105. Hartenvrouw, Donderdag 6 September 19J3. 110 jaargang, BUITENLAND. 6 FEUILLETON. Gemeenteraad van Goes. Log Ijjhelshjjken van zjjden sloffen een dunnen doelc over de voorzijde van hel goed To abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten (Joes f,2, Afzonderlijke nummers 5 cent. trschjjntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. mmm m courant Uitgave Naam! Venaootsclsap Goeseh? Courant en Kleenwens Koss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1KN van 1 5 regels f 1,20 elke regpl meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt mei-maal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. Hef Grieksch-lfaliaanffch geschil. Italië heeft behalve Korfoe ook de twee eilanden teil Z. O. daarvan, Paxos en Antipaxos bezet. Vooris heeft de ltaliaaiiöche admiraal Bellini aan alle j Grieksche schepen de vaart door de straat van Otiante verboden en worden velschillende Grieksche schepea vast gehouden of opgebracht. Voorts heeft Italië geweigerd een ui'spraak van den Volkenbond in het Grieksch-Italiaansch conflict te aan vaarden. Het lid van den Volkenbond, Italië, heeft hierdoor inbreuk gemsakt op twee artikels van het Volken- bsmdsverdrag, n.l. de artikels 10 en 12 welke resp. bepalen dat de leden van den Bond zich verbinden de fcerri» toriale integriteit en de bestaande politieke onafhankelijkheid van alle leden te eerbiedigen en dat de leden overeenkomen, een geschil dat tot een bieuk kan leiden, te onderwerpen hetzy aau arbitrage hetzij aan het onderzoek van den Uitvoerenden Raad. Italië's standpunt is, blijkens een onderhoud van den Italiaanschen gezant met Curzon, den Eugelsehen minister van buitenlsndsche zaken, dat het op treden van den Bond alleen van toe passing kan zijn bij geschillen, die een mateiieelen ondergrond hebbenennietb\j aangelegenheden als deze, die de eer en het prestige van een natie raken. z/Het betoog schijnt Curzon niet te hebben overtuigd", lezen we in een der bladen. Dat verwondert ons niets. Het spreekt toch wel van zelf dat aile voorkomende geschillen door den Volkenbond moeten kunnen worden behandeld. Wanneer een der partijen kan zeggen mijn geschil behoort niet tot de competentie van den Bond, dan wordt die Bond geheel nutteloos. Gelukkig is Engeland deze opvat ting toegedaan. In Frankrijk wil een gedeelte der pers dit conflict door den Gezantenraad laten behandelen, waar van Poii)C;iré president is. Deze laatste is echter o.i. wel het allerminst ge schikt om als vrederechter op te treden. Aardbeving in Japan- Japan is door een hevige aardbeving geteisterd, welke een 390.000 f®l deo- den heeft gcëischt en de hoofdstad Tokio en de volkrijke havenstad Joko- bama grootendeels heeft verwoest. Vooits is de stad- Asame verwoest, is Mitc, aan de zee, door een vloedgolf met den grond gelijk gemaakt, terwijl de spoorwegtunnel van Sasako is inge stort In Tokio zou het arsenaal inde lucht zijn gevlogen. Een Japansch blad schrijft dat de aardbeving te Tokio door meer dan tien schokken werd gevolgd. De bevolkiüg ontvluchtte de huizen en liep te hoop in de straten eu op de pleinen. De schokken bleven elkaar tot het vallen van het duister opvolgen. Overal braken branden u^t, die door den fel'en wind aaugewakkerd in alle richtingen oin zich heen grepen. Het DOOK HELLMUTH MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Alsen gevoelde al gauw een leven dige belangstelling voor dit meisje. De beide jongelingen naast hem waren een oogenbhk onthutst blijven staan, toen herstelden zij zich eu volgden de zich snel verwijderende meisjes met niet minder snelle schreden. Alsen hoorde bij hun overhaast vertrek den aanvaller lispelen „Kom maar, Sjohn de kleinste is te vroolijk." Hij zag hoe zij achter de jonge meisjes aanrenden, en verhaastte on willekeurig zelf zijn schreden, teneinde getuige te zijn der verdere gebeurte nissen. Iu de allee hadden beiden de meisjes spoedig ingehaald en zetten het oude