Twin»v Hartenvrouw, 102 Donderdag 30 Augustus 1!)23. 110 jaargaug Jubileumnummer. 8 FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent.. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. tïOËSCHE Uitgave Naiml. Vennoot cteap Goeselie Courant ADVERTENT1ËN v»n 1 5 regels f 1,20 elke regpl meer 24 cont. Driemaal plaatsing wordt weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kloeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Bij onze courant van Vrijdag a s den 'aardag van H, M. de Koningin gaat een geïllustreerd Jubileumnummer, dat door de Directie GRATIS aan al onze abonné's wordt aangeboden. Wij vestigen op dit Jubileum nummer de speciale aandacht van onze lezers en lëzeressen. Eenige sprekende cijfers over de Spoorwegen. Na de cijfers in ons vorig nr. geven we thans enkele cijfers over de Spoor wegen, zooals we die aantroffjn in het Tijdschrift der Ned. Mij v. H. en N. Van een arbeider, aan een klein spoorwegstation vernam de Centr. be- zoinigingscommissie van de Mij v. N. en H. enkele sterke staaltjes over de t vermindering van werktijden, uitbrei- i ding van personeel en verhooging van kosten aan de spoorwegen. Werd vroeger, om een enkel voor beeld te noemen, bij ploegen voor het verrichte» van werkzaamheden aan de rails gerekend, dat bij verplaatsing van rails noodig was één man per 2 M. leugte, nu acht men één man per M. eigenlijk al te weinig. De loonen zijn zeer sterk gestegen, terwijl de arbeiders vooral nn de arbeidstijd zoo verkort is ruim ge legenheid hebben een stukje grond te bewerken. Die toestanden komen natuurlijk overal in het land voor. Een schril licht op de verhoudingen j bij de Spoorwegen werpen onderstaande cijfers, ontleend aan de Jaarcijfers van het Koninkrijk der Nederlanden, Rijk in Europa, 1921. De sterkte van het personeel der Nederl. Spoorwegen bedroeg op 31 Dec., terwijl de uitgaven ten behoeve van het personeel bedroegen in 1918 40.000 f 38.164.150.— 1919 43.872 86.265.864.— 1920 48.712 106.550.900.— 1921 51.078 134,206.000.— Van 1918 tot 1921 steeg aus de sterkte van het personeel van 40.000 tot 51.078, de kosten daarvoor van ruim 38 millioen tot ruim 134 millioenl Treurig steken hierbij af de vervoer en ontvaDgstcijfer. Het goederenvervoer bedroeg in duizendtallen tonnen in De totale opbrengst van het vervoer (reizigers en goederen) in duizendtallen guldens 1918 13.212 123.825 1919 13.819 152.733 1920 16.884 196.234 1921 nog onbekend 190.014 Wij geven hier ook nog de cijfers over vorige jaren o.a. ter vergelijking van den toestand voor den oorlog. 1912 19.535 69.896 1913 20.183 78.823 1914 17.261 66.117 1915 15.784 77.943 1916 16.311 91.298 1917 13.560 99,892 DOOK HELLMUT1I MIELKE. Uil het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) „Vaarwel, beste Villessen „Voor den duivel, zoo plechtig Ben je p'otseling zoo sentimenteel geworden f Denk nog maar eens aan ons oude parool van den besten koning Jérome, onzen doorluchtigen beschermheer. Dus, niet waar morgen weer vroolijk Zij schudden elkander voor het laatst de hand. Daarna stierf de klank van den militairen pas van den jongen officier langzaam weg, die zich haastte, teneinde in eenige uurtjes slaap nieuwe krachten te verzamelen. Alsen bleef bij de huisdeur staan als in diep gepeins verzonken, totdat hij het geluid dizer voetstappen niet meer hoorde. Toen haalde hij werk tuigelijk zijn huissleutel te voorschijn, en stak hem in hel slot, dat in de nachtelijke stilte akelig knarste en Deze schitterende japon is bestemd voor warme, zonnige plaatsen, waar de bloemen heerlijk geuren. Zij is gemaakt van bleek rose batist of gemoesd mousseline, haar overhangende rok is onderaan uitgeschulpt' en aan het middel afgezet met een prachtig bouquet van heel lichte orchideeën. De brunette zal de charme van haar donker haar en de blankheid van haar teint verhoogen door het drager, van zulk een japon. En zij kan zoo gemakkelijk een andere japon krijgen, ofschoon zij er nooit een behoeft te koopen. Zij kan deze vlug twinken in een donkerblauwe kleur, of licht zee-groen en iedereen die haar ziet, denkt dat zij een nieuwe, mooie japon aan heeft De Lever's Zeep Maatschappij Viaardingen piepte. 