Zaterdag 2 Juni 1923. vPrins Petkoff's Huwelijk N\ 64. 110 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Ontgoocheling. FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland. Boeken en Tijdschriften. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4.0 Bewijsnummers 5 cent. en lileenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. courant Mij is bijgebleven een gesprek, bij den dood van Rathenau meegedeeld door een dagbladschrijver, die met den gestorvene eenigen tijd geleden omgang- bad gehad. De groote econoom had zich toen uitgelaten over de ontgoocheling die hem in 't leven ten deel was ge vallen, en hierom maakte zijn ontboe zeming indruk, wijl hetgeen hij had ervaren ons aller ervaring zal wezen. Wij zien altijd hoog op tegen men- schen, die in leeftijd of maatschappe lijke positie onze meerderen zijn, doch zoodra zijn wij niet in dezelfde om standigheden gekomen, of alle grootheid blijkt schijn. Als Rathenau herinneren wij allen ons ook misschien nog, hoe trotsch en gelukkig we waren, toen we als kinderen voor 't eerst naar de cchool mochten gaan. Wat zagen we op tegen die groote jongens en meisjes, die in dat vreemde, plechtige gebouw zoo heelemaal thuis waren en die door de deftige meesters en juffrouwen elk zoomaar bij hun naam werden toegesproken. Maar spoedig waren wij aan de nieuwe omgeving gewend geraakt, en „de school" zei ons uiets meer. Zelfs vonden we het een eentonige, vervelende plaats en we waren blij, als we met vacantie naar huis konden gaan. Toch bleef onze eerbied voor de kinderen van de hoogere klasse. We vonden het een heele onderscheiding, wanneer deze zich een enkele maal verwaardigden met ons te spelen. Zelf in de hoogere klasse gekomen, beseften we na een week onze nieuwe grootheid al niet meer, maar we verschoven onzen eerbied naar de leerlingen der nóg hoogere klasse. Wie de emotie heeft doorgemaakt, toegelaten te zijn tot het gymnasium of de Hoogere Burgerschool, vergeet levenslang niet de vreugde, te zijn ingewijd in een nieuw en belangrijk mysterie. Helaas, het mysterie ver plaatste zich, zooals de horizon zich verplaatst wanneer wij haar trachten te naderen. Het mysterie verplaatste zich naar de lange broek en het opge stoken haar, dat thans aan de beurt was om ontzag in te boezemen. De lange broek of het opgestoken hsar blijken ook al geen belangrijk heden, zoodra men ze zelf draagt. Maar daar is voor den gymnasiast, die het eindexamen nadert, het wondere land aan de overzijde. Als een gestalte uit hooger wereld schrijdt soms een student door de strateneerbiedige blikken staren hem na, verloren in ontzag voor het geheimenis van groentijd en kroeg jool en legendarische avonturen. Voor den student zelf biedt het studentenleven niet langer romantiek wanneer hij een geheimzinnig gezicht zet, houdt hij zich slechts groot tegen over de onwetende wereld. Maar nu komt de maatschappij met 49 DOOK EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. „Laten we over dat alles niet spre ken Marcus," zeide madame Lucheron zacht en met iets hartelijks in haar stem. „Misschien heb ik verkeerd ge handeld. En als dat zoo is, nu dan boet ik nu voor mijn verkeerdheid." Zij glimlachte flauw, „want ik heb mijn kind verloren. Je kunt haar honderd maal terugbrengen, zij zou nooit meer de kleine Leah zijn, die mijn eenige vreugde is geweest in mijn leven. En nu moet je iets beloven, Marcus. Ik wil niet, dat Leah iets hoort van het geen er met me zal gebeuren." „Ik zal in dezen handelen zooals me 't best voorkomt," antwoordde Vinsen. „Leah mag dan uit uw leven verdwenen zijn, u is toch altijd haar moeder, de vrouw aan wie ze alles verschuldigd is en zij mag niet on- haar ontzagwekkende plichtennu komt het ambtsgeheim