X». 104 Dinsdag 4 September 1023. 110 jaargang BUITENLAND. Biommland, 5 FEUILLETON. Hartenvrouw, ABONNEMENT Priis per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f Afzonderlijke numiné!» 5 cent. herschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OESCHE Uitgave Naam! Vennootschap Gfoesche Courant ADVERTENT1ËN v»n 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing vroriit .weemaal berekend, Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers en Uitgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. EEN OORLOGSDAAD Na den moord op vijf Italiaansche l'.iden der commissie tot grenswijziging tusschen Albanië ei Griekenland is door Mussolini welke dezen moord aan drijven van Griekenland toeschrijft, aan dit land een ultimatum gericht, dal wij in ons vodg er. gepubliceerd hebben. Dit ultimatum muntte uit door groote onhebbelijkheid en het valt dan ook niet te verwonderen dat de Grieken eenige eiechen hebben verworpen, v aar- v .n ze meeneu dat tea volk, dat zich zelf respecteert, ze niet kon aanvaarden. De geheele geschiedenis roept weer dc Julidagen van 1914 in de her* iunering, toen Oostenrijk een dergelijk ultimatum tot Servië richtte, wat oor zaak werd van den hevige» wereldbrand. De hisfciie herhaalt zich en Musso lini toont uit den grooien Europeeschen oöflog niets te hebben geleerd. Het is eenvoudig droevig Die millioenen dooden en gewonden uit den laatsten oorlog hebben hun offer tevergeefs ge- bracht. Al de eliende die de oorlog na zich heelt gesleept, heeft Mussolini de oogen niet kunnen openen. Hij gaat direct te keer als een stier in een kuikenren. Italië heeft het antwoord van Grie kenland n 1. als onvoldoende beschouwd en heeft het tilaod fêorfoe bezet, na een bombardement, dat gemakkelijk vermeden had kunnen worden en dat een vijftiental dooden heeft geëischt. Naar verluidt zou de bezetting van Kreta volgen. Is dit juist, dan heeft het er inderdaad allen schijn van, dat de in Parijs en Londen geuite meening joist is, n 1. dat Italië in het Oosten van de Middellandsche zee zijn slag wil slaan en blij is een stok tv hebben gr vonden om den hond te kunnen y aan. Engeland is over Mussolini's optre den niet bijster te spreken en heeft reeds te kennen gegeven dat het de brzeiting van Korfoe niet kan toela- laien, daar het gemakkelijk in een vlooibasis kan morden veranderd en het eiland de sleutel is tot de Adri- utlsche zee. Daarom is indertijd bij den afstand van de Ionische eilanden aan Griekenland de voortdurende neu- trali.-et-ring van Korfoe overeengeko men H erover hebben Engeland, Prank- lijk en Rusland te wakeu. Griekenland heeft de kwestie reeds voor den Volkenbond gebracht. In den Raad van den Volkenbond is er leeda over gesproken. Salandra, de Italiaansche gedele geerde, heeft verklaard, dat de maat regelen van zijn regeering in het geheel geen bedreiging met een algemeenen oorlog inhouden en dat het heeiemaal niet in de bedoeling van Italië ligt zich ïd staat van oorlog met Grieken land te beschouwen en na een alge- meene gedachtenwisseliug heeft de Raad in afwachting van nadere inlichtingen met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De Raad, toestem mende in een kort uitstel van het onderzoek van de kwestie, spreekt de krachtige hoop, dat de belanghebbende staten in afwachting geen enkele daad zullen verrichten, die den toestand zou kunnen verergeren. Dinsdag komt de Volkenbondsver- gadering bijeen. Het is te hopen dat alles nog met een s'sser zal afloopen, maar iu elk geval heeft het optreden vau Musso lini een allerouaangenaarasten indruk gemaakt. De Duifsche rijksbank. De Berlijusche rechtbank heeft ver- klaard, dat de directie der rijksbank den vertrouwensman van het personeel j Grossman ten onrechte had ontslagen I en hem dus direct in dienst moest j