INDIE IN VIJF-EN-TWINTIG JAAR <2^<aj=&<&:&<^<a^<a^&<a^<3^<as^<^<&=s><&25><s><!>«s=s><a;*s><&s3><a^><a;=s><asis><2s:e><as=s><aJ:E><a#©<&s©<3s=s> BAOEND1T-MEER BIJ OAROET (Java) (Foto welwillend afgestaan door „Holland and Iter Colonies", New-York) i4 <fc^<a^<a^<a^<a^'3^<a^<2j^<s^<a^<a^<fe^<a^<&^<&ss><a#5><a^s><a5;s><ars«><as:E><ar=i2><fc;6><fe;:s><a£e> Bij het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin mag zeker een korte beschouwing gewijd aan het overzeesche rijk, met name aan ons Oost-lndië, niet ontbreken. Indische vorsten reden mee in den stoet die H. M. in 1898 naar de Nieuwe Kerk geleidde, en Indische vorsten zullen ook thans weer naar Neder land komen om haar te huldigen. Laat ons een oogen- blik stilstaan bij het rijke land dat zij vertegenwoor digen. In de 25 jaar welke sedert 1898 verliepen is met name onder leiding van gouverneur generaal Van Heutsz lndië meer en meer voor ons opengelegd en is de activiteit tot toen min of meer beperkt tot Java, over de buitenbezittingen verdeeld. De oorlog met Atjeh energiek doorgezet, bracht ons daar de paci ficatie, en gaandeweg werd ons gezag over Sumatra bevestigd (Djambi). Ook elders was dit het geval en van dat in 1898 nog bijna totaal onbekende Nieuw- Guinea hebben expedities in de loop van deze 25 jaar ons al heel wat meer bekend gemaakt. De ervaringen in die 25 jaar opgedaan hebben ons lndië meer en meer onthuld als een eilandenrijk van formidabelen rijkdom. Wil men cijfers? Alleen Java produceert jaarlijks 1.650.000 ton riet suiker, ons lndië voert jaarlijks 100 millioen Eng. pond thee uit bij een wereldproductie van 700 mil lioen, het produceert nu reeds 70000 tons rubber of bijna '4 van de wereldproductie. in Sumatra wordt een tabak verbouwd die in kwa liteit ook nu nog alles overtreft wat elders ter we- leld geproduceerd wordt op dit gebied. De Indische petroleumrijkdom is ontzaglijk. Nuttige delfstoffen bezit lndië in vrij groote hoe veelheden. Banka en Billiton hebben hun tinertsen, Sumatra en Borneo leveren goud, Borneo zelfs pia-

Goessche Courant | 1923 | | pagina 24