Prins Petkoff's Huwelijk S\ 93. Donderdag 9 Augustus 1923. 110 BUITENLAND. FEUILLETON. Uit de Pers. Rechtszaken. School en Kerk. Binnenland. ABONNEMENT Pry's per kwartaal, in Goes 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nutomers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OBSCHE Uitgave Nntwl. Venaootic)iep Goesehe Conrent ADVERTENT! ËN van 5 regels f ,20' elke rt-ge meer 24 .eeut. Dri cmasl plaa'sing wordt iweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent en Kleenwens Boes' Drnhkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COIRAVT De vlucht in de openbaarheid. Toen de heer Baldwin met het voor stel kwam om de tusschen Engeland en Frankrijk gewisselde nota's openbaar te maken, verwachtte men eerst dat Frankrijk daarin bezwaar zou zien. Echter zijn nu de Frausche bladen reeds in de gelegenheid gesteld om uitgebreide relazen daaruit te publi- eeeren, en wie zou meenen, dat het puoliek dol van nieuwsgierigheid, op deze couranten zou aanvliegen, heeft de plank mis geslagen. De langdradige, ingewikkelde dip'o- matieke vertoogen boeien het gemid delde publiek absoluut niet. Tegenstanders van Poincaré hebben geroepen om de openbaarmaking. Dat ia de ware democratie, weg met de kelderdiplomatie. Leve de diplomatie op het Forum." En min of meer dreigend riepen zij tot Poincaré Zult gij ze publiceeren, die nola's De nota's, de nota's, laat ze niet langer wachten op de nota's. De „Journal" schrijft daarover Nu zult ge meenen, dat de bladen, die ze in haar geheel gegeven hebben, een fantastisch succes bij het publiek gehad hebben, dat men ze den ver- koopers uit de handen gerukt heeft, dat midden op de boulevard verdien stelijke burgers ze hardop voorgelezen hebben aan de zich rond hen verdrin- gende democraten, voorstanders van de "W diplomatie in de openbaarheid, midden in den wind. Heelemaal niet Laat zij, die de nota's in extenso gelezen hebben, de hand opheffen liet zijn er zeventien, en onder deze zijn cr nog verscheidene, die opsnij den De uitvoerige stukken eruit ziju met eeu vaag oog gelezen en wat de samenvattingen betreft, ook die hebben minder succes gehad, dan het verslag van het huwelijk van den bioscoopartiest Max Linder. Het was niet de moeite waard zoo te schreeuwen Haak ze openbaar I Maak ze openbaarDe democratic wil het, de democratie eisclit het! Wat de democratie eischt, in deze warme dagen, dat zijn verfrissehende dranken, vroolijke schouwspelen, aan gename vacantieZij is aan hit pootje baden, de democratie en ze is er heelemaal niet op ges'eld op het forum of elders, eindelooze en verve- lende nota's te lezen. De Engelsebe bladen zijn over de strekking der nota's niet best te spre ken. De fin. redacteur van de Man chester Guardian zegt Het is geen document dat aanbe veling verdient voor hen, wier eerste doel ishet vestigen van een gezonde en blijvende politieke en economische orde op het continent. In de eerste plaats is Frankrijk niet in staat of onwillig om te treden in ons voorstel 77 DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. „Ik verlang niet opgemerkt te wor den," zeide bij, „maar ik wil de auto volgen." Petkoff reed naar het hotel, waar hij den vorigen zomer gelogeerd had, en toen de beide auto's daar aangekomen waren, zond Rupert zijn taxi weg en volgde den prins naar binnen. Hij bestelde een lunch in 't restaurant en hoorde dat de Rus eenige dagen in 't hotel logeerde. Verder vernam hij, dat Hare Hoogheid de prinses niet verwacht werd. Toea Rupert bijna gereed was met zijn lunch, kwam Petkoff't restau rant binnen met een vijftal heeren, die klaarblijkelijk zijn gasten waren. Hij y. scheen ia de beste stemming te zijn en ook zijn gasten waren zeer druk en vroolijk. Met moeite