Prins Petkoff's Huwelijk N\ 89. Dinsdag 31 Juli 1923 110 jaargang BUITENLAND. de geallieerden en duitschiand. Boeken en Tijdschriften. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT Prijs» per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2„ Afzonderlijke nummeTs 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave Naam). Vennootebsp Goesehe Courant -• en Kleeuweits Ross' Drukkers- en UltgeversbedrMI ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel ui eer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4- Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Ultgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De compositie voor ons Bevelandsch Jubileumlied. Het is ons een genoegen te kunnen inededeelen, dat de componist Eduard Flipse, te Rotterdam, geboren te Wis- senkerke, er in geslaagd is een pak kende en geestdriftige melodie voor ons Bevelandsch Jubileuralied te com- poueeren. Binnenkort zal het verkrijgbaar wor den gesteld, waarover nadere mede- deelingen zullen volgen. De antwoorden van Frankrijk en Beigië op de Engelscbe nota worden Maandag (heden) te Londen verwacht. Het Fransche antwoord is thans in Biussel en Poincarej ii,' met vacantia* De Libre Belgique geeft nu weer eenige bijzonderheden over de geheim zinnige Engelsche nota. Deze bedoelt te antwoorden op de twee Duitsche voorstellen Vaststelling van de schuld door ?3n commissie van deskundigen en beslaglegging door de geallieerden op de foor Duitschland aangeboden hypotheken, die productief zoudeu worden met ingang van 1927. Geen van beide voorstellen wordt ver worpen. Ten aanzien van het eerste punt 7egt de Engelsche nota dat een nieuwe raming van de Duitsche schuld eerst kan gebeuren, nadat er besprekingen tusschen de gealliee den hebben plaats gehad om gezamenlijk het vrasgstuk van het herstel en van de geallieerde schulden op te lossen. Londen zou er in toestem men, detotale schuld tot 35 milliard ongeveer te be perken, waarvan Engeland slechts een d el der annuïteiten, die het aan Amerika moet betalen zou afnemen. Het tweede deel der nota van Baldwin loont de waardeloosheid aan der Duit sche hypotheken op de spoorwegen, de staatsinkomsten, de nijverheid en den landbouw. Verklaard wordt, dat al deze hypotheken, die gezamenlijk ten hoogste 2 milliard 500 millioen goudmark per jaar kunnen oplevereD, met ingang van 1 Juli 1927 niet de minste waarborg van betaling bieden, indien de Duitsche financiën en zelfs het politiek bei'uurssysteam -niet gron dig worden hervormd en indien Duitsch- land er zich niec op toelegc, zijn krediet herstellen! Engel»ud stemt toe In bet moratorium zonder beper kingen vcor de door Ruitschlaud gevraagde vier jaren en Baldwin verklaart er zich van overtuigd, dat deze rust zal volsiaan om de econo mische gezondmaking van Duitschland te bewerken. Poincaré kan zich met de Engelsche denkbeelden in 't geheel niet vereenigen en blijft vasthouden aan den Londen- schei» betalingsstaat. En België zal wel schoorvoetend treden in de Fran sche voetstappen. Inmiddels nijpt in Duitschland de nood met den dag. De prijzen slijgen er met het uur. En naarmate de j verwarring toeneemt, groeit de oppo- sitie, zoowel van communisten als van het Centrum tegen de regeering-Cuno. Deze zint thans op middelen om een weinig orde in den chaos te brengen en de rijksinkomsten ie vermrerderen. Vermoedelijk zal dit niet gelukken en daar Frankrijk niet van zins is j voorloopig het Roergebied uit te trek ken, dreigt in Duitschland