N°. 75. Donderdag 28 Juni 1923. 110 jaargang Met de Z.L.M. op Tholen. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE ft COURANT Uitgave Nsauri. Vennootschap Goesehe Courant en Kleenwens Boss' Drukkers-en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regei meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt i*eemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nur voorraiddHi- Z\j, die zich met ingang van 1 JULI 1923 op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Algemeene vergadering- Heden (Woensdag) had in de Sociëteit Non Semper te Tholen de algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw Mjj plaats. Aanwezig waren o.m. de Commissaris der Koningin en de leden van Ged. Staten van der Weyde en Rompu. De voorzitter gaf een historisch overzicht in verband met het 80-jarig bestaan der Maatschappij. De heer mr. Diele man heeft een zeer uitvoerig overzicht, vanaf de oprichting der Maatschappij samengesteld, zoo uitvoerig, dat hij geen voldoenden tijd beschikbaar had het geheel voor te lezen. Daar de voorzitter echter zoo welwillend was van het overzicht vooraf een afschrift aan ons te verstrekken zijn wij thans in de gelegenheid hier een zeer kort uittreksel van te geven, wat de plaats ruimte ons gebiedt, al is het overzicht geschreven op humoristische, aan het zakelijke geen afbreuk doende, wijze. De heer Dieleman herinnert er ten eerste aan hoe in 1842 de maatschap pelijke toestand veel te wenschen over liet, de menigvuldige regens van 1841 waren voor den landbouw nadeelig ge weest thans was men bekommerd door buitengewone hitte en droogte. De geringe oogst vulde de voorraadschuren niet ter helfte. Er heerschte op het platteland veel armoede, inzonderheid onder den arbeidenden stand. Er werd echter ernstig naar verbetering ge streefd. Er bestonden destijds nog de in J805 opgerichte Commission van Landbouw, onder het tijdelijke voor zitterschap van den heer C. Vis was er een in Zeeland. Het was op zijn initiatief dat het kwam tot oprichting der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en het was 31 Augustus 1843 toen de Koninklijke sanctie werd verleend en de nieuwe Maatschappij rechtsgeldig was opgericht en erkend onder pro tectoraat van Z. M. Koning Willem II. In 1844 had de eerste algemeene vergadering plaats en toen telde de maatschappij 650 leden. De eerste peuni«gmee8ter was de heer Servaas Tak, de eerste secretaris de heer mr. W. Ph. Vis. Op 18 Juni 1844 had de eerste tentoonstelling plaats in den tuin van de Sociëteit St. Joris te Mid delburg. Toen men 1845 te Goes ver gaderde en eene tentoonstelling hield werd reeds op landbouwonderwijs aan gedrongen en opleiding van onderwijzers in landhuishoudkunde bepleit. In 1848 werd te Hulst reeds ge wezen op ie slechte suatie van Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, nu 'is dit nog niet veranderd en klaagt men nog. Waarom, vraagt de heer Dieleman, grijpt in ons land de regeering zoo zelden in Wat al millioenen guldens voordeel zou betere suatie in 80 jaar zoo'n vruchtbare streek hebben opgeleverd Van volgende vergaderingen teekeren wij o.a. aan dat gewezen werd op de noodzakelijkheid om den zedelijken en materi eelen toestand van de arbeiders bevolking ten plattelande te verbeteren. In 1851 kwam Koning Willem III de tentoonstelling te Goes bezoeken en bood als herinnering een Engelsehen volbloed hengst aan de Maatschappij ten geschenke aan. Dat jaar was de commissie van Landbouw opgeheven, wat tot moeilijkheden aanleiding gaf. In 1852 kwam dit nog meer tot uiting, toen alleen door het krachtig optreden van de mannen uit Schouwen en Zeeuwsch Vlaanderen voorkomen werd, dat de maatschappij werd opgeheven. De voor zitter, de heer Vis, legde zijn betrekking neer. In dezen tijd had de maatschappij stieren, hengsten en werktuigen over genomen van de commissie van land bouw. Toen reeds sprak men over boekhouden, jachtwet, pachtcontract zooals op