en die onnaspeurlijke gewichtigheid van „de zaken." Nu komt het huwelijk, waarover men bij voorbaat zooveel theoretische hoornen heeft opgezet. Nu komt „de praktijk". Tegenover den arts, den predikant of den advocaattegenover den beursman en den bedrijfsleider, ach, voelt het studenlje zich zoo groen 1 Ten overstaan van den ernst van het maatschappelijk leven beseft bij, dat bet met zijn ge wichtigdoenerij toch maar spel is. Eenige jaren ervaring, en ook deze aureool is verbleekt. Hoe gewoon is de betrekking, hoe kleurloos de sleur van het gezinsleven. Wat van buiten haast plechtig leek van ernst en gewichtig heid, is vertooning slechts als de rest. Zou veel cynisme van den middelbaren leeftijd niet zijn te verklaren uit de opvolgende reeks ontgoochelingen, waar uit de mencchenloopbaan schijnt te bestaan Slechts op een afstand hebben de dingen beteekenis. Eerst moeten de jaren der grijsheid komen, om levenswijsheid te brengen. Nog blijft de ouderdom eerbiedwaardig. Totdat men ook zelf grijs is geworden. Welke grijsaard vindt zichzelf eerbied waardig? De „kroon der jaren" iü van hetzelfde klatergoud gemaakt als al die andere kronen, die hun waarde verloren, zoodra men ze opzette. Is ze een troostelooze ervaring, deze ontgoocheling Of kan men ze ook anders beschouwen Denken we nog eens san den horizon. Bij elke wande ling, die we doen, laten wc ons oog opnieuw weder bedriegen. Eu toch baart dit bedrog ons het omgekeerde van verdriet. Ze Jokken, deze nabijschijnende dui nen en bosscben en tinnenze lokken, deze bergen en wolken en luchten, en we trekken op reis met bewondering in het hart. Het wonder, dat bij de nadering vliedt, herhaalt zich in verre verten. Gelijk de godheid als een vuur zuil bij dag, als eeu rookkolom des nachts Mozei vooruit schreed door de woestijn, trekt de allesbelovende toe komst ons mede op onze levensreis. Zij is het, die den mens ah tot ont dekkingsreiziger maakt. En nu moge het waar zijD, dat elke ontdekking haar onvermijdelijke ont goocheling brengtnaast de voldoening over 't bereikte, staat toch ook steeds de nieuwe kans, die alweer wenkt tot hervatting der poging. Waren we niet ontgoocheld, we zouden niet verder gaan. En nog steeds wordt Faust bet slachtoffer van Satan, zoolra hij het oogenblik als volmaakt schoon wil be stendigen. De Duitsche waarborgen Ook de Duitsche agrariërs zijn be reid een gedeelte van de Duilsche waarborgen op te brengen en het moet gezegd dat de Duitsche landbouwers uitstekend voor den dag komen. Zij willen niet slechts voor 120 millioen goudmark, gelijk de memorie van de kundig blijven van uw toestand." „Het is geen kwestie van goed of verkeerd," antwoordde Madame Duche- ron met iets bevelends in haar stem, „het is hier de kwestie, wat ik wil." Zij keken elkaar een paar seconden aan en toen boog Marcus zijn hoofd. Hij gaf geen belofte hij zag, dat Ra chel Ducheron niet in een toestand was om te worden geagiteerd of gedwars boomd. Hij bracht nu het gesprek op haar ffnancieele aangelegenheden en het gaf hem een ontzaglijke voldoening te bemerken, dat Leah's fortuin geheel onder zijn bewind kwam. „Ik heb dat geld voor mijn kind verdiend," zeide Madame Ducheron met zwakke stem, nadat zij eenigen lijd gesproken hadden, „maar ik wil niet, dat het verspild en verkwist wordt, en daarom benoem ik jou als voogd. Je moet haar niet in den weg staan. Leah's eerzucht zal haar ver brengen en haar geld zal haar helpen. Kan ik er op vertrouwen, Marcus, dat je alles zult doen, wat je kunt, om mijn kind te helpen Als antwoord stak Marcus Vinsen haar zijn hand toe, nam de hare, boog zich over haar heen tn kuste haar op 't voorhoofd. „Ik ben u dankbaar, dat u me deze taak heeft toevertrouwd, zeide hij. „U Duitsche