110 jaargang, 1898-1923 N\ 108. Donderdag 13 September 1023. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Oe Koninginnefeesten. buitenland. Bechtszaken. School en Kerk. Spoi t. Pro vincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes fa2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nauml. Vennootschap Goesclie Cours e i Zoo zijn dan de lang verbeide dagen aaugebroken, waarop door Goes het re eeringsjubileum van H. M. de Ivo. niugin zal worden gevierd. De stad is in ieestgewaad gestoken en de ijver, de volharding en de eens gezindheid waarmede dat werk i3 ver richt, zijn even zoovele bewijzen van de Oranjegezindheid, van de Oranje liefde der eeheele bevolking. Het Eendracht Maakt Macht, is ook de zinspreuk die geldt voor dit groote dviedaagsche feest. Tal van personen hebben medege werkt aan het samenstellen van een aantrekkelijk programma voor de ko mende feestdagen. Hel wakkere hoofdcomité en de ver schillende sub.comité's, de buurtver- eenigingen, de gansche bevolking is dagen lang met het feest bezig geweest. Een opwekking om feest te vieren oehoeven we dan ook niet te schrijven. De geestdrift is er. De liefde voor het Oranjehuis is diep in de harten ge worteld en wacht nog slechts op een gelegenheid zich te uiten. De menschen verlangen er naar om hun gevoelens naar buiten te kannen uitdragen, om hun feeststemming te kunnen uitvi;ren. Trokken de laatste avonden niet voortdurend groepjes menschen door de straten onder het zingen van vaderlandsche liederen Thans zijn de groote dagen aange broken. Hopen wij dat ze in alle op zichte» aan de verwachtingen zullen beantwoorden. Dat Pluvius genadig zal zijn en het f est zal vereeren met zijn afwezigheid m.a.w. dat het niet zal regenen. Want, wanneer het weer wat mee werkt, dan zal het feest zeker slagen. Goes heeft van oudsher den naam gezellig en pr ttig feest te kunnen vieren. De stemming j leegt niets te wenschen over te laten. De talrijke Noord- en Zuid-Beve. landers, die gewoon zjjn naar Goes te gaan, wanneer daar „iets le doen is", kunnen daarvan mee praten. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de jubileum-feesten die boven dien het karakter van een huldefeest dragen zullen zonder wanklank verioopen. Dp een punt willen wij voor de komende drukke dagen nog wijzen wielrijders, houdt u aan de regels van den weg 1 Motorrijders en auto's hebben allicht deze waarschuwing niet noodig. En tot het publiek, dat zich in de straten zal verdringen, zeggen wij houdt rechts aan en gedraagt u zorg vuldig naar de voorschriften der politie. Een ongeluk zit in ee» klein hoekje en door het volgen der voorschriften kunnen ongelukken worden voorkomen. Ten slotte wenschen wij allen een prettig feest toe. Steeds ontwaar ik Goesche Ganze. Bij het doorgaan Uwer stad, Dat de macht der oude Hanze, Ook bij U had postgevat. Rijkdom bracht zij aan de Stede, Schoonheid aan der geev'lenrijk, Knusheid ook daarbij en mede In het slotje en den dijk. Als de zon haar gouden stralen Overgiet Uw lief gedoe, Is het of dan telkenmale Alles juicht ten hemel toe. Parel van Zuid-Bevelande Geregeerd door een vorstin, Stem met allen in den lande 't Lied van Jubileum in. Beijer dan Uw Stadsche klokken Jubel met het carillon Span de vlaggen aan de stokken Of het nooit en anders kon. A. de R. DE RAMP IN JAPAN Gelukkig blijkt het aantal dooden tengevolge van de aardbeving in Japan niet zoo groot te zijn als aanvankelijk werd gedacht. Officieel wordt thans bericht dat het aantal slachtoffers te Jokohama 23000 dooden en 40000 ge AUVERTENTIËN van 16 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iseemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4 0 Bewijsnummers 5 cent. cn Kleenwens Boss' Drnbkers- en Uitgeversbedrijf. Adverlentiën worden aangenomen tot 12 nar veaiatidthg. COURANT wonden bedraagt. Het aantal dakloozen echter is reusachtig groot. Voor Tokio 135000. Een jongen Japanner in Tokio ver telde hoe hij na den eersten schok met duizenden anderen naar een open plek snelde bij hel militaire kleedingdepot, dat 21/2 H.A. groot is en ingesloten was door een steenen muur. Hij vond er reeds duizenden verzameld daar het een ideale p'aats was om veiligheid te zoeken. 