Binnenland. Rechtszaken Staten-Generaal Sport. Provincie-Nieuws. School en Kerk. veile uoeenen dat, thans met Duitsch- 1 land over de Roerkwestie te spreken zou zijn. j Onthullingen Het Engelsehe conservatieve blad de „Observer" heeft „onthuld" dat er tusschen dr. Dorten, den bekenden Rijnland-afsekeider en de ïransche bewindhebber aldaar, de generaals Mangin en ï'och, voortdurend contact bestond en dat de Fransehen deze afscheidingsbeweging steunden, ook financieel. Natuurlijk heeft Parijs zich gehaast deze berichten officieel tegen te spreken. Maar wat is de waarheid? Alweer een Chineeschen frein-overval. Den 22sten hebben roovers een aan val gedaan gedaan op een trein te Sjilisk aan den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg. Zij beroofden de passagiers, door hen met de revolver te bedreigen en ontkwamen daarna, na den Japau- schen conducteur en de Chineesche. passagiers ernstig te hebben gewond. Ernstig spoorweg-ongeluk Te New-York zijn zes menscben gedoou en 40 gewond, doordat twee wagens van den viaduct-spoorweg van het viaduct storten in een van de stra ten van het drukke Brooklyn. Volgens een ooggetuige was het ongeluk een gevoig van het breken van een as. Het vloekverbod te Wyjmbritseradeel. tred. Staten van Friesland hebben den gemeenteraad van Wijmbritsera- deel medegedeeld, dat zij het door dien raad aangenomen vloekverbod ter ver nietiging aan de Kroon hebben voor gedragen wegens strijd met het alge meen belang. Dezelfde gemeenteraad heeft, zooals bekend,'aan de regeering verzocht een rijksvloekverbod in te voeren en adhaesiebetuigingen van an dere gemeenten verzocht. Van de ge meente Vlieland is daarop bericht ont vangen, dat in die gemeente nooit ge vloekt wordt Nederland en Ter betaliDg van de Belgische schuld aan Nederland tot een bedrag van 63 >/g millioen gulden voor de kosten gemaakt wegens interneering van Belgische militairen tijdens den oorlog zal België 15 jaar lang jaarlijks 4,400,00'! guiden storten. De rente is bepaald op A'/a pet. Ter betaling van de achterstallige rente van 1 Januari 1919 tot 1 Januari 1928 is een som van 10 millioen gulden gestori. Staking geëindigd. De stakende landarbeiders te Oolt- gensplaat en Langstraat hebben het werk hervat op de door de werkgevers aangeboden voorwaarden. De staking heeft vier weken geduurd. De Koninklijke naar Koning George eD Koningin Marie zullen zich Woensdagochtend (heden) naar het station Victoria te Londen begeven om koningin Wilhelmina en prins Hendrik te begroeten, die zich naar Rydall Hall, Ambleside zullen begeven, waar zij voornemens zijn ver scheidene weken in volkomen incognito door te brengen. Dinsdagavond 7 uur is de Kon. lamilie, ook prinses Juliana maakt de reis mee, van Rotterdam vertrokken met de Batavier V. Het ligt in de bedoeling de terugreis met een der booten van de Zeeland te maken. Burgemeester van Botterdam Naar De Tel. van welingelichte zijde verneemt, is binnenkort de benoeming ie wachten van mr. J. Limburg (v.d.), lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en oud-lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Rotterdam. Kantongerecht Goes. Door deu Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding LeerplichtwetM. v. S. te Ierseke f 0,50 s 1 dag, K. d. J. te 's Heerenhoek f 1 s. 1 dag. Jagen«zonder akie en vergunning: J. D. te 's Heer Arendskerke 2 x f 3 s. 2 X 3 dagen. Strooperij W. A. M., zonder be kende woonplaats, f 15 s. 2 weken tuchtschool. Stier los drijven niet met de hand vastgehouden N R, te Kruiningen f 2 s. 2 dagen. Strooperij en opgeven valsche naam C. J. H. F., zonder bekende woon plaats 2 x f 10 s. 2 X 10 dagen. Overtreding PaardenwetC. d. W. te 's Heerenhoek f 10 8. 10 dagen, O. B te Borseele f 10 s. 10 dagen. ïietsen over Westwal H k' te Ierseke f 2 s. i dagen. Schelde bevisschen zonder consent A. K. te Rilland-8atb, B. C. M. te Ierseke f 2 s. 2 dagen. Visschen op eens anders perceel in Schelde i T. J. D. te Ierseke f 5 s. 5 dagen. Schelpdieren rapen aan voet van zeedijk F. v. H. te Beirendreckt f 3 s. 3 dagen. Met motor rijden zonder rijbewijs J. C. S. te Ierseke f 3 s. 3 dagen. 