gebruikte Rupert iets van 't geen hem was voorgezet; het ver toeven in dezelfde ruimte met dien man, die het recht had Margaret zijn om haar gr-'ep op de Roer wat losser te maken, en in de tweede plaats hand haaft zij hasr vroegere houding, n.l. dat wie ook opofferingen zal brengen, het zijn minimum-eischen heeft gesteld en in geen geval deze wil verzachten. Zoo blijft het aaudringen, in zake het totaal bedrag van de betaling voor het herstel, dat het bedrag moet worden vastgesteld door de schu'.deischers, zonder dit eeuige rekening gehouden wordt met het vermogen van den schuldenaar om te betalen. Het wil immers niet toestemmen in een verder onderzoek op dit punt, terwijl het als voornaamste punt van zijn programma de ;onvoorwaardelijke 'o«ergave vraagt van de Duitsche regeering, in zake het lijdelijk verzet. Het overschat het be lang van dit punt. Andere landen toonen eenige ver bazing over het feit, dat Engeland's bondgenooten er niet voor terugdeinzen, Engeland uit te noodigen, zijn belan gen geheel op te offeren, door sistsnd te doen van zijn vorderingen op de geallieerden en door feitelijk eveneens een streep te halen door Engeland's aandeel van de schadevergoeding, juist op de,n tijd, waarop Engeland te kam pen heeft met het groote probleem der werkloosheid, dat ontstaan is doordat de toestand in Europa op het doode punt is gekomen, terwijl Engeland terzelfder tijd de groote oorlogsschuld aan Amerika afdoet met een bedrag vin circa 40 millioen p.at, per jaar, terwijl die schuld wel op naam van Engeland, doch feitelijk ten behoeve der geallieerden is aangegaan. Samengaan van Frankrijk en Rusland- Engeland's hulp vergelen. De Petite Gironde publiceert een artikel over de Eugelsche politiek, in verband met een eventueele alliantie tusschen Rusland en Frankrijk. Het blad zegt, datzoodra het oude tsarenrijk weer direct door eigen gezanten in de verschillende hoofdsteden vertegen woordigd zal zijn, et aan de tegen woordige betrekkingen tusschen Frank rijk en Engeland een einde zal komen. Frankrijk heeft feitelijk met Rusland geen enkel geschilpunt, en als de oude betrekkingen tusschen Rusland en Frankryk werdeu hersteld, zou dit de inleiding zijn van een vereenigiDg tus schen het Slavische en het Latijnsche blok in Europa. Deze twee groepen zouden zoo sterk zijn, dat niemand het meer zou wagen, Europa te betuttelen. De vrede op het Europeesche vasteland zou daarmede voorgoed zijn verzekerd, doch tevens zou er een eind zijn ge maakt aan de traditioneele politiek van Engeland om de verschillende volken tegen elkander uit te spelen. De taak van de Engelsche vloot zou, na hel tot stand komen van zulk een verbond, geen andere zijn dan het uitoefenen van controle ter zee tusschen de ver schillende deelen des rijks. Deze to on blinkt wel heel anders, vrouw te noemen, was een marteling, die hij haast niet kon verduren. Hij ging heen en zette zich neer in de hall, niet wetende, hoe hij verder zou handelen en toch niet in staat het hotel te verlaten, en toen hij daar zat, merkte hij een vrouw op van ruim middelbaren leeftijd, in een eenvoudige donkere japon, klaarblijkelijk een ka menier. Zij stond onzeker om zich heen te zien. Een der kellners kwam naar haar toe en zeide kortaf „ik zeg je nog eens, dat het je niets geeft. Ik breng geen briefje naar den prins. Als je hem iets te zeggen hebt, waarom schrijf je hem dan niet over de post." ,/Dat heb ik gedaan," antwoordde de vrouw, „maar ik krijg geen ant woord, en ik moet antwoord hebben." Rupert, die juist een cigarette opstak, gooide lucifer en cigarette weg en boog zich luisterend voorover. Plotseling begon zijn hart sneller te kloppen de stem van de vrouw kwam hem bekend voor en haar gezicht ook. Toen