heden. In 1855 kwam men ten tweede male te Tholen bijeen, waarbij de afdeeling een strop had, omdat er 38 aan het diner deelnemenden niet betaalden. Daarna herdenkt de voorz. in zijn rede de verschillende voorzitters, secre tarissen en penningmeesters der Z. L. herinnert aan de moeilijkheden der 50»tiger jaren. Aan de jaren 1862 tot '66 (voorz. mr. Picke) toen de kunst meststoffen in den handel kwamen en de suikerbieten-cultuur voor 't eerst van zich deed spreken, aan den tijd daarna van veepest, cholera en kwade drces. Voorts aan de illusies in 1869 toen de spoorweg gereed gekomen was en men droomde over een verbinding Wal cherenLonden, ja zelfs Vlissingen- Amerika. Van 186077 was er bloei, daarna daling door de mededinging van Amerika. In de jaren 18711889 werd het Veer jWolphaartsdijkKortgene reeds genoemd en maakt de velgbreedte der wagens reeds een onderwerp van be spreking uit. In 1878 ging de vroeger zoo winstgevende meekrapcultuur te niet. In de jaren na '85 werden ver schillende reglementen betreffende de paardenfokkerij vastgesteld. In 1889 werd de heer I. G. J. Kakebeeke, thans inspecteur van den landbouw, secre taris tot 1893, Toen in 1893 de heer Kakebeeke rijkslandbouwleeraar werd, benoemde men den beer G. A. Vorster- man van Oyen in zijn plaats. De volgende tientallen bladzijden be handelen de geschiedenis van de eerste 20 jaar onzer eeuw, de jaren van grooten opbloei der maatschappij, door het actief gaan deelnemen aan de werk zaamheden door vele met name ge noemde jongeren, allen bijna Dog actief medewerkende in hoofd of afdelings bestuur, in een of meer der talrijke commissies. Maar ook komen daarin voor de talrijke moeilijkheden, die de vreeselijke wereldoorlog bracht, welke echter voor de Z. L. M. een toename in leden tot 9000 toe tot gevolg had. Deze feiten liggen voor zeer velen nog versch in het geheugen. Wij meenen ons dan ook nu tot enkele daarvan te moeten bepalen en herinneren er aan, dat de heer Hennequiu in 1909 als voorzitter werd opgevolgd door den heer mr. H. C. Moolenburgh, die echter reeds in 1910 door den dood aan de Maatschappij werd ontrukt. De heer Vorsterman van Oyen nam in 1909 naast het secretariaat ook het penning meesterschap voor zijn rekening, toen de heer van Weel bedankte. Het was ook in dat jaar dat men het eerst den naam van den heer Tj. B. E. Kielstra hoorde, die toen assistent-zuivelcon- sulent in Zeeland werd. Tot opvolger van den heer Moolenburgh was de heer J. H. O. Dominicus als voorz. gekozen In 1915 ontviel de heer Vorsterman van Oyen aan de maatschappij, de heer Dieleman stelt den stoeren werker ten voorbeeld aan het tegenwoordige ge slacht. Zijn opvolger was de heer Kielstra, die nog steeds zijn groote krachten aan de maatschappij geeft, die, zooals ce heer Dieleman zegt, de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. In 1916 overleed de heer Dominicus en werd als voorzitter opgevolgd door den heer jhr. J. van Vredenburch, die in 1920, toen hij zich buiten het land vestigde, den voorzittershamer overgaf aan den heer Dieleman. In het laatste deel richtte de voorz. zich op de hem eigen krachtige wijze tot de leden en nog meer tot de niet- leden om hen tot stennen van de Z. L. M. op te wekken opdat onze schoone provincie tot den grootsten bloei zal komen, omdat men zijn eigen welvaart en die van het algemeen daardoor bevordert. De heer Dieleman roept hen toe Keer terug tot plichtsbesef, tot geloof aan een levensdoel. Dat hebt gij noodig. Dan zullen straks Uwe velden weer weergalmen van blijde klanken, dan zal met vreugde en niet al zuchtend en morrend, maar het hoofd omhoog en het vurig oog trouwziend in dat des anderen uw arbeid worden gedaan en u wel gelukken. Dan zal de Z.L.M. het heerlijk vereenigingspunt zijn, waar alle krachten en gaven van geest en intelligentie zich concentreeren. Jaaroverzicht. Het jaaroverzicht werd met het oog opden tijd de rede van den voorz. duurde 21/. uur niet