'In den namiddag bracht de hevige Oostenwind vlammen mee, zóó verzengend, dat zelfs in dit ruim rendez vous het hoofd en het gezichtshaar alle aanwezigen wegschroride. De paniek, welke volgde, was onbeschrijfelijk. De menschen snellend westwaarts, ten einde de hiite te ontgaan, vielen, struikelden en duizenden raakten onder den voet. Deze ervaring word terstond daarop gevolgd door een nieuwe, waarbijeen wervelwind den verteller in een vijver wierp. De wervelwind voerde kolossale vlammen, stukken brandend hout, gloeiend ijzer, enz. mee, die duizenden binnen de omheining levend verschroei den. De verteller werd den volgenden dag met een dertigtal andere overleven den door de troepen gered. De open plaats was bedekt met halfverbrande lijken. Hef Grieksch-lfaliaansch conflict' Griekenland heeft in antwoord op de nota van den gezantenraad geantwoord, dat het bereid is de besluiten van den gezantenraad te aanvaarden. Muiterij in 'f roede leger Te Petersburg zouden 300 muitende roode gardisten gefusileerd zijn. Amerikaansche forpedoboöf- jagers. Zaterdagavond zijn bij Honda, een punt ten noorden van Santa Barbara zeven Amerikaansche torpedoboot jagers, gedurende mist, op de kust ge;oopen. Er zijn 25 zeelieden omgekomen. Alle gestrande vaartuigen zijn volkomen verloren. Er zijn zevenhonderd man gered. Arrondi%emsnt> Rechtbank f3 Middelburg. Verwezen naar de terechtzitting met level tot gevangenhouding A. Br., 38 jaar, schipper te Zuid-Beierland, ge- gedetineerd te Middelburg, ter zake van brandstichting op zijn schip op de Oo3terschelde, onder Wemeidinge. Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens fietsen zonder belD. R., E. J. B., beiden te 's Heer Arendskerke, ieder tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis, A. v. A. te's Heer Arendskerke tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Ontslagen van rechtsvervolging werd M. N., te 's Heerenhoek, aangeklaagd wegens overtreding der motor en rijwiel- verordening van Koudekerke. Ghr. Geref. Kerk. ülezeliuge. Beroepen Ghr. Ger. kerk alhier ds. A. M. Berkhof Utrecht. Goes I- Vostbal. -Zeelandia I 44. Postcheque eu girodienst. In antwoord op zijne klacht heeft het bureau der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Middelburg van den directeur van den Postcheque en girodienst onder dagteekening van 7 - September bericht ontvangen dat allies wordt aangewend om de regelmatige wijze van afrekeningen der girorekenin gen te bevorderen. De bjjna onoverkomelijke moeilijkhe den waarvoor het bestuur is gezet en voor een deel nog staat werden lang zamerhand overwonnen, zoodat mag worden vertrouwd, dat de normale loop van zaken spoedig wordt hersteld. De afrekeningen zullen wellicht gedurende deze weck nog wat onregelmatig wor den verzonden, maar voor vr weken wordi met gegronde hoop op verbetering van den toesiand gerekend. lorsehe. Maandaeavond cmslreeks half negen sprong de elf jarige L. Msgielse op het spatbord van een naar de garage achteruitrijdende aulobua, viel er af eu werd door het achterwiel overreden. Naar huis gedragen, con- staleerde de te hulp geroepen genees heer Dr. Klinkenberg inwendige kneu zingen. De chauffeur treft geen schuld. Een waarschuwing voor alle ouders om hun kinderen voor te houden. Kattendjjke. Vrijdag 