N#. 57. Dinsdag 15 Mei 1928. 110 jaargang. 'Dekens moei men nat ophanden Prins Petkoff's Huwelijk Staten-Generaal. Binnenland. De Gemeenteraadsverkiezingen. ,2 FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, I I jl Goes f 1 1 B II ^B B-B II Afzonderlijke nummers 5 cent. ^Ji B .JIl 7 B B B 1 VerschijntMaandag-, Woensdag en Vriidaeavond Uitgave Nrsml. Vennootschap Goesche Conrant S COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. De zuivere fijne LUX vlokjes welke in een oogwenk een overvloedig schuim geven, zijn de bof i vrienden van een deken. Zet een deken te weeken in een L.UX- sop en hang- ze nat op dan zullen zij even zacht en luchtig blijven als nieuw. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK, Het pleit o.i. niet voor de Engelsohe regeering dat zij ziob door de Sovjet- regeering dit lesje heeft laten geven. Uit hef bezeffe Duitsche gebied In de omstreken van ïssen zijn ver schillende aanslagen op de spoorlijnen gepleegd, waardoor groote vernielingen zijn aangericht. De Fransche krijgsraad in het be zette gebied heeft thans zijn eerste doodvonnis geveld. De koopman Sehla- geter uit Berlijn is ter dood veroor deeld, hij was beschuldigd van aan slagen op spoorwegen in het Roer gebied. De Transport-Mij te Rotterdam, heeft uit Mainz bericht ontvangen, dat schipper Maas, een Nederlander, van haar schip Nardini, dan 8sten dezer in Weisenau door de Franschen dood geschoten is. D« slaking in België. De staking in België breidt zich uit. Behalve te Antwerpen is o.a. ook te Gent, Brugge, Kortrijk, Luik groote stagnatie in het goederenvervoer inge treden. In de meeste plaatsen ligt het geheel stil. Tusschen Roosendaal en Antwerpen tracht men met vrachtauto's het goederenvervoer uog eenigszins op gang te honden. Het verkeer met Ned. Limburg is grootendeels gestremd. De regeering blijft op haar stand punt staan dat geen onderhandelingen gevoerd kunnen worden, zoolang de staking niet is opgeheven. Zij hoopt than9 de staking te breken door het zenden van genie naar Antwerpen om te trachten het verkeer weer op gang te brengen, door het roobiliseeren van de spoorwegmannen van acht lichtingen. De spoorwegmannen zullen hierop antwoorden door de staking voor alle stations en de goederentreinen af te kondigen. De regeering heeft verder de volgende maatregelen genomen De regeering zal de beambte», die Maandagochtend het werk niet hebben hervat, als ontslagen beachouwen, en er zal in hun vacatures worden voorzien. De ambtenaren, die aan de 'oewegiDg hebben deelgenomen, zullen worden geschorst in afwachting van het onder zoek, dat dienaangaande zal worden ingesteld. Zij zullen later worden ont slagen, als daartoe aanleiding bestaat. TWEEDE KAMER. Woensdag is de suppletoire oorlogs- begrooting met 5515 stemmen aan- genomen. De behandeling van het wetsontwerp ter „goedkeuring van de toetreding tot de protocollen betreffende den econo- mischen en flnancieelen wederopbouw van Oostenrijk, alsmede nopens voor zieningen ten aanzien van die toetreding" werd aangehouden. Algemeen wilde men gaarne Oosten rijk helpen, maar dhr. Drtsselhuys (v.b.l en met hem vele anderen voelden er niets voor om het Protocol I te teekenen, dat ten dotl heeft te verhin deren dat Oostenrijk zich bij Duitschland aansluit. Terecht meende men dat Nederland buiten die kwestie moet blijven. Mgr. Nolens (r.k.) stak minister van Karnebeek de reddingsplank van het uitstel toe,' welke deze dankbaar om klemde. vrijheid. In Den Haag is dszer dagen in beginsel besloten, een vereeniging op te richten, welke stelliïg zal nemen tegen de neigiug, de persoonlijke vrij heid te belemmeren door allerlei maat regelen, die verder gaan dan het weg nemen van die uitwassen, misstanden en woekeringen, welke algemeen door weldenkende menschen als zoodanig worden aangemerkt. Bedoeld wordt front te maken tegen de opdringerige propaganda, die aan stuurt op allerlei verboden als bioscoop verbod, drooglegging, beperking van de wijze van besteden van den vrijen Zondag, en wellicht in de toekomst op een rookverbod. Reeds hebben vooraanstaande perso nen van verschillende staatkundige en geestelijke richtiug met deze nieuwe beweging instemming betuigd. De Op een vraag van dhr. Schaper heeft de minister van Waterstaat het volgend vergelijkend overzicht onzer spoorweg tarieven gegeven. Prijzen vóór 1 Februari 1923. Afstand. Ie kl. He kl. Ille kl. 225 K.M f 14.65 f 11.— f 7.35 250 16.25 12 20 8.15 275 17.90 13.45 8.95 300 19 50 14.65 9.75 350 22.75 17.10 11.40 400 26.