Prins Petkoff's Huwelijk Donderdag 23 Augustus 1923. 110 jaargang FEUILLETON BUITENLAND. Binnenland. >T°. 99. ABONNEMENT l'nijii per kwartaal, in Goes i' 2, buiten Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave N&aari. Venuoofrcfeftp tifoesebe Courtui ADVERTENTIÊN van 15 regels f 1,20 elke »-egpl meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regel» f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. eu fileeawens Ross' Drukkers- en Üitgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COIRWT Colijn en de bezuiniging. De vergelijking van de opbrengst der rijksmiddelen over Juli 1922 en 1923 én het tekort-cijfer van het „Vader land" van de begrooting voor het vol gende dienstjaar ad ruim f 182 millioen zullen velen die nog meenden dat het met de daling der middelen zulk een vaart niet iiep en dat de finaucieeie toestand van ons land er nog wel mee door kon, de oogeu geopend hebben. De Residentiebode heeft het cijfer van het Vad. gecorrigeerd toen mi nister de Geer heenging, zou het tekort nog maar nauwelijks 140 millioen be dragen. BestIn het veen der tekorten ziet men niet op een turfje. Laten we aan nemen dat het tekort op de begrooting 1924 zal bedragen 130 millioen. Deze 130 millioen zal de beer Colijn nu trachten weg te werken. En we hopen van ganscher harte dat het hem zal gelukken de begr >oliag sluitend te m ken. Waarop de heer Colijn zal brzui- i«:gen is nog niet met zekerheid bekend, E t waarop de taer Colijn niet zal bezuinigen Toen minister de Geer heenging heeft hij gezegd dat door de uitvoering i'er Vlootwet de maritieme uitgaven z tuden worden vastgeaukerd. En de uitgaven voor oorlog? Wij vreezen, dat de heer Colijn ook hierop niet zal bezuinigen, dat j aast de uitgaven voor de vloot, ook ^®"ie voor het leger zullen worden be schouwd als te zijn noodzakelijk. En u ij gronden onze vrees op de antece denten van den heer Colijn. Toch mecnen wij, dat op oorlog niet alleen kan, maar moet worden bezui- i igd. Wanneer de vloot uitgaven vergt de noodzakelijkheid hiervan is door den heer v. Karnebeek nog niet aangetoond en volgens een artikel uit een Amerikaansch blad, waaruit wij een en ander opnamen in ons vorig nr9 z >u de toestand in het Oostende urgentie van de uitvoering der Vloot wet geenszins wettigen wanneer de vloot uitgaven vergt, kan de regeering de v-ek van militaristisch te zijn, «elke sommigen op haar willen wer pen, van zich afwasschen door te be zuinigen op oorlog. Wannper dit niet zou gebeuren, wanneer op allerlei gebied zou worden bezuinigd, behalve op oorlog, terwijl voor marif.e de uitgaven zouden stij gen, zou de regeering ongetwijfeld een zeer groot gedeelte van het Nederland sche volk van zich vervreemden. Nu moet men aiet aankomen met de redeneering, dat de Europeesche Toestand een bezuiniging op de oorlogs- bpgrooting niet gedoogt. Dat is een dwaas praatje. Van onze oorlogsuil gaven gaat nota bene drie vierde weg aan salarissen voor het beroepspersoneel. Slechts voor één vierde wordt materiaal aangekocht. Natuurlijk willen we op deze brood- noodige uitgaven voor materiaal niet beknibbelen. Maar het komt ons loch voor dat er op de overige driekwart wel bezuinigd kan worden. De gwechtswaarde van een leger, 83 DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. (S 1 o t). Marcus had de geschiedenis met de levendigste belangstelling gevolgd. De namen van Sir John Torrington, (die nog steeds gedeeltelijk verlamd was) van zijn vrouw en van Lord en Lady Bletrhley, kwamen