Dinsdag 11 September 19^3. Ill) jaargang N°. 107. BUITENLAND. Binnenland, lïOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goescho Oonrant ADVERTENT1M van 5 regels f 1,20 e)l<e regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt weeoos berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4- Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss" Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar vöormid.dsr .it practische cosiuum met zijn handige zakken, is gemaakt van zware woüen jersey cn omboord met leder. Het was eerst gemaakt in een mooie, reebruine kleur en afgezet met bruin leder en Corrie nam het bij haar uitzet, o Zij droeg het gedurende een schitterende maand in Zwitserland, o En toen begon het haar natuurlijk te vervelen, maar zij was ver van winkels verwijderd, waar men nieuwe kon koopen. Zij loste het probleem op door het te twinken in een mooie, warme, groene tint, welke haar kleur en frissche teint goed deed uitkomen. Zij zag er uit als een boschnimf, die zich voordeed als een volwassen mensch, zooals wij. De Lever's Zsep Maatschappij Vlaardingen ABONNEMENT Prijs per kwarts»], ill Goes f 2, buiten Goes fQï, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Zij, die zich met ingang van 1 OCTOBER 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE HISTORIE VAN DEN OPTOCHT. Naar aanleiding van den historischen optocht, welke Vrijdag s.s, in Goes wordt gehouden en welke zal voor- 1 stellen deniutocht van Prins WillemlII, i den lateren stadhouder-koning, in Mid- ütl;urg op 12 September 1668, hebben we eens eenige historische bijzonder heden nagezocht, opdat het publiek eenig idee zal krijgen van den toestand waarin ons land toentertijd verkeerde, van het karakter van den Prins en van de gevoelens die het Zeeuwsche volk iu 1668 bezielden en waaraan zij toen m Middelburg uiting gaven. Wij maak ten hierbij gebruik van den bekenden roman „Ik zal handhaven" van Mar- jorie Bowen en van „De Prinsen van j Oranje Nassau in Nederland" door P. j Vergers. Prins Willem was bij den intocht 18 jaar; hij was geboren na den dood van zijn vader Willem II, wien de raads pensionaris van Holland, Johan de Witt, nooit zijn aanslag op de trotsche regen- teustad Amsterdam had vergeven. Johan de Witt was de machtigste man van ons laid, dat toentertijd een Republiek was. En een republiek waai- uiede in Europa duchtig rekening werd gehouden. Nadat de strijd tegen Spanje tot een zegenrijk einde gebracht was, wat ons land roem had doen oogsten, hadden onze zeehelden in de Engelsche oorlogen schitterende bewijzes gegeven i ven moed en zeemanschap. Holland stond vooraan in de rij der Europeesche i staten. Het eenige land, van welke zijde ge- vaar dreigde was ï'rankrijk, doch dit gevaar scheen bezworen door de Triple Alliantie, in 1668 den 28 Januari ge sloten door Engeland, Nederland en Zweden tegen den roem- en oorlogs- zucbtigeu zonnekoning Lodewijk XIV. In 1668 was de Witt op het top punt van zijn macht gekomen. De jonge prins werd door hem opgevoed en door hem op den achtergrond om niet te zeggen gevangen gehouden. Den 5den Augustus 1667 was het Eeuwig Edict gesloten, waarbij het stadhouderschap in Holland voor goed werd afgeschaft en besloten werd dat voortaan het stadhouderschap geschei den zou zijn van het kapitein-gene- raalschap derjUme (opperbeve. over het leger.) Aldus scheen aan den invloed der Oranje's voor de toekomst voorgoed een einde gemaakt. De weg tot de macht was hun door de Witt zooveel mogelijk afgesneden. Hierbij mag niet vergeten worden dat de Witt steeds meende te handelen in het belang der Republiek. Prins Willem toende zich uiterlijk een volgzaam leerling van de Witt. Hij wachtte kalm zijn dag af, ocder- tusschen proiiteerend van Je lessen in de staatsmanskunst, welke de raad- pensionnaris hem gaf. En die dag kwam. 4 Want diep in de halten vau velen uit het volk vooral in Zeeland, dat indertijd reeds get»acht had -tevergeefs om invloed te krijgen op de op voeding van den prins en geprotesteerd had tegeo het Eeuwig Edict diep in de harten van het volk leefde