Prins Petkoff's Huwelijk N\ 90 Donderdag 10 Augustus 1928. 110 jaargang, BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Provincie-N ieuv? 8. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,-—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naami. Voodoo'icfetip Gooechc Courant AD VERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt ^weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. eu Kleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgcversbcdrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag COURANT De toestand In Duifschland. Liet kabinet Cuno is afgetreden en dr. Stiesemann van de Duitsche Volks partij is rijkskanselier geworden en heeft een nieuw kabinet samengesteld. Hiermede is dan de groote coalitie tusschen Duitsche Volkspartij, demo craten, centrum (r.-k.) en soe. demo craten tot stand gekomen. Tot dusverre wilden de soc. democratei niet samen werken met de Duitsche Volkspartij, welke een rechtervleugel van industri- eelen bevat, maar dr. Stresemanu welke tot den linkervleugel behoort, heeft deze samenwerking toch tot stand weten te brengen, hoewel er ODder de socialis ten toch nog altijd zijn, welke er maar weinig van willen weten de vroegere soc. dem. minister Hermann Mii'ler is echter een krachtige promotor voor de samenwerking. De soc. dem. dr. Hilfer- ding, de oud-redacteur van de I'1 rei hei t, is minister van financiën, en zijn eerste maatregel zal er op gericht zijn, een eiide te maken aan den toestand dat de rijksmark credieten verleend in papiermark. Hilferding zal zich dus stellen op den goud-basis, Alle partijen hebben zich verder uilgesproken voor het aftreden van Havenstein, den directeur der rijksbank. De soc.-democraten groudeu hun deelnemen aan de groote coalitie op den ellendigen tcjstand van het land. inderdaad kan hier van een nood- toestand wórden gesproken. Tijdens Cuno is de mark achteruit gevlogen en daaraan dankt deze zijn n g vrij langdurig leven: niemand durfde zijn nalatenschap aanvrarden. Cuno financierde het lijdelijk verzet aan het Roergebied, dat schatten heeft gekost en de bevolking aan den Roer h lëft zich zoo ingeschoten op het lijdelijk verzet, dat, wanneer niet verder doot Berlijn zou worden betaald, zeer ernstige onlusten zullen uitbreken, lleeds thans zijn levensmiddelenrelle'jes de laalste weken aan de orde van den dag, winkels met levensmiddelen worden g-plunderd, werkloozen houden betoo gingen en komen daarbij met de politie in botsing. In de meeste mijnen wordt niet gewerkt. Te Aken hebben botsin gen plaats gebad tusschen arbeiders en werklieden, die den oogst wilden plunderen. Ouder pressie van de communisten is besloten tot het afkondigen van de algemeene staking in Midden-Duitsch- v land. Bij de troebelen in Hannover zijn 32 dooden gevallen en in Hamburg hebben bloedige botsingen plaats gehad, doordat de communisten werkwilligen trachtten te hinderen en de politie ingreep. Er zijn verschillende dooden. Zooals men zietde communisten beijveren zich in troebel water te vissehen. Ook te Berlijn. Hier staakt onder hun drang zoo ongeveer alles, behalve de spoorwegen. Vermoedelijk 80 DOOR KEPIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. „Wat ksn 't mij schelen, wie het kasteel komt zien Doe wat u wil. Als de prius boos is, is 't uw zaak, niet de mijne." „Ik dacht, dat u me misschien raad Zou willen geven." antwoordde de secretaris, een zetuwachtig man, die niet gaarne zelf een besluit nam. Maar Leah haalde haar schouders op en keerde hem haar mg toe en dus moest bij op eigen verantwoordelijkheid handelen. Hij