SUNLIGHTZeER W. 05. Dinsdag 5 Juni 1023 110 jaargang. Prins Petkoff's Huwelijk BUITENLAND. Binnenland. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, „Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Conrant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2.40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. CjOUMYT D« staking In België. De staking in België is geëindigd. Op een oproep van het nationaal vak verbond is men weer aan den arbeid gegaan. Het besluit van het vakverbond luidde „Overwegende, dat de bedoelingen der regeering goed zijn, mits de rust worde hersteld, en een einde willende mak<n aan de beschuldigiDgeo van zekere bladen, volgens welke de staking met Duitsch geld gesteund zou worden, besluit allen aandrang op de stakers uit te oefenen, opdat zij 1 Juni het wetk he vatten." Een cycloon in Italië. PARIJS, 2 Juni. Het dal van Otsola is verwoest door een cycloon. Twee bruggen zjjn ingestort. De lijn door de Simplon is daardoor versperd. Belgische beschaving. Naar aanleiding van het bezoek van een der leden van het Ned. Vrouwen comité„Vrouwen, wat doet gij aan het bezette gebied, heeft dit comité een schrijven aan de pers gericht, waarin de volgende staaltjes worden gegeven hoe gevaarlijk het is, wanneer een volk met geweld optreedt tegen een volk dat zich niet verweren km of mag. Vijf Belgische militairen kwamen op een kantoor van de|Rijk»bank en eischten inzage der boeken. Twee beambten stonden dit niet toe, zeggende, dat ze daartoe geen instructies hadden. De één werd meegenomen, uitgekleed, met een stok op den blooten rng geslagen tot bloedens toe en daarna in de ge vangenis gezet. De andere, die weg was gegaan, werd 's morgens om vijf uur uit bed gehaald, moest onverwijld mee, mocht slechts onderbroek, schoenen en overjas aantrekken, werd per auto 100 K.M. weggevoerd en in een stad op de markt neergezet. Vrouw en kinderen der beide beambten werden bevolen, 't bezette gebied onmiddellijk te verlaten, zonder dat 't bun veroorloofd was, iets mee te nemen. Een groep studenten, die op een feestje gezongen hadden, gingen naar huis, stappende op de maat van ,/un, deux". Belgische soldaten namen hen gevangenen brachten hen naar de wacht. Hier moesten zjj zich oitkleeden en werden met de zweep geslagen. Daarna moesten ze op hun knieën gaan liggen, de handen omhoog heffen, en de vol gende woorden nazeggen ,/Het kleine België heeft het groote Duitschland overwonnen*. Vervolgens werden ze uit het bezette gebied verbannen. Eén van hen weet niet hoe hij verder moet stu- deeren, daar hij bij zijn moeder thuis woonde, die nn ziin studie niet meer bekostigen kan. Een dame, bij wie een officier was ingekwartierd, waarover ze zich te beklagen had, vroeg of het niet moge lijk zou zijn, dat een ander bij haar werd geplaatst. Hierop werd geantwoord dat ze, wegens het b ileedigen van het Belgische leger, tot twee maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Ze werd direct weggevoerd en is nog in de gevangenis. In het dorp N. werden op 16 Mei twaalf »ausgewiesen" families verwacht *wan spoorwegbeambten. Wanneer ze uitgezet worden, mogen ze niets mee- 50 FEUILLETON. door ËFF1E ADELAIDE ROWLANDS Geautoriseerde vertaling. Petkoff keek hem nieuwsgierig aan. Hjj had dien glimlach opgemerkt en hij begreep hem niet goed. Hij had terstond gezien, dat Vinsen geen gewone vjjand was, en het feit, dat de man een auto bezat en in geen enkel opzicht als een burgermannetje optrad, boezem de hem een zeker respect in. Dien avond zon er een buitenpartij zijn in den grooten tuin van Lady Alicia. Men zou gecostumeerd verschij nen, en de geheele groote wereld van Londen zou tegenwoordig zjjn in alle mogelijke gewaden, die de fantasie maa. nemen. Zeven der Belgische spoorweg- 1 arbeidersfamilies, die hun huizen be trekken zouden, haddeu zich solidair verklaard en weigerden de woningen der Duitsche arbeiders te betrekken. i/Ausweisen" wordt erger gevonden dan gevangennemen, want dit laatste duurt een bepaalden tijd, terwijl 't uitzettfcn beteekenl, dat ze uit het bezette