GOESCHE llilKtW 5°. 98 Dinsdag 21 Augustus 1923, Prins Petkoff's Huwelijk 110 jaargauig FEUILLETON. BUITENLAND. Rechtszaken. Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vi^jdagavond. Uitgave Venucot cksap Gotv.'he Cvnraut ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Hleenwens Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur Toormlddrjr. Minister Colijn en de Vlootwet. Indertijd, toen bet bericht kwam j van een spoedige uitvoering der Vloot- j wet, hebben wij het verdrag van j Washington, tot beperking der zee strijdkrachten, door de groote inogepd- tieden gesloten, in herinnering gebracht en de vraag g .leid Waarom de uit voering der Vlootwet plotseling zoo urgent geworden was Op deze vraag, die toch het geheele Nederlandsche volk toen gesteld heefr, heeft de regeering nog strcds niet geantwoord. Over den toesiaad iu het verre Oosten, over de vergezichten, die zich daar openen, blijft het N; lerlandsche volk in het duister gehuld. In de New York Times nu, komt een hoofdartikel voor over het optreden van minister "Colijn en de Vlootwet, waarin o.m„ ook een en ander over deu toestand in het Oosten wordt gezegd. En omdat wij meenen, dat niets onzen lezers moet worden ont houden, wat hen daaromtrent ook maar eeuigszins kan „aufkliiren", nemen wij er een en ander uit over. Het blad schrijft z/De heer Colijn is, uit hoofde van dt* partij waartoe hij behcort, als van zelf spreekt, bij de socialisten niet gewild, maar dat is niet zoozeer een reden tot opgewondenheid, als zijn relaties met de petroleumindustrie, die den socialisten aairieiding geven te spreken van een //oüevioot", bestemd de Nederlandsche en Engelsche belangen te beschermen tegen een Amerikaanschen aanval. Een dergelijke interpretatie gaat te ver. De Amerikaaosche protesten ter :>ake van de Djambi-concessie willen loch zeker niet zpggen, dat Amerika Engeland den oorlog zou willen ver klaren, om deze velden te krijgen, als s 'inmige opgewonden Nederlandsche cagbladschrijve s schijneu te denken. Zeker is de beer Colijn niet van die meen "og. Als man van de p^actijk weet hij echter dat de rijke bezittingen van een kit in land aan den anderen kant van <?e wereld niet steeds veilig zijn. In 1912 er 1913 heeft hij het Neder- Undrche leger helpen versterken, weik Uger in den grooten oorlog de Neder landsche neutraliteit heeft beschermd. Ret zou niet onbegrijpelijk zijn ak Colijn inzrg, dat in geval van oorlog een Zuidzeevloot met Soerabaja als basis ook weer andere mogendheden ervan zou kunnen afschrikken Neder- land te dwiügea partij te kiezen. Het is waar, er zijn petroleum- terremen in NederJandsch Indië en Coljjn en anderen, zoowel als het volk in het algemeen, hebben belang bij hun behoud. Waarschijnlijk komt er evenwel geen Zuidzee*., arlog. In ieder geval is er niets wat wijst op een Engelsch- Amerikaanschen oorlog over de petro leum terrein en op Pjambi. Het Vier- mogendhedenverdrag geeft min of meer een waarborg dat er geen overhaaste oorlog uit zal breken bij ongeluk, zonder dat vooraf een pogiüg is gedaan tot een internationale oplossing van de aanhangige vraagstukken en geen enkel land zal op hol slaan als Oostenrijk en Duitschland in 1914. Wat de 82 DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vei taling. Rupert rees overeind en keek neei op het doodsbleek en ingevallen gezicht van de vrouw, die hij liefhad. Leah hoorde hem naar adem hijgen, en hoewel hij haar zoo ruw de waarheid had gezegd, had zij toch medelijden met hem. Zij gaat met dood,# zeide ze na eenige oogenblikken«ze wordt al w beter." Rupert zette zich neer, sloot een