N°. 85. Zaterdag 2i Juli 1923. LOGÉ'S. Prins Petkoff's Huwelijk 110 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 69 FEUILLETON. BUITENLAND. A. J. P s IJSPUDDING STADSNIEUWS ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond, OOESCHE Uitgave Nastul. Venuoor -cfcsp Gueeche Courant COURAIVT ADV ERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent, en Kleenwens Kogs' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. Het zomervermaak bij uitnemendheid: uit logeeren gaan en logé's krijgen. Het laatste kan prettiger nog zijn dan bet eerste. Men mogen tegen onzen tijd inbrengen, dat hij de huiselijkheid niet meer kent, dit verwijt is in zijn alge meenheid ongegrond. Nog steeds is de zin voor het familieleven een factor van beteekenis in onze maatschappij, en zij die dit stuk levensrijkdom ont beren, betreuren het als een gemis. De grootste belemmering, die het houden van logé's in den weg staat, is de verminderde omvang van onze woning. In 'n aardig boekje, dat een onzer architecten onlangs schreef over de iDdeeling en inrichting van het woonhuis, geeft hij ook enkele wenken omtrent de logeerkamer, Deze acht hij bij stadshuizen uit economisch oogpunt niet eItijd toelaatbaar, «want", zegt hij, liet grootste aantal dagen van het jaar staat de logeerkamer leeg en brengt dus geen rente op. Het huis wordt gebouwd voor het gezin, dus was het kapitaal voor de logeerkamer op andere maaier voor de bewoners vrucht- dragender uit te zetten. Men vindt ook in elk stadje al zooveel hotels en pensions, waar men heel geschikt een gast kan doen logeeren, dat het vee! meer voor de hand ligt daar gebruik van te maken". Tegen deze beschouwing zal men'geeD, iens leven door het verblijf van logé's verrijkt is geworden, aanvoeren, dat een logé, die 's avonds Daar zijn hotel g»at en 's morgens weer uit zijn hotel komt opdagen, toch eigenlijk geen echte logé is. Liever dan hem uit te besteden, zal hjj, zoo bij niet over'n logeerkamer beschikt, hem een hoekje inruimen op e»n geïmproviseerd kermisbed of hij zal hi-m zijn eigen slaapkamer afstaan en zichzelf met een plaatsje op zolder vergenoegen. Want hetgeen een logé tot logé maakt is juist, dat hij in alle opzich ten deel uitmaakt van het gezin. Ook in de stad kan men wel evenals op het land, ergens een hoekje voor zijn zomergast afschutten, al blijft de ruime en vriie gelegenheid om vrienden te herbergen, aan het landvoorbehouden. De onbegren: le gastvrijheid bloeit up het land, waar meD flinker behuisd ts dan in de stad. Bovendien trekt het verblijf buiten in de volle weelde van de natuur den op gezelligheid beluste meer aanimmers kan men zich daar, onder de schaduw der boomen of uit gestrekt op het gras beter wijden aan de vertrouwelijke en rustige uitwisse- lieg van gedachten en zielsgeheimen. Wie behoudt niet als een zijner liefste herinneringen de gedachte aan zulk een stiBen zomeravond, die duurde tot diep in den nacht, en waarin vriendenhar ten, die jaren zich voor elkander had den gesloten, onder den tot innigheid stemmenden vrede der omgeving elkan der nogmaals hun rijkdom gingen openbaren l)e aantrekkelijkheid van het logeeren dook EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Een paar malen had hij aan boord van het schip een vreeselijken droom gehad, een droom vol afschuwelijke gebeurtenissen, die, dat voelde hij, de weerspiegeling waren van 't geen hij in werkelijkheid moest hebben onder vonden. Het was in Parijs, dat hem plotse ling en geheel onverwacht geopenbaard werd, wie hij was. Hij was naar de Engelsche ambassade geweest om kaartjes voor Sir Clarence Rocwood af te geven, toen hij op den drempel