N°. 78. Zaterdag 28 Juni 1928. Prins Petkoff's Huwelijk A. J. P's ROMA-PUDDING 110 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. HET BEVELANDSCH JUBILEUM-LIED. FEUILLETON. smaakt als r o o m. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam!. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIEN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iwtemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeawens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiëu worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Zij, die zieh met ingang van 1 JULI 1923 op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis Voor de viering van het jubileum van de 25-jarige regeering van onze Vorstin zijn overal in den lande reeds voorbereidingen getroffen. Ook op Zuid- en Noord-Beveland is tnen daarin niet achtergebleven en wie de gehechtheid van de bevolking dezer eilanden aan het huis van Oranje kent, zal zich niet ODgerust behoeven te maken over het enthousiasme waar mee deze herdenkingsfeesten zullen worden gevierd. Zooals hekend, is het de wensch van Hare Majesteit, dat deze festivi teiten zieh niet zullen kenmerken door overdadigheid of geldverspilling,; De tijden zijn er niet naar en bovendien wordt de welgemeendheid van een ge- lukwensch of het geven van een ge schenk niet afgemeten naar den woorden- omhaal of de kostbaarheid, maar naar de hartelijkheid, die daaruit spreekt. Onder de verschillende manieren, waarop het volk van zijn gevoelens ten opzichte van het regeerend Hnis zal getuigen, behoort in de eerste plaats het lied, dat bij die gelegenheid zal worden gezongen. Wij kunnen daarbij als een gelukkig verschijnsel in aanmerking nemen, dat de volkszang zich in de laatste jaren in steeds ruimer kring heeft veredeld. Daartoe hebben vooral meegewerkt de zangvereenigingen en koren, die door hnnne openbare uitvoeringen aan het publiek hebben getoond, wat onder zingen is te verstaan. Natuurlijk kan daarom nog niet worden verwacht, dat de zich verma kende" menigte liederen in twee of drie stemmen spontaan zal ten gehoore brengen. Het lied van de straat zal altijd een eenigszins ander karakter moeten hebben, wanneer het, zooals tnen dat noemt//er in zal gaan". Vooral in het refrein moet een pak kende melodie in aansluiting aan den den tekst voorkomen. Ook in Zeeland zijn in de laatste jaren een paar voorbeelden te vinden ven volksliederen, die algemeen bekend zijn geworden. Wij denken b.v. aan het Zeeuwsche Volkslied en hetZeeuwsch- Vlaamsche lied, dat ten tijde van de Belgische bedreiging ontstond en overal aan den overkant is gezongen. Wat wij noodig hebben is een lied, dat uiting geeft aan de gevoelens der Bevelanders, bij gelegenheid van het jubileum van Hare Majesteit Wil- helmina. 58 DOOE EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Met groote belangstelling sloeg bij zijn jongen reisgenoot voortdurend gade. De zeldzaam mooie natuur scheen een groote bekoring op diens omsluier den geest uit te oefenen.. Soms- hij als betooverd stil bit de natuurtaferelen. Aan den andêrenTSïï^^ïft scheen de weelde, waarmee Sir Clarence zich omringde, hem eenigszins te hin deren, waaruit zijn pleegvader opmaakte, dat hij een bezig leven had gehad en geen leeglooper geweest was. De manier, waarop hij een paard besteeg en bereed, bewees, dat hij een nitstekei.il ruiter was, en deed vermoeden, dat hij wel licht in militairen dienst was geweest. Zeer zeker was hij een bijzonder knappe verschijning en de peinzende half melancholieke uitdrukking van zijn oogen verhoogde de aantrekkelijkheid van zijn uiterlijk. Het amuseerde Sir Clarence te bemerken, hoe de vrouwen zieh voor