V. 77 Dinsdag 8 Juli 1923. 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk BUITENLAND. FEUILLETON. Staten-Generaal. Binnenland. Pro vincie=N ieuw s. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5'cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. liOESCHE Uitgave Nnaml. Vennootschap Goeselie Courant ADVERTENT1ÊN van 15 regels f 1/20 elke regel meer '24 cent, Driemaal plaatsing wordt -wectnaa berekend. Familieberichten 110 regels f '2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Frankrijk en Duifschland- De Paus heeft aan kardinaal Gas- parri een brief gericht, waarin, in zeer zacht gestelde termen, werd aange drongen op een werkelijken vrede en gevraagd werd of het nu beslist nood zakelijk is, dat Frankrijk het Roerge bied bezet houdt. Kaar verluidde zou Engeland instemming met dit schrijven Lebben betoond, evenesns Italië. En daar ook Be'gië er langzamerhand ge noeg van krijgt om Frankrijk te volgen op het oorlogspad, staat dit laatste land langzamerhand alleen met zijn politiek. Deze isoleering heeft Poincaré echter allerminst de oogen geopend. Deze staatsman, wiens historische taak het schijnt Europa ten verderve te voeren, heeft in den Fraaschen Senaat een redevoering gehouden, waarin hij te kennen gaf dat Frankrijk allen ten spijt zal doorgaan met dwangmaat regelen dat het lijdelijk verzet in het Rtergebied gestaakt moet worden vddr hij Duitsche voorstellen overwegen wil en dat de laatste Duitsebe voorstel len niet ernstig zijn en geen ant woord verdienen. Ziehier Poincaré's antwoord aan .Engeland en aan den Paus. Wien de goden verderven willen, slaan zij met blindheid De Belgische kabinetscrisis- Het oude Belgische kabinet blijft aan en zoo is dus de crisis opgelost, althans voorloopig. De oude moeilijk heden het Genische uuiversiteits- en het dienstplichtvraagstuk blijven be staan, Deze moeilijkheden wil het kabinet thans op de volgende wijze oplossen i z. de Gentsche universiteit zal het volgende wetsontwerp worden inge diend Art. 1. Op de universiteit van Gent wordt het onderwijs in het Vlsamsch gegeven eD de Vlaamsche taal is de administratieve taal van de universiteit. Art. 2. In de faculiteilen der letteren en wijsbegeerte, philosophic en uiedieijnen hebben de studenten de keus tusschen de Vlaamsche en de Ftansche regeling. De Vlaamsche regeling testaat uit van de colle ge's in het Vlaamsch en '/s van de college's in het Fransch. De Fran- sche regeling bestaat uit 2/s van de college's in het Fransch en '/s in het Vlaamsch. Art. 8. De klinische college's in de faculteit der medicijnen zullen in het Vlaamsch worden gegeven. Art, 4. Een opleidiDg voor mijningenieur wordt ingesteld aan de universiteit van Gentde college's worden in het Vlaamsch gegeven. Bij de opleiding voor civiel-inge- nieur enz. worden alle college's in beide talen (Fransch en Vlaamsch) ge geven. Wat den militairen diensttijd betreft, deze zou 12 maanden bedragen, 2 gedurende de Roerbezetting). Het ef- 61 door EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Zeg me de waarheid," zeide ze. Was het ter wille van vader, of ter wille van uzelf, dat u me tot dit hu welijk gedwongen beeft. O moeder, zeg me de waarheid." Lady Alicia werd heel bleek. Ik beD niets voor je," zeide zij bitter. Je hebt me nooit eenige genegen heid betoond, al je liefde was altijd voor je vader. Waarom zou ik dus verwachten, dat je iets voor mij zoudt doen „U heeft nooit naar liefde verlangd," antwoordde Margaret