besloot den heer Rock- wood het kasteel te laten zien. Het was toch niet meer dan natuurlijk, dat de toekomstige kooper de bezitting wilde zien. Niemand zou zulk een groot landgoed koopen zonder het een of meer keeren te hebben bezichtigd. Hij ging dus terug naar den heer Rockwood en gaf hem een van de knechts mede om hem door het kasteel en het park te leiden. Als een man in een droom liep Rupert breede trappen zal deze warboel te Berlijn echter slechts enkele dagen duren. De politieke erfenis van Cuno is echter weinig benijdenswaardig en men moet den moed bewonderen van Strese manu die ze durfde aanvaarden. De rijksregeering heeft besloten tijdelijk alle Duitsche leveringen in natnra te stake i, dus ook die aan Engeland en Italië. Zoodra de rijksfinanciën eü de markkoers het weer mogelijk maken, vullen de leveranties worden hervat. De Engelsche nofa's. Tegelijk met het aftreden van dr. Cuno, valt de publicatie van de Engel- sche nota's aan Frankrijk en België en de outwerp-nota die Engeland namens de geallieerden aan Duitschland had willen sturen. De inhoud dezer slakken is reeds van algemeene bekendheid geworden, maar op eeu paar punten mag nog wel even de aandacht worden gevestigd. In verband met den toestand in Duitschland lijkt het idee om door een „onpartijdige" commissie Duitschlands „draagkracht" te doen vaststellen lich telijk belachelijk. Voorloopig is er van draagkracht wel geen sprake. De Engelsche nota betwist voorts de wettigheid van de Roerbezetting en stelt een uitspraak van het Internationaal gerechtshof daaromtrent voor. Over deze aangelegenheid schrijft de regeering „Zelfs indien Frankrijk haar tegen woordige houding tracht te rechtvaar digen door te wijzen op de campagne van Duitschland, tegenover Frankrijk na 1871 gevoerd, houdt hun argu ment volgens het Britsehe inzicht geen steek. De Duitsche bezetting van Fransch gebied was uitdrukkelijk voorzien in de vredesonderhandelingen en dat is met de Roerbezetting niet het geval. Verder is het opbrengen na de korte campagne van 1871 van een schade vergoeding van 4 milliard goudmark, waarvan een groot percentage onmid dellijk kon worden vertregm in goud zonder dat Frankrijk buitenslands ver plichtingen behoefde aan te gaan, niet te vergelijken bij den 33 maal grooteren eiscb, die gesteld wordt aan een land, dat financieel is uitgeput door een in- spannenden oorlog van vier jaar en een blokkade." De Britsehe regeering weigert de door Frankrijk en België te hunnen gunste verlangde prloiltdt op de schadeloosstelling te erkennen. Ten aanzien van de onderlinge schul den stelt zij zich op het standpunt dat Engeland daaruit eu uit de schadever goeding zooveel moet ontvangeu dat het zijn verplichtingen aan Amerika, ten bedrage van 14.2 milliard goud- tnark, kan nakomen. Aan het adres aan Frankrijk volgt dan de wenk, dat bij weigering van dit aanbod, Engeland zijn vorderingen op Frankrijk onver minderd moet handhaven. De Engelsche bladen noemen den toon dezer nota gematigd, wat er wel op wijst dat er heel wat broeit tegen op en sternen gangen door. Hij zag de eene zaal na de andere en ten slotte kwam hij aan den vleugel, die door Hare Hoogheid de piinses bewoond werd. „Dit gedeelte zal ik toch zeker ook wel kunnen zien vroeg Rupert zoo onverschillig als 't hem maar eenigs- zins mogelijk was. „De priuses is ziekwe mogen geen van allen bij haar binnengaan, dat zou haar hinderen." Rupert stopte den man een sovereign in de hand. „Ik moet toch werkelijk het geheele huis zien," zeide hij. „Me dunkt, dat je dat toch wel gedaan kunt krijgen." De knecht kreeg een