N\ 109. Zaterdag 15 September 19&8. Regeeringsjubileum te Goes. Hartenvrouw, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. hbllmuth mielke. 110 jaargnog ABONNEMENT Prija per kwartaal, in Goes f 2, bniten Goes f^i, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «oische f: col ,u\t Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Conram en K leen wens Boss' Drukkers- eu Ultgeversbedrfll ADV ERTENT1ËN ran 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt rweemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. Zjj, die zich met ingang van 1 OCTOBER 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis (Eerste dag). Woensdagmiddag omstreeks half rijf was het in de straten een heele drukte. Men wachtte op de herauten. Eu ieder droeg oranje. We zagen zelfs een kleuter van een boerinnetje met oranje-beuk. Tot de honden droegen oranje aan den halsband. Daar kwamen de herauten, een zeven- lal in roede en rood-groene uniformen aanrijden op de Groote Markt. De menigte verzamelde zich rondom hen. Er klonk een trompet-signaal en daarna las met luider stem een der herauten de proclamatie voor, die we in ons vorig nr. afdrokten. Uit de menigte klonk hoerageroep. Op verschillende punten der stad werd de aankondiging herhaald en overal oam de bevolking er onder gejuich kennis van. Onthnlling Jubileum-bank. Onder groote belangstelling van het publiek had Woensdagavond de ont hulling van de Jubileumbank plaats op den hoek Jacob Valckestr.-Stationsweg, svatBoudewijn de Wittestr. Even te voren kwamen de herauten aangereden en schaarden zich iD rij rechts van de bank. Het humoristisch urouier.t ontbrak niet toen twee honden, waarvan een nog wel een oranje hals band aanhad, zich op het zeil zetten, dat de bank dekte en door de martiale gestalte van onzen gemeentesecretaris op de vlucht gedreven werden. Onder de aanwezigen merkten we op leden van het eere-, van het hoofd en van de verschillende euh-comité's voor de feesten met hun dames, ver- tchillende leden van den raad en de dames welke bijdragen verzameld heb ben voor de bank. Nadat Hosanna was komen aanmar- cheeren, onder het BpeleD van een lus- lige marscb, werd het publiek, dat eerst door politieafsluiting op een afstand was gehouden, zoo dicht mogelijk bjj de bank gelaten. Vervolgens bliezen de herauten een fanfare en las één de proclamatie voor, «r die met gejuich begroet werd, waarna dhr. Jos. Stieger, voorz van het hoofd comité naar voren trad. Spreker heette alle genoodigden en belangstellenden hartelijk wel kom, speciaal deD burgemeester, welke de plaats inneemt van Haar, wier jubileumfeest we thans vieren. Spr. heette ook welkom allen, die Goes zullen bezoeken om er het feest, waar van spr, hoopt dat het zal slagen, mee te vieren. Spr. herinnert er aan dat morgen in de kerken gedachtenisrede voeringen zullen worden gehouden en spr. gelooft wel, dat veles tempelwaarts zullen gaan om dank te brengen aan den Koning der Koningen en ook om de Koningin te danken voor alles wat zij deze 25 jaren voor land en volk hesft gedaan. Naast God hebben wij Haar te danken dat ons land onaf- Kankelijk is gebleven, dat de wereld oorlog aac onze grenzen tot staan kwam. Velen zullen morgeB bidden Heer, 9 DOOR Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Alten schepte behagen in deze gal genhumor en zoo vertelde hij verder, terwjjl bq naast de aandachtig toe- hoorende meisjes voortschreed. .Perslot van rekening is de geheele geschiedenis een proef, een poging, dames. Ik heb mij tot de geluksgodin y gewend, in zekeren zin mijn lot van het toeval der kaarten laten afhangen. Het komt er nu maar op aan, dat deze kaart mij niet bedriegt". Ik vind, dat u wel eenigszins in raadselen spreekt, mjjnheer Alsen". Alsea laohte bitter. „Op mijn woord, spasr nog lang onze Koningin, voor Haar zelf, voor het Kon. Kuis eu voor het Vaderland. Als blijvende gedachtenis aan dit jubileum biedt spr. namens de burgerij aan het gemeentebestuur deze bank aan, een sierlijk monument voor onze stad. Moge deze bank nog laDg getuige zijn van de welvaart van ons