Hartenvrouw, 5°. 103 Zaterdag 1 September 1023. 110 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel en een Jubileum-nummer. ONS JUBILEUMNUMMER. Rsgeeringsjubileum 4 FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland. abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond. Uitgave Nnauil. Vennootschap Daan-In Conr.u! Bij bet heuglijk Zeil der herdenking van den dag waarop fl.M. de Koningin voor 25 jaren aan de regeeriug kwam, meenden we niet beter te kunnen doen dan aan onze lezers een overzicht te geven van wat v.ooal in die kwarteeuw in ons laüd is voorgevallen in het leven van ons volk eu va;1 Hare Majesteit. De geschiedenis der Oranjes, die vanaf Willem den Zwijger zoo nauw verbonden is aan die van ons volk, is nog eens gememoreerd, want al wordt ieder geacht die te kennen, meenen we toch, dat een geschiedkundige op- frissching voor de meesten niet over bodig is. Zoo toegerust kunnen we met meer krnnis en begrip van het verband tusschen Oranje en Nederland de feesten v eren. Dit is ook de reden, wasrom we dit jubileumnummer reeds op den verjaardag van 11,M. de Koningin, op 31 Augustus, aan onze lezers toezenden. Wij hope» dat, dit extra-nummer van de Goesche Courant, dat op onze eigen drukkerij met veel zorg is -ver vaardigd, bij ieder welkom moge zijn, Het is moeilijk over een aangelegen heid als het regeeringsjubileum te schrijve", zonder sommigen zijner lezers te kort te doen of te kwetsen. Toch zou het geen zin hebben er heelemaal niet over te schrijven Immers betreft het hier een onderwerp, dat ons allen in deze dagen vervult. Wij mogen ieder onze opvatting hebbjn omtrent staatkundige en staatsrechtelijke twist punten wij mogen van meening ver schillen omtrent de vraag, of de om standigheden van het oogenblik feest vieren rechtvaardigen, ontkomen doen wij nipt aan den invloed van de eigen aardige sfeer en slemming, die ons in deze dagen omgeven. Eén gedachte is het, die boven alle bekoorlijk, ons aantrekt en vasthoudt. Zij is geboren uit het verlangen, iets gemeenschappelijks ie hebben verbonden te zijn door een allen omsluitenden band, deel uit te maken van een alles omvattend lichaam. Dit verlangen sym boliseert zich in de vaderlandsche be- tooging. Doch het tragische, dat alle men- schenbestaan kenmerkt, doet zich ook ten opzichte van de volksgemeenschap gelden. De werkelijkheid is steeds anders dan het ideaal. De werkelijkheid blijft ook in deze dagen wijzen op tegen- atellingen, die niet zijn te overbruggen. Zullen wij beter doen met deze wer kelijkheid te ontkennen of te verdoe zelen dan door haar, als zoovele scha duwzijden van het leven, eerlijk en ADVERTENTIËN van 1S regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt e.emaal berekend. Familieberichten 1 —10 regels 1 2,4'.< Bewijsnummers 5 cent eti Kleden erts Boss' Drnhbers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag, DOOR HELLMUTH MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Hij fronste zijn voorhoofd. Hij koes terde achlerdocht tegen den heer von ïliigge, die zoo plotseling in de pro vincie was opgedoken, om hen allen te plukken. Maar helaas daar was niets aan te doen. Indien hij werkelijk bedrog pleegde, dan deed hij zulks in ieder geval met buitengewone be kwaamheid en overigens, het was nu eenmaal zoo ver, daaraan viel niet meer te tornen. Hij was een bedelaar, zonder middelen zelfs om ook maar een ellendig leven te lijden. In de stad bij zijn bloedverwanten zou hij alle deuren gesloten vinden zij dachten nog erger over hem, dan de handels agent Werner, die hem niet meer uit- noodigde, hoewel hij de beste vriend van zijn vader was geweest. Alle deuren waren voor hem ge- al ,ten slechts één stond er voor hem wijd, heel wjjd