Prins Petkoff's Huwelijk N°. 69. Donderdag 14 Juni 1923, 119 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in floes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vry dagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave NeswI. Vennoot chap Goescha Contact i ea Hleeawtms Ross' DrnSkers-en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1ËN ven 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten i10 regel» f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. :cversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 imr voormiddsj. - 2ij, die zich met ingang van 1 JULI 1923 op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis DE SWULDEISCHER5 IN BSRARD. Nu de kogel doo" de ketk is, wacht men in Duitschland iu angstige span ning af, hoe dit laatste aanbod en de waarborgen voor een goede uitvoering zullen worden ontvangen. Er is na tuurlijk niemand, die denkt, dat men vanuit Frankrijk juichkreten zal hooren opgaan, of een poging tot toenadering. Waar het dan ook voor de Duit- schets op aankwam was niet de op vatting van Frankrijk en België, maar van Engeland in de eerste plaats. Nu was de eerste indruk van de ontvangst te Londen bevredigend en ook de berichten uit België maakten geen slechten indruk. De stemming in politieke kriugen was dan ook in het laatst der week in Berlijn merkbaar opgelucht. Het was dan ook hoog noodrg dat een zonnestraaltje door drong, want meu de crisis, waarin Dnitschland zich op dit «ogenblik bevindt, niet ondei schat ten. Als er van nu af in twee maan den geen beweging in het Roercooflict kwam, zou men de naaste toekomst niet zwart genoeg kunnen inzien. Wel zijn de ongeregeldheden in het rijk nog niet van rampspoedig karakter geweest, maar de socialistische leiders klagen, dal de druk van de ontevreden arbeiders op hun aanvoerders wel heel erg sterk wordt. De socialistische politici staan nog steeds op het stand punt, dat Cuno het zaakje maar moet opknappen, maar voor eenige dagen bij ten proefneming, hoever het geduld van de socialistische rijksdaggroep nog reikte, bleek toch dat een derde daar van reeds gestemd was voor een actieve politiek. Dit is op zich zelf natuurlijk geen bezwaar, maar men weet niet waar het heen gaat, als er in een zoo sterk gespannen toestand eenmaal beweging komt. Al klinken de geluiden uit het kamp der geallieerden niet bepaald onvrien delijk na het ontvangen van het Duit- sche memorandum, toch is er nog te veel verschil in toon om daaruit een spoedige overeenstemming te conclu- deeren. Frankrijk ht?ut nog altijd op zijn eirsh, dat alle lijdelijk ver zet aau de Roer eei ,t moet worden opgegeven, voordat tot onderhandelen kan worden overgegaan en verlangt van Engeland actieve medewerking aan de Roer. Engeland zon naar verluidt, indien Frankrijk bereid gevonden mocht wor den, op grondslag van de jongste Duitsche nota besprekingen over een regeling van het vraagstuk der schade, vergoeding te voeren, van zijn kant F- DOOK EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Er stonden tranen in de oogen van Louise, de kamenier, die Marcns ont ving. Zij was al sinds vele jaren een trouwe.zorg voor Rachel Ducheron en zij alleen wist met welk een buiten gewone geestkracht de zieke vrouw vele maanden lang pijnen gedragen had, waar een ander haast onder bezweken zou zijn. „Ik vind het zoo vreeseiijk, mijnheer, dat juffrouw Leah niet bij haar moeder is. Ik heb mevrouw zoo gevraagd of ik naar Parijs mocht telegrafeeren, dat juffrouw Leah terug moest komen, maar zij wil het volstrekt niet hebben en zonder haar toeslemming durfde ik 't niet te doen." Marcus lachte even, scherp en sar castisch. Naar alle waarschijnlijkheid zou juffrouw Leah toch niet gekomen zijn", zeide hij. Hij wachtte om te