OOESC GUtt.'A t BIJVOEGSEL Toespraken van H, M. öe Koningin Binntnlai d. School en Kerk. Rechtszaken juamibouw, Vee eelt en Visscherij. STADSNIEUWS Pro vriein- N ieuw s. VAN DE van ZATERDAG 1 SEPT. 1923. Vau den Particulier Secretaris van 11. M. de Koningin ontvingen wij ae toespraken welke tl.M de Koningin op 'Zaterdagl September 1923 zal houden tot f de beide Kameis der Sia^eu Generaal, Zij volgen hier De wenschen welke de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mij ter gelegenheid van de he denking Mijner regeerings- aunvaarding vijf en twintig jaien gele den aanbiedt stel ik op huogen pi ijs en ik breng U daarvoor mijnen dank. Nu ik aan het einde nier periode gekomen, het voorrecht heb heden de vertegenwoordigers mijns Volk hier voor mij te zien, denk ik opnieuw met out- roering aan de liefde en steun die het mij steeds zoo oveivloedig geschonken heeft. In tijden van vrede en voorspoed mocht ik de regeering aanvaarden, doch sedert dien zijn ook ons beproevingen niet bespaard gebleven en menigmaal w.-.s de toekomst donker. Innig dank- iaar gedenk ik daarbij met U, dat G:,ds tlaud ons voor hel ergste heeft behoed, zoodat ons lot tol heden be nijdbaar geweest is boven dat van velen. Ook thans nog zijn de tijden moei lijk en voor velen zwaar te dragen. M aar ook dat zullen wij met Gods hulp en eendrachtig samen arbeidende in h"t belang van het Vaderland te boven komen. Dt, wil om vrij en zelfstandig ie zijn, die mijn Volk in de ure des gevairs staande hield, moge bet ook in de toekomst doordringen. De wensch am bet slot van Uw adres vervat, zal dan ongetwijfeld in vervulling gaan en de betere tijd aanbreken waarop wij thans nog slechts durven liepen in vertrouwen op Hem, die ons lot heden hi-eft gespaard. Gij, mijne heeren, hebt een belang rijk aandeel genomen in heigeen Kegeering en Volksvertegenwoordiging in onderlinge samenwerking 'nebben tot stand gebracht in het tijdperk dat thans achter ons ligt Met voldoening kunt gij terugzien op veel dat, dank zij uwe ijverige en toegewijde mede werking, is gewrocht in het belang van het Vaderland en van de gewesten .van overzee. Voor den heil wensch, tot Mij en Mijn Huis gericht, ben ik U zeer erkentelijk. Van ganscher harte geef ik U de verzekering, dat ik, naar beste krachten, zal blijven medewerken aan "bet welzijn en den voorspoed ran Ons dierbaar Vaderland. Voor de geiukwenseheu welke de Tweede Kamer der Staten-Geueraal mij aanbiedt ter gelegenheid van de herdenking van den dag waarop ik voor 25 jaar de regeering aanvaardde beu ik zeer gevoelig en ik betuig Haar daarvoor mijn dank. Wanneer ik op die jaren terug zie en heden ontvang de vertegenwoordi gers van mijn Volk, wensch ik openlijk uil te spreken mijn groote dankbaarheid en erkentelijkheid voor den steun van da'. Volk immer ondervonden, voor de trouw en aanhankelijkheid waarmede het mij steeds heeft omringd. Wel verre van mij te worden ont houden is die steun Mij het daadwer kelijks! beloond toen de vreedzame en voorspoedige jaren van het begin Mijner Regeering heiaas gevoigd werden door andere; waarin wij door groote gevaren omringd bedacht moesten zijn op eigen veiligheid en behoud. Toen deed Mijn Volk Mij gevoelen dat het hier en oveizee a's één man achter Mij stond doordrongen van dén groote gedachtede handhaving van zijn vrijheid en zelfstandigheid. Toen waren wij één van zin en vast besloten ons erfdeel ongerept te bewaren. Ook thans nog beleven wij donkere tijden. Echter wij zullen als toen ook in de toekomst bezield biijven met den vasten wil om vrij en zelfstandig en van nie mand afhankelijk zijn bestemming te volgen. Dan twijfel ik niet of het zal ons met Gods hulp en naast Hem op eigen kracht vertrouwend gegeven zijn een betere toekomst tegemoet te gaan. Dan zal ons Vaderlaud in de rij der staten een eigen eervolle plaats be houden. Het tijdperk dat thans achter ons ligt heeft uitgemunt door parlemen tairen arbeid van ver strekkende betee- kenis Een geest van samenwerking, heeft onder nageuoeg