Gebruik steeds een strijkijzer, nooit een heet 3°. 71. Dinsdag 19 Juni 1928. 110 jaargang. Prins Petkoff's Huwelijk BUITENLAND. FEUILLETON. Financieeie Berichten, Sta ten-Generaal. Binnenland, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE tt Uitgave Naaml. Venoootsca.fi Öoesche Conrsnt Üffipiö? en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrill ADVBRTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent» Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Koss' Drukkers- en Uitgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nur voormiddag. Z\j, die zich met ingang van 1 JULI 1923 op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN Er is op 't oogenblik een periode van windstilte. Het nieuwe Dnitsche aanbod is in zee. Poincaré heeft te kennen gegeven dat hij, alvorens le onderbaudeien, eerst het lijdelijk ver zet wenscht gebroken te zien. Enge land beeft belangstellend te Parijs geïnformeerd, wat Poincaré verstaat onder lijdelijk verzet en welke contra prestatie hij zou stellen tegenover een eventueel opgeven van dit verzat door Duitschiand. Deze vragen schijnt Poincaré bij- zonder lastig te vinden, hij is aithans nog bezig met het uitbroeden van een j antwoord. Die vragen zijn inderdaad ook moeilijk. De „Kölnische" citeert ten bewijze hiervan een artikel uit de „Deutsche Bergwerkszeitung", die vraagt hoe Poincaré meent dat bet lijdelijk verzet zou kunnen worden gestaakt. „Zouden misschien de spoorweg-, dou ane- en postbeambten bereid moeten zijn in Eranschen dienst te treden Zouden de mijnen opnieuw de kolen- opslagplaatsen voor de Eranschen moe ten vullen Zouden de mijneigenaren de kolenbelasting aan de Eranschen moeten afdragen, ofschoon slechts het Kolensyndicaat daartoe de bevoegdheid bezif, of zou de regeering het syndicaat daartoe instructies moetjn geven en daardoor bij voorbaat in een nieuwe prestatie moeten toestemmen, welke het thans bestaande scbadevergoedingspro- gram geenszins eischt? Zouden de industrieele ondernemingen uitvoer- belastingen en douanegelden aan de Eranschen moeten afdragen, en zou ten slotte de regeering in een oproep aan de Roerbevolking deze moeten ver zoeken den Eranschen vriendschappe lijke gevoelens toe te dragen, hun bereidwillig van haar schaarschen goede renvoorraad af te staan Uit deze vragen blijkt reeds de strekking van Pointaré's eischen, en tevens dat ze niet te vervullen zijn." De „Bergwerksztg." verzekert dan ten slotte dat de rijksregeering althans bij de arbeiders aan de Roer geen succes zou hebben als zij hun gelastte het lijdelijk verzet te staken, voordat de bezetting ongedaan is gemaakt. De mlnisfercrisis in België. 2 Het kabinet-Theunis beeft ontslag gevraagd, daar de Senaat een bemid delingsvoorstel-de Brocqueville i.z. de vervlaamsching der Gentsche universi teit Jeen voorstel dat den Vlaamsch- gezioden geensziis beviel heeft verworpen. Echter is Theunis zeiven opgedragen een nieuw kabinet te con- strueeren en op enkele uitzonderingen na zal de oude bemanning wel weer 56 DOOR EEFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Het leven aan boord van een groot stoomschip wordt langzamerhand een. tonig, ondanks de veelvuldige pogingen tot amusement en vroolijkheid. En allerlei bijzonderheden het voorbijgaan van een ander schip, het signaleeren, de draadlooze telegrammen, het gezicht van een school bruinvisschen, die over elkaar rollen en tuimelen in het don kergroene water, of wel een klein visschersbootje dat rustig door den grooten oceaan zeilt, is genoeg om de passagiers allen naar de railing te brengen, zoo verlangend is iedereen aan boord naar afwisseling. Znlk een afwisseling had op een warmen morgen al de passagier, van een der groote mailbooten naar Bom bay op het promenade-dek bij elkaar gebracht. Het nieuws was van mond tot mond gegaan, dat de man op den worden aangemonsterd. Een ingrijpende verandering in de regeering wordt met het oog op den internationalen toestand