Hoe reinig ik snel mijn motorrijwiel? MOTORRIJWIELEN Diusdag 26 Juui 1923, 110 jaarg&Kig Onze Prijsvraag voor een BevelandschJubileumlied. feuilleton. Prins Petkoff's Huwelijk buitenland. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. N°. 74, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT Uitgave Nasus!. Vennootschap Goesche Courant ea jjit.eawBns Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. m Zij. die zich met ingang van 1 JULI 1923 top ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis Aan deze prijsvraag kan iedereen deelnemen, dus ook niet-abonné's dezer courant. Het lied moet aan de volgende eischen voldoen le. het moet drie verzen van 6—8 regels groot zijn, plus een refrein van 46 regels. 2e. het moet populair geschreven zijn, d.w.z. voor ieder begrijpelijk. 3e. het moet o.m. uiting geven aan de aanhankelijkheid der be woners van Noord en Zuid-Beveland aan het regeerend Vorstenhuis. 4e. het moet geschikt zijn om op muziek te worden gezet. Als prijs voor het beste lied stellen wy beschikbaar een zilveren medaille met inscriptie. De uitspraak geschiedt door een Jury, bestaande uit drie personen. Deze uitspraak is beslissend. Inzendingen moeten geschieden voor 8 -Tuli aan hat bureau der Goesche Courant in gesloten enve loppe met opschrift „Prijsvraag* en «w worden door ons aan de Jury over handigd. Op het lied moet een woord of motto worden vermeld, terwijl in een begeleidend briefje, eveneens gesloten, dit motto wordt vermeld met den naam van den inzender er bij. Inzendingen die aan bovenstaande voorwaarde niet voldoen, zullen onherroepelijk terzijde worden ge legd. Het bekroonde lied wordt het eigendom van de Goesche Courant. Alleen het bekroonde lied zal in de Goesche Courant worden afge drukt. Het ligt in de bedoeling om het bekroonde lied op muziek te doen zetten en tegen geringen prys be schikbaar te stellen. De uitspraak der Jury zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt, Ingevolge onze belofte, in het vorig nummer gedaan, willen we thans de namen der Jury leden he kend maken. Het is ons een genoe gen te kunnen melden dat we de heer en A. H. VAN DER PEEN (F. de Sinclair), S. J. TAMMINGA en mevr. M. PENNINGSSTOK MAN bereid vonden zitting te nemen in de Jury en zich te wil len beiasten met de moeilyke taak de keuring der inzendingen. De voorbereidende maatregelen voor de prijsvraag zijn thans ver richt. Het is nu de beurt van het publiek om aan 'twerk te gaan. Wij hopen dat er een stroom van liederen zal binnenvloeien en dat we als eindiesultaat een mooi, ADVERTENT LËN van 15 regel? f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt «e.eiaaa berekend. Familieberichte]» 1 10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeyersbedrflf. Advertentiën worden aangen uen tot 12 unr vocrmidri»<>. 59 DOOR ËFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Tegen het vallen vae den avond kwam de verpleegster den tuin in om hem te zoeken. „Het is afgeloopen," zeide zij met zachte stem. „Zij heeft niet meer ge- leden.ze is stil ingeslapen. Er waren absoluut geen krachten meer, mijnheer Vinsen. Ze moet zulke hevige pijnen gehad hebben, maanden lang, en ze heeft die met zulk een ongelooflijke geestkracht in stilte gedragen, dat haar kracht tot het laatste greintje doe op- geteerd was." Zij ging weer naar binnen en liet den jongen man alleen, want zij zag, dat hij diep ontroerd was. Pas een unr later verliet Vinsen het stille huis en begaf zich opnieuw naar het centrum frisch, eigen Bevelandsch Jubileum lied zullen krygen. Dat we zoo vlug en naar we meenen zoo gelukkig geslaagd zijn met de samenstelling eener Jury, achten we een gunstig voor teeken voor het welslagen van onze prijsvraag. Op hef hellende vlak. Het schijnt dat de bekende danseres Isedora Duncan er prijs op ste't geen natuurlijken dood te sterven. Zij wil sterven staande op eeu zeer hoogen brandstapel, terwijl vele ia het rood gekleede kinderen de Internationale zingen. In dit beeld kunnen we het huidige Europa herkennen, dat dansend op den brandstapel van egoïsme en materialis me dnchtig door de Franschen opgestookt den ondergaug te gemoet gaat en het is tenslotte niet onwaar schijnlijk dat, bij den chaos, dien we straks moeten krijgen als het met Duitschland heelemaal gedaan is, de bolsjewiki in een dolzinnig gebrul zul- len losbarsten. De Times ziet den toestand ook al donker in, en is zieh er volkomen van bewust dat, als Duitschland vernietigd wordt, de last voor Europa te zwaar zal worden, Jn het