m may nooii in de zon cjedroojd worden K#. 63. Donderdag 31 Mei 1923. 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk V BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. School en Kerk. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (ÏOESCHE Uitgave Na»uil. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT De arbeiden» in hef Roergebied. De Duitsche corr. der „N. R. Crt." schrijft over de scheeve positie waarin de arbeiders in het bezette gebied ver- keeren. „Wij weten", zoo sprak onlangs een vakvereenigingsleider in het Roerge bied, „dat wij tegenwoordig, of wij willen of niet, bezig zijn, onze ergste vijanden te helpen. Wij wsten, dat er in deze beteekenis een eenheidsfront bestaat, waarvan wij ods niet kunnen bevrijden. Niet de liefde tot Thyssen e.s. heeft'ons deze positie lateD inne men, maar het bewustzijn, dat het Fransche kapitaal voor ons nog gevaar lijker dan het Duitsche is, omdat er 800,000 bajonetten achter staan," In deze uitlating wordt het scheeve en daarmee het zwakke in de positie van de Roerarbeiders gekenschetst. Zij zijn de uitvoerders van den passieven tegen stand en niet de leiders. Dat zijn de regeering en de organisaties, die van haar afhangen, en waar zij van afhangt. De gevolgen daarvan zijn niet alleen differenties tusschen Roer-sociaaldemo craten en de centrales te Berlijn, maar ook een aangroeien van den aantrek kingskracht der radicale elementen. Dat- kau niet steeds zoo verder gaan, er komt eindelijk een oogenblik, dat de sociaal-democratische leiders in dezelfde positie zullen komen, waarin ue regee- -*»ring vóór haar is geraakt. Deze heeft haar passieve houding in de Roerkwestie moeten prijsgeven, de sociaal democratie zal haar passieve houding tegenover de legeering moeten opgeven, of zij er lust in heeft of niet. Tot zoolang blijft de regeering-Cuuo, omdat terecht niemand er lust voor gevoelt haar bovenmenschelijke taak over te nemen Maar het critieke mo ment (reedt in, als ook het volgende aanbod in zee zal gaan, en niet het effect zal hebben, dat uu eenmaal ieder Duitsch aanbod moet hebben, maar dat geen enkel Duitsch aanbod kan hebben. Tot zoover de corr. De aantrekkings kracht, de versterking der radicale ele menten blijkt uit de onlusten, die in verschillende steden in het Roergebied ziju ontbrand. Te Borkum zijn bij een botsing tus schen plunderende communisten en orde bewaarders een 20-tal communisten gedood en ruim 100 gewond. Te Bochum, waar eveneens gevechten plaats vonden tusschen communisten ei burgerwachten, verloren de communis ten 7 dooden, terwijl de burgerwacht 2 dooden op het slagveld, dat de straten geworden zijn, achterliet. Om van de gewonden maar niet eens te spreken. Hier is de versterkte burgerwacht mees ter van den toestand gebleveD. Gelsenkirchen is in handen der com munisten. De staking is daar algemeen. Te Essen zijn de winkeliers door de communisten gedwongen om de levens middelen goedkooper te verkoopen. Hef nieuwe Duifscfae aanbod. Aangaande de voorstellen der Duitsche industrie aan de regeering zijn thans nadere bijzonderheden bekend. De som, welke de industrie jaarlijks 48 door EFF1E ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. XVI. Marcus Vinsm zeide niets tegen Madame Ducheron over de ontdekking, die hij gedaan had. Hij had zijn eerste heftige woede overwonnen en toen be sloten met kalm overleg {zijn rol te spelen, want als Leah meende, dat zjj nu met hem had afgedaan zou zjj zich deerlijk vergissen. Ook Leah's moeder droeg hij geen goed hart meer toe'; hü voelde, dat zij hem niet mooi be handeld had. Hij had haar de bewijzen gegeves, dat hij een man was, dien zij vertrouwen kon. Hij was nu deelgenoot van al haar groote plannen. En hij achtte zich uit volle overtuiging een goede partij en een geschikt echtgenoot ter beschikking van het rijk wil stellen bedraagt ongeveer 200 millioen goud- mark. Zij geeft een hypotheek op