open de poort moedig te aanvaarden? Doch ook zij, die de tegenstellingen tusschen groepen en richtingen, be langen eu beginselen het scherps! raar voren br,rgen, gevoelen tegen wil en dank iets van de eenlte-d ondanks <er- scheidenheid. Het begrip „vaderland" is niet op de studeerkamer uilgebroed het begrip „volk" geen vondst van politieke berekening. Dat deze gegevens tot schadelijke doeleinden misbrnikt zijn, doet niets af aan hun algemeen- menachelijkc waarde. Gelijk een verjaardag in 't huis gezin lief en leed in gedachte brengt, binnen de gemeenschappelijke wanden genoten en geleden, herinnert een vaderlandsche gedenkdag aan hetgeen een volk als samenhangend geheel in een bepaald tijdperk heeft doorleefd Het spreekt vanzelf, dat iedere groep, ieder persoon dit gemeenschappelijke op zijn eigen wijze ontvangt en ver werkt, doch niettemin blijft het alge meen eigendom. Als Nederlanders hebben al onze partijen en gezindten medegemaakt de schiedenis dezer laatste vijf en twintig jarentezamen zijn zij aansprakelijk geweest voor den gang van zaken tezamen hebben zij iti hachelijke uren beseft, dat er gebeurteuissen bestaan, waarvour niemand zich aansprakelijk kón voelen. Al moge in rustige oogen- blikken hetgeen scheidt eu verdeelt weder boven komen, tegenover de ge weldige machten van dood en verderf heeft het volksbewustzijn als onver brekelijk geheel zich doen gelden. Bij al de afgrijselijkheden van oorlog eu overstrooming en pest is dit toch steeds een verzoenende ervaring ge weest de oplossing van veeten en ver schillen in het gemeenschappelijk een heidsgevoel. Dit maakte de angst in het hachelijk uur tot iets grootsdit verhief de ellende tot schoonheid te ondervinden, dat men gezamenlijk leed en gezamenlijk droegte bemerken, dat men een vaderland had en een volk was. Vaderland, volk het beteekent geen zelfverheffing ten koste van andere natieshet beteekent geen strijd om den voorrang met als inzet het bloed van aadere volkeren. Maar het betee kent iets van geweldige waarde voor de geschiedenis van het menschelijk ras. Het beteekent de onderschikking van den enkeling aan de gemeenschap, de bescherming van de gemeenschap voor den enkeling. Welk een blijdschap, welk een kracht, welk een innigheid verschaft deervariDg, omsloten te zijn door een kring van gelijkgeaarden, die hun bsstaan putten uit denzelfden bodem, dezelfde traditie, dezelfde taal. Zou het dan in onze omgangsvormen en in de vermogens van ons gemoed geen tekort zijn, dat wel de angst en het afgrijzen ons doet tezamen stroomen, doch dat wij geen dag hebben in onzen kalender, waarop de vreugde ons zonder uitzondering samensmeedt Kan alles wat wij als Nederlanders in deze vjjf en twintig jaren hebben doorleeft en doorleden, ons niet met des doods. Zou hij daarvoor terog- schrikken Beter dezen weg te g&an, dan te gaan bedelen, en als zedelijk voorbeeld voor ontaarde zoons te die nen, wier vaders en moeders hem met den vinger nawezen. Gisteren, toen hij de 2000 Mark had ontvangen en in het blinde bijge 1 jof van een speler de kaarten geraad pleegd had, had hij het vaste besluit genomen gaat ook dit geld verloren, dan maak je er voor altijd een eind aan Op zijn schrijftafel zag bij nog het spel kaarten bovenop, waarachtig, lag nog de hartenvronw, die hij als zijn gelukskaart had getrokken. Het scheen hem bijna toe, alsof zij hem spottend toelachte, nu, terwijl het onzekere schijnsel van den grauwen morgen er op viel. Dat was de duivel, dien hij vertrouwd had, dit dunne stukje carton was het bedrog van zijn geknakte leven, het verborg schijnbaar den afgrond, die hem thans verslond. Waarom toch was het ondanks dit alles zoo bitter te sterven zoo jong, op den krachtigsten mannenleeftijü