<a^<&^<a^<as^<2^<a^<2^<az=&<a=5S><2ss&<3^<as!5><8><S'<a£3><s*6><as=e><a#®><ajSG><&s&<a=s5><fe:e><&ss><a^®<a*:s><as;s> hadden we de tweede vredesconferentie met de eerste steenlegging van het Vredespaleis, terwijl onder het kabinet-Heemskerk vermelding verdienen de moei lijkheden met Venezuela en de opening van het vre despaleis in 1913, het jaar dat we het 100-jarig ju bileum van de herkrijging onzer onafhankelijkheid herdachten. 1914 bracht ons de wereldoorlog, gedur&nde welke het ministerie Cort van der Linden (minister van buitenlandsche zaken Loudon) ons met bijzondere bekwaamheid door de buitenlandsche moeilijkheden heeft gelaveerd (Scheldekwestie, Duikbootenoorlog, Tubantiatorpedeering, Zand- en grintkwestie, het beslag leggen op een gedeelte van onze handels vloot door de geassocieerden, enz.), terwijl de liqui datie van den oorlog de minister van buitenlandsche zaken uit het kabinet-Ruijs, Jhr. Mr. v. Karnebeek, voor niet minder moeilijke kwesties stelde (eisch tot uitlevering van den gevluchten Keizer, conflict met uelgië). De ontwikkeling van de oorlogsgebeurtenis sen leidden er tevens toe dat tijdens den oorlog een Nederlandsch Gezantschap bij den Paus, als be langrijk diplomatiek centrum, werd ingesteld, dat na den oorlog is behouden. Kwamen wij ongerept uit den oorlog, verheugend is het op te merken dat wij ons internationaal aanzien door onze houding tijdens den oorlog eer hebben vergroot dan verkleind, den ken we slechts aan het feit dat onze minister van buitenlandsche zaken, Jhr. v. Karnebeek, reeds een maal de Volkenbondsvergadering als voorzitter heeft mogen leiden, dat tot president van het Permanente (jerechtshof door den Volkenbond ingesteld om inter nationale geschillen te beslissen, een Nederlander benoemd is, Mr. Loder en dat dit hof zelf te Den Haag is gevestigd. In Oostenrijk treedt namens den Volkenbond als commissaris-generaal, organisator van erkende bekwaamheid, op de ex-burgemeester van Rotterdam, de heer Zimmermann, onze finan- cieele deskundigen als Vissering en Termeulen zijn herhaaldelijk door den Volkenbond om adviezen ge vraagd. Inderdaad, in deze 25 jaar is ook de internationale reputatie van Nederland gegroeid. Houden wij die reputatie ook in het vervolg hoog. De vijf en twintig vervlogen jaren zijn ook in het particuliere leven van H. M. de Koningin wel zeer belangrijke geweest. Zij huwde op 7 Februari 1901 met Hertog Hendrik van Mecklenburg, met wien zij sedert 1900 verloofd was. Op 30 April 1909 werd uit dit huwelijk onze Prinses Juliana geboren, nadat H.KH. KONINGIN-MOEDER EMMA eenige malen ernstige ziekten het leven der Ko ningin een oogenblik hadden bedreigd. Zeer veel heeft ons Staatshoofd zich gedurende dit regeerings- tijdperk in het openbaar vertoond, aan, we mogen wel zeggen bijna tallooze feestelijkheden, herden kingsplechtigheden, enz. heeft zij deelgenomen. In het binnenland noemen we al-leen maar de merkwaar dige tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg in de dagen dat de Belgen van hun mede-geassoci eerden trachtten gedaan te krijgen dat deze gebieden aan hen werden toegewezen; de herdenking van het feit dat het 350 jaar geleden was dat Den Briel door de Watergeuzen werd ingenomen, op 1 April 1922, gaf Prinses Juliana gelegenheid voor het eerst in het openbaar aan een nationaal feest deel te nemen. Van de officieele bezoeken aan het buitenland vermelden wij dat in 1901 door Koningin en Prins aan het Duit- sche Hof, in 1912 aan het Hof te Brussel en den Pre sident der Fransche republiek Fallières, in 1922 aan het Deensche, het Zweedsche en het Noorsche Hof.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 15