Prins Petkoff's Huwelijk 90. Donderdag 2 Augustus 1923. 110 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. maakt tafels, deuren en kasten als nieuw. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nutnmera 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE f; «MUNT Uitgave NasmL Vennootschap Goesche Courant en Kleenwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf ADVERTBNTIÊN vsn 5 regels f 1,20 elke re^ri meer 24 cent. Idriemaal plaatsing wordt «.weemaal berekend. Familieberichten 1 10 regels f 2,4 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Adverteiitiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. De Fransche en Belgische gezanten hebben thans het antwoord hnnner regeeringen te Londen overhandigd en, hoewel de inhoud alweer zorgvuldig geheim wordt gehouden, schijnt toch te zijn uitgelekt dat het Fransche en Belgische antwoord niet volkomen ge lijk zijn, in strijd met wat uit Parijs werd en van bepaalde zijde nog wordt beweerd. Van andere zijde wordt ge ïnsinueerd dat onder Engelschen dwang het Belgische antwoord zou zijn ge wijzigd. Iets, wat niet erg waarschijn lijk klinkt. Uit Londen wordt gemeld dat men „meent" te kunnen zeggen dat het .antwoord uit Parijs volstrekt onbevre digend is wat de quaestie van het Roer gebied betreft, doch dat ten aanzien der commissie van deskundigen tot vaststelling der Duitsche financieele draagkracht een achterdeur is open gelaten, aangezien Poincaré in zijn ant woord het onderwerp der onderlinge schulden aanroert, zoodat er op finan cieel gebied nadere uiteenzettingen zullen volgen. Dit stemt overeen met wat we al wisten, n.l. dat de Fransehen het Roer gebied wenschen te blijven bezetten en de rest op de lange baan willen schui ven, in ue hoop dat Duitschland -geheel ineen zal storten. Want in Duitschland kraakt het. Levensmiddelen-relletjes zijn aan de orde van den dag. Te Neu-Ruppin heeft dezer dagen weer een gevecht plaats gehad tusschen politie en be- toogers, die esn winkel plunderden, waarbij twee personen werden gedood r-n acht zwaar gewond. De ontevredenheid tegen de regee ring groeit. En wat kan de Duitsche regeering thans doen Kan zij de Franschen van den Roer verdrijven Neen Kan zij toegeven aan de onzin nige eisclien van Poincaré Alweer Neen De Duitsche regeering heeft nu een verklaring afgelegd, waarin verschil lende maatregelen worden aangekondigd: ;.Ter versterking van de financiën des rijks dient de vooruitbetaling der inkomstenbelasting, waartoe besloten is, evenals de hervorming van de ver mogens- en erfenisbelasting, de ver dubbeling van de omzetbelasting, de verkorte betalingstermijn voor verbruiks belastingen, het Rijn- en Roer-offer, de verveelvoudiging van de inkomsten belasting, de uitgifte eener leening met vaste waarde en de beperking van den invoer van weeldeartikelen. De op het gebied van het deviezen-verkeer ont worpen maatregelen strekken om het rijk in ruime mate van buitenlandsche deviezen te voorzien. De aceomodatie van loonen en salarissen aan de depre ciatie van het geld is verzekerd. De rijksbank beeft maatregelen getroffen tot oplossing van het vraagstuk van het goudcrediet." Zoo heet het in dit Staatsstuk. Wat het aangekondigde Rijn- en Roer-offer betreft, dit zal bestaan voor de helft in een exportbelasting van 2 pet. en een bijzondere belasting op de automobielen. Bovendien zullen alle belastingbetalers één mail het dubbele bedrag moeten storten van hetgeen zij op 1 Februari als voorschot voor de 74. DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Zij ging de kamer uit en Petkoff