Prins Petkoff's Huwelijk N°. 92, Dinsdag 7 Augustus 1923, Ilö jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. Ihliaan- scle zijde voor zichtig in vorm Ireldm, dochnielsfrijhen Binnenland, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiteir Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 ceni. VerschijntMaandag*, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nasnil Vennoot' efeap Goesche Courant en Kleenwens Ross' DE GEALLIEERDEN. Zooals een huwelijk ook wel eens is geworden de verbintenis van twee per sonen die het niet goed met elkaar kunnen vinden, zoo is het begrip ge allieerden langzamerhand geworden een verzameling van regeeringen, die elkaar geregeld in de haren zitteu. Donderdag is de fameuse verklaring der Engelsche regeering in het parle ment afgelegd. Het voornaamste hierin was de mededeeling dat Engeland aan de geallieerden zal verzoeken alle docu menten, betrekking hebbende op de Roerkwestie, te mogen publiceeren, op dat de gaasche wereld uitspraak over deze zaak zou kunnen doen. Daarop hebben Frankrijk en België geantwoord met het openbaar maken van hun antwoord op de jongste Briische nota. In deze antwoorden stond alweer niets nieuws. Beide nota's stemmen er in overeen dat de staking van het lijdelijk verzet aan den Roer tot een conditio sine qua non voor onderhandelingen met Duitschland wordt gemaakt en voorts hierin, dat van een verlaging van het totale Duitsche schuldbedrag (132 miljard) alleen sprake kan zijn, wanneer even redige wegschrapping der geallieerde schulden geschiedt. Men ziet dus boe nauw het vraagstuk der onderlinge schulden van de geallieerden betrokken i3 bij dat van de Duitsche schadever goeding. Wat betreft de onpartijdige commissie van deskundigen, die Enge land voorstelde om de betalingscapa- citeit van Duitschland te onderzoeken, meent Frankrijk, dat men dit gerust aan de commissie van herstel kan over laten, terwijl de Belgische regeering geen bezwaar er in zou zien dat deze cum missie zou worden bijgestaan door dpskundigen. België vraagt echter wat Engeland verstaat onder //onpartijdige deskundigen'', welke uitdrukking „een vcroordctling der commissie van herstel zou kunnen lijken." Uit het Fransche antwoord blijkt levens vrees en toorn, dat Engeland's houding Duitschland zal sterken in zijn verzet aan den Roer. Wat die openbaarmakirg van het Fransche en Belgische antwoord be treft, dit is niet veel anders dan een r'emouhtratief gebaar. Wat men geheim wenschte te houden is natuurlijk niet gepubliceerd. Zelfs heeft de Belgische rrgeering aan Londen lalen weten, dat zij het oogenblik voor publicatie niet geschikt acht. Blijkbaar heeft België, zijn rol als bemiddelaar spelend, aan Engeland dingen verteld, die Frankrijk iiiet mag weten. De Ster-correspondent van de N.R.Ct. schrijft dan ook: „Arme Belgen! Zij meenden zoo knap het middel ie hebben uitgedacht, om kool en geit te sparen. Zij hebben de Engelschen echter door dat Roer-avontuur zoo hevig voor het hoofd gestooten, dat deze alle nei- 76 DOOK EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Toen hij den inhoud van het testa ment van zijn pleegvader vernam, wist hij niet, wat Lij hoorde. Hij had nooit gedroomd, dat hij ooit rijk zou worden En nu had hij geen behoefte aan bet groote fortuin, dat hem ten deel viel Het scheen hem een ironie van het lot, dat hem zoo veel gegeven werd, nu hij van zooveel beroofd wasTerwijl hij Sir Clarence verpleegde, waren zijn gedachten te veel bij den zieke, die groote zorg vereischte, om te kunnen nadenken en peinzen over alles, dat gebeurd moest zijn, toen het nieuws van het ontzettend ongeluk op zee hen bereikt had, die hem lief hadden. Dat zijn moider zich in haar klein landhuis teruggetrokken had, nadat ze in Londen vertoefd had, tot na vele weken de zekerheid haar was geworden, dat niemand de schipbreuk had overleefd, en dat Sir John, Beresford, en enkele ging, om de Belgen te ontzien, hadden verloren. De Belgen