van 't gebouw een jongen man ontmoette, die hem aanstaarde, eerst rood, toen bleek werd en plotse ling zijn beide handen greep. bestaat niet zoozeer in wat men geza menlijk doet, albehooren het maken van uitstapjes en het aanrichten van huise lijke feestjes op zichzelf tot de genoeg lijkste dingen des levens. Maar de bekoring ligt hierin, drt men het ge zamenlijk doet. Fietsend en wandelend en keuvelend aan den maalliji of in het schemernur, haalt men de banden weer nauwer aan, die door de wreede noodweadigheid van het leven dreigden te breken. Kinderen u:t hetzelfde onder huis, maar nu over de wereld verspreid; voormalige schoolkameraden of zaken vrienden. als logé's herhalen zij den ouden tijd en verjongen hun zielsge meenschap. Nu lijkt het heden ten dage wel eens, of familie en kameraadschap ver ouderde levenswaarden zijngeworden men ziel de wereld in haar ontzaglijke grootheid en zucht onder den druk van haar ontzaglijk belaDg. Is het geen teeken van onmannelijke kleinheid, te blijven hangen aan kringetjes van knussen aard Eischt de samenleving met haar overstelpende nooden ons niet op tot wijder gedachtenkring dan die van familie of vrienden Logeeren beteekent niet de beperking tot wat geweest is, maar evenzeer de kans op toekomstige verrijking van levensbezit. Men heeft toevallig men- schen ontmoet, met wie een kort ge sprek gelijksoortige gestemdheid ver ried. Men noodigl elkander uit. En tijdeDs een rustigen omgang in den huiselijken kring ontwikkelt zich een geestesverkeer, dat voor beide partijen het inzicht verruimt en de levensbe schouwing verheldert. Hoeveel menschen zijn gedoemd in een tredmolen te loopen Altijd dezelfde huisgenooten, dezelfde omstanders in de zaak en op het werk. Altijd dezelfde gesprekken, dezelfde gewoonten. Hoe versuft dit alles hoe stompt het af den zin voor de oneindige verscheiden heid van het leven Een nieuwe aan«inst onder hetzelfde dak werkt als een prikkel voor geest en gemord. De vreemdeling als logé wekt op wat van lieverlede was inge dommeld in de hoofden en harten der huisgenooten. Hij is de opiakeling van den huiselijken haardna zijn vertrek zal het bijkans verkoolde vuur van nieuws lustig vlammen. Daarom men ga in de vacantie kampeeren of trekke de greDzen over men onderneme voetreis of fietstocht, maar laat men desnoods een enkel weekje afzonderen voor logé's. Dan zal men ervaren, dat de logeerkamer toch wel rente oplevert, zij het in anderen zin dan de architect van daarstraks bedoelde. i DE ENGELSCHE NOTA AAN DUITSCHLAND. Het zal nog wel een paar dagen duren voordat de inhoud van de Engelsche nota aan Duitschland bekend zal zijn, maar reeds loopen hierover tal van ge ruchten. Naar de „N. R. Ct." meldt zegt men dat het ontwerp van de Engelsche regeering voor het antwoord aan Duitschland op de nota van 7 Juni „Kentley riep de jonge man uit. „Mijn God, het is Kentley, niet waar Herinner je je mij niet meer? Beresford Ik ben Harry Beresford." Rupert keek den spreker een paar seconden aan als iemand, die wakend droomde, toen drukte hij hem kramp achtig de handen. „Beresford, je bent Beresford? We behooren tot hetzelfde regiment, niet waar 01 Help me. Ik ik ben als een doode, die weer tot het leven terugkeert „Dat is all right, beste kerel," zeide Beresford, die den toestand ter stond begreep, maar schrikte van de uitdrukking op Kentley's gezicht. „La ten we dit café hier even binnengaan. We moeten samen praten. Kerel, ik kan je zeggen, dat nooit in mijn leven iets me zooveel pleizier heeft gedaan Hij bestelde twee glazen brandy en toen hij tegenover Kentley zat en hem aankeek, kwam er een mist voor zijn oogen. Rupert