7 Sept. werd alhier het 25-jarig jubileumfeest van H. M. de Koningin op loffelijke wijze gevierd. Des morgens half negen werd de eere-voorz. mei zijn vrouw en het feestcomité van de woning van tien voorz. der feestcommissie met de muziek en de schoolkinderen gevolgd door een groote schare van feestgangers afge haald en Irok bet door ons dorpje naar de prachtig versierde muziektent. Daar werd door den voorz. der muziekver. dhr. P. J. de Wilde het feest met een keurige rede geopend, waarna door de aanwezigen een mooi lied werd ge zongen met begeleiding van de muziek, welk lied door den ijve-rigen heer S. J. E. Feleus, oud hoofd der school was samengesteld eu gezongen werd öp de wijze van Psalm 68. Daarna werden de schoolkinderen gul getracteerd op koekjes, melk en kregen zij allen een portret van H.M. de Koningin. Ook werden door de schoolkindereu volksspelen gehouden, zooalszakjes kruipen, turf rapen, stoeltje dansen, zakloopen en balletjes dragen, waar voor zij allen een prijsje kregen. Om half een werd de optocht op gesteld, welke er prachtig uitzag, testaande uit paarden, gekroonde fietsen, een praalwagen, voorstellende de Koningin met afgevaardigden van de elf provinciën. Deze wagen was versierd met de wapens van de elf provinciën, alsmede een wapen van Oost- en West-Indië welke wapens allen met de hand waren geleekend. Ook was er een wagen voorstellende Ulf de Vissscher, die schitterend was. De optocht ging tot op de hofstede van dhr. G. M. Timmerman, waar de muziek, de ruiters te paard en de feestcommissie rijkelijk werden getrac teerd. Toen de optocht terug op het dorp was gekomen werd zij ontbonden en begonnen de volksspelen voor ouderen, zoualszakjes knippen door vrouwen, ringrijden met fietsen, zakloopen, stoeltje dansen en water steken. Al deze spelen werden door muziek opgeluisterd. Des avonds gaf de muziek een concert op de tent, dat veel belangstelling oogsite. Wegens den regen werd er niet veel verlicht maar werd dat Zaterdag avond gedaan. De verlichting was mooi, vooral de drijvende pyramide in de „Koeiput", ook de poorten en de muziektent waren mooi met vetglaasjes verlicht terwijl een schat van lampions het dorp versierde. Tot laat in den nacht werd door oud en jong op een waardige wijze feest gevierd. Een woord van dank mag niet achterwege blijven aan dhr. S. J. E. Feleus die zijn krachten zoo ruim schoots heeft gegeven om het feest goed te doen slagen, zoodat Kattendijke weer prettig en gezellig feest heeft gevierd. Wemeidinge. Door de oranjecommis sie zijn de navolgende prijzen voor versiering en het maken van eerepoor- te» toegekend aan de bnurtvereeniging //Westeinde" len prijs f 40 voor het plaatsen van een prachtige groene poort, een 2en aan de buurt dorp en Bierweg voor versiering, en het maken van een ornamentale poo t een le prijs f 40. Idem Wilhelmina en Daniëlstraat en Gaslaan den 2en en 3en prijs f 30, en de buurt Nieuwendijk 4en prijs groot f 5. Vervolgens voor de mooiste in den optocht meegereden wagens len prijs f 22,50 Oranjewagen; gecostumeerde groep Landstorm burgerwacht en schiet- vereeniging 2en prijs f20 landbcuw- huishoudcuuus 3en prijs f 15 Land- bouwwagen 4en prijs f 10 Gymnastiek- vereeniging 5en prijs f 5Oostenrijksche wagen 6en prijs f 2,50, en tot slot 3 eerste prijzen aan de mededingers aan de gondelvaart, t.w. sluispersoneel Jae. Smits eD J. v. Dalen ieder f 5. Voor een groep, n.m. de humoristische groep, werd een extra prijs beschikbaar ge steld, om reden deze buiten mededin gen aan den optocht hadden deelge nomen. Wolfertadyk. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maan dag j 1 ter behandeling van een ver zoek, onderleekend door Ds. Mantz, de hoofden der scholen en eenige andere ingezetellen, om gelden uit de gemeente kas beschikbaar te willen stellen tot onthaling en het uiti eiken van een souvenir aan alle schoolkinderen ter herdenking van het 25-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Door dhr. Noteboom werd het eeist, het woord hierover gevoerd welke spr. o.a, zeide, dat hoewel hij de kinderen gaarne zoo iets gunde, hij toch moeilijk kon meewerken om hiervoor gelden beschikbaar te stellen uit de gemeente kas. Menigmaal is in deze gemeente feest gevierd met de schoolkinderen eu nog nimmer heeft het aan middelen ontbroken, om de kinderen een ge- noegelijkrn dag le bereiden. Deze mid delen werden ingezameld bij de inge zetenen en dhr. Noteboom maakt zich sterk, dat, evenals altijd ook thans de benoodigde gelden op deze wijze bijeen hadden kunnen worden gebracht. De heer Lindenbergh vroeg of deze commissie uit de bevolking was ge kozen of op welke wijze die was samen gesteld. Wethouder Valkier deelde hierop mede dat, in samenwerking met de oudercommissie, een en ander was ge regeld. Dhrn Goetheer en van Strien zeiden rok zoo iets gehoord te hebben, (Uw correspondent is voorzitter van de oudercommissie te Oostkerke eu hem is van een en ander niets bekend). Verder voerden nog andere leden korter of langer het woord. Tot stem ming overgaande bleek, dat er 5 tegen en 2 voor het geven van een bedrag uit de gemeentekas waren. De tegen stemmers hadden liever gezieD, dat eerst een poging was gewaagd de gelden te krijgen bij de ingezetenen om dan bij een. eventueel tekort een beroep te doen op de gemeentekas. Tegen stemden de heeren van Wel, Overbeeke, Noteboom, Lindenbergh en wethouder Goetheer. Voor M. van Strien en wethouder Valkier. Later op den avond werd in de ver ga lering van m.g.n. commissie besloten verder geen stappen meer te doen om tot een schoolfeest te geraken voor de kinderen. Een zeer groote teleurstelling daar ze reeds vast rekenden op een feestje waarvoor reeds versjes werden geleerd. Het is zeker voor de kleinen te hopen, dat er in deze gemeente nog genoeg kindervrienden zullen gevonden worden die hun op een of andere wijze hun teleurstelling in een blij vooruit zicht veranderen, al is het ook laat. Doch het oude spreekwoord is dau hier van toepassing, beter laat dan nooit. Zaterdagavond bad een meisje, van buiten deze gemeente, het ongeluk met haar rijwiel van een vrij hoogen dijk in een sloot te rijden door spoedig toe geschoten hulp werd zij ras op het dr ige gebracht. Hevig geschrokken en geheel bemodderd werd zij bij alhier wonende familie gebracht, waar gelukkig bleek dat zij geenerlei kwetsuren had be komen. Korlgene. Prijswinnaars der ge houden jubileumwedstrijd zijn Voor versierde fietsen de dames Jo Wolse, Suus Salomé, Jaan Willemse en Lena v. Damme. j Versierde wagensle pr. zangver. H. O. B., 2e pr. zangver. Z. V. en 3e pr. fa. wed. Scherp en Zonen. Zwemmen le pr. A. K. Maas, 2e pr. L. D. v. Damme, 3e pr. J. Wolse, 4e pr. J. Scherp, 5e pr. Jan Wolse, 6e pr. Scherp, 7e pr. D. C Schipper, i 8e pr. Mavus Verburg, 9e pr. M. Augustijn, 10 pr. C. Kramer, 11e pr. 1 J. Dingemanse, 12e pr. A. Zoeters, 13e pr. B. v. Damme. Ringrijden met paarden 1. D. Mar- kusse, 2, L. D. v. Damme, 3, M. Kallewaard, 4, D. Kallewaard, 5, D. 0. Schippers, 6, Piet de "Vos, 7, J. Munter, 8, P. van Schaik, 9, D. Markusse Pz. Idem met fietsen1, L. de Korte, 2, J. Wolse, 3, A. de Korte. 