Dinsdag 18 September 19£3 Onherstelbaar verlies. FEUILLETON. buitenland! Tijd Voor Een Praatje. Binnenland. 5°. 110 110 jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes f 2,—, buiten Goes f"2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave Na&ml. Vennootschap Ctoesche Conrant ADVERTENT1EN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweenaaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleentvens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nur voormiddag. Zij, die zich met ingang van 1 OCTOBER 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Telken dage vermeldt de krant een reeks ongevallen. Er zjjn misdaden, branden, verkeers-ongelnkken. En de lezer loopt de rij door en trekt er zich niet veel van aan. Echter treft hem soms onder de dagelijkscbe rubriek een enkel bericht, dat hem schokt, alsof het hem zelf aangaat. Er is iets gebeurd, wat ook hém kan overkomen. Dit indrukwekkend geval kan voor anderen iets zijn, dat heelemaal niet erg lijkt. Zij vinden andere rampen veel erger. Ieder meet naar ziju eigen maatstaf, Zoo geschiedde het mij dezer dagen, dat ik Tas van een brand, waarbij alles was verloren gegaan. Gelukkig waren er geen menscheillevens te betreuren, maar overigens bleef niets gespaard. De ramp trof een koopman, die vele goederen in zijn magazijn had opge slagen de goederen waren verzekerd, maar veel te laag. Ook ging de inboedel uit zijn woonvertrekken in de vlam men op. Doch er stond nog meer in bet bericht. De koopman was niet alleen koopman, maar bovendien man van smaak en ontwikkeling. Hij had zich behalve op zijn koopmansbedrijf toege legd op kunsten en wetenschappen eu inzonderheid één studiegebied had zijn belangstelling getrokkea. Op dat ge bied bezat hij een uitgebreide verzame ling gegevensboekeu, handschriften, teekeningeu en voorwerpen. Ook dit alles vernielde de brand. En dit verlies betreurde ik het meest met den getroffene mee, omdat het onherstelbaar is. Koopmansgoedereuen huisraad kan men terugkoopen, maar die andere dingen niet. Al bestaan er van de verloren gegane boeken andere exemplares, zij kunnen voor den be zitter nooit worden, wat de verbrande boeken voor hem ziju geweest. Het boek van den liefhebber is bijzonder eigendom geworden door de kantteeke- ningen en potloodstreepen, die hij er ia heeft gemaakt, door de vouwen, die hij er in heeft gelegd, kortom, door al die merkteekener, van studie en gebruik. Een belezen boek wordt een stuk van ons zelf, een onafscheidelijk deel van onze ziel. Charivarius heeft eens in een rijm het leenen van boeken aan de kaak gesteld, en inderdaad is er een groot verschil tusscheu een geleend boek en een hoek, dat men in eigendom heeft. Ga eens uit rijden op een geleende fietsbivakkeer in uw huis eens een week op een gehuurde stoeldraag eens een gelegenheidsjas van een vriend. Voelt ge, lezer, het verschil met uw eigen karretje, uw eigen zetel, uw eigen daagsch pak Een kast wet boeken is voor den ernstigeu boekenvriend wat een stal vee is voor den boerhij kent van elk 10 Hartenvrouw, DOOR HELLJIUTE MIELKE. Uit het Duit8ch vertaald. (Nadruk verboden.) III. H(j had een klein kamertje gehuurd, ergenB in de drukte der voorstad. Het nieuwe leven, de strijd om het bestaan zou beginnen. Zjjn middelen waren gering, konden hoogstens slechts voor eenige weken voldoende zijn, maar hij moest dan toch gedurende dien tijd uiterst zuinig leven. Goede diners en de daarbij behoorende wijn behoorden nu voorgoed tot hel verledenal ging hij niet dadelijk naar een volkskeuken, hij moest zich nu toch met een klein, bescheiden restaurant in de voorstad tevreden stellen. Alsen verwonderde er zich zelfs over, hoe goed zijn maag zich aan deze nieuwe omstandigheden aanpaste. Welis waar had hij in de eerste dagen nog exemplaar de intimiteiten, die den vreemde ontgaan. Voor den vreemde is een boek een boek, gelijk een koe een koe is. Maar voor den eigenaar dragen boeken en koeien namen, hebben boeken en koeien een ziel. Boeken en koeien kunnen voorwerpen van liefde zijn, en wie voor een verbrand exem plaar