hooren wat de dokters zouden zeggen, maar hij voelde bereid zya, ten opzichte van de Roer- bezetting zijn bonding te wazige», in dier voege, dat het bij de Duitsche regeering erop zal aandringen, dat Berlijn zich zal onthouden van alles, wat het lijdelijk verzet van de bevol king in her Roergebied kan aanmoe digen. Aan den andereu kant vraagt men zich echter af, of deze beweging zonder meer zal ophouden, zelfs indien Berlijn e;toe zou besluiten, zijn houding te wijzigen; fn o a. di tot dusver uitge vaardigde bevelen e,n voorschrift u aan de ambtenaren, het spoorwegpersoneel enz, zou willen intrekken. Ook schijnt de eiseh van Poincaré vasthouden aan het Pransche pro gramma van schadeloosstelling, zooals dit in Januari te Parijs werd vastge steld, n et voor inwilliging van Engel- sclie zijde vatbaar, aangezien Engeland de Fransche eischen toen Reds te lioog vond en de gebeurtenissen sedert dien tijd er zeer zeker niet toe hebben medegewerkt om Duitsrhlanda betaal- kracht te verhoogen. Sfinnes' aankoopen in Polen. Een medewerker van de Gazeta Wars- zawka heeft aan den Pooischen minister van koophandel de vraag gerteld, welke maatregelen de regeering dacht te tref fen tegen het opkoopen van mijnen, fabrieken enz. in Polen door Hngo Stinnes. De minister antwoordde, dat de regeering van plan was, gebruik te maken van het haar door den gezan- teniaad verleende recht en over te gaan tot liquidatie van anti-Poolsch kapi taal in Po'en. De omwenteling ia Bulgarije BERLIJN. Naar de bladen vernemen, is de omwenteling in Bulgarije toch niet zoo zonder bloedvergieten afgeloo- pen, als de eerste berichten lieten voor komen. De revolutie ging in hoofd zaak uit van de oppositiepartijen, met steun van het ieger. De regeering deed een pogiDg om de beweging te onder drukken en in de botsingen, die toen volgden, zijn ongeveer dertig lieden gedood, terwijl een groot aantal min of meer ernstig is gekwetst. Ontevre denheid, dat Stamboelinski niet genoeg rekening hield met de wenschen en belangen van de partijen, die niet tot zijn groep behoorden, schijnt de drijf veer te zijn geweest tut de beweging. lenin. In ten toespraak te Moskou heeft Kamenef Zaterdag meegedeeld, dat Lenin's gezondheid goed vooruit is ge gaan, sinds bij oulangs vau het Krem lin overgebracht is naar een villa bui ten de stad. Omwenteling in China. De crisis in China schijnt zich te ontwikkelen in de richtiug van een staatsgreep. De beweging is gericht tegen president Li Joean-Hoeng en beoogt, dat deze zal worden vervangen door Tsao-Koen. instinctmatig, dat hij hun deskundig oordeel niet noodig had, om hem te zeggen, dat het nog slechts een quaeslie van uren was. Terwijl hij in het vriendelijke salon zat te wachten, besloot hij plotseling Leah te laten weten, wat er gebeurd was. „Eergisteren," schreef hjj, „heb je gedaan alsof je me niet kende en gis teren heb je positief gezegd, dat mijn naam je vreemd was. Natuurlijk wil ik niet voorwenden, dat ik je niet begrijp. Ik weet heel goed, dat je denkt, dat je me zonder meer eenvoudig uil je leven kunt schrappen. Je bent een schrander meisje, be3te Leah, maar je schranderheid heeft hasr grenzen, en je zult merken, dat je je "niet zoo ge makkelijk van me kunt losmaken. Ik schrijf in het huis van je moeder. Van morgen heeft zij een zeer gevaarlijke operatie ondergaan. Haar toestand is hoogst ernstighet is twijfelachtig of zij herstellen zal. Dat ik je gisteren opzocht, was, om je met het feit in kennis te stellen, dat je moeder op het punt stond geopereerd te worden. Het was haar uitdrukkelijke wensch, datje onkundig zoudt worden gelaten omtrent haar toestand, maar er kunnen gevallen zijn, waarin men ondanks een bepaalden wensch toch handelen moet, en daar je moeder me de eer