'sAvonds fietsen zonder licht: J. B. te Kruiningen f 3 s. 1 week tucht' school, J. v. S. te Wilhelmmadorp, J. K. te Kloetinge f 3 s. 3 dagen. DronkenschapA. W. d. M. te Hansweert 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken. Beklaagd overtreding LeerplichtwetL. L, wed. H, L. F. te Wissenkerke. Door den Ambtenaar van bet Open baar Ministerie bij het Kantongerecht Goes is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis tegen J. M. B. te Nieuwdorp, waarbij deze wegens over treding Vleeschkeuringswet was ver oordeeld tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. TWEEDE KAMER. De Kamer kwam Dinsdag gereed met de Pensioenwetten voor de Land en Zeemacht, waarover de stemming heden zou plaats vinden. De jaarlijksche pensioenbijdrage voor militairen zal ten hoogste 3 pet. van den grondslag kunnen bedragen, bij Kon. besluit eventueel te regelen. Afgewezen werden o.a. een motie- Dresselhuys (v.b.) dat bij de afvloeiing aan de betrokkenen mededeeling van de motieven moeten worden gedaan en een motie-Ter Hall (v.b.) aandringende op de benoeming van een commissie van advies i.z. den nood van oud- gepensionneerden. Door de Postduivenvereeniging „De Zeeuw" werd een wedvlucht gehouden van Orleans (Frankrijk 425 K.M.) De prijzen werden als volgt behaald le C. J. Kuzee 1 u. 23 m. 28 s. 2e C. J. Kuzee 1 u. 25 m. 23 s. 8e A. Boel 1 u. 82 m, 5 s. 4e A. Boel 1 u. 37 m. 20 s. 5e Gebr. Foudraine 1. u. 50 m. 53 s. 6e A. de Valk 1 u. 58 m 41 s. Eerste overduif Jac. F. Polfliet 2 u. 34 sec. Voor deze vlucht was een medaille' beschikbaar gesteld voor de eerst aan komende dnit' welke gewonnen werd door C. J. Kuzee. Elienontsdijk. Onder leiding van bet schoolhoofd, den heer J. C. P. Jansen Verplanke, maakten Zaterdag verschillende schoolkinderen een prettig fietstochtje naar Vlissingen, Domburg, Oranjezon en Middelburg Hansweert. Met ingang van 1 Juli is aangesteld als commies bij 's Rijks belasting, de heer A. Wissekerke, met standplaats Maastricht. Op het te Utrecht gehouden eind-examen van het Cbr. Gymnasium slaagde de heer W. de Groof alhier. In verband met de ver wisseling van de vloeddeuren van het binnenhojfd der Westsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hans weert, zal van 2 Juli tot en met 7 Juli door die sluis niet met de vloed deuren, maar uitsluitend met de eb deuren worden geschut. Wolpbaartsdyk. Aan de universi teit te Utrecht slaagde voor het kerke lijk voorbereidend examen de heer P. L. D. J. van Oeveren Wz. alhier. Scliore. Toen Maandagmorgen de trein van 7.57 te Vlake, zich tusschen Biezelinge en Vlake bevond, trok de H. B. scholier W. Snoep aan de nood rem, waardoor de trein plotseling tot staan kwam. De jongen werd voor straf uit den (rein gezet, zijn school- kaart afgenomen en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Krabbendyke. Voor het maken van een aquarel voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin is ook in aanmer king gekomen de kunstschilder Raay- makers, alhier. Hem is opgedragen een gezicht op Tholen te maken. Waarde. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Alle leien waren tegen woordig. Aan mej. J. W. E. de Jager wordt eervol ontslag verleend als or- derwijzeres aan de O. L. school en wordt tot onderwijzeres benoemd mej. G. de Zeeuw, te Krabbendijke, met 6 stemmen, mej. A. ffoppée verkreeg 1 stem. De rekening van het Burgerlijk Armbest. over 1922 werd goedgekeurd met iu ontvangst f 4387,27, in uit gaaf f 3775,91, alzoo met een goed slot vaa f611,36. Adheasie werd betuigd aan het bekende verzoek van de gemeente. Wymbritseradeel betref fende een algemeen vloekverbod, en werden de liee.en J. J. Mol, O. Bal, M. Weststrate en M. Allewiju herbe noemd (ot leden van de schattings commissie inzake de Rijksinkomsten- belaeting. 