kind, anders kunnen heeten dan ze heeten Krijgen onze straat- en dorpstypes niet juist beteekenis door hun naam en wurdt omgekeerd hun naam voor ons niet iets kostelijks door de persoon die hem draagt f' De Genestet heeft in een van zijn DOOR HÊLLMUTH MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) „Van wien weet u dan, dat wij iemand zóekir. vroeg hij toen uit— vorschend, daar Alsen zweeg. „Fr is nog niet eens een advertentie voor opgegeven/' „Ik heb het door een toeval ver nomen, mijnheer/ antwoordde Alsen, die niets anders dan deze weinig zeg gende woordea wist te bedenken. „Door een toeval Wat beterken t dat Ik hoop werkelijk niet, dat een onzer beambten zich aan een te vroeg tijdige onbescheidenheid heeft schuldig gemaakt/ „Ik verzeker u op mijn woord, mijnheer, dat zooiets in geen geval heeft plaats gehad." Wie heeft u zulks dan meegedeeld Deze korte scherp ondervragende toon beviel Alsen maar halfnaar de ontvangst te oordeelen, schenen zijn versjes de veronderstelling te berde gebracht, dat; Hieronymus vau Alphen een anderen voornaam i.ou hebben kunnen dragen. Dit leek hem een on mogelijkheid. ,/Hebt gij wel eens oj gemerkt, wel willende lezers, aldus vraagt hij, „hoe innig sommige voornamen met den geslachtsnaam niet slechts, maar ook met het individu dat ze draagt, ver bonden schijnen Koe die voornamen de meuschen, als het ware, teekenen en kleuren Kunt gij u voorstellen dat mr. Willem Bilderdijk bijv. Hieronymus Bilder of Rbyuvis Bilderdijk zou heb ben geheeten Met geen mogelijkheid 1 Kunt gij u een George, een Michel Feith denken, of iets anders dan een Joost van den Vondel, een Huig de Groot Ook een Henri van den Vondel Een Dirk of Joost de Groot? Neen, Bilderdijk móest WilJem, Vondel Joost, de Groot Huig genoemd worden en Van Alphen Hieronymus". Voor onze tijdgenooten zijn de door den Leekedichter gebruikte voorbeelden licht alweder verouderd, maar kunnen zij zich naamkoppeüngen voorstellen als Abraham Troelstra, Louis Kuyper en Pieter Jelles Bouwmeester Inder daad, de naam is de schaduw, de dubbelganger van den persoon. Iudien het waar is, dat er aan een traditie bestendigen, maar anderdeels schrikt de onwelluidendheid van den naam hun ervan af, vader of moeder te vernoemen. De naam, die deze draagt, moge vropger goed hebben geklonken, thans is "hij ouderwetsch of boersch. De oplossing wordt dan veelal gezocht in een vergelijk, waarbij men de dolzin nigste naamsverbastering te baat neemt. Wel een bewijs overigens, hoeveel beteekenis ook heden ten dage de naam nog heeft. Wie op dit punt onver schillig meesmuilt//Wat is een naam?", vergist zich in de draagkracht van het levende woord. DE TOESTAND m DUITSCHLAND. Iu Duitschland is liet verboden dat part'culiereu buitenlandsche deviezen koopen. Men mag ze wel in bezit heb ben, evenmin is men verplicht al z'n buitenlandscbe betaalmiddelen in te leveren, men mag ze alleen momenteel niet koopen. Op deze wijze hoopt de regeering een barricade tegen de mar- keuvlucbt op te werpen. Te Berlijn heeft men eens een razzia gehouden onder degenen waarvan men meende dat hun buitenlandsche geld op on- vouden, daar door gebrek aan betaal- i middelen slechts een deel van het loon kon worden uitbetaald en de winkel prijzen voortdurend stijgen, daar met den dollarstand rekening \vordt ge houden. Over het resultaat der bezetting voor de Franschen geven de Duitschers de volgende gegevens In Augustus zijn uit het Roerbekken 17,291 wagons kolen en cokes ver voerd, waarvan ongeveer 15,481 per spoor. Onder normale omstandigheden zou Dnitschlaul op rekening van de vergoeding 65,800 wagons hebben ge leverd, waarvan 49,950 per spoor. De Duitsche lading van een wagon be draagt gemiddeld 17.8 ton, de Fransch- Belgische 12 a 15 ton. Much ado about nothing De aardbeving in Japan. Reute-r's correspondent is terugge keerd in Jokohama. Hij vond de stad een toonbeeld van verwoesting en troosteloosheid. De gebouwen welke nog staan, kunnen op de vingers van één hand geteld worden, maar zijn natuurljjk onbewoonbaar. De corres pondent liep naar wat eens het Britsche consulaat was geweest. Hij vond eeni- ge graven naast het tennisveld van omgekomen Britten. Er werden talrijke naam bepaalde associaties verbonden zijn, is het geven van een naam meer dan een bijkomstigheid. Bedenkt' de vader, die zijn jonggeborene gaat aan geven bij den burgerlijken stand, wel steeds, dat hij het kind levenslang gaat teekenen met een