N°. 60. Woensdag 23 Mei 1923 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk De Gemeenteraads verkiezing te Goes. FEUILLETON. BUITENLAND. Rechtszaken. Binnenland. School en Kerk. Provincie-Nieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nnaiul. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTLËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweemasl berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. COURANT Ge moogt maar één hokje rood maken, voor één candidaat, op één lijst. Een laatste opwekkend woerd voor de verkiezingen op Woensdag 23 dezer. Een woord van opwekking om te stem men op de lijst van den Bout (1b). Van A.R. zijde wordt te kenoen ge geten dat het op de bekwaamheden der candidaten niet zoo erg aankomt, het voornaamste is dat ze vast zijn in de A.R. beginselen. Nu weet iedereen dat principieele kwesties in den gemeenteraad zelden behandeld worden, terwijl daarentegen praktische zaken aan de orde van den dag zijn. We moeten dus, en zeker in dezen moeilijken tijd van malaise voor velen, praktische, bekwame mappen in den raad hebben en die vindt men op lijst 1b. Principe-ruiters hebben we niet noodig Zijt gij vóór een zuinig behtcr der gemeente-linanciën, zijt gij vóór vrijheid op geestelijk en economisch gebied, zjjt gij wars van de onwaar dige strijdmethodes der anti's es der socialisten, st :mt dan op ljjst 1b. Deze bevat de volgende candidaten 1 D. D tf. d Bout- 2. M P de Looft 3. J. M van Bommel v. Violen- P C. Labrijn 5. J v- Poelgeest 6. C v. d peiji 7. L- A M- 3ampon 8- W. G- Koning. 9 M. A Pilaar 10 W. Wlllemse 11. f. van Zee Met deze lijst is verbonden de lijst der Vrijzinnig Democraten (la), waarop vo arkomen de namen J. J. Lunenberg, mevr. M. G. Blankenbijl, mevr. A. J. Engels en A. de Roo. Aan de Kiezer* in Kapeile. In de jongste raadsvergadering kwam aan de orde de al of niet samenvoeging van het ambt van gemeente-secretaris en van gemeente-ontvanger. De vrijzinnigen waren vóór splitsing. En onder het raadsverslag schreef „de Zeeuw» dat bij samenvoeging der betrekkingen een bezuiniging van f 700 werd verkregen. Dns waren de vrijzin nigen tegen bezuiniging. Wat bleek echter? Door splitsing der functies kon een ambtenaar ter secretarie, die een salaris van f 1150 genoot worden ontslagen. Er was dus wel degelijk een bezuiniging. Een bezuiniging van f 1150700 f 450,meer. Het bleek dus dat zeer zeker juist de liberalen vóór bezuiniging waren en de anderen niet. De Zeenw lichtte haar lezers onvol ledig en daardoor onjuist in. Wij hebben in ons blad de zaak recht gezet. 45 DOOR EFF1E ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. XV. De dag van Dolly Torrington's hu welijk brak aan met een schitterenden zonsopgang. Dolly was op en stond naar dien zonsopgang te staren. Zij had nooit gedacht, dat zjj zich op haar trouwdag zoo ongelukkig zou kunneu voelen, als zij deed. Maar zij tobde over haar zuster en Margaret's toestand wierp een donkere schaduw op haar blij geluk. Er had geen enkel vertrouwelijk ge- sprek tusschen haar en Margaret plaats gehadals zij spraken was het over gewone onderwerpen. Het had echter Dolly zeer bevreemd, dat haar zuster de tegenwoordigheid van mademoiselle Maar voor zoover ons bekend, heeft de Z. deze rectificatie van haar mede- deeling niet opgenomen. Een en ander kan den kiezereBsen en de kiezers van Kapeile leeren dat hun beiangen bij de vrijzinnigen in veilige handen zijn. Stemt dus vrijzinnig FONOGRAFEN. De Goesche Raad lelt de laatste 4 jaar een soc.-democratisehe raadsfractie, aanvankelijk twee, later drie leden sterk. Deze heeren hebben zich voorna melijk verdienstelijk gemaakt door het doen van voorstellen die, wanneer ze waren aangenomen, het totaal der uitgaven van de gemeente aanmerkelijk zouden hebben doen stijgen. Nu hebben we niets tegen de soc.« democratische raadsleden, absoluut niet. Wanneer er met hen valt te pralen en wanneer ze san liefst meer dan normale eischen wat betreft capacileit voldoen. Met de soc.