oogenblik zijn oogen en zeide toen „U zal willen weten met welk recht ik Margaret meeneem, Zooeven zeide u, dat u prins Petkoff vertegenwoordigt, maiineverdragen beireit, bestaat er geen tnijfel aan hun beteekenis. De Amerikaansche maritieme aciie zal feitelijk beperkt zijn tot Je wateren oostelijk van Hawai, de Brilsche maritieme actie lot de wateren bewesten Singapore. De bepalingen van de te Washington tot stand gekomen verdragen hebben er veel toe bijgedragen een goede gezindheid te bevorderen aan weers zijden van den Stillen Oceaan zooal niet aan weerszijden van het Kanaal. De Japansc'ie regiering, onder leiding van admiraal Kato, handelt eerlijk in deu gee3t van de verdragen, en de grest van imperialisme iu Japan is klaarblijkelijk aan het verflauwen Nieltemiu is het duidelijk dat de ver dragen Japan den machligsten staat iu Azië en de Aziatifche wateren laten blijven, tenminste tot tijd en wijle Rusland zich zal herstellen." Wij meenen op dit alles geen verder commentaar te moeten geven. Het woord is (nog steeds) asu onzen minister van buitenlandsche zaken. DE GEALLIEERDEN. Het Fransehe antwoord op de Brit- sche nota is Ihans te Brussel, vermoe delijk zijn de Belgen deze aan 't over schrijven, daar gemeld wordt dat het Belgischs antwoord gelijk zal zijn aan het Fransehe. Te Loudeu was men eenige dagen geleden nogal optimistisch gestemd over ae vraag hoe deze antwoorden zouden uitvallen en meeDde uien dat Fiankrijk de Britche fi- ancieete voor stellen aan een ernstig onderzoek zou onderwerpen. Engeland wilde nit de schadever goeding plus zijn vorderingen op de bondgenooten het bedrag van zijn eigen schuld aan Amerika, zijnde 14,2 mil liard aan goudmark halen. Nu opperde Bonar Law in Januari hel voorstel cat de schadevergoeding van Duitschland op 50 milliard zou worden bepaald. (Poincaré wil 132 milliard). Het En- gelsche aandeel daarin zon 11 milliard bedragen en de bondgenooten zouden nog slechts 3.2 milliaid behoeven te betalen. Hieruit volgt dat bij een verhooging van de schadevergoeding, Engeland's aandeel daarin (22 pel.) grooler zou worden eo de bondgenooten van hun verplichtingen geheel zouden kunnen worden ontslagen. Zoo snijdt dus het mes voor Prankrijk bij verhooging der schadevergoeding aan twee kanten. Duitschland zou meer betalen en Frankrijk zelf minder aan Engeland. Het behoeft echter geen betoog dat dit geenszins de bedoeling van Enge land is. Engeland wil zijn wereldhandel en zijn industrie weer op de been helpen en heeft daarvoor Duitschlaud noodig. Hoezeer deze wederopleving voor En geland presseert moge hieruit blijken, dat sinds 1913 Engeland's uitvoer handel met 20 pet. is afgenomen en dat het deels tengevolge hiervan voor 1 '/s millioen werkloozen heeft te zorgen, terwijl bovendien sinds 1913 de be volking met 2 millioen is toegenomen. daarom zal ik open tot u spreken, Margaret behoort mij toe; zij is mijn vrouw. Wij zijn den vorigen zomer getrouwd. Zij dacht dat ik dood was ik heb schipbreuk geleden met de White Castle en algemeen werd gedacht, dat alle opvarenden verdronken waren, Ik ben de eenige, die gered werd en nu nog denkt iedereen, dat ik dood ben." //GetrouwdLeah herhaalde dat woord als iemand, die te verbaasd is om te begrijpen. //GetrouwdToen vloog haar plotseling een gedachte door 't hoofd. „Weet Petkoff het?