een ge- welddadige ontknooping, waarbij het j kabinet-Cuno wel eens het loodje zou kunnen leggen. Dit alles is koren op den molen der Franschen en het verwijt van de Times, dat F/ankrijk niet met Engeland onderhandelt om tut een oplossing te komen, inair om een oplossing te voorkomen, is alleszins gerecht vaardigd. Een complot tegen Harding? Uit Londen wordt aan de Paiijsche bladen gemeld, dat het hoofd van de veiligheidspolitie in de Ver, Staten een complot tegen Harding is aan de weet gekomen. Men zou den president tijdens zijn reis door Alaska en Westelijk Canada hebben willen vermoorden. Aan twee Russkshe anarchisten was opgedragen hem uit den weg te ruimen. Maar deze lieden waren scherp in het oog gehouden. Mijnramp in Engeland. Nabij Rotherham, in Zuid-Yo.kshire, heeft een hevige mijnontplofficg plaats gehad, waarbij een twintigtal mijnwer kers waarschijnlijk den dood hebben gevonden. De reddingsbrigades zijn niet in staat het tooneel der ontplof fing te naderen, daar de gangen ver sperd zijn. Verfrisschend en verkwikkend A.J.P.'s Frambozensaus A.J.P.'s (irenadinesaus over A.J.P.'s ROMA-PUDDINQ smaakt als room- Puddingfabriek A. J. Polak, Groningen Onze jubileerende Koningin. Van de firma Oosterbaau en Le Cointre. alhier, ontviDgen wij boven genoemd werkje van J. A. Lens, een herinneiing aan het zilveren regee- ringsjubileum, voor de Ned. Jeugd bewerkt. Het boekje, dat aangenaam geschre ven is, bevat tal van bijzonderheden- data, persoonsnamen en documenten, j Het werkje is klaarblijkelijk voorleer, lingen der bijz. chr. scholen geschre- ven. Zoo lezen we b.v. op pag. 16 bij de behandeling van de wijziging der Onderwijswet 1878 „Want nu ging het- er om, een aanslag tegen den Bijbel af te weren." We vermoeden echter dat „een aanslag tegen den Bijbel* indertijd niet bij het parlement heeft voorgezeten. De illustraties ziju voor het meerendeel goed geslaagd; enkele, b.v. bldz. 96 en 103,'zijn wat ondui delijk. r Het boekje ziet er eenvoudig doch netjes uit. Feestmarschen. Bij den muziekuitgever M. J. H. Kessels te Tilburg, zijn verschenen Twee Naliouale Feestraarpcben spec'aal gecomponeerd voor uitvoeringen bij gelegenheid dei a.s. Jubileumfeesten van 11. M. Koningin Wilbelmina. De titels zijn //Holland Jubelt" en //Neer land en O.anje". Beide marschen zijn van lekst voor zien en kunnen derhalve uitgevoerd worden door muziekcorpsen met toe voeging van een aantal zangers (eveu- tuëcl schoolkinderen). H.H, Directeuren van muziekcorpsen ontvangen op aanvraag gratis een partituur of dirigeerpartii, terwijl scho len van minvermogenden op aanvraag zooveel zangstemmen gratis ontvangen als men voor uivoering noodig heeft. De marschen ziju behalve voor Har monie en Fanfare, ook voor piano uitgegeven. Het Trio van Holland Jubelt is afzonderlijk verschenen alsOde aan 't Oranjehuis voor mannen- en gemengd koor, en is geschikt voor iedere uit voering waarop men aan het nationali- teits-gevoel wil uiting geven. H.H. Directeuren vaa zanggezel- schappen ontvaugea eveneens op aan vraag gratis een partituur. 