's Heerenhoek. Zaterdag gaf de handboogsocieteit „Eensgezindheid" een concours, waaraan door 67 schutters werd deelgenomen. Het weer was goed en een bijzonder gezellige geest onder de schutters was waar te nemen. De prijzen werden behaald als volgt De hooge vogel door K. Mol van „Ons Genoegen", Oudelande" de le klep— prijs door H. Paree van „Concordia", 's Heerenhoekde 2e klépprijs door L. de Jager van „Doel naar Hooger", Wolphaartsdijkde zij vogels resp. door M. Verdonk van „Concordia" en P. Remijn van „Ons Genoegen", Oude lande. De hoofdkallen door Alb. Rijk van „Concordia", 's Heerenhoek en A. van den Dffrès van de feestvierende sociëteit. De kleine kallen door M. Remijnse van „Juliana", Oudelande en J. de Baar van „Willem Oudelande. (N. Z.) Vlissingen. De trekking van de premieleening van de N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, welke Dinsdagavond in „de Oude Vriend schap" te Vlissingen zou worden ge- houdeD, is niet doorgegaan. Er waren nog heel wat belangstellenden. Het verluidde dat de trekking te 's Gravenhage zou plaats hebben. Kapel 1c. Programma van het volks concert dat „Euphooia" uit Goes op Donderdag 28 Juni om 8 unr des avonds alhier geeft 1. „Vers l'Avenir" marsch, S. Vies sin g2. Ouverture „Walram», M. J. H. Kessels3. „Tesoro mio», Grande Valse, E. Becucci4. „Leucht Kafer Idylle", E. Urbach5. „Amsterdam", Marsch, Blankenburg; 6. „Deutsch- meister", Regimentsmarscb, W. Jurk 7. Ouverture „Cortege d'Atilla»", G. Gadenne 8. „Rosaliebchen", Walzer, Alb. Rhode9. „Musica", Marscb, Blankenburg10. Finale. Wemeldinge. De heer P. Zutdweg, vroeger alhier, thans dienende bij de politietroepen te Ven'.o, is geslaagd voor commies der invoerrechten en met ingang van 2 ^Juli geplaatst te Roo sendaal. Driewegen. De Raad vergaderde 25 Juni Present alle leden. In de begroo ting van 1922 had een kleine af- en overschrijving plaats. Een indertijd genomen besluit tot onttrekking van grond aan den openbaren dienst werd ingetrokken. Aan de Tweede Kamer zal een adres worden gezonden met verzoek tot het verlengen van den werktijd in de Arbeidswet tot 10 uur. Aan het adres van Suailde wordt geen adhaesie betuigd, daar de moei lijkheden met de belastinginning er maar door verplaatst worden. De geloofsbrieven der nieuwe leden worden onderzocht en in orde bevonden. Besloten wordt tot aanschaffing van een snelheidsmeter voor de moto e- en rijwielverordening. Aan het kolenfonds zal worden ver zocht tot het uitkeeren van het aan deel in de gemaakte winst tijdens de distributie aan de niet-leden, 's Gravenpolder. Op het te Arn hem gehouden examen ia als ambtenaar bij de directe belastingen geslaagd de heer L. Bckhardt en als standplaats aangewezen de gemeente Zuiddorpe. 'sHeer Arendskerke. In de Maan dag l.l. gehouden Raadsvergadering die door 10 leden werd bijgewoond en waarin de heer van Gorsel afwezig was werd overgelegd een afschrift van de door den Raad der gemeente Hiinkens- zand vastgestelde rekening van den keuringsdienst van Vee en Vleesch in den keuringskring Heinkenszand, waar uit blijkt dat de gemeente "s Keer Arendskerke naar verhouding van baar bevolkingscijfer over 1922 aan de cen trumgemeente Heinkenszand verschul digd is f 569,02. Verder wordt besloten ingaande 1 Juii 1922 van iederen ambtenaar dezer gemeente te verhalen 3 pet. voor eigen, en 51/» pet. voor weduwen en weezen- pensioen. Een verzoek van het bestuur van de bijzondere lagere school te Nieuwdorp om voorschot op de gemeentelijke ver goeding overeenkomstig art. 101 der Lageronderwijswet 1920 tot een bedrag van f 900 wordt ingewilligd, 'j Daarna wordt besloten met het oog op de hooge kosten voortaan geen ver- volgonderwijs meer te doen geven en in verband daarmede de verordening betreffende het openbaar vervolgonder wijs in deze gemeente in te trekken. Ten slotte worden onderzocht en in orde bevonden de geloofsbrieven van de herkozen en gekozen raadsleden en tot hunne toelating besloten. Bij de Rondvraag wijst de heer de Vlieger op de verontreiniging van een sloot te Nieuwdorp. De voorz. zegt maatregelen te zullen nemen dat dit voorkomen wordt. Deheer Oudkerk vraagt naar de reden dat het uurwerk te 's Heer Hen drikskinderen reeds geruimen