N\ 80. Dinsdag i0 Juli 1023. Prins Petkoff's Huwelijk ttet loont Je moeife Jol v om vraacj! Lij uw winkelier! omJal „JunliqU" Je zuiverste zeep is Jie er Lestaaf. omJat„JuntijLi" zeep lijj. ers qe!J Lespaart en uw tjoed niet aantast. om Jat Junticjht" zeep uit Je zuiverste oliën Jer werelJ is LereiJ en uw waseh prach tig helder maakt met een zuiveren frisschen 5eur" BUITENLAND. FEUILLETON. Kunst en Wetenschap. Binnenland. 110 jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt j Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OME .f t:tu il t\T Uitgave Naini). Vennootschap Goesche Courant 1 en Klcenwens Hoss' Drnhkors-ou Uitgeversbedrijf ADVERTENT1ËN van i5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing word) iaee:raal berekend. Familieberichten l10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Adverteiifciën irorden aangenomen tot 12 nor roormiddag» AARDBEVING IN CHINA- Over de lievige aardbeving, die eenige weken geleden te Daïvo in China heeft gewoed, komen thans nadere berichten binnen. In de zóne, die het ergst van de aardbeving heeft geleden was de ver» woesting onbeschrijfelijk. Geen huis, geen muur en geen boom is er meer overeind gebleven. Eu deze totaal ver woeste streek strekt zich uit over een afstand van veertig mijl. Brokken steen, hoopen kalk en gebroken en versplin terde houten balken toonen aan, dat hier eertijds flink-gebouwde huizen stonden. Thans is de gelieele streek één woestenij. De bodem vertoont diepe scheurenvan de heuvels zijn zware blokken omlaag gestort. De walgelijke lijkenlucht ea.de stank van de etterende wonden der over levenden, maakte het opruimingswerk in deze hel bijkans tot een onmoge lijkheid. Men neemt aan, dat ongeveer de helft van de bewoners uit het geteis terde gebied het leven heeft verloren. Uit hef bezette gebied Bij Schwerte en bij Aplerbeck zijn Duitsche a beiders door Eransche pa- troeljes doodgeschoten. Te Duisburg is een Duilscher doodgeschoten en een zwaar gekwetst. Een deputatie uit het gemeente bestuur en de geestelijkheid van Duts- burg, die den Belgischen bevelhebber vrijlating van de gijzelaars of althans verzachtiug van hun lot kwamen ver zoeken, is door den bevelhebber niet ontvangen. Een Belgisch officier deelde de deputatie mee, dat van inwilliging van haar verzoek geen sprake kon zijn. Te Duisburg zijn opnieuw 173 spoor wegmannen en 70 douane-beambten uitgezet. Te Ruhrcrt hebben alle douane beambten een uitzettingsbevel gekregen. De Gentiche universifelts- kwesfie. De Belgische Senaatscommissie heeft zich met 7 tegen 8 stemmen uitge sproken voor het regeeringsontwerp nopens de universiteit van Gent. De Frenichen aan de Roer. Welke eigenaardige opvatting de ïraiiBchen van het recht hebben moge blijken uit het volgende bericht „Woensdag hebben de Franschen te Gladbeck op groote schaal geld van particulieren in beslag genomen. Bij een bankiersfirma zyn 180 millioen mark meegenomen. Te Esscher. verspreiden de Franschen vliegende blaadjes, waarin zij beweren dat het in beslagnemen van particulieren eigendom terecht plaats vindt, omdat de burgers per soonlijk voor de schulden van den staat aansprakelijk zijn." Duifschland en de geallieerden. Tusschen Engeland .en Frankrijk vlot het nog niet al te best. De be- 64 DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. „Ik heb dikwijls gehoord," zeide hij half schertsend, „van deD trots, den buitengewonen trots en 't eergevoel van de Engelsche aristocratiemaar deze laatste weken heb ik gemerkt, hoe sterk die zeldzame trots, en dat eer gevoel overdreven zijn. Maar later meer daarvan. Als je 't me toestaat kijk ik na een paar brieven door, ik had er vandaag geen tijd toe, en ze zijn mis schien dringend. O ja, ik heb een kleine verandering in onze plannen gemaakt. We gaan van avond niet naar Schotland. Ik geloof, dat die lange reis te vermoeiend voor je zou zijn. We gaan nu naar een oud buiten, dat ik een paar maanden geleden gehuurd heb en morgen gaan we verder. Het drukke Londen en die eindelooze amu semeuten hebben me af en toe naar sprekingen binnenskamers, die zoowel te Parijs als te Londen worden gevoerd, hebben nog weinig resultaat opge leverd. Van Engelsche zijde wordt zelfs geklaagd dat de Belgische medewerking, om Poincaié tot rede te brengen, niet zeer doeltreffend is. Blijkbaar oefenen de Belgen onvol doenden druk uit. De aanslag op den trein met Belgische