voorgelezen, maar zal in het Z. Lbld. verschijnen. Wij geven er het volgende nit ln het verslag over 1921 werd reeds opgemerkt, dat de landbouw een minder gunstigen tijd tegemoet ging. In 1922 is de economische inzinking zoodanig geworden, dat menig landbouwer zijn boeken met verlies heeft gesloten het is niet te zeggen of de crisis haar groot sten omvang reeds heeft bereikt, doch wel, dat zij nog geruimen tijd zal voortdurenzulks door de valuta misère en de verminderde binnenland- sclie koopkracht. Op de buitenlandsche markt neemt de concurrentie zeer toe en de invoer wordt bemoeilijkt. Aan de hand van cijfers toonde spreker aan, dat de prijzen belangrijk minder waren dan in 1921 en dat er in 't algemeen een wanverhouding is ingetreden tus- schen de productiekosten en den ver koopprijs van het product. Ook wees spreker er op, dat niettegenstaande de prijsdalingen, toch de consument veel voor verschillende producten als aard appelen, vleeseh en brood bleef betalen. Het voornaamste voor de landbouwers is opheffing van belemmerende bepalin gen en vrijheid van arbeid. Behalve van de haver, waren de opbrengsten der granen behoorlijk. Erwteu en- boonen hadden veel van het slechte weer te lijden. Zaden wer den over het algemeen weinig ver bouwd, alleen blauwmaaazaad aanmer kelijk meer dan in 1921. De vla«cul- tuur is evenals in 1921 grootendeels mis lukt. Aardappelen werden buitengewoon veel verbouwd de prijzen waren on voldoende den laatsten tijd gingen die der bonte en blauwe wat omhoog, daar de nieuwe door het natte weer niet vlug waren. Suikerbieten werden minder verbouwd dan in 1921. De contract prijs was laag naar verhouding van den suikerprijsdoor dien hoogen suiker prijs zullen de aandeelhouders der co öperatieve fabrieken goed uitvaren. Zaaiuien werden veel verbouwd, maar bleven voor een groot deel onverkocht en gingen den mestput in. MaDgelwor- telen hebben overal een flink beschot gegeven. Roode klaver is voor een groot deel mislukt, vele perceelen moesten worden omgeplosgd. De gras landen ontwikkelden zich uiterst lang zaam. Hooi was er weinig en was hoog in prijs. Ofschoon de oogst van appelen en peren over het algemeen goed was, waren de financieele resultaten voor de fruitteelt niet schitterend, mede omdat Zeeland op fruitgebied Duitschland te veel mist als afnemer, het zoeken van afzetgebied naar andere landen wordt bemoeilijkt door de slechte verpakking en sorteering, die ook in Zeeland nog te veelvuldig voorkomt. Daarin moet volgens ^-eker tëïi spoedigste verbete ring kommi. Wellicht dat een rijks- keur in dffle bevorderlik kan werken. Al neemt het gebruik van fruit toe, dit komt voor een groot deel aan de zuidvruchten ten goede. In 1922 wer den b.v. 4 maal zooveel sinaasappelen ingevoerd dan in 1921. De groenteteelt was door de li prijzen weinig rendabel, doch niet zoo slecht als in de exportcentra, waar van een noodtoestand der tuinders kan worden gesproken. Uitvoerig stond spreker stil bij de paardenfokkerij, waarvoor 1922 slecht is geweest, alleen in Mei werden een aantal merriën tegen bevredigende prij zen verkocht en in het najaar een 18-tal hengsten naar Tsjecho-Slowakije, doch jonge, dikwijls zeer goede dieren, zijn in groote getale tegen lage prijzen voor de slachtbank verkocht. Een en ander maakt,dat velen niet meer fokken, dan voor gebruik noodig is en minder goede, en dus goedkoopere dekhengsten worden gebruikt. De overheid mag zich dan ook nog niet van steun der fokkerij onttrekken en spreker hoopt, dat de Staten dit zullen begrijpen als zij bin nenkort weer over subsidieering der paardenfokkerij zullen hebben te be slissen. Een 700-tal merriën werden opge nomen in boek A, een 500-tal in B van het Nederl. trekpaarden-stamboek. Het aangeboden aantal veulens liep met een 400-tal terug en kon de 2400 niet halen. Dit jaar zijn slechts 600 merriën opgenomen, terwijl nog geen 2000 venlens zullen worden ingeschreven Op verschillende