Donderdag 7 Juni 1923. 110 jaargang Ij Flanel,maefpialpedrooadm/den N#. 66. Prins Petkoff's Huwelijk 5i FEUILLETON. BUITENLAND. GOESCHE i MM KANT Uitgave Nsanol. Vennootschap Goesche Courant en Klecuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrflf ADVERTENTIËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nur voormiddag. h k e 1 u 1 e t n j - i n s t e t r 1 e l Nimmer had zij kunneo vermoeden, toen zij baar blijde inkomste deed bin nen de hooge muren van het trotsche gebouw, dat zij daar nog eens zou terugkomen, om treurig te staren op de puinboopen van haar geluk. Het Slot Ostende behoorde tot de weinige goederen, die met den gravinne- titel in 1428 aan de ongelukkige Gravin Jacoba overbleven. Arme Jacoba 1 We zien haar zitten in een der nissen van de slotzaal. Treurig mijmert zij over het geluk, dat haar telkens zoo schitterend tegen- straalde, maar telkens ook weer ver keerde in donkere smart. Zij ziet zich ah echtgenoote van Jan van Touraine, kroonprins van Frankrijk en zij kroon prinses. Maar haar gemaal werd ver giftigd en diep bedroefd stond zij in de kathedraal van Compiègne toen de looden kist van baar gemaal in 't graf werd neergelaten. Pas zestien jaar oud verdwijnt voor haar de glans van den Franschen koningskroon. Zij denkt terug aan den strijd met Filips van Bourgondië, die baar heur rechten betwistte. Aan baar huwelijk met Jan IV van Brabant, den karakter- loozen zwakkeling, die haar mis handelde voor 't oog van de hof houding. En de daarop gevolgde vlucht uit Henegouwen en de scheiding van het rampzalige huwelijk. Maar zij, ge hard door jacht en wapenspel, is veer krachtig Zij zal de toekomst veroveren door een huwelijk met Humphrey van Glocester, broeder van den Engelschen koning Hendrik V. Zij vlncht dwars door Bourgondië, begeleid door veerl'g ridders, in dollen rit dag en nacht en bereikt door de bewakingsposten heen Calais. De zon der hope schijnt weer, want schitterend wordt ze aan 't -hof te Londen ingehaald. Maar de kansen keeren. Laf laat Humphrey haar in den steek om haar te vergeten en te hertrouwen. Dan zucht zij in 1425 in r) q niforlnl fo fi-orif «la ™^n»>een»n W, bestaat uit verschillende vezels en elke vezel is bedekt met fijne schubbetjes welke vêCt op vischschubbetjes gelijken. Bij het wrijven of wringen van wollen goederen worden de kleine schubbetjes vernield en gaan in elkander zitten. Dit is de oorzaak dat flanel krimpt, tenzij U het met LUX wascht, Bij het drogen moet flanel voorzichtig in vorm getrokken en plat gedroogd worden. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINCEN Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK. Het Slot Ostende te Goes. In het hart van het stedeke Goes, daar waar de trotsche Gotische Kerk bewondering afdwingt, bevindt zich de bekende afspanning het »Siot Ostende". Al prijkt ook het Slot niet meer in zijn vroegere pracht, toch wekken de overblijfselen van dezen ouden burcht bij menigen vreemdeling de belang stelling en niet zonder een gevoel van weemoed zal de bezoeker zich terug- deuken in een ver verleden. Melis Stoke (1300) zegt in zijn Rijmkroniek „Ter Goes was een begin Van eenen huize." Vermoedelijk bedoelt de historicus het Slot Ostende. Het naspeurend oog, dat zich richt op 't verst verleden van dezen burcht, stuit op een ring van duisternis. Wel weten we, dat de omgeving van het kasteel met andere heerlijkheden een deel uitmaakte van een afzonderlijk eiland, dat ongeveer 900 de zuidelijke grens was van 't Graafschap Holland Dit gewichtige strategische punt werd geweldig versterkt. De grondslagen van dit kasteel zouden ongeveer het jaar 1000 gelegd zijn aan de oostzijde van