gebied worden verwijderd met hun families en niets mee mogen nemen. Er was nu sprake vaD, dat, in zestig meter omtrek van het station, allen zouden uitgewezen worden, als veilig heidsmaatregel, evenals de duizenden „schupo"- en spoorwegbeambte-families reeds verbannen zijn. Een dominee werd uitgewezen en zjjn vrouw met zes jonge kinderen moest een onderkomen zoeken in een herbergje vrn een dorp in hel onbe zette gebied, waar ze nu allen tezamen op een kamertje huizen, arm en ver laten. Niet alleen loopen er geen treinen voor de üuitschers, maar is ook anto- en fietsrijden in vele streken verboden, evenals de sport en pakjes verzenden enz., zoodat vele plaatsen geheel geïso leerd liggen en niet anders te bereiken zijn dan te voet. Een tram uit 't stadspark moest bij den laatsten rit den achterwagen lateu staan. Een Belgisch officier had daarin plaats genomen en werd door den conducteur verzocht, in den voorsten wagen te willen gaan zitten. Deze weigerde eo toen de conducteur zeide, instructies te hebben, altijd den laatsten wagen achter te iaten, hield de officier hem een revolver voor het hoofd. Een jong meisje stelde zich tusschenbeide en riep „schiet u dan door mij heen*. Hierop trok de officier den arm terug. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 1 Juni in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 80 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Juni 1923 1744 faillissementen tegenover 1189 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Jachtwet. Blijkens het voorl. verslag heeft de Eerste Kamer ov;r het algemeen het ontwerp Jachtwet rmet weinig inge nomenheid begroet*. Raadsa?enda. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Donderdag 7 Juni 1923, des namiddags twee uur. Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 1 Maart en 29 Maart 1923. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om afschrijving van belasting, 3. Aan vraag van het bestuur der St. Jacobus school om gelden voor aanschaffing van banken en leermiddelen. 4. Aanvraag van het bestuur der St.Jacobusschool om gelden voor betegeling van gangen en bedenken kon. Margaret, die sedert het huwelijk van haar zuster steeds min of meer ongesteld was geweest, zou ook aan wezig zijn. Petkoff had zich voorbehou» den haar costuum te kiezen, zij zou een engel met vleugels zijn met haar mooi lang haar geheel loshangend. Leah had een zeldzaam schitterend toilet besteld, zij zou verschijnen als een Russische dame uit de vorige eeuw. Haar juweelen waren prachtig, Petkoff had ze haar alle geleend. Zij was juist bezig in haar kamer om zich met die juweelen te tooien en te zien, hoe ze haar stonden, toen Vinsen'8 kaartje haar werd gebracht. Een oogenblik was ze heel bleek ge worden, maar toen kreeg haar woede de overhand, zij had het kaartje in tweëen gescheurd en haar kamenier het antwoord gegeven, dat de knecht aan Marcus Vinsen had overgebracht. Het feit, dat Marcus haar ontdekt had en naar haar toe had durven ko men, had haar hevig doen ontstellen- VrouwJ)e..dit overhemd ziet er nu eens keurig uit! Heb je 'n andere vaschvrouw?",rjajongen-da'S te zeggen-ik laat ze tegenwoordig thuis behandelen met Fabrikanten van Twlnk *8-" voor schilderwerk. 5. Verzoek van de besturen der bijzondere lagere scholen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. 6. Begroo ting van het Gasthuis voor 1923. 7. Voorstel tot wijziging der gemeente, begrooting voor 1922. 8. Voorstel tot het doen van betaling uit den post voor onvoorziene uilgaven der 'ge- meente-begrooting voor 1922. 9. Voor stel tot wijziging der gemeente-be grooting voor 1923. 10. Benoeming van een lid in de Commissie tot Wering van Schoolverzuim wegens het niet aannemen zijner benoeming door den heer Deij. 11. Voorstel tot benoeming van leden in de Schattingseommissie voor de Rijkainkomstenbelasting. 12. Voorstel tot het doen vernieuwen van een der ovens van het gemeente-gas bedrijf. 13. Voorstel tot het aangaan eener geldleening h f 40.300,voor ovenbouw aan het gemeente-gasbedrijf en ter dekking der kosten van werk verschaffing. 