land in 't algemeen eu van de welvaart van Zee land en Goes in het bijzonder. Spr. dankt nog dengene, die het initiatief voor dit gedeokteeken genomen heeft, tevens den uitvoerder, dhr. Rothuizen voor zijn fraai stuk werk. Daarna werd het zeil dat de bank bedekte weggenomen. Hierop sprak de burgerneester van Goes. Spr. noemt het een sympatieke gedachte om aan het feest, dat thans is ingeluid, ter viering van het 25-jarig regeeringsjubileum onzer geëerbiedigde Koningin een blijvende herinnering te stichten. Nog treffender is deze her innering, omdat alie ingezetenen er aan hebben deelgenomen en het is dus een geschenk van de burgerij aan de ge meente Goes. Gaarne wordt dit geschenk aanvaard. De bank zal iu eere gehouden worden en er zal voor gezorgd worden tot in lengte van dagen. Spr. hoopt, dat het feest, dal we gaan vieren een mooi feest zal worden. De samenwer king tusschen de ingezetenen, zooals deze is gebleken bjj de versiering der stad, die spr. schitterend noeuit, is hiervoor een waarborg. Spr. eindigt met een „Leve de Koningin." Een driewerf hoera van alle aan wezigen volgt op dezen uitroep. Dhr. Jos. Stieger deed daarop voor lezing van het volgende telegram dat aan H. M. de Koningin zal worden De bevolking van Goes, aan den vooravond van de driedaagsche jubi leum-feeeten bijeengekomen ter ont hulling van een monumentale bank, als blijvend gedenkleeken aan Uwer Majesteits vijfentwintigjarig Regeerings jubileum, biedt Uwe Majesteit en Haar Koninklijk huis eerbiedig hulde en verzekering van oprechte trouw ,en spreekt den hartelijken wensch uit, dat onder Gods Zegen Uwer Majesteits Regeering nog iange jaren moge be stendigd worden, tot heil van Volk en Vaderland. JOS STIEGER. Voorzitter Hoofdcomité Jubileumfeesten. Hierna wordt door Hosanna het Wilhelmus gespeeld, dat door allen wordt meegezongen. Het was een plechtig juffrouw Tilli, een weinig raadselachtig is de heele zaak ook voor mij. Iu sommige gevallen zijm zelfs de menschen raadsels, wier oplossing pas door het noodlot wordt gebracht*. „Al te spitsvondig, mijnheer". Alsen boog. „Laten wij dan ophou den met dat treurige raadsels-oplossen, dames. Als gezelschapsspel iB het bovendien al lang uit de mode geraakt. Maar zullen wij eens een kijkje gaan nemen in het restaurant daarboven z/Neen daar komt onze paarden tram". „Dus werkelijk naar bnis? Staat n mij dan tenminste toe, dat ik n veilig en behouden thuis breng". „Om 's hemels wil, n wilt toch niet met ons meerijden f" riep Tilli meer verschrikt dan verbaasd, terwijl Tine, die pret had over haar schrik, in een luid gelach uitbarstte. „Waarom niet Zoodoende kom ik tenminste uw adres te weten en bestaat de mogelijkheid, u nog eens terug te zien". oogenblik. De bank een ovaal vorm is eenvoudig en toch sierlijk opge trokken van Uirechtsche klinkers. De zitting is van hardsteen. Ook de rug, waarin: Regeeringsjubileum, geflankeerd door de jaartallen 1898-1928, eo voorts het Goeache wapei, de Nel. Leeuw en het Wapen van Oranje. Aan de leuning zijn hardsteen afsluitstukken. Ouder de bank is een betonplaat voor het verzakkeu. Nadat de heer Jos. Stieger plaats op de bank had genomen, gingen er direct een aantal Goesehe jongens op, aldus de nieuwe bank probeerende, die blijkbaar lekker zat. Daarna trok Hosanna, gevolgd door een groote menigte, spelende de stad door. Uitslag é.alage-wedstrjjd. Iu de restauratiezaal van hotel „Cen traal" had Woensdagavond om 7.30 de bekendmaking plaats der bekronin gen van den étalagewedstrijd, in tegen woordigheid van enkele leden van het hoofd comité, leden der commisaie voor den étalagewedstrijd en verschillende deelnemers aan dezen wedatrjjd. De jury bestond uit de heereu C. W. Dhuy, P. M. Wolaky, beiden Mid delburg, en Hcinrich Kuntz, beroeps- étaleur, Rotterdam. Daar de jury, ua baar zware taak, nog met het diner bezig was, opende dhr. P, Oosterbaan, voorz. der comm. voor den étalagewedstrijd, de bijeen komst, waarbij spr. wees op het moei- ijjke werk der jury.Nameus de jury zal spr. den uitslag mededeelen, maar spr. had liever gehad dat de jnry