dit eiland, dicht hij den stroom de Gosaba. In de schemering van het verleden zien we lage landen aan zee, bezaaid met poelen en plassen en be dekt met uitgestrekte bo3schen. Ver moedelijk is de burcht een bolwerk geweest tegen Noorsche zeeroovers, die onze rivieren opzeildeD, moordend en plunderend en allerwege schrik en outzettiug verspieidend, wanneer de gevreesde vikings zich vertoonden aan boord van hun hooge draken- schepen. Waarschijnlijk zal onder bescherming van dezen burcht het dorp ter Gosaha zich uitgebreid hebben, de nederzet ting, die 't ontstaan is van het stadje Goes. In het begin der 14e eeuw behoorde het Slot aan 't geslacht Van Borselen, dat een verbitterden krijg gevoerd heeft tegen den Hollandschen Graaf. Aan het hoofd der Zeeuwrche edelen stond FlorÏ8 van Borselen op tegen Graaf Jan. Het geslacht Borselen werd zjjn ridderburcht Ostende ontnomen. Wel tiokken aanhangers van Borselen op om Ostende te hernemen, maar de belegeraars werden bij het slot Lodijke verslagen door troepen, die onder den Heer van Reimerswaal tot ontzet op daagden. Van de hooge muren van dezen grijzen burcht zijn de bewoners getuige geweest der totale verwoesting van kasteelen en landerijen, die deze rampzalige guerilla tengevolge had. De verdere geschiedenis van het Slot blijft ten nauwste verbonden met de geschiedenis der Stad Goes. Van 1300 1400 was voor het Slot een rustige tijd zonder schokkende krijgs- gebeurtenissen. De goederen der Bor- selens werden verbeurd verklaard eu door Graaf Willem III aan zijn broe der Jan van Beaumont opgedragen. Dan is in 1417 Ostende getuige van de huldiging vau Jacoba van Beieren als jeugdige landsgravinne en werden haar „zeshonderd fransche kroonen" ter verwelkoming aangeboden. Nimmer had zij kunnen vermoeden, toen zij haar blijde inkomste deed bin nen de hooge muren van het trotsche gebouw, dat zij daar nog eens zou terugkomen, om treurig te staren op de puinboopen van haar geluk. Het Slot Ostende behoorde tot de weinige goederen, die met den gravinue- titel iu 1428 aan de ongelukkige Gravin Jacoba overbleven. Arme Jacoba 1 We zien haar zitten in een der nissen van de slotzaal. Treurig mijmert zij over het geluk, dat haar telkens zoo schitterend tegen- straalde, maar telkens ook weer ver keerde in donkere smart. Zij ziet zich ah echtgenoote van Jan van Touraine, kroonprins van Frankrijk en zij kroon prinses. Maar haar gemaal werd ver giftigd en diep bedroefd stond zij in de kathedraal van Compiègne toen de looden kist van haar gemaal in 't graf werd neergelaten. Pas zestien jaar oud verdwijnt voor haar de glans van den Franschen koningskroon. Zij denkt terug aan den strijd met Filips van Bourgondië, die baar heur rechten betwistte, Aan haar huwelijk met Jan IV van Brabant, den karakter- loozen zwakkeling, die haar mis handelde voor 't oog van de hof houding. En de daarop gevolgde vlucht uit Henegouwen en de scheiding van het rampzalige huwelijk. Maar zij, ge hard door jacht en wapenspel, is veer krachtig Zij zal de toekomst veroveren door een huwelijk met Humphrey van Glocester, broeder van ded Engelschen koning Hendrik V. Zij vlucht dwars door Bourgondië, begeleid door veert-g ridders, in dollen rit dag en nacht en bereikt door de bewakingsposten heen Calais. De zon der hope schijnt weer, want schitterend wordt ze aan 't hof te Londen ingehaald. Maar de kansen keeren. Laf laat Humphrey haar in den steek om haar te vergeten en te hertrouwen. Dan zucht zij in 1425 in de citadel te Gent als gsvangene na veel leeds geleden en Heren wederstand geboden te hebben. Maar nog in haar fleren moed niet geknakt Als page verkleed ontvlucht ze Gent en bereikt orer de