Oranje en voor velen had die naam een tooverachtigen klank. Had niet de groote Zwijger ons volk voor altijd tot dankbaarheid jegens Oranje verplicht 1 Op verschillende plaatsen van ons land veroorzaakte de Oranje-partij woelingen. Zoo in Middelburg, waar Willem Tichelaer het volk aanvoerde. Deze relletjes werden door de partij de Witt onmeedoogenloos onderdrukt. In Zeeland echter zat men niet stil. De Oranje-partij - met van Zuyle- stein aan het hoofd wenschte, toen de prins den leeftijd van 18 jaar had bereikt, hem te herstellen in de waardigheid van Eerste Edele van Zeeland en eischte dat de Prins zitting zou nemen in dt Staten van dit ge west. Aan dezen aandrang gaf de Prins gehoor. Onder het voorwendsel van reigers te gaan jagen in Breda, ver trok de prins met zijn gevolg en enkele jeugdige edelen naar Zeeland, hield j daar onder groote geestdrift den 12den September zijn intocht en reed den volgenden dag van de Abdij naar bet Stadhuis, waar hij ia de Statenverga dering verscheen en den vooizitterszetel innam. Afgevaardigden van de zes steden Middelburg, ZierikzeGoes, Tholen, Vlissingen en Veere, waren hierbij tegenwoordig. Die intocht in Middelbhrg is dus van buitengewone beteekenis. Hier komt voor 't eerst het con Biet tusschen de twee sterke karakters Willem III en Johan de Witt aan de oppervlakte. Voor 't eerst toont de tot nog toe zoo vo gzame prins zijn staalharden wil en aan dezen wil is stellig die van onze Koningin verwant, zooals die wilskracht blijkt uit bet door ons overgenomen artikel van professor Treub. En ook Zeeland plaatst zich hier als eerste openlijk tegenover den mach tigen raadpensiounari». Het was in alle opzichten een keer punt, zoowel in het leven van de Witt als in dat van den prins. ToeD Zeeland was voorgegaan volg den anderen en den 2den Juni 1670 nam de prins zitting in den Raad van State. We weten hoe in 1672, toen ons land besprongen werd door Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen, toen de regeering radeloos, het volk redeloos was en het land reddeloos scheen, de algemeene kreet„Oranje" werd aan- geheven en hoe toen deze prins Willem III ons land van een wissen ondergang redde. Hoe moeten wij ons nu den prins voorstellen bij zijn intocht in Middel burg De achttienjarige was lang voor zijn leeftijd, had een sierlijke, fijngevormde gestalte en bezat een aristocratische gratie. Zijn gelaat was smal en bleek, de prins was ziekelijk, hoestte en gaf soms bloed op. Hij had een groote, gebogen neus, sprekende, groenachtig- bruine, heldere oogen, overschaduwd door donkere rossige wenkbrauwen en een welgevormden mond. Zijn voorhoofd was laag en wit en werd bedekt door zware kastanje-bruine lokken. Zijn afgezonderde opvoeding had hem stil en gesloten gemaakt, toch was zijn voorkomen indrukwekkend en vorstelijk.' En hoe trotsch moet de prins zich bij dezen intocht in z'n hart hebben gevoeld, nu hij zich stelde tegenover de Witt, in welk verzet de Prins en de Zeeuwen elkaar vonden. Hoe moeten zijn oogen geschitterd hebben bij de blijde toejuichingen van de reusachtige menigte. Zeker heeft hij zich gevoeld gedragen door de liefde der Zeeuwen. Want in Middelburg scheen geheel Zeeland samengestroomd en ook de Bevelanden waren talrijk vertegen woordigd, Majorie Bowen schrijft „De menigte stroomde van alle zijden de stad binnen, zoodat men bijna niet door de straten heen kon komen ramen, daken, hoo rnen zelfs en masten van schepen, alles zag zwart van 't volk.» De prins die ondanks z'n wan kele gezondheid uitstekend paard reed reed door de straten met den hoed in de hand, groetende.naar links en rechts alle meisjes droegenoranje-linten en alle mannen trokken hun zwaarden. De lezers van dit opstel zullen wel bespeuren dit de optocht van a.s. "Vrijdag zich uitstekend leent tot het brengen van hulde-betuigingen aan bet Oranje-huis. Men zie in de hoofdfiguur van dezen optocht niet de persoon, maar men zie het symbool „Oranje". En dan twijfelen wij er niet aan of het gevoel van dankbaarheid en warme aanhankelijkheid, dat in 1668 de Zeeu wen bezielde, zal ook