haar onroerende goederen, niet aan de entente, maar aan het rijk. In de onroerende goederen zijn ook de machines begrepen. Het bedrijfskapi I aal zal niet worden aangetast, aangezien de industrie dit kapitaal noodig heeft om door te kunnen blijven werken. Het rijksverbond van de Duitsche industrie eischt, dat het lijk de opbrengst uit de rijksproductie middelen als waarborg voor de beta lingen inzake het herstel ter beschik king zal stellen. Voorts eischt de memorie, dat zoowel de banken, als de landbouw en de huiseigenaren hun deel zouden opbrengen. Het jaarlijksche bedrag dat deze takken van het be drijfsleven zouden moeten storten wordt niet bepaald genoemd. Men rekent echter, dat het gansche particuliere bedrijfsleven 500 millioen gondmark zou kunnen opbrengen. Ten slotte eischt de industrie concessies, die haar in staat zouden stellen de productie te ver- grooten. In dit verband eischt zij een wettelijke en verstandige regeling van den achturigen werkdag. Ook eischt zij de afschaffing van het toezicht op den uitvoer. De nieuwe Duitsche voorstellen zul len wel niet voor het eind der week aan de entente worden overhandigd. Voorts deelt de Welt am Montag mede, dat dezer dagen vertegenwoor digers van de regeering naar Londen zijn gestuurd om dasr poolshoogte te nemen. Etn definitief besluit zal het kabinet eerst nemen na den terugkeer van deze delegatie. Men staat aan Duitschen kant op het standpunt, dat men in geen geval verder kan gaan dan de voorstellen, die in de nota van 2 Mei zijn geformuleerd. Uitdrukkelijk spreekt men in dit verband van 20 milliard. Voorts wil men weer eens de oplossing doen treffen door inter nationale deskundigen. Het blad zegt ten slotte ook nog dat zoowel bij de partijen der burgerlijke arbeidsgemeenschap als bij de sociaal democraten de ontevredenheid over de houding der regeering toeneemt. Vooral het centrum oefent felle critiek op het regeeringsbeleid uit. Uif hef bezeilt gebied. De Franschen hebben in het rijks— bankfiliaal te Essen 96 milliard mark buitgemaakt. Tengevolge van de plun dering van de rjjksbank moesten de andere banken wegens gebrek aan geld hun deuren sluiteu. De Valera capituleert. Uit Dublin wordt gemeld, dat de Valera en de chef van den staf der republikeinen een bevel aan hun volgelingen hebben gericht om den strijd te staken. De Vrijstaatsche re geering heeft dokumenten gepubliceerd, dit haar Vrijdag in handen zijn ge vallen, en die een bevestiging van dit bevel blijken te zjjn. In die stukken, gericht aan alle rangen der republikei nen, zegt de Valera, dat hun stand punt niet langer met succes met de wapens kan worden verdedigd, dat ver dere offers vergeefach zijn en dat de voortzetting van den strijd tegen het belang des lands zou zijn. voor Leah Ducheron. Wel had zijn scherp verstand hem de zaak juist in doen zienhij had begrepen, dat het meer Leah dan haar moeder was ge- weest, die naar deze verandering van positie gehaakt hadmaar hij laakte het daarom toch niet minder in de moeder, dat zjj tot dit avontuur was overgegaan, want hij met zijn practi- schen aard kon het voor Leah geen voordeel achten, dat zij in een stand verkeerde, waarin zij niet thuis be hoorde. Hij had al spoedig ontdekt, dat Leah onder een anderen naam die aristocratische kringen was binnenge drongen en dat Lady Torrington er door leugens toe gebracht was madame Ducheron's dochter onder haar vleugels te nemen. Zijn gevoelens voor Leah waren door dit alles zeer gewijzigd. Marcus wist, dat zij hem veel ver schuldigd was, en haar gedrag was een bittere teleurstelling voor hem. Door een toevallige omstandigheid vond hij gelegenheid om met madame Ducheron over Leah te spreken. Voor het eerst in haar bezig leven was Leah's moeder genoodzaakt herhaalde lijk weg te blijven uit haar zaak. Zij telefoneerde aan Marou» Vinson en V olg de LU X methode en Uw wol zal niet krimpen. U kunt Uw wollen goed be derven met verkeerd drogen. Nog erger is verkeerd wasschen. Wrijf geen harde zeep op wollen goed want dan vernielt U de fijne schubbetjes waaruit het bestaat. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN Fabrikanten van TW1NK en LIFEBUOY. NederlandBelgië. De beer Hervy-Cousin, secretaris van den hoogen raad van het Belgi sche departement van zeewezen, heeft in het jongste nummer van de Revue Générale een stadie gepubliceerd over de Nederlandsch-Belgische quaestie, waarin hij met een nieuwe formule voor den dag komt. De heer Hervy- Cousin verwerpt alle combinaties, waar door België en Nederland „met hun verschillende standpunten en belangen", diametraal tegenover elkaar zouden komen te staan, en stelt voor, een Belgisch-Nederlandsche „Societé inter nationale concessionaire" op te richten, welke van ieder der betrokken regee ringen de noodige concessies zou ver krijgen tot exploitatie, onderhoud en beheer van de Schelde, het kanaal van Terneuzen, het kanaal Antwerpen Moerdijk, het ScheldeMaasRijn kanaal, enz., zóó dat de aanspraken en belangen van België en Nederland elkaar zouden aanvullen iD plaats van met elkaar in strijd te zijn. In oorlogstijd zou de Belg.-Nederlandsche vereenigiDg, steunend, als precedenten, op de aceoor- vertrouwde het financieel gedeelte van haar zaak aan hem toe. En daar zij een uitstekende eerste modiste had, kon zij deze het werk met gerustheid een tijdlang overlaten. Marcus was op haar vraag naar Highgate gekomen om haar te zien, hoewel het een pijnlijk besluit voor hem was, ,het huis weer te betreden, waarin Leah gewoond had. Hij schrikte toen hjj zag, hoe ziek Rachel Duche ron was. Zij had al geruimen tijd tegen pijnen en een gevoel van ernstig on- welzijn gestreden. Iemand met minder wilskracht zou al lang het werken hebben opgegevei. Maar zij had zich zelf de taak opgelegd een groot fortuin voor haar dochter te verwerven en daarom bleef zjj werken, totdat zij niet j meer kon. „Ik had het je niet willen zeggen, Marcus," zeide zij, „maar ik moet je alles in handen geven, en daarom is 't noodig, dat je de waarheid weet.' De jonge man zette zioh «aast haar neer, zijn wrok verdween, toen hij zag, hoe zij veranderd was. „Wat is de waarheid P» vroeg hij. Zij vertelde hein, dat zij het oordeel vai specialiteiten had gevraagd, die allen hetzelfde gezegd hadden. Zij den betreffende de Panama- en Suez- kanalen, onder controle van den Volken bond, de neutraliteit en vrijheid van de Schelde, zoowel voor oorlogsbodems als voor handelsschepen, garandceren en handhaven. Waar ze blijven. Het kwain voor bij een jubilé van den directeur eener opleidingsinrich ting, dat er een collectieve geluk- wensch ingebracht werd, afkomstig van een aantal zijner oud-kweekelingen, allen aan dezelfde Asche Bank werkzaam, schrjjft E. in „De School met den Bijbel*. Deze voedsterlingen des Rijks waren dus niet in de Bchool, doch in de finan- cieele administratie te land gekomen. Het is toch wel uitermate dwaas, dat er geen waarborgen zijn, dat zjj, wier opleiding per hoofd het Rijk op vijf, zes duizend gulden te staan ge komen is, nu ook werkelijk het onder wijs gaan dienen. (Tenminste een be paald aantal jaren Red. G.Crt.) Het is zelfs ergerlijk, dat de bezui niging daarop baar scherpste zoeklicht niet richt. Er hebben op dat terrein enormi teiten plaats. (Avondp.) moest terstond geopereerd wordeD, hoe wel niet met beslistheid te zeggen was, of de operatie zou baten. „Ik hea alles zoo geregeld, dat het hier kan gebeuren," vervolgde zij. „Ik heb altijd een afschuw gehad van ziekenhuizeu. Hier is het rustig en kan ik uitstekend verpleegd worden. En ik wilde, dat jjj dan de zorg voor de zaak en verder voor alles op je nam, Marcus." De jonge man keek haar aan en er kwam een licht rood op zijn wangen. Hij zeide echter rustig „Het eerste wat ik doen zal, is Leah terugbrengen." De uitdrukking van madame Duche ron's gezicht veranderde