-dem. voorm.nnen is dit in den regel ook het geval. Maar achter de kwestie of de Goesche raadsleden aan onze bescheiden eischen voldoen, meenen we een vraagteeken te moeten zetten. Twee heeren hebben om zoo zeggen nog nooit hun mond opengedaan en alleen bij de stemmingen bleek het dat ze in 't bezit waren van een spreekorgaan. Ook de partij zelve schijnt ten opzichte van deze heeren weinig verwachtingen meer te koeslereD, ze hebben althans een plaatsje op de caudidatenlijst gekregen, waar ze minder in 'o oog loopen. Maar wie zal zeggen of de anderen beter zijD? In den raad is steeds het woord ge voerd door een enkel persoon en ook van dezm zijn we niet heel zeker wat betreft onze eischen. Het is den inge wijden niet onbekend dat deze heer, wanneer hij in de raadsvergaderingen het woord voert, zijn rede afleest van een stukje papier. Nu is dit heelemaal niet erg. Mits die rede eigen werk zij. Maar nu bljjkt telkens, bjj het voor lezen, dat die rede niet is van den spreker, maar van een geheimzinnige derde of derden. Vermoedelijk zijn die derden twee roode onderwijzers en dient de spreker slechtsals fonograaf voor de denkbeelden van deze beide heeren, die zelve als zijnde onderwijzer l.o. (art. 28 G.W.) geen zitting in den raad mogen hebben. Maar natuurlijk ia het niet de be doeling van den wetgever geweest dat zij op deze wijze toch naar biunen gesmokkeld zonden worden. Wij willen hiermede maar dit zeggen wanneer men geen behoorlijke candi daten heeft, laat men dan liever thuis blijven. In dezen tijd van malaise heeft de gemeente, heeft het algemeen belang behoefte aan bekwame persoonlijkheden, menscheu die de waarde van het geld kennen en die er niet naar streven de uitgaven te verhoogen. En vooral moeten de soc. dem. raadsleden niet eigenwijs zijn. Zij achten hun paitijgenooten in den regel het best geschikt voor de vervulling van bestaande vacatures. Dat kwam weer uit toen een lid van het Burg, Armbestuur moest worden benoemd en dhr. v. d. Bout zoo terecht opmerkte, Slivinski zoo kalm had opgenomen, zonder er ooit, al» Leah afwezig was, een opmerking over te maken. Maar alles was zoo vreemd aan Margaret zij was zoo veranderd. De eenige aan wien Dolly alles kon toevertrouwen, wat zij daoht en voelde over deze quaestie, was haar aanstaande man, en Lord Bletchley en zjj spraken telkens over Margaret en over haar toekomst. Lord Bletchley had eerst wel wat hard geoordeeld over zijn aanstaande schoonzuster. Hij kende haar karakter en het kwam hem haast ongelooflijk voor, dat zij zich vetloofd had met prina Petkoff bijna in dezelfde week, dat het bericht van Rupert Kentley's dood haar bereikt had. Maar na een lang gesprek met Dolly was hij anders gaan denken en nn was hij vervuld van het diepste medelijden met het meisje, dat zijn vriend zoo hartstochtelijk had lief gehad. „Ik wist wel, dat moeder Meg zon laten doen, wat ze verlangde, maar o Jim, ik ben zoo bang voor de toekomst. Hoe meer ik prins Petkoff leer kennen, hoe minder ik van hem houd. Ik ge loof ook niet, dat hij Meg waarlijk lief heeftik geloof, dat het alleen maar waschl en verf! tegelijkertijd Georgette, crepe de chine, alle stoffen.hoe flirt en teer ook .kun- nen,Indien verachoten..rnet Twink, weder prachtige frissche kleuren krijgen. DE LEVEfk'S ZEEP M* VLAARDIMGErt O'S v> Fabrikanten van Sunlight jr en lux. dat de soc. dem. candidaat wel den noodigen lust en tjjd, maar niet de noodige kennis zon bezitten. Wij geven allen kiezers en kiezeressen den raadStemt niet rood. Wij raden hun dat in hun eigen belang. Bij de verkiezingen voor de Prov. Staten zijn er nog een goede 500 personen in Goes geweest, die zich door mooie beloften hebben laten paaien, wij verwachten dat dezen verstandiger zullen worden. Wanneer men gaarne veel belasting betaalt stemt dan op de soc. demo craten. Men leze de raadsverslagen en speciaal die der begrootiagsvergaderin- gen maar eens na, omtrent de dure voorstellen der rooder.. Wanneer men een soc. dem. vraagt waarop hij dan bf zuinigen wil, om het geld voor zijn uitgaven te vinden, dan zegt hij in den regelop oorlog. Voor de gemeente dus in zekeren zin op de politie. Maar de Goesche soc. dem. willen de vacature Dootjes niet onvervuld laten. Zij willen dus absoluut niet op de politie bezuinigen. Waarop dan wel Dat bljjft een open vraag. Dus zouden