kleur van blijd schap, liet de sovereign in zjjn zak glijdeD en ging zonder verder een op merking te maken, den vreemdeling voor. De appartementen van de prinses waren in den toren gelegendezen betrad men door een deur aan 't einde van een gang en tori de knecht die deur opende, kwam er een vrouw te voorschijn met donker teint en zwart haar, naar haar kleeding te oordeelen een kamenier. Zij had een sjaal om haar schouders geslagen en zag er bleek en huiverig uit. „O, cielriep ze uit. „'t Wordt hier hoe langer hoe ellendiger." Nieuwsgierig nam zij Rupert op de knecht vervolgde zijn explicaties en ett e-o- Ae W3*®" iet tfet n« deop fabrikanten van Lux. en 'fwink Frankrijk. De Manchester Guardian schrijft Wjj zl)n aangekomen op het keer- pout in onze betrekkingen met Frankrijk. Frankrijk en België zijn kennelijk besloten om wat Engeland ook zegt of doet in een aangelegenheid, waarbij hij zelf zou nauw betrokken is, precies te doen wat zij dienstig achten. Het gevaar van een onbeteugeld aan wenden van militaire kracht brengt de economische en politieke veiligheid van geheel Europa in gevaar. In de Fransche en Belgitche pers wordt natuurlijk uiting gegeven aan de teleurstelling, die door de nota wordt gewekt, daarentegen beschouwen de Italiaansche bladen'haar als een zeer belangrijk stuk. De ontwerp-nota aan Duitschland is zeer voorzichtig gesteld. Een even- tueele vermindering der Duitsche scha deloosstelling door de bewuste com missie, zou alleen" kunnen geschieden binnen het kader van het verdrag van Versailles. Voorts zou het lijdelijk ver zet moeten worden geslaakt. Daar ech ter deze nota toch niet namens de ge allieerden zal worden verzonden, be hoeven we er verder niet op in te gaan. Uil hef bezette gebied Uit Krefeld wordt gemeld, dat bij de relletjes aldaar, waar de politie ten slotte moest schieten, verscheidene per sonen zijn gedood en een 50-tal ge wond, w.o. 7 zeer ernstig. Bij de relletjes te Aken zijn 12 per sonen gedood en ongeveer 100 gewond. Het jubileum, van de Koningin. De ministerraad heeft beslist, dat ter gelegenheid van het 25-jarig regee- ringsjubileum van de Koningin, buiten 's-Gravenhage geen gelden beschikbaar deed alsof hij haar niet zag. „Hier is nog een zitkamer, mijnheer, en daartegenover ook nog eendie ziet op den grooten vijver uit. De kameniers hebben hun kamers boven deze kamer, en die deur daar is van de zitkamer van Hare Hoogheid. Die kan ik u ook laten zien, want Hare Hoogheid rust op dit uur in haar slaap kamer, 't Spijt me, dat ik u die dus niet kau laten zien, mijnheer. Ja, 't is hier donker, maar ik zal de deur open doen, dan heeft u meer licht." Hij opende de deur en bleef staan om Rupert door te laten. Rupert trad binnen, maar stond op 't zelfde oogenblik als aan den grond genageld, want een gestalte in een bontmantel gehuld zat achteroverge leund iu een armstoel bij den haard Het was Margaret. Het vertrek was koud en ongezellig maar Rupert bemerkte dat niet. Een duldelooze smart, waarmee zich toch ook even een gevoel van vreugde ver mengde, overweldigde hem. Margaret wendde haar hoofd half om, toen zij iemand binnen hoorde komen. „Och, leg nog een paar blokken op den haard," zeide zij, en haar stem klonk zwak en heeseh. De knecht haastte zich om te doen wat zij verlangde en Margaret richtte zich op in haar stoel. Toen zag zij den vreemdeling onwillekeurig maakte zij een beweging van schrik en toen zullen worden gesteld voor versiering en dat voor rijksinstellingen buiten die gemeente vo staan zal kunnen worden met het uitsteken van de vlag. Minister De Visser de