hartstochtelijk 0, u dat gedaan had, zou ik ze u gegeven hebben." Zij bedekte een oogenblik haar ge zicht met haar handen, toen liet zij ze weer zinken. Ik geloof, dat ik nu alle» begrijp," zeide ze met toonlooze stem. heeft feclief van 65,000 man wordt inge krompen tot 45,000. De tijd van het weer ouder de wapens komen, wordt vrkort vooizoover niet geheei afgeschaft. Inzake de kwestie der schadever goeding zal het kabinet trachten het geallieerde eenheidsfront te herstellen. Uit hef bezette gebied» Wagens sabotage te Bolenheim ge pleegd en de vernieling van een tele fooncel te Hinterweidenthal heeft de krijgsraad de beklaagden Sasse, Maurer, Gruder, Hahine, Schneider, Dreyer en Frey ler dood veroordeeld. De beklaagde Lauth kreeg levenslangen dwangarbeid. Tusschen Duisburg en ICrefeld is een aansl&g gepleegd op een trein met Belgische verlofgangers, die uit 'het Roergebied kwamen. Er zijn tien dooden en veertig gekwetsten. Onder deze iaatsten zijn ook eenige Duitschers. De Belgische militaire overheid heeft 20 gijzelaars laten gevangen nemen, het rij verkeer geheel verboden en het verkeer te voet van 's avonds 10 tot 'a ochtends 5. Alle koffiehuizen, schouw- burgen enz. moeten gesloten blijven. Voortaan zullen op alle treinen in het bezette gebied Duitsche burgers gedwongen moeten meereizen. Schip vergaan- Het Australische s.s. „Sumatra", hetwelk 864 ton meet, en vroeger toe behoorde aan de Norddeutsche Lloyd, is bij de kuH van Nieuw Zuid-Wahs met man en muis vergaan. De be manning bestond uil 11 blanken, waar onder de moeder vsd den gezagvoerder en 35 kleurlingen. TWEEDE KAMER. Zooals wij in ons vorig nr. reeds meldden, is het wetsontwerp i z. Staatsgarantie voor middenstandscredieten, na wijziging van de omschrijving van den post door den minister, met 743 st. door de Kamer aangenomen. Aan de discussies ontleenen wij nog het volgende De soc. dem„ waarvan de heeren v. d. Waerden, Duys en Schaper bij de replieken het woord voerden, had den thans geen bezwaar meer tegen het wetsontwerp. Dhr. Duys sprak nog den wensch uit, dat de minister tot de leiders van de Hanzebanken zou zeggen scheidt nu eindelijk uit met die apekool van het sectarisme. Dhr. Schaper betoogde dat men hier een precedent schept, waardoor men straks ook de crediet-instellingen der arbei ders, wanneer deze in nood komen, zal moeten helpen. Dhr. van Gijn (v.bachtte de aan gebrachte wijziging geen verbetering. Spr. blijft aandringen op zijn denkbeeld, dat de A. C. B. een deel van het eerste risico zal dragen met den staat. Dhr. Dresselhuips (v.b.) vindt het vaders naam gebruikt, omdat u dacht, dat dit de eenige manier was om me hiertoe te brengen. O, ik had het toch kunnen vermoeden 1 Misschien zul len we nooit meer samen spreken, moeder, zooals we nn spreken. Ik weet dat u lacht over de liefde, die Rupert en mij tot elkaar bracht. Ik weet, dat voor een dergelijk gevoel geen plaats in uw hart ismaar u moet hooren, wat ik u te zeggen heb. Ik ga u het grootste bewijs van toewijding geven, dat een dochter ooit geven kon. Rupert was mijn man en toen hij Btierf, is mijn hart,mijn geheele leven meegestorven. Al wat ik vroeg wasrust, - eenzaamheid, om buiten de wereld alleen te kunnen zijn met mijn herinneringen. Dit mocht ik nietom vader te redden beeft n me gevraagd dat te doen, wat ik 't meest verafschuwde. Nu weet ik, hoe wel u 't niet bekend heeft, dat u niet bangwas voor vader's naam. maar om een andere reden omdat u zelf u in