N\ 62. Dinsdag 28 Mei 1928. 110 jaargang. Prins Petkoff's Huwelijk Het Schrijfbureau. 47 FEUILLETON. BUITENLAND. School en Kerk. Sport. Provincie-Nieuws. GOESCHE Uitgave Naaiul. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTlEN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. #Vaak schijnt het mij toe alsof de levenlooze dingen met de levende voelen en ljjden. De scheiding tusschen hen en ons is niet zoo groot als de men- schen meenen." Aldus Selma Lagerlöf in dat wondermooie boek Gösta Berling, waarin de liefde van levenlooze dingen zoo'n groote rol speelt. Aan deze woorden moest ik denken toen ik een eerbiedwaardig oud man, wiens leven in liefderijke plichtsbe trachting is heengegaan, voir zijn schrijf bureau zag zitten. Het was het ge schenk geweest, dat hij destijds van zijn vader naar de academie-stad had meegekregen. Toen hij me dit vertelde, drong zich een vergelijking aan mij op. Ik zag het schrijfbureau, dat nog onveranderd het zelfde was gebleven en hoogstens hier een inktvlek en ginds een kale plek vertoonde. En ik zag den man, die eens als jong studentje dit meubel in bezit bad genomen, thans als grijsaard, vermoeid, versleten. Het bureau was hetzelfde gebieven, maar de man niet. Hoe vaak was het schrijfbureau met den man mee verhuisd De vroolijke jongelingschap was in de academie stad gebleven en de man was, als hulpeloos jongmaatje, komen staan voor de dorpsgemeente, die hij, bezwaard door het gewicht van het verantwoor delijk ambt, als predikant zou gaan dienen. Nieuwe gezichten namen hem 11 up met kritische blikken niet zonder angst zal hij aan zijn bureau de eerste preek hebben zitten maken. Maar dat bekende meubel stelde hem gerust telkens wanneer hij als uit een om geving van vreemden naar zijn studeer kamer terugkeerde, wachtte een oude vriend hem op. Beroep kwam na beroep en met elk beroep kwam een ander huis, een andere kring van menschen, een andere levenssfeer. Maar dat ééne hoekje in de studeerkamer bleef zichzelf gelijk. Daar vond hij aanslniting aan het verleden daar omgaf hem de veilige rust van het onveranderlijke, dat temidden van het veranderlijke zich voortdurend besten digt. Elk laatje hield zijn eigen inhoud, elk vakje zijn eigen beteekenis. Moesten zijn oogen telkens wennen aan nieuwe omgeving van tuin en huis en woon plaats, gebogen boven het blad van het schrijfbureau vonden zijn blikken het oude terug. En zijn handen, die na elke verhuizing eerst overal scheef ston den, betasten het bureau met de liefde, waarmee het kind zijn oud geworden moeder streelt. Het leven is een proces van worden en vergaan. Groei en ontbinding wijzi gen het in al zijn verhoudingen. Zijn vrouw ontviel hem, zijn kinderen wer den giooter en lieten het ouderlijk huis in den steek. De inrichting van zijn woning droeg de sporen van vreemd bestiersoms gevoelde hij zich in zijn eigen vertrekken niet thuis. Dan bleef zijn toevlucht het schrijfbureau, dat daar nog stond gelijk het altijd gestaan had, onveranderlijk ondanks de vele wisselingen, die het had meegemaakt. Toen de oude dag aanbrak en hij ten huize van een zijner kinderen een waardige rust kon genieteD, ging het schrijfbureau mee. Zijn kinderen waren moderne menschen geworden, en ook es';nn meubelen waren modern. Maar tusschen de moderne meubelen stond DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Tom hij haar dien dag uit het rijtuig zag stappen het met een rooden looper belegde pad naar het kerkpor taal op zag komen, snelde hij haar met een soort van verrukking te gemoet. Zjj was waarlijk geschapen om een prinses te zjjn patricische van hoofd tot voeten. In haar nauw het lichaam omsluitend