de kellner haar nu vry ruw zeide, dat ze weg moest gaan en hij bemerkte, dat ze aarzelde, stond hij op en ging naar haar toe. „Wat is er?" vroeg hij. „Kan ik je ook helpen?" De vrouw keek plotseling verrast op, alsof iets in den toon van zijn stem haar deed schrikken. Toen zag Rupert, nu Frankrijk zelf het militair machtigste Styk is, dan teen zijn erfvijand Duitscbland die rol ver volde, zonder dat heel lioropa daaronder zuchtte. Het financieel vooruitzicht. De N. R Ct. schrijft: „De ontslagaanvrage van jhr. de Geer is, vreezen wij, de slechte voor bode van een begrooting, die zulk een enorm deficit zal vertoonen, dat het zelfs met perspectivische kunstgrepen niet meer kan wordpn gecamoufleerd. Inderdaad beginnen hieromtrent beden kelijke geruchten de ronden te doen. En dat niet alleen over de begrooting voor 1924, maar ook over den dienst van het locpende jaar. Wij hoorden reeds verluid-n, dat er groote supple- toire aanvragen voor 1923 in voorbe reiding zijn vau de bezuinigingen in perspectief, die ons verleden jaar voor gespiegeld zijn, zon niet meer dan een derde tot hun recht gebracht zijn het verleden jaar weggedecreteerde spoor- wegtekort blijft zich brutaal handhaven inkomsten uit het crisisfouds staan niet meer ten dienste om het tekort op den gewonen dienst wat te flatteeren. In één woord het zal 'n miserabel financieel beeld zijn, dat ons den derden Woens dag van September zal moeten worden onthuld.» De financieele toestand van ens land. In Econ. Statistische Berichten sehrjjft Prof. mr. G. W. J. Bruins over bovengenoemd ouderwerp. Na op gemerkt te hebben dat het volstrekt noodig is de staatsuitgaven met f 120 millioen of in doorsnee met 26 pet. te verminderen, schrijlt prof. B. De waarde-vastheid van den gulden, waarover een jaar geleden zooveel ge sproken werd, interesseert thans het publiek niet meer. Het zal wel ios- loopen, meent men. De waarheid is, dat er voor bezorgdheid van den gulden thans meer reden is dan ooit tevoren. Vergeten moet toch niet worden, dat de gulden reeds meer dan een jaar lang kunstmatig wordt hooggehouden, doordat de Nederlandsche Bank van de opbrengst der in het buiten land gesloten leeningen bijna wekelijks eenige millioenen afgeeft. Geforceerd als wij waren in het buitenland te leenen, hebben wij met deze leeningen in New-York en Londen Nederland reeds geclasseerd beneden Nieuw-Zeeland en New-Foundland, Nederlandsch- Indië beneden verschillende Zuid-Ame- rikaansche Staten. Is straks het potje van de Neder landsche Bank op, dan is de gulden weder aan zichzelf overgelaten. Ontvangt hij dan niet den steun van een slui tende begfooting, dan is de kans zeer groot, dat hij bij de verdere gevaren die hem boven het hoofd hangen, zich niet zal kunnen handhaven. Reeds zien dat hij zich niet vergist had. Het was Hannah, die voor hem stond. Hannah, de kamenier, die Margaret van baar kinderjaren al gekend had. „Dank u, mijnheer," antwoordde verlegen. „Ik wil 't hier niemand lastig makenik wou alleen maar, dat er even een briefje voor me gebracht werd aan een heer, die in 't restaurant is.» „Kom hier even zitten. Misschien kan ik je helpen.» Hannah volgde den vriendelijken heer en keek hem dankbaar, maar eenigszins weifelend aan. Zij was er zeker van, dat zij hem nooit van te voren gezien had en toch herinnerde iets in hem haar sterk aan iemand dien ze kendemaar aan wien wist ze niet. „Ik hoorde meen ik, den naam van den heer, aan wien je een boodschap wilde sturen," zeide Rupert. „Was het niet prins Petkoff?" „Ja mijnheer," antwoordde Hannah Ik wil Zijn Hoogheid maar even iets vragen, dat ik weten moet. t Is heel vriendelijk van u mijnheer, om me te willen helpen," voegde zij erbij. Toen Rupert vroeg, of hij