j nemen. Aangezien de directie uitdruk- kelijk had verklaard zich aaa dit vounis der rechtbank te zullen onderwerpen, I behoort het conflict tusschen de directie en het personeel der rijksbank hier- mede tot het verleden en komt er dus j geen staking. Aardbeving in Japan i Zaterdagmiddag om 12 uur werd in I Japan een aardbeving waargenomen, welke zes minuten duurde. Alle klokken stonden stil. De telefoonverbindingen te Tokio en Osaka werden verbroken. Een tweede schok werd waargenomen or*i 2 uur 45 Naar geloofd wordt, is ernstige schade aangericht te Tokio, Yokohama en Yokosoeka. Een draad loos bericht meldt, dat er brand is uitgebroken te Yokohama, en dat de bevolking vluchi op de schepen in de haven. DOOR HELLJIUTH MIELKE. Uit liet Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) II. Het was Zondagmiddag. Heel Berlijn acheen op dezen snikheeten junidag naar builen te willen vluchten. Tjok vol volgden de trams vlak op elkander, rolden voertuigen van allerlei aard af en aan naar alle richtingen. Buiten op de z.g. „Hasenheide" had den duizenden de grootere en kleinere café's opgezocht, nergens was haast een plaatsje onbezet. Voor de jaarmarkt- tentjes schreeuwden de eigenaars zich heescb, de caroussels draaiden onder de s. tonen der draaiorgels. De lucht was doortrokken van het stof door de men- schenmassa opgejaagd; het was werke lijk benauwend. In dit gewoel bewoog Alsen zich thans. Na een lange reis was hij den vorigen avond in de hoofdstad des De jabileumsteeaten in Den Haag Vrijdag had de intocht van tl. M. de Koningin plaats van het landhuis „De Ruygenhoek" iu het versierde Deu Haag. Het werd een ware zegetocht. Tienduizenden stonden langs den weg geschaard en juichten de jubilee- rende jarige vorstin hartelijk toe. Nadat bij den Ruygenhoek nameas de politiesectie bloemen waren aange boden viel der Koningin nabij de Wit te bru.; een huldiging ten deel van de algemeene feestcommissie en werd aan H. M. weder eeu bloemenhulde aangeboden, voorstellende het Haagscbe wapen. De Kon. Nat. Zangschool zong een begroetingslied, waarna het politie- muziekkorps het Wilhelmus aanhief. Hei gejuich vau de menigte groeide aan tot een geestdriftige ovatie welke zich langs den geheelen weg voort plantte. De Koningin was gezeten in een gaiacaièche, bespannen met 4 door posteijons bereden paarden. In den. vorstelijken stoet reed Prinses Juliana in gesloten auto mede. Ook aan de prinses werden bloemen aangeboden. Verder op weg naar het paleis was ook een enorme menscbenmassa op de been. Op verschillende punten had een huldiging plaats door uitvoering van zang en muzieknummers en bloemen. Onder daverende hoera's werd het paleis bereikt, waar de Koningin- Moeder voor een der vensters de hul- lands aangekomen en had in de nabij heid van het Zuidelijk station onderdak in een hotel gevonden. Nog gedurende zijn reis was hij steeds van plan geweest direct naar Hamburg door te reizen. Maar toen hij het leven hier in deze wereldstad aanschouwde, kwam hij op een nieuw denkbeeld. Hij herinnerde zich, dat een van zijn kennissen eens beweerd had, dat men in Berlijn jaren lang onopgemerkt kon leven, zonder dat men ontdekt werd, De bewuste persoon had er zelfs een weddenschap op willen aangaan. Niemand in zijn geboorteplaats wist, waarheen hij was gegaan. Men zou stellig denken, dat hij zich van het leven beroofd had of dat hij naar Amerika was gegaan. En al hoorde men tenslotte toch, dat hij in Berlijn was, wie zou hem dan nog komen opzoeken Weliswaar zou hem dit niet gemak kelijk vallen. Als er ergens liefhebbers te over waren voor een nog zoo geringe betrekking, dan was het wel in Berlijn. Maar ginds in New-York zou het im mers precies hetzelfde zijn en om als farmer naar het wilde Westen te trek ken, daartoe ontbrak hem alle lust. Neen, om