de macht van Petkoff had gesteld." //Als ik je zeg, dat dat waar is," zeide Lady Alicia met bevende stem, „wat denk je dan te doen Margaret bleef een oogenblik zwij gend staan. Toen kwam er een flau we glimlach op haar gezicht, een glimlach oneindig droeviger dan tranen. „Ik zal voottzetten, wat ik begonnen Handen zijn bestemd mede te wenken en vuil te worden.. Vasch ze met LIFEBUOY Zeep ab het werk ge. reed isen zij zullen 1 blank en zacht blijven DC LEVER'S -ZEEP /->* VLAAROIMGEH. Fabrikanten van 3unhgkt en lux jammer dat de Ned. Bink het risico niet geheel op zich heeft willen nemen. Spr. zou wenschen een beperkt premier risque en een super-commis«ie van toezicht. Wat zal de miuister doen ais het saldo van 4 irrillioen onvoldoende blijkt. Dhr. Marchant (v.d had liever het woord Hanzebanken in het ontwerp zien behouden, omdat daardoor duide lijker uitkomt, dat dit wetsontwerp is een uitzonder ngsmaatregel. Echter is de schrapping voor hem geen overwe gend bezwaar. Minister de Geer zal overleg plegen omtrent de regeling van het beperkte „premier risque", zorals door dhr. van Gijn aangegeven. Dat het bedrag van 4 millioen gul den, waarvan spreker gewaagde, als een limiet zal worden beschouwd, kan hij niet beloven. Intusschen zal deze grens wel niet zoo spoedig worden bereikt, mede met het oog op de strenge voorwaarden, die zullen worden gesteld. Spreker verklaart uitdrukkelijk, dat bii deze regeling van een precedent geen sprake kan zijn. Alles blijft in slatu quo. Wat de opmerkingen van den heer Schaper betreft, spreker merkt op, dat hij zich een week laug geërgerd heeft aan de misduidingen en miskenningen van zijn ontwerp. De heer Troelstra (s.d.): Dat had u kunnen voorkomen 1 De Minister (boos op den heer Troelstra toetredend)Heb ik uw drie partijgenooten niet rustig laten uit spreken Laat U mij nu ook zonder interruptie spreken De voerzitttrIk verzoek den heer Troelstra, niet te interrnmpeeren. De heer Troelstra (tot den minis ter) (J past een peccavi 1 De voorzitter roept den heer Troel stra tol de orde. ben," zeide zij. „U is niet minder voor me dan vader. Maar ik heb u op mijn beurt iets te vragen. Al» ik weg ben moet u naar vader gaan en bij hem blijven. Hij moet u zien, als hij tot bewustzijn komt en weer van alles besef heeft als hem dat geschonken mag worden. U moet hem in 't ver volg al uw toewijding geven elke gedachte moet voor hem zijn. Beloof me dat, moeder, dan ga ik heen met een zwaren last van me afgewenteld." Lady Alicia sprak haar antwoord niet uit, maar zij opende haar armen en drukte Margaret aan haar borst. Beiden hadden de grootste moeite haar tranen te bedwingen, maar dezelfde moed karakteriseerde hen, en na die stilzwijgende omhelzing waren ze beiden weer kalm. Lady Alicia hielp de bruid haar trouwjapo» te verwisselen met haar reiscostuum. Geen van tweeën spraken ze, hun harten waren te vol, maar met die stilte werd iets gezegd, dat nooit ver- geten zou worden en dat Margaret den moed gaf om voorwaarts te gaan op haar moeilijken weg. Hannah wachtte buiten de deur op de gaDg. Lady Alicia kwam naar haar toe en zeide op haar gewone koele, hooghartige wijze EERSTE KAMER. De Eerste Kamer beeft Donderdag verschillende wetsontwerpen aangeno men, o.a. dat tot wijziging der dienst plichtwet, dat den eer?te'i r.efeningstijd voor de huzaren vau 18 tot 15 maan den verkort. Vrijdag heeft de Kamer de verschillende pensioeuwellen aange nomen en het ontwerp BakkerNort (zusterpensioen) verworpen met 1710 stemmen. Spoorwegpersoneel op wachtgeld. Naar „de Maasbode verneemt, heeft de directie van de Nede-la;id<che spoor wegen het voornemen om wede om een aantal jonger locomotief-personeel op wach'geld te stellen. Nederlandsche Spco 'wegen. Aan het jaarverslag ontleenen wij dat de uitkomsten over 1922, ondanks een aanzienlijke daling van exploitatie kosten (met f 21.470.191) slechts wei nig beter zijn geweest dan in 1921. De opbrengsten uit het reizigersver- voer hielden zich belangrijk beter dan die uit het goederenvervoer. Zij bedroegen f 3,811,487 minder dan in 1921 en liepen dus slechts terug tot ongeveer de ho igte, welke zij in 1920 bereikten, terwijl de opbrengsten nit het goederenvervoer f 14,40.3,068 geringer waren dan in 1921 en daar door iuzakten tot ongeveer a/t van het bedrag, dat zij in 1920 opleverden. Over 1928 bleven tot dusverre de ontvangsten opnieuw bij de uhgaven ten achter. Ten deele woidt dit toegeschreven aan de bezetting van het Roergebied waardoor het spoorwegverkeer met het bezette gedeelte van Duitschland geheei stil is komen te ligg6n. Waar bovendien de prijzen van brandstoffen en materialen gestegen zijn, ziee de naaste toekomst er voor het bedrijf nog weinig hoopvol uit. Nederland en de Volkenbond. De Ned. Regeering heeft i.z. de bekende resolutie betreffende het ver band tusschen vermindering van be wapening en de mogelijkheid van een weder/ijdscli garantieverdrag, aan den Volkenbond als haar oordeel doen weten dat de Volkenbond, door aanvaarding van dit stelsel, zou sanctionneeren den terugkeer tot het stelsel van militaire allantie, dis in de plaats van den vrede te verzekeren, in het verleden hebben bijgedragen om de staten te drijven op den weg der bewapeningen. Dit zou een stap achteruit zijn, in strijd met de Volkenbondsgedachte zelve, en nood lottig voor de toekomst van de inter nationale organisatie. De Nederlandsche regeeriug zou daarmede niet kunnen meegaan. Een universeele Volkenbond wordt wenschelijk geacht. Wegen en vrachtauto's. Behalve voor motorrijtuigen, wier eigenaars de algemeene ontheffings voorwaarden hebben geteekend, zullen „Waarom ben je niet klaar? Begrijp je niet, dat je met Hare Hoogheid mee moet gaan Je gaat met de tweede auto, met den kamerdienaar van den Prins, en denkt er aan, Hannah, dat je de grootste zorg draagt voor de reistasoh van de Prinses en haar ju- wee'kistje." Lady Alicia ging met haar dochter naar beneden en toen zij alleen stonden op den draai van de trap, nam zjj Margaret in haar armen en kuste haar innig. In de hall wachtten ce gasten op de bruid en Petkoff stond vroolijk te praten met een paar vau zijn iandge- nooten, die voor ziju huwelijk naar Londen waren gereisd. Op den achtergrond, een eind vau de anderen af, stond Leah. Zij had een jongen man naast haar, die haar al sinds eenige weken bijzondere oplettend heid bewees, aangetrokken als hij was door haar schoonheid en ook door het gerucht, dat zij ontzaglijk rijk was. Maar Leah genoot er niet meer van. Zij had tot het laatste oogenblik ge hoopt, tegen beter weten in en afgaande op het feit, dat het Margaret's wensch niet was met den prins te trouwen, dat het huwelijk af zou springen. Maar nu was haar hoop dood. Mar garet Torrington was prins*» Petkoff in Noord-Holland alle provinciale wegen met ingang van I Augustus a.s. afgesloten zijn. De afsluiting, welke alle wegen in de provincie Noord-Holland omvat met uitzondering van de rijkswegen