wat voor haar bestellen mocht, bedankte zij. „Ik ben te zenuwachtig, om iets te kunnen eten of drinken," zeide zij. En tot ver trouwen aangetrokken door een on- zichtbaren band vertelde zij „De zaak is zoo, mijnheer, ik ben jarenlang kamenier geweeBt bij prinses Petkoff. wij op het vasteland van Europa aan alle zijden, in Zwilserland, Denemarken elders, afbrokkeling. Alleen Zweden weet zicli te handhaven. Zweden echter heeft nog nimmer voor een tekort ge staan. De burgerlijke en sociale uit gaven te zarnen met den dienst der staatsschuld beloopen aldaar ongeveer f 55 per hoofd van bevolking tegen hier f 84, volgens de berekeningen der Vlootwetcommissie weldra f 90 en meer. Zweden heeft vanaf 1914 consequent vastgehouden aan het stelsel van duurte- toeslagan op de loonen en salarissen van alle in overheidsdienst werkzame personen. Met de daling van de kosten voor levensonderhoud gaan deze duurte- toeslagen evenredig naar beneden. Ernstiger misschien nog dan de ge varen voor den gulden is de ontzag lijke kapitaal-intering, die voor onze Nederlandsche volksgemeenschap in haar geheel genomen in de afgeloopen jaren heeft plaats gevonden. De vermeerde ring van de staatsschuld van f 1 op f 4 milliard bij dit cijfer is, zooals behoort, het in een annuïteit san de Rijksverzekeringsbank gecamoufleerde bedrag van f I milliard bijgeteld overtreft verre de cijfers van de overige kleine landen van Europa in gelijke conditie. Van de in het buitenland uilgegeven leeningen in vreemde valuta is door de voorzichtigen hier te lande een belangrijk deel teruggekocht. Niet temin zijn voor honderden millioenen verplichtingen aan den vreemdeling op het volk gelegd en representeert ook de vlottende schuld voor een deel vreemd geld. Ons volk neemt jaarlijks met 80.000 tot 100.000 zielen toe. Willen de hier toe behoorende nieuwe arbeiders is het binnenland te werk kuDnen worden gesteld, dan is evenredige nieuwe be sparing noodzakelijk. Door wie deze besparing geschiedt is onverschillig, mits zij geschiedt. Voor den oorlog was de nieuwe kapitaalvorming hier te lande hiervoor voldoende en Tiet deze bovendien nog een overschot voor be legging in het buitenland. De hooge directe belastingen en suecesierechten, waarmede Nederland, wat den werke. lijken druk op de bevolking betreft, thans op het vaste land van Europa 't record houdt, maken het meer dan waarschijnlijk, dat niet alleen geen overschot voor beleggingen in het bui tenland meer aanwezig is, doch dat straks blijken zal, dat de nog steeds voortgaande en begrijpelijke uittocht van Nederlandsche vermogens nog ge heel daargelaten, de Nederlandsche kapitaalvorming niet meer bij machte zal zijn in de normale éigen behoeften te voorzien, zoodat dan gekozen zal moeten worden tusschen toenemende werkloosheid of aantrekking van vreemd kapitaal, voor zoover dit op naar ver houding onereuze voorwaarden te ver krijgen zal zijn. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overriding LeerplichtwetL. V. te Goes, L. V. te Kapelle, A. E. te 's- Gravenpolder f 0,50 of 1 dag. F. W., - C., I), v. K. te Katten lijke f 1 of dag. J. v. H., H. W. te Rilland- Bath f 2 of 2 dagen, L. G. te Colijns- plaat voorwaardelijk 1 rtag hechtenis. Verwekken nachtrumoerJ. G. Jzn. te Ierseke f 3 of 3 dagen. Straatschenderij P. O. B., N. C. de te Schore f 5 ot 1 week t.school. Strooperij P. J. G. te Middelöurg 10 of 10 dagen. Door bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd opgeven valsche naam T. M. A. A. te Goes f 5 of 5 dagen. Overtreding Arbeidswet: J. T. H. A. te Wemeldinge 2 m. f 10 of 2 m. 10 dagen. Overtreding BoterwetP. J. G. te Goes f 10 of 10 dagen. Fietsen over zijpadweg: J. M. v. d. H. Goes f 2 of 2 dagen. Niet bij oefening