Arthur interesseerden. Zij schenen te raden, dat hij behoefte had Wij hebben gemeend, dat de beste kans om daarin te slagen zou zijn, bet heele publiek daaraan te laten deel nemen. Er zijn overal en zeker onder de Bevelanders, menschen te vinden, bij wie een verborgen dichtadei stroomt. Hun talent komt niet altijd in druk, maar zoo nu en dan wanneer zij zich daartoe geroepen voelen, komt er een ied voor den dag, dat, vooral wat begrijpelijkheid en eenvoud betreft, ver staat boven menig product van mo derne zoekerij. Om dat te begrijpen behoeven we niet verder te gaan dan het dezer dagen in ons blad afgedrukte bekroonde volkslied, dat in de oogen van drie vooraanstaande inlellectueeien het meest geschikte uit 125 ingezonden liederen was. Gelukkig is nog te rechter tijd door intrekking van hun genomen keuze ons de moeite bespaard om dit voor een eind-examen H.B.S. zeergeschikte taalkundig raadsel, als volkslied te moeten zingen. Een dergelijk lied wenschen wij niet en diegenen, die door ons zullen worden aangezocht om de inzendingen te beoordeelen, zullen daarmee in de eerste plaats rekening houden, dat het in begrijpelijke taal is uitgedrukt. Om nu te komen tot wat wij ons voorstellen, heeft de direelie van de Goesche Courant besloten een Prijsvraag uit te schrijven voor 'n Bevelandsch Jubileumlied Aan de prijsvraag kan iedereen deelnemen, dus ook niet-abonné's dezer courant. Het lied moet aan de volgende eisehen voldoen le. het moet diie verzen van 68 regels groot zijn, plus een refrein van 46 regels. 2e. het moet populair geschreven zijn, d.w.z. voor ieder begrijpelijk. 3e. het m jet o. m. uiting geven aan de aanhankelijkheid der bewoners van Noord- en Zuid-Beveland aan het regeerend vorstenhuis. 4e. het moet geschikt zijn om op muziek te worden gezet. Als prijs voor het beste lied stellen wij beschikbaar een zilveren medaille met inscriptie. De uitspraak geschiedt door een Jury, bestaande uit drie personen, wier namen in een volgend nr. zullen worden bekend gemaakt. Deze uit spraak is beslissend. Inzendingen moeten geschieden voor 8 Juli aan het bureau der Goesche Courant in gesloten enveloppe met opschrift ,/Prijsvraag" en worden door ons aan de Jury overhandigd. Op het lied moet een woord of motto worden vermeld, terwijl in een begeleidend briefje, eveneens gesloten, dit motto wordt vermeld met den naam van den inzender er bij. Inzendingen die aan bovenstaande voorwaarde niet voldoen, zullen onher- aan sympathie. Het leven in de bergen is des zomers zeer aangenaam tal van eerste families zijn er vereenigd en de komst van Sir Clarence Roekwood en zijn knappen pleegzoon was een ge beurtenis van gewicht. Sir Clarence bemerkte echter, dat Arthur zelfs voor de mooiste meisjes onverschillig was, hoezeer ze ook gereed waren om met hem te flirten. Wat hem echter levendige belang stelling inboezemde en zijn blik ver helderde, was het voorbijtrekken van een troep soldaten, het spelen van het militaire muziekcorps, het zien van een cavalerie-officier. Ook scheen hij het liefst over militaire onderwerpen te 'reken en legde daar steeds groote langstelling voor aan den dag. Soms zonderde hij zich 's avonds van het gezelschap af tn zat hij alleen, zijn starenden blik strak gericht op den Jndischen hemel. Dan waren zijn wenkbrauwen pijnlijk samengetrokken en zijn oogen hadden een uitdrukking, alsof zij iels vreeselijks zagen, en Sir Clarence wist dan, dat hij trachtte door te dringen in het verleden. En toen, onverwacht, werd op zekeren dag de sluier opgeheven. Het was één enkel woord, dat het wonder verrichtte De mail uit Engeland was aangekomen, en Sir Clarence zat zijn brieven te lezen. Het