algemeene in stemming veel tot stand gebracht tot heil van Land en Volk zoo hier als in de overzeesche gewesten, dauk zij Uwe, bijkans onafgebroken arbeid en toegewijde medewerking, welke, ik steeds hoogelijk heb gewaardeerd. Ik dank U ook voor de woorden aan Mij en Mijn Huis gewijd. De vyf en twintig jaren die voorbij zijn, het lief en vooral het leed, le zamen met Mijn Volk gedeeld hebben, ons slechts nader tot elkander gebracht. God behoede en bescherme als in het verleden ook in de toekomst ons dierbaar Vaderland. liet regeeringajnbileuin. De N. R. Cri. bevat eeiiige geluk- wenschen aan de stamverwanten in Nederland met hrt jubileum van H.M. de Koniogin. Wij nemen er hier een uit over: Suid Afrika, en vooral die Orauje Vrijstaat deel in die feesvreugde van hier- die heugelike gebeurtenis Sy gevoel haar zoos 'n kind wat haar ouëis geluk wens bij die geleeulheid van 'n silwer- bruilof. Hullc geluk is 'n integrerend deel van haar eie bestaan, en beiiggaam die ideale wat zij na streef. Kaalspruit O. V. S. R. S. STEYN. Prinses Juliana zal de Koningin ei den Prins vergezellen tij de feestelijke intcchien te 's-Gravenhage en Amster dam. Een aardige attentie heeft Woensdag middag de Koningin tegenover de Boskoopsche kweekei s, die Haar Paleis versieren, aan den dag geiegd, toen zij omstreeks 2 uur in het Paleis moetende zijn voor de ontvangst van verschillende gezanten, het Paleis niet betrad door den hooflingang, doch langs de achter zijde, teneinde er blijkbaar toe mede te werken, dat de versiering van het Paleis en het voorplein tot 81 dezer een verrassing voor baar zou blijven. Nooduitkeering aan gemeenten De regeericg heeft, naar het Hbld. meldt, aan de Gedeputeerde Staten der provinciën bericht, dat zij wegens den toestand van 's lands financiën geen voorstellen aan de Staten-Generaal karf doen tot het doen van een nood-uit- keering aan de gemeenten over 1923 en volgende jaren. Be inhuldiging in 1898. Wtj geven hier de redevoering met welke H,M. 6 September 1898 de regeering aanvaardde, en welke rede gehouden werd te Amsterdam in de Nieuwe Kerk. Heeren leden der Staten-Generaal, heden samengekomen op het oogenbltk, waarop Ik, door het afsterven van mijn onvergetelijken Vader tot den Troon geroepen en na het zoo wijze en zegen rijke Regentschap van Mijne innigge- liefde Moeder de Regeering aanvaard Mijne Proclamatie heeft dit feit aan Mijn geliefd Volk bekend gemaakt. Thans is het oogenblik gekomen, waarop Ik Mij bevind te midden van Mijn trouwe Staten-Geueraal, waarop Ik, ouder aanroeping van Gods heiligen Naam, Mij zal verbinden aan Mijn dierbaar Volk, tot instandhouding van Zijn rechten en vrijheden. Zoo bevestig ik heden den hechten baad, die tus- scheu Mij eu Mijn Volk beslaat, en het al-oud Verbond tusschen Nederland en Oranje opnieuw bezegelt, Schoon is de taak, die God op Mijne schouders heeft gelegd. Ik gevoel Mij gelukkig en dankbaar het Volk van Nederland te regeeren, dat klein is in aantal, maar groot in deugd, groot in aard en karakter. Ik acht het een groot voorrecht, dat het Mij» levenstaak eg plicht is al Mijne krachten te wijden aan den bloei van Mijn dierbaar Vaderland. De woorden van Mijn onvergetelijken Vader maak Ik tot de Mijne „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Ne derland doen.a Bij het vervullen van die taak heb Ik Uwe hulp noodig, hi eren leden der Staten-Generaal Laat ons samen ar beiden aan het geluk en den voorspoed van het Nederlaudsche Volk, dat zij ons aller levenstaak. God zegeue One en Onzen arbeid. Dat hij strekken moge tot heil van het Vaderland. Prinses Juliana. Prinses Juliana zal op raad van den dokter, in verband met een lichte ver koudheid, gedurende een paar dagen uit voorzichtigheid niet in een open rijtuig rijden. Geref. Gemeente. Beroepen te Bruinisse J. Vreugdenhil te Borsselen. 