natuurlijk herhaal delijk in de berichten voormaar den naam van mademoiselle Slivinski vond hij nergens. Hierin meende hij de hand van Petkoff op te merken en dit zwij gen over Leah gaf hem een zekere voldoening. Het was niet meer dan natuurlijk, dat hij zich afvroeg, waar Leah zich nu wel zou bevinden en dat hij een vage bezorgdheid voelde. Toen hij dien avond naar haar oude de sterkte der vesting Holland, hangt allerminst af van het aantal beroeps officieren. Reeds eerder is er in dit blad be toogd Lat een klein corps goed bezol digde beroepsofficieren noodig is en dat men meer moet bouwen op het corps reserve-officieren. Van verschillende zijden mochten we bewijzen van instem ming met dit artikel ontvangen. POINCARÉ. Poincaré heeft Zondag weer een p-eek gehouden, waarvan het merkwaardige is, dat bij met klem samenwerking met Engeland aanbeval, maar tevens blijk gaf daarvoor ook niet slechts bet ge ringste offer over te hebben. De Fransche premier orakelde over „een vrede, ge baseerd op de heerschappij van het recht, welke alleen in Europa het econo misch en moreel evenwicht zou kunnen verzekerend, en deelde voorts het ver bijsterende nieuws mede, dat de open bare meening in den vreemde iederen ciag opnieuw de oprechtheid van de Fransche bedoelingen beter begrijpt en de Fran8chen steeds gunstiger gezind wordt; speciaal in Engeland is dit het. geval. Blijkbaar leest Poincaré slechts Biiteche bladen van een bepaalde rich* ting eu kent hij slecht de psyche van een belastingbetaler. Al'een de weten schap, dat op het Bfitsche volk de bijna ondragelijke belasting rust van lö pond per hoofd, terwijl de Fran- c-chen 5 pond per hoofd betalen, moest er Poincaré van terughouden zijn toehoorders op deze wijze „zand in de ooren" te strooien. Dit belooft weinig goeds in verband met het Fransche antwoord op de En- gelsche nota, trouwens hierover maakt men zich in Engeland reeds geen illu sies meer. De Fransche nota is Dinsdagavond te Londen ontvangen De Belgische Franc en de Duifsche Mark. De schrijver der „Zondagkrabbels'' in den (Brusselschen) Standaard beweert den volgenden brief ontvangen te hea- ben van een vriend uit Engeland Dear Friend, Ik heb dikwijls teruggedacht aan onze mooie reis in het prachtige Rijn land. Weet gij nog hoe spotgoedkoop wij daar als echte lords geleefd hebben, gij voor 5 franc, ik voor 2 shilling telkens in een first class hotel, hce wij de gabons en kamermeisjes met eenige centen konden overgelukkig maken en doen buigen tot aan den grond thuis kon moeder de vrouw de gewone keuken niet doen aan dien prijs Gij zult u ook nog wel dien Brusselaar herinneren, dien wij te Wiesbaden hebben aange troffen, en die aan dat goedkoope leven zooveel genoegen vond, dat hij zich meermaals ziek heeft gegeten en ge dronken. Weet gij nog dat zijn kamer er uitzag als een echte bazar wegens al de potten, pannen, valiezen, regen mantels en stokken die hij had bijeen- gekocht'k heb mij altijd afgevraagd hoe die man met al die waar is thuis geraakt. Wat kon die vent zich gloeiend kwaad maken, als Duitschers hem huis reed, waren zijn gedachten geheel van haar vervuld, en wel in die mate, dat het hem de meest gewone zaak van de wereld scheen, toen Louise, de gewezen kamenier van Madame Duche- roD, die na haar dood tot huisbewaar ster was aangesteld, hem zeide dat „juffrouw Leah" dien middag onver wacht thuisgekomen was. „Maar o, mijnheer, wat is zij ver anderd Ik herkende haar bijna niet. 't Is of ze jaren ouder ia.