industrie aangeeft, maar voor 200 mil'ioen mark borg staan, of voor net zooveel als de indnstriëelen zelf. Natuurlijk stellen ook de agra riërs een reeks voorwaarden. Zoo ver- igen zij, naar de N. R. Ct. meldt, dat than3 voor de oplossing van het vraagstuk van het herstel een defini tieve regeling wordt getroffen en dat de rijksregeeriug zich zal verplichten geen maatregelen te treffen die belem merend kunnen zijn voor de ontwik keling van de productie. Judien de landbouw zijn krachten ter beschikking stelt, wil hij tevens »rij van alle kluisters zijn en dat er Id de toe komst van geen distributie-stelsel meer sprake zal z\Jn. Ook in Duitsch- land hebben de boeren blijkbaar een hekel aan de distributie maatregelen. Aangezien nu de industrie en ds landbouw samen 400 millioen goud- mark willen opbrengen, zullen de han del en het bankwezen samen nog 100 millioen moeten leveren indien men de 500 millioen, die de memorie vsn het rijksverbond der Diptsche industrie voorziet, bijeenbrengen wil. Zoowel de industrie als de landbouw zullen goud hypotheken geven om de door hen gegarandeerde bedragen np te brengen, terwijl de handel en het bankwezen vermoedelijk door middel van goud obligaties aan hun verplichtingen zul len voldoen. Van industrieele zijde wordt, aldus het Berliner Tageblatt, nog verklaard dat de industrie de rijksbedrijven niet aan de exploitatie van den staat wil onttrekken Zij wil slechts dat deze bedrijven op grondslag van het parti- cul ere bedrijfsleven worden gereorga niseerd. In verband met de kwestie der nieuwe Duitsche voorstellen i. z. de schadevergoeding is ook van veel belang het bezoek van een aantal voor mannen van tie Dultsclie finan cieels en Industriële wereld aan Londen. Dit bezoek draagt geen officieel karakter, doch heeft de bedoeling om de Britsche financiers en de zaken wereld te polsen over de schadever goeding. Zoo heeft een der directeuren van de Darmstaedter Bank een onderhoud gehad met de industrieele groep uit het Lagerhuis, waarin een vergelijking werd getrokken tueeclien de Dnihclie en de Engelsche belasting en waarin de Engelsche parlementsleden er hem op wezen, dat de Duitsche voorstellen in het minst geen rekening houden met de lasten, die op het Engelsche volk drukken. Daarop stelde de Dnit- scher voor dat er een gemengde com missie zou worden benoemd tut onder zoek der Duitsche staatsfinanciën ter vaststelling van een minimum en maximum der Duitsche draagkracht. Voorts werd de mogelijkheid besproken, dat Duitschland een binnenlandscbe leentng van honderd millioen pond sterling zou sluiten als eerste afbe taling voor het herstel der verwoeste gebieden, welk bedrag onmiddellijk aan Frankrijk en België zon worden uit— heeft me daardoor getoond, hoe u over me denktniets in mijn leven zal zoo belangrijk voor me zijn, als deze taak, deze plicht." Hij zweeg even, toen vervolgde hij „Maar heeft u Leah gezegd, dat u haar geld onder mijn beheer plaatst Rachel Ducheron schudde haar hoofd. „Neen, en ik wil niet, dat zij er iets van weet, voordat je genoodzaakt bent, naar haar toe te gaan, en dat", verrolgde zij met een smartelijken glimlach, „zal misschien spoediger zijn dan we denken." Plotseling stak ze den jongen man, die haar met sombere, treurige oogen aankeek, haar hand toe „Vergeef me, Marcus," zeide ze en er lag iets aandoenlijks in haar stem, „ik besef nu, dat ik je misschien on aardig behandeld heb. 