niet wenschelijk geacht. Deze gebeurtenissen zullen er wel niet toe medewerken dal het Vlitain- sehe onirorslteitsvraagstnk spoedig zijn beslag zal krijgen en de konink lijke belofle, aan den lJzer gedaan, is noï altijd niet vervuld. Het Laatste Nieuws waarschuwt tegen een anti-Vlaamsche regeering en I schrijftj wil men regeeren legen de I VlamingeD, dan komt de Kameront binding in het verschiet, en dat het er bij de verkiezingen heftig zou toegaan, indien deze gebeuren moet, zonder dat, de Vlaamsche hoogeschool-kwestie opgelost is, laat zich gemakkelijk be grijpen. De Vlamingen zijn w;l ge duldige raenscben, maar daarom hebben zij nog geen slavenzie1. In elk geval zouden de huidige ver wikkelingen zich niet voorgedaan heb- beD, indien men onmiddellijk na den wapenstilstand met breed gebaar en ruim gemoed aan de Vlamingen mins tens de hoogesehool gegeven had, waarop zij redht hebben en zooals zij die willen. Dit ware oneindig nuttiger geweest vi or den binnenlandschen vrede in België dan die herhaalde uitbarstingen van laster, en aantijgingen, die tegen de groeiende macht van den Vlaam- schen volkswil torh niets vermogen. De Balkan- StamboeliÏBkl, de tengevolge van de staatsgreep afgezette Bulgaars die dic tator, is Donderdagmorgen, toeu hij per auto door de overwinnaars, aan welke hij zich had overgegeven, werd vervoerd, door een troep van zijn boe ren ontzet. Bij de daarop plaatshebbende achtervolging vond een vechtpartij plaats tusschen de troepen der nieuwe regee ring en de boeren, waarbij Stamboeli- iski werd gedcad. Stamboeliïaki, die van dorpsonder wijzer parlementslid werd, was een man van groote onverschrokkenheid. Toen koning Ferdinand in het begin van den oorlog, voordat Bulgarije de zijde van Duitschiand en de Donau- monarchie koos, de leiders van de oppositie tot zich riep, om hun meening te hooren, waarschuwde Stamboeliïski hem op ongezouten wijze voor zijn voornemens, waarop Ferdinand hem toebeet„Denk om uw hoofd Stam boeliïski antwoordde „Om mijn hoofd behoeit u geen zorg te koesteren, pas maar op het uwe, als gij den oorlog verliest De nieuwe regeering heeft over dezen gang van zaken baar leedwezen betoond, maar toch met een zekere verademing gemeld dat het nu rustiger in 't land is. T Begint tijd te worden. Servië, dat niet erg gerust is over de vriendschap pelijke gevoelens van de nieuwe regee ring, heeft aan de grens reeds troepen geconcentreerd. Zdé vrede zóó oorlog, 't Gaat op den Balkan wanordelijk toe. Het tot dusverre zoo halsstarrige en oorlogsgezinde Griekenland wil nu in eens een afzonderlijken vrede sluiten uitkijk iets vreemds in de verte op de golven had zien drijveD, en kijkers en telescopen waren druk in de weer, om te zien of dat „vreemde" ook nader te definieeren zou zijn. Eerst was het algemeen oordeel, dat het zwarte vlekje, dat al nader en nader kwam, eenvou dig afval was, door het een of andere schip overboord gegooid, maar lang zamerhand kon het voorwerp ietwat nader worden opgenomen, en toen ging plotseling een gegons van opgewonden heid door de menigte, want van meer dan één kant werd geroepen„Een vlot, en er zijn menschen opl" De opgewondenheid werd hoe langer hoe grooter, toen het bevel gegeven werd achteruit te laten slaan, en het enorme schip zijn snelle vaart matigde, terwijl intusschen een boot werd neer gelaten en bemand met een zestal matrozen, bij wie zich een scheeps dokter voegde. De zee was kalm en de boot gleed vrij rustig over de golven naar het vlot, waarop men nu een paar gestalten kon onderscheiden, die hulpeloos uitgestrekt lagen. De teerhartigen onder de passagiers wendden zich af met tranen in de oogen en een rilling van ontzetting. De gedachte dat de hulp te laat was gekomen was zoo vreeselijk, maar velen ook bleven de kleine boot op haai Bespaar U zelf en Uw kleeren het harde wrijven. De wollen vezels zijn bedekt met kleine schubbetjes net ais vischschubbetjes, welke door hard wrijven vernield