* Eenige oogenblikken later stonden Marcus en Leah tegenover elkaar, en werkelijk was Leah de schim geworden van het jonge meisje, dat hij eens zoo lief had gehad. Ze was vermagerd, haar oogen stonden dof, om haar mond lag een bittere trek haar schoonheid was bijna geheel verdwenen.' „Ik ben teruggekomen om hier te blijven wonen in 't vervolg," zeide zij dadelijk tegen Marcus. „Ik kan nergens anders heen gaan en dit is toch ook mijn huis „Dat is het," antwoordde hij, en 't staat al tijden larig gereed om je te ontvangen." Zijn toorn en wrok waren plotseling verdwenen en hij sprak vriendelijk en „MAAR VROUWTJE, ALWEER EEN NIEUW TOILETJE „WELNEEN. ALLEEN MAAR G&TWIfiKT." TwinK venschaffe haar de mooie nieuwe .kleur, die zij al zoo lan<3 had willen heb ben doch maar sieecLs niei had kunnen krijgen. Verkrijgbaar in 24 kleuren. OE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAAROIMGEM Fahrikardcn fan 3unli$ht er? Zux •'-£? A" •- A-.-J— - wegens zijne koopgierigheid wat mis prijzend bekeken weet gij nog dat hij bij den Engelschen politiedienst een wiukelief w Ide gaan aanklagen, die hem „Nicbts fiir Ausliinder" had geantwoord. Ik heb daaraan teruggedacht bij mijn la.tsle reis naar uwe hoofdslad. Sinds die slechte zaak, die nw minister Tlieu- nis daar gemaakt heeft met die damned Ruhr-business, schijnt nw franc zoo wat de.n weg van de mark te willen opgaan. Vele landgenooten van mij nemen na onder het verlof boot en trein niet meer verder dan Ostende of Brussel. Doch vrat ik niet goed begrijp van wege de inwoners uwer hoofdstad Waarom kunnen lij niet verdragen dat mijn medeburgers daar verteer makes met een kwistigheid, die in onrecht- streeksche verhouding is met de waarde van uwen franc Die Engelsche ponden die in België worden verteerd, kunnen uwen zieken franc toch niet schaden. En waarom vond die Brusselaar van verleden jaar de houding van dien Duitschen winkelier van Wiesbaden den zoo dom en hatelijk f Good Bye, my old chap, Jack Sharp. De toestand in Duifschland. In Duifschland is de strijd om Haven- stein, den president van de Rijksbank, in vollen gang. Zooals bekend wenschen alle partijen zijn aftreden, omdat hij de inflatie niet heeft weten te ver hinderen. Het merkwaardige is nu dat indertijd op aandringen van Engeland door den Rijksdag de wet is aangenomen waar door de Rilksbank autonoom werd en eenvoudig met haar. Plotseling barstte Leah in tranen uit en liet ze zich snikkend in een stoel neervallen. „Weet je, wat hij gedaan heeft," snikte ze hartstochtelijk, „hij heeft me geslagen! Ja, hjj heeft me geslagen, alsof ik een hond was. O, mijn God, als ik maar sterk genoeg was geweest, om hem te doodenMijn eenige vol doening is nu, dat hij in 't stof ge trapt is. Hij heeft haar zoo vreeselijk slecht behandeld en hij zou er mee door zjjn gegaan, totdat hij haar in 't graf had gebracht. Maar nu is ze gelukkig en kan hij haar geen kwaad meer doen. Marcus, ik heb heel wat verkeerde dingen gedaan en ik ben tegen haar ook schandelijk geweest, maar ik ik heb het alles weer goed gemaakt. Vraag het haar maar, dan zullen ze je zeggen, dat ze nooit gekomen zouden zijn, waar ze nu zijn, als ik ze niet geholpen had. En ze zullen 't nooit vergeten en me nooit den rug toe- draaieD. Nooit nooit Marcus liet haar stil uitschreien en liep zwijgend de kamer op en neer. moen zij eindelijk bedaarde en uitgeput haar stoel lag, kwam hy ftaast haar werd bepaald, dat het geheele direc torium levenslang zou aanblijven. En geland dreef deze wet toen door, naar het heet, omdat het meende dat de Rijksbank ten zeerste gekant was tegen de vermeerdering der schulden van het Rijk. En Havenstein trekt zich niets aan van al het kabaai om zich heen en blijft kalmpjes zitten. „Tntnsschen zijn, zoo echrijft de corr. der „N, R. Cf.