met brandspuit tegenwoordig zijn C. S„ C. de J., D. C. v. M. te Schore f 2 of 2 dagen. Met motor over klinkerpad rijden G. J. D. te Kruiningen f 5 of 5 dgn. Visschen in 't Kanaal door Znid- Beveiand P. J. v. d. P. te Ierseke f 2 of 2 dagen. Visschen zonder vergunning J. B., F. M., F. H, te Goes f 8 of 3 dagen. P. B., P. E. te Kapelle, P. P. Czn. te Ierseke f 3 of 3 dagen. Schelde bevisscben zonder consent en vergunning C. P. Czn. te Ierseke f 8 en f 2 of 8 en 2 dagen, C. S. Jzn. te Ierseke f 2 of 2 dagen, Schelde bevisschen zonder vergun ningM. M. te Ierseke f 8 of 3 dgn. VrijgesprokenOvertreding Leer plichtwet, L. V. te Goes. Overtreding Vleeschkenringswet C. G. te 's-Heerenhoek. Zaterdag 4 Aug. slaagden voor het diploma handelsschrijven de jonge dames Marie Battes, Agnes Koene, Bannetje van Liere van GoesMies Nolet van IersekeCorry Smits en Nelly Verschure van Wemeldinge. Allen leerlingen der St. JacobusBchool te Goes. N.Z. Zjj is een Engelsche dame, mijnheer, een freule Torrington. Ik was al bij freule Margaret, zoo heette zij, en haar zuster, toen zjj nog kinderen waren en ik heb altijd zooveel van freule Mar garet gehouden. Ik beloofde, dat ik met haar mee zou gaan, toen zij trouwde, en haar nooit zou verlatenmaar de prins vond, dat zijn vrouw een Fransche kamenier moest hebben en stuurde mij weg." „En nu wou je weten, hoe 't met de prinses is Hannah droogde haar oogen, die vochtig waren geworden. „Ja mijnheer. Natuurlijk weet ik wel, dat ik hier maar niet zoo be hoorde te komen; maar of ik al schrijf, 't helpt me niet, ik krijg maar geen antwoord, en de bedienden van den prins lachen me uit, als ik hun naar de prinses vraag. Ik geloof, dat ze denken, dat ik krankzinnig ben. 't Is toch dunkt me een kleinigheid, je vraag even te beantwoorden," merkte Rupert op. r/Ja mijnheer, dat is het ook, en dat is nu toch juist wat ik niet gedaan kan krijgen. Én den laatsten tjjd ben ik zoo bezorgd, want ik schreef naar de moeder van de prinses en vroeg haar hoe 't er mee ging en hoorde toen, dat freule Margaret heel ziek was. En 't schijnt, dat zij niemand van haar eigen familie ziet. Ik begrijp er niets van, 't is zoo onnatuurlijk 1 motieven. In de vergadering te Ainhem van den Bond van niet-onderwijzend School- personeel is een motie aangenomen, waarin de vergadering zich met alge- meene stemmen legen de Vlootwet verklaart, omdat daardoor de tracte- menten van de ambtenaren en beamb ten, zoo kort pas op peil gebrahet, weder beneden het peil zullen geraken. En als ik nu niet van den prins te hooren kan krijgen, boe 't met freule Margaret is, dan ga ik naar Schotland en ga 't zelf zien „Naar Schotland I Rupert herhaalde die woorden gretig, maar bedwong zich op 't zelfde oogenblik. „O," zeide bij rnstig, „is de prinses in Schotland?" „Ja, mijnbeertenminste, dat schreef Lady Alicia, haar moeder, 't Schijnt dat zij den beelen winter in Schot land is, en dat is de laatste plaats, waar ze zijn moest, want ze is zoo zwak en teer. Dat is ze in haar huwe lijk geworden, want vroeger was ze heel gezondze heeft bij mijn weten nooit wat gemankeerd. Daaruit ziet men alweer, wat verdriet niet doen kan.» Maar toen scheen Hannah zich plotseling te herinneren, dat ze tegen een vreemde sprak en haastig stond ze op. „Neem me niet kwalijk, mijn heer, dat ik zoo aan 't praten ben gegaan over dingen, waar u natuurlijk geen belang in kunt stellen; maar u was zoo vriendelijk voor me, en daar door kwam ik er toe." „Daar behoef je je heelemaal niet over te verontschuldigen, hoor," zeide Rupert vriendelijk. Ik ik ken Lady Torrington en ik heb je freule Mar garet ook wel eens ontmoet, je kunt dus gerust open met me praten.» Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1