toilet van 't bleekste rose, oversluierd met kant en de zacht neer vallende tulle rondom haar was ze zoo bekoorlijk, dat er een gemurmel van bewondering onder de toeschouwers liep daar als een stuk uit een andere wereld bet schrijfbureau. Wanneer het leven ten einde loopt en de geest moe is geworden, kan men zich niet meer verplaatsen in de ge dachten van het nieuwe geslacht. De veerkracht, noodig om den ontwikke lingsgang van den tijd te volgen, ont breekt en alle belangstelling trekt zich samen op hetgeen geweest is in het verleden. De grijsaard laat het nieuwe leven zijn gang gaaD, onbewogen, zon der verzet. Hij is tevreden, nu hij zich met zijn eigen lectuur en zijn eigen lief hebberijen terugtrekken mag aan zijn schrijfbureau. En als eenmaal na zijn dood dit oude stuk ergens op ten verkooping onder den hamer komt, zal niemand er in zien, wat hij er in heeft gezien het eenige, dat onvergankelijk is ge bleven en alle wisselingen heeft over leefd. „Vaak schijnt het mij toe, alsof de levenlooze dingen met de levende voelen en lijden. De scheiding tusschen hen en ons is niet zoo groot als de men schen meenen". Wat is voor den vreemde, die plichtmatig het lijk van een afgestorvene bezorgt, dit uitge diend lichaam Wat is voor den vreemde, die een bod op een oud meubel doet, dit afgebruikt schrijf bureau f Maar voor wie de ziel gekend heeft, die dit lichaam en dit meubel stuk eens heeft omsloten, blijven beide eerbiedwaardig. Het gevoel van piëteit, dat een begrafenis wekt, kan ons ook in een verkoophuis aangrijpen. Men laat zich wel eens korzelig stemmen dooi de aanhankelijkheid, die ouden van dagen jegens levenlooze dingen betoonen. Ze kunnen er niet van scheiden van hun huis, van hnn leunstoel, van hun antiek horloge. „Het zijn toch geen menschen !"|roept de jeugd wrevelig uit. Maar het zjjn vaak meer dan menschen. Deze leven looze dingen zijn lereader soms dan de levenden. Menschen verlaten en verraden onsmenschen ontwikke len zich en ontgroeien ons menschen wisselen en hun voortdurende wisseling vermoeit ons. De levenlooze dingen echter, die eenmaal ons kostelijk bezit zijn geworden, blijven ons levenslang trouw. In hun onveranderlijke hecht heid bewaren zij als een heiligdom de geschiedenis en de geheimenissen van OQS leven. Hierom is het, dat wij hen soms bovenmatig liefhebben. GRIEKENLAND EN TURKIJE- Nadat het de geheele week ge dreigd had tusschen Griekenland en Turkije en een nieuwe oorlog zeer nabij leek, is toch eindelijk tusschen deze beide vechtjassen overeenstem ming bereikt. Griekenland erkent eenerzjjds de moreele verantwoordelijkheid tot schade vergoeding voor de verwoestingen in Anatolië, anderzijds zal Turkije wegens den ongunstigen toestand van Grieken land geen financieele schadeloosstelling eischen, maar neemt het genoegen met den afstand van den driehoek van Karagatsj, de voorstad van Adrianopel, welke de strategische positie van deze stad bepaalt. De geallieerden hebben hun uiterste best gedaan om deze overeenkomst er toen zij voorbij ging. En zij behoorde hem toe. Zij zou de zijne zijn 1 Mar garet gaf hem haar hand en hij boog er zich over heen en kuste ze, en toen bleef ze even staan wachten op de andere bruidsmeisjes, die zich rondom haar schaarden een groep levende bloemen, waar de bruid tusschen door zou gaan. Alles wat er dien dag gebeurde, was voor Margaret een verwarde droom, waaruit zij plotseling wakkerschrikte, toen het oogenbük van scheiden kwam. Ladj A licia, die voelde, dat zij zich wellicht niet staande zou kunnen hou den, had haar gezegd met Dolly mee te gaan en haar te helpen met het verwisselen van haar bruidsjapon voor haar reiscostuum. „fin