heeft aangedaan me in een positie van verantwoordelijk heid tegenover jou te plaatsen, achtte Uil de Roer. ESSEN. Te Heme is op 8 Juni een vrouw, Klein genaamd, duo- Fransche soldaten zoo zwaar gewond, dat zij intusschen gestorven is. De bezettings overheid heeft de familie een schade vergoeding van 500.000 mark aange boden, die echter geweigerd is. Bij zonderheden over het gebeurde zijn niet te krijger.. ESSEX. Te Mulheim-Speldorf zijn 82 spoorwegmïnnen met bun gezinnen uitgezet. Een verzoek om de uitzetting op te schorten voor -en vrouw in het laatst van haar zwangerschap wezen de Franschen van de hand. ESSEN. In den afgeloopen nacht zijn te Dorlmund twee Fransche offi cieren doodgeschoten. De Fransche bevelhebber heeft het gemeentebestuur verwittigd dat dit is geb urd na een twist met drie Duitscbers De eene officier was dadelijk dood, de andere stierf bij het vervoer naar het zie kenhuis. Tengevolge hiervan zijn de oude stad en de voorsteden Dorlfeld en Körae in staat van beleg verklaard. Van negen nur 's avonds tot 5 uur 's och tends is bet straatverkeer verboden. Ook de tram en de spoor mogen in deze uren niet rijden. Tenzij de daders worden ontdekt, is de stad aansprakelijk gesteld voor het gebeurde. Als gijzelaars zijn de waar nemende burgemeester dr. Fischef, de wethouder dr. Flnhme en de waarne mende commissaris van politie Martinius gevangen genomen. Het gemeentebestuur heeft een be looning vau 5 millioen mark uitge loofd voor de ontdekking der daders. De Fransche overheid dreigt met verdere sancties. Zij weigert alvast h -t afstempelen van passen, behalve in dringende gevallen. Tal van inwoners zijn gefouilleerd om na le gaan of zij wapens bij zich hadden. Eenigen zijn in hechtenis genomen. Te Dortmund hebben de Franschen Zondagavond op de inwoners, die na verboden tijd nog op straat waren, ge schoten en vijf ervan gedood. De doo- den werden neergelegd op de plaats waar de twee Fransche officieren ver moord zijn. Vandaar zijn de iijken later naar het ziekenhuis overge bracht. Maandagochtend hebben de Fran schen het stadhuis bezet. Men verwacht de bezetting van andere openbare ge bouwen. Over den moord wordt nader gemeld, dat twee Duitscbers de lijken der twee Fransche officieren vonden en de Fran sche wacht daarvan verwittigden. Deze twee Duitscbers zijn gevangen ge nomen. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. ik het mijn plicht je niet langer on kundig te laten vau haar toestand. Je •peelt een zeer genoeglijke rol en je verbeeldt je zeker, 'dat je alles, wat vroeger je leven uitmaakte, van je af kunt trappen. Maar aan ieder spel komt eens een eind mijD kind 1 Ik heb nu eindelijk begrepen, dat je nach hart, noch geweten, noch eergevoel hebt, maar ik geloof, dat ik je op andere meer kwetsbare plaatsen toch wel zal weten te treffen. Hoe het zij, deze brief is o m je mee te deelen, wat er met je moeder gebeurd is, en ik laat het aan jezelf over om die moeder te too- nen, dat je weet, wat je verplicht bent aan haar, die je haar geheele leven gewijd heeft." Hij stuurde dien brief met zqn chauffeur naar het huis van Sir John Torrington. „Zeg, dat men hem freule Slivinski persoonlijk in handen moet geven," beval hij, en toen hij de auto weg zag rijden, glimla dite hij even, ditmaal met een gevoel van voldaanheid en van macht. Toen ging hij in den tuin en wachtte daar, tot de doctoren consult gehouden zouden hebben en ook tot chauffeur terng zou zijn. Toen hij onder de oude hooge hoo rnen op en neer liep, betrapte hij er zichzelf op, dat hij tegen alle waar schijnlijkheid in toch bleef hopen. Misschien zou het toch nog blijken, dat hij Leah verkeerd beoordeelde. Hij Ver. van oitdl. dek R.L.W.S. (Slot). Vermelden wij nog, dat lijdens de lunch nog