* Zonder te wachten beantwoordde zij haar eigen vraag. „Ja, ja, en dat maakt me veel duidelijk, waar ik me dikwijls zoo over verbaasd heb. Nu nu begrijp ik alles Zij legde haar hand op Rupert'i arm. z/Wat denkt u te doen? vroeg zij ademloos. Hij stond op en keek haar aan. z/Ik neem haar terstond mee," zeide hij. //Zij is heel ziek, dat zie ik wel maar het zal haar minder kwaad doeu mee te gaan dau te blijven, waar zij i Het Britsche optimisme ten aanzien van het Fransehe antwoord heeft eghter al weer plaats gemaakt voor een meer nuchtere zienswijze. Het list zich aanzien dat Frankrijk de Eugelsche voorstellen zonder veel commentaar zal verwerp.n. Frankrijk tekent immers op de Duilsche milliar- den bij het opmaken van zijn begrooting. En toch zijn deze milliarden fictief en za'i Duitschland ze niet kunnen bf- j talen. Omdat, zooals in de jongste Engelsche nota zoo juist wordt gezegd „de verschillende schattingen van Du'tschland's vermogen op een tijdstip zijn gedaan, toen men no, geen onder vinding had van pogingen om staats schulden van zulk een omvang vast te stellen eu af te dwingen." Hoe zwak Frankrijk staat met zijn argumenten, moge hier uit blijken, dat de Daily Mail een pro Fransehe pro paganda voert en daarbij dreigt met Fransehe luchtaanvallen en het Fran sehe militaire overwicht. Het zwaard wordt hier dus weer in de weegschaal geworpen en dan pleegt het recht aan de andere kant te zitten. De toestand in Duitschland In Duitschland dreigt reeds thans een erisisje, doordat de hfor Havenstein, de pres'dent-directeur vkn de rijksbank zich aan zijn post vasmemt. Zooals bekend willen de verschillende politieke partijen zijn aftreden, omdat hij de inflatie niet heeft weteu tegen te gaan. De bankbiljettenpers werkt steeds cresendo en deze week zullen per dag 30 billi'-en papieren marken in omloop worden gebracht. Men is van plan met een biljet van 1(19 millioen voor den dag te komen 1 En ondanks de •eu-achtige siijüing van het index-cijfer blijven de Dnitsche prijzen hoe langer hoe meer bij den wereld marktprijs ten achter. Half Juli kostte een tramritje in Breslau b.v. 2000 maik, wat toen gelijk stond met iets minder dan twee Neder!», dsche centen. Thans kosi datzelfde ritje 20000 mark, dat is ongeveer één cent. De kleermaker, die zich in 't midden van Ju'i twee millioen mark liet be talen voor het maken van een pak, kon voor die twee millioen twintig Nederl. guldens krijgen en was dus voor een Nederlander razend goedkoop. Toen de man de vorige week zich voor hetzelfde werk met twaalf millioen tevreden stelde, bedroeg dit in Nederlandsch geld nog zes gulden. De corr. der N, R. Crt. meent even wel dat er thans spoedig een einde aan de inflatie zal moeten komen, want een steeds voortgezette inflatie zou ten slotte noodig maken, dat de Dnitsehe «yverheid niets anders meer deed daa bankbiljetten drukken, ten einde iu het noodige geld te voorzien. Voorts kan de inflatie alleen zoolang succes hebben, als op zijn minst een zeer groot deel van de bevolking hasr eigenlijk niet begrijpt en er in blijft loopen. Bij het üuitsche volk heeft het vier jaar geduurd voor het er in zijn geheel achter gekomen is. Dat dit procédé zoolang heeft geduurd, is voor een goed deel aaa de //voorlichting" der „deskundigen" (tevens belanghebbenden) toe te schrijven. Er is dus uit de inflatie gehaald, wat er uit te halen is. Als ik niet met mjjn eigen oogen gezien had, hoe diep rampzalig ze is en niet met eigen ooren gehoord had, dat ze den hemel smeekte om spoedig te sterven, dan zou ik haar niet heb ben opgebiecht. Maar nu is het eenige wat in aanmerking komt haar geluk. De wereld mag praten, zooveel als ze wil dat kan ons niet scheiden. Zij is mijn vrouw en ik zal mijn rechten doen gelden." Leah luisterde een en al spanning. „Als Petkoff u hier vindt, zal hij niet aarzelen hij zal u dooden. Want," voegde /ij er dadelijk