dit zelf had gedaan. Vervolgens heet spreker alle aan wezigen welkom namens de commissie uit Handelsbelangen en Hanze. De wed- strijd, meent spr,, geslaagd te kunnen noemen, het aantal deelnemers aan dezen wedstrijd bedroeg meer dan ooit aan een vorige. Door de moeite en zorg is hel feestelijk aanzien der stad zeer verhoogd. Spr. hoopt dat de deelnemers de resultaten beloond zullen zien door toename van het aantal koopers. Spr. wijst er op dat in de jury benoemd zijn menschen buiten Goes, opdat men niet zou kunnen zeggen dat sympath.e en of antipathie bij de beoordeeling een rol heeft gespeeld. Bovendien zjjn bet mannen, voor hun taak berekend. De uitslag kan dus geen ontevreden heid veroorzaken. Uitslag. Groep A, meest smaakvolle étalage le pr. Cahen's Kleeding Mij. 54 p. 2e pr. A. A. Somer 58 p. „Aan dit weerziens zan ons niet veel gelegen zijn." „Wel mogelyk, dat zulka bij n niet het geval is. Maar injj is daar veel aan gelegen." „Mijnbeer, u wensoht toch niet, na dat wij u,in zoo ruime mate onzen dank verschuldigd zijn, dat ik u met die lastige jongelingen van vanmiddag op ééi lijn stel." Die bijna hoogmoedige toon prikkelde Alsen. „Ik ben overtuigd, juffrouw Tilli, dat u dat nooit zult doen. Maar in dien mijn gezelschap u zoolang aan genaam was, waarom is zulks dan plotseling nu niet meer het geval Thans mengde Tine zich in het gesprek „Omdat u Oom en Tante met kent, waarde heer ridder, anders zoudt u stellig zulk een wensch niet uiten. U zoudt die gezichten eens zien, als die beiden ons met u zagen aankomen!' Goed," zei Alsen, „het zou wreed van mjj zijn, als ik dien goeden Oom een schrik op het lijf zou jagen, juiat 3e pr. fa. Albert Heijn 51 p. 4e pr. A. W. Verschoore de la Houssaye 50 p. 5e pr. T. Faberij de Jonge. Groep B, meest verkoopelij ke éts lage le pr. L. H. A, Freuks 48 p. 2e en 8e pr. (loting) fa. Gebr. Noordboek en Joh. de Dreu, beide met 43 p. 4e pr. J. Bos 41 p. Groep C, meest typische étalage le pr. fa. H. Meriion eu Zn. 47 p. 2e pr. P. J. Cardon 44 p. 3e pr. fa. G. Th. Meijering 86 p. Eerv. verm. J. v. Belzen 84 p. Groep D, meest reolame makende étalage le pr. Joh. Kloosterman 49 p. 2e pr. A. J. Potter 46 p. 3e pr. Singer Mij. 42 p. Groep E, meest feestelijke étalage le pr. P. A. de Ligny 41 p. 2e pr. P. Slabbekoorn 38 p. 8e pr. J. Torbijn 88 p. Groep F, meeat fraaie étalage in bescheiden ruimte le pr. C-.B. Simons 46 p. 2e pr. W. G. Witkam 45 p. Dhr. Oosterbaan zegt hierna de Jury, die inmiddels is binnengekomen, dank voor de moeitevolle arbeid. Spr. roemt de harmonie die in de Jury heeft geheerscht. Spr. zegt al de gevers der medailles hartelijk dank, daar hier door veel prijzen konden worden uit geloofd. Tenslotte wenscht spr. de winnaars hartelijk geluk en hoopt op nog meer deelname bij een volgende gelegenheid. Hierna speelt het strijkje het Wil helmus, dat door allen staande werd meegezongen. Dhr. Oosterbaan deelt namens de Jury mede, dat wanneer de firma's A. Wilking, H. Verwer en F. J. Boone, die buiten mededinging meededen, niet bniten mededinging hadden meegedaan, zij in de voorste rij der prijswinnaars zouden hebben gestaan. Hierna kwamen allen hun prijzen in ontvangst nemen. De prijzen be stonden uit een gouden medaille, ver der verguld zilv. (w.o. een van B. en W. van Goes)zilv. en bronz. me dailles. Concert. Van 7.80 tot 8.30 uur gaf Enphonia onder leiding van dhr. J. Horst een keurig concert op de Groote Markt, dat door een groote menigte toehoor ders werd bijgewoond. We hoorden o.a. ook ons Jubileumlied Oranje en Beve land op voortreffelijke wijze uitvoeren. op het moment dat bij met de kippen op stok wilde gaan. Geeft u mij dus uw adres alleen maar." „Nooit „Beloof u mij dan om te schrijven, wanneer ik u nog eens terug kan zien. Laten we zeggen, in den loop van de volgende week, mjjn naam weet u Voorloopig blijf ik nog in mijn hotel, Schrijft u dus maar aan het hoofd kantoor poste restante," „Dat mag ik niet." „Maar ik verzoek er u dringend om, juffrouw Tilli, slechts een klein levens- teeken van u. Niet waar juffrouw Tine, u belooft dat