naam Mis-chien zal het kind van ziju naam last onder, vinden, omdat die naam zonderling of onwelluidend klinkt. Omgekeerd kan het voorkomen dat alleen dia naam reeds het kind aantrekkelijk zal maken. Mij is een voorbeeld bekend van een jonkman, die den naam van een meisje hoorde, en wijl die naam, zeldzaam in zijn land, hem buitengewoon bekoorlijk in de ooren klonk, niet rustte, aleer hij dat meisje had ontmoet. Een ge lukkig huwelijk is het gevolg geweest van deze naamdweperij. Soms staan ouders bij de geboorte van een kind voor een moeilijke keus. Eensdeels willen zij gaarne de familie- vorruitzichten al heel gering. Hij ont week de vraag van den directeur, terwijl hij inplaats van haar te beant woorden een opsomming begon van zijn hoedanigheden en zijn kennis. Maar niet ophemelend, zooals in zijn brieven, maar koel, terughoudend en zakelijk. De directeur moest dan toch wel merken, dat hij zulk een toon niet gewoon was. „Genoeg uw getuigschrifien en referenties?' viel de directeur hem in de rede. Daar was zij weer, die gevreesde vraag, die hem telkens den nek brak. Hij onderdrukte zijn angst zooveel mogelijk en antwoordde „Ik was tol voor korten tyd zelf standig en ben daarom Liet in het bezit van getuigschriften, d.e ik immers zeer gemakkelijk zelf /ja] kunnen verschaffen." „Ah," zei de directeur op ee/Jjj„sz:__ spottenden roon, „dus bankroatf nietwaar?" En naar het A/pn D voo._! kwam, scheen er een half/^,;^ half spotaehtige glimlach f - mQud te spelen. J .Hoewel het hem i annlBg kostte, antwoordde ^Tot uu toe nog met, mijnhei M;- eer „j, koopman is gelnkkjfonbevlekt. Ik heb mij slechts/^ het zakeuleveu wettige wijze verkregen was. Het resul taat was dat nist alleen Oosteurijksche kronen cn Russische roebels in beslag genomen werden maar 3120 dollar, 26 Eogelscbe ponden, 373 Nedeilandsche guldens, 1402 Tsjechische kronen eu 475 Zwitsersche francs. Tegen deu officieelen koers vau den dag vertegen woordigde de buit 535,519 millioen papieren mark. In Zaid-DuitaclHaud zijn onlabtcn uitgebroken, die volgens Wolff een politiek karakter dragen, daar de eischen der arbeiders reeds in overleg met de pa troons geregeld waren. Niettemin wordt er gestaakt o a. te Ereiburg, waar bij betoogiugen 2 lieden gewond zijn. Met groote vertragiugen wordt bet spoor wegverkeer in stand gehouden. Iu Opper-Baden, waar de staat van beleg is afgekondigd, is het thans rustig. In het bczeite gebied hebben be toogiugen van mijnwerkers plaats ge- terugge!rokken, -om door reizen mijn gezichtskring te vergrooten. Daarbij is ten slotte tot mijne groote teleurstelling gebleken, dat de voordeelen hiervan in bet geheel niet in overeenstemming waren met -le daaraan verbonden groote kosten, en daarom geef ik er thans de voorkeur aan, weder een zakelijke betrekking te aanvaarden/ „U was ook iu bet buitenland, mijnbeer Alsen?" De directeur scheen plot&eliifg met meer vriendelijke beisr^stelliiig naar tem te luister //Ik lig^ria'f Europa gezien, toch kau ij/slechts iuitsch, Eransch en Ens^Fcb volkomen correct spreken en rrespoudeeren." De directeur knikte toen boog bij zich over zijn lessenaar eu nam een papieren de hand. Ik wil gelooven, dat u v&n goede burgerfamilie bent" Alsen boog „ik hecht hieraan veel waarde. Zooals gezegd maakt u op mij een gumtigeu indruk ook al daardoor, dat u getoond hetfc een man van geheimhouding te zi;n« wat bedoelde de directeur toch met deze woorden en wat beteelrende d e glimlach „en ik ben dan ook niet ongenfgeu u de betrekking toe te zeggen, vooropgesteld natuurlijk, dat uw bekwaamheden als koopman niets treurige verhalen gedaan doer meuschen, die in de stad naar verwanten of viien- den zochten. Den Engelschen dominee was door een vrouw gevraagd, of hij haar echtgenoot wilde begraven. Op zijn vraag waar het lichaam was, open de zij een kleurigen zakdoek, waarin een hoopje asch was. Een dokter, te- rugkeerend naar zijn huis om het lichaam vau ziju echtgenoote op te zoeken werd door een bed'ende met een kom vol asch tegemoetgetreden hetgeen alles was, wat van haar was overgeb'even. Alweer een aufo in een ravijn. Een auto met zeven passagiers, van wie vier uit Londen, is te Monsal Head in Derbyshyre in een ravijn van 100 voet diep gestort. Een passagier werd op slag gedood, de andere zes zijn ernstig gewond. Er schijnt iets met het stuurrad niet in- orde te zijn te wenschen overlaten. Ik heb hier een brief uit Brussel, het antwoord daarop is door mij