tijd stil staat, waarop de voorz. antwoordt dat dit uurwerk moet worden hersteld, doch daarvoor materiaal noodig is, dat reeds is besteld doch nog niet ge arriveerd. Ten slotte spreekt de heer Linden- bergh de wenschelijkheid uit niet alleen borden met bet opschrift„Langzaam rijden" te plaatsen aan den Noorweeg- schen weg, maar ook op den dijk vlak bij het dorp 's Heer Arendskerke, ter wijl de heer Oudkerk gaarne zag dat ook te 's Heer Hendrikskinderen en Wiskerke dergelijke borden werden aangebracht. Hierna sluiting. ColQnsplaat. In di Maandag alhier gehouden vergadering van den ge meenteraad waren alle leden aanwezig. Ingekomen was een schrijven van bet hoofd der openbare school over de verdere regeling van het vervolg onderwijs. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan, doch de raad besluit, daar ze onvoorbereid voor deze kwestie komt te staan, het schrijven aan te houden tot een volgende zitting. Verder was ingekomen een schrijven van het raadslid W, Flipse, waarin deze voorstelt te trachten van de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. alhier, een stuk grond te krijgen in ruil voor den grond, die is aangewonnen door de demping van de kcrkgracht, welk werk op gemeentekosten is uitgevoerd. Bedoeld stnk grond grenst onmiddellijk aan het zuidelijkste lokaal der open bare school e» zou volgens dhr. F. gemakkelijk kunnen worden ingericht voor speelplaats. De Raad draagt aan aan B, en W. op, in dezen geest met de kerkvoogdij te onderhandelen, Vervolgens kwam aan de orde het bekende adres van het gemeentebestuur van Wijmbritseradeel, dat het vloek verbod in de wet wenscht vastgelegd te zien, B. en W. stellen voor dege- viaagde adhaesie te betuigen, welk voorstel wordt aangenomen met 5 tt gen 2 stemmen, (Tegen stemden de heeren DeeB en Haringman.) Door B. en W. wordt vastgesteld het verzoek van het gemeentebestuur van Smilde over een motie inzake be lastingheffing voor kennisgeving aan te nemen, waartoe z. h. s. besloten wordt. Op een verzoek van mej. J. M. van Westenbrugge om vergoeding voor door haar gegeven onderwijs buiten de ge wone schooluren wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Eveneens werd afwijzend beschikt op een verzoek van den heer A. Kole Cz. om over te gaan tot herstelling van den aanlegsteiger en op een ander adres van genoemden Kole en anderen om verlaging der los- en laadgelden. Een voorstel van B. en W. om de behandeling van de aangehouden adres sen van A. Verburg en C. Wirtz en anderen over rioleering uit te stellen tot de behandeling van de gemeente- begrooting 1924, wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor om in de vacature van gemeentewerkman te voorzien, door een nieuwen aan te stellen, doch eenige leden achten het beter het met één te doen, en dus geen nieuwen aan te stellen, maar by voorkomende gevallen een los werkman te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt met 43 stemmen verworpen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1922 wordt daarna goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 986,28, de uitgaven f 968,52, het goed slot dus f 17,76. Goedgekeurd werden eenige wijzi gingen in de begrooting van het Elee- trisch bedrijf 1923. Daarna kwam ter tafel een voorstel van B. en W. regelende de namen der straten. Besloten werd de volgende namen vast te stellenVoorstraat, Havenstraat (van den Westelijken- tot den Oostelijken Achterweg), Lepelstraat, Westelijke Achterweg, Vogelenzang straat, Groene Achterweg, Achterstraat (Oostelijke Achterweg), Nieuwstraat (van de woning van den beer Prinse tot den Groenen Achterweg), Kruis straat, Dorpsstraat, Oost-Kerkstraat, Zuid-Kerkstraat en West-Kerkstraat. De algemeene politieverordening werd in zooverre gewijzigd, dat in art. 35 zal ingelascht wo den, dat het verboden is binnen de bebouwde kom met motor' rijtuigen met grooter snelheid te rijden dan 20 K.M. per nur. I De geloofsbrieven der nieuw gekozen l raadsleden werden daarna onderzocht door een commissie, bestaande uit de heeren P. van Weele, J. F. Dees en W. Flipse die verklaarde alles inorde te hebben bevonden en tot toelating advi seerde, waartoe besloten werd. Ten slotte werd besloten namens den gemeenteraad aan alle leden van Pro vinciale Staten een schrijven te zenden met bet verzoek, niettegenstaande 't afwijzend advies van Ged. Staten toch voor verlaging der tarieven van het Veer Kortgene-Wolphaartsdijk te stem men. Dit laatste werd aangenomen met algemeene (6) stemmen, daar de heer Flipse te voren de vergadering had verlaten. Opening jacht. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening van de jacht bepaald a. op waterwild op Maandag 23 J ulib. op hazen en fazanten op Maandag 1 Octoberc. op alle overige klein wild op Maandag 17 September. De korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange op Maandag. Woensdag en Zaterdag van iedere week en op de vier werkdagen voorafgaande aan de sluiting der jacht. Stukken voor de I'rov. Staten. Subsidie autodienst. Ged. Staten stellen voor aau J. C. Krijger te Goes voor een autobusdienst StavenisseTholen over 1922 alsnog een subsidie te geven van f 2250 en voor de volgende jaren f 2500, zulks tot wederopzeggens toe, daar zij het eenig openbaar middel van vervoer op Tholen willen behouden. Ged. Staten hebben tevens nagegaan of een vast systeem voor subsidie aan autodiensten is te maken, de hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat zou dit willen doen naar de lengte van deu af te leggen weg. Gezien ook een paar rapporten van de Kon. Nederl. Automobielclub en van den A.N.W.B. zijn Ged. Staten er niet in geslaagd een vasten regel te treffen en stellen zij voor ieder geval op zich zelf te blijven beschouwen. Waterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen. 4 Gezien het desbetreffende rapport stellen Ged.Staten voor, voor de stichting en exploitatie van een drinkwaterlei ding in Zeeuwsch-Vlaanderen een ren teloos voorschot van f 200.000 te geven, mits het rijk ten minste f 300.000 geeft. Afdamming Eendracht. Ged. Staten stellen voor de com missie tot onderzoek van de vraag of afdamming en van de Eendracht van de Zandkreek uitvoerbaar en gewenscht kan zijn te ontoinden onder dankbe tuiging voor bare gewichtige taak. De commissie komt tot de conclusie dat de overbrugging van de Eendracht de voorkeur verdient boven afdamming. De kosten worden op f 600.000 ge raamd. Re geeriDgsj nblleom H.M. de Koningin. Het Provinciaal Comité moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat het H.M. onmogelijk is, aan het verlangen van het Zeeuwsche volk te voldoen de huldebetuiging te Middelburg in ont vangst te nemen. Evenwel zal H.M, zeer gevoelig zjjn zoo onze Zeeuwen deelnemen aan de grootsche huldebetooging te Amster dam, welke op 6 September op den Dam vóór het Koninklijk Paleis, des namiddags te 2 uur, zal plaats hebben. Dit moge voor alle Oranjegeziude vereenigingen een aansporing zijn op te trekken naar Neerland's hoofdstad. Ook de provincie Zeeland, en zij niet het minst, zal op 6 September blijk geven van haar trouw en ge hechtheid aau het Oranjehuis, door persoonljjk voor H.M. te verschijnen. De hetooging is zoodanig gesteld, dat men op denzetfden dag heen en weer naar Amsterdam kan gaan. De reis per extra trein zal voor de deelnemers der betooging op f 2, komen, mits er niet minder dan 500 in getal zijn. Opgaven van deelname worden gaarne vóér 10 Juli ingewacht bij den districts- secretaris. Districts-secretaris is voor Zuid- BevelandJ. de Kruijter, Kleine Kade te Goes voor Noord-Beveland H. M. Mar- kusse, Notaris te Kortgene. Ned. Herv. Kerk. GOES. Heden had in de Groote Kerk de classicale vergadering plaats. De ochtendvergadering werd door 61 leden (27 predikanten en 34 ouder lingen) bijgewoond. De voorzitter ds. Pont herinnerde na de opening aan het 40-jarig jubileum van ds. Meloen en het overlijden van ds. van Essen. Besloten werd een telegram van aan hankelijkheid te zenden aan H. M. de Koningin, met het oog op Haar a.s, jubileum.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 2