hebben niet be grepen, dat inert ie Londen niet meer de welmeeuende vrienden in hen zag, maar de medebezetters van de Roer, wier reputatie in Engelsche regeerings- kringen in Januari mede zware averij geleden had. Men verstond de stemming niet, en ziet zich nu door de Engel- scheu met een smak tegen de Franschen aangedrukt. Of deze beweging van Engelschen kant verstandig en niet overijld is, zou men kunnen betwijfelen. Misschien echter werkt zij door haar duidelijkheid juist heel guustig. Haar beteekenis is in ieder geval leerrijk Engeland „means business". Tot zoover de Ster-corr. Wat nu de Engelsche regeerings- verklaring belreft, begrijpelijkerwijze zijn de Fransche bladen er absoluut piet over te spreken, zij noemen de Britsche verklaring n.l. n> gatief. Wel in strijd met de meening van bovengen, correspondent. Doch ook de Duitschers zijn over de verklaring maar half te spreken; zij vinden haar niet krachtig genoeg en betreuren het dat geen critiek wordt uitgeoefend op de actie der Franschen aan de Roer. Uit deze critiek blijkt misschien dat Engeland zich op den goeden midden weg bevindt. En wat nu P Natuurlijk zullen de onderhande lingen tussehen de geallieerden worden voortgezet. Lord Curzon gaat daartoe naar Frankrijk. De crisis heeft thans ook het hoogtepunt bereikt, zoo wel voor Frankrijk en België als voor Duitschland. Frankrijk kan bijna geen cokes aan de Roer meer machtig worden, in België wekt de daling van de franc groote bezorgdheid en Duitschland kan het verzet aan de Roer financieel niet langer volhouden. Eu zoo zsl de strijd moeten eindigen bij gebrek aan strijders. De moeilijkheid zit hem voor een groot deel hierin, dat niemand wil erkennen „op" te zijn. President Coolidge. De Araerikaausche president Harding, die tengevolge van een beroene is overleden, zal steeds in de herinuering blijven voortleven als promotor van de conferentie van Washington, waar bij zelf achter de schermen bleef, maar waar zijn invloed duidelijk sprak. De eerste stap op het gebied van vermin dering van bewapening (vermindering der zeestrijdkrachten) werd hier gezet. Men mag van den nieuwen president Coolidge verwachten dat hij de voet stappen van zijn voorganger zal drukken, aangezien hij gekozen werd als vice- president op hetzelfde programma als Harding. Coolidge heeft zich den naam ver worven van zeer doortastend te zijn, zoo trad hij in 1919 zeer krachtig op tegen stakende politieagenten te Boston. Vermelden wij nog, dat hij zijn veto andere trouwe vrienden haar in den korten tijd, dat zij nog geleefd had, trouw hadden opgezocht en haar de grootste hartelijkheid hadden betoond, wist hij nu, en daaraan te denken', hoe droef die gedachten ook waren, gaf hem toch een zekere troost. Het was de weusch van Sir Clarence geweest, dat hij den naam Rockwood zou aannemen. Met de formaliteiten daartoe noodig was even voor de ziekte van zijn pleegvader reeds 'n aanvang ge maakt en kort na het vertrek van Lady Grinstead ontving hij bericht, dat alles in orde was en dat hij van nu af den naam" Rockwood kon dragtD. Den eersten tijd bracht hij zijn dagen door met liet nazien en regelen van de boeken en papieren van Sir Clarence. Hjj besloot later een deel van die papieren, die belangrijke reis indrukken behelsden, uit te geven maar voorloopig voelde hij, dat hij de enetgie miste om zich aan dit werk te wijden. De gedachten aan het verleden, dat hem nu weer zoo duideljjk voor den geest stond, vervulden hem te zeer. liet was, zooals reeds is opgemerkt, gemakkelijk genoeg voor hem otn stap voor stap het leven van zijn moeder na te gaan van het eerste oogenblik af, dat 't vreeslijke bericht haar had bereikt, tot aan haar dood. Met Margaret was dit niet zoo gemakkelijkmaar geen oogenblik wankelde hij in zijn over tuiging dat, hoe wreed en wispelturig ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 -10 regels f 2,4 Bewijsnummers 5 cent. Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Italiaansche zijde vereischt uiterst voorzichtige behandeling. Voor het wasschen moet uit sluitend LUX gebruikt worden; geen andere zeep reinigt zoo volkomen zonder wrijven. Zij mag volstrekt niet gestreken worden, maar moet voorzichtig in den oorspronkelijken vorm getrokken worden vóór het opbergen. hebben, alle mijnen en industrieel?, ondernemingen, met alle daarbij be- hoorende terreinen en gebouwen met inbegrip van de arbeiderswoningen in bezit te nemen. Die mijnen I zullen door de commissie zelf of door concessieonarissen kunnen worden ge ëxploiteerd. De kosten van exploitatie en trans port zulleD komen voor rekening van de Duitsche regeering. Tot nog toe is het den Franschen echter niet gelukt één mijnwerkersploeg te vinden, die voor hen wil werken. In verband daarmede hebben de Fran schen verschillende mijnen bezet en aan de arbeiders toegang geweigerd. Blijft deze toestand lang voortduren, dan loopen de mijnen gevaar onder water te komen. Een Duifsch smokkJschip getorpedeerd. Het Duitsche smokkeischip Tara 2 is ia net Kristianiafjord door de Noor- sche torpedoboot Teist getorpedeerd. Het Duitsche schip is gezonken. Twee Duitschers zijn ontkomen, een is ge vangen genomen. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINCEN. Fabrikanten van SUNLIGHT en VIM. (neen uitsprak over een wet tot in voering van censuur op bioscoopfilms. Europa zal niet veel aan hem hebben. De Morning Post zegt, dat Coolidge, nsar wordt verondersteld, een voor stander van het isolement van Amerika is en dat hij zelfs krachtig tegen de deelneming aan den Volkenbond is. Het blai hoopt, dat men in Engeland zoo wijs zal zijn, om niet aan Amerika le vragen, het Eiiropeesohe vraagstuk onder de oogen te zien als filantroop of kruisvaarder, maar dat men de samen werking, voorzoover deze de belangen van de Vereenigde Staten ten goede komt, zal toejuichen. De toestand In Duitschland. Te Berlijn had zich, om des morgens bij de opening van een winkel de eer sten te kunnen zijn om boter te koopen, 's avonds om 11 uur reeds een groote boter-quene op de Wilhelmsplatz te haar gedrag ook mocht schijnen in de oogen van de meeste menschen, zij toch vrij was van alle schuld, want dat zij door de omstandigheden tot dat huwelijk was gedwongen. Gedurende die laatste droeve en toch heerlijke dagen, dat zij samen waren geweest, had Rupert maar al te dui delijk gezien, waardoor Lady Alicia voortdurend beheersoht werd. Hij wist, dat Margaret bang was geweest voor Petkoff en in zekeren zin ook voor haar moeder. Zijn hart kromp ineen van smart, toen hij zich in Margaret's leven indacht, in die heerlijke zomerdagen, toen al haar geluk zoo meedoogenloos ver woest was. Een tijdlang bleef hij zoo dagelijks peinzen en droomen, liet hij zich door zijn droefheid beheerschendaarna echter begon er een zekere rusteloosheid over hem te komen. Toen Kerstmis voorbij was een vreugdelooze eenzame Kerstmis in de verlatenheid van zijn hotelkamer scheen hij als uit een langen slaap te ontwaken. Hij begon angst te krijgen voor de eenzaamheid, en in plaats van terug te schrikken voor de gedachte naar Engeland te gaan, voelde hjj nu het verlangen naar zijn land met den dag grooter worden. Er was een landgoed in Engeland, dat nu zijn eigendom was en plotseling Potsdam gevormd, die door politie agenten in toom werd gehouden. Na een uur of 6, had de queue een ont zaglijke lengte gekregen. Op dat oogenblik kwam er een wagen met boter voorbij. De menigte heeft dezen wagen bestormd. De politie agenten konden haar een tijdlang niet de baas worden. Vooral de vrouwen waren bijzonder heftig in hun hand tastelijkheden tegen de politie. Uif het bezette gebied. Om in verband met het binnenkort te verwachten opraken van de brand stofvoorraden in het Roergebied te voorkomen, dat het totaal ophouden van het brandsloffentransport uit het Roergebied naar Frankrijk en België intreedt, heeft de opperbevelhebber van de bezettingstroepen een verorde ning uitgevaardigd. Deze