Afot zoudt Uer trotsch op zijn! 'motor* rijwielen Donderdag 20 September 1923. Hartenvrouw, n\ ui. De Troonrede. FEUILLETON. "naschrift. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARD1NGM. 119 jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f,2,—. Afzonderlijke nummers a cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Cfoesche Conrant ADVERTENTIËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent, Drieiaaal plaatsing wordt cweemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent en Kleenwens Ross' Drukkers- en Ultgerersbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. C01IRAXT Zij, die zich met ingang van 1 OCTOBER 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. H.M. de Koningin heeft met de volgende Troourede de zitting der Siaten-Gelièraal geopend Te midden van H, leden der Slaten- Generaal, is het mij een behoefte God te danken voor den zegen ons volk beschoren. Moge Hij ons de kracht schenken om niet zonder hoop de veelszins duistere toekomst tegemoet te gaan. Zwaar is de druk der tijden. Han del, Nijverheid, Landbouw en Scheep vaart kwijnen tengevolge van omstan digheden, die veeikracht noch vlijt vermogen te dwingen. Werkeloosheid heeracht in ernstige mate. Tengevolge van eea en ander blijft de ünancieele en economische toestand des lands zorgwekkend. De uitgaven gaan ver boven de draagkracht van het volk, terwijl het doorwerken van verschillende der geldende regelingen verdere stijging zal veroorzaken. Een blijvend herstel van het economisch leven wordt ook door sommige al te drukkende heffingen belemmerd. Onder deze omstandigheden zullen ingrijpende maatregelen getroffen moe ten worden om binnen korten tijd het bedrag der uitgaven met dat der in komsten overeen te brengen en zal met betrekking tot de uitoefening van de Staatszorg naar beperking zijn te streven. N Ouze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van vriendschappe- lijken aard en geven aanleiding tot voldoening. Intusschen blijft de inter nationale toe9taod onzeker en schrijdt de staatkundige en economische ont reddering, die de wereldoorlog heeft achtergelaten, voort. Het belang der gehrele menschheid vordert, dat daarin verandering kome en rechtvaardigt den wensch, dat voor de hangende vraag stukken eerlang oplossingen worden gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan, zoowel geestelijk als stoffelijk, dringend behoefte bestaat. Aan herziening van de wetboeken zal verdere voortgang worden gegeven. Een wetsontwerp tot regelisg van de invoering van het nieuwe wetboek van strafvordering zal U dezer dagen be- reikeD. Tot het brengen van wijzigin gen in het belastingstelsel zullen U verschillende wetsontwerpen worden aangebjden. Een voorstel zal worden ingediend tot opheffing van privaat rechtelijke belemmeringen, die aan de totstandkoming en de instandhouding van werken in het openbaar belang bevolen of ondernomen, in den weg worden gelegd. Wetsvoorstellen, strekkende tot het brengen van meer eenheid en vereen voudiging in de sociale verzekeriugs- wetgeving worden voorbereid, mede om te komen tot vermindering van de aan hare uitvoering verbonden lasten. Een wetsontwerp strekkende om bestuur en wetgeving van Nederlandsch Indië te regelen in den geest van de herziene bepalingen der Grondwet, zal U eerstdaags bereiken. Ook zal spoedig Uwe medewerking worden gevraagd voor een wet, krachtens welke de 11 DOOR HËLLMUTH MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Het liep tegen het einde der tweede week, sinds hij in Berlijn was aange komen. Zijn stemming was allesbehalve vroolijk. Nog steeds geen betrekking en nog steeds geen brief van haar! De gedachte, dat zij hem per post zou schrijven, had hjj reeds opgegeven, maar daar hij toch op het postkantoor moest zijn, besloot hij toch maar weer eens aan het loket te informeeren. Hij was blij verrast, toen de beambte uit een grooten hoop correspondentie een klein briefje te voorschijn haalde en het hem toeschoof. Zij hield dus toch woord 1 Doch indien het slechts een afscheidsgroet verdere exploitatie der tinerlsen van Billiton zal geschieden in gemeen schappelijk bedrijf met de Billiton- Maatschappij, met overwegende zeggen schap van de regeeriüg. De bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking, ook van die der overzeesche gebieds- deelen, blijft, voor zoover de benarde geldelijke omstandigheden dit toelaten, een onderwerp van aanhoudende regee- ringszorg uitmaken. Moge Gods zegen op Uwen arbeid rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. 