N°. 68. Dinsdag 12 Juni 1923. 110 jaargatM Prins Petkoff's Huwelijk BUITENLAND. FEUILLETON. Binuenlau d. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buitelt (Joes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, jjWoensdag- en Vrijdagavond, Uitgave Naam). Vennoot cusp Goesche Conrsni ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regei meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwsns Robs' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. De aanbieding van Duifschiand. Het Duitsche memorandum, dat in de hoofdsteden der Entente is over handigd, noemt geen totaal bedrag voor de reparaties, die Duitschland bereid is te betalen. In dit opzicht herhaalt de nota het aanbod van 2 Mei, om Duitschlands prestatievermogen te laten vaststellen door een onpartijdige internationale commissie, wier uitspraak het onvoor waardelijk zal aanvaarden. Het memorandum geeft, voorloopig althans, het plan vaD één of meer internationale leeningen op. Het vraagt een moratorium van vier jaar, tot 1 Juli 1927. Van 1 Juli 1927 af wil Duitschland annuïteiten betalen, in den eersten tijd van circa 1milliard gouden marken, (lie echter later kunmn slygcn tot l'/i milliard, naarmate de gezondheid van het economische lichaam terugkeert. Om de Eutente zekerheid te ver schaffen, dat deze annuïteiten werkelijk zullen betaald worden, biedt de Duit sche regeeriDg haar drie rechten van waarborg aan le. Een hypotheek van 10 milliard gouden marken, rentende 5 pCt., op de Duitsche Rijksspoorwegen, die wel niet in een particulier bedrijf zullen worden omgezet, maar toch in een zelfstandige staatsonderneming, wier iinaueieel behe.'r geheel afgeschei den blijft van de algemeene gestie van het Rijk. Op deze wijze zijn dus jaar lijks 500 millioen gewaarborgd. 2e. Een hypotheek, eveneens van 10 milliard gouden marken h 5 pCt., die k- mt te rusten op het particaiiere Duitsche bedrijfslevenindustrie, banken, handel, verkeer en landbouw. Het halve milliard rente van deze hypotheek zal opgebracht worden ten cieele in geld, ten deele in producten (prestaties in natura.) 3e. Een hypotheek or> de Dnitschc douane-rechten, de accijnzen op tabak, bier, wijn en suiker en het brandewijn- monopolie. Voor deze hypotheek wordt geen waarde opgegeven. Het is blijk baar de bedoeling om de geheele op brengst van deze bronnen van inkomen iu dienst der reparatie te stellen. Dit is dus de mobiele factor in de grootte der annuïteiten. Het memorandum schat de tegenwoordige opbrengst op 200 millioen gouden marken, maar acht het mogelijk ze op te voeren tot 800 millioen. De nadruk moet op de garanties vallen. Daar hebben we in de eerste plaats de spoorwegen. Zij worden lot een zelfstandig economisch geheel ge maakt. De rijksspoorweg wordt een re rhtspersoonlijkheid op zich zelf, die pandbrieten uitgeeft tot een gezamen lijke hoogte van 10 milliard goud, van den eersreu Juli 1927 rentende met vijf procent. Die pandbrieven worden uatuurljjk alle in handen van de commissie van herstel gegeven. Dal staat er wei niet bij in de nota, maar dat is toch inderdaad de bedoeling, Van hetgeen hier als garantie aange boden wordt, kill men zich we] een duidelijke voorstelling maken. Het Duitsche rijk heeft indertijd de spoorwegen van de afzonderlijke lauden overgenomen en drarbij oen tamelijk voordeelig z.akje gedaan, zonder eigen lijk voordeel op het oog te hebbeD. Zij heeft name'ijk deze spoorwegen geruild voor de schulden der afzonder- "ijke landen (de vroegere bondsstaten). Daar die schulden echter op marken luiden, zijn die, in goud uitgedrukt, rle limiet van nul zeer dicht genaderd, en het r(jk is aldus haast voor niets in