in het kort aangeduid Bent u bereid om direct den daarop betrekkenden Franschen brief te ont- werpen Alsen verklaarde zichbproid. „Goed. Ia het, vertrek hiernaast vindt u op des lessenaar alles wat u noodig heeft. Over vijf minuten ver- vraïïït ik uw brief." Alsen had het schrijven, dat de directeur hem bij deze opdracht over handigde, in den kortst mogelijken tijd beantwoord. Hij vergenoegde er zich mee, het op den brief aangegeven ant woord in een Fransche schema om te zetten en het geheel aan te vullen met een serie beleefdheidsvormen. Uit het oogpuat van een koopman, mocht de brief misschien geen pronkstuk zijn, in ieder gtval mocht hij best gelezen worden. Dat scheen ook de indruis le zijn, dien de directeur bij het lezen van den brief kreeg. „Hm eenigszins breedvoerig, le vriendschappelijk, maar anders niet kwaad. Ik houd van beleefdheid Mijn heer Alsen, wij willen het probe.eren. U ontvangt een salaris van 24-00 mark per jaar, kwartaalsgewijze uit te be- alen. Gait u daarmee accoord Goed, Werkloosheid in den Engel schen scheepsbouw. Er komen sombere berichten over de werkloosheid uit Noord-Oost Enge land, het district van den scheepsbouw en kolennijverheid aan de Tyne. In Newcastle met amper 800.000 inwoners werd de vorige week aan 27,000 man den ondersteuning verleend en men verwacht er voor het einde dezer maand nog ten minste 4000 werkloozen bij. In .1 arrow, dat uitsluitend van scheepsbouw bestaat, werkten 7000 van de 86,000 volwassen inwoners, terwijl in Middlesbrough, met fi?0,000 inwo ners, reeds 20,000 steuntrekkenden ge vonden worden. De staatsgreep in Spanje. Een Engelsch blad weet te melden, dat de revolutie Maandag voor het eerst een bezienswaardigheid opleverde. Toen had generaal Primo de Rivera n.l. gelast, dat de ambtenaren van 9 uur 's ochtends tot 2 uur 's middags op hun kantoren aanwezig moesten zijn. Het resultaat was een hevig gediang van ongeveer 2000 ambtenaren, die hun lessenaars nog nooit hadden ge zien eh hun salarissen door boden lieten inneD. Er is voor al die ambte naren geen plaats op de kantoren, en velen zullen worden ontslagen. Bij Kon. besluit van 3 September is toegekend de eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud, aan J. A. L. Bom, op zichter, te Delft. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het nieuwe zittingjaar benoemd mr. D. A. P. N. Kooien. Crisiswerkloosheid. Aan de begrooting van binnenlandsehe zaken ontleenen wij De regeering heeft tot dusverre geen definitieve beslissing kunnen nemen ten aanzien van de maatregelen, in 1924 te treffen ter leniging van de gevolgen van de crisiswerkloosheid. In afwach ting van een definitieve beslissing wordt voor 1924 op de begrooting van bin nenlandsehe zaken en landbouw het zelfde bedrag aangevraagd, dat voor 192-3 is toegestaan, t. w. f 4,090,000. Opgemerkt dient echter, dat voor zoo ver reeds thans daarover kan worden geoordeeld, de uitgaven voor 1923 aanzienlijk hooger zullen zijn, dan het toegestane De belastingplannen van i Het ligt in de bedoeling van minister Colijn, aldus deelt de „Stand." mede, vooreerst alleen te komen met voor stellen tot heffing van rechten op z.g. genotmiddelen. De bedoeling is dus niet, allereerst te komen met een her ziening van ons tarief; dit zal slechts overwogen worden, wanneer blijkt, dat de heffingen op enkele genotmiddelen niet voldoende opbrengen. wilt u dan morgen om 8 uur precies op bet bureau zijn U kunt toch da delijk in dienat treden Er bestond voor Alsen geen enkele beloirimering, zooals hij zicb haastte te verzekeren. Daarmee was het onderhoud afgeloopen, doch alvorens hij vertrok, betuigde hij den directeur in korte, hoffelijke bewoordingen zijn dank, waar over deze met een lichten glimlach zeer tevreden knikte. Alsen wist niet, hoe hij het had. Was het dan toch mogelijk Hij, die gisteren nog alle hoop reeds had op gegeven en den overtocht over den oceaan al voor oogen had gehad, bezat thans een positie waarmee hij ruim schoots zijn brood kon verdienen I En dat allee», omdat hij een eenvoudigen brief in elkander had gezet Of stak achter deze dwazen inval van het geluk soms iets anders Het briefje Tilli en Tine schoten hem weer in de gedachte. De directeur had zoo dringend geïnformeerd, hoe hij te weten was gekomen dat de betrek king vacant was, a sof bij argwaan koesterde. Ja, waar hadden de meisjes dan haar wijsheid opgedaan f (Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1