73 DOOK EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Op dit oogenblik ging de deur open en kwam de Fransche kamenier, gevolgd door de tweede kamenier, de kamer binnen, zij droeg een soiree-toilet op haar arm. „Het is tijd, Uwe Hoogheid," zeide zij, „om toilet te maken.» Lad/ Bletchley keek eerst naar de- kamenier, toen naar haar zuster, „Je gaat toch niet uit vanavond, Margaret Kindlief, je moest in je bed liggen „Ik ben sterker dan ik er uit zie," antwoordde Margaret met een flauwen glimlach „er is vanavond een diner bij den Russischen gezant.» Ze trok haar zuster naar zich toe, en kuste haar, en terwijl ze dat deed, duisterde zij „Zeg niets maak de zaak niet erger. Ik kan nu verder niets 'ljady Bletchley sloot haar zuster lang en innig in haar armen. „Moed, lieveling," fluisterde zij. „We zijn nn hier en nn zal alles wel ver anderen." Er was voor 't oogenblik geen kans op verdere vertrouwelijke mededeelin- gen en dus ging Dolly, na haar zuster nog eens en nog eens omhelsd te heb ben en 'te hebben afgesproken den volgenden morgen terug te komen, hoe noode ook, heen. Op de gang kwam zij deu kamer dienaar van den prins tegen. Zij her kende den man en zeide „Ik moet prins Petkoff spreken. Wil je me aandienen „Zijne Hoogheid heeft zijn secretaris bij zich,» zeide de knecht. „Ik zal hem zeggen, dat u hier is." Een oogenblik later werd Lady Bletchley in een kamer gelaten, eenige deuren verder. Petkoff kwam met uitgestrekte hand naar haar toe. „Dolly,» zeide hij, mijn lief zusje. Dat is alleraardigst. Ik had geen idee, dat je in Parijs waart.» „Kan ik je even alleen spreken vroeg Dolly aan den prins. Hij maakte een handbeweging naar de deur en de man, die aan de tafel had zitten schrijven, stond op en ging heen, „Heb je Margaret al gezien vroeg Petkoff op denzelfden jovialen toon. De voor de Eerste Kamer Groep 1. Noord-Brahaul, Zeeland' Utrecht en Limburg Totaal 13 leden, waarvan zijn toegevallen aan de R.K. Staatspartij 8 zetels: 1. jhr. mr. F. X. A. Verheyen 2. mr. W. M. van Lanscbot3. H. M J. Blom- jous4, P. W. de Jong v. d. Heuvel 5. jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt6. O. M. F. Haffmans; 7. mr. F. Janssen 8 jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff. A.R, Partij 1 zetel: mr. H. A. de Veer. C.H. Unie 1 zetelprof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. S.D.A.P. 2 zetels: W. C. de Jonge en P. Moltmaker. Vrijheidsbond 1 zeteljhr. R. R. L de Muralt. Groep II. Gelderland, Overijsel, Gro ningen en Drente. Totaal 18 leden, waarvan aan de R.K. Staatspartij 8 zetels: 1. J. F. O. Arntz2. P. F. II. M. Dobbel- mann 3. J. C. L. v. d. Lande. A.R. Partij 2 zetels1. prof. mr. Een oogenblik viel het Lady Bletch ley moeilijk te antwoorden, toen zeide ziJ „Ja, ik heb miju zuster gezien, en ik maak me ontzettend ODgerusl over haar. Ze is heel ziek, ze ziet er uit, alsof ze zal sterven". Dolly's stem beefde zoo, dat ze ternauwernood kon spreken. „Hoe is ze zoo gewoideu Wat is er toch met haar gebeurd?" „Margaret heeft heel dwaas gedaan», anlwoordde Petkoff. „Ze heeft zich absoluut niet in acht genomen. Ze wist, dat haar gezondheid een tijdlang niet was zooals vroeger, en dat ze voorzichtig moest zijn. Ma»r ze heeft de dwaasheid gehad, zooals jelui Engel sche dames dat haast allemaal hebben, om eiken dag ellenlange wandelingen te doen, weer of geen weer, met het gevolg, dat zs ziek werd. Een maand geleden is zij bijna gestorven en door haar onvoorzichtigheid is de hoop, die ik koesterde, verloren gegaan". „Ik wil aannemen, dat alles zoo gegaan is, als je zegt», antwoordde Lady Bletchey op koelen toon, maar er ligt op Margaret's gezicht nog iets anders dan lichamelijke ziekte en zwakte. Misschien vind je, dat ik 't recht niet heb zoo open te spreken, maar ik moet je zeggen, dat ze op mij den indruk maakt van een vrouw, die niet alleen ziek is, maar ook diep ongelukkig. In elk geval ben ik bang, dat je niet P. A. Diepenhorst2. dr. H. Franssen. C.H. Unie 2 zetels: 1. mr. dr. W. A. baron de Vos van Steenwijk 2. C. E W. raron van Wassenaer van Oatwijck. Vrijheidsbond 2 zetels: 1. mr. H. Smeenge 2. mr. E. van Kelwich Ver schuur. S.D.A.P. 8 zetels 1. mr. M Men- dels 2. R. Stenhuis3. E. Rugge. Vrijz. Dem. 1 zetel J. P. Westerdijk. Groep III, Noord-Holland en Fries land. Totaal 12 leden, waarvan: R.K. Staatsparij 3 zetels: 1. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen 2. P. J. J. Haazevoet3. W. Fransen Jzn. A R. Partij 2 zetels1. W. de Vlagt 2. mr. J. J. Croles. C.H. Unie 2 zetels: mr. H. Ver- koutererr 2. L. W. de Vries. Vrijheidsbond 1 zetelS. v. d. Bergh. Vrijz. Dem. 1 zetel dr. D. van t Embden. S D.A.P. 3 zetels: 1. H. Po'ak 2. mevr. W. C. B. Pothuis-Smit3. F. M. Wibaut. Groep IV. Zuid-Holland. Tolaal 12 leden, waarvan aan de R.K. Staatspattij 2 zetels 1 J. J. G. baron van Voorst tot Voorst; 2. dr. E. B F. F. baron Wittert van Hoogland. A R.Partij 3 zetels 1. A W. F. Iden- burg 2. prof. mr H. Anema; 3. J. H. de Waal Malefijt.' C.H. Unie 2 zetels1. jhr. mr. M. C. de Gijselaar 2. mr. A. v. d. Hoeven. Vrijheidsbond 1 zetel mr. P. Rink. S.D.A.P. 3 zetels: 1. H. H. van Kol; 2. Ch. G Cramer; 3. A. B. de Zeeuw. Vrijz. Dem Boud 1 zetel mr. M. Slingenberg. De oude samenstelling der Eerste Kamer was R.K. Staatspartij 21 Anti Rev. Partij 14 Chr. Hist. Unie 7 Vrijz Dem. Bond 4 S. D. A. P. 3 Vrijheidsboni 1 De nieuwe samenstelling zou dan worden R.K. Staatspartij 16 Anti Rev. Partij 8 Chr. Hist. Unie 7 S. D. A. P. II Vrijheidsbond 5 Vrijz. Dem. Bond 3 Waarop bezuinigd kan worden. Men schrijft aan de „Tel.» uit mili taire kringen Volgens bestaande bepaling kunnen de deelnemers aan sport oefeningen, welke geacht worden in het belang van het leger te zijn, in hec genot worden gesteld van vervoer voor Rijksrekening en verblijfstoelagen. Zoo werd dezer dagen aan een concours- hippique te Winschoten en te Gro ningen deel genomen door 18 officie ren, waarvan verscheidene uit de zuide lijke garnizoenen, Tilburg, Breda, Ber gen op Zoom afkomstig waren. De deelnemers werden inet hun oppassers en paarden (dikwijls 2 of 8 per deel nemer) vervoerd voor Rijksrekening, terwijl aan de deelnemers bovendien verblijfstoelage wordt toegekend. In Mei en Juni van dit jaar werd weder- om door een aantal cadetten deelgeno men aan wedstrijden te Amsterdam en Alphen a.d. Rijn, onder genot van reis- en verblijfkosten. Aan de Koninklijke Militaire Akadr- mie is onlangs een nieuwe functie ge schapen, n 1. die van „Directeur van uitgaven van boekwerken aan de K. M. A.", een functie, welke voorheen door een anderen titulaires als neven-functie werd vervuld. Deze titularis, gepensi oneerd met f2700 's jaar?, geniet nu als diracfeur van utgaven van boek werken bovendien nog een salaris van f 4200 tot f 5400 per jaar. Daarvoor is hij directeur over één hulpschrijver en een magazijn met boekwerken en reglementen De hulpschrijver geniet een weke- lijksch pensioen van f 43 en als hulp schrijver een salaris van f 30 per week. Bij het wapen der genie zijn tal van officieren van het wapen der infanterie gedetacheerd, omdat het aantal genie- officieren te gering is en allen bij een der genie-staven zijn ingedeeld. De genie officieren genieten zooals be kend is een toelage boven hun sala ris van f 800. Te Breda is o.a. bet aantal officieren van deu genie-staf zóó groot, dat een hunner belast is methet toezicht op de waterka raffen, drinkglazen, zeepbakjes en ruileu bij de Koninklijke Militaire Academie. Ook deze titularis geniet boven zijn tractement als officier een toelage van f 800, omdat hfl tot het wapen der genie behoort. Faillissementen in Neder lani. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Gander Graaf Co.'s Bureaus voor den Handel ziju over de afgeloopeu week, eindigende 27 Juli in Nedrriand uitgesproken 88 faillissementen tegen 72 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. \7an 1 Januari tot en met 27 Juli 1923 2350 faillissementen tegenover 1689 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Prof. Struycken t Op 50-jarigen leeftijd is te 's Gra- venhage overleden prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State, een groot kenner van het Inter nationaal Recht. De overledene ver tegenwoordigde Nederland meermalen in den Volkenbond en op internatiouale conferenties. De nieuwe leden. In de nieuwe EerBte Kamer zullen 14 nieuwe leden hun intrede doen. Het zijn Vrijheidsbondjhr, R. R. L. de Muralt, mr. E. van Ketwich Verschuur, S. van den Berg Jr., mr. P. Rink. R K. Staatspartij mevr. P. W. de weet, hoe je een Engelsche vrouw be handelen moet», ze keek hem bij deze woorden vlak in zijn gezicht. „Je hebt een hoogst eigenaardige persoon ge kozen om haar gezelschap te houden». Petkoff lachte. „Heb je iets tegen mademoiselle Slivinski Je moeder heeft die jonge dame immers zoo lang ouder haar vleuge len gehad er mag dus niets op haar wor den aangemerkt.» Toen voegde hij er spottend bij „De familie van je vrouw is altijd moeilijk te voldoen, dat is spreekwoordelijk geworden." „Het is te bittere ernst om er mee te spotteD,» zeide Lady Bletchley. Er moet iets gedaan worden om Margaret haar gezoi dheid terug te geven. Ik zal zien, of ik in dezen toestand geen verandering kan brengen.» ,,'t Is heel vriendelijk van je, beste Dolly, dat je me wilt leeren, wat ik te doen en te laten heb,» Hij zeide dit kalm, maar uit zijn oogen sprak duidelijk zijn woedende drift. „Dat doe ik volstrekt niet," ant woordde Dolly. „Je doen en laten interesseert me niets, 't Eenige, dat me interesseert, is de toestand van mijn zuster. Ik zeg het je hier openljjk, als Jim en ik geweten hadden, wat we nu weten door moeder, we alles zouden hebben gedaan, wat we konden, om te verhinderen, dat, Margaret je vrouw werd.» „Aha," zeide Petkoff', „nu hoor ik eindelijk de waarheid eens je houd niet van me, Dolly.» Van je houden antwoordde Lady Bletchley, zichzelf niet meer meester, „ik heb een afkeer van je, en dat heb ik altijd gehad 't Is me onverschillig of je een prins bent, al wasje een koning, dan zou ik 't nog zeggen je bent een ruwe wreedaard, je hebt geen ziertje fijn gevoel. Je bent geen man, waar iemand als mijn zuster iets mee te doen moest hebben gehad 1» „Maar dat is 't nu juist,» antwoordde de prins met niets goeds voorspelleude kalmteMargaret heeft me uit vrijen wil getrouwd, Dolly. Uit eigen vrijen wil, en vrouwen moeten hun mannen gehoorzamen.» Dolly keerde zich om en ging uaar de deur. „Ik heb je nu gezegd, wat ik je wilde zeggenmaar denk als je blieft niet, dat je maar verder rustig je gang kunt gaan. Je moogt in je eigen land en in je eigen schattiug een groot man zijn, je zult ondervinden, dat er grooter zijn 1 ln elk geval zal mijn zuster uit je handen gered worden dat beloof ik je. Ik ga nu naar de Engelsche ambassade om te zeggen, iu welk een toestand ik mijn zuster gevonden heb." (JFordf vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1