behelst, dat de intergeallieerde commissie voor de hoogovens en mijnen het recht zal besloot hij het Kanaal over te steken en zijn nieuwe bezittingen in oogen- schouw te nemen. De oude trouwe knecht van Sir Clarence was in zijn dienst overgegaan hij liet hem in Parijs achter en droeg hem de zorg op voor al de papieren en boeken van Clarence, die in kisten gepakt stonden, en die steeds overal mee naar toe waren gereisd. „Blijf hier, tot je van me hoort", zeide hij„ik zal je binnen niet te langen tijd laten overkomen." Toen hij Londen terug zag, vond hij het een koude, sombere, troostelooze stad, vergeleken bij zijn laatste her innering eraan, en die bittere tegen stelling bracht hem bijna de tranen in de oogen. Hij kon er zichzelf geen rekenschap van geven, waarom hij steeds wenschte alleen le blijven en niet herkend te wordeD door vroegere vrienden. Dit was trouweDs vrijwel onmogelijk, want hij was uitstekend vermomd. De korte baard, het reed» eenigszins grijzende haar, de blauwe bril maakten hem minstens tien jaar ouder dan hij in werkelijkheid was, en niemand zou in de kalme, geposeerde geatalte den knappen jongen man herkennen, die niet meer dan een half jaar geleden in datzelfde Londen zoo gelukkig waa iij landbouw. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft zich per circulaire nogmaals gewend tot de burgemeesters, om hen aan te sporen ernstig rekening te houden met de noodzakelijke zuinigheidseischen iu za ke de in te dienen veeziektendeclaraties. De minister omschrijft in bijzonderhe den de bezuinigingen, die zouden kunnen worden aangebracht bij het betrekken van ontsmettingsmiddelen en het toezicht daarop, evenals op de on- scliadeliik-making, waarbij de hoeveel heid verbruikte brandstoffen en het aantal daaraan bestede uren dikwijls buitensporig hoog zijn. Ook ten aanzien van de kenteekenen zijn soms de uit gaven onevenredig hoog en de kosten van schadeloosstelling voor te vernie tigen vee of andere voorwerpen kunnen belangrijk worden verlaagd. Het toe zicht op de bewaking van hoeven en landerijen mag in den regel gevoege lijk tot de gewone taak der politie worden gerekend, zonder dat daarvoor kosten in rekening worden gebracht. Reorganisatie van den Hij bemerkte dan ook weldra, dat hij veilig komen kon op de plaatsen, Met 1 October worden de vijf be staande Rijksbouwmeestersbureaux op geheven en vervangen door één bureau, hetwelk, in afwijking van wat tot nu oe het geval was, uitsluitend met het ontwerpen en toezicht houden op de 'uitvoering van nieuwe werken en met belangrijke verbouwingen belast wordt. Ook het adviseeren omtrent den bouw van gesubsidieerde scholen zal onder dit bureau ressorteeren. Daarnaast wordt een bureau ingesteld, hetwelk de zorg zal hebben voor het onderhoud van alle Rijksgebouwen en leiding zal waar men hem vroeger zoo goed gekend had en dat niemand er zijn naam uitriep of verbaasd was hem te zien. En langzamerhand begon er een verlangen bij hem op te komen, een hoop bij hem levendig te worden het verlangen Margaret terug te zien, de hoop, dat hij misschien in staat zou zijn haar in 't geheim te helpen, en nu trachtte hij te ontdekken, waar prins Petkoff zich bevond. Hij zocht in de couranten naar be richten, hij ondervroeg voorzichtig deze en gene en eindelijk zelfs ging bij naar de Russische Ambassade, en vroeg daar of men een brief aan Zijne Hoogheid Prins Petkoff zou kunnen doen toe komen. Het antwoord luidde, dat men ver moedde, dat de prins in Rusland was maar dat hij zijn adres niet had opge geven en dat aan de Ambassade de laatste weken geen bericht van hem waa ontvangen. Toen, plotseling kreeg Rupert op de meest eenvoudige wijze de inlichtingen, die hij verlangde. Hij liep door Bond Street, toen hij Petkoff in een auto zag zitten. Er kwam juist een leege taxi voorbij Rupert riep den chauffeur aan, sprong in de taxi eu beval den man de auto in 't oog te houden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1