dan behoef je niet meer beneden te komen,* had zij eraij gevoegd. Lord Bletchley stond juist in de buurt van zijn schoonmoeder, toen zij dit zeidehij wist Hannah te spreken te krijgen ca gaf haar een boodschap voor haar meesteres. door te krijgen en het is hun tenslotte gelukt. Trouwens, de conferentie van Lau sanne staat er toch nog slecht voor. Er zijn drie onoplosbare kwesties le. die van het eiland Castellorizo, dat Italië bezet houdt en Turkije op- eischt2e. de Ottomaansche schuld (Hassan-bei is gisterenavond uit Parijs vertrokken nadat de onderhandelingen met de Fransche schuldhouders mislukt waren)3e. de rechtswaarborgen voor vreemdelingen in Turkije. Nu er evenwel één gunstig resultaat is, komen er misschien wel meerdere. Als er één schaap over den dam is..., Htf nieuwe Enjelsche ministerie. In het kabinet van Baldwin zullen de ex-coalitionisten toch ontbreken. De eenige veranderingen zijn dat van de regeering deel zullen uitmaken Robert Cecil en Reginald Mac Kenia, welke laatste kanselier van de schat kist zal worden. Cecil zal tijd genoeg vmden om zijn belangrijke taak ten opzichte van den Volkerenbond te blijven vervullen zijn ministerieel baantje is slechts een sinecure terwijl het voordeel is verkregen, dat een groot voorstander ran den Bond thans deel van de Britsche regeering uitmaakt. Nef nieuwe Dulfsche voorstel. Het rijksverbond van de Duitsche industrie heeft aan de rijksregeeriug een memorie toegezonden, waarin de meening van het rijksverbond in de kwestie der waarborgen voor de scha devergoeding wordt omschreven. Naar de Tag (uationalistiech) meldt zou het rijksverbond op het standpunt staan, dat in de eerste plaats het rijksbezit aan bosschen, spoorwegen enz. als waarborg dient te worden aange boden. Voor het ovetbre zou dan de industrie voor een gedeelte van de verlangde sommen kunnen borg staan. De memorie spreekt uit, dat de industrie borg wil staan voor hetgeen het rijk niet zelf zou kunnen opbren gen en verlangt dat zoowel de spoor wegen als bosachen zoo zonden worden geëxploiteerd, dat zij weer winst opleve ren. Ook stedelijk huizen- en grond bezit en de landbouw zullen hnn deel moeten dragen. Vermoedelijk zal de nieuwe Duitsche nota op deze grondslagen worden op gesteld en zal daarbij een beslissende beteekenis worden gehecht aan de voorwaarde dat Dnischland dat zulke lasten op zich neemt in economisch en politiek opzicht vr(Jheid zal krygen. Ger. Kerken Woensdag 30 dezer wordt te Goes de Zeeuwsche ouderlingen-conferentie der Gereformeerde Kerken gehouden j Daarin zal de heer C. D. van Noppen, ouderling te Vlissingen, een referaat houden over „De verhouding der kerk tot en haar toezicht op de plaatselijke vereenigingen", en dr. C. J. Wielinga, predikant te Zierikzee, over „De auto nomie der plaatselijke kerk in verband met de adviezen en besluiten van de meerdere vergaderingen". „Zeg aan freule Meg, dat ik haar spreken moet. Ik zal bij haar komen op haar kamer, als zij het goed vindt." „Zal ik u dadelijk bij haar brengen, als u nu even weg kan vroeg Hannah, en niemand bemerkte dat de bruigom verdween. Hannah bracht Margaret zijn bood schap over. Zjj knikte toestemmend en stond op om hem tegemoet te gaan. Lord Bletchley nam haar in zijn armen en kuste haar. „Meg," zeide hij, „je moogt een ding niet vergeten. Ik ben nu je broer en ik zal voor je zorgen, ais je ooit iemand noodig mocht hebben om voor je te zorgen. Dolly en ik gaan weg, ja, maar we kunnen elk oogenblik terugkomen. Hier is het adres; dan knn je me dadelijk over laten komeD. Ik zal instructies geven, dat je bericht aan me doorgetelegrafeerd moet worden en dan ben ik bij je zoo gauw boot of trein, of als 't noodig mocht zijn, vliegmachine me brengen kan." Meg's lippen beefden en zij kon Geref. Gemeenten. Bedankt voor het beroep naar Brui- nisse door ds. G. H. Kersten te Ierseke. Voetbal competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.Beveland. le klasse. Vlissingen 3Stavast 33. TovidoDe Zeeuwen 30. Zeelaudia 2Walcheren 2 18. ZeelandGoes 2 13. 