3p hetzelfde oogenblik ging er een verwarde stroom van smartelijke beelden en gedachten door Alsen's brein en tenslotte het doffe gevoel van wanhoop„Deze deur open je voor de laatste maal Langzaam en zachtjes giDg hij de trap op. Zijn woning lag op de eerste ver dieping zij bestond uit twee kamers, die hij van een weduwe had gehuurd eu die hij zelf gemeubileerd had. De dagen, dat hij nog een villa bezat, waren helaaa voorbij. In zijn salon was het donker, daar de luiken gesloten waren. Een der luiken opende hij half, zoodat de grauwe morgenschemering van buiten al een somber licht wierp op de wan ordelijke, overvolle Inrichting van zijn jonggezellen tehuis. In plaats van zijn slaapkamer op te zoeken, liet hij zich in een gemakke- lijken stoel vallen. Op de tafel stond nog een open zilveren koker met ciga- retten hij nam er een uit en stak ze aan. Rooken en droomen dat mocht hij zich nog veroorlooven vódr dat laat ste, dat uiterste. Zjjn heele leven kwain hem weer voor den geest. Hij vond dat het eigen lijk van den beginne af naar dit einde geleid had. Van kind af aan bad hij geleerd geld uit te geven, er nooit aan gedacht, geld te verdienen. De toestanden in het ouderlijk huis stellig, die wa ren er ook deel8 schuld aan. Zijn vader, een rijke fabrikant, die zijn vermaak buitenshuis zocht en vond, toegevend ten opzichte van zichzelf, zich bijna niet bemoeiend met den eenigen zoon, die hem toch maar tegen sprak, zijn moeder ziekeljjk, zenuwach tig en haar Paul met een overdreven teere liefde verafgodend In deze omgeving groeide hij op, de zoon van den rijkdom, in zijn jongens jaren een eigenwijze bengel, die ondanks al zjjn bekwaamheden toch niets leerde, ais jongeling een medelid der z.g. „jeunesse dorre" van de oude handels stad, die jeugd, die uit vaders zak de champagne in stroomen betalen kan, zonder den lust in zich te voelen op komen, om ook maar iets door eigen arbeid te verdienen. Jawel, zijn vader had hem ook bij zich op kantoor genomen. De beste onderwijzers hadden hem onderricht gegeven, maar gedaan had hij nooit iets. Hij voelde zich te veel meester, om nog voor leerling te willen spelen. Zijn moeder versterkte hem in zijn ideeën j», zijn moeder, welk een schuld bad zij niet op zich geladen F En toch ala zy nog leefde, zoo ver als thans dat voelde hij zou het dan niet zjjn gekomen. Toen kwam zijn militaire diensttijd een lustig jaartje bij de dragonders. Hem werd de dienst als militair niet moeilijk gemaakt. Toen stierf zijn vader wat moest er nu met de fabriek gebeuren Zijn moeder verkocht haar aan een naamlooze vennootschap. En nu kon hij eerst goed van het leven profiteeren. Ilij maakte reizen naar het Zuiden en het Noorden van Europa ook naar Monte Carlo. Toen begon het dat vervloekte spelenHet eerste goudstuk, dat hij toen verloor, sneed hem door de ziel. De duivel verlokte hem, het verlorene terug te winnen, en duizenden volgden het eerste goudstuk. Hij deed een poging als koopman en verbond zich met een flinken zaken* man. Na een jaar ging men ais goede vrienden weer uiteen en hij ging op nieuw aan het reizen naar Monte Carlo. En de afgrond