van 30 jsar te sterven Hij was opgestaan, de trillende lippen op elkander persend, keek hij door het raam op straat. Eenige groepjes arbeiders gingen behoud van onze persoonlijke inzichten omtrent de talrijke twist en geschil punten, een oogenblik brtngen tot het besef van de gemeenschappelijke voot- iechten eu verplichtingen, die wij als burgers van hetzelfde land, als volks- genooten bezitten Dit is de vraag, die het regeeringsjubileum ons voor legt. De indruk in Engeland over de Belgische nota. De toon der Belgische nota heeft in Engeland een goeden indruk ge maakt. Niet echter de inhoud. Wat de toon betreft, daaruit spreekt een zekere dankbaarheid jegens Enge- laud, die aldaar een aangenameii indruk heeft gemaakt. Wat de inhoud betreft is men minder prettig gestemd. Eu w'c.l voor namelijk om hetgeen niet in de nota is verrne d. België preekt voornamelijk voor eigen parochie en roert ue brandende kwestie niet aan, n.l. de Roeibezetting eu de schatting van Duitschlaud's draagkracht door een commissie van deskundigen. In Londen neemt men nu maar aan dat Brussel deze zaken meer geschikt vindt voor een bespreking onder vier of zes oogen. Engeland wil wel aan een dergelijke vertrouwelijke bespreking deelnemen, mits aannemelijk wordt gemaakt dat deze kans op succes zal hebben. Mits dus Frankrijk tot concessies bereid zal zijn. Zoo niet, dan acht Eugeland een samenkomst nutteloos. De conclusie waartoe de deskundigen van het Britache departement van financiën kwamen, is, dat beide nota's tn geen enkel opzicht beantwoorden aan de verwachtingen, die men te Londen koesterde, dit nl. de beide r 'geeringen zich toegankelijk zouden toonen voor de Eugelsche argumenten en voorstellen. Blijkbaar staat men nog even ver van elkander als in Januari. De gezamenlijke eischen der bondgenooten beloopen nog ongeveer 3 milliard pdst. of circa 60 milliard mark goud, terwijl Bouar Law in Januari als maximumdraagkracht van Duitschland een totaal van ten hoogste SO en Duitschland zelf van 30 a 40 milliard aannam, hetwelk thans wel belangrijk lager zal zijn. In welingelichte Londensche kringen blijft men van oordeel, dat Parijs en Brussel op den verkeerden weg zijn door hun eischen op te tellen en daar uit te berekenen wat men van Duitsch land wil hebben, in plaats van na te gaan wat Duitschland kan opbrengen en dan vast te stellen wat ieder krijgen kan. Ook schijnt het dat Engeland niet bereid is te erkennen, dat België nog steeds aanspraak op de volle preferentie voor 2.5 milliard olijft behouden, het geen een nieuw struikelblok in de onderhandelingen zou kunnen worden. Men wijst er op, dat zulk een voort gezette preferentie voor Servië en Roe menië, die eveneens onder den voet voorbij op weg naar hun fabriek, ernstig en zwijgend en toch rustig in hun houdiug. Het snoerde hem bijna de keel dicht. Als hij eens een van hen was ook zij hadden zorgen en ver driet, maar voor hen had het leven nog waarde. Werken, als hij maar kon werken Hij een speler, die naar den revolver wilde grijpen en zichzelf verloren waande, omdat het gelnk hem had verlaten, in den bloei van zijn leven, een mensch, nutteloos voor zijn mede. menschen en niet in staat iets te ver richten een man waardig, die daarom weg wilde uit deze wereld, die hem nog nooit in het groote raderwerk van dit leven gemist had O foei, foeiDe schande drukte hem terneer. Hij ging aan de schrijftafel zitten en sloeg steunend de handen voor zijn gezicht. Maar het moest gebeuren. Hij opende een lade van de schrijftafel en haalde den revolver te voorschijn. Terwijl hij de spanning onderzocht, dacht hij eraan, hoe men hem zou vinden met bloed overdekt, op het vloerkleed liggend. De ontzetting van zijn arme hospita, het