4, P. Roodzand, 5, J. Pouwer, 6, P. Wolse, 7, Chr. v. d. Linde, 9, G. Beenhakker, 10, S. Salomé, 11, L. v. Damme. Fietsen met hindernissen 1, M. v. d. Linde, 2, C. Geelhoed, 3, J Viergever, 4, J. Meulenberg, 5, D. Goudswaard, 6, L. Maas, J. J. Koets. Wedloop met hindernissen 1, L. D. v. Damme, 2, D. C. Schippers, 3, Job. Marcusse, 4, C. Kramer, 5, B. v. Damme, 6, P. Flipse, 7, G. Braam, 8, O. Scherp, 9, J. Scherp, 10, J. Pouwer, 11, P. Schrier. Ook had er een étalage-wedstrijd s, waarvoor 4 medailles en een eervoile vermelding beschikbaar was gesteld. De prijzen weiden toegewezen, als volgtle pr. J. de Die, 2e pr. Pouwer, 3e pr. L. Maas, 4e pr. P, D. Maas, 5e pr. fa. wed. Scherp en Zonen. Bedragen woningbouw. De minister van Arbeid heefl ten behoeve van woningbouw (premiebouw) toegekend aan de gemeente Eilewouts- dijk, f 300 voor een woning van mej. 5. D. Klooster en goedgevonden dat een vroeger toegekende bijdr ge ten behoeve van G. M. Geense aldaar ad f300, zal worden uiibetaald. Zuid-Bevelanders naar Londen. Ter herdenking van het 25 juig regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin door de Nederlandsche kolonie te Londen werd op een aldaar in het Regents Park gehouden tuinfeest o.a. medewerking vetleend door een 10 tal Zuid Bevelandsche boerinnen en een 4 tal boeren onder leiding van den heer Houtekamer van Kloetinge, die het schilderachtig oud Zuid Bevelaudsch costuurn droeg. We ontvingen een lang verslag van dezen tocht, waaruit we het volgende overnemen. Na een langen rit door Londen kwa men we Zaterdag door brecde stra ten met aan weerszijden 12 13 ver diepingen hooge gebouwen in bet Re. gents Park aan, waar ongeveer 2500 landgenooten aanwezig waren. Bij de entree werd ons een jubileums-ir.edaille aangeboden waarna we na eenige ver- verschingen te hebben gebruikt, onze medewerking aan het feest verleenden dat op recht Hollandsche wijze werd gevierd. Om 5 uur werden in ten open tent, waaromheen honderden landge nooten eenige zaaguummers ten beste gegeven die zeer in den smaak van de aanwezigen vielen, in het bijzonder „De Koningin", dat voor de 2e maal her haald werd. Wat de verschillende reien betreft zij gemeld dat vooral de zevensprong, provinciale rei, het Angelus en het Op z'n Engelsch enz. spontaan werden toe gejuicht. Voorzeker had onze voor treffelijke leider de heer Houtekamer hiermede succes. Aas het einde van het programma gekomen zijnde werd de heer Houtekamer en zijn clubje enthousiast door de menigte toegejuicht waarna de eere-voarzitter der feest commissie den heer Houtekamer onder spontane bijvalsbetuigingen van de aanwezigen, dankte voor de medewerking aan dit oranjefeest verleend. Hierna werden door de Zuid-Beve landers boekjes en prentbriefkaarten, alles betrekking hebbende op Zeeland, gepresenteerd. Zoodra men dit zag werd het podium bestormd, men duwde, wrong en kronkelde zich door en over alles heen, loopende om toch wat machtig te worden wat als een aan gename herinnering aan Zeeland bewaard kon blijveD. Jammer dat we veleu moesten teleurstellen om reden onze voorraad niet toereikend was, allen een herinnering te geven. Na eenige ver- verschingen moesten we ons aan de 1 feestvreugde onttrekken. Na ontelbare malen gekiekt le zijn in allerlei inoge- lijke houdingen en standen werden we door velen de hand gedrukt, een goede reis en een tot weerziens toegeroepen. 1 Hierop volgde een inlerrissante auto tocht door de rijkste buurt vau Londen. Na wat te zjjn uitgerust leidde onze voortreffelijk gids mr. Alter ons naar i de Theems, waar we dank zyhet ka m en taktvol optrede* zonder ongelukken aankwamen. Opnieuw werden we getroffen door de indrukwekkende gebouwen en stand beelden waaronder dat van „de Gevallen Vliegenier" een der mooiste was Daar het langzamerhand duister werd en het tijdstip van vertrek aanbrak, ging het door de schitterend verlichte straten naar hel station. Na een hartelijk afscheid van mr. Alter en familie bracht de trein ons naar boord terug, waar we na een kleine verversching wel

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1