worden. Wasch zorgvuldig in LUX, dan goed uitspoelen en plat te drogen leggen. lui; DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en LIFEBUOY. met Turkije en het heeft den geallieer den, die zelve met Turkije nog niet gereed zijE, groote moeite gekost om het daarvan af te bteegen. De Hanzebanken. De Hanzebanken (banken van den R.K. georganiseerden middenstand) te 's Bosch en te Utrecht hebben sursé ance van betaling aangevraagd. Daarentegen gaf de Hanzebank in het Bisdom Haarlem naar de Tel. meldt aau hare leden kennis, dat zij „rustig" voortgaat. Deze bank Btrekt hare werkzaamhe den uitsluitend uit over de provinciën Zuid- en Noord-Holland (behalve bet Gooi) en de Zeeuwsche eilanden. De Bank is, naar de deskundigen, bank- en Hanzebeetuur verklaren, ten volle in staat aan de normale terug vragingen en de noodzakelijke crediet- behoeften te blijven voldoen, Door de Hanzebank te 's Hertogen- boseh is de volgende circulaire ver zonden reddingstocht met gespannen aandacht volgen en namen den kijker geen oogen blik van de oogen. Toen na een korte rust de machtige machines hun werk hervat hadden, werd over de geheele kleine wereld, die in het groote schip bijeen was gebracht, de aangrijpende gebeurtenis besproken, en iedereen wist, dat van de drie roerlooze gestalten, die op het zwakke vlot waren uitgestrekt, slechts een nog een vonkje van leven in zich had, en dat vonkje was zoo flauw, dat de dokters bang waren, dat het voor den avond uitgedoofd zou zijn. Er was geen enkel spoor, dat er op wees, vanwaar de drie schipbreuke lingen gekomen warenhet vlot was aan boord geheschen en iedere plank, ieder touw was vergeleken, maar te vergeefs. Een van de beide doodeu was een vrouw. Zij was klaarblijkelijk overvallen door de noodlottige cata strophe, want zij was in nachtgewaad maar er waren geen letters op de enkele kleedingstnkken die zij droeg, die later tot een mogelijk bewijs van identiteit zouden kunnen leiden. De tweede doode was een matroos. Zijn kleeren zonden wellicht later eenig licht kunnen verspreidenmaar alle hoop om te hooren wat er gebeurd was, was gevestigd op den derden Dezer dagen zal door de Regeering worden ingediend een wetsvoorstel, ten doel hebbende steun te verleenen aan het Katholieke Middenstandscrediet in een nog nader vast te stellen vorm. Deze maatregel zal genomen worden om aan eventueele moeilijkheden tege moet te komen. Ten gevolge van de ongekende malaise, waaronder bet be drijfsleven in ous land, speciaal het industrieele leven in de zuidelijke pro vinciën gedrukt gaal, waren beduidende verliezen niet te vermijden. De geleden eu verdere risico's maken het noodig dat ouze instelling aan eene reorgani« satie worde onderworpen. Mede in ver band hiermede hebben wij het noodig geacht surséance van betaling aan te vragen en zullen onze kassen vanaf Maandag (heden) gesloten zijn. Wij vertrouwen nochtans dat bovengenoemde reorganisatie zoodanig zal kunnen worden doorgevoerd dat zij zoowel crediteuren als debiteuren bevrediging brengen zal. Uit het bovenstaande blijkt dat de Hanzebank in het Bisdom Haarlem drenkeling, den «roten bewusteloozen man, wien de dokters op dat oogen blik allen bijstand verleenden, dien wetenschap en ondervinding mogelijk maakten. Onder de passagiers behoorde ook een zeer bekend persoon, een schrijver, een gewezen politicus, een man van fortuin. Deze heer" stelde 't grootste belang in den toestand van den armen drenkeling, die slechts van den dood gered scheen, om hem opnieuw te vinden. Sir Clarence Rockwood genoot bepaalde voorrechten aan boord, en zoo werd hem ook toegestaan de beide dooden te zien en een blik op den eenigen overlevende te werpen. Zijn veronderstelling, dat de ongel ukkigen wellicht aan boord van de „White Castle" zouden zijn geweest, wier tra gische ondergang iedereen nog zoo versch in 't geheugen lag, werd eerst niet gedeeld door den gezagvoerder en de officieren. Het feit dat het vlot zoo ver va» de