— 19.50 13.— 425 27.65 20.75 13.85 450 29.25 21.95 14.65 Prijzen sedert 1 Februari 1923. Afstand Ie kl. lie kl. Ille kl. 225 K.M. f 14.25 f 10.70 f 7.15 250 15.45 h 11.60 7.75 275 16.70 12.50 8.35 800 17.90 13 40 8.95 350 19.50 14.65 9,80 400 21.15 15.85 10.60 425 21.95 16.50 1L.— 450 22.75 17.10 „11.40 Ter verduidelijking diene de vol gend 5 opgaaf van afstanden in kilo meters Groningen: Amsterdam C.S. 217, Den Haag 254, Maassluis 276. Maastricht Den Helder 302, Baflo 350. DelfzijlGoes 423, Vlissingen 449. Van 1 Juli tot en met 15 Septem ber 1923 zullen, evenals in hetzelfde tijdvak van 1922, vacantiekaarten wor den uitgegeven. De prijzen dier kaar ten bedragen f 10 voor de eerste klasse, f7.60 voor de tweedeklasseen f 5 voor de derde klasse. Tenslotte gelden voor eenigs baanvakken buurt- verkeerstarieven. Belangrijke besprekingen. Naar de Tel. verneemt, zijn Vrijdag avond te Amsterdam onder leiding van dr. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handelmaatschappij, belangrijke besprekingen gehouden, waaraan o.a. De eerstvolgende weken zullen de gemeenteraadsverkiezingen plaats vin den, de verkiezingen waarin de kiezers, waarin het publiek het grootste be lang stelt, omdat men er het dichtst bij staat, omdat men er het nauwst bij is betrokken en omdat men de candi- dalen allen, persoonlijk kent, wat van de verkiezingen voor Prov. Staten en Tweede Kamer niet kan worden gezegd. Voor de 3e maal dus, binnen het jaar, zullen de mannelijke en vrouwe lijke kiezers wederom ter stembus moeten tijgen en voor de derde matl roepen wij onzen lezers en lezeressen toestemt vrijzinnig 1 Stemt op een candidaat, waarvan gij de besliste overtuiging hebt, dat hij de vrijzinnige beginselen met hart en ziel ia toegedaan. Door dit te doen hebt gij de grootste zekerheid in den gemeenteraad te krijgen personen die zijn tegenstanders van allerlei dwangverordeningen, voor standers van vrijheid op economisch en geestelijk gebied en voorstanders van bezuiniging. Dót zijn onze candidaten En nog weer eens een bijzondere opwekking tot alle vrijzinnige vrouwen van Noord- en Zuid-Beveland om trouw ter stembus te komen. Onze politieke tegenstanders, zwart zoowel als rood, hebben hun vrouwen keurig onder appèl. Die komen allen naar de stembus. De vrijzinnige vrouwen moeten niet achterblijven. Immers het zijn vooral ook de vrou wen, die bij de gemeentezaken zeer nauw zijn betrokken, en die bij deze verkiezingen dus een bijzonder interesse hebben. Van gemeentezaken zijn de vrouwen meestal ook aardig op de hoogte en de gemeenteraadsverslagen zijn niet alleen kost voor de heeren, maar verheugen zich ook in de bui tengewone belangstelling der vrouwen. Ze hebben er als zuinige huismoeders aardigheid in om na te gaan hoe de belastingpenningen worden besteed. En thans kunnen de vrouwen door te stemmen invloed uitoefenen op de samenstelling van den Raad. Het is dus te begrijpen dat zij deze gelegenheid te baat zullen nemen om te trachten den man harer keuze (in politieken zin gesproken) een zetel te bezorgen. Wanneer de vrouwen eenmaal voor een zaak warm zijn geworden, strijden ïij met groote volharding en vasthou dendheid en wij twijfelen er dan ook niet aan of de vrijzinnige vrouwen zullen bij de komende verkiezingen een stalen ijver aan den dag leggen. En haar vuur zal, zoo noodig, nog aanstekelijk werken op den man. De mannen zullen niet bij de vrouwen willen achterblijven. Vergeleken bij de kamerverkiezingen in 't vorig jaar hebben de jongste verkiezingen voor de Prov. Staten, wat betreft N. en Z.-Beveland, duidelijk een vooruitgang aangetoond voor de vrijzinnige zaak. Men moet er voor werken dat het stemmenaantal nog veel grooter wordt, dat de groei zich voortzet. Dat ia een moeilijke maar mooie taak voor de vrijzinnige mannen en vrouwen. Dus Allen ter stem bus en niemand thuisgebleven Nog een paar opmerkingen. Men bedenke wel, dat op het stem DOOK EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Marcus Vinsen was een goedhartig man. Hij hield veel van kinderen, en Margaret Torrington had voor hem iets kinderlijks in haar g szicht, de uitdrukking van een kind, dat onge lukkig is. Hij begreep, wat de quaestie wasmen had haar gedwongen Prins Petkoff haar jawoord te geven. Marcus wist heel wat van dien Russischen prins en wat hij wist, was alles behalve in Petkoff's voordeel. Peinzend ging hjj de trap af, stapte biljet maar eén hokje mag worden