was zoo veranderd, 't Is waar, hij was nog jong, maar hij was niet, wat hij nog maar zoo kort gele den was geweest. De sporen van een ontzettende ondervinding waren ach- bestaat uit een beantwoording punt voor punt van de vragen door Duitsch land opgeworpen, benevens uit een mantelnots, die alleen aan de Geal lieerde regeeringen is gericht, benevens aan de Veiéenigde Staten. Alleen in de mantelnota zou ge sproken worden van de staking van het lijdelijk verzet, niet in de nota zelf. De tekst dienaangaande zou behelzen, dat, daar Engeland de Roerbezetting als onrechtmatig beschouwt, het niet kan verwachten, dat Duitschland zijn lijdelijk verzet opgeeft, zonder dat Duitschland vooraf de -kerheid heeft, dat ook die bezetting zal worden ge ëindigd. Men meent verder te weten, dat Enge'and zich zou hebben verzekerd van de toezegging uit Berlijn, dat alle bevelen in verband met het lijdelijk verzet aan ambtenaren enz. onmiddel lijk zul'en worden herroepen, zoodra het blijkt, dat er een basis is gevonden, waarop onderhandelingen tusschen Ber lijn en de Entente mogelijk worden. De diplomatieke correspondent der Daily Telegraph houdt rekening met de mogelijkheid dat Baldwin's ontwerp wel een beroep op Cuno tot staking van het lijdelijk verzet zou inhouden, echter niet op grond van een prineipieele afkeuring, maar enkel op grond van dienstigheid. Tot afkeuring van het lijdelijk verzet zal de Britsche regeering niet te krijgen zijn. De correspondent der Times weet verder te vertellen dat, als tegencön- cessie voor de Britsche aanmaning tot staking van het lijdelijk verzet, Frank rijk bereid zou zijn tot aanvaarding van de commissie der deskundigen, wel te verstaan geen internationale com missie, maar een door de commissie van herstel samengestelde, die aan deze laatste slechts een verslag uit te brengen zou hebben. In financieele kringen zou men daarvoor wel voelen als middel lot vaststelling van het bedrag dat men veiiig aan Duitschland zou kuanen leenen. Het toezicht op de Duitsche financiën waartoe men hier nu heeft over te hellen, zou men te Parijs thans niet meer begeeren De correspondent der Daily Tele graph vermeldt een formule voor de oplossing, hierop neerkomende dat de Franfch-Belgische bezetting onzicht baar zon worden, tegelijk met de staking van het lijdelijk verzet en dat het terugtrekken zijn beslag zou krijgen onmiddellijk na betaling door Duitsch land van de eerste twee jaarlijksche termijnen, voorgeschreven door de inge stelde commissie. Deze formule voor onderstelt zooveel, waar wij nog niet aan toe zijn, dat zij feitelijk nog niet tot de practische politiek behoort. Hef particulier bezit in Rusland Naar aanleiding van Krassin's ad vies aan de Sowjet-regeering om het besluit tot verloochening van de oude Russische schuld in te trekken en de rechten op particulier eigendom voor Russen en buitenlanders, die aau den industrieelen weder-opbouw van Rus land willen meewerken nit te breiden, daar dit, volgens hem, een eerste voor waarde is voor de ontwikkeling van den handel met Engeland, zegt de Financier and Bnllionist dat dit advies terge'oleven in zijn oogen en in de trekken om zijn mond. Nadat Kentley een paar slokken brandy had genomen, begon hij Beres ford te ondervragen hunkerend naar inlichtingen hing hij aan de lippen van zijn vriend. „Ik ben mijn geheugen kwijt geweest, Harry, en jij moet me helpen om 't weer terug te krjjgen, als je kunt. Ik herken je nu heel goed. Ik herin ner me ook den laatsten keer dat ik je gezien heb. Dat was te Aldershot, niet waar „Ja, beste jongen, je kwam afscheid nemen. Je giig naar Nigeria." „Nigeria," herhaalde Rupert, en