zijn leven onder cowboy s te slijten, daarvoor voelde hij al heel digingen gadesloeg en waar ook de burgemeester, mr. Patijn, trr begroeting aanwezig was. I De Maatschappij Toonkunst met het orkest „Sint Gregoriua de Groote" bracht voor het paleis .Mijn Moeder taal" ten geboore. In liet paleis aangekomen wachtte de Koningin een hulde van de Bos- koopsehe bloemenkweekers, bij monde van burgemeester Coliin. De kweekers hadden gezorgd voor een fraaie bloe men- en plantenversierir.g van het paleis. Verder was daar een talrijke deputatie van ridders van de Militaire Willemsorde uit alle langen, waarbij de oud-oppeibevelhebber generaal Snij ders, een hu'de- en htilwensch richtte tot de Koningin, Grootmeesteresse dier orde. De toespraken werden door de Ko ningin met woorden van dank en erken telijkheid aanvaard. 't Bloemstuk, dat door de Ridders der Willemsorde aan de Koningin is aangeboden was een schitterend en symboliek stuk werk. Het bestond uit een hloeinknsBen van 1.50 M. hoogte en 1 25 M. breel en was gevormd door orchideeën op een fond van lila asters. In een der hoeken was het Ridderkruis van de Militaire Willems orde. bevestigd aan het lint dier orde schuin aangebracht en het kruis was geheel samengesteld in zijn natuur'ijke kleuren uit Frausche immortelles. Het geheel rustte op een voetstuk van bruin mandenwerk. Vervolgens woonde de Koningin van het, door de Boskoopers rijk versierde balcon het défilé van de vereenigingen lij, een lange, lange stoet van corpo raties, eerst plechtig maar op den duur veranderde het in een stoet vau jui- cbende en wuivende menschen, waar- lusschen verscheidene zeer fraaie praal wagens. Het duurde een uur voor de stoet voorbij was. Speciaal viel de Zeeuwsche groep op. Hierna volgde de liuldebetooging op het Malieveld, waar omringd door een ontzaglijke menschenmassa, een aantal zangvereenigiugen onder leiding van den compouist F. E. A. Koeberg, diens koningiDue-cantate uitvoerde. De burgemeester sprak de Koningin toe', en bood aan H. M. een herinne ringsmedaille aan. Ook Indische vorsten woonden deze huldiging bij. Na terugkeer op het Paleis ontving de Koningin eerst de gezanten met hun echtgenooten, en daarna de minis ters en hooge autoriteiten, en de hof houding. Een ontzaglijke menigte woonde des avonds het vnnrwerk bij. Zaterdag had de ontvangst van de beide Kamers van de Staten-Generaal plaats, waarbij H. M. de Koningin de reeds door ons gepubliceerde redevoe ringen hield, en van het Permanent Hof van Internationale Justitie. Des middags had een kinderholde plaats op de Maliebaan. Duizenden kinderen, versierd met Oranje-sjerpen en strikken en wnivende met Oranje vlaggen, zongen de Koningin toe, o.a. de Oranje-Nassau Cantate van Catha- weinig. Veel liever wilde hij hier een bescheiden plaatsje als kommies zien te krijgendank zij ztjn vele reizen bezat hij tenminste een groote taal kennis en als het moest kon hij ook nog wel een handelsbrief in elkaar zetten. Dat alles overwoog hij ook nu weer, terwijl hij in de jaarmarkldrukte rond doolde en zijn blikken verstrooid liet gaan over de talrijke tentjes en ca roussels. Hij had het hotel verlaten, zonder goed te weten waarheen te gaan en de verkeersstroom had hem plotseling meegevoerd naar de heerlijk heden van den „Hasenheide". Veel belang afelde hij wel niet in dit oorverdoovende lawaai, maar juist zijn verstrooidheid was er schuld aan, dal hij zich tenslotte voor een tent bevond, voor welker ingang een echte „Voigtlander" de karakteristieke eigen schappen van een nog minder echte Wildentroep» in zijn eigenaardig dia fect luide verkondigde. „Gaat dat zien, gaat dat zien, mijne Heeren. Hier kan men de Vuurlanders aanschouwen uit de oerwouden der Sahara in Zuid-Amerika. Vandaag kost ieder plaatsje slechts 10 Pfennig, men moet