keek haar na en mompelde een vloek. Hij vond het zeer aannemelijk, dat zij haai bedreigingen ten uitvoer zou bren gen. Zij was klaarblijkelijk zeer opgewon den, en hoewel de Engelsche ambassade geen macht had om tusschen hem en zijn vrouw te treden, kon er toch maar al te licht een opzienbarend schandaal worden uitgelokt, en als iets bij den prins zwaar woog, dan was het belache lijk te zijn in de oogen van de wereld. belasting op het inkomen voor 1923 hebben betaald. Nu werkt een verhooging van be- lasting zelden de tevredenheid in de hand. Volgens de Montagmorgen kan dan ook weidia een kabinetscrisis ver wacht worden. Daarbij zou dan de grooteregeeringscoalitie van democraten, centrum, soc. demoeraten en Duitsche Volkspartij tot stand komen. Echter zoo ver is het nog niel; omtrent het samengaan van de soc. democraten met de Duitsche volks partij, die de paitij der industriecien is, heerscht in den boezem der soc. dem. partij nog de grootste verdeeldheid. Negers en blanken in de Ver. Staten. Vijftig met revolvers en messen ge wapende negers drongen te Worth nabij Chicago een danszaal binnen waar blanken dansten. De negers dwongen de blanke vrouwen, met hen te danseD, en rukten haar zelfs uit de armen van haar eehtgenooten. Op het gegil dier blanke vrouwen kwam politie opdagen. Er ontstond een gevecht waarin één neger werd gedood. Twee blanke politieagenten zijn zwaar gekwetst, Verscheiden andere personen zijn licht gewond. De boofwerkersstaking in Engeland. De bootwerkersstaking te Hull is geëindigd. Te Londen is de staking aan het verloopen. President Harding President Harding is ziek geworden door het nuttigen van bedorven zee krabben, die in koperhoudend water waren geweest. De stemdwang. In zijn antwoord op vragen van den heer Kersten zegt de minister van justitie, dat een spoedige beslissing i.z, het vraagstuk van de al of niet handhaving van den z.g. stemplicht noodig is en de regeering dit zooveel doenlijk zal bespoedigen. Opgemerkt wordt dat niet de plicht tot stemming, maar slechts de plicht tot aanmelding op het slembureau wordt opgelegd, zoodat met gewetensbezwaren rekening is gehouden, V. O. V. Men schrijft ons Nu ook de Eerste Kamer het wets ontwerp tot wijziging der Ouderdoms wet heeft aangenomen, staat het vast dat het z.g. kostenvrije tarief I hel bekende tarief zal komen te ver vallen. Vermoedelijk zal het wetje niet vóór September in werking treden, zoodat zij, die niet zijn aangeslagen in de Vermogensbelasting en niet in de Rijksinkomstenbelasting naar f 2000 of meer, nog gedurende minstens een maand zullen kunnen profiteeren van het tarief, waarin de administratie kosten niet zijn verwerkt. Na 2 December 1923, wanneer ook de gelegenheid om zich voor f 3 te verzekeren tegen betaling van 39 ct. per week, vervalt voor de 39-jarigen en ouderen zal ieder zich dus slechts kunnen verzekeren tegen betaling van de kostende premie. Om teleurstellingen Hij liep eenige malen de kamer op en neer als een dier in zijn kooi, toen riep hij zijn kamerdienaar. „Telefoneer naar de Russische Am bassade en zeg dat Hare Hoogheid plotseling ongesteld is geworden, zoodat wij tot ons leedwezen niet aan het diner knnnen deelnemen. En dan laat je terstond alles pakken. We verlaten Parys vanavond nog. Stuur mademoi selle Slivinski bij me." Leah kwam binnen met haar hoofd hoog opgericht, maar toen zij zijn oogen zag, sloeg de schrik haar om 't hart. „Waarom heb je Lady Bletchley toegang tot haar zuster gegeven P" vroeg Petkoff op kalmen toon. Leah haalde even haar schouders op. „Dat deed ik niet, zij kwam de kamer