verlofgangers schijnt, hieraan niet vreemd te zijn. Begrijpe lijkerwijze is men hierover verontwaar digd. Maar noch de Duitsche regeering, noch het Duitsche volk moet men de verantwoordelijkheid voor deze mis daad in de schoenen schuiven. De Duitsche minister van buitenlaudsehe zaken heeft de verantwoordelijkheid met kracht afgewezen. Laten we niet vergeten dat het hoog tijd wordt dat Europa weer eens kan herademen. De bezetting van het Roerdal is als een Ijzeren vnist op de borst van Europa. Het antwoord van Poincaré is thans gekomen. De Franschen hebben hun standpunt natuurlijk niet gewijzigd. Men blijft er bij dat slechts doorzetting van de Roerpolitiek tot resultaten kan leiden. Echter verneemt de Parjjsche Times- correspondent dat Frankrijk genegen zou ziju tot ingrijpende vermindering der bezettingstroepen. Voorloopig gelooven wij van dit laatste nog niet veel. De conferentie te Lausanne. Ook over de conferentie te Lausanne luiden de berichten tegenstrijdig. Het Wolffbureau verneemt dat de Turksche regeering heeft bebloten de kwestie der concessies niet te Lausanns te be handelen en voorts dat de wijze der couponbetaling van de Turksche open bare schuld buiien het Vredesverdrag moet blijven. Zij eischt verder onver wijlde ontruiming van Konstantinopel en Gallipoli en dreigt met terugroeping van haar delegatie. Daarentegen verneemt Reuter dat Frankrijk zou hebben toegegeven i.z. de kwestie van de rentebetaling van de Turksche schuld. De vrede zou de volgende week worden geteekend. Jubileumlied A. Drieasen. Door de cacao- en chocoladefabriek A. DriesBen wordt een liederenserie uitgegeveD en gratis verspreid. In deze serie is thans als derde lied verschenen een „Jubileumlied 18981928" van Cath. van Rennes. De bekende componiste van het Zonnelied en zoovele andere frissche wijzen handhaaft in dit jubileumlied haar uitstekenden naam. Het lied is melodieus, vlot geschreven en ligt gemakkelijk in het gehoor. De muziek draagt een feestelijk karakter en is tevens vol warmte. Ook de tekst lijkt ons zeer gelukkig. Het zal wel druk gezongen worden. Dit lied vormt een actueele, pak kende en kunstzinnige reclame. buiten gedreven en dan bood me dat kleine, rustige landhuis een aangenaam coutrast. Ik denk wel, dat je 't lief zult vinden." Hij sprak den geheelen tijd, alsof zij omringd waren door vreemde men- schen. Iets in zijn stem en in zijn wijze van doen wekte niet alleen angst van een vagen aard bij haar op, maar angst in een zeer bepaalden vorm. Zij had nooit begrepen, hoe de wereld Petkoif knap had kunnen vinden, hoe de vrouwen om hem heen hadden ge zwermd, maar al te gereed om bem te bewonderen en te genieten van zijn bewondering. Zij wist, dat hjj van hooge geboorte wasomtrent zijn afkomst, zijne voor vaders kon geen twijfel bestaanmaar hoewel hij zeer beminnelijk en hoffelijk kon zijn en een onovertroffen causeur, was de grondtoon van zijn karakter wreed, ruw en grof en dit voelde zij instinctmatig. Al haar moei verdween als zij dacht, wat er in de naaste toekomst vóér haar lag en toch was zij besloten een beroep op zijn edelmoedigheid te doen, met een bede tot hem te komen. Hoewel de innige omhelzing van haar moeder haar de liefde van die moeder, waaraan zij wel eens had ge- So twijfeld, bewezen had, en hoewel die herinnering altijd een band zou zjjn, die hen aan elkander bond, vreesde zij toch, dat zij wellicht zou ontdekken, dat haar moeder Petkoff niet, zooals zij het verlangd had volkomen met het gebeurde in kennis had gesteld. Dat hij er geheel onwetend van was, kwam geen Beconde bij haar op. Dat zou toch ook immers onmogelijk zijn Zij had natuurlijk haar wettigen naam geteekend bij de huwelijksplech tigheid. Neen, zij veronderstelde geen oogenblik onwetendheid bjj Petkoff; maar wel vreesde zij, dat haar moeder uit angst, dat iets het hnwelijk in den weg zou staan, de geschiedenis van haar en Rupert niet juist zou hebben weergegeven. -Daarom zou zij hem de volledige waarheid zeggen, hem zeggen, waarom zij erin had toegestemd zijn vrouw te worden, hem vragen, hem op haar knieën smeeken, als het noodig was, haar tijd te geven, tjjd om te leeren vergeten, als het mogelijk was em om te wennen aan haar nieuwe plichten. Zij leunde met gesloten oogen achter over, onbewust dat de man naast haar voortdurend ongemerkt haar gadesloeg, terwijl hij voorwendde zjjn brieven te lezen onbewust ook van den