plek van het onheil opge pikt was, scheen die theorie onaan nemelijk te makenmaar na eenigen tijd veranderden de gevoelens. Naar de uitdrukking op het gezicht van de dooden te oordeelen en naar de uitputting van den man, die ter nauwernood nog leefde, maakten de dokters op, dat er verscheidene dagen waartoe o.or. de fi ialen op Z -Beveland behoorrn, gewoon doorwerkt. Wij vestigen in verband hiermede de aandacht op de annonce in dit nr. TWEEDE KAMER. Vrijdag interpelleerde mr. Marchant (v.d.) over de salarissen der leeraren hij het middelbaar en gymnasiaal onder wijs. Spreker betoogde flat ondanks een vroege.e mededeeling van den minister de salarissen der leeraren worden ver laagd en zij bovendien langer moeten werken. Een en ander zou leiden tot daling van het onderwijspeil en tot toeneming van het aantal zenuwpatiën ten onder de leeraren. Minister de Visser constateerde in de rede van dhr. Ma,chant een jam merlijke overdrijving. Op alle departementen moet 17 pet. worden bezuinigd. Volgens den heer Marehant was het bij onderwijs al 23 pet. gewordende minister betoogde, dat het nog pas 13 pet. dus 4 pet te laag is en mr. Marchant overdreef dus 80 pet. De salarissen blijven onaangeroerd, maar alleen moet voor hetzelfde salaris langer worden gewerkt. Zij die thans een volledige betrekking hebben, zullen geen enkele salarisverlaging hebben te duchten. Op het oogenblik geeft 50 pet. van de leeraren meer les dan 24 uur, 44 pet. meer dan 26 uur 23 pet. meer dan 28 en 18 pet. mter dan 30 uur per week. Vóór het Bezoldigingsbesluit bestoud kon ieder Ieeraar verplicht worden 25 uur van 60 minuten les te geventhans wordt liet 30 uur van 50 minuten, hetgeen hetzelfde is als de minister thans eischt. Ook is tegen net aantal van 30 leerlingen per klas geprotesteerd. De minister wees er op, dat in Amsterdam, onder leiding van Vliegen en Wibaut, het aantal leer lingen in de lagere klassen der H.B S. er op dertig is gesteld. Voor de hoog: re klassen heeft de minister het cijfer ook lager gesteld dan dertig. Bij de replieken maakte mr. Mar chant een flater, waarom iedere school jongen hem zou hebben uitgelachen. Hij meende den minister op een fout te betrappen, omdat de hierboven ge noemde percentages te samen geteld 135 bedroeg, terwijl het z i. toch 100 moest zij». In een motie vroeg dhr. Marchant tenslotte nadere overweging der ge nomen beslissing. Interpellarrt vond steun bij dhr. Aibarda (s.d.) en v. Ravesteijn (comm.) Dinsdag zal over de motie worden gestemd. Het Jubileum-lied. Naar de N. R. Ct. verneemt zal het jubileum-lied van Karei van Delen (zie ons Vrijdagnr.) worde» terugge nomen en uit de inzendingen een auder lied worden gekozen dat den Neder- landschen componisten als compositie tekst zal worden aangeboden. moesten verloopen zijn, sinds de arme schepsels eenig voedsel hadden genoten. Zij hadden misschien wat viach gevan gen (op het vlot wa3 een plek waar vuur had gelegen en in den zak van den dooden matroos had men 'n me talen lucifersdoos gevonden en daar het stormachtig weer was geweest en over vloedig geregend had, had het den schipbreukelingen misschien mogen ge lukken wat regenwater op te vangen, om hun dorst te lesschen. Deze ver onderstelling scheen wel een feit te zijn, want de symptomen van gebrek aan drinken waren niet zoo duidelijk als die van gebrek aan voedsel. Langzamerhand begon door allerlei kleinigheden de veronderstelling, dat men met schipbreukelingen van de „White Castle" te doen had, veld te winnen, en eindelijk werd ze algemeen aangenomen, totdat de man die leefde eens in staat zou zijn ze al of niet te bevestigen. Sir Clarence Rockwood leidde den lijkdienst voor de twee doo de» en gaf een aanzienlijke som aan de matrozen, die naar het vlot waren geroeid en de schipbreukelingen aan boord hadden gebracht. Toen vroeg hij vergunning om aan Let bed van den eenigen overlevende te gaan zitten. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1