bezette gebied schijnt men over te zuilen gaan tot den wanhoops maatregel om de productie geheel te staken, om de Frenschen te verhinde ren met de in beslag nemingen voort te gaan. Naar de Vossische j Ztg. ver neemt zullen de mijnen en fabrieken voortaan hun behoefte zoo goed en zoo kwaad als dat gaat dekken uit de opgeslagen kolen en de productie zal tot het allernoodigste beperkt worden, d. w. z. tot een 30.000 ton dag, die in hoofdzaak naar de cokesovens zullen gaan. De rest is bestemd voor huisbrand. Op Amerika is een tijdlang de hoop gevestigd geweest, maar Amerika had blijkbaar geen tijd om zich met de Europeesche zaken te bemoeien, daar men het te druk met orders had. Hoe staat het thans met dit land De fin. corr. der N.R Ct. schrijft hier over het volgende De Vereenigde Staten hebben ge- du-ende het laatste jaar in een roes geleefd. De gansche achterstand van den oorlog moest worden ingehaald ieder werkte koortsachtig en onder nemingen van allerlei aard maakten in dit „selfsupporting" land een tijdperk van hoogen bloei door. Doch thans schijnt het alsof het einde van dit tydpewk in 't zicht is. Weliswaar is er r.og geen sprake van gebrek aan orders, doch de levendigheid is toch niet meer zoo groot, als drie of vier maanden geleden het geval is geweest. Hierbij zijn de invoeisaldi voor Maart en April gekomen ten bedrage van resp. 57 millioen dollar en 41 millioen dol lar. Op zich zelf zouden deze invoer- overschotten niet onrustbarend zijn geweest, omdat die bij normale ver houdingen op de een of andere wijze, als fabrikaten, wel weder geëxporteerd zouden kunnen worden en derhalve er van het aristocratische Londensche leven. Een ingeving, waar hij feitelijk geen reden voor kon vinden, bracht er hem toe prins Petkoff op te zoeken, Hij gaf zijn chauffeur bevel hem naar het hotel te rijden, waar de prins zijn intrek genomen had. Daar aangekomen, hoorde hij dat de prins dien avond een klein diner in het hotel gaf. Marcus Vinsen verlangde toen den secretaris van den prins te spreken, en toen deze verscheen, vroeg hij hem zijn kaartje aan den prins te willen brengen. „Ik zal den kamerdienaar van Zijne Hoogheid met uw kaartje naar binnen sturen," ontving hij ten antwoord, „maar ik betwijfel het, of u van avond wel ontvangen zal worden." „U zal me zeer verplichten, als u dat doen wilt," zeide Vinsen, terwijl hij den secretaris zijn kaartje overhan digde. Deze verdween en Marcns liep zenuwachtig de vestibule op en neer. Al spoedig kwam er een knecht naar hem toe. „Wilt u mij maar volgen, mijnheer." Een oogenblik later stond Vinsen in Een glanzend schoone machine is de trots van den berijder. Waar om zijn er zoovelen, die al maar doorjakkeren op vuile machines? Het reinigen is hun te tijdroovend. En toch is het van het hoogste be lang. Bij het reinigen kan men gebreken ontdekken en verheipen waardoor groote last op den weg wordt voorkomen en ook veel kosten bespaard worden. VIM is het speciale preparaat voor het snel reinigen van machines als de Uwe. Wanneer U er de proef mede neemt zult U versteld staan hoe snel U alle vernikkelde en geëmailleerde deelen glanzend heeft. ALOM VERKRIJGBAAR! FABRIKANTEN VAN TWINK EN LIFEBUOY. een kamer tegenover Boris Petkoff. Ds prins hield zijn ksartje nog in de hand en rookte een sigaar. Nieuwsgierigheid had er hem toe gebracht den man te ontvangen, dien Leah klaarblijkelijk zoo gaarne wilde vergeten. Hij was ervan overtuigd, dat Leah hem de geheele waarheid niet gezegd had en vond dit een welkome gelegenheid Marcus Vinsen te leeren kennen. Toen hem dus het kaartje overhandigd werd, zag hij over 't hoofd, dat het een zonderling uur was om iemand op te zoeken, en voldeed atfn het verzoek van den jongen man. Een oogenblik stonden zij zwijgend tegenover elkaar. Toen zeide de prins „Mijnheer Vinsen, waaraan ben ik de eer van uw bezoek verschuldigd „Ik ben de compagnon van Madame Ducheron, Uwe Hoogheid." „Ahzeide prins Petkoff, „een charmante vrouw en een buitengewoon verstandige vrouw, mijnheer Vinsen." „Dat was zij zeker en ook nog iets meer dan dat," antwoordde Vinsen rustig en ernstig. De prins keek hem aan. „Dus u brengt slecht nieuws?" Vinsen lachte sarcastisch. „Slecht nieuws i Zal het u leed doen te hooren, dat Rachel Ducheron dood is Zal haar dochter er een enkele traan om storten Prins Petkoff blies eeu wolk tabaks rook uit. „Dus madame Ducheron is dood." Toen veranderde hij van toon. „Waarom komt u naar mij toe, mijnheer Vinsen Waarom komt u mij die mededeeling doen, hoe droevig