deed hem pijn den droevigen blik te zien in de oogen van zijn jongen vriend, toen deze de brieven zag. roepelijk terzijde worden gelegd. Het bekroonde lied wordt het eigen dom van de Goesche Courant. Alléén het bekroonde lied zal in de Goesche Courant worden afgedrukt. Het ligt in de bedoeling om het bekroonde lied op muziek te doen zetten en tegen geringen prijs beschik baar te stellen. De uitspraak der J ury zal zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. Vulkanische uitbarstingen Ditmaal bedoelen wij letterlijke en geen figunriijke vulkanische uitbarstin gen. In Italië zijn de Etna en de Vesuvius in werking en uit Honoloeloe, de hoofdstad der Sandwich-eilanden en de stad der songs komen eveneens berichten dat een tweetal vulkanen teekenen vertoonen dat het spoedig tot een uitbarsting zal komen. Er schijnt dus something wrong in de ingewanden der aarde te zijn. De lavaslroomen van de Etna hebben thans een negental steden en dorpen verwoest. Behalve de reeds vermelde zijn Eequasorgente, Piansfelice, en Con- tradaosanoca overstroomd, terwijl Giarre thans ter verwoesting opgeschreven schijnt. De lavastroom schuift over een front van 1 K.M. verder. Er zijn meer dan 30,000 menschea dakloos en de stad Catania is overstroomd door wel honderdduizend vluchtelingen. Geluk kig zijn de uitbarstingen niet onver wachts gekomen. Persoonlijke onge lukken hebben hierdoor gelukkig niet plaatsgehad. Wanneer de gloeiende lavastroomen de dorpen bereiken, zijn deze geheel verlaten en alleen mate- rieele schade wordt aaDgericht. Aan de „Tel." ontleenen wij nog het volgende Volgens de laatste berichten zijn de gehuchten Cerro en Catena geheel door de lava bedolven. De inw.ners van Cerro hadden nog loopgraven aangelegd in de hoop, daardoor den stroom in een andere richting te kunnen leideD, doch hun pogingen waren vergeefsch. Zonder ophouden blijft een dichte aschregen vallen. Uit den hoofdkrater stijgt een dikke rookzuil op, die ver in den omtrek is waar te nemen. Het lot van Linguaglossa schijnt nog steeds onzeker. Gemeld wordt echter, dat de stad op het oogenblik geheel door de kokende lava omringd is. Van tijd tot tijd schijnt de lava tot rust te komen en lijkt het alsof zij zal stollen, maar dan breekt de korst weer open en opnieuw spuit dan de gloeiende massa uit de openingen en stroomt verder. Ook worden gedurig hevige ontploffingen gehoord. De schade, welke aan het land is „Hier zijn couranten uit Engeland, Arthur", zeide hij. Mijn zuster zorgt altijd, dat ik op de hoogte blijf van wat er in 't vaderland gebeurt, als ik aan 't zwerven ben. Zij is zoo goed en hartelijk, je zult zeker van haar houden, lk besef nooit sterker wat Margaret voor me is, dan als ik weg bei uit het land." De jonge man stond daar met de couranten in zijn hand. Zijn gezicht was plotseling vaalbleek geworden, zijn oogen werden groot, z\jn lippen beefden. Sir Clarence schriktehij voelde, dat er een crisis op handen was, stond haastig op en ging naar hem toe. Terwijl hij dat deed, vielen de cou ranten op den grond en een heesche, trillende stem zeide „MargaretMargaret, O, mijn God 1 Nu herinner ik me alles!" XX. Marcus Vinsen had zijn intrek ge nomen in het oude huis te Highgate. Hij ging 's morgens een paar uur naar zijn eigen kamers en naar de zaak in de stad, om eenige dringende zaken af te doen, die Madame Ducheron nog met hem besproken bad, toen zij den laatsten keer bij elkaar waren geweest. In de zaak wist nu iedereen dat „Madame" ernstig ziek was en allen zonder onderscheid waren onder toegebracht is enorm. Geheele bosschen zijn verdwenen. Een aschlaag van twee centimeter dikte bedekt het land en de