't Is vreemd, dat dit vroeger nooit bij me is opge komen. Het is zeer wel mogelijk, dat je gelijk hebt en dat het een dwaze daad van me geweest is, maar ze was alles voor me, MarcusHaar geluk, haar alles te geven, wat ze wenschte, is het doel van mijn leven geweest, en er zijn ook wel verontschuldigingen voor mijn handelwijze. De wetensch-p, dat ik 't in mijn macht had, haar te geven, wat zij verlangde, het dagelijks in aanraking komen met de menschen, die Leah zoo zielsgraag tot vrienden betaald. De Duitscher droag aan op het be zoek aan Berlijn van een Engelsche afvaardiging voor een onderzoek met Duitscher8 samen van de financieele draagkracht van Duitschland. Het zooveelste onderzoek 1 Eu de mark daalt maar. Dezer da gen was 1000 mark 4 l/s cent waard. Het tekort op de Duitsche begroo- ting 1923, heeft reeds de hoogte van 12.4 biilioeu mark bereikt. Het deficit over het heele jaar 1923 zal nog aanmerkelijk grooter zijn, indien de mark blijft dalen. De bezetting van het Roergebied heeft enorme uitgaven Veroorzaakt, terwijl dit gebied niets meer opbrengt. Ook hierdoor zal het tekort voor 1928 nog wel aanmerke lijk grooter worden. De stakinj in België. De toestand op de Belgische spoor wegen is nog niet noemenswaard ge wijzigd, maar de gevolgen van de staking doen zich steeds meer gevoelen. Het spoorwegbestuur spant alle krach ten in, om het goederenvervoer zooveel mogelijk te herstellen en heeft daar voor verscheidene passagierstreinen op geheven, terwijl er ook van deze trei- nen moeten uitgeschakeld worden we gens gebrek aan kolen. Alleen de internationale treinen loopen nog vrij geregeld, zij het dan ook me» vertraging. Verschillende omstandigheden wijzen op een scherper optreden der regeeiing tegen de stakers. Reeds zijn er pl.m. 200 man geschorst, die geweigerd hadden, het werk van stakers op te nemen en 50 stakers zijn definitief ontslagen. Vuorls heeft de justitie te Antwerpen 15 leden van het Nationaal Syndicart in verband met de spoorweg staking in hechtenis genomen en huis zoeking laten doen in het Achturen- huis, waar het Nationaal Syndicaat geregeld zijn vergaderingen houdt, terwijl er te Luik en Antwerpen huis zoekingen ten huize van leiders der staking zijn gehouden. Geen her-classificatie? Dinsdag werd te Maastricht op de jaarvergadering van de Algem. R. K. Ambtenaarsvereeuiging door den voor zitter meegedeeld, dat ook het hoofd bestuur den indruk heeft gekregen, dat het gevaar voor her-classificatie is De malaise in Nederland. In de vergadering van het Verbond van Nederl. Fabrikantenvereenigingen heeft prof. mr. Bruins een rede ge houden over: Wat vertraagt hier te lande het economisch herstel Eerste en voornaamste oorzaak van een en ander noemde spr. dat de Nederlandsche staat thans ver boven zijn en ons aller krachten leeft, en blijkbaar onmachtig is hierin verande ring te brengen. Het rapport der Vlootwetcommissie bewijst dit maar al te duidelijk. Vast staat, zegt spr., dat voor het beoogde doel de organisatie wilde hebben, de overtuiging dat mijn kind in alle opzichten huusgelpe was in verstand, in schoonheid en meer geld zou hebben dan de meesten van hen, dat alles bracht me er toe Leah te geven, wat zij verlangde en wat zij nu heeft. En ik deed dit, Marcus, in het volle bewustzijn, dat, als ik er in slaagde, Leah's verlangen te be vredigen, het de dood van mijn eigen geluk zou zijn. Ik ben nooit blind geweest voor wat er gebeuren zou, ik wist, dat de wereld zich tuaschen mij en Leah zou plaatsen, zooals ze gedaan heeft." Toen sprak madame Ducheron verder over zaken, en na eenigen tijd zond ze Marcus weg. Zij zeide hem niet. dat de operatie den volgenden dag plaats zou hebben, maar nadat hij haar verlaten had, liep hij diep ontroerd en met innige droefheid in 't hart nog langen tijd doelloos rond. Hij had zijn ouders nooit gekend en hij voelde nu, hoe gehecht hij was aan Rachel Ducheron. Al sinds jaren had hij geweten dat hij in die vrouw een vriendin bezat met een ongewoon ver stand en groote geestesgaven en nu had hij ook een anderen