en de wegen gelegen in de kommen der ge meenten, voorzoover deze laatste geen provinciale wegen zijn, zal op 1 Au gustus a.s. ingaan. Zij zal gelden voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, ledig zwaarder dan 1700 K.G. indien de wielen voorzien zija van gummiwiel- bandeD en voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen ledig zwaarder dan 100 K.G., wanneer de wielen voorzien zijn van andere dan gummiwielbanden. Deze laatste bepaling heeft ten doel alle motorrijtuigen welke niet van gummiwielbauden zijn voorzien, en die de grootste schade aan de wegen ver oorzaken in de afsluiting te betrekken. AaDgezien het gewicht van motor rijtuigen veelal zeer ongelijk o/er de wielen is verdeeld geldt de afslniting tevens voor alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen met ee-i belasting van een der wielen grooter dan 1300 K.G. Van de afsluiting zijn intusschen uitge zonderd, personen-motorrijtuigen u.et niet meer dan 8 zitplaatsen. Faillissementen in Nederldn l. Volgens mededeeling van bet Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaus voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Juni inNedsrland uitgesproken 91 faillissementen tegen 73 faillissemeuteu in dezelfde week van bet vorige jasr. Van 1 Januari tot en met 29 Juni 1928 2034 faillissementen tegenover 1340 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Kapelle. De Raad der gemeente kwam Vrijdagmiddag onder voorzitter schap van burgemeester Bierens in ver gadering bijeen. De vcorz. deelt mee dat de erfschei- ding tusschen de Ned. Herv. school en dhr. de Giaaff is gegund en inmiddels uitgevoerd door de Gebr. Bierens voor f 80,40. In verband met het verzoek van dhr. v. Winges om mildere bepalingen voor woningbouw, deelt de voorz. mee dat de 21 verschillende bouwpiannen v. d. Volkshuisvesting te hoog zijn vooreen plattelandsgemeente. Aan de firma D. v. Maris is. opge dragen heistellingen aan het gemeente huis tot een bedrag van f 134. De rekening van de Gezondheids commissie, zetel Kruiningen, sluit met een batig slot van f 718.07. De Minister van O. K. en W. be richt dat geen rijksvergoeding zal wor den uitgekeerd voor het vervolgonder wijs. Dhr. Ganseman vraagt hoeveel dit verleden jaar heeft gekost. De voorz, f 770. Dhr. Ganseman Voor alle „ook de bizondere scholen De voorz. Neen, alléén de Openbare school. Weth. Vereeke stelt voor dat B. en W. dit en zij, Leah, was niets anders dan een vreemdelii ge, die op den achtergrond toekeek. Er was nog meer dan deze gedachte, om Leah's vroeger geluk te verduisteren. Hoewel zij weinig of geen hart bezat, en hoewel kinderliefde haar nagenoeg vreemd was, bezat zij toch een eigen aardig gevoel en wel bijgeloovigheid, en dat gevoel beheerschte haar nu. Dien morgen had zij een getypten brief gekregen, waarin haar werd mee gedeeld, dat de begrafenis van Rachel Ducheron den volgenden dag zou plaats hebben. Het kerkhof en het uur van de plechtigheid waren ook opgegeven. Het schrift op bet adres was van een onbekende hand, daarom had Leah den brief geopend, want Marcus had wel begrepen, dat hy zelf 't adres niet moest schrjjven. Maar Leah wist ter stond, dat deze slag haar door zijn hand was toegebracht. Want een slag was heteen poos lang was Leah zeer onder den indruk van de gedachte, dat zij een groot feest zon meemaken, terwijl h&ar moeder in haar lijkkist lag te wachten op de teraardebestelling. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1