bjj, „ik weet nu, dat u het is, dieu hij haat, u die tus- schen hem en haar heeft gestaan. Hij heeft geprobeerd haar te vertreden en te verpletteren, maar 't is hem niet gelukt, en ik zal u zeggen, waarom niet. Omdat zij u liefhad omdat de herinnering aan u altijd om haar heen was en haar sterk maakte./' Rupert hoorde baar ternauwernood. Hij was naast Margaret neergeknield en fluisterde haar teedere woorden toe, terwjjl hij haar kuste. ,Ik moet haar dadelijk meenemen, was, en wilde men er nog meer uit halen, dan zou het niet meer voor- aeelig zijn, men zou te veel last van de i.rbeidert* krijgen. Goede koopman schap vereischt dus verandering van koers, en daar gaat hij dus, naar de goud rekening toe, niet alleen bij het ontvangen (want dat was allang zoo) maar ook bij het uitgeven. Oe corr. meeat dat de inflatie van voordeel is geweest voor de banken maar het Duitsche volk heeft verarmd, de middenstand is stervende en de arbeiders radeloos. Wervelstorm. Te Honkong heeft een wervelstorm groute schade aangericht. Een rivier stoomboot is gezonken en alle opva renden ziju verdronken. Van een ge zonken Britschen onderzeeër kou de bemanning worden gered. Pefroleum-ontplolflnj in Californië. Te San Pedro in Californië is een ondergrondscbe tank met een inhoud van 500 000 vaten, die eigendom was van de General Petroleum Cy., ontploft. Dit was het gevolg van zelfontbran ding. De ontploffing werd overal ia de stad gevoeld. De schade loopt in de honderd duizelden. De menschen die wonen in de nabijheid der tank, moes- ten huo huis verlaten, omdat er brand dreigde. De mijnramp in de Ver Sfafcn- Er zijn un iu het geheel 37 men schen gered uit de steenkolenmijn te kemmerer (in den staat Wyoming), waar 138 mijnwerkers door een ont ploffing wa-en opgesloten. Men vreest dal de overige 101 allen dood zijn Bij de schouwing der ca. 70 lijkeu die reeds zjjn geborgen, bleek dat de mees- ten dezer ongelukkigen waren gestikt. De ga-jgeu der mijn worden nog voort- durend onderzocht. Telkens als zoo'n ploeg zoekers uit de mijn met lijken boven komt, spelen zich aan de schacht opening hartverscheurende tooneelen af en trachten wanhopige vrouwen en kinderen zich zekerheid te verschaffen over het lot van hun nabestaanden. Uit hef bezette gebied Sinds enkele dagen plukken de Fran- schen de veldvruchten in de tuinen van de uitgezette spoorwegmannen. Zij zeggeD, dat zij 5 frank minder ont vangen, doordat er geen voldoend werk voor hen is en dat zij zich daarom met de veldvruchten schadeloos stellen. Hef nieuwe bewind fe Bulgarijë De rechtbank te Plewna heeft 85 zaken behandeld van opstand tegen de regeering na den val van bet kabinet- StamboeliDski en 4 beklaagden ter dood veroordeeld, 2 tot levenslange opslui ting, 70 tot gevangenisstraffen van 2 tot 12 jaar en 9 vrijgesproken. De ver oordeelden kunnen ia hooger beroep gaan. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per rege] slechts 16 cent. dadelijk," zeide hij, over zijn schouder heen naar Leah kijkend. //Wil u me helpen Zij wachtte even en keek hem met een doordringenden blik in zijn oogen. Toen lachte zij even, kort en scherp. „Ja. Ik zal u helpen, omdat het met mijn plannen strookt. Want ik heb ook nog iets te vereffenen met Prins Petkoff Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Rechtsingang is verleend met ge vangenhouding tegen A. B., 38 jaar, schipper te Zuid-Beyeriand, gedetineerd ter zake van brandstichting op het schip „De zes Gebroeders" onder Wemeldinge. Eveneens tegen H. J., 38 j., reiziger te Roosendaal, gedetineerd ter zake van gepleegde oplichling te Kruiningen en