het bezit gekomen van een object, dat een zeer groote biy vende waarde bezit, ook als zij in gond uitgedrukt wordt. Dit vermogen is bovendien nog onbelast. Het is niet zoo gemakkelijk, precies te schatten, hoe groot h t eigenlijk is, manr het bedraagt stellig het tweevoudige, of misschien wel het drievoudige van 10 milliard. Dat is van groot belang voor de beoordeeling van het heele vraagstuk. Nochtans, de regeering is hier be trekkelijk bescheiden geweest. Immers, hoe onzeker schijnt het op het oogen- blik, dat de spoorwegen van Juli 1927 af 500 millioen goud overschot zullen afwerpen; als dat lukt, dan zal het overschot waarschijnlijk grooter zijn. Want dan zal men toch tegen dien tijd de overbodige werkkrachten hebben moeten afschuiven en de heele maat schappij op den grondslag moeten hebben gebracht van een onderneming, die er op ingericht is, winst af te werpen. Dat wa-en de spoorwegen voor den oorlog niet en zij brachleu toen 800 milliozn tot 1,2 milliard goud in de kassen der landen. Praemissis premittendis is dus een hooger batig saldo, bijvoorbeeld van 1,5 milliard te verwachten. 53 DOOK ËFFÏE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Geluk kon hij zijn kind niet geven, maar hij kon haar toch rust verzekeren en een kalm leven, waarin haar geknakte jonge ziel kon genezen en misschien weer zoover komen, dat ze opkeek naar de zon en wist, dat de wereld toch nog schoon was. Maar telkens als hij wilde spreken kwam de herinnering aan de vage woorden van zijn vrouw weer bij hem op „Mjjn eer is er mee (gemoeid/ had Lady Alicia "gezegd bij die gedenk waardige gelegenheid, toen zij haar man weer geheel onder haar betooveriug had gebracht en zijn belofte had weten te verkrijgen, haar bij te staan. Als hij dus nu sprak om Margaret te bescher men, dan zou dat gelijk staan met zijn vrouw te vernietigen. Het was esn vreaslijke toestand en Duizenden alhleten a,e. bruiken Ui;ü3Uött omdat het de huid in uitste kende conditie "houdt. Dooi' den reimgenden ver. sterkenden invloed veelt hel gansche lichaam zich berekend voor zijn laak.. Hel beroemde POODE labiet met bel overmoedige schuim. Italië. De vuurproef voor de regeering van Mussolini nadert. De meerderheid in de Kamer heeft zijn partij niet. Mussolini heeft nu door eeu groote hervorming in het kiesrecht getracht dit leiderschrp voor goed te verzekeren. Bij de nieuwe kieswet wordt een soort getrapt kiesrecht ingevoerd, dat aan de party die bij de eerste verkie zingen de meerderheid behaalt, auto matisch de volstrekte meerderheid in h.t parlement verzekert. Verder schijnt hij nog te zinnen op de instelling van een kanselierschap, dat aan de ministerieele verantwoorde lijkheid een einde zou maken de kanselier zou voor de Kamer verschij nen met een algemeen program en vragea om een votum van verhouwen. Heeft hij dit verworven, dan zou zijn positie onaantastbaar blijven tot dit program geheel is ui (geveerd. Deze vorm heeft voor den dictator veel aantrekkelijks, voor een democraat is het om van te gruwen. Loonen en salarissen In Duitschland BERLIJN. Het rijksdepartement van financiën heeft aan de begrootingscom- rnissie van den Rijksdag een ontwerp betreffende de salarissen voorgelegd. De lijst begint met de schoonmaaksters en toen Sir John dien avond Margaret nakeek, terwiji ze met Petkoff den tuin verliet, steunde hij bijsa luid. Plotse ling voelde hij zich ziek en moe, en zonder zich bij zijn gasten te veront schuldigen, ging hij naar binnen, naar zijn kamer. „ljorgen ga ik naar The Cloisters/ zeide hij bij zichzelf, ,/daar zal ik hoop ik rust en kalmte vinden." XVII. Marcus Vinsen wist niet hoe hij den avond door moest