kant van haar karakter leeren kennen en deze had hem diep getroffen. Een ingeving volgend, waarvan hij van onze staatsmachine vrijwel de denkbaar s'echtste is. Inplaats van een wezenlijk kabinet hebben wij hier te lande een aantal afzonderlijke depar tementshoofden en departementen, ieder met een eigen financieele organisatie, een eigen begrootingswet, een eenheid alzoo op zichzelf. Deze organisatie stamt met geringe wijzigingen uit den tijd van Koning Willem 1, toen de Ministers men leze slechts Falok's Geschriften inderdaad dienaren der kroon waren en in de domineerende persoonlijkheid van den vorst de nood zakelijke eenheid gevonden werd. Toen deze persooalijkheid wegviel bleef de organisatie dezelfde, wat bij de geringe expansie der overheidsuitgaven weinig bezwaar gaf. Thans echter, vooral nu wij in een -tijdperk van versobering staan, is deze organisatie, die even zoovele belemmeringen op dien weg beteekent, uit den booze. Het wordt beseft en kleine wijzigingen wordeu reeds als belingrijke resultaten be schouwd. Hoofdzaak is echter, dat wii krijgen een wezenlijk kabinet, dus nie. een losse vergadering van departements hoofden, doch een grooter of kleiner lichaam, samengesteld uit personen, die zich in de eerste plaats corporatief en gezamenlijk voor het geheel aan sprakelijk voelen en indien al, dan pas in de tweede plaats ressortchef. De spoorwegs'u Bjj de Nederlandsche Spoorwegen ia bericht ontvangen, dat door de uit breiding van de staking te Antwerpen het treinverkeer Essoben-Antwerpen weer geheel is stopgezet. Jack London. De N.V. Johannes Muller te Amster dam verricht met de nitgave van de werken van dezen beroemden Ameri- kaanschen schrijver een goed werk. De prijs der boeken is evenals de inhoud zoodanig, dat ze een attractie moeten vormen voor het groote publiek. De groote massa van ons volk weer tot lezen te brengen, ziedaar de taak die de N.V. zich gesteld heeft en voor de vervulling daarvan had ze moeilijk een beteren schrijver, moeilijk een passender vorm van uitgave kunnen vinden. In kleurige, pakkende omslagen liggen hier drie boeken voor ons. Twee bundels met verhalen, één flinke roman en we hebben ze alle drie met veel genoegen gelezen. Zoowel in zijn grooter als in zijn kleiner werk weet Loudon de aandacht van den lezer vast te klemmen en hij laat haar niet los voor het boek uit is. Zjjn beschrijvingen bijten zich vast in uw hersenen en laten hun indruk uw geheele verdere leven lang. Sober en toch met felle kleuren werkt deze schrjjver, die een minnaar van de natuur en een minnaar van het leven is. En zoo hevig is de werking van zich moeilijk rekenschap zou hebben kunnen geven, ging hij regelrecht naar 't huis van Sir John Torrington en vroeg om mademoiselle Slivinski te spreken. Prins Petkoff verliet juist het huis, toen Marcus aanschelde en de beide mannen keken elkaar aan. Er was iets vijandigs in de uitdrukking van Mar cus' oogen en iets hooghartig-insolents in die van den Rus. De beide mannen voelden bij intuïtie, dat zij vijanden waren. „Zoo," zeide Petkoff bij zichzelf, „die aanbidder van Leah is niet zoo gemakkelijk aan den djjk te zetten, 't Zal ms benieuweD, wat ze met hem zal beginnen." Die gedachte amuseerde hem en hij bleef even bij 't hek treuzelen, om te zien of Vinsen ontvangen zou worden. De knecht kwam bijna onmiddellijk terug. „Freul.i Slivinski zegt, dat zij denkt, dat er een vergissing plaats moet heb ben. Zij kent uw naam niet, mijnheer." Een oogenblik werd Marcus vuurrood. Toen wist hij zichzelf te beheerschen. en met een lichten glimiach zeide hij „Zeg aan freule Slivinski, dak,.ik haar schrijven zal. HSJjjKttezïch om es stapte weer in -Jgn^anto. i

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1