plotseling helderde zijn gezicht op. „Ja ja, nu begin ik 't me weer te herinneren O, je weet niet, wat ik geleden heb Altijd probeerde ik me iets te binnen te brengen van vroeger en 't bleef voortdurend maar duisternis, volslagen duisternis Zijn vriend hielp hem Jangzaam en voorzichtig, vol tact en hartelijkheid, hem telkens iets aanduidend, zoodat hij zelf't overige kon raden, en Rupert begon al meer en meer te zien, de dingen van vroeger namen vorin en gelijk staat met het voorstel, een streep te halen door het Communistische systeem en den kapitalistischen staaf te hersttllen. De erkenning van de schuld zal wel nog niet de hervatting der rentebetaling op de schulden van vóór den oorlog beteekenen, dcch zal leiden tot de spoediger vestiging van handels betrekkingen, en de voorwaarden voor de reorganisatie van het muntwezen en van de nationale financiën scheppen. Zonder herstel van het particuliere eigendom, schadevergoeding aan con cessionarissen, wier eigendommen ont eigend zijn en het staken van den handel in producten der gecoDfiskeerde con cessies zal er geen buitenlandsch kapi taal voor den wederopbouw der Rus sische industrie beschikbaar komen. De emigratie In de Ver. Sfafen- Er is een plan in voorbereiding om le voorkomen, dat er in de Ameri- kaansche havens opeenhooping van emigranten ontstaat en er teleurstel ling wordt berokkend aan duizenden. Thans worden er elke maand n.I dui zenden landverhuizers teruggezonden. Het plan omvat de totstandkoming van een overeenkomst, krachtens welke de scheepvaartmaatschappijen in ex- Europa het aantal en de nationaliteit van de passagiers, die ze overbrengen telegrafeeren, terwijl de emigratie-- beambten in de Ver. Staten "wan de maatschappijen zullen melden of de getelegrafeerde aantallen binnen de maand-qnota zijn. De boofwerkerssfaking In Engeland. De bootwerkersstaking te Londen nam Dinsdag een ernstiger loop, daar de stakers voor het eerst hun toevlucht namen tot geweld. V jerlni die goe deren uit de haven vervoerden, werden bedreigd. In enkele gevallen werden de wagens omvergeworpen. Een vracht auto werd in braad gestoken. Er waren wanordelijke tooneelen in Whitechapel, waar de menigte zich verzamelde voor een betooging. Trams werden bescha digd en een politie-kordon aangevallen. Ten slotte verspreidde de politie de menigte. De staking van het personeel der Londensche vleeschmarkt in Smith- field uit sympathie voor de bootwerkers duurt voort. Ook te Liverpool breidde de staking zich aanvankelijk uit. Duizenden man nen hebben het werk neergelegd en het laden van de passigiers- en vracht booten van de groote vaart is gestaakt. Ook tat Chatham in het district Rochester aan de rivier de Medway heeft de staking zich uitgebreid. De Genfsche hoogeschool- kwestie- De Belgische senaat heeft het wets ontwerp i.z. de Gentsehe hoogeschool aangecomen met 74 (de katholieke en 10 liberale) tegen 55 (de socialistische en 9 liberale, Waalsche) stemmen en 7 onthoudingen (Walen). Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent- gestalte aan voor zijn oogen. Zij zaten geruimen tijd bij elkaar, en kapitein Beresford ging ten slotte met Rupert mee naar het hotel en werd aan Sir Clarence Rockwood voor gesteld. Toen Rupert hen eenigen tijd alleen liet, kon kapitein Beresford Sir Clarence alle inlichtingen geven, die hij ver- Er wachtte Rupert helaas een groote smart. Zjjn moeder was dood. „Ik geloof, dat ik de eenige van 't regiment was, dien zij graag zag," zeide kapitein Beresford. „Jk ging haar van tijd tol tijd opzoeken. Zij is dien vreeselijken schok nooit te boven gekomen. Ze is langzaam weggekwijnd en ongeveer een