Vrijdag gloeien in het bart der toeschouwers en zal dan tot uiting komen in luide toejui chingen, misschien wel iu stille ont roering^ Hef Grieksch-lfallaansch gebied. Het Grieksch-Italiaansch geschil be looft op bevredigende wjjze te zullen worden opgelost. De gezantenraad, die zich evenals de Volkenbond, tech met de kwesiie bezig hield, bijkt zich geheel geplaatst te hebben op net standpunt van den Bond en heeft een reeks voorwaarden aan Griekenland gesteld, die een ver zachting zijn der oorspronkelijke Itali- aansche eischen. Italië beeft deze voor waarden goedgekturd en Griekenland - kan zonder gevaar voor 'e nationale eer deze voorwaarden aannemen en zal dat ongetwijfeld wel doen. De oorspronkelijke eischen van Italië waaraan Grieken'and niet wilde vol doen, Tva'en het eerbetoon aa oe Italiaanechc vlag do< r de Griekeclie vloot en de deelneming aan bet onder zoek naar de schuldigen door den Itaii- aanschen militairen attaché te Athene. Dit laatste was een blijk van wan trouwen ten aanzien van de onpartijdig heid van bet Grieksche onderzoek. Beide eischen zijn met toestemming van Italië milder geworden. Een inter nationale commissie onder voorzitter schap van een Japanners zal toezicht, houden op het Grieksche onderzoek. De eisclt betreffende het salnut aan (1e Italiaansche vlag in de Piraeus door de Grieksche vloot is verder getemperd door de wijziging (lat een Franscli en een Engelsch oorlogsschip in het kiel zog van de Italianen zullen varen en zoodoende het eerebetoon opgevat kan worden als een saluut aan den be'.ee- digenden gezantenraad, op wiens ge zag de Albaneesche grens werd afge bakend, De overige eiscben zullen geen moei lijkhedeu opleveren en komen gedeelte lijk overeen met wat Griekenland zelf aanbood, b.v. het stellen van een bankgarantie, van 50 millioen lire door Griekenland. De gezantenraad neemt acte van het feit dat de Italiaansche regeering bevestigt dat de bezetting van Korfoe en van de aangrenzende eilanden geen ander doel heeft dan voldoening te verkrijgen voor de eischen welke die regeering gesteld heeft en van het feit dat deze eischen gedekt worden door de voorwaarden door den gezantenraad geformuleerd. M. a. w. wanneer Grie kenland de voorwaarden van den ge zantenraad aanneemt, moet Italië oogen- blikkelijk de bezette eilanden ontruimen. Jammer dat er nu weer een donkere wolk aan het zoo verhelderde uitspansel opdoemt. Volgens een bericht van het Giofnale d'Italia hebben Grieken het Italiaan sche consnlaatsgebonw te Patras in brand gestoken. De Italiaansche kolonie zou hiertegen opgekomen zijn er er zouden slachtoffers gevallen zijn. Wanneer dit bericht waar is, kan dit natuurlijk weer tot nieuwe strubbe lingen aanleiding geven. De oogsf in Rusland Eea bericht uit Riga meldt, dat de oogst van dit jaar slechts ten deele aan'de verwachtingen beantwoordt, die de Russische regeeriug er van had ge koesterd. In v-Fschillende streken beeft het koren zeer veel van de sprinkhanen en andere schadelijke insecten geleden. Ook dezen winter zal de brooivoor- ziening een der voornaamste kwesties zijn, waarmee de Sowjei-regeering zich zal hebben bezig te houden. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf 6 Co.'b Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 7 Sept. in Nedsrland uitgesproken 58 faillissementen tegen 83 faillissementen in dezelfde week van het votige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Sept. 1928 3748 faillissementen tegenover 2016 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De ambtenaarssalarissen. Naar de Tel. verneemt heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambteuaarszakeu zich inet 10 tegen 2 stemmen verklaard tegen schrapping van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en met algemeene stemmen tegen de inhouding van periodieke verhoogingen. In de centrale commissie hebben zitting zes vertegenwoordigers van de regeering en zes van de organisaties. Vier regeeringsvertegenwoordigers ver klaarden zich alzoo tegen schrappinfi van art. 40.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1