wegen en geeft door haar zwartheid den indruk van een groot rouwkleed, dat over het land is uitgespreid. Het is ontroerend om te zien, hoe de boeren blijven weigeren hun wonin gen te verlaten totdat zij er op het laatste oogenblik door de lava toe ge dwongen worden. Dan trachten zij te redden, wat er nog te redden valt. Giarre ligt aan den voet van den Etna. De stad wordt veel door toe risten, die (len Etna wenschen te be klimmen bezocht. De plaats telt 13.000 inwoners. Linguaglossa, dat ongsveer 15.000 inwoners telt, ligt thans geheel ver laten. In het jaar 1566 werd Lingua glossa door hetzelfde lot, waarmede het nu bedreigd wordt, getroffen. Castiglione ligt wat hooger dan Linguaglossa. Het telt 12.000 inwoners. Wat den Vesuvius betreft, op het plateau tusschen twee uitloopers, de Monte Rosso en de Monte Roaello heeft zich een soort „waterval" van lava gevormd, die over een hoogte van tweehonderd meter loodrecht in het dal daalt. De valuta-kwestie in Duifsehland. De bekende groot-industrieel Btiick- mann schrijft in het Berl. Tagebl. dat de Franscheii de milliarden, die hun in het Roergebied in handen vallet), gebruiken om op buitenlandsthe beur zen den markkcers kunstmatig te druk ken. Hij wijst voorts op het gevaar van den verkoop op groote schaal van Duitsche nijverheidsaandeelen, die voor een niet gering deel naar Frankrijk gaan en zegt: „Als het den Franschen gelukt tijdens den strijd van het scha- devergoedingsvraagstuk nog enkele malen een kunstmatige mark-crisis te verwekken, zal de kwestie van econo mische aamenwerking ten gunste der Fransche nijverheid beslecht zijn, voor de schadevergoedings-onderhandelingen nog begonnen zijn. De machthebbers te Parijs hebben er mitsdien groot be lang bij de onderhandeliigen over net Duitsche memorandum zooveel mogelijk op de lange baan te schuiven." Hef goudloon in Duifsehland. De vertegenwoordigers der groote vakorganisaties en de rijkskanselier zijn bet over de volgende regeling van het goudloon eens geworden In alle bedrijven zal een nieuw, vast grondloon worden bepaald. Voorts komt er een veranderlijke duurtebijslag, die volgens het nieuw indexcijfer zal wor den bepaald. Maatregelen zijn getroffen om zoo spoedig mogelijk de berekening van het nieuwe indexcijfer mogelijk te maken, Voorts heeft dr. Cuno in den Rijks dag een belangrijk succes te boeken gehad door van alle partijen vas Duitsch-nationaal tot sociaal-democraat den indruk van dat treurige nieuws Want hoewel Rachel Ducheron streng was en de uiterste plichtsvervulling eischte, was ze ook steeds rechtvaardig en niet karig in 't beloonen van ijver en toewijding. Madame Pauline, de eerste coupeuse, had tranen in haar oogen, toen zij met Marcus sprak. „lk kan het niet gelooven, dat we haar waarschijnlijk nooit meer hier zul len zien," zeide zij ,,'t is te vreeselijk Ik kan aan niets anders denken en heb nergens hart voor op 't oogenblik." Zij strekte even met een gebaar van wanhoop haar handen uit. „En toch is er zooveel te doen, zooveel En de menschen zijn zoo veeleischend. En niemand erger dau Lady Torrington. Ze was hier gisteren nog heel laat in den raiddag, 't was haast zeven uur. lederen keer dat ze komt, is haar hu meur erger, geloof ik. En als iemand tevreden moet zijn, moest zij het wezen. Zij geeft, geloof ik, om niets dan om geld, en haar dochter krijgt nu zooveel, dat ze nu toch werkelijk wel tevreden kan zijn Wanneer heeft het huwelijk plaats?" „Over een paar dagen. Het spijt me toch zoo voor dat arme kind," zeide Madame Pauline. „Zij ziet er uit als een geest, en ze was voor dien tijd zoo frisch en blozend en zoo opgeruimd, 't Was een genot om naar haar te kijken! Ze