*, de sociaal-democraten met een ultimatum gekomen. Maandag voor 12 uur moet de heer Havenstein weg wezen. Zo:> niet, dan roepen zij wat ze kunneu den Rijksdag bijeen, alleen om de autonomie-wet te veranderen. Hebben zij met een en ander geen succes, dan gaan ze subiet weer uit de regeering. Het volk is in een nieuwe opwinding vanwege de prijzen. Een vredesmark is nu een mil'ioen, zoo zeggen de meeste ver- koopers in het groot en het klein. De grondprijs wordt dus met een millioen vermenigvulligd. Alleraardigst, indien nu maar die zoogenaamde grondprijs niet zelf rteds een veelvoud van den viedesprijs was. Gezien deze nieuwe opwinding, heeft de 8ociaai-democratie een razende haast. Doet zij nog drie dagen langer mee aan een politiek, die Havenstein laat zitten, dan is de sociaal-democratie voor goed verloren. Dan staat de heele sociaal-democratie in zeker kleeding- stuk, dat in den laaisten tijd in Duitsch- land zoo schaarsch is geworden Inmiddels is Havenstein er thans (Dinsdag) nog en zijn de soc.-dem. nog niet uit de regeering getreden. Troebelen in Griekenland- In geheel Griekenland is de alge- meene staking afgekondigd. De staat van beleg is ingesteld. Ernsfig auto-ongeluk- NICE. Een groote auto is op 8 K.M. afstands vaif Guiilaumes in de Var gestort. Zes passagiers zijn omgekomen en 18 gewond. De passagiers zouden Amerikanen zijn. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Brand aan de Rlnicra- Aan de Riviera (ie Les Arcs, Man- delieu en Cannes) heeft een ernstige boschbrand gewoed. De spoorwegstations van Aygulte en Grillarde zijn in de vlammen opgegaan. Aan de Riviera is onder de bevolking een ware paniek ontstaan. Een vrouw met twee kin deren en een dienstbode zijn slacht offers van het vuur geworden en men vrees!, dat er nog meer menschen om gekomen zullen zjjn. De verwoestingen loopen in de mil- lioenen. Het kasteel St. Maxime is tot den grond toe afgebrand en ook de villa van ex-keizerin Zita van Oostenrijk is in de vlammen opgegaan, met ver scheidene andere huizen. De weg van Mandelieu naar Cannes is versperd, de renbaan te Mandelieu en de golfclub van Cannes zijn een prooi der vlammen geworden. Mijngasonfplolflng- Te Charleroi zijn bij een mijngas- staan. «Ik heb geprobeerd je te haten, Leah," zeide hij diep ontroerd, „maar ik kon niet. En ik heb je moeder beloofd voor je te zorgen, als je ooit bescherming noodig had. Je bent niet heel lief voor haar geweest, maar zij heeft het je vergeven en nu kun je toonen, dat je er spijt van hebt, haar verwaarloosd te hebben. Zij heeft een brief voor je nagelaten. Leah, dien ik je morgen zal laten zien daarin vraagt ze je, om als je je niet gelukkig gevoelt in de groote wereld, terug te keeren tot je oude leven en tot mij. Ik ben hier en ik beloof je, dat ik alles zal doen, wat ik kan, om je gelukkig te maken. Wat is je ant woord, Leah Een oogenblik zat ze roerloos voor zich uit te staren. Toen stond ze op en wierp zich in zjjn armen, die hjj naar haar uitstrekte. Margaret zat in haar eigen oude kamer op The Cloisters en Hannah ruimde 't een en ander op juiat als vanouds, toen Rnpert binnenkwam en haar een brief bracht van Leah, waarin ze schreef, dat ze getrouwd was. Rupert's vrouw was nog heel zwak, ontploffing