3e klasse. Zeelandia 3S.B.O. 72. Kapelle. Onder voorzitterschap van den heer M. Glas Jr. kwam het bestuur van de OranjevereenigiDg met afge vaardigden van de verschillende buurt- commi6sie8 bijeen. Besloten werd om een en een hal ven dag feest te vieren. Datum zal nader vastgesteld worden. In het Comité werden gekozen de heeren M. Glas Jr., voorz., G. van Willegen Sr., secr., J. van Wingen, penningm., Jac. Burger HzH. J. le Clercq, A. J. van Liere, Not. J. C. Kram en J. Kloosterman. Aan het Comité zullen toegevoegd worden van de acht buurtvereenigiLg-*u en aange sloten bij de Oranjevereniging twee bestuursleden van elke vereeniging. Het bezoek vin den Franschen Gezant aan Zaid-Beveland. Na de lunch werd door het hooge gezelschap, waarbij zich de heer H. A. Hanken, de directeur van den Wilhel- minapolder, 's middags aansloot, naar den Wilhelminapolder gereden om ken nis te maken met dit steeds voor ons ook weer zoo indrukwekkende land- bouwbedryf. By de eerste hofstede 9tond een keur- collectie paarden met den beroemden hengst Brennns de Velsique, waarvan ook eenige afstammelingen aanwezig waren, opgesteld en ook de mooiste exemplaren van den reestapel, met den stier Hillo, die met 81 punten is inge schreven in het stamboek. Maar ook de groote Yorkshire varkens en de Lincoln schapen met lammeren waren niet vergeten, een tentoonstelling in het klein dus. Na deze bezichtiging werd de polder ingereden, op een der akkers stonden weder door de goede zorgen van den heer Hanken een paar zaaimachines, rolblokken en eggen, bespannen met de echte Zeeuwsche trekpaarden, gereed om aan het werk te trekkeD. Nog werd een der modelboerderijen bezichtig 1 en daarop verder door den polder en langs den Scheldedijk, waarvan uit de auto's de oeververdediging, systeem-de Muralt, in oogenschouw werd genomen evenals 't stoomgemaal van de Breede Watering bewesten Ierseke, naar Wtmeldinge gereden en wel naar de oesterputten van den heer Lindenberg. Bij de be zichtiging van die bedrijf gaf Z.Exc. blijk ook van deze cultuur goed op de hoogte te zijn en kon hij over de wijze van beoefening vau dezen tak van volksbestaan in Frankrijk ook eenige mededeelingen doen. Enkelen der tocht- genooten deden zich aan het zeebanket te goed. ternauwernood spreken. „Dank je Jim," zeide zij. „Dat je zoo lief voor me bent, is me een groote troost. Maar," ze glimlachte flauw, „ik zal je niet laten komen Dacht je, dat ik je heerlijke geluk zou bederven En daarenboven," zy haalde haar schouders op, „ik geloof niet, dat ik er nog veel om zal geven, wat er met me gebeurt." Lord Bletchley ging weg met een beklemd hart en met een brok in zijn keel. Er was een kamer tot zyn be schikking gesteld, waar hij zich ver- kleeden kon voor de reis en hij was blijde, dat hij eenige oogenblikken alleen kon zijD, want de bitter droe vige uitdrukking in Margaret's oogen had hem diep getroffen. Hij voelde, dat het hem moeilijk zou vallen Lady Alicia's hand met eenig gevoel van vriendschap te drukken en wat Petkoff betreft, van hem had hij een afkeer. De zekerheid dat over eenige weken de zuster van zijn vrouw zou worden Vanaf den dijk kon den gezant de ligging van de eilanden Schouwen en Tholen worden aangewezen en ook verklaard worden welke kerktorens daar zijn te zien. Van