toch ook „Laten we gauw instappen 1 riep Tine, terwijl zij op de aankomende tram wees. „Als u mjj ook dat niet wilt be- looven, dames, dan verloochen ik alle ridderlijkheid, ik stap tegelijk met u in den tram, bjj het uitstappen volg ik u op de hielen, ik wensch nw Oom een goeden avond en inviteer hem op een partijtje akaat, waarbij ik natuur- De verlichting. Om half negen maakten eere-comilé, hoofd-comité en jury in een zestal rijtuigen een tocht door de versiirie en verlichte stad. In het voorste rijtuig had de pers een plaaisje gekregen bij den commissaris van politie. Voor deze welwillendheid van het hoofdcomité zeggen wjj hartelijk dank. Euphouia en Hosanna hebben bij fakkellicht, dapper [Larschen blazende, den langen tocht, die ruim twee uur duurde, meegemaakt. Achter Hosanna volgde een slo,et hossende en zingende menschen, die op bet laatst een respec tabele leDgte had gekregen en die se. minstens op een paar duizend schatten. Men zal van ons van dezen tocht wel geen gedetailleerde beschrijving verlangen. Het was een rit door een sprookjes- stad. De versieringen werden teerder in het gedempte, kleurige licht van vetpotjes en lampions. De verschillende étalages kwamen nu bij feestverlichting bijzonder goed uit en waren van een rijkdom vol schittering Soms was het of we door een Japan- ache strsat reden, met al die veelvormige lampioas, waarvan je vaak drakenmuilen toegrijnsden. Het aantal particulieren dat hun woning versierd had met kaarslicht, vetpotjes, lampions, electrisohe lichtjes, was ontelbaar. Vooral in bouwplan I zagen we heel wat smaakvol verlichte gevels. Overal in de geheele stad was bijzonder veel werk gemaakt van de verlichting. Wanneer we hieronder eenige namen noemen dan geschiedt dit om eenige hoofdmomenten van den torht vast te leggen. Niet om onze voorkeur tetoonen. Zonder ouderscheid hebben alle buurt- vereenigingen en alle particulieren die versierden, hun uiterste best gedaan en heel wat mooie tot stand gebracht. Bij het begin van den tocht vasaf het Slot Oostende trof ons direct het fraaie perk voor de Groote kerk, met de witte vazen, we hadden dit nog niet gezien. De eerepoort iu de Korte Kerkstraat, van teer oranje, aandoende als kant werk, bij de electrische verlichting deed het prachtig. Op de Groote Markt was de verlichte muziektent een lust voor oogeo, op zulk een tent moei het wel prettig musiceeren zijn. De gasverlich ting op het bordes van het Stadhuis had heel wat van de wind te iijdeu en af en tie zag men maar de helft van het gelaat van H. M. de Koningin, maar op een. stil oogenblik was het heele portret van blauwe vlammen toch wel aardig. De Lange Kerkstraat was als een verlicht bosob, de hei begon bovendien in de avondlucht fijn te geuren. Ook de Vla8markt bood een feëe- rieken aanblik. De Wijngaardstraat was geheel in oranje gehouden. Alles oranje.lampions en de lantaarns met oranjedoeken af gedekt. Het zachte licht deed het heel mooi tnasohen het groen, 't Was bijna een plafond van oranje-licht. Toen de atoet een tweede maal door deze straat kwam geraakte een der Inmpiona in brand en vieljuist achter het tweede rijtuig. Was het brandend papier er in terecht gekomen, dan zou dit minder prettig zijn geweest. De Haven bood een tooverachtig schouwspel. De slingers lampions langs lijk zal winnen, kortom, ik maak mij zooonaangeoaam mogelijk. Dus u schrijft mij poste restante Belooft u het mij De tram hield stil, Tilli en Tine stapten in. Alsen maakte werkelijk aan- stsiten. haat voorbeeld te volgen, toen Tilli zei „Blijft u daar 1* U belooft bet dus riep Alsen, terwjjl hij zijn voet van de treeplank terugtrok. Zij knikte slechts kort en bijna on merkbaar haar mooie hoofdje, trotsch ais een prinses. Tine wuifde groetend met haar hand. Alaen keek de vertrekkende tram na als in een droom. Wat voor een macht had dit meisje toch over hem gekregen, dat hjj, die kort geleden nou onver schillig geBtaan had tegenover leven en dood, thans het eenige, brandende vcr- laaden in zich voelde, haar weer te {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1