spel hunner liefelijkheden voort. „Maar lieftallige schoone, waarom zoo preutseh „Mogen wij de dames niet inviteeren was onmogelijk om den brand te be dwingen, daar de watertoevoer op het kritieke oogenblik haperde, De commandant der vlootdivisie ont ving een rapport vau een vliegofficier, die eenigen lijd boven Tokio vloog. Het rapport meldt, dat bijDa de, gansche stad verwoest is en dat bijna alle be tonnen en ste.enen gebouwen zijn inge stort. In Amakoesa en Jokosoeka kon de vlieger geen enkel huis waaraemeii. De marinekazeine te Jokoaoeka is blijk baar geheel weggevaagd. Enosjima, een der heilige Japansche eilanden, een druk bezocht vacantieoord, en het Kamakoera- district staan ondtr water. De vlieger zeide, dat het moeilijk was boveD de stad te vliegen, vanwege de hitte en den verslikkenden rook. Er is geen ernstige schade te Nikko, waar de Keizer verblijft. Het paleis is geopend voor vluchtelingen. Niets is nog be kend over het lot der buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers, ter wijl er ook geen nieuws is over de talrijke buitenlanders, die in Tokio verblijf houden. Het heet, dat de schade aan de gebouwen in de buitenlandsche wijken bijzonder ernstig is. Dan wordt nog gemeld dat alle spoorwegen binnen een kring van 160 K.M om Tokio zijn vernield, dat alle kabel verbindingen zijn afgesneden en alle telegraaflijnen in het N.O. gedeelte van het land verbroken zijn. In alle steden ïd het gebied der aardbeving braken branden uit, wat niet te verwonderen is, daar de Japan sche steden voor het grootste gedeelte beslaan uit hout, bamboe en papier. Deze huizen hebben echter het voor deel dat ze spoedig en zonder al te gioote kosten weer kunnen worden opgebouwd. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad ouder voorzitterschap van den burge meester, die de vergadering opende met de voorlezing van het gebeds formulier, overeenkomstig het reglement van orde. Afwezig waren de heeren De Looff en Goedbloed, beiden met kennisgeving. Beëediging. Na voorlezing der eedsformules leg- deu de leden in handen van den voorz. de voorgeschreven eeden af. De heeren Ir. J. van Poelgeest, J. M. v. Bommel v. Vloten en de beide s.d a.p.-ers legden de belofte af. Tijdens de beëediging verhief de Raad zich van de zetels. De VOOrz. heet allen, inzonderheid de nieuwe leden hartelijk welkom. Spr. hoopt dat de Raad eendrachtig in de komende zittingsperiode zal sameuwerken en veel in het belang der gemeente zal mogen verrichten. Sur. hoopt dat dit op aangename wijze zal megen geschieden, met waardeering voor elkanders inzichten. Wethouders. Tot wethouders worden benoemd D. D. v. d. Bout met 8 stemmen en 3 blanco en mr. J. H. M. Stieger met 9 st. en 2 blanco. Dhr. v. d. Bout verklaart tegenover dit herhaald blijk van waardeering voor een kopje koffie bij Steinecker Vanavond is er vuurwerk dat zal schitterend zijn," meende de lispelaar. „De dames moeten niet zoo angstig zijn. Wij zijn gentlemen. Op ons woord van eer 1 Ondanks haar opwinding barstte de kleine, die zich niet meer kon inhou den, in een luid gelach uit. De jonge ling nam dat klaarblijkelijk als een goed teeken op en wilde zijn lispelende welsprekendheid opnieuw voortzetten, toen de grootste der meisjes plotseling bleef staan. „Mijne Heeren, ik verzoek u, ons niet meer lastig te vallen, indien u niet wilt dat ik den eersten den besten voorbijganger aanroep om ons te be schermen." Zij zei het tcornig, met een verach- telijken blik op de beide „gentlemen" neerziende, zonder hen evenwel daar mee af te schrikken. „Maar sta u ons toch toe, mejuf frouw „Neemt u onze bescherming aan," lispelde de andere geestig, „wij zijn de allerbeste hier onder de voorbijgangers. Mag ik u mijn arm aanbieden." „Voor de laatste maal, wilt u ons met rust laten P" Met bliksemende Dit is de manier om den glans na het wasschen te behouden en om ze weder als nieuw te krijgen. Wasch Uw zijden stoffen in LUX en nooit in gewone zeep en volg de nauwkeurige gebruiks aanwijzing op het pakje. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN. Fabrikanten van RINSO en TWINK. Gedelegeerden Ambachtsschool: i Dhr. Vienings (7 st.) en dhr. Van Melle (8 st.). Eén stem was uitgebracht op dhr. Kckhardt, dhr. v. d. Bout en dhr. de Looff, 2 st. blanco. zijner mede-raadsleden, zijn herbenoe ming te aanvaarden. Spr. hoopt in de komende periode wederom de be- laDgeu der gemeente Hoes en van de ingezetenen, naar zjjn beste weten te behartigen. De voorz. dankt dhr. v.d. Bout voor deze bereidverklaring. Spr. verheugt zich hierover en ook de burgerij zal zich hierover hartelijk verheugen. Spr. hoopt weer op aangename wijze met dhr. v. d. Bout samen te werken. Dhr. Stieger dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en zal zijn beste krachten aan de gemeente wijden. De voorz. dankt dhr. Stieger voor deze toezegging en hoopt evenals tot dusverre op alleraangenaamste wijze met hem te zullen samenwerken. Benoeming commissies.j Tot leden der verschillende commis sies worden benoemd Financieels commissie: De heeren Labrijn 11 st.v. Bom mel v. Vloten 8 st., en Flink 11 st. (Op den heer Crucq waren 2 ?t. uitge bracht, de 'est blanco.) Deze heeren namen hun benoeming aan. Tot voorz. wordt gekozen de heer Labrijn met 10 st. en 1 op dhr. Flink. oogen keek het grootste meisje de beide jongelingen vastberaden aan. „De weg hier is even goed voor ons als voor u," verklaarde de eeue Don Juan hoonend. „En wij moeten nu eenmaal denzelfden kant op." Wanhopig keek het groote meisje om zich heen. Op dit oogenblik kwam Aleen tusschenbeide. Hij had alles ge hoord. „Mijne Heeren, ik raad u aan, vrij willig en zoo spoedig mogelijk een anderen weg in te slaan, anders zal ik U dezen anderen weg toonen." „Wat wie bent n dan wat gaan U toch deze dames aan, wier gezelschap wij zoeken Twee pince-nez richtten zich zoo onbeschaamd mogelijk op den zoo plotseling opgedaagden Alsen, terwijl de jongelingen strijdlus tig hun wandelstokken zwaaiden. „Zoekt U uw eigen weg." Alsen bezat ondanks zijn slanke, middelmatige gestalte een niet geringe lichaamskracht. Zonder zteb verder te bedenken, pakte hij beide studenten bij den kraag, duwde ze met de hootden tegen elkaar en slingerde ze zelfs een heel eind van het trottoir af, waarbij zij bijna onder een voorbijrijdende tram belandden. Dhr. Labrijn zegt dank voor het in hem gestelde vertrouwen en zal zijn benoeming gaarne aanvaarden. Commissie strafverordeningen Mr. Stieger en mr. Goedbloed met alg. stemmen. Dhr. Stieger verklaart zich gaarne bereid de benoeming te aanvaarden. Gascommissie. Mr. Stieger 1) st., Vienings 10 st., Ir. v. Poelgeest 8 st. Alle heeien nemen hun benoeming aan. Op dhr. Crucq waren 2 stemmen uitgebracht. De rest blanco. Commissie Grondbedrijf: Mr. Goedbloed (9 st.), mr. Stieger (9 st.) en Flink (8 st.) Op dhr. Van Melle was 1 slem uitgebracht, 2 blanco. Mr. Stieger en Flink nemen hunne benoeming aan. Afgevaardigden A. V. Waterleiding Uaatschappij Zuid-Beveland. Tot afgevaardigde ter vergadering van aandeelhouders der N.V. Water leiding Mij. Zuid-Beveland, wordt benoemd dhr. Goedbloed (8st.) en tot plaatsvervangend afgevaardigde dhr. de Looff (8 st.), 3 blanco. „Gaat maar mee, dames zei hij toen, rustig verder gaande. Achter hem aau weerklonk het schelden der belee- digde gentlemen, die er echter de voorkeur aan gaven, de zich verwijde- renden niet te volgen. De beide jonge meisjes dankten AUen hartelijk voor zijn even onverwachte als tjjdige bulp, en wederom was Alsen verrast door den keuiigen en beleefden vorm, waarin zij het deden. De kleine had al gauw haar vroolijke stemming teruggevondenlachend herhaalde zij de verzekering van den lispelenden student, dat het schitterend was en dat zij „gentlemen" waren. „Op hun woord van eer 1" „Ik vind, we hebben nu wel genoeg gezien van de „Hasenheide", Tine," zeide de grootste der meisjes eenigszins