lijkverbranding. Naar aanleiding van de vragen van den heet Schreurer betreffende verte genwoordiging der regee ing bij de ver branding van h-t stoffelijk overschot van Louis Couperus, heeft minister De Visser geantwoord, dat hel bericht, dat de regeering zich heeft doen vertegen woordigen niet juist is. Hij had een jersoonlijke uitnoodiging ontvangen tot iet bijwonen der crematie, doch moest bedapken. De chef der afdeeling Kuns ten en Wetenschappen, die een derge lijke uitnoodiging had ontvangen, nam haar aan. Voordat hij naar Westerveld vertrok, heeft de minister hem ver zocht namens hem een woord van deelneming te spreken. Gemis aan arbeiders ten plattelands tengevolge van stcunverleening aan werkloozen in de steden Mr. R. A. Fockema te Baarn, schrijft aan de „N. R. Ct." lil het najaar van 1922 bereikte mij een klacht van een landbouwer van een der Zuid-Hollandsche eilanden. Deze schreef Mijn bietenoogst dreigt verloren te gaan bij invallende vorst en mijn arbei ders, die hun leven lang steeds land arbeid hebben verricht, loopen naar de stad, waar zij nog geen jaar in het bouwvak hebben gewerkt. Daar worden zij grootendeels op kosten van andere belastingschnldigeD onderhouden (100 a 200 pet. subsidie aan de werkloo- zenkas). Men begrijpe de zaak wel. In de besproken gevallen waren de personen oorspronkelijk landarbeiders in het bouwvak werkzaam geweest, wer den lid van een werkloozenkas eu be taalden 26 weken contributie, Volgens de kasreglementen waren zij daD bouw- vakarl eiders en bij gebrek aan werk werklooze bouwvakarbeiders, rechtheb bende op de reglementaire uitkeering. Zij gaven zich als werkloozen op bij de arbeidsbemiddeling en zijn veiplicht den door die bemiddeling aangewezen „passenden aroeid" te aanvaarden. Wat beschouwt nu „de bemiddeling" als passenden arbeid Voor den tim merman het werk van'timmerman, voor den metselaar van metselaar, voor den opperman van opperman Of worden de antecedenten der mannen nagegaan Wordt geconstateerd dat a of b b.v. tot zijn 20ste jaar steeds landarbeider is geweest, dat hij op dien leeftijd naar de stad is getrokken en slechts korten tijd (een jaar of een half jaar) bij het bouwvak heeft dienst gevonden Wordt de oorspronkelijke landarbeider naar zijn vroeger werk terug verwezeD, zoo bij de boeren arbeidskrachten worden gezocht, doch bij het bouwvak een overcompleet aan arbeiders is De minister van arbeid zeide eens Bij steun individualiseert men, doch bij verzekering generaliseert men". Iu gevallen als hier omschreven ziet men de groote bezwaren van het generaliseeren. Zwilsetland, dat eeavoudigen steun (niet steun aau de verzekering) op den voorgrond stelt, wijst onherroepelijk den landarbeider, die tijdelijk in het bouwvak optrad, terug naar zijn oorspronkelijk vak. J. T. Cremer t Te Amsterdam, waar hij een opera tie had oudergaan, is Dinsdag op 76-jarigen leeftijd overleden Jacob Theodoor Cremer, de bekende Indische specialiteit. Hij was een der grondvesters en later hoofdadministrateur van de Deli- maatschappij, en werd in 1894 na zijn terugkeer in het moederland tot lid der Tweede Kamer gekozen, waar hij groot gezag had in Indische zaken. Van 1897 tot 1901 was hij minister van Koloniën. Later was hij president van de Nederlandsche Handelsmaat schappij. En bijna onafgebroken was hij lid van het parlement, in de laat ste jaren van de Eerste Kamer. In den moeilijken tijd van de laatste oorlogsjaren werd hij benoemd tot ge zant te Washington, waar hij echter door ziekte niet lang bleef. Hij was een van de groote figuren uit de liberale partij. Erfrecht. De