Krabbendijke op 25 Mei j.l. Af en toe reed Marcus Vinsen naar Hampstead, om te zien of ia bet huis van madame Ducheron, nu het huis van Leah, alles was, zooals het wezen j moest. Hij was een trouw bewindvoerder en hoewel het scheeo, dat er een wereld tusschen hem en Leah lag, behartigde hij haar belangen met de uiterste zorgvuldigheid. Op een kouden avond vroeg in 't voorjaar gaf hij zijn chauffeur bevel hem naar 't oude huis te brengen en onder 't rijden gingen zijn gedachten naar Leah. 1 De couranten hadden om strijd dea „roman van prins Petkoff" verteld. De Het tekort op de Staatsbegrooting De Res.bode merkt naar aanleiding van het bericht van Het Vaiirland, dat het tekort op de begrooting voor het volgende dienstjaar 182.799.447,95 gulden bedraagt eu bet tekort op de ouderdomsverzekering 12 millioen, op, dat dit een vergissing is en vermoede- lijk een cijfer dat wel eens hpeft be stsan, maar allang is weggewerkt. De thans afgetreden minister van financiën noemde enkele dagen voor zijn aftreden het tekort 140 millioen, niet ten volle meer. En toen was men, zoo verzekerde hij het blad, nog aun 't besnoeien, zoodat ook het cijfer 140 millioen nog te hoog was. Is het blad goed ingelicht, dan zijn na dien tijd nog verschillende subsi dies geschrapt, waaronder dat van de drankbestrijding, dat vorig jaar reeds belangrijk verminderd was. Uitvoer van steenkolen uit België. De afdeeling handel en nijverheid van het departement van arbeid, enz. deelt mee, dat blijkens een telegrafisch bericht van Hr. Ms gezantschap te Brussel met ingang van 20 dezer de uitvoer van steenkolen en steenkool briketten uit België onderworpen is aan een vergunning van den minister van nijverheid en arbeid. Het jubileum van ae Kcnmgin. Het Rijkspersoneel zal Donderdag 6 September, den herdenkingsdag van de inhuldiging van de Koningin, in het genot van een vrijen dag worden gesteld. Tweede Kamer. Niet de heer A. J. M. Leesberg, maar A. J. Loerakker volgt het dezer dagen overleden lid van de Tweede Kamer, den heer F. A. Moerel op. Vermindering van ouderdoms pensioen. Naar de Tel. verneemt maakt het thans bij de regeering een punt van overweging uit, om het bedrag van het Ouderdomspensioen, dat toegekend is aan hen, die iu 1919 65 jaren ge worden ziju, eenigszins te verminderen. (Wij geven dit bericht onder voor behoud. Red. G. Ct.) Faillissementen in Neclerlan-l. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Aug. in Nedtrland uitgesproken 83 faillissementen tegen 45 faillissementen in dezelfde week van/het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Aug. 1923 2521 faillissementen tegenover 1833 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. geschiedenis van het geheime huwelijk tusschen Rupert Kentley en Margaret Torringtoa kende de geheele wereld nu en evenzeer de tragische onder vindingen van de jeugdige echtelieden. De ontzettende scheepsramp werd weer in de herinnering gebracht en geïllu streerde tijdschriften drukten nog e.ns de photo's af van het schitterend hu- weljjk van den prins. Diens naam was op ieders lippen en menig verhaal over hem was in omloop. Dat, waar Petkoff altjjd bang voor was geweest, in opspraak te komen was nu geschied. Het laatsta bericht luidde, dat prins Petkoff naar zijn bezittingen in Rus land terug was gekeerd en dat de prinses hertrouwd was met haar eersten man, die door een verdere ro mantische wending van 't lot na zijn redding als zoon aangenomen was door Sir Clarence Rockwood, wiens naam hij nu droeg en wiens groot fortuin hij geërfd had. (Slot volgt

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1