maand geleden ge storven. Ik zie er tegen op het hem te vertellen, 't zal hem misschien kwaad doen.» Sir Clarence was dit met hem eens. „Als we hem nog maar wat hier konden houden", zeide hij, „maar ik ben bang, dat hij, nu hij weer zooveel weet, dadelijk naar Engeland zal willen." Kentley kwam terug en beide mannen bemerkten op 't zelfde oogenblik hoe NIEUW! NIEUW! met heerlijke gelei Een sieraad der Tafel Breede Watering B. I. Donderdagmiddag vergaderden de in gelanden van het Waterschap de Breete Watering B. I. onder voorzitterschap van dhr. C. D. Vereeke, dijkgraaf, in de Prins van Oranje. De voorz. opent de vergadering en deelt mede dat aanwezig zijn 61 per sonen, uitbrengende 118 stemmen. De voorz. benoemt tot commissie voor de notulen dhrn. W. K. Lens hoek, Joh. Pilaar en J. M. Slegt, tot commissie voor het nazien van de. begrooting 1924/25 en de rekening 1928/24 de heeren Joh. Pilaar, E C. v. Dissel, J. v. u. Velde en M. in 't Anker en tot hun plaatsvervangers Q. Trimpe en H. v. Iwaarden. Jairverslag. Aan het zes en veertigste jaarverslag omtrent den toestand van het water schap (dienst 1922/23) ontleeneu we het volgende Over 't algemeen verkeert het water schap in gunstige omstandigheden kostbare werken aan de oevers behoef den sedert tal van jaren niet uitge voerd te worden, de schuldenlast is betrekkelijk gering en wordt door ge regelde aflossingen jaarlijks kleiner, het wegennet en de zeeweringen verkeeren in een goeden toestand en de water afvoer, hoewe' hier en daar nog voor aanmerkelijke verbetering vatbaar, is over 't geheel beschouwd zeer vol doende. Hooge vloeden hebben niet de minste schade aan de zeeweringen teweegge bracht en voor bezoding, bezaaiing en krammat werden geenerlei uitgaven gevergd, evenmin als voor onderzeesche oeververdediging. De werken weiden bijna zonder uit zondering zeer voordeelig aanbesteed de onderhoudskosten der wegen en waterleidingen enz. zijn niet groot ge weest. Het teren van wegen werd voort gezet op den dam van het haventje te Kattendijke is een muur geplaatst, terwijl onder Wemeldinge, Ierseke en Schore glooiing van natuursteen werd vervangen door beton. Overigens zijn geen belaagrijke buitengewone werken uitgevoerd. De regenval is dit jaar wederom niet groot geweest, zoodat op de reke ning van 't Stoomgemaal een aanzien lijk overschot iB. Steenglooiïngen. Globaal heeft één M2 betoiglooiïng gemiddeld gekost alles inbegrepen f 4.90 tegenover een raming van f 6.25. In 't geheel werd voor de dijkverdediging f 18834,72'/, uitgegeven. Sluizen. De werkelijke kosten voor de sluizen enz. hebben bedragen f 1337,99, de raming bedroeg f 2500. Teneinde te gemoet te zijn uiterlijk veranderd was. Het deed hen denken aan een blinde, die weer ziende was geworden. Terwijl hij alleen was, had hij wat nog vaag en verward was in zijn brein tot klaarheid kunnen brengen. Hjj had aan Margaret gedacht. Margaret, het meisje, dat hij zijn leven lang had liefgehad Margaret, die hem dien mooien zomermorgen getrouwd had, opdat zij hem in naam zou kunnen' toebehooren, hoewel zij elkaar in veb jaren niet zonden terugzien. Het was de gedachte aan Margaret en haar liefde, die den glans in zijn oogen en den glimlaoh om zijn lippen teruggebracht had. Hjj trad op Sir Clarence toe en greep diens beide handen. „Ik weet, wat u denkt," zeide hjj, „maar ik ga u niet veilaten. Ik zal in elk geval heel zorgvuldig te werk moeten gaan. U moet bedenken, dat iedereen gelooft, dat ik dood ben. Er is zooveel in overweging te nemeD, maar ik weet, dat u me helpen zal en dat alles, wat u me zal raden, goed is." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1