nieuwe bepalingen i.z. het erfrecht zijn thans in werking getreden. De voornaamste wijzigingen zijn de vol gende Vooreerst de inkorting van het erfopvolgingsrecht. Tot nog toe kon wie een overledene in den 12den graad bestond, tot diens nalatenschap ge roepen worden. Dat is nu ingekort tot den 6den graad van bloedverwantschap. Voorts de erkenning van het wette lijk erfrecht van den langstlevenden echtgenootGelijk bekend was de vrouw bij het overlijden van haar man indien er geen testament bestond vrijwel uit gesloten van de erfenis. Bij de nieuwe regeling wordt echter aan de vrouw een kindsdeel toegekend, zoodat zij dus met de kindereD gelijk op deelt. Voorts is nog bepaald, dat de ervende echtgenoot bevoegd is den boedel tegen taxatie over te nemen. probeerde zij overeind te komen. Rupert kon ternauwernood haar gezicht zien, er was een mist voor zijn oogen ge komen, maar haar stem had hem in 't hart getroffen en zonder er bij te denken antwoordde hij, geen moeite doende om zijn stem te veranderen „Laat ik u toch niet Btoren Ik ben hier, om het kasteel te zien ik Margaret stond nu zij leunde tegen den schoorsteen, haar gezicht zag doodsbleek, haar magere witte handen klemden zich vast in den bontmantel. Zij keek met wijd opengesperde oogen naar den man tegenover haar. Een oogenblik probeerde zij te vergeefs te spreken. Eindelijk gelukte 't haar te zeggen „Wie is u? Ken ik u Rapert wist zich te beheerschen en vrij kalm te antwoorden „Mijn naam is Rockwood. Arthur Rockwood. Ik kom het kasteel zien, dat ik denk te koopen. Ik hoop, dat u 't me niet ten kwade duidt, dat ik hier binnen ben gekomen. De knecht meende dat u niet hier was." Margaret keek hem nog steeds aan met denzelfden blik vol ontsteltenis. Met een handbeweging beduidde zjj den knecht, dat hij zich verwijderen moest, en deze, die aan den sovereign in zijn zak dacht, bleef wel tevreden buiten de deur wachten. Een paar seconden stonden beiden sprakeloos tegenover elkaar. Toen zeide Vleomjch-lYationalistisehe begroetingsdag te Hanswmt. Zondag kwamen er ruim 300 Vlaam- sche nationalisten uit Oost- en West- Vlaanderen per boot uit Gent naai- Hansweert, met de Vlaamsche leeuwen vlag in top. Een vijftigtal Vlaamsche nationalisten, die in Nederland verblij ven, hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging hunner broeders. Het was een oogenblik van groote ontroering toen de boot aanlegde, en vele Vla mingen, mannen en vrouwen, elkander Margaret „Ik ken uw naam niet. Maar uw stem haar eigen stem begaf haar. Rupert kwam een paar stappen naderbij. „Ik ben een vriend van uw vader," zeide hij, en hjj trachtte op koelen, ietwat veranderden toon te spreken, want hij was bang haar te zeer te doen schrikken, daar zij zich zeer beslist herinnerde zijn stem vroeger gehoord te hebben. Haar uiterlijk deed hem be grijpen, dat hij voo-zichtig moest zijn; het scheen hem toe, dat een erustige schok haar noodlottig zou kunnen wezen. Ja, het scheen hem, alsof de dood niet ver meer van haar was. „Ik ben in werkelijkheid gekomen om u te zien." „Een vriend 1" herhaalde Margaret fluisterend. „Een vriend Maar mijn vader kan u niet gestuurd hebben. Hjj hjj is nog altijd hulpeloos. Waarom is u gekomen Waarom f* Zij sloot haar oogen en hij kwam nog wat dichter bij. „Hannah heeft me gestuurd," zeide hjj Hoe verlangde hij ernaar zijn armen om haar heen te slaan en haar aan zijn hart te drnkken. Maar hij zag, hoe dringend de grootste voorzichtigheid noodig was. En elk woord dat hij nu sprak, zeide hij met augst. „Hannah {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1