geklets van de heele stad, de le vensbeschrijving van de zijde van zijn weinige vriendenhet moest wel zoo zija als altijd, het einde van een speler zijn geloopen, aanleiding zou kunnen zijn om ook dergelijke eischen te stelle», nu zij van hun aanspraken op de ge wezen Donau-monarchie hebben moeten afzien. lu Brussel eu Parijs heeft men er toch wel hoop op, dat er nu eindelijk eens een regeling zal komen, waarmede allen zich zullen kunnen vereenigen. Zelfs zijn enkele Frausche bladen zoo ver, dat ze waardeererde woorden wijden aan het pleidooi van kanselier Stresemann, voor een entente tusschen F-ankrijk, Engeland eu Duitschland. Aan de Brusselsche beurs is, vanwege al dat optimisme, de Belgische franc zelts een eind gerezen. Wanneer de oorzaak nu maar niet,,... alleen lucht blijkt te zijn. Een politieke moord. In Albanië zijn vijf leden der Ita- liaansche missie vermoord. De aanslag ia Maandag gepleegd op uur afstands van Janina bij Santo Quaranta, nabij helling 470, ten O. van den Griekschen grenspost Kakadia, op een puut, vaar de weg door een dicht woud gaat, eenige minuten nadat de Albaneesche afgevaardigde, die voor- opging, daar voorbij was gekomen. Er werd eeu boomstam over den weg gelegd, hetgeeu de Italiaansche delegatie dwong, halt te houden op enkele passen vóór den boom. Daarbij werden zij beschoten. Aan den naburigen Griek schen post hoorde men 80 h 40 schoten. De commandant en de dokter Corti werden in den wagen gedood. De overige vier passagiers konden nog uit den auto komen en eenige schreden afleggen. Het lijk van generaal Tellini lag op 20 M. afstands in een greppel langs den weg. De Grieksche kolouel Botzari, die op grooten afstand den auto met df Italianen volgde, arri/eerde op de plék toen alles was afgeloopen en de aan vallers de vlucht hadden genomen. Tengevolge van gebrekkige verbin dingen en transportmoeilijkheden kon den slechts tegen den avond de rech terlijke ambtenaren en de doktoren uit Janina de plek des oubeils bereiken. De moord beeft te Rome een zeer smartelijken indruk gemaakt. De Albaneesche regeering heeft Mus solini haar diepgevoelde deelneming betuigd. De verkiezingen in Ierland. De uitslag der verkiezingen welke van 30 districten bekend is, is gunstig vooi de regeering. Van deze 30 zetels heeft de regeeringspartij er 18 ver worven, de Republikeinen kregen er drie. De overige 9 districten worden gedeeld door de onafhankelijken de boerenpartij en de arbeiderspartij. Van de elf ministers zijn er negen gekozen. Men rekent er vast op, dat ook de twee anderen zullen worden gekozen. Half-ambtelijk wordt medegedeeld, dat de Valera en professor Mac Neil, minister van onderwijs, gekozen zija voor het graafschap Clare. De Valera is aan het hoofd van de lijst met drie maal het vereischte aantal stemmen. Hij dacht aan de 300 Mark, die de heer Villessen hem had overhandigd. Voor r e begrafeniskosten zou het juist toereikend zijn. Het einde van een speler Daar lagen de kaarten nog, werktuigelijk schudde hij ze dooreen. Tegenstrijdige gevoelens worstelden met elkander, schaamte, afkeer en de natuurlijke levensdrang, die zich tegen den zelf moord verzette. Hallo, als hij nog eenmaal zijn ge luk beproefde en de heks Fortuna om haar orakelspreuk verzocht. Zwart de dood, de eeuwige rust rood het leven, het leven en de arbeid Met een snelle beweging had hij een der kaarten genomen hartenvrouw 1 Wederom die hartenvrouw Het spelersbijgeloof kwam weer bij hem naar boven. Als het bloeiende leven, als de belofte van een nieuwe toekomst keek de ongelukskaart hem thans aan, alsof ze wilde zeggen Dwaas, waarom wacht je niet Hier is het geluk, tracht het te grijpen Hij haalde diep adem in ieder geval, het noodlot wilde, dat hij zou