werd grooter, zoodat^hem zelfs een duizeling beving door de diepte, die onder hem gaapte. Op zekeren dag werd zijn moeder ENGELAND's LICHT EN DONKER. De verkiezingen in Ierland hebben Maan 'ag plaats gehad. En er zijn geen wanordelijkheden voorgevallen. Slechts is er gevuurd op twee ïegeeringscan- didaten. In het geheel zijn er 153 zetels, die door ongeveer 12 partijen aan elkaar worden betwist, er zijn 1.800.000 kiezers. De verkiezingsveldtocht is zeer druk geweest. Vooral president Cosgrave beeft zich geweerd eu op meer dan 40 plaatsen het woord gevoerd. Hoe de afloop der verkiezing is, is nog niet bekend. Een ruwe schatting geeft aan de regee- ring kans op vijftig tot zeventig zetels, aan de boerenpartij veertig tot vijfijg, aan de arbeiders twintig tot dertig, aan de onafhankelijken vijfentwintig tot vijfendertig en aan de republikeinen vijftien tot vijfentwintig. Het aanblijven van Cosgrave's regeering wordt ver zekerd geacht. Dit klinkt ongetwijfeld de Britsche regeering aangenaam in de ooren. Mil der prettige berichten komen voor hsar uit Britsch-Indlë, waar godsdienstige onlusten zijn uitgebroken. De troebelen ontstonden op de groote Mohammedaansche Moeharran-fi esien te Saharampoer en Gouda, doordat de Mohammedanen zich vergrepen aan het loof van een heiligen boom van een Hindoe-temel. Het loof hing over den weg, dien de Mohammedaansche pro. cesaie moest passeeren. De Ilindoe's wilden het kappen van het loof niet toelaten en daardoor ontstond een vecht partij. In beide plaatsen werden Hindoe- winkels geplunderd en er zijn tal van gewonden. De orde schijnt thans her steld. Te Agra, waar men van de vuur wapenen gebruik maakte zijn vele dooden en gewonden. Hier is de orde nog niet hersteld. Uit hef bezette gebied Het Belga-bureau maakt melding van een aanval te Munchen-Gladbach op een stoet van seperatisten (personen die Rjjnland, als een zelfstandige staat van Duitschland willen afscheiden). Er ontstonden vechtpartijen, er klonken revolverschoten en er vielen vier ernstig gekwetsten. Hetzelfde bureau meldt dat op de mijn Neumühle 7000 mijnwerkers be sloten hebben het lijdelijk verzet te laten varen en onder toezicht van de bezettingsoverheid den arbeid te her vatten. Wjj geven deze berichten onder eeiig voorbehoud. De part. corr. der „N. R. Ct.' meldt van een tweetal mijnen juist het"tegen overgestelde Het personeel van de door de Belgen bezette in beslag genomen briketten fabrieken Neurath en Prinses Victoria te Bergheim heeft geweigerd onder bevel der Belgen te werken. Daarop is de ontruiming binnen 24 uur van de werkliedenwoningen gelast. 70 a 80 families hebben zich naar het door de begraven. Zij liet nog eenig vermogen j na, maar hij had veel schulden en speelde verder. Thans thuis, met de officieren van het garnizoen, de grond bezitters uit de) omgeving, de zoons i van rijke kooplieden en fabrikanten, met een ieder die maar wilde spe en, i Soms in oogenoükken, dat zijn ver stand ontwaakt was, kreeg hij een af keer van dit leven, een sterk verlangen kwam over hem, om al zijn krachten te wijden aan een nuttiger zaak. Te laat dit leven hield hem vast door de macht der gewoonte. De afgrond aan zijn voeten werd steeds grooter en dieper en daar beneden hooide hij reeds den donder van den somheren stroom des verderfs. Alles was weg de rest van zijn vermogen, de onder den hamer gekomen villa. Gistermiddag had hij de laatste som bij zijn bankier opgenomen, niet j veel meer dan 2000 Mark daarvan had hij de rekening van zijn hospita betaald en het overige grootste deel was in handen van dien heer von Flügge gevallen Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1