verschillende felicilatiewoor- den werden gesproken aan 't adres der 20-jarige vereeniging en dat mt, P. Dieleman o a. den voorzitter huldigde. De maaliijd deed zich zeer goed smaken en bewees, dat dhr. v. Liere zij» pasfen op waardige wijze kan ontvangen, In de middag-vergadering hield dhr. C. K. van Daalen, L i. te Bilthoven (voor de Zuid-Bevelanders geen onbe kende) een lezing over „De landbouw in Frankrijk". Spr. wees eerst op de weinig dichte bevolking van Frankrijk. Het komt bij vele landen in dit opzicht achter. Zoo had in 1910 België 252 inwoners per vierk. K M., Nederland 171 en Frank- rijk 74. Het geboortecijfer in Frankrijk is de laatste jaren nog aanmerkelijk Het getal inwoners is sedert 1910 (ondanks de teruggave vaD Elzas- Lotharingen) van 39,6 millioen gezakt op 39,2. Wat den grond betreft, daarvan is de kwaliteit voor den vreemdeling vaak moeilijk te beoordeelen en leelijke ver gissingen zijn hier wel voorgekomen. De Fransche regeering heeft nn een geologische kaart van Frankrijk doen vervaardigen en, al is ze niet speciaal voor den landbouw gemaakt, ze kan toch goede diensten bewijzen. Er zijn in Frankrijk enkele zeeklei streken, maar daar zijn de grondprijzen hoog. Hetzelfde is het geval met de rivierkieigronden, waar de afwatering bovendien niet altijd goed is. De grond in de veenstreken is niet van beste kwaliteit. Een veel in het Noorden voorkomen de grondsoort is te löss (die wij in Nederland kennen als Limburgsche klei). Met deze löss is wel 5000 H.A. in Noord-Frankrijk, ook in 't gebied van de slagvelden, bedekt. De laag löss is hier en daar bijzonder dik. Voor wie zich in Frankrijk wil gaan ves'igen als landbouwer, is dit de meest gewenschte grond. De ondergrond van die löss is kalk, die hier en daar door afspoeling bloot komt. In N.W.-Frankrijk vjndt men nog verweerde krijtgrond, met vuursteen gemengd, die voor bouwland echter niet deugt. Wat het verkeerswezen in Frankrijk betreft, het rivieren-stioomeu- en kanalennet is klein. De spoorwegen hebben echter dezelfde dichtheid als in Nederland. Van tramwegen heeft echter Nederland er weer 5 maal zooveel. Alleen de dienstregeling op de hoofdspoorwegen is zeer gunstig. De reiskosten zijn, mede door den lagen frankenkoers, veel geringer dan in Nederland. Komende tot den landbouw, zegt spr.; Omstreeks 1800 was bijna alles voelde, dat het haast een onmogelijk heid zou zijn, dat zij tegeuover de tijding, die hij haar gezonden had, onverschillig zou blijven. De uitspraak van de doktoren be vestigde zijn bang vermoeden. Er had een plotselinge verandering ten kwade bij de patiënte plaats gehad en Rachel Ducheron zon naar alle waarschijnlijk heid den nacht niet meer doorkomeD. Marcus vroeg of hij naar haar toe mocht gaan. Toen hij meegedeeld had, dat hij haar vertrouwde was in al haar zaken, gaven de doktoren hun toestem ming. Maar de vrouw, die hij zoo goed gekend had, met wie hij zoo lang reeds had gewerkt, was er zich niet van bewust, dat hij voor haar stond; zij lag bleek en roerloos op haar kussen, met gesloten oogen en een trek van vrede op haar gezicht. De tranen kwamen den jongenman in de oogen. Hij besefte nu, dat hij deze vrouw de genegenheid, de toewijding had geschonken, die hij zijn moeder zou hebben gegeven als zij geleefd had. Hij voelde, dat hij een onherstelbaar verlies had geleden en toen hij zich omkeerde om de kamer te verlaten, wankelde hij, zoodat een der verpleeg sters hem zacht naar de deur geleidde. Louise kwam hem op het portaal te gemoet en vroeg hem dien nacht te blijven. De chauffeur was al lang terug, hij had de boodschap meegebracht, dat freule Slivinski uit was, naar deelbouw. Spr. geeft van dim deelbouw een nadere beschrijving. De grond bewerker krijgt den grond in gebruik, dikwijls