14. Voorstel om voor het tijdvak 1 Juli 192330 Juni 1924 wederom aan Burgemeester en Wet houders machtiging te verieenen tot uitgifte van consenten tot visschen in het gemeentelijk vischwater. 15. Voor stel tot wijziging der verordening, regelende de indeeling der gemeente, de nummering der huizen en de ver huizingen bianen de gemeente. 16. Voorstel tot wijziging der verordening op de invordering eener belasting op vermakelijkheden. 17. Verzoek vaneen aantal bewoners van den Heernisseweg om bf plaatsing van een hekwerk voor hunne woningen toe te staan of een spoedige rechterlijke uitspraak in dezen te bevorderen. 18. Voorstel tot vast stelling der prijzen van de gemeente lijke bouwterreinen en tot het aangaan eener railing van grond met de woning bouwvereniging /Nieuw Goes*. 19. Verzoek van de Commissie van Beheer Zij besloot aan haar moeder te schrij ven en haar op te dragen te zorgen, dat Marcus haar niet weer opzocht. Het was Leah nu volkomen onverschil lig, wat haar moeder zou denkeu, of zeggen, als Marcus dan waarschijnlijk zou spreken van hun verschillende geheime uitgangen en van de cadeaux, die hij haar had gegeven zij stond nu ver boven alles, wat met een persoon als Vinsen in verband stond, oordeelde zij, en hoe eerder hjj begreep, dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben, hoe beter. De vervulling van haar eerzuchtige droomen had groot nadeel aan haar karakter toegebracht en door haar dagelijkschen omgaDg met een man als Petkoff kwamen de slechte kanten van haar aard meer en meer aan 't licht. Een jaar geleden zou het haar een sprookje zyn toegeschenen, als zij zich zelf alles had geschilderd wat zij nu deed. Wat zij altijd verlangd had, was nu haar deel, en toch was Leah verre van gelukkig. Elk» stap, dien zij dead der Eierveiling van de Afdeeling Zuid- Beveland der V. P. Z. om ten behoeve harer eierveilingen des Dinsdags de beschikking te mogen hebben over het voormalig veilingsgebouw aan de Stal- straat. 20. Verzoek van Gedeputeerde Staten om mede te deelen of de Raad wellicht verlagiDg van de jaarwedden der Wethouders wenschelijk acht. 21. Reclames Schoolgeld. 22. Verzoek van de gemeente-vroedvrouw om verhoo ging van salaris. 23. Benoeming van een hoofd der openbare bewaarschool. 24. Reclames hoofdelijke omslag. Stdkken voor den Gemeenteraad. Leermiddelen enz. St. Jacobusschool. Het bestuur der St. Jacobusschool (Vlasmarkt) vraagt om voor de aan schaffing van schoolmeubelen en leer middelen welke zijn noodig geworden door de uitbreiding der M.U.L.O. klassen een bedrag van f 328,10 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Deze aamvrage vindt haar grond in het bepaalde bij art. 72 der L O. wet 1920, zooals dit artikel bij de laatste technische herziening dier wet is ge wijzigd en volgens hetwelk ook voor schoolmeubelen, de leer- en hulpmid delen daaronder begrepen, door het bestuur eener bijzondere school de be- noodigde gelden aan den gemeenteraad kunnen worden aangevraagd. Aangezien B. en W. geen omstan digheden bekend zijn, ingevolge welke het verzoek niet zou kunnen worden ingewilligd, stellen zij den Raad voor er gunstig op te beschikken. Betegeling gangen St. Jacobusschool. Hetzelfde bestuur verzoekt om te willen beschikbaar stellen een totaal bedrag van f 2125,voor het doen aanbrengen van tegels in gangen en langs de trappen van zijn school Vlas markt, alsmede voor het schilderen in effen tint der bovenmuren van de gan- op den weg van maatschappelijk succes, toonde haar duidelijker, hoe moeilijk haar positie was. En zij zag maar al te goed in, dat zij, als zij niet meer door Lady Torrington gechaperonneerd werd, een heel eind dalen zou van de hoogte, die zij nu bereikt had. Zij zag weinig heil in de toekomst, die prins Petkoff haar geschetst had. Het was vrij vernederend, dat zij de rol vanhofdamezouspelenbij HareHoogheid, prinses Petkoff, inplaats van zelf die prin ses te zijn. Daarenboven had zij met de haar aangeboren slimheid in die weinige weken al genoeg menschenkennis op- gedaaD, om te begrijpen, dat zij er persoonlijk niets op vooruitging, als ze in het huishouden van Petkoff een plaats kreeg. Zij raadde wel, dat nn reeds de mensohen het hunne dachten van de belangstelling, die prins Petkoff voor zijn pupil aan den dag legde. En ook het verblijf bij Lady Torrington was een teleurstelling voor haar. Hoe wel zij er nu drie weken was, werd zij door die trotsche aristocrate nog even gen dier school. B. en W. meenen dat de uilgaven ad f 875,voor het schilderwerk slechts kunnen worden bestreden uit de gelden welke voornoemd bestuur van de gemeente ontvangt krachtens art. 101 der L, O.