komen. Dat Leah hem niet had willen ontvangen gezegd had, dat ze hem niet kende, was een vreeselijke slag voor hem geweest, het laatste restje van zijn liefde ging over in haat en van nn af was hij haar vijand. Het was een troost, dacht hij vol bitterheid, dat Leah's moeder tot op zekere hoogte de controle over het for tuin van haar dochter in zijn banden had neergelegd, maar bij den tegen- woordigen stand vaD zaken zou zelfs het geld, dat voelde Vinsen, het eenige, dat in Leah's gedachten een plaats innam, waaraan haar moeder verbonden was, van minder belang zijn, dan het. zou zijn geweest, wanneer de positie vau 't jonge meisje anders was. Er had 'Fabrikanten .van Lux en Tvjmk. eindigt met den Rijkskanselier, de eer sten krijgen voor Juni 518,175 mark, de Rijkskanselier tienmaal zooveel. Een brievenbesteller krijgt 560,475 mark salaris over de maand Juni, ecu spoorwegconducteur 627,450 ink., een JocomotiefmachiDist 694,725 mkeen hoofdconducteur 771,975 mk., een secretaris 828.375 mk., een inspecteur 1.039,875 mk., een „Regierungsrat" 1.297,200 mk. a 1.487,550 mark, een „Ministerialrat" iets meer dan 2.000,000 mk., de president van de spoorwegen 2.679,000 mk., een „Mi- nisterialdirektor 3.080,850 mk., een gezant 3.718,325 mk., en staatssecre taris 4.036,125 mark, eeu minister 5.146,500 mk., de rijkskanselier krijgt 5,372.250 mk. salaris voor de maand Juni (ongeveer 180 gulden!) Aangezien echter dr. Cuno gehuwd is, krijgt hij een bijslag van 32,000 mark en voor elk zijner kinderen 70,000 it 105,750 mark per maand, voor zoo ver zij den leeftijd van 21 jaar niet hebben bereikt. Een Dnitsch journalist heeft uitgerekend, dat dr. Cuno alles te zamen dus 5.754,000 mark over de maaud Juni zal ontvangen. Drukwerk in Duifschlend. De boekdrukkeispatroonsvereeniging meldt, dat de tariefcommissie besloten heeft de loonen met ongeveer 70 pet. te verhoogen en de prijzen voor druk werk met hetzelfde percentage. De Vesuvius in werking. NAPELS. De Vesuvius is in hevige werking. Er zijn verschillende schokken in de streek waargenomen. Een krater rand is ingestort, waardoor een opening van 8 M. is ontslaan, waaruit een lavastroom vloeit, die den heelen W. en Z.W. sector dreigt te overstroomen en hem in een vuurzee te herschapen. Vele bijkraters zijn ontstaan, waaruit gloeiende lava eenige meters hoog Bpuit. De bevolking in de buurt treft toebereidselen om te redden wat er te redden valt. een uitdrukking gelegen in de oogen van Prins Petkoff, toen hij het groote huis verliet, die Vinsen brandde in zijn ziel. Hoewel zijn liefde dood was, bleef de physieke betoovering nog, die Leah altijd over hem had uitgeoefend en hier door leed zijn Onstersche natuur de hef tigste martelingen der ijverzucht. Hoe meer hij nadacht over het gebeurde, hoe meer hij zich verbaasde over 't geen Rachel Ducheron gedaan had. Haar han delwijze was zulk een lijnrechte tegen stelling geweest met haar karakter zooals Marcus het kende. Als hij naging hoe streng zij in haar bezorgdheid voor Leah was geweest, en als hij dan bedacht, dat zij haar kind, dat zij zoo vooraf- goodde, in handen van een man had gegeven, die zulk een slechten naam had als prins Petkoff, dan vond hij het haast te ongelooflijk om waar te zijn, Zelfs de waarachtige symphathie, die Madame Ducheron's lijden bij hem had opgewekt, werd verdreven door zijn woede, nu hij over het zonderling geval zat na te denken. Langzamerhand was het denkbeeld zoo bij hem vaetgeworteld, dat Leah hem toebehoorde, zijn vrouw zou worden en de moeder van zijn kinderen, dat, te moeten constateeren, zooals hij nu deed, dat zijn geheele toekomst veranderd wa», een chaos in Een