binnen en ik veronderstelde natuurlijk, dat zij uw toeslemming had." „Er wordt niet verondersteld door de personen, die ik in mijn dienst heb," zeide Petkoff met bestudeerde II Iff W- 81 m "1 De Lever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen Fabrikanten van LUX en TWINK. onwr ALLEEN naam en adres invullen en als DRUKWERK te verzenden in open enveloppe. DE LEVER'S ZEEPMAAT&CHAPPIJ, Vlaardingen. Verzoeke mii naar aanleiding van Uw advertentie in de //GÖESCHE COURANT", te zenden een GeïUustreerden Catalogus der Geschenken, verkrijgbaar voor de uitknipsels der Hollandsche SUNLIGHT-cartons en ronde kaartjes der VIM-bussen. Naam Adres en Woonplaats zooveel mogelijk te voorkomen is het goed, dat op een en ander nog eens de aandacht wordt gevestigd. Verbinding van Tholen met den vasten wat. Nu de kans op een dam tusschen Tholen met den vasten wal van Brabant vrijwel verkeken is en de gemeente Tholen zich blijft verzetten tegen een brug omdat zij dan de veergelden zou missen, worden thans pogingen aange wend, de brug te krijgen in Oud- Vos8emeer. Ur. J. Limburg gedelegeerde bij den Volkenbond. Naar wij vernemen, zal mr. J. Lim- ouversehilligheid. Leah werd bleek. „Rekent u mij onder uw bedienden P" Hij glimlachte. „Wat ben je? Beter dan mijn be dienden Pas op Leah, wees voorzich tig. Ik heb den inval gehad je een plaats te geven in mijn leven, omdat me dat amuseerde, maar ik kan je morgen aan den dag weer wegsturen. Luister. We gaan hier zoo gauw mo gelijk vandaan. Laat dadelijk onze koffers pakken, Dat malle bemoeizieke kind jaagt ons feitelijk weg. Het moet heeten, dat ik om een zeer belangrijke zaak plotseling naar Rusland terug ga, maar we reizen naar Normandië, steken over naar Engeland en gaan dan weer terug naar Schotland." De kleur was weer op Leah's gezicht teruggekomeo, maar zjj bleefknorrig en somber voor zich zien. „U zal haar niet zoo ver kunnen laten reizen," zeide zij. „Ik kom juist uit haar kamer. Zij kreeg een flauwte, burg de plaats innemen van wijlen mr. A. A. H. Struycken in de Neder- landsche delegatie naar de algemeene vergadering van den Volkenbond. Hloetinge. Maandagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in een open bare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Lenshoek, zonder kennisgeving de heer Hoog8traate. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vaitgesteld. Het gemeenteverslag over 1922 en het verslag der Volkshuisvesting over terwijl de kamenier bezig was haar te kleeden." z/Ik zal haar meenemen uit Parijs, al was ze half dood," zeide Petkoff op ijskouden toon een koelheid, die zijn innerlijke woede maar half ver borg, „en il verwacht, dat jij toe zult zien, dat niemand bij haar komt en dat ze geen enkelen brief krijgt. Ze zal in zekeren zin je gevangene zijn. Je ziet, ik vertrouw je volkomen," voegde hij er bij, op Leah toetredend en bij de laatste woorden zijn hand op haar schouder leggend. Toen bukte bij zich en kuste haar. „Dwaas kind," zeide hij, terwijl hij haar even in haar wang kneep, „je weet heel goed, dat het dwaasheid is, te probeeren tegen mijn wil te handelen. Wat zou er van je worden, als ik je wegstuurde Hjj lachte. „Je weet heel goed, hoe ellendig je zou zjjn, als je niet bij me was." Leah nam zijn hand in de hare en drukte er hartstochtelijk haar lippen op. „Ik weet, dat ik dwaas ben," zeide hetzelfde jaar, worden voor kennis geving aangenomen. De gemeente-rekening over 1922 wordt den raad aangeboden. De ont vangsten bedragen f 55293,81, de uit gaven f 50492,976, alzoo een batig slot van f 4800,836. De commissie tot het nazien der rekening wordt als volgt samengesteld de heeren Straub, van Liere en L;ns- hoek. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt eveneens aangeboden. De ontvangsten bedragen f 17691,75s, de uitgaven f 14140 566 alzoo een goed slot van f 3551,19. Ook wordt de begrooling voor 1924 van hetzelfde college aangeboden tot een totaalbedrag in ontvang en uitgaaf van f 18112,53. De commissie om de rekening en begrooting van genoemd college na te zien wordt samengesteld uit de volgende heerenTrimpe, vau der Voort en Lenshoek. - Daarna komt aan de or le het vast stellen van de jaarwedde van een te benoemen helpster aan de Bewaarschool. De heer Eversdtjk stelt voor een aan vangssalaris van f 150,met 2 jaar- lijk8cbe verhoogingen. De heer Trimpe vindt, in aanmer king nemende dat de helpster 4 volle dagen werkzaam moet zijn, het bedrag van f 150,te gering. De heer Hoogstraate is het met den heer Trimpe eens, het bedrag is vooral in den tegenwoordigen tijd te laag. De heer Straub zegt dat hij vernomen heeft dat de helpster om half negen aanwezig moet zijn en merkt op dat het met de tegenwoordige helpster wel wat te wenschen overlaat en zou gaarne voor de nieuwe helpster een instructie maken. Voorts acht ook hij een salaris van f 150,te weiöig en stelt voor het op f 200,te houden. Daar het voorstel-Eversdijk niet gesteund wordt, wordt het voorstel Straub geacht te zjji aangenomen. Daarna wordt bij herstemming tot helpster -aan de bewaarschool benoemd mej. C. Schouten met 3 stemmen, tegen 2 stemmen op mej. W. van de Vliet. De heer Hoogstraate onthoudt zich ingevolge art. 46, le en 2e lid der gemeentewet van stemming, Punt 7 is een verzoek van B. enW. om een crediet te mogen ontvangen voor een eventueel te houden kinder feest bij het jubileum van H. M. de Koningii. De heer van Liere is er voor en vraagt naar het bedrag dat B. en W. wenschen te ontvangen. De voorzitter zegt dat dit ongeveer f 200,— zal zijn. Hij vindt dit wel wat laag en stelt voor B. en W. een crediet te verlee- nen tot een maximum van f 250, hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vervolgens komt in bespreking het vernieuwen van de bewaarschool. De voorzitter zegt dal hij van den ge meente-bouwmeester een opgave van de werkzaamheden heeft ontvangen en ook een raming van het bedrag. Daar de vernieuwingen noodzakelijk zijn wordt met algemeene stemmen beslo ten om tot verniuewing over te gaan en wordt de begrooting daarvoor ge wijzigd. Daarna brengt de voorzitter ter sprake het aanleggen van ïniuuutwij- zers op de torenklok. Hij heeft een schrijven van de firma Eijsbouts te Asten ontvangen, waarin deze het leve- zij met gesmoorde stem, „maar soms brengt u me ook tot het uiterste." Het volgend oogenblik was zij weer kalm en besprak zij alles met hem wat voor het plotseling vertrek noodig was. Zij was het, die later Margaret een opwekkenden drank toediende, dien de dokter had voorgeschreven om in hooge noodzakelijkheid te gebruiken, zij hield toezicht op het pakken, en ging na, of alles in orde was, zij onderstennde de prinses toen ze de trap af ging en de hall door naar de auto, die haar naar 't station zou brengen. Alles was zóó vlug en rustig gegaan, dat geen verwondering werd opgewekt en geen nieuwsgierigheid werd gaande gemaakt. Het vertrek van Hunne Hoog heden, prins en prinses Petkoff uit het hotel ging natuurlijk gepaard met eenige ceremonie, die trouwens steeds aan al hun bewegingen verbonden was. Verder echter was hun heengaan uit Parijs een zeer gewone zaak. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1