'sGravenhagt, 1H September 1928. Somberder, wij zouden zelfs zeggen wanhopiger dan deze, is wellicht nog nooit een Nederlandsche Troonrede geweest. Al dadelijk in den aanvang wordt gewaagd van „de veelszins duistere toekomst." Vervolgens heet het„Zwaar is de druk der tijden" en „de ünancieele en economische toestand des lands is zorg wekkend." Om dan te culmineeren in „Handel, Nijverheid, Landbouw en Scheepvaart kwijnen teDgevolge van omstaudigheden, die veerkracht noch vlijt vermogen te dwingen." Zwartgalliger kan het al niet. Dat is wel om den moed geheel en al te laten zakken, om de handen maar iu den schoot te leggen en de vloedgolf maar over zich te lateD komen. Het geeft toch alles niets 1 Ende desespereert niet. Het was Jan Pietersz. Koen, die dit zeide. En de zinspreuk der Zeeuwen is„Luclor et emergo." Wij kunnen niet anders dan hopen, dat handel en industrie, al slaan de golven der ongunstige tijdsomstandigheden hoog op, zullen blijven worstelen. De bedoeling van bovengen, passage uit de Troonrede zal ook wel niel zoozeer zijn laat het hoofd nu maar hangen, doch duidt waarschijnlijk op den ongunstigen internationaien toe stond in 't algemeen en op de gevolgen der Rjerbezetting in 't bijzonder. Men moet zich overigeuB verheugen in het heldere inzicht, dat de regeeriDg blijkt te hebben gekregen omtrent den somberen toestand in handel en indus trie. Wellicht heeft dit inzicht geleid tot het besef dat „de uitgaven van den staat ver boven de draagkracht van het volk gaan" en dat dientengevolge „in grijpende maatregelen" moeten worden getroffen om binnen korten tijd de uitgaven met de inkomsten in over eenstemming te kunnen brengen. Voorts is de regeering tot het ver blijdend inzicht gekomen dat een „blij vend herstel van het economisch leven door sommige al te drukkende hef- üngen wordt belemmerd." De belastingen moeten omlaag, van handel en industrie is niet meer te halen, deze moeten juist meerdere be wegingsvrijheid hebben en de finan- cieele banden met den üscus moeten wat losser gemaakt worden. Aange kondigd worden dan ook „verschillende wetsontwerpen tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel". De veronderstelling is misschien niet al te gewaagd, dat deze de lang verwachte bevatte dan wilde hij zijn koffer voor New York pakken en deze snoode oude wereld vaarwel zeggen. Snel had hij het couvert losgescheurd en de vrees, die hij in zich had voelen opkomen scheen al te zeer be waarheid, toen hij in plaats van een brief een stukje papier met enkele, vluchtig met potlood opgeschreven woorden ontdekte. „Levensverzekering-Maatschappij „Si- rius" vraagt een correspondent." Dit was alles wat hij las één regel, kort en bondig als een adver tentie, die door een zuinige firma ge plaatst wordt. Geen onderteekening, geen enkele aanduiding ook maar, van wie deze simpele mededeeling afkomstig was. Hij bekeek het briefje nog eensjaan den voor- en aan den achterkant, zon der verder iets te kunneD ontdekken De zaak was toch werkelijk heel eigen aardig Hij had getekend op een rendez-vous en men stuurde hem een onnoozele mededeeling, dat er een betrekking vacant was. Indien Uw motorrijwiel dubbel zoo snel reed ais elk ander efl toch maar half zooveel benzine gebruikte, wat zoudt U er daft trotsch op zijn 1 Zoo zijn wij er trotsch op dat wij U ons artikel VIM kunnen aan bieden. VIM zal er voor zorgen dat Uw machine er steeds dubbel zoo mooi uitziet als een andefe, terwijl de prijs van VIM veel lager Is dan van andere reinigingsmiddelen. Het motorrijwiel dat het best wordt schoon gehouden duurt het langst. Bij het schoonhouden wor den vaak gebreken ontdekt die op weg moeilijk te verhelpen zijn. Met VIM reinigt U de machine snel en het geeft op het email en het nikkel in een oogwenk een glans die met andere middelen haast niet te bereiken is. FABRIKANTEN VAN SUNLIGHT EN TWINK Maar het volgeode oogeublik flitste een plotselinge gedachte door zijn brein. Hij had immers over zijn omstandig heden met de beide meisjes gesproken, zij wisten, dat bij hierin Berlijn moeite deed voor een aanstelling, en zij zonden hem ren mededeeling, die waardevol voor hem kon zijn. Ongetwijfeld was het een vrouwenhand, die deze woorden geschreven had en het was nauwelijks aan te nemen, dat zij haar mededeeling uit de adverlentierubriek van een cou rant had overgenomen. Maar waarom schreven zij niet meer Waarom onderteekenden zij den brief niet en voegden zij er geen groet bij, die hem immers opgevroolijkt zou heb ben En wat hadden beiden in 's he melsnaam met de levensverzekering maatschappij „Sirius" uit te staan f Dat waren allemaal vragen, die bij hem opkwamen en waarop hij geen antwoord kon geven. Doch hoe het ook zij, de boodschap kwam van haar daarvan was hij onmiddellijk over tuigd en zij vervulde hem met een jubelend gevoel. Het lot wenkte met de hand hij wilde niet