staatsgreep in Bulgarije. SOFIA. De regeering is ten val gebracht door de vereeniging van reserve-officieren. Alle uiinislers zijn gevangen genomen. Er is een nieuw kabinet gevormd, waarvan alle opposi tie-ministers deel uitmaken, met uit zondering van de communisten. In het land hc-erscht rust. Faillissementen in Nedsrlani. Volger.3 mededeeling van liet Han- delsinformatiebureiu van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor d>n Handel zijn over de afgeloopeu week, eindigende 8 Juni in Nedirland uitgesproken 53 faillissementen tegen 51 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Juni 1923 1797 faillissementen tegenover 1340 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De trek naar Amerika. Het Amerikaansche consulaat-gene raal te Rotterdam, dal belast is met de controle op het verstrekken van visa door de Amerikaansche consulaire bureaux in Nederland, deelt mede dat, waar de bestaande wet tot beperking van emigratie in de Vereenigde Staten een grens heeft bepaald voor het aan tal emigranten, die jaariijks uit lede ren Europeeschtn staat in de Veree- nigie Staten kunnen worden toegelaten, en het aantal personen, die naar de Vereenigde Staten wenschen te emigree- ren, op het oogenblik zeer groot is, het niet mogelijk zal zijn aan vele der aanvragers, die in Nederland geboren zijn, het visum te verstrekken op den door hen gewenschten datum. Op het oogenblik zijn voldoende visa verstrekt of aanvragen daarvoor in ontvangst genomen voor personen van Nederlandsche geboorte om het maximum aantal toegestaan per maand uit te putten voor meer dan de twee volgende maanden. Voor Eer en Deugd. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tegen de prostitutie heeft een adres gezonden aan de Koningin, waarin het tot H.M. gerichte verzoek van de vereeniging Voor Eer en Deugd, geen goedkeuring te verleenen op de statuten van den gereconstrueerden Nieuw-Malthusiaanschen Boud, wordt ondersteund. Prof. Treub. Met den sneltrein uit Parjjs, die 6 u. 52 in den Haag aankomt, is prof. Treub, voorzitter van den Ned.- Indischen Ondernemingsraad, Zaterdag avond van zijn Indische reis in ons land teruggekeerd. Hij werd aan het Hollandsche Spoorstation in den Haag verwelkomd door enkele vrienden en bekenden, o, w. den lieer Putman Cramer, secretaris van den Onder nemingsraad. Waar de millioenen blijven. De „Maas- en Seheldebode" schrijft De uitgaven van den Staat zijn de zijn brein teweeg bracht, die hem het helder denken belette en alleen een een doffe woede deed gevoelen. Terwijl hij altijd en altijl maar weer den geheelen loop van zaken naging, kwam meer dan eens plotseling de gestalte van Margaret Torrington hem voor den geest, en dan voelde hij op nieuw het medelijden en de verteede- ring, die over hem waren gekomen, toen hij haar gezien had in de mode kamers van Rachel Ducheron. Zijn medelijden werd nog grooter, toen hij bedacht dat zij de vrouw zou worden van een man als Petkoff, en hij knarse tandde van dolle woede, toen hij verder bedacht, welke plaats de Rus in zijn geest aan Leah na zijn huwelijk had toegedacht. Tevergeefs zocht hij naar eemg licht, dat hem zou kunnen doen begrijpen, hoe Rachel Ducheron's dochter toch in zulk een nauwe relatie met Petkoff was gekomen. Hij wist genoeg af van Lady Alicia's finantieelen toestand om tot het besluit te komen, dat het huwelijk van Margaret Torrington een geld- quaestie was. En zoo kon het feit, dat Leah de gaBt was van Lady Alioia, hoe wonderlijk het ook scheen, ook zjjn verklaring in finantieele redenen vinden. laalsle jaren schitterend toegenomen. Neem enkel de na-oorlogsjaren. In 1918 waren de gewone uitgaven f 