Schelde heen Geertruidenbsrg, luide toegejuicht door de Hoekschen, die zij opnieuw aanvoert in een ver woeden burgerkrijg. Bij Alphen strijdt zij geharnast te midden van haar troe pen. Eindelijk moet zij bakken voor 't Verdrag van Delft in 1428. Dan komt zij uitrusten in het grijze Ostende, zij de meest romantische vorstin uit onze geschiedenis, staat kundig geschoold zonder haars gelijke. Vriendelijk is dan de verhouding tus- schea vorstin en Goesenaar. Hoe ge noot zij van den eerbied haar hier bewezen en hoe trotsch was zij op den titel van „koningin", dien zij verwierf door haar overwinning bij het gaai schieten, toen zij, de vrouw in 't harnas, den hoofdvogel neerschoot van den hoogen paal. Toen werd zij door de edelen en het landvolk gehuldigd als een echte vorstin. Vrouwen in de hcsilderachtige Zeeuwsche dracht, kleu rig uitgedost, kwamen haar verrassen met geschenken. Kinderlijk gelukkig over de trouw haar bewezen, belooode zij de omlig gende dorpen door ze vrijdom van vlastienden te schenken. Vooral Goes ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, huiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, ^Woensdag en Vrijdagavond. DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS Geautoriseerde vertaling. LeahV laven was dus absoluut niet het zalige beataan, dat zij zich geschil derd had, als zij alleen zat te droomen in den grooten ouden tuin te Highgate. Toch verlangde zij geen oogenblik terug haar die dagen, ja alles wat haar aan haar oude leven herinnerde, was haar een gruwel. Daarom was zij ook zoo woedend op Vinsen en ergerde het haar zoo onuitsprekelijk, dat hij haar had durven opzoeken. Toen zij zich dien avond kleedde voor het feest, verbande zjj hem vast beraden uit haar gedachten en ver diepte zij Zich geheel in haar prachtige kleedjj. Ontegenzeggelijk zag zij er vorstelijk uit, toen zij haar toilet vol tooid had, met de hooge Russische kroon van brillanten, den langen sluier, die achter haar neergolfde, en den schat van edelgesteenten, waarmee haar slanke gestalte letterlijk behangen was. Toch vond zij zichzelf bijna ordinair, toen zjj Margaret tegenkwam op de trap, met een zachte witte stof om baar heen gedrapeerd en haar heerlijk goudblond haar neergolvend tot haar knieën. Leah keek naar de liefelijke verschij ning mei brandende oogen, maar toen zij bemerkte hoe teer Margaret er uit zag en hoe droevig haar mooie blauwe oogen stonden, voelde zij plotseling iets van medelijden. Zij begreep niet, waarom zij Margaret beklagen moest, want ze wist niets van de geschiedenis van Rupert Kentley, maar er was iets zoo oneindig tragisch, iets zoo kinder lijk jeugdigs, zoo teers in de zeldzaam liefelijke verschijning, dat zij ondanks haar jaloezie er door getroffen werd. Dit was het eerste vriendelijke ge voel, dat in Leah's hart opwelde voor een van de personen, met wie zij onder een dak vertoefde. Zij had al lang begrepen, dat Lady Torrington een reden moest hebben om prins Petkoff toe te ataan, haar te gabruiken als werd bevoorrecht. Poorten mochten gebouwd en vestingwerken aangelegd worden. En dan vooral het privilegie van de vrije jaarmarkt, die beroemd werd en 't aanzien der stad verheogde. Met recht zong de dichter van 't Slot Oostende dat in vroeger stond Graaf Willems spruit, door vriend [en maag verraden, En met des lijdens last tot stervens [toe beladen, Een welgemeend onthaal in uwe [hallen vond." Dan zien we haar wandelen op een zomeravond, zij de rijzige en welge maakte gravin, in den tuin van het Binnenhof, terwijl Frank van Borselen haar het hof maakt en onder diepe geheimhouding hun huwelijk wordt voorbereid. Het plein, nu ontsierd door