verzuimen deze hand te grijpen. De avond was nog niet gevallen hij had nog tijd om in het gebouw van de „Sirius" inlichtingen in te winnen. Ten spoedigste pakte hij de eerste de beste paardentram, maar toen hij bij de kantoren der Maatschappij aankwam, werd hem medegedeeld, dat de bureau's reeds gesloten waren. Onverrichterzake keerde hij naar huis terug en bracht een ourustigen, koorts- achtigen nacht door. Hij had het ge voel, dat er een ommekeer in zijn leven zou plaats grijpen sn allerlei verwarde beelden zweefden hem voor den geest in zijn opgewonden droomen. Den volgenden morgen weliswaar maakte deze opgewonden stemming weer plaats voor bange vrees, toen hij in de tram zat. Het zou hem immers bij „Sirius" evenzoo gsan, zooals het hem bij alle andere zaken was gegaan. De eerste vraag zou zijn „Waar zijn uw getuigschriften en referenties Die vermindering san den belastingdruk zullen brengen. Wat de „ingrijpende maatregelen" tot vermindering der uitgaven aangaat, waarsan wij hierboven repten, dtze werden ook reeds in de Troonrede van Let vorige jaar aangi kondigd. We hebben er in bet afgeloopen jaar evenwel weinig van bespeurd, het in grijpen was meer een zacht slreelen, en we zijn tot de conclusie gekomen, dat de natode van het koninkrijk woord af benut van de persoonlijkheid van den minister van financiën. In den heer Co'ijn hebbeu we wel vertrouwen hij zal het „doorwerken van verschillende der geldende regelingen", wat verdere stijging der uitgaven, zal veroorzaken, ongetwijfeld niet langer doen duren dan Doodig is. In de Troonrede wordt verder opge merkt, dat de Staatszorg moet worden beperkt, een besef waartoe ook de soc. dem. minister van financiën van het Duitsche Rijk, dr. Hi'ferdink, is ge komen. Verwacht mag dan ook worden, dat Troelstra, welke wel eens zijn blik ken over onze oostelijke grenzen werpt, geen enkel bezwaar zal opperen tegen deze passage uit de. Troonrede. Wetsvoorstellen worden aangekon digd tot het brengen van meer eenheid en vereenvoudiging in de sociale ver- zekering8wetgeving, mede om te komen tot vermindering der lasten, aan haar uitvoering verbonden. Ook deze passage herinnert aan de Troonrede van het vorige jaar. Mis schien zal hetgeen toen reeds werd beloofd, nu 't komende jaar worden gebracht. De huidige Troonrede is feitelijk bovenal belangrijk om datgene, wat er niet in staat vermeld. In 1922 heette het: „De bedrijven van den Staat en de zoodanige, welke daarmee op een lyn te stellen zijn, zullen aldus zijn te behceren, dat na- deelige Bloten worden vermeden." Van deze irotsche zinsnede vinden we geen spoor meer. Wellicht is de verwezenlijking van hetgeen de regee ring zich toen voorstelde, niet meege vallen en is zij in haar stoute ver wachtingen bitter teleurgesteld. Hiervan zou zij dan in deze Troon rede blijk hebben kunnen geven. Ook over de beide kwesties, welke het Nederlandsche volk in al zijn ge ledingen, het meest bezig houden, de salariskwestie en de vlootwet, lezen we totaal niets. Waren deze twee punten van te peniebelen aard om in de Troonrede te worden aangeroerd Is minister Oolijn aan den tekst van deze rede nog niet debet Over de „ingrijpende maatregelen" tot bezuiniging zouden we evenwel gaarne wat nader zijn ingelicht, te meer waar deze vage terminologie, ge lijk we reeds zeiden, cok al een vorige maal werd gebezigd. Het is werkelijk wat al te sober. Deze Troonrede maakt een teleur stellenden indruk, omdat een krachtig geluid er in ontbreekt. EmBtige tijden vergen ernstige njaatregelen. Over den ernst der tijden spreekt de Troonrede, omtrent de maatregelen om aan den moeilijken toestand het hoofd te bieden, geeft de rede slechts eenige weinig zeggende mededeelingen. konden hem noch Tilli noch Tine ver schaffen. Dan was alles voorbij. In het plechtstatige gebouw van de „Sirius" aangekomen, wenschte hij den directeur te spreken. Men vroeg hem voor welke aangelegenheid hij kwam, en toen hij openhartig had geantwoord, dat hij wegens een sollici tatie was gekomen, luidde hetwach ten. Directeur Dehnhardt was momen teel in gesprek. Hij had bij zich zelf reeds overlegd, wat hij den directeur alzoozon vertellen. Eindelyk na een kwartier gewacht te hebben, werd hij in de directeurskamer binnengelaten. Alsen bevond zich tegenover een oudachtig heer met een intelligent ge laat, licht grjjzend haar en baard, die hem van achter zijn gouden bril eenigs- zins wantrouwend scheen op te nemen. Zonder zich te bewegen, in kaarsrechte, waardige houding, hoorde hij Alsens verklaring aan, dat hij vernomen had, dat de maatschappij een correspondent vroeg, voor welke betrekking hy zoo vrij was zich thans aan te melden. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1