zooiets zien als besohaafde Europe anen. Verkoop daar geen onzin, man- rina van Rennes. Verschillende kinderen kregen het te kwaad door de warmte j en moesten door den geneeskundigen di«nst worden bijgebracht. Daarna begaf de Kon. familie zich in rijluigen naar Houtrust, waar eeu sportfeest werd g-houdeu. Op den heen- en terugrit had H. M. de Koningin weder vele huldebetui gingen en bloemstukken in ontvangst te nemen. Zoo was b.v. in Scheveumgen een eerewaeht opgesteld. De dag werd besloten met eeu kunst avond in het kurhaus, aan H. M. aangeboden door het Comité. De zaal bood een schitterenden aanblik door de uniformen, gala-amb.scostumes der heeren en de prachtige toiletten der dames. Faillissementen in Nederlan 1. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 31 Aug. in Nedirland uitgesproken 87 faillissementen tegen 33 faillissementen iu dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Aug. 1923 2690 faillissementen tegenover 1933 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het ongeluk bij Lourcles. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de gouden eere-penning voor menscblievend hulp betoon en loffelijk getuigschrift toe gekend aan Henri Houreadet, electricien te Luz, en Gaston Blavet, steengroefarbeider te Lourdes, wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van den eeuig overlevende van het reisge zelschap, hetwelk met een auto-car op 13 Augustus bij LuzSt. Sauveur, departement des Hautes Pyrenées (Frankrijk) in een ravijn is gestort. Sluiting Post- en Tel kantoren op 5 September. Op 5 September a.s. (bid- en dank dag) zullen de hoofd-, bij- en hulp- kantoreu, alsmede de stations zoowel voor den post-, telegraaf- als tele foondienst van 9 uur voorm. tot 1 uur namiddag gesloten zijn. Hoofd- en bijkantoren welke te 8'/a uur voorm. gewoon zijn te openen, zullen dien dag reeds om 8 uur voorm. worden open gesteld, terwijl de hulpkantoren en stations van 89 uur voorm. geopend zullen zijn. Locale gesprekken zullen te Goes des morgeDS slechts van 8-9 uur gevoerd kunnen worden. Van 1 unr namiddags af geldt voor alle hjofd-, bij- en hulpkaDtoren alsmede stations de gewone openstellingstijd. Van deze rege'ing zijn uitgezonderd de telegraaf kantoren Am8teidam, Rotterdam en Den Haag, benevens de kantoren Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissingen, voor zooveel den telgeraafdienat betreft, alsmede de kantoren Neuzen, Hans- weert en Wemeldinge, voor welk drie tal de gewone openstelling gehandhaafd blijft. De regeling op 6 September gaven wij reeds in ons nr. van 1 September. De locale dienst telefoon is op 6 Sept. neke, .en grijp liever in je portemonnaie, als je er tenminste een hebt. Dadelijk begint de voorstelling met den wilden krijgsdans, waarbij de amazonen uit het panopticum vergeleken slechts wees kindertjes zijn. Gaat het zien, gaat het zien, m(jne Heeren. Alles ras-echt, een ieder kan zich van de waarheid over tuigen. Een zachte kreet van een vrouwelijke stem in zijn nabijheid, leidde Alsens opmerkzaamheid van den wilden schreeuwer af, die maar steeds voortging zijn „wildentroep" aan te prijzen. Op korten afstand van hem stonden twee jonge meisjes, die door twee jongelingen aangeklampt waren, wier wijde broeken, korte jasjes en wandel stokken, en bovendien met een lorgnet op hun dikken neus en de eerste tee- kenen van een aanstaand kneveltje daaronder, zichzelf heel parmantig voorkwamen, terwjjl deze combinatie op anderen heel weinig indruk maakte. Een van hen had reeds voortdurend de kleinste der beide meisjes met lispelende stem allerlei zoete woordjes in het oor gefluisteid en had het zelfs gewaagd zijn arm om haar middel te leggen. De kleine had een kreet van schrik geslaakt„Jij verwaande vlegel, dat wil ik van jou niet hebben,11 te Goes en