vermanend. „We zullen de eerstvolgende paarden tram naar huis nemen." „Wat Nn al naar huis We hebben immers nog in 't geheel niets gezien, Tilli." „Wil je dan weer de kans loopen zoo'n ontmoeting te krijgen, zooals daar straks „O," antwoordde de kleine met een scbalkschen zijwaartschen blik op Alsen, De voorz. stelt voor een gelukwensch te zenden aan het adres van H.M. de Koningin, ter gelegenhpid van het regeeringsjubileum. (Applaus.) Rondvraag. Dhr. Vienings heeft klachten ver nomen van bewoners van de Lange Vorststraat en de Papegaaistraat over het hard rijden van vrachtauto's. Een der bewoners heeft bijna een stuk van een schoorsteen op z'n hoofd ge kregen. Spr. vestigt speciaal de aan dacht op het snel rijden van vracht auto's met massieve banden. Iu Mid delburg zijn dergelijke banden verheden. Spr. beveelt deze kwestie aan in de dili— gentie van B. en W., die toch me' ren regeling van het verkeersvraagsluk bezig zijn. De voorz. zegt dal B. en W. hun aandacht aan dit punt zullen wijden. Dhr, Crucq maakt de opmerking dat hem bij de stemming der com missies onaangenaam getroffen heeft de opvatting der reehtsche en linksche heeren. Spr. had gemeend dat zijn fractie in tenminste één der commissies had moeten zijn vertegenwoordigd. Van sommige heeren van rechts had spr meerdere democratie verwacht. Maar wij laten ons zéé niet buiten de ge meenschap zetten. Dhr. Buijs vraagt 's avonds te ver gaderen. Wij zijn arbeiders en kunnen heel moeilijk uit ons werk. De voorz. kan niet toezeggen dat dit altijd mogelijk zal zijn, doch is be reid deze zaak nader te overwegen. Dhr. Crucq vraagt of niet is inge komen een circulaire van den minister i. z. een tapverbod met de a.s. jubi leumfeesten. Spr. vraagt of B. en W. hieraan gevolg zullen geven, anders zou spr. een uitspraak van den Raad hierover wenschen. De voorz zegt dat deze circulaire waarvan hij zich den inbond niet precies meer kan herinneren zoo danig gesteld wa«, dat het niet nood zakelijk was den inhoud in den Raad te brengen. B. en W. hebben de cir culaire overwogen, maar toen is naar voren gekomen dat, bij de invoering indertijd van het tapverbod, dit op weinig of niets is uitgeloopen in ver band met gelegenheid in aangrenzende gemeenten, waar drank werd verstrekt. Dhr. Flink wijst op het buitenge woon karakter der jubileumfeesten. Het Oranjefeest moet geen drinkfeest wor den. Spr. weet we), er zijn aan een tapverbod bezwaren verbonden, maar spr. wil toch het voorstel Crucq steunen. Indien er althans nog tijd is om deze aangelegenheid in orde te brengen. Spr. wijst er op dat groote gemeenten hierin zijn voorgegaan. Dhr. Vienings zegt, dat in deze de historie geleerd heeft dat men met bet voorstaan van de meest goede zaken toeh een echec kan lijden. Indertijd hingen er bij het gemeentehuis aan plakbiljetten waarop stond dat men zich „w(j hebben nu immers een beschermer, een dapperen ridder." Dat was een openlijke uitnoodiging, en Alsen haastte zich de beide dames te verzekeren, dat het hem een groot genoegen zou zijn, indien zij zich onder zijn hoede wilden stellen. „Dat zijn nu Berlijnsehe toestauden," zeide de grootste, „zelfs niet op een klaarlichten Zondagmiddag kan men ongestoord alleen wandelen. Tine, we doen veel beter om maar naar huis te gaan." „Maar ie hoort toch, Tilli, dat deze heer ouze ridder wil zijn. Ik vind, dat bij er zeer netjes en fatsoenlijk uitziet. En nu ik eenmaal naar Berlijn gekomen ben, wil ik ook de „Hasenheide" leeren kennen. Bjj ons in de provincie is toch ook de kermis het grootste vermaak dat onze middelen ons veroorloven." „Ik dank U voor het compliment, juffrouw Tine," zei Alsen vroolijk, „en ik verpand U mijn woord, dat Uw vertrouwen niet teleurgesteld zal worden. Ik beloof u, u beiden veilig door het gewoel der „Hasenheide" te brengen. Sta mij daarom toe, dst ik mij eerst aan de dames bekend maak mijn naam is Alsen." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1