vier slachtoffers gevalhn. Een ploeg redders van 12 man liep ernstige brandwonden op door een nieuwe, ontploffing. Het jubileum van de Koningin. Maaudag heeft H. M. de Koningin op het Loo in audiëntie ontvangen den Prius van Solo, die namens den Soe- soehoenan van Soerakarta, H. M. kwam gelukwenschen met haar zilveren jubi leum. De Indische prins hield e.eu korte toespraak, die vertolkt werd door den oud-Indischen hoofdambtenaar Oudemans, welke toespraak door H. M. beantwoord werd. Als geschenken wet» den aangeboden de portretten Van den Soesoehoenan, en van de oudste en de jongste zijner gemalinnen. Vooits een schrijftafel van Javaansch maaksel met bijbehoorende fauteuils, en 'n zil veren schrijfgarnitnur. Voor Prinses Juliana waren medegebrscht een 30 tal Solo8che voorwerpen. Na eflluop der audiëntie bond H. M. den Prins een déjeuner aan. i,e Pruis droeg een schitterende kleedij, Des avonds ontving H. M. in audi ëntie den Prins van Djokjakarta, die namens den Sultan H. M. kwam ge lukwenschen. Namens den Sultan van Djokjakarta werden H. M. ten geschenke aangebo den het portret van den Sultan, een sierlijk bewerkte kris eu een piek. Namens de Ratoo Kentjönö, de gemalin van den Sultan, werd der Koningin een waaier aangeboden. De gezamenlijke Prinsen van Djokja karta hebben der Koningin een inkt koker ten geschenke doen aanbieden. Na de audiëntie bood de Koningin den Prins van Djokjakarta ten paieize een maaltijd aan. Dinsdagavond heeft de Sultan van Boenloengem (N.O. Borneo) zijn geluk wenschen aangeboden. Een revolutionnaire tegenactie Naar „Het Volk" verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken, op verzoek van den minister van justitie, via de commissarissen der Koningin de burgemeesters aangschreven omtrent plannen, die in revolutionnaire kringen zouden bestaan tot daadwerkelijke actie bjj gelegenheid van de a s. oranjefees ten. Den burgemeesters is verzocht om tijdig, zoodra bonding of gedragslijn van revolutionnaire elementen ten hunnent hun daartoe aanleiding geven, in overleg te treden met het rijks- politiegezag, ten einde zich zoo noodig de hulp van rijkspolitiepersoneel te verzekeren. Te Utrecht zijn de vorige week 18000 pamfletten in beslag genomen, waarvan de inhoud beleedigend was voor H M. de Koningin. Te Amsterdam is Zater dag proces verbaal opgemaakt wegens majesteitsschennis tegen eenige personen die met dergelijke schrifturen ventten. Het is ook aan de politie bekend, dat insociaalanarchistische kringen plan nen zijn beraamd om de illuminatie maar haar gezondheid kwam terug, met den dag, bijna met het uur. In de vredige atmosfeer van haar oude thuis, aan alle kanten omringd door teeder beschermende liefde zou zij weer op bloeien tot de Margaret van vroeger. Toen zij met Rupert Schotland verliet, had zij gevraagd om naar haar ouders te worden gebracht. Dolly en haar man hadden zich ook naar The Clois ters gehaast, zoodra de blijde tijding hen bereikt had en nu wedijverden echtgenoot, moeder en zuster in teedere zorgen voor de herstellende zieke. Margaret glimlachte, terwijl zij haar man Leah's brief gaf. „Wat is zij veranderd Het is haast niet te gelooven, dat ze hetzelfde meisje is," zeide zij. „Wat heeft de liefde toch een machtEn met die woorden keek ze Rnpert innig aan en stak hem haar hand toe, Rupert boog zich over haar heen en kuste haar. Er waren oogenblikken, dat zijn geluk te groot was voor woor den, en dit was er een van. EINDE.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1