tentoonstellingen maakte de Zeeuwsche fokkerij een goed figuur. De gezondheidstoestand van de paarden was goed. Inzake de rundveehouderij deelde de voorzitter mede, dat de belangstelling daarvoor opleeft, op het gebied van melkcontrole blijft nog veel te doen. Inzake de schapenhouderij wordt er op gewezen, dat de lammeren in Juli zeer onder de droogte leden. In 1922 werd met de stamboekhouding begonnen. De .varkensfokkerij was zeer rendabel en breidde zich dan ook sterk uit, evenals de mesterij. Jammer, dat de varkenspest, vooral op Schouwen, zeer gevoelige verliezen bracht. Op het gebied der geitenfokkerij blijft Zeeland een leidende positie innemen. De belangstelling voor de verbetering van den pluimveestapel is zéér toenemende. De koop- en pachtprijzen der lande rijen zijn in deze provincie zuo lang zamerhand wel een 10 tot 20 pet. gedaald, doch de daling is nog steeds niet evenredig met de thans geldende rij zen der producten. Vooral bij ver- luring van kleiDe perceelen worden nog vaak te hooge prijzen besteed. Het blijkt nu, dat de Z. L. M. zeer juist heeft gedaan door te waarschuwen tegen het duure koopen en pachten. Het arbeidsloon was eind 1922 10 tot 25 pet. lager dan in 1921. Vervolgens kwam spr. tot de werk. zaambedenderMaatschappij,die op veler lei gebied actief was. Het ledental is volgens de mede- deeling van den voorzitter terug ge- loopen tot ruim 5800. Van vermindering is geen sprake op Schouwen en Duive land en Walcheren, het sterkst is zij op Zuid-Beveland en in den kring Axel. Als motief geldt veelal de hooge contribu ie, die echter shebts tusschen een paar centen en een paar dubbeltjes per week varieert en waarvoor men in het eer3te geval zou kunnen ver teereu een middelmatige sigaar, in het laatste een kop koffie en een glas bier per week. Rekening 1922. Door eene commissie uit den kring Tholen werd daarna geadviseerd tot goedkeuring der rekening over 1922 aanwijzend een nadeelig slot van f 437.50'/i- Vervolgens kreeg de heer J. C. Dorst, ccnsulent voor de plantenver edeling van de Friesche landbouw- maatschappij het woord voor eene inleiding over De aardappelcultuur in de Friesche kleibouwstreek. Spr. wees op de in Friesland ge volgde methoden, die afwijken van die op Tholen en waarvan toepassing of proefneming gewenscht zijn. Het land wordt geploegd op smalle akkers, zij zijn 225 a 250 c.M. breed en bieden ruimte voor 4 (soms 5) rijen planten. De vlak bolle ligging van het )and maakt o.a. dat in jaren van aardappel ziekte het bovenste gedeelte van den bouwvoor spoedig bevrijd is van het overtollige water, waardoor minder zieke knollen ontstaan. De meest geliefde voorvrucht is vlas met witte klaver als ondervrncht, die in het najaar of voorjaar wordt ondergeploegd. Veelvuldig wordt gebruik gemaakt van stalmest, terwijl onder de kunstmest stoffen ammoniak super (79) een belangrijke plaats inneemt. Verder heeft men op vele plaatsen zeer gun stige resultaten verkregen met kali- bemesting ook op zwaardere kleigron den. Zoowel vroege als late variëteiten worden algemeen voorgekiemd en wel in z.g.n. aardappelbakken, vervaardigd van latwerk zoodat er eenige op elkaar kunnen staan, die dan geregeld worden omgewisseld, om gelijkmatige kieming te verkrijgen. Tegen te hooge temperatuur en te veel vocht dient angstvallig gewaakt, aangezien dan lange teere spruiten ontstaan. Alleen wanneer men een snellen groei wenscht, worden de aardappelen wel eenige dagen in den koestal gebracht. Meestal worden de bakken voor het poten eenige dagen in het licht geplaatst, waardoor de kiemen sterker wordenjen bij het poten minder gevaar loopen voor beschadiging. De belangrijkste voordeelen van het voorkiemen zijn a. Vlugge, gelijkmatige opkomstb. Beschadigde knollen en knollen met zwakke of naaldvormige sprniten wor den verwijderd, waardoor reeds bij het uitpoten een soort seleotie plaats kan vinden. Ter voorkoming van aard appelziekte wordt veelvuldig