oolf den inventaris, maar de helft van zijn pioducten is slechts vo"" hem. Dit is een systeem, waardoor de inleusiteit niet bevorderd wordt en dat alleen voor den eigenaar voordeelig is. Van de ilollandsche arbeiders, die in Frankrijk werken, h eft spr. veel klachten gehoord. De kost vie) tegen, van liet tcegezegce loon werd een deel achtergehouden als waarborg, dat de arbeider niet weg zou loopen, door het verschil in taal ontstaat dikwijls mis verstand, de arbeidsdagen zijn lang, zelfs op Zondagen wordt nu en dan ge werkt, enz. Ook vernam spr., dat er Hollandsche arbeiders zijn, die onder (je markt werken. De Fransche arbeiders worlen meestal genomen voor het paardeuvreik, het ruwe werk is voor de buitenlanders. Drankmisbruik komt echter onder de Franschen niet zelden voor. Dit komt voor een deel door de drinkgewoonten. De suikerbieten worden in de z.g.n. distilleerderijen voor een deel tot alco hol verwerkt. Ook wordt aan de arbeiders per dag eea groote hoeveel heid appelwijn en (of; appeibrandewijn gegeven. Als gemiddeld kwsutum noemde spr, per dag en per arbeider 7 Liter. Voor den oorlog waren in Frankrijk 5,3 millioen personen (ondernemen en arbeiders samen) in den landbouw werkzaam. Na den oorlog slechti 3.7 miljoen. Niet minder dan 1 miljoen waren gesneuveld. Vooral in de oorlogs zone is het gebrek aan landarbeiders nijpend. Die gaaf van lijf en leden is, werkt in de fabiiek, in de mijn of bij den wederopbouw. Voor landarbeid moet men dikwijls genoegen nemen met vrouwen, en gedeeltelijk-invaliden. Bij vele boeren zijn de arbeiders in den kost, zoodat een boerenvrouw soms voor een groote groep voor den kost moet zorgen. Er zijn in Frankrijk 27 milli ten H.A. bouw- en weiland, verdeeld in boerderijen van beneden de '40 fl.A. en 22 millioen H.A. in boerderijen van hoven de 40 H.A. Sommige boerderijen zijn verbazend sterk versnipperd, maar nu is de ruilverkaveling mogelijk ge worden en hebben de pachters het recht, onderling van perceel te rui'en zonder toestemming van den eigenaar. De prijzen van de gronden waten er voor den oorlog lager dan iu Neder land. Daarvan is ook wel door Zeeuwen gebruik gemaakt. Is den oorlog zijn enkele boerderijen tegen ongekend lage prijzen verkocht. Ook na den oorlog bleef de grond goedkoop. In 1920 was de grondprijs wel met 2550 pet. gestegen en verleden jaar bedroeg hij wel ongeveer het dubbele van vóór den oorlog, maar de franc is nog steeds gedaald, zoodat de prijs nog betrekke lijk laag is. Wel merkt spr. op, dat de regietra- Hurlingham, om een match bij te wonen had de knecht hem gezegd, maar zoodra zij terugkwam, zou de brief haar over handigd worden. En zoo zat Marcns in den tuin, totdat de gloed van de middagzon had plaats gemaakt voor de zachte koelte van de avondschemering, hopend, wachtend, verbeidendbij elk geluid denkend, dat het misschien de wielen van de auto zouden blijken te zijn, die Leah naar haar stervende moeder bracht. De schemering ging over in het nachtelijke duister, maar Leah kwam niet. Vinsen zond zijn chauffeur naar zijn kamers om eeniee benoodigdheden te halen. Hij besloot den geheelen nacht op te blijven zitten opdat hij, zoodra hij geroepen werd, klaar zou staan. In dien nacht kwam een gedachte bij hem op, die hem bitter deed lijden mis schien was hij zelf wel de oorzaak van Leah's onverschilligheid Want als hij haar niet aangemoedigd had om haar moeder te bedriegen, als hij niet zoo voetstoots haar wenschen vervuld had, misschien zou dan nu alles anders zijn geweestDoor die geheime uitgangen waren wellicht allerlei gedachten en wenschen in Leah's hart opgekomen, en Marcus schaamde zich nu diep over het aandeel, dat hij in het bedrog had gehad. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1