ze ook is. Welk belang heb ik bij die mededeeling „Dat weet ik niet," antwoordde Marcus, „maar mijn bedoeling is te weten te komen, waarom Leah Ducheron hier in Londen doorgaat voor een jonge Russin van hojge geboorte, de pupil van Prins Petkoff." „Monsieur," zeide prins Petkoff plotseling koud en hooghartig, „uw toon bevalt me niet." „Dat spijt me, antwoordde Vinsen, „maar ik kan hem niet veranderen. Nu u de zoogenaamde voogd is van freule Slivinski, alias Leah Dncberon, achtte ik het mijn plicht, u te komen mededeelen, dat haar moeder van avond gestorven is. Ik heb tweemaal getracht later toe kunnen hadden bijdragen den stand van de handelsbalans weder gunstiger te doen zijn. Hier echter ia het ernstige punf, Gelijktijdig toch met de stijging van de invoerejjfers is gebleken, dat de uitvoer naar Europa alneemt ln Maait, de cer-te maand van het invoerssld", waren de uitvoeren naar Europa 15.300,000 dol lar geringer dan in de ovi reenkomriige maand van 1922 en in April was de vermindering nog scherp, r, 26.000.000 dollar. Ligt hierin geen teeken voor de richting, waarin Amerika ten slotte de oplossing heeft te zoeken Men is weliswaar nog ver verwijderd van een algemeene opvatting, in dien zin, dat Amerika goed zou doen mede te werken aan het herstel van Europa, doch in toonaangevende bankierskringen begint het toch te dagen. Droog Amerika De groote Britsche stoomschepen naar droog Amerika hebben een ver zegelden voorraad sterken drank aan boord, voor de terugrei- bestemd. De niet verzegelde voorraad moest natuurlijk worden opgebruikt, vóór men in de Amerikaaneche territoriale wate ren, welke ook al droog zijn, kwam. Men heeft zijn uiterste best gedaan om dien voorraad op te krijgen en menigeen is ongetwijfeld niet in nuch- teren toestand over deze grens gekomen. Algemeen I.uldigdemen den regel om den drank liever in de maag,dan in haoden van de Amerikaansche douane te deponee- ren. Echter heeft de douane bevel ont vangen den verzegelden voorraad in be slag te nemen, zoodat de thuisreis zal moeten worden aanvaard zonder dat de mogelijkheid voor diverse oorlammeren open staat. Over deze zaak zal eeD beslissend rechtsgeding worden gevoerd. Een aanslag op den Engelschen staat? Een te Belfast verschijnend blad geeft een verhaal over een revolutie welke Iersehe rebellen zouden trachten in Londen op touw te zetten. De beweging zou worden aangevan gen met vernietiging van het paleis van den Britschen koling, het bekende Buckingham Palace, dat zou worden in de lucht geblazen hoe meer menscben- levens hierbij verloren waren gegaan, des te aangenamer zou dit den rebellen zijn geweest. Daarna zouden de rebellen pogen het treinverkeer lam te leggeu. Vervolgens zou men trachten in de Britsche hoofdstad zulk een verwarring te verwekken, dat de bevolking van Engeland uit louter afschuw Ierland aan de „republikeinen" zou geven. Maanden lang waren de plannen voorbereid. Vrouwen van Sinn Feiners hadden overal de gebouwen en empla cementen, waarop een aanval zou wor den gedaan, nauwkeurig in oogenschouw genomen. Gelukkig hebben de detectives van Scotland Yard dit plan verijdeld. Hef Belgische Hoogeschool- vraagstuk Volgens een officieuse meedeeling zou, naar de N. R. Crt. meldt, de formule ten aanzien van de Gentsche universiteit, waarop het nienwe kabinet gevormd zou worden, als volgt luiden: Art. 1 zal het beginsel vas.leggen uw pupil op te zoeken, om haar in te lichten omtrent den toestand van haar moeder. Zij is zoo dwaas geweest mij niet te willen ontvangen, vermoedelijk denkende, dat zij zich, nu ze ouder uw machtige bescherming staaf, wel kon permitteeren vijanden te maken. Ik zal het zeer op prijs stellen, als uwe Hoogheid zoo goed wil zijn freule Slivinski, anders gezegd Leah Ducheron, mede le deelen, dal zjj er zeer ver keerd aan heeft gedaan mij tot haar vjjand te maken, want nu haar moeder dood is, is haar positie geheel veranderd. Dit was het doei, waarmee ik van avond hier ben gekomen. Nu ik uwe Hoogheid heb gesproken en me van mijn plicht heb gekweten, is er geen reden, waarom ik u langer op zou houden." Hij boog en ging naar de deur, en Petkoff deed geen poging om hem tegen te houden. Zijn voorhoofd rimpelde zich. Het bericht, dat Rachel Ducheron dood was, ontroerde hem niet, (hoewel hij altijd sympathie had gehad voor de hard werkende vronw met haar schï&n- der brein en helder verstand), maar het bracht voor de toekomst groote moeilijkheden mee.( Wordt vervolffd>)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1