een nieuw teruggeeft, troost den getroffene niet. Dertig jaar had de man, wiens in boedel in vlammen opging, boeken verzameld. Heel zijn leven was aan die boeken verbonden. Aan zijn boekeu en teekeningen en handschriften. Wanneer teekeningen en handschiif- ten verloren gaan, is dit nog erger dan het verbranden van een boek. Want van een teekening en een handschrift bestaat {vaak geen tweede exemplaar. Wordt dit papier vernietigd, dan ver dwijnt daarmee de neerslag van een geheel {eenige geeslesopenbariDg. Die krabbels en letters zijn de teekenen, waarmee een scheppende geest zich heeft uitgedrukt. Wie zal dit voort brengsel van die ééue, door eigen aan leg en karakter gestempelde menschen- ziel herscheppen Het lijkt soms, of de vernietiging van een kunstwerk zwaarder verlies is dan de vernietiging van 'n menschen- leven. Met welk een ontzetting ontving de wereld de tijding omtrent de ver woesting van de Kathedraal van Reims! Een kunstwerk is geen massaproduct, het is een enkelvoudig, zelfstandig ge tuigenis van geestesarbeid. Een merk- teeken ven beschaving, een belichaming van liefde en kennis en van genialiteit. Wat zal de man doen, wien alles ontvalt, nat heel een leven vau arbeid en toewijding rondom hem heeft opge bouwd Moet de onh rstelbaarheid van zijn verlies hem niet troosteloos stemmen? Wie geld verliest, kan het herwinnenwie een huis verliest, kan bet herbouwenwie zijn bedrijf ver liest, kan opnieuw een bedrijf vestigen. Maar het weefsel van gedachte en ge voel, dat de geduldige vorscher naar wetenschap of beminnaar van kuist om zich heen heeft gesponnen is on herroepelijk geschonden. Toch leeft de man verder. Hij leeft verder gelijk allen verder leven, die iets heel dierbaars nit hun bestaan zagen weggeruktmet een wonde in het hart. Een onheelbare wonde. Maar het zijn de moedigsten en de geloovigsten, die kunnen verder leven, ook zoo de gaafheid van hun levens- bezit is verbroken, Het vermogen daartoe schonk hun de verloren gegane schat, waaruit het beste hun blijvend, innerlijk bezit is geworden, aleer het uiterlijk deel in de vlammen verging Men klaagt niel, zingt Vondel, „zoo 't glas bekomt een breuk, als 't edel nat geborgen wordt", DE TOESTAND. In verband met het uitgebreide ver slag der Jubileumfeesten in ons vorig nr. bleef een buitenlandscb overzicht achterwege. Nn, zoo heel veel is er op het wereldschouwtooneel niet veranderd. wel eens naar vroeger tijden terug verlangd hij herinnerde zich hoe in die dagen de biefstuk veel malscher was geweest, toen hij eens gedurende een kort verblijf in Berlijn in een prachtig hotel had doorgebracht. Maar over 't algemeen de nieuwe spijzen smaakten hem toch wel, al waren ze soms wat ongewoon voor hem. Dat was ook in 't geheel geen wonder, want ook bij hem werd thans het spreekwoord bewaarheid, dat honger de beste sans is. Wanneer hij zich den ganschen dag moe had geloopen of de uitgestrekte voorstad per tram in alle richtingen doorkruiste, dan moest hjj wel hongerig worden. De jacht was thans voor hem begonnen, die vreese- lijke, lichaam en geest afmattende jacht naar brood, naar een betrekking. 's Morgens en 's avonds zat hij in de couranten te snuffelen, en tot laat in den nacht werden brieven geschre ven, waarin hij zijn kennis en bekwaam heden, ophemelde, zooals een kwak zalver zijn wonderzalfjes overdag bezorgde hij zijn tallooze brieven op de verschillende couranten-bureau's en stelde zich voor in enkele zaken, die op zijn sollicitatie waren ingegaan. Ja, het waren maar heel weinig antwoorden, die hjj op zijn talrijke In een gezin, waar RINSO gebruikt wordt, blijft altijd tijd genoeg over. Al het lastige, urenlange wrijven en stampen van het goed is overbodig geworden. Alles wat men te doen heeft is 's avonds vijf minuten te besteden om het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. RINSO doet 's nachts het werk dal U vroegef op waschdag deed. Des morgens behoeft bot goed alleen maar uitgespoeld té worden. Oplossen ln koktfld water volgen. (•bruiksiWIWijti DE LEVER'8 EEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDINOEM, Alleen