de belastingen maar weer moeten etijges. De belasting betalers zullen dus goed doen met bun stem niet uit te brengen op een soc. democraat. Bonar Law. De Engelsche premier is onver wachts uit Parijs te Londen terugge keerd, wegens verergering van zijn keelaandoening. Men vreest voor kan ker. Vermoed wordt dat zijn aftreden aanstaande zal zjjn. Da staking In België Het einde der staking kan spoedig worden verwacht. Bij de kamer-debat ten is aangenomen een motie Carton de Wiart, waarin vertrouwen in de regeeriug werd uitgesproken. De soc. democraten stemden niet tegen de mo tie, doch onthielden zich van stemming. het verlangen is haar te bezitten, omdat hij gemerkt heeft, dat hij haar onver schillig is. En Jim, ik ben er zeker van, dat hij een wreed karakter heeft, en als ik dan denk aan Meg'» toekomst je zult me dwaas vinden, maar dan bedf ik van angst». „Ik vind je heelemaal niet dwaas», zeide Lord Bletchley. Hjj had ook een antipathie tegen Petkoff, en zijn gevoel voor zjjn aanstaande schoonmoeder wal de laatste dagen verre van vriendschap- lijk geworden. Het plan was, dat hij en Dolly on middellijk na hun huwelijk een reii om de wereld zouden gaan maken. Dolly had er zich sinds maanden uiter- mate op verheugdmaar de laatate week was er langzamerhand een scha duw op haar geluk gevallen, en toen zij nu op den morgen van haar hu- welijk voor haar raam zat en de zon gaandeweg boven de boomen uit zag komen, had zij een gevoel, alsof ze er verkeerd aan deed zoo ver weg te gaan. Als Margaret haar een» noodig had Zjj wa» feitelijk de eenige, tot wie haar zuster zich wenden kon in moeiljjke tijden, want instinctmatig voelde zij, dat er tusschen Margaret en haar moeder Dit heeft in arbeiderskringen grooten indruk gemaakt. Gedelegeerden van bet syndicaat van het spoorwegpersoneel, hebben aan het personeel te Antwerpen, Arlon, Jemel- les en Kortrijk verzocht het reizigers verkeer te hervatten. Uit het bezette gebied. De Fransche bezettingstroepen aan den Roer zullen met 15 tot, 20000 man worden versterkt. Het Fransche militaire revisie-gerecht te Dusseldorp, heeft de aanvraag tot opheffing van het vonnis van den krijgsraad van Werden tegen Krupp van Bohlen en de directeuren van Krupp verworpen. Bij het Fransche hof van Cassatie te Parijs is van deze uitspraak cassatie aangevraagd. Dc ri'hsfe lieden «en SowjeiRuslend Volgens een bericht uit Helsingfors aan het agentschap Westnik hebben linksche communisten, die werkzaam zijn in decentrale belastingadministratie, een overzicht openbaar gemaakt van de inkomsten van een aantal leden van het centraal comité van de communis tische partij, onder andere van de inkomsten van Trotski, Sinowjef, Dserajinski, Rakowski eu andere leden der partij, die verantwoordelijke posten bekleeden als Krassin, Bogdanof, Koerski en Wladiminof. Alle deze per sonen zijn aandeelhouders of directeuren van verscheidene particuliere onder nemingen. Alle gegever.s over de kapi talistische bemoeiingen dezer heeren zijn aan de controle-commissie van de partij voorgelegd, waarbij door de linksche communisten betoogd wordt, dat bet onmogelijk is voor de volks commissarissen terzelfder tijd op den voorgrond staande, leidende commu nisten te zijn en als kapitalisten op te treden. Volgens de aangebrachte ge gevens zijn de bovengenoemde personen als de rjjkete van Rusland te be schouwen. Brand op oan schoolfeest. Reuter meldt uit New-York Tijdens een schoolfeest te Camden (Carolina) viel er een lamp op het tooneel om. Het geheele gebouw Btond spoedig in lichte laaie, en honderden mannen, vrouwen en kinderen ver drongen elkaar wanhopig om laDgs een nauwe houten trap te ontvluchten. Ten slotte stortte het gebouw ineen. Er hebben 42 kinderen, 15 vrouwen en 16 mannen den dood gevondeu. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Mei 1928. Heden werd o.a. behandeld de zaak tegen C. J. P. B., 26 jaar, grondwer ker te Woensdrecht. Beklaagde werd ten laste gelegd dat hij op 25 Maart 1928 te Rilland-Bath heeft weggeno men 8 d 4 K.G. spijkers, toebehoo- rende aan Cornelis Hopmans. Eisch f 15 of 15 d. hecht. in 't vervolg een groote kloof zou zjjn, en toen zij aan haar vader dacht, schudde zij haar hoofd. Als Sir John's liefde niet sterk genoeg was geweest om Margaret voor dit huwelijk te be waren, wat zou hij dan voor invloed kunnen hebben, als er moeilijkbeden en verdriet uit voortkwamen. De ingeving van 't oogenblik vol gend, trok zij een ochtendjapon aan en sloop zacht en voorzichtig de kamer van haar zuster binnen. Zij dacht, dat Margaret misschien -akker zou zijn. De ramen stonden open en de over gordijnen waren niet dichtgetrokken, maar zij zag oogenbllkkeljjk, dat Mar garet sliep. Ze naderde het bed en zag op haar zuster neer. Het was duidelijk zichtbaar dat Margaret door uitputting eindelijk in slaap was gevsllen en zooals zjj daar lag, zag ze er heel ziek uit. Dolly begon plotseling bitter te schreienzjj keerde zich om en haastte zich terug naar haar kamer. Daar vond Hannah haar een uur later, toen ze haar een kop thee op haar bed wilde brengen, voor 't open raam zitten met rood ge weende oogen, „Wat is dat nu?» zeide zjj. «-Heeft Posteryen en telegrafie. Eerlang is de benoeming te verwach ten van den heer A A. H. W. König, oud-minister van waterstaat, tot direc- eur-generaal van posterijen en telegrafie. De Indische leening. De regeering heeft bij nota van wij ziging het leeningabedrag beperkt van f 400 tot f 800 millioen. Failliïsemmten in Nederland- Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de sfgeloopen week, eindigende 18 Mei in Nederland uitgesproken 70 faillissementen tegen 58 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 Mei 1928 1586 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een jubileum. Zondag was het 40 jaar geleden dat ds. G. E. Meloen, Ned. Herv. predi kant te Kloetinge, te Kortenhoef de evangeliebediening aanvaardde. Na een vierjarig verblijf aldaar sertrok hij naar Colijnsplaat en verwisselde in 1890 die gemeente met zijn tegenwoordige. De jubilaris is scriba en quaestor van de classis en praetor van den ring Goes. Geref. Gemeenten. Beroepen te Kampen ds. J. Vreug- denhil te Borssele. Hoedekenskerke. Uitslag stemming gemeenteraad alhier op Vrijdag 18 Mei 1923. Gekoztn Joh. Boone (Ger. Staatsp.), L. Lous (Vrijz.), D. de Regt (Chr. Hist.), Joh. Louisse (A.R.), M. Walraven, C. Chamuleau, J. Steenbakker (R.K.) De oude raad bestond uit 4 Katho lieken en 8 Protestanten. In het stemdistrict Hoedekeuskerke bleven van de 857 kiezers er slechts 9 thuis, waarvan nog 8 wegens ziekte. Scltore. Vrijdag had het zoontje van C. de Pree, op de hofstede van dhr. C. Glerum, het ongeluk met zijn lin kerhand in de veevoedersnijmachine te geraken. Drie vingers werden het knaapje van de hand geeneden zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen en het ventje voor zijn verder leven ongelukkig is, De uitslag van de stemming voor den gemeenteraad is als volgt Ljjst 1. Joh. Glerum 41, gekozen, J. Yerhaagen 24, C. Potter 7, G. Zoetewejj 55, gekozen, J. Westrate 8, C. Rijn 80, gekozen. Lijst 2. W. Karelse 57, gekozen, J. Sparrentak 10, gekozen, A. Bruin zeel 21. Ljjst 3. C. Boonman 34, G. Luijk 4, Dogge 0, v. d. Borgt 1, Lijst 4. J. G. v. Nieuwennuijze 64, gekozen, C. de Vrieze, 18, gekozen. u geschreid Zie nu eent wat een roode oogen En u moet juist vandaag op zijn mooist zij o, nu zooveel menscheu u zullen zien. U moet uw man eer aandoen 1» „Jim zal er niet om geven of mijn oogen rood zijn», antwoordde Dolly en toen vervolgde zjj met trillende lippen«Ik heb geschreid om Meg». Zij zag, dat Hannah's gezicht plotse ling een droevigeu, pjjnlijken trek kreeg en met 'n inik vervolgde ze„O Hannah, je zult toch immers goed voor haar zor gen, als ik weg ben? Je zult toch immers altjjd bij haar zijn „Ik hoop hetik bid er God dage- ljjks om, freule Dolly," antwoordde Hannab. „Maar ik ben er zoo bang voor I De man met wien zij gaat trou wen, is zoo heel anders dan uw aan staande man. Ik hoor allerlei praatjes over hem en mijn hart staat soms stil van angst, dat er geen plaats meer voor mij zal zijn, als freule Meg prin ses Petkoff is. Want dan krijgt zij haast een hofhouding om haar heen, en dan zal zij een ander soort kame nier moeten hesben als ik ben." Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1