heftigen hartstocht, dien zjj had opgewekten, dank zij de barmhartigheid van 't lot, ook onbewust van het feit, dat haar voornemen door een zonderlinge en onverwachte wending in den stand van zaken zou worden verijdeld. XXI. Het huis waarin Petkoff zijn vrouw bracht, had menige braspartij en erger nog gezien, sedert het tijdelijk in handen van den tegenwoordigen eigenaar was overgegaan. Het was waar, dat hij herhaaldelijk Londen ontvlucht was, maar de eenzaamheid had niets aantrekkelijks voor hem, en niet in eenzaamheid had hij de uren in het kleine landhuis doorgebracht. Een andere man zou zeker geaarzeld hebben, vóór hij zijn vrouw op hun trouwdag naar het huis voerde, dat vol van dergelijke herinneringen was; maar Petkoff's karakter was niet van dien aard om hierover scrupules te voeleD. Even voordat zij vertrokken waren, was er een bode naar Sir John Tor- rington'a huis gekomen met een brief van de firma, die de prina in Engeland tol zijn zaakwaarnemers had aangesteld. In dezen brief werd hem dringend Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 Juli in Nedirland uitgesproken 83 faillissementen tegen 57 faillissementen in dezelfde week van het voiige jaar. Van 1 Januari tot en met C Juli 1928 2116 faillissementen tegenover 1487 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bezuiniging. Naar de Tel. verneemt, is een 60- tal tijdelijke ambtenaren van de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam bij wijze van bezuinigingsmaatregel op 1 dezer ontslag aangezegd tegen 1 Oct. a.s. De Bed. Spoorwegen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen zal binnenkort een proef nemen inel de uitgifte van marktkaarten van kleine naar grootere stations tegen bunrtverkeertarief. Nederland en het bezette gebied. Door bemiddeling van Nederlandsche kooplieden heeft de bezettingsoverheid vergunning gegeven tot het herstel van den opgebroken spoorweg op het tra ject GelsenkirchenBismarckBuer Zuid en het zijspoor naar de mijn Unser Fritz. Door de stremming van het verkeer op die lijn konden de melk en levensmiddelentremen niet door rijden en de boterleveriogeu volgens het verdrag tusschen Duitsehlaud en Nederland niet plaats hebben. De Eerste Kamerverkiezingen. Naar de Tel. verneemt, zullen van wege den Vrijheidsbond bij de Eerste Kamerverkiezingen voor de groep Noord- HollandFriesland candidaat worden gesteld, mevr. Wijuaendts Francken- Dyserink en de heeren S. v. d. Bergfi Jr., dr. J. E. van Weideren Rengers, K. Breebaart, D. J. van Houten, mr. J. A. Stoop, H. Eisma en dr. M. de Hartogh. Vlieland viert wel feest. De feestcommissie op Vlieland schrijft, dat ten onrechte de meening is ver breid, dat de Vlielanders als één man weigeren feest te vieren ter gelegen heid van het 26-jarig regeeringsjubi- leum van de Koningin, allea tengevolge van maatregelen, die onze regeering uit een oogpunt van bezuiniging ten opzichte van Vlieland meende te moeten nemeB. Er zal wel degelijk feest ge vierd worden. Gedurende twee dagen, op 6 en 7 September a.s. znllen de bewoners van Vlieland feest vieren, waaraan oud en jong, groot eu klein zullen deelnemen. (Stand.) P. Nolting. f In den ouderdom van 71 jaren is Vrijdag overleden het oud-vrijz. demo cratisch Kamerlid P. Nolting. Hij was opgeleid voor biljartmaker. Sinds 1891 was de thans overledene mafgebroken lid van den Amsterdamschen gemeen- verzocht op te geven waarheen hij zich begaf. „Het is van het hoogste belang," schreven zjjn waarnemers, „dat wij ons onmiddellijk met u in verbinding kun nen stellen, wanneer het noodig mocht zijn. Wij weten, dat u naar Schotland gaat, maar we achten het niet onmo gelijk, ja zelfs waarschijnlijk, dat u niet onafgebroken door wensoht te reizen, vandaar deze brief." De prins had even gewacht en toen had hij het adres van het huis, waar heen hij Margaret nu bracht op een strookje papier geschreven, het in een couvert gedaan en aan den bode mee gegeven, en verder had hij aan 't geval niet meer gedacht. Het was ongeveer zes uur, tóen de auto stopte voor een interessant oud landhuis, dat op iederen anderen tijd Margaret's belangstelling en bewonde ring zou hebben opgewekt. Nu keek zij er echter ternauwernood naar. Zij was zoo zenuwachtig, dat zij, toen ze uit de auto stapte, over al haar leden beefdeja ze moest zelfs op Petkoff steunen, om de stoep te beklimmen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1