in Spanje. Daar heeft een staatsgreep plaats gehad, die de macht in handen bracht van den oud-minister Primo de Rivera, kapitein-generaal en de ziel der militaire pariij. De koning liet het oude ministerie gaan en schonk zijn goedkeuring aan de handelingen van den heer Primo. Een nieuw kabinet wordt nu gevormd, maar buiten kabinet en parlement om zal er een //direc torium" regeeren, een orgaan met dictatoriale macht. Het garnizoen van Madrid heeft den politieken overwin naar begroet en de menigte heeft hem geestdriftig toegejuichtongetwijfeld hebben de Spaansche schoonen daarbij gezongen „Lolly ls lekker, Lolly is fijn Het Criekscb-Itftliaanseh conflict schijnt op gelukkige wijze te zijn op gelost. De stoute Mussolini blijk baar in z'n schulp gekropen voor Engeland heeft beloold uiterlijk 27 dezer Korfoe te ontruimen. Ook de kwestie tusschen Italië en Zuid-Slavlë levert thans geruststellende berichten op en de verwachting wordt gekoesterd dat, dank zij rechtstreeksche onder handelingen tusschen beide landen, men het over Fiume weldra eens zal zijn. In Dnltsckland is de toestand slechter dan ooit. Men vreest daar zelfs dat de boeren hun graan niet zullen willen afstaan tegen het steeds dalende papiergeld. In verband hiermede wil brieven ontving ea ook bij die enkele zaken bleef zijn sollicitatie na een persoonlijk bezoek steeds zonder resul taat. Hij maakte als persoon den meest guustigen indruk, maar zoodra hij op de vraag naar zijn getuigschriften moest antwoorden, dat hij er geen be zat, trok de desbetreffende chef telkens de schouders op //Het spijt mij zeer zonder getuigschriften en andere informaties onmogelijk.* En daarmee was het afgeloopen en kon hij de deur aan den buitenkant dichtdoen. Het ging nu eenmaal wonderlijk toe in de wereld. Bezield met een heilig willen tot werken, vond hjj toch geen gelegenheid zijn krachten productief aan te wenden, want hem ontbrak dat eene, het beste de verklaring zwart op wit, dat hij werkelijk zoo flink was, zooals hij zich voorgenomen had te willen worden, en zonder zulk een bewijs bleef hij in de oogen van eea koopman slechts een avonturier, zoo niet zelfs een speler of schelm. Soms kwam de gedachte bij hem op, of hij toch niet beter had ge daan aan de overzijde van den oceaan zijn geluk te beproeven. Daarginds in New-York of Chicago hechtte men misschien minderwaarde aaneen de Duitsch-nationale oud-minister Helffërich een circulatiemiddel, geba seerd op den prijs der rogge. Rogge- geld dus. De rijkskanselier schijnt er wel wat voor te voelen. Evenwel de prijs der rogge is ook al niet vast, w.t moeilijkheden oplevert. Eeu belangrijke rede is gebonden door den soc. democr. minister van financiën, dr. Hilferdink. Deze zeide o.m.: Er moet een einde komen aan het heerschende stelsel ran onder steuningen. Dit geldt bijvoorbeeld voor het verleenen van ordersteuning voor het bouwen van huizen. Talrijke huizen worden vrijwel uitsluitend met rijksmiddelen gebouwd. Hiervoor wor den billioenen uitgegeven, zonder dat er dekking voor bestaat. De bevolking moet eens eindelijk inzien, dat de ergste aller belastingen de Inflatie is. Elke beperking ran uitgaven, hoe hard zij ook moge schijnen, zal et a weldaad voor het volk worden. Want alles is beter dan het voortdurend drukken van papieren geld. Deze woorden, gesproken door, let wel I een sociaal-democraat, zjjn gulden woorden. Over den toestand in het Roergebied zeide Hilferdink eveneens interessante dingen. Na de jongste onlusten in het Roer gebied blijven aldaar alle levensmiddelen stuk beschreven papier en daardoor meer aan den persoon zelfmen vroeg slechts of iemand iets presteerde en niet of hjj een zak vol aanbevelingen meebracht. Het gebeurde wel eens, dat hij den blik op de hartenvrouwkaart, die hij in zijn kamer aan den wand had vastgespijketd, richtte met de stille, spottende vraag: „Wat denkt u ervan, waarde dame, zullen wij naar Amerika varen Maar hjj ging niet naar Amerika. Juist die kaart hield hem aan Duitsch grondgebied vast, of liever niet de kaart, maar wat deze thans