is nu to- instemming te verwerven op het voor stel inzake de broodverzorging voor 1924 door middel der gedwongen lee— ning. Hierdoor is het hoofdvoedsel voor de bevolking verzekerd zonder dat financieele operaties noodig zijn of een verdere daling van de mark een na— deeligen invloed kan uitoefenen. Uif hef bezeffe gebied. Te Wetter hebben, naar de N. R. Ct. meldt, de Franschen alle spoorweg arbeiders in hechtenis genomen. Te Langendrehr bevinden zich 30 man reeds eenige dagen in de wachtkamer van het station in hechtenis. Men ver moedt, dst het er om te doen is druk op de menschen uit te oefenen, opdat zij in dienst treden van het Fransch- Belgisch spoorwegbeheer. Bij een boer te Kelkum zijn 10 000 centenaar producten in beslag genomen. De boer zelf is in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van overtreding van de verordening welke het vervoer verbiedt van de producten, welke de Franschen voor in beslag genomen verklaard hebben. De Engelsche reederijen en die Amerikaansche drankwet. Het stoomschip Olympic van Je Whitestar is vertrokken van Southamp ton naar New-York met een hoeveel heid sterken drank, verzegeld, afgesloten in een afzonderlijke ruimte, met het doel de zegels te verbreken en den sterken drank te gebruiken wanneer het schip op de terugreis driemijlsgrens van Amerika voorbij is. De Maat» schappij meent deze gedragslijn te kunnen volgen nu de berichten uit Amerika duiden op een verzachting in de toepassing van de drankwetbe palingen. Bezuiniging in België. In verband met de huidige regee- ringscrisis, schijnt men in sommige politieke kringen door een reorganisatie der departementen te willen bezuinigen. Volgens het plan zou het departement van economische zaken verdwijnen, het departement van arbeid en nijverheid, Da toevoeging van landbouw, voortaan departement der productiemiddelen heeten, koloniën bij buitenlandsche zaken komen en een departement der verkeersmiddelen worden opgericht dat zoowel de spoor- als de waterwegen, de rijksbanen, buurtspoorwegen enz, zou omvatten. Dank zij deze wijziging zou het aantal ministers van II op 8 worden verminderd. De balans. De Belgische socialisten hebben een aanplakbiljet verspreid onder den titel „Het kabinet Theunis is gevallen", waarin zij de balans van het afgetreden ministerie opmaken. Toen het optrad, zegt het biljet, kostte een pond ster ling 55 franken, nu 85, de prijs van een kilo brood was 90 centimes, nu 1.25, van een kilo suiker 2, nu 4 franken. taal veranderd maar wel is ze altijd even zacht en vriendelijk. Het tegen overgestelde van haar moeder Kent u dien priss met wien ze gaat trouwen „Van aanzien," zeide Vinsen, „maar ik heb veel van hem gehoord. Hij is een ellendeling." „Och hemel 1 Als dat arme kind dan maar niet ongelukkig wordt 1" zeide madama Pauline met oprecht medelijden. „Haar moeder heeft natuurlijk ge hoord wat ik gehoord heb," antwoordde Marcus, „en dus kunnen ze vooruit weten, wat haar te wachten staat." Hij reed naar Highgate terug en dicteerde daar geruimen tijd brieven aan een typiste, die hij had laten ko men daarna bracht hij eenige uren in den tuin door, den meesten tijd roo- kend onder de hooge boomen wandelend. Hij had den moed niet om naar oe ziekenkamer terug te keeren. Het kostte hem een ontzaglijke zelf beheersching om niet naar Leah te gaan, haar des noods met geweld mee te nemen en naar haar stervende moeder te brengen. Het was de gedachte aan die moeder, die hem tot blijven dwong, toen hij wist, dat Rachel Ducheron 't hem nooit zou hebben vergeven, als hij de belofte, die zij van hem had geëiseht, hs.d (Wordt

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1