plotseling. Zij stak haar hand uit en greep zijn arm. „Neen neenIk beveel je dat niet te doen Leah* zjj wachtte even en zeide toen op zwakken toon „Leah's leven en 't mijne zijn voor goed gescheiden." „U heeft me de waarheid gezegd, nu zal ik ook tegenover u openhartig zijn," antwoordde Marcus. „Als ik u pijn doe, moet u 't me vergeven. U heeft iets zeer verkeerds gedaan. Ik weet, dat u het gedaan heeft, omdat zij er zoo naar verlangde, maar zie eens, wat is Leah l Een kind, meer Jubileum ds. Zooals reeds te voren in de bladeu was aangekondigd, zou dominé Meloen van Kloetiüge Zondagavond een ge dachtenis-rede houden ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld zoo zelfs dat in de gangen banken moesten worden geplaatst om allen een zitplaats te kunnen geven. Onder de aanwezigen die met de ge meenteleden waren opgekomen merkten wij o.a. op Burgemeester en Wethou ders, raadsleden en Secretaris, deAm- bachtsvrouwe en de familie Clotterbooke Patijn benevens vele ambtgenooten van den jubilaris. Voor dat ds. Meloen ziju gedachtenisrede begon, werd hij door den Burgemeester van Kloet inge ge complimenteerd en op diens verzoek hem door de gemeente staande toege zongen Psalm 121 vers 4. Daarna begon dominé Meloen zijn rede en wel naar aanleiding van Handelingen 4 vers 12, wat z.i, den hoofdinhoud van het Evan gelie omvat. Spreker bracht eerst in herinnering zijn komst in zijn eerste gemeente Kortenhoef, memoreerde het daar onder vonden lief en leed evenals dat in zijn volgende gemeente Colijnsplaat om tenslotte het een en ander in herinne ring te brengen wat hem in zijn lange ambtsloopbaan te Kloetinge was ten deel gevallen. Spreker bracht ook in herinnering dat, hoewel hij ook meer malen de harde woorden der wet heeft moeten doenjj hooren, de hoofdinhoud van zijn prediking is geweest de meu- schen te wijzen op de liefde Gods. Nadat Gezang 52 vers 13 staande was toegezongen richtte hij meer een persoonlijk woord van dank tot zijne kinderen voor hun bloemenhulde, tot de familie Clotterbooke Patijn voor de vriendschap al die jaren genoten en tenslotte ook tot Burgemeester, Raads leden, Kerkbestuur, Kerkeraad en Kies college. Aan het einde der godsdienstoefening werd Ds. Meloen nog toegesproken door den ouderling J. Oele namens den kerkeraad, door Ds. Feijkes namens den kerkeraad van Colijnsplaat, door Ds. Drost van Wemeldinge namens het Classicaal Bestuur en tenslotte door Ds. Steinz namens den Kerkeraad van Goes. Op verzoek van ouderling Oele werd den jubilaris staande toegezongen Gezang 91 vers 3. Bjj den uitgang der Kerk werd ge collecteerd voor de restauratie van de Kerk 11 Kortenhoef. Gere/. Gemeente. Aangenomen het beroep naar Kampen door ds. J. Vreugdenhil te Borssele. Bedankt voor Bruinisse door G. H. Kersten te Ierseke. Ger. Kerken Beroepen te Molenaarsgraaf-Brand wijk J. H. Donner Jz., eand. te Goes. niet, en kinderen weten niet altijd wat goed voor hen is. Als uw dochter had zij een mooie toekomst, maar wat zal ze voor leven hebben als de zooge naamde pupil van een Russischen prins Madame Ducheron keek hem een oogenblik aan zonder iets te zeggen. Toen vroeg zjj „Hoe weet je dat?" „Ik heb haar een paar dagen geleden met Petkoff in Lady Dillborough's equipage zien rijdeD. Ze negeerde me," zeide Marcus en het bloed vloog hem bij die woorden naar 't hoofd, ze schaamde zich voor me. Ze wilde me laten gelooven, dat ik me vergist had, maar ik ben er de man niet naar om me te vergissen, en toen ik dus zag dat het Leah was hij zweeg en haalde even zijn schouders op, „de rest was toen gemakkeljjk uit te vorschen." Toen hij naar de lijdende vrouw tegen over hem keek, werd zijn toon zachter. „Waarom heeft u het gedaan? Kon deze omgeving haar niet. voldoen Wil zij een nog mooier huis hebben. Zou ze ooit iemand vinden, die voor haar is, wat u voor haar geweest is [Wordt vervolgd-)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1