's Gravenpolder. Door de vereeni- ging lot het geven van L.O. op Geref. grondslag is tot onderwijzeres benoemd rnej. F. E. Bakker, thans werkzaam aan de Chr. school te Driewegen bjj Neuzen. (2.) Arronclissements Rechtbank ie Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met gevangen houding tegen een Rnssischen jongen van 16 jaar, die ingebroken haa in een wonÏDg te Breskens, De jongen lud de reis van Archangel naar hier brjnt te voet afgelegd. De heer mr. J. H van Be', vice- President der Arrondissements Recht bank te Middelburg is be'ast met de vereenvoudigde berechting van straf zaken (tot 6 maanden gevangenisstraf Politierechter). De overige rech'ers zijn aangewezen als plaatsvervangers Rundveecongres 'Om 3 uur h eft Woensdag mr. J. T. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Drente, de bijeenkomst in de Ridderzaal te 's Gravenhage geopend met een .woord van welkom tot Z. K. H. den Prins, waarna de minister van binnenl. zaken, jhr. Ruys de Becen- brouck, ziju openingsrede uitsprak. Daarna heeft de voorzitter de verschil lende vertegenwoordigers ten congresse het welkom toegeroepeu, terwij! ver volgens verschillende gedelegeerden be groetingstoespraken hielden. Hiurna be- gaf men zich naar aangrenzende zalen, waar door de Nederl. Regeering aan de congresleden een thé nerd aange boden. Onderscheiding. Tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd onze oud-stadgenoot dhr. J. den Herder, referendaris bij het Departement van Financiëo, Den Haag. Schuttershof. Wij vestigen nog even de aandacht op bet concert van 't Zuid-Bevelaudsch 5 Capella Koor heden (Vrijdag)avond in het „Schuttershof" alhier. Zooals wij reeds gemeld heb ben zal ons Bevelandsch Jubileumlied hedenavond voor 't eerst in het open baar worden uitgevoerd. Wij hopen dat velen bij dezen doop zullen tegenwoor dig zijn. De Historische Optocht op L4 September a.s. Omtrent de plannen voor den his- torischen optocht tijdens de jubeleum- feesten alhier kunnen we het volgende mededeelen. Zooals bekend, stelt de optocht voor den intocht van PrinsWillem vanOranje, (den lateren Koning-Stathouder Willem 111) als Eerste Edele van Zeeland te Middelburg, Aan de hand der stads archieven is men er in geslaagd na te gaan, wie daarbij tegenwoordig zijn geweest en zal men trachten den stoet zoo historisch getrouw mogelijk samen te stellen. Vergezeld van de na te noemen edelen en autoriteiten, jonkers en jonkvrouwen, poorters en poorteressen, en bewoners uit de omgeving, zal de Prins aan een der stadspoorten door de statenleden worden ontvangen, waarbij Hem een huldeblijk, in den vorm van een flesch met gouden munten, ter waarde van f 5000,wordt aangeboden. Daarna begeeft de Prins zich door de stad, en zal de stoet als volgt zijn samengesteld muziek, trommelslagers en pijpers; boogschutters van St. Joris of piekenierseen Heraut (Heer van Bevervoorde)de Wapendrager met het wapen van Zeeland de Burge meester de Hofmeester v. d, Prins (Marteyn Bromley)de Kamerheer (Heer van Zuyiensteyn)de Prins de Heer van Nassau Odyck en Cortgenede Secretaris v. d. Prins (Lsur°ns Buyser Heer van Dassen en Muylkerke)Raadsheer Willem Ket ting een vijftal Jonkers van den Prins met hunne dames een tiental Zeeuw- sche Jonkers; een aantal statenleden; twee huifwagens met poorteressen en poorterslandelijke bevolkingzoo mogelijk musketschutters muziek. De vermoedelijk te volgen weg zal zijnStation, Stationsweg, Jacob Valckeslr., Ganzepoortstr., J/. Vorststr., Oude Vischmarkt, St. Jacobstr., Groote Kade, Koningstr., Opril, Groote Markt N. en O., L. Kerketr., Klokstr., Kreu- kelmarkt, L. P. v. d. Spiegelstraat, Weetsingel, Bouwplan II, Westwal, Wiinsaardstr., Zusterstr., Singelstr., K. Kerkstr., Groote Markt Z.-O.-N.- W., St. Adriaanstr., Wijngaardstr., Vlas- markt, Beestenmarkt O.