in zjjn oogen heteekende. Hij had het knappe meisje van de jaarmarktdrukte op de „Hasenheide" niet vergeten. Ondanks de teleurstel lingen en ontgoochelingen die hem iedere dag weer bracht, zweefde haar beeld toch hoopvol voor zijn oogen. Een soort romantische prikkel was daardoor in zijn leven gekomen, een innerlijke kracht, die hem op de been hield en hem moed gaf. Het kwam hem zelf verwonderlijk voor, dit gevoel, alsof hij niet alleen streed voor zijn eigen bestaan, maar alsof zijn strijd ook nog een ander doel had, dat wel is waar, zooals hjj zich dan weer moest bekennen, achter blauwe wolken scheen winkels gesloten. De eigenaars waren dus werkloos en kregen dus iu de eerste plaats de rijksondersteuning, waarop ze in dit geval recht hebben. Voorts verlangden ze geld om waren te koopen, daar ze anders niet in staat meer waren hun winkels te heropenen. Men kan dus gerust zeggen, dat een zeer groot gedeelte van de bevolking in het Roergebied van rijksmiddelen leeft en dat de rjjksregeering ook nog voor bedrijfskapitaal moet zorgen, dat noodig is om den min of meer pro- ductieveu ar'/eid, die daar wordt ver richt, overeind te houden. Wat is daar nu aan te doen Duitschland bezit in dit gebied gsm eigenlijk beheer meer. Alle bekwame ambtenaren zijn uitge wezen. Grootendeels zijn li-t de ge meentelijke autoriteiten, die de ver schillende ondersteuningen uitbetalen. Bij gebrek aan de noodige krachten is het vrijwel onmogelijk geworden al deze uitgaven nauwkeurig tecontroleeren. De eenige uitweg blijft dus een gedeeltelijke beperking van alle uit gaven in het Roergebied. Onderhan delingen, die een einde maken tuin het conflict, In het Roergebied zijn dringend noodig. Dit is niet alleen van het grootste belang vonr Duitsch land, maar ook voor Frankrijk en voor alle overige landen. Uit het bezette gebied De verkeersafsluiling tusschen het bezette en het onbezette Duitsche gebied zou, naar men verwachtte, in den nacht op Zondag om 5 uur's ochtends worden opgeheven. Een ontploffing. Vrijdagavond heeft er een geweldige ontploffing plaats gshad in een fabriek in de buurt van Baéry (België), waarbij 4 arbeijers doodelijk gewond en een vrouw en 2 Poolsche arbeiders op slag gedood werden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 14 Sept. in Ned triand uitgesproken 94 faillissementen tegen 77 faillissementen in dezelfde week van het vórige jrar. Van 1 Januari tot en met 14 Sept. 1923 2842 faillissementen tegenover 2093 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Verlaging van de ministerssalarissen. Naar het Utr. Dgbl. verneemt, heeft de ministerraad besloten tot verlaging van de salarissen der ministers met 20 pet. De daartoe noodige maatrege len zouden binnenkort worden ge troffen. Politieschandaal te Batavia. De „Tel." verneemt uit Weltevreden Groot opzien is hier gewekt door de ontdekking van een uitgebreid politie schandaal, dat zijn vertakkingen moet hebben over geheel Java. In verband met een aantal anonieme schuil te gaan. Zjj had hem beloofd tenminste zoo had hij haar hoofdknik opgevat hem bericht te zenden. Dagelijks ging hij naar het postkantoor, maar de tweede teleurstelling nooit was er een brief voor hem. Zou zij werkelijk haar belofte niet willen houden, of waren andere cm- standigheden oorzaak van haar stil. zwegen Hij droomde de beide meisjes den een of anderen dag op straat te ont moeten. Maar nooit zag hij TiJli's hooge, slanke fig-mir met de fijne ge laatstrekken, noch Tine's kort wijsneusje en haar kleine, schalksche oogen. Hjj ging den volgenden Zondag weer op zoek naar de „Hasenheide", doorzocht alle lokalen doch tevergeefs, van beiden vond hij geen spoor. Het kunststuk hen onder de duizen den dezer wereldstad te ontdekken, was niet gemakkelijk. Maar hij gaf daarom de hoop nog niet op. Eenmaal moest het stellig gebeuren, dat hij haar terug zag. Het toeval of nog beter harten vrouw moest hem helpen. Voorloopig waren en bleven beide meisjes van het tooneel verdwenen en lieten niets van zioh hooien of zien. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1