338.4 mill.in 1919 f 444,1 mil!.; in 1920 f 611.4 mill.; in 1921 f621.6 mil'.in 1922 (raming) f 640 mill. in 1923 (raming) f 615 mill. Dus nil den oorlog héast verdubbeld. Nu is men vaak gewoon, om zoo in 't algemeen te zeggen, dat de Crisis, de Oorlog en de Mobilisatie onze uit gaven zoo hoog hebben opgedreven. Dit is toch eenzijdig geoordeeld. Cijfers kunnen het weel bewijzen. Zoo werd voor het Departem. Ond.r- wijs, Kunsten en Wetenschappen in 1917 uitgegeven f 44 mill.; in 1923 f 151.5 mill.; voor Arbeid in 1917 f 14.8 mill.; in 1923 f 53.9 mill. Of de vermeerdering al één was Bij Onderwijs c.a. 244 pet., bij Arbeid 275 pet. Nu trekken we geenerlei conclusie. We willen hier niets ten voor- of ten nadeele der genoemde Departe menten mee zeggen. Straks, in Sep tember, bij 't begin van 't nieuwe par lementaire jaar, als 't wel blijken zal dat het mes er nog véél dieper iu moet, zal 't wel blijken hoe 't ook met de andere Departementen staaf. Deze gedachte echter moet er uit, als zouden de „tijdsomstandigheden" alléén de Begrooting zoo omhoog heb ben gevoerd. Een al te ijverig inspecteur der registratie. In antwoord op de vraag van eeu der Kamerleden of de minister kennis heeft genomen van het bericht, dat luidt „Door een van de inspecteurs der registratie zijn aangifte-biljetten voor de vermogensbelasting 1923/24 ver zonden, met bjjvoeging van eene ge- hectographeerde circulaire, waarbij „ten einde zooveel mogelijk latere correspon dentie onnoodig te maken", verzocht wordt bij de aangifte over te leggen le. enz. 2e. eene specificatie van (uwe) effec ten."?, heeft de minister meegedeele dat reeds op 23 Mei j.l. door den onder- geteekende in den bedoelden zin san den inspecteur is geschreven en hem tevens verzocht aan de personen, die een dergelijke circulaire ontvingen, tegenbericht te zenden. Begeeringssteun en Arbeidsconflict. Te Zaandam is een arbeiderBCOnfliet uitgebroken over het coutrsct in de houtindustrie. Pogingen van de firma W. Pont, om nu er weer nieuwe hout- aanvoer is, op eigen arbeidsvoorwaarden losse werklieden aan te nemen, heeft aan arbeiderszijde geleid tot verzet en posten. Nu heelt het gemeentebestuur een telegram van de regeering ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat in ver band met het uitgebroken arbeidscon flict de regeling van steun aan de havenarbeiders is ingetrokken, en dat tot hernieuwde steunregeling niet mag worden overgegaan dan na mr.clniging van regeeringswege. Maar het was het begin van de ge heele geschiedenis, dat duister voor Marcus bleef en hij nam zich voor, zoodra Rachel Ducheron weer wel ge noeg was om over zaken te kunnen spreken, haar rechtstreeks te vragen hem opheldering te geven, want hij had het recht tot die vraag, nu zij hem tot beheerder had benoemd van het fortuin, dat Leah's deel zou zijn. Hij voelde de noodzakelijkheid van clie ophelderingen zoo sterk, dat hij, toen hij eindelijk tegen den morgen naar bed ging, nog steeds er over lag te denken en tot het besluit kwam, dat hjj zijn vraag moest doen, nog voordat madame Ducheron de ernstige operatie onderging, waarover ze hem gesproken had. En dus ging hij des morgeus, zoodra hij zijn eigen zaken had afgedaan, naar de zaak van de beroemde c^ttamfere. Daar hoorde hij, dat de,^Tenare9 niet aanwezig was en de eer^t#ol enlje dagen -"i- -1"' g„i. Marcus liet „r het huis in waar hij moest ver- eratie dien morgen at en dat de doktoren wamen om te7'1 1 lMer patient® ws8- ".Wordt vervolgd.) ook niet verwacht zich nu terstond Higheate brengenl nemen, dat de oj had plaats gehacf 's middags terugf hoe de toestand

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1