-N., Nieuwstr., 's H. Hendrikskinderenstr., Kleine Kade, Oostsingel, Voorstad, Bouwplan I Baar het beginpunt. In den vroegen morgen zal op last van „Burgemeesteren eu Schepenen" door den stadsomroeper bij bekkenslag aan de burgerij kennis worden gegeven van de komst van Z.H. terwijl mede iu de morgenuren de Herant namens den Prins nadere aankondigingen zal doen. Scheen het in den beginne dat de animo niet groot was, thans hebben zich uit alle kringen der burgerij en ook van buite» de gemeente meer dan voldoende deelneemsters en deelnemers aangemeld, zoodat de optocht onge twijfeld doorgaan kan. De costuums worden geleverd door de firma Henri Schippers uit Rotter dam, zijn door een der eommissieleden nagegaan eu moeten schitterend zijn. Aan B. eu W. is de beschikking over een der scholen verzocht, teneinde die als kleedlokalen te gebruiken, ter- wij! aan het hoofdbestuur gevraagd is om ter verhooglng van de feestvreugde de muziekgezelschappen bij den stoet in te deelen, hetgeen is toegezegd. KoNINQINNE-verj aardag. Ter gelegenheid van den verjaardag van tl.M. de Koningin vond de ge bruikelijke earillonbespeling plaats. Van de openbare en van vele particuliere gebouwen woei de nationale driekleur, wat de stad een feestelijk aanzien gaf, te meer, waar het Jranjezonnetje vroo- lijk scheen. Zo jals wij reeds gemeld hebben zal Euphonia hedenavond om 8 tur ter gelegenheid vau den feestdag een concert op de Groote Markt geven terwijl Ho sanna een korte promenade zal maken en zich daarna naar het Schuttershof zal begeven. Te water. Donderdagmiddag omstreeks één uur geraakte een kind van dhr. L van de kleine Kade al spelende te water. Dhr. Jacob Tammiuga, die juist passeerde, begaf zich geheel gekleed le water en mocht bet genoegen smaken het kind aan een inmiddels aankomende roeiboot over te geven. Paard op hoi,. Omtrent het ongeluk van den zoon van de wed. de Jager (zie hoofdbl.) verneemt de Z. nog het volgende Eigenlijk weet niemand precies hoe het ongeluk aangekomen is en waar. Wel heeft iemand die daar in de buurt woont gezien dat de paarden holden dit is ook gezien door de knechts op 't land, waarop een hunner, Joh, Kole, ging zien, en bij aankomst de paarden en wagen vond staan op den dijk op zij van den weg, even voorbij den afril die naar 't land voert, waar men aan het mesten was. Zijn jeugdige baas lag met het hoofd tusschen de spaken van het wiel en was deerlijk gewond aan het achterhoofd en de kin. Blijkbaar is de arme jongen met 't achterhoofd langs den weg gesleept. Hij werd huiswaarts gereden en daarna naar Middelburg vervoerd. Het gat in den rug is tot op het merg zichtbaarook is zijn sleutelbeen gebroken. Dezen dag waren de paarden al drie keer op den loop geweest. Men schrijft de oorzaak toe aan 't feit, dat er een vreemd paard in het span was, hetwelk nog niet met zijn nieuwen maat tevre den was. De Jubileumfeesten. In de gisteravond gehouden vergade ring van het hoofdcomité werd o.a. medegedeeld dat wegens geringe deel name de mannenzang op de Groote Markt uit het programma zal moeten worden geschrapt. (Een uitgebreider communiqué volgt Maandag.) Gemeenteraad. Na de heropening der openbare zit ting wees de heer v. Melle op het ongemak dat ontstaat, wanneer auto's voor melksaloDs en café's op de Groote Markt gedurende langen t(jd blijven stilstaan. Verschillende leden dringen er met den heer v. Melle op aan om althans voor de a.s. feesten een regeling te treffen door b.v. den autobestuurders slechts gelegenheid te geven passagiers te laten in- en uitstappen, maar dan hun standplaats elders in de stad te doen zoeken. De VOOTZ. antwoordt dat B. en W. deze kwestie onder de oogen zullen zien. Daarna sluiting. De Nieuwstraat. De buurtver. Nieuwstraat viert heden haar jaarlijksch feest in eigen kring, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin. De grocte zaal der P. v. O. is daartoe met vlaggedoek, groen en lampions versierd. Aan den ingang bevindt zich een eerepoort van groen, welke de wapens bevat van de provincie en van Nederland, welke 's avonds met elec- trische lampjes verlicht zijn. Hedenmiddag maken de vrouwen en kinderen een autotochtje over Wemel- diuge naar lerseke, waar zij met hun vlaggen een optocht zullen houden. Daarna is er in de P. v. O. van 4—6 kinderfeest en om 8 uur feest voor de volwassenen. Kloetinge. Hedenavond 8 uur zal het muziekgezelschap „Excelsior" onder leiding van den nieuwen directeur, op het Marktveld een concert geveD. Bath. Alhier zal een kindeifeest worden gegeven ter viering van het Jubileum vau H.M. de Koningin. Tot bestuursleden werden gekozen H. Droukers, mej. v. Maris, J. v. Melle, P. Quist en C. Kok. Rllland-Bath. Op de voordracht voor onderwijzeres te N. en St. Joosland/ komt voor mej. C. E. M. Risseeuw, onderwijzeres te Ri.land-Bath (Vülcker- polder). Sisse. Door de feestcommissie alhier iB bepaald dat op Woensdag 5 Sept. a.s. het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin zal worden gevierd met klokgelui, koraalinuziek op deu toren, kerkdienst, armen-bedeeling, schoolfeest, kiuderspelen, optocht, riugrijden met fietsen, met paarden,. tilbury's, stoeltjesrijden, muziek en zang. Ovezand. Tot officier in de orde van Oraije-Nassau is beuoemd J. H. Schreuder, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Arnhem, voorzitter van bet provinciaal kerkbestuur voor Gelderland, vroeger alhier. Itraeke. Raadsvergadering van 30 Augustus. Aanwezig 9 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren M. Scheele en A. Kooman. Ged. Staten hebben bij hun besluit van 10 Aug. 1.1. de laatste wijziging in de begrooting goedgekeurd. De beer Jac. Willemsen neemt zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aan. Aangeboden wordt nog de begroeting van het Burgerlijk Armbestuur 1924. De commissie tot nazien dier begroeting bestaal uit dhrn. Van Es, de Kneijer en M. Scheele. Op een aanvraag van de heeren de Leeuw en J. Lindeuberg om vermin dering van schoolgeld wordt afwijzend beschikt, op andere aanvragen wordt gunstig beschikt (verhuizing enz.) Begrooting 1924 vleeschkeurings- dienst wordt met een eindcijfer van f 5470 aangeboden. Voor lerseke zal het te betalen bedrag beloopen f 1391.05'/j. Wethouder Hnbregtse wil bij Ged. Staten vermindering van salaris van den keurmeester (hoofd van dienst) voorstellen, hij acht een cijfer van f 2500 veel te hoog. Poleij vraagt inlichtingen omtrent de werkzaamheden der heide keurmeesters, welke de bur gemeester geeft. De heer J. A. van Sprnndel maakt eene opmerking over de salarisverhoo- ging van den hulpkeurmeester, hij vindt bovendien dat zeer moeilijk over deze qnaestie kan beslist worden daar een geschikt oveizicht der werkzaam heden ontbreekt. Met de laatste mee ning van dhr. van Sprnndel kan de heer Willemsen zich vereenigeo. Bovendien gezien den tegenwoordigen stand van zaken en de a.s. rijksbe- grooting zal heel wat anders dan verhooging van posten en jaarwedden gezien worden. Soberheid en bezuini ging zijn eischen des tijds. Is het ook geen eisoh dat B. en W. den Raad cijfers voorleggen over het te leveren werk door de betrokken keurmeesters. De heer Willemsen zou beslist deze begrooting niet wenschen goed te keuren. Wethouder Bom zou deze begrooting aan Ged. Staten zenden met de op merking dat de verhooging van salaris door den Raad van lerseke niet ge- wensoht wordt. De Koeyer onderschrijft dit. Een voorstel Willemsen om te berichten aan den Raad van KrniniDgeu en aan Ged. Staten dat huns inziens de nieuwe begiooting te hoog is, wordt met 7 voor 2 tegen aangenomen. Tegen de 'voorzitter en J. Hubregtse. De voorloopige vaststelling der ge meenterekening 1922 wordt goedge keurd met eenontvaDg van f 176.357.05, uitgaaf f 161.208,38, batig slot f 15 148,71. Aanvrage bizondere scholen om bij drage in de kosten van het vervolg onderwijs 1921. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken wegeDS niet voldoende onderwijsprogramma en niet voldoenden tijdsduur. Met algemeene stemmen adns besloten. 't Dagelijksch bestuur stelt voor tot opheffing van het vervolgonderwijs over te gaan. De heer Poley is hier tegen. H(j ziet in dit onderwijs een privaat les voor den arme. De heer Hubregtse stemt wel in met het onderwijs maar gezien de hooge kosten is hij vóór opheffing. Hij ziet liever het particu lier initiatief, dit zou hij ten zeerste toejuichen.

Goessche Courant | 1923 | | pagina bijlage 1