gesproeid met Bourgondische pap (kopervitriool en watervrije soda), zulke ook bij eenigszins ongunstig weer. Reeds lang is men aan het ver edelen van het pootgoed bezig, vooral door keuring te velde en door ont smetting van het pootgoed, hoofdzake lijk tegen Rhizoetonia. De Friesche Mij. v. Landbouw houdt toezicht op het goedgekeurde product. Officieele ontvangst Vermelden wij nog dat DinsdSgavond om 7 uur de officieele ontvaDgst, van het Dagelijksch- en het Hoofdbestuur der Z. L. M. op het gemeentehuis plaats had, waar da heeren door den burgemeester van Tholen, mr. Diepen horst, werden verwelkomd, Mr. P. Dieleman dankte. Hierna werd het woord gevoerd door den kringvoorzitter de heer Stout- jesdijk. Hocfdbesfuursvergadering In de Hoofdbestuursvergaderiug, welke Dinsdagavond in de raadzaal its had en o.m. werd bijgewoond door de heeren Stevens, landbouw- consnlent, v. d. Plassehe, tuinbouw- consulent en Zwagerman, zuivelconsu- lent voor Z-eland, terwijl later ver scheen de heer I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw, deelde de voorzitter mede, dat een onderzoek is ingesteld naar de bezwaren betref fende uitvoering der vleeschkeurings- wethet hoofdbezwaar is het centra- liseeren der noodslachtingen, waardoor het voorwaardelijk goedgekeurd vleeseh ver beneden de waarde wordt verkocht. De opl,effing der kleine postkantoren heeft de aandacht van het dagelijksch bestuur. Gewezen is op de wenschelijk- heid om overal een Zaterdagmiddag- bestelling te nebben. Er zijn pogingen aangewend om te komen tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een bietenrooier. Mede werking is verkregen der centrale suikermaatschappij en van verschillende coöperatieve suikerfabrieken, terwijl ook het werktuigen-instituut te Wageningen zijn medewerking toezegde. Twee nieuwe meisjescursussen werden geopend, te Wolfertsdijk en 's Heer- AreDdskerke. De leerares, mej. Linden- bergh, gaat de maatschappij verlaten wegens huwelijk. Nog werd medegedeeld dat de ver schillende landbouw-organisaties als nog een onderzoek zullen instellen naar de werking van den zomertijd. Besloten werd den almanak als vroeger te blijven uitgeven, dus met garantie der Z. L. M. Tot lid van het Dagelijksch bestuur van de algemeene Keuringscommissie (gewassenkeuring) werd bij acclamatie herbenoemd de heer Iz. P. v. d, Weele te Colijnsplaat. Besloten werd na uitvoerige discussie tol aanhouding van de kwestie: op richting van een rechtskundig bureau. Op voorstel van dhr. W. Kakebeeke, Goes, werd besloten aan den minister een verzoek te zenden om te komen tot een verkorte procedure. Over de onderlinge brandverzekering zal binnenkort een rapport worden rondgezonden. In onderzoek is nog de. werking van een bepaalde onderlinge brandverzekering. Hierna werd de vergadering gesloten en vond een souper plaats in de socië teit „Non Semper," De Rijtoer. Na afloop van de vergadering had een intieme lunch plaats, waaraan met het dagelijksch bestuur eenige genoo- digden aanzaten, onder wie thans ook de Fransche gezant, de heer Charles Benoist, die des morgens te Bergen op Zoom was aangekomen en daar onder leiding van den heer Verliuden den oudsten Wethouder, o.a. een be zoek had gebracht aan de snperphos- phaatfabriek en de potaschfabriek. Tijdens den rijtoer waarop wijnader terug komen, werd halt gehouden te Poortvliet, te Slavenisse, teOnd Vosse- meer en bjj den watertoren te Scherpe- nisse, waar tijdens het bezoek een gedenksteen in den toren werd ont huld ter eere van den heer jhr. J. v. Vredenburch, uit dankbaarheid voor alles wat hij voor de waterleiding deed en nog doet. Een nieuwe richting? De Duitsche Rijkskanselier dr. Cuno heeft Zondag te Koningsbergen een rede gehouden, waarin hij feitelijk niets bijzonders zeide, maar waaruit de Fransche bladen ditmaal eens boning puren en geen ven|jn. Zoowel de In formation, de Figaro als 1' Europe Non-

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1