Wemeldinge ging het evenals bij de overige ritten door mooie deelen van Zuid-Beveland naar Kapelle, waar de hooge bezoekers en zij, die hen vergezelden, werden ontvangen door den heer en mevrouw van der Have. Nadat de aangeboden thee zich goed had doen smaken, toonde de heer van der Have eerst zijn belangrijke in richtingen tot het schoonmaken en verder bewerken der door hem in den handel gebrachte zaden en werd ver volgens een wandeling door de bcom- kweekerij aangevangen, die echter door een plotseling aeervallende, vrij zware regen, het eenige buitje moest worden onderbroken. Toch was reeds een indruk gekregen van den grooten omvang van dit bedrijf en werd die door langs de terreinen te rijden nog vergroot. Over Kloetinge werd naar Goes teruggereden, waar men juist te zes uur by het hotel Centraal aankwam en binnengelaten werd in het door planten, bloemen enz. in een keurig ontvangsalon herschapen café. Zeer smaakvol was alles hier ingericht. Op den vloer lagen fraaie tapijten en de gezellige rieten stoelen noodden tot zitten uit. Er was nu een uurtje van rnst om zich voor te bereiden voor het volgend nummer van het programma, namelijk het diner, waarbij ook weer de Z.L.M. gastvrouw was. Het was 7 uur toen de deuren van de aangrenzende eetzaal werden geopend en de gasten zich naar hun plaatsen begaven aan de keurig gedekte tafel, waar zij de prachtige bloemen waarbij het rood, wit en blauw en het oranje domineerden, konden bewonderen. Na den vermoeienden en afwisselenden tocht liet het uil stekend verzorgde menu zich best smaken. Behalve de reeds eerder vermelde heeren, zaten nu ook de beide wet houders en de gemeentesecretaris van Goes aan. Bij het dessert werd door den heer Dieleman een uitvoerige rede gehou den, die voor opname in extenso te veel plaatsruimte zou vergen. Laten wij dan mogen volstaan met te zeggen, dat de heer Dieleman uitvoerig wees op het groote belang van den landbouw, en op het doel en streven der Z.L.M. dat hij uit liet komen hoe ook Zeeuwen medewerken aan den weder opbloei van den Franschen landbouw, waartoe ook de heer W. Kakebeeke, vice-voorzitter der Z.L.M., thans in Frankrijk vertoeft. Spr. wees er op, dat voor het econo misch herstel van Frankrijk een goede, intensief werkende landbouw een der hoofdfactoren is. Hierna voerde Jhr. van Vredenburg het woord. De gezant antwoordde uitvoerig op deze beide toespraken en zeide o.a. dat men gaarne werkkrachten in Frankryk zal ontvangen, al hebben zé het er allicht wat minder goed dan hier te lande. Ook wees spr. er op, dat er deelen in Frankrijk zijD, die op het gebied van den landbouw met Zee land zijn te vergelijken. De heer Van den Bout dankte namens het gemeentebestuur voor de uitnoodiging tot het diner. Natuuriyk werden deze toespraken gegeven aan dien Russischen woeste ling, zoo noemde hij den prins bracht zijn gemoed in opstand. Als hij de inspraak van zyn hart gevolgd had, zou hij in Londen zijn gebleven en getracht hebben, Margaret voor dat huweiyk te bewaren. Maar zijn verstand zeide hem dat zijn inmenging nutteloos zou zijn. En zoo aanvaardde het jonge paar zijn huwelijksreis mat een be zwaard hart. Uiterlijk was alles vreugde en blijd schap. Overal bloemen en vroolijk gelach en toen zij in de auto zaten, die hen naar den trein zouden brengen, lieten zij een groote menigte gasten achter, die hun goede wenschen toe riepen en met hun zakdoeken toewuif den, zoolang zij zien konden. Maar hun beider gedachten waren boven in die stille kamer bij het treurige meisje, dat de toekimst wellicht nog grooter droefheid brengen zou. {Wordt vervolgd,

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1