-wet 1920. Wat betreft de kosten voor het aanbrengen van tegels in de gangen en langs d» trap pen van welke werkzaamheden de nood zakelijkheid noch door den heer iï- specteur van het L. O. noch door den directeur van gemeentewerken wordt ingezien, zijn B. en W., hunne ziens wijze deelende, vonrts van ineening dat de 'kosten daarvan niet door de ge meente behoeven te worden betaald, aangezien deze werkzaamheden deel uitmaken van den bouw der school, welke geruimen tijd véór de inwerking treding der L. O-wet plaais vond en ze niet moeten worden gerangschikt onder die wegens verandering der inrichting (art. 72 L. O.-w t). B. en W. stellen dus voor afwijzsr d op het verzoek te beschikken. Byjz. lagere scholen. De besturen der bijzondere lagere scholen verzoeken om een voorsch t op de gemeentelijke vergoeding als bedoeld in art. 101 der L. O. wet, zulks voor 1923. lief totaal bedrag van het maximum voorschot beloopt f 7216,04. (R.K. Jongensschool f 126,44 R.K. Meisjes school f 1398,36Chr. school voor L. O. f 1689,76 Cbr. school voor U. L. O. f 1358,28 Herv. school f 2643,20). De bedragen voor de beide R K. scholen zijn verminderd met de vermoedelijke opbrengst der schoolgel den, daar deze door het schoolbestuur zelf geïnd worden. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan, daar dotr de schoolbe sturen aan de wettelijke voorschriften is voldaan. Begrooting Gasthuis 1923. B. en W. stellen voor de begrooting van het Gasthuis voor 1923 goed te keuren, onder het maken van een kleine opmerking. issie Wering Schoolverzuim. Daar dhr. J. Deij, wegens stadie redenen, zijn benoeming lot lid der commissie tot Wering van Schoolver zuim niet heeft aangenomen, bieden B. en W. de volgende aanbeveling aan den Raad aan: 1. J. M. Bartelse, 2. F. J. Thiery. Schattingscommissie Rijksinkomsten belasting. B. en W. stellen voor deheeien D. Dekker, J. Jongepier, A, L.'vanMeHe en G. A. ■Hajenius, leden der schat tingseommissie voor de Rijks inkomsten belasting, wier zittingsperiode op 1 Mei is afgeloopen, wederom in deze functie te benoemen. Ovenbouw gemeente-gasbedrijf. De gascommissie geeft in overweging om een der ovens, welke geheel ver sleten is, door een nieuwen te vervangen en tevens over te gaan (oi aanschaffing van een eenvoudige laad- en stool machine met bijbehoorende werken ten behoeve van het verwerken van kolen en cokes. Tevens stelt de commissie voor om deze leveringen voor de som resp. van weinig vriendschappelijk behandeld als den eersten dagzij was een gast, die geduld werd, meer niet. Dolly was een week voor haar hu welijk in een soort openlijke vijand schap met mademoiselle Slivinski ge komen. Sir John was een nul in zijn eigen huis, waar hij geheel en al onder den invloed van zijn vrouw stond, on hoewel Margaret vriendelijk antwoordde, als Leah tot haar sprak, scheen zij verder niet te beseffen dat er een mademoiselle Slivinski bestond. Leah's eenige genotvolle uren waren die, welke zij met Petkoff alleen door bracht, als zij zich op de een of andere handige manier een poos van haar chaperonne wisten te ontdoen, maar zelfs dan was haar geluk niet onver mengd. Hoewel de Rus af en toe vol bewondering voor haar was en haar menigmaal teedere woordjes zeide, liet hij haar toch telkens beseffen, dat bij wellicht spoedig genoeg van haar zcu krijgen en tot haar ongeluk had zij een grooten hartstocht voor hem opgevat. (Wordt vervolgd,-)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1