hulpobtkantoren en stations dezelfde als de internationale dienst d.w.z. van 101, van 36 en na half acht 's avonds gesloten. Brieven en teleg'amiren voor H.M. de Koningio zijn vau 5 tot en met 7 Sept. a.s. naar Amsterdam te zenden, daarna naar 's Gravenhage. Een persoonlijk woord over de Koningin. In de N. R Crt schrijft mr. Treub een persoonlijk woord over H. M. de Koningin er, omdat dit zulk een a*rdi- gen kijk geeft op het karakter van H.M. nemen we er het volgende uit oven Haar karakter heeft zich onder hoogst eigenaardigs omstandigheden ontwik keld. Reeds als kind van lien jaar was Zij Koningin en werd Zij, welk tegen wicht de Koningin-Moeder, toen ook Koningin-Regentes, er tegen Irachtte te geven, als zoodanig behandeld, niet slechts door Haar speelgenootjes, maar ook door de volwassen personen met wie Zij in aanraking kwam. Da Koningin-Moeder heeft aan de opvoeding van Haar dochter de grootste zorg besteed en mede daardoor zich de harten lan het Nederlandsche volk veroverd. Maar de wrijving op voet van gelijkheid met ar.de eu, die voo>al in de jeugd op de karaktervorming zulk eeu invloed heeft, kon ook Zij aan Haar Koninklijk kind niet geve i. Eo zij zou, zoo vervolgt de heer Treub, niet zoo intelligent zijn als zij is, indien zij niet ze've besefte, daar- door een wat vreemden kijk op menschen en toestanden te hebben gekregen. Ik uit hier meer dan een bloot vermoeden. Een enkele maal heb ik op uitdruk kelijk verlangen van H. M. er toe medegewerkt, haar iets van het werke lijke leven te laten zien en ik herinupr mij nog goed, hoe ingenomen zij er mee was. Uit dat besef nu meen ik haar opmerkelijke verlegenheid te moe ten verklaren. Want verlegen is H. M. in hooge mate. Die eigenschap speelt haar wel eens parten. Zij maakt dat de Koningin zich moeilijk onder menschen beweegt en haar terughoudendheid soms aan trots wordt toegeschreven, waar deze alleen voorkomt uit bedeesdheid, uit het niet recht weten hoe zij aan een innerlijken drang om toeschietelijk te zijn zal voldoen, zonder aan haar waar digheid te kort te doen. Die in een vorstin zoo eigenaardige bedeesdheid strookt heel weinig met een anderen karaktertrek, die de per soonlijkheid van H. M. kenmerkt. Zij heeft een eigen meening en laat die niet gemakkelijk los. Voor een constitutioneele vorstiu is deze op zich zelf hoog te waardeeren eigenschap in sommige omstandigheden wel eens lastig. Men leide hieruit niet af, dat zij naar mjjne meening haar constitutioneele positie niet zou erkennen of er niet naar zou handelen. Maar erzijnoogen- blikken, waarin het haar moeilijk valt, er zich in te voegen. Ten slotte stelt mr. Treub in het licht hoezeer het moederlijk gevoel in R. M, leeft en dat het het geheele volk omspant. De omstanders lachten. Haastig duisterde de grootste der meisjes haar vriendin iets toe, waarop beiden tracht ten zoo snel mogelijk uit den kring van menschen voor de tent te geraken. Bij deze poging kon Alsen haar ge zichtjes nauwkeuriger gadeslaan. De kleinste was een brunette, nog een halve bakvisch, had een kort pikant neusje, overigens niet bijzonder knappe gelaatstrekkenhaar kleine oogjes, die thans van toornige opwinding fonkelden, schenen iotusschen meer aan vroolijke schelmschheid gewoon te zijn. Geheel anders daarentegen de groolste en oudste. Alsen was verrast, bij een meisje uit het volk hij hield ze beiden, naar haar kleeding te oordeelen, voor winkelmeisjes, die van een vrijen Zondag genoten zulke fijne, ja met geest vervulde en voorname gelaats trekken te aanschouwen. Zij had een hooge gestalte, had weelderig, blond haar en in den blik van haar groote, grijze oogen ontwaarde hij een fierheid, die door haar fijngevormden mond tot beminlijkheid bedwongen scheen te kunnen worden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1