paardenstallen, is er getuige van geweest „Hoe menig lieve maagd werd [eenmaal hier gevleid Koe menig schoone bruid ten [blijden dans geleid In de oude slotzalen heeft zij met den man harer keuze nog menig gelukkig uur doorgebracht, ook al moest zij later afstand doen van haar gravinnetitel. - Na het Dewonen door Jacoba ver- chaperonne over zijn zoogenaamde pupil. Waarom freule Torrington met Petkoff trouwde, was eveneens gemakkelijk te begrijpen, uit het gezichtspunt van de moeder althans, maar niet uit dat van het jonge meisje zelf. Leah zat dan ook dikwijls over dat huwelijk te pein zen. Als zij een middel had kunnen vinden om het huwelijk te verijdelen, zou zjj er zonder aarzelen gebruik van hebben gemaakt, want ofschoon zij nu een oogenblik medelijden met Margaret voelde, was ze hevig jaloersch op haar, jaloersch op haar hooge geboorte, op haar positie in de maatschappij, op haar aristocratische en zoo liefe'ijke schoonheid en voor alles op de macht, die zij hoewel onbewust, over Pet koff had. Ja, Lady Alicia's oogmerk was dui delijk genoeg. Zij wilde niet alleen, dat haar dochter een prinses werd, het was Petkoff's geld, dat zij noodig had. Eens had Leah zichzelf zoover ver- geten, dat zij een zinspeling op den toestand had gemaakt, toen zij met Petkoff alleen was. „Als ik een man was," had zij ge zegd en daarbij had zij hem met hartstochtelijke, verwijtende oogen aan loor het Slot snel zijn aanzien. In 't laatst der 16e eeuw is het in 't bezit van de familie Van der Goes, terwijl het in 1747 verkocht wordt aan den Raad van State. De oude feestzalen der machtige graven werden verbouwd tot een militair hospitaal. In 1749 doet het kasteel dienst als stadskazerne. In 1750 is het lot beslist en wordt Ostende verkocht voor 400 ponden Vlaamsch. Het weleer trotsche gebouw is weldra veranderd in een boerenherberg. Tegen den ouden ringmuur, door welks schiet gaten in vroeger glanstijdperk kanon nen grimmig -keken, werden paarden stallen gebouwd. In de zaal, waar vroe ger edelen, jonkvrouwen in hoofsche bewoordingen toespraken, kreeg de eigenaar het recht bieT en drank te mogen schenken aan de landlieden. Het kasteel, waaraan Goes zijn oorsprong te danken heeft, werd een boerenherberg. Sic transit gloria mundi Van het oorspronkelijk Slot is weinig meer over. En toch is een bezoek aan Ostende interessant. Wanneer we een heel drogen zomer hebben ksn men nog een deel der zware en diepe ge welven bezoeken, die den burcht schraagden. Deze gewelven zijn voor eeH deel dichtgemetseld, opgehoogd en gekeken, „zou ik, „hoe rijk ik ook zijn mocht, nooit mijn vrouw willen koo- pen 1" Zij had de voldoening gehad Petkoff een oogenblik asehgrauw te zien worden, maar dat duurde geen seconde, en toen had hij geglimlacht en haar aangekeken met een zeer eigenaardige uitdrukking in zijn oogen eu Leah was plotseling van hem teruggeweken, alsof zij bang was, dat hij haar zou slaan. Hij had niets geantwoord op die hoogst onverstandige woorden, maar Leah begreep terstond, dat hij er haar te eeniger tijd voor zou laten boeten. Zoo groot was echter haar hartstocht voor hem, dat zelfs de gedachte aan zijn woede haar niet onwelkom was alles liever dan zijn onverschilligheid. Zij ging samen met Margaret de trap af naar beneden, maar de beide meisjes liepen zwijgend naast elkaar voor*. Er waren verscheidene personen te dineeren gevraagd ei zooals gewoonlijk zat Margaret naast Petkoff. Leah's plaats was geheel aan het andere einde van de tafel. Zij zat hen voortdurend gade te slaan. Het kwam haar voor, dat freule Torrington feitelijk een auto maat was, dat ze sprak en zich bewoog tot kelder ingericht. De paardenstallen