leven Zoo wilde hij dan trachten, op ander grondgebied en in een nieuw leven het geluk te vinden. Aan den overkant wenkte de nieuwe wereld, waar reeds Uit Marokko. Spaansehe vliegers hebben de stelling der opstandelingen t ij Alhucemas met bommen bestookt. Na afloop dezer operatie keerden de vliegers nog vroeg in den morgen naar hun uitgangspunt terug. Twee dtr vliegtuigen waren echter zoodanig getroffen, dat zij slechts met moeite de Spaansehe linies konden bereiken. Een der bestuurders was zwaar, twee andere licht gewond. De nieuwe opperbevelhebber, die zoo juist uit Madrid is aangekomen, is onmiddellijk begonnen met de toebe reidselen voor eeu groot offensief, d»t vermoedelijk de volgende week zsl be ginnen. Men vreest evenwel, dat de gespannen verhoudingen in de binnen laridsche politiek, die teikeus tot een crisis schijnen te zullen le den, invloed op dit offensief zouden kunnen hebben. Uit Turkije. De geallieerde generaals en delurk- sche commissie hebben beraadslaagd over de ontruiming, Onder de Engelsche troepen heerscht groote roerigheid. Zeven vrachtbooten met troepen en oorlogstuig van den Aziatischen oever hebben Konetautinopel reeds veriaten. Volgens eeu bericht uit Angora zal de Nationale Vergadering een wet, afkondigen voor de demobilisatie en de inrichting van het leger op voet van vrede. Te Konstantinopel hebben zich 19 en 25 Augustus teikeus een op zichzelf staand geval van pest voorgedaan Een van de zieken is overleden. 16 Augus us zijn er vier gevallen van typhus cxanthematïeus vastgesteld, gevolgd door twee sterfgevallen, verder zijn er twee sterfgevallen aan pokken en een nieuw geval van pokken. Een merkwaardig vliegongeluk. In Atlantic City is een vliegtuig ongeluk gebeurd onder zeer merkwaar dige omstandigheden. De bestuurder, kapitein Frank E. Fitzsimmonds, had in den oorlog een been verloren, waarvoor hij een kunst been in de plaats had genomen. Dat kunstbeen gebruikte hij bij het besturen van het vliegtuig. Men neemt nn aan, dat de mechaniek van het kunstbeen gehaperd heeft en dat daardoor Fitzsimmonds de controle over de bewegingen van het vliegtuig is kwijtgeraakt, hetgeen er toe leidde dat het toestel over deu kop sloeg en na een val van een meter of honderd in een moeras terecht kwam. Zoowel de bestuurder als zijn monteur, Hummar Lindahl, kwamen door verstikking om het leven. De, jubileumpostzegels. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat ter gelegenheid van het 25-jarigregeerings jubileum van de Koningin, van Rijks wege jubileumpostzegels worden uitge geven in de waarden van 2, 5, 7£, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en van 1, 2^ en 5 gulden. De jubileumpostzegels menige schipbreukeling der oude wereld zich weer omhoog gewerkt had, hier moest htj verdwijnen, zijn persoon en zijn leven, spoorloos als een schaduw iu den nacht. Het geld, dat hij voor zijn begrafenis bestemd had, zou hem nu voor overtocht dienen. Haastig schreef hij eenige regels aan zijn hospita en een korten afscheids brief aan Villessen, waarin hij verzocht niet verder naar zijn verblijfplaats te informeeren. Toen zocht hij een groote tasch op, pakte daarin alles, wat hij voor pas- eendst en waardevols iu zijn kamer vond en maakte zich gereed voor ver trek. Op het laatste oogenblik zag hij de hartenvrouw op de schrijftafel en onwillekeurig stak hij de kaart bij zich. „We zullen zieu, of je thaus je belofte houdt I" dacht hij met een bit ter lachje. Zachtjes ging hij de irap af. Buiten was het reeds helder dag geworden. Met snelle schreden begaf hij zich naar het station. Toen hij daar was aangekomen, rolde de eerBte morgentrein donderend de overkapping binnen. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1