op 't plein van den voormaligen opperhof staan tegen den ringmuur, waarin nog eeuige schiet gaten te herkennen zijn. En is de moerbeiboom op den noord westelijken hoek van den ouden opperhof niet bezienswaardig De boom is door onderdom enkel schors en zou door Jacoba zelve geplant zijn. Zeer zeker is deze boom een der eerste moerbei- boomen, die in ons land geplant zijn. Nog geeft de boom ieder jaar heerlijke vruchten en wordt zorgvuldig bewaard aohter een steenen muur en goede ondersteuning is noodig om de onge veer vijf eeuwen oude takken te leiden. Vanuit den kelder van 't Slot loopen onderaardsche gangen, die evetwel dichtgemetseld zijn, in verschillende richtingen onder de stad Goes. Zij eindigen in de kelders van woningen op de Groote Markt en op de Grcote Kade. De legende, die menige historie met een dichterlijk waas omhult en graag vergroot, vertelt dat er een onder» aardsche gang loopt naar 't gehucht 's Heer Hend-ikskinderen, op een half uur afstand van Goes. Het zou interessant zijn als men eens kon doordringen tot ver ouder Goes. Wie weet welke verborgen schatten gevonden worden. Welke rijke oud- heidlievenden hebben een flink bedrag over tot 't mogelijk maken van die plannen 1 De penningmeester van het oudheid kundig genootschap „Gosaha" te Goes zal de gelden goed beheeren. Goes, 6 Juni '23. A. J. DE HAAS. HET LOSGELD. Het is aan het overwinnende Frank rijk tot dusver niet gelukt, om ondanks alle schoppen en tiappen aan het diep vernederde Duitsehe rijk de nakoming van de bij het verdrag van Versailles bepaalde betalingen af te dwingen. Wel zijn de daarin ook genoemde reusachtige hoeveelheden aan spoorweg en ander materiaal, de schepen van de groote en kleine vaart en zooveel meer aan losse bezittingen als maar mogelijk, reeds uitgeleverd moeten worden ook fabelachtige sommen voor een dergelijk verarmt' land, reeds belaald, maar bij de nog onuitsprekelijker millioenen-retk- sen, die het z.g.n. vredesverdrag noemt, zijn steeds de betalingen ten achter. Ook of liever juist de daarom toe gepaste bezettingen van de rijkste Jee- len van Duitschland hebben geen finantieele baten opgeleverd aan het bezettende Frankrijk en België. Wanneer het werkelijk alleen om het verkrijgen - van die aan de Duitsehers opgelegde betalingen te doen is, dan zou deze methode, die in dat opzicht geen resultaten oplevert, kortzichtig schijnen. Het is echter moeilijk om een zoo ver gaand gebrek aan practischen zin aan te nemen en komt daardoor ook bij velen de twijfel of niet (le bezetting op zichzelf liet doel en de onmoge lijkheid der geëlschte betalingen bet middel en de aanleiding zijn. als iemand, die onder den wil van een ander stond. Leah's hart kromp ineen, telkens als zij zag hoe Petkoff's oogen op de be koorlijke schoonheid van het meisje naast hem bleven rusten. Zij kende dien blik in zijn oogen zoo goed Maar wat haar nog meer pijn deed, was de eerbied, waarmee hij Margaret behandelde. Met haarzelf ging hij, als zij alleen waren, op zeer vrije manier om, maar met Margaret was hij altijd de Prins. En dien avond was hij zicht baar onder den indruk van haar schoon heid, die in liefelijkheid en bekoring die van al de andere vrouwen overtrof. En zij zou hem toebehooren. Zijn hart klopte heftig bij die gedachte. Maar toch ging zijn verrukking met een gevoel van bitterheid gepaard, want hij zag evengoed| als Leah, dat Margaret sinds zij met hem verloofd was, als in een droom voortleefde. Er waren geen woorden noodig om Petkoff te zeggen, dat haar hart en geest ver weg waren van het leven, dat zij uiterlijk mede leefde. (Wordt vervolgd,-)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1