rood gemaakt, en wel dat voor den naam van den candidaat waarop men zijn stem wenscht uit te brengen. Men mag geen verdere toevoegingen op het stembiljet aanbrengenNiets anders heeft men dus te doen dan óón hokje rood te maken. In 't algemeen en in 't bijzonder voor Goes geven wij den raad aan allen om vóór twee uur ter stembus te komen, liefst zoo vroeg mogelijk. Dat vergemakkelijkt de eventueele controle. GEWELD. Het gaat met de wereld weer den verkeerden kant uit. Het geweld, de ijzeren vuist krijgt meer en meer boven het recht de overhand. Het begint n.b. by den Vo'kenbond zelve. In het Saargebfed heeft n.l. de Regeerende Commissie een besluit ge- Domen, waarin de Raad van den Vol kenbond heeft berust,' waarby de be woners met strenge straffen bedreigd worden „voor elke kritiek op de han delingen van den Volkenbond of op het tractaat van Versailles," Een staking der mijnwerkers is de aanleiding lot de uitvaardiging van dit dwangbevel. Over dit paardenmiddel heeft de be kende liberale staatsman Asquith, die toch wel allerminst van anti-Fransche neigingen kan worden verdacht, gezegd „Gij kunt zoeken in al de annalen van het despotisme in de ergste dagen van de Russische geschiedenis, zonder een monsterachtiger voorbeeld te znllen vinden van despotische wetgeving of de wedergade van een maatregel, die de gewone rechten van vrije burgers sterker onderdrukt dan dit besluit, hetwelk in zee is gegaan met het gezag van den Volkenbond." En de Duitschers hebben thans, volgens Asquith, het recht den Vol- kenbond een klucht, een bedrog te noemen. Hij wordt beheerscht door de Franschen. Het wil ons voorkomen dat alle leden van den Volkenbond, in het belang van dien bond, goed znllen doen met ernstig te protesteeren tegen bovenge noemd besluit. Merkwaardig is het, dat Engeland, wanneer het in de kraam van dit land te pas komt, zelve niet afkeerig is van geweld. We hebben hier dus eenigs zins de kwestie van den pot en den ketel. Tusschen Engeland en Knsland bestaat n.l. een geschil over de vrije kuststrook. De Engelschen beweren dat deze 3 K.M. is, de Russen maken aanspraak op 12 K.M. Tusschen die 3 en 12 K.M. nu, werden aau de Russische Moermen-kust, herhaaldelijk Engelsche treilers lastig gevallen en opgebracht. Nu verklaarde de Britsche onder minister van buitenlandsche zaken, in het Lagerhuis, dat een Britsche kanon neerboot naar de Russische wateren gezonden wis teneinde dit te voorkomen en daartoe desnoods geweld te ge bruiken. Geweld was dus het wacht woord van deze conservatieve regeering. Gelukkig heeft de Sovjet-regeering, die toch niet zoo maar te intimideeren is, een ongekende gematigdheid aan den dag gelegd door te berichten dat zij de kwestie van de kuststrook aan een scheidsrechterlijke beslissing wil onderwerpen. in zijn auto en reed naar een der makelaars. Hij wilde hem raadplegen over den aankoop van een huis in Berkshire. z/lk zal het op Leah vastzetten, als ik er toe overga het te koopen," dacht hij bij zichzelf. Toen bij voor het huis van den makelaar stilhield, waren er juist twee personen de voordeur uitgekomenzij stapten in een auto, waarin een dame gezeten was. Marcus herkende terstond Prins Petkoff. Maar op 't zelfde oogen- blik viel zijn oog op het jonge meisje dat bij hem was. „Mijn God 1" zeide hij hardop. „Dat is Leah 1" Toch aarzelde hij zjjn oogen te gelooven, want hoe zou het mogelijk zijn, dat Leah Dncheron met Lady Victoria Dillborough reed. Marcus kende Lady Viotoria zeer goed van aanzien. Dat zjj het was, leed geen twijfel. Maar Leah kon het immers niet zijn 1 Hij moest zich wel vergist hebben, 't Was iemand die veel op Leah leek, niet Leah zelf. Ge heel vergetend, dat hij iets deed wat in strijd was met de goede manieren, bleef hij staan om het jonge meisje in de auto op te nemen, en op dat oogen- blik keek Leah naar hem en ontmoet ten hun blikken elkaar. Toen wist Marcus, dat hij zich niet vergist had. Hij zag, dat zij plotseling verbleekte, dat er een uitdrukking van schrik in haar oogen kwam, en toen hoorde hij haar lachen en zag hij, dat zij haar gezicht afwendde. Zijn woede was zoo hevig, dat hij het kantoor van den makelaar op dat oogenblik niet binnen durfde te gaan. Hij bleef staan wach ten tot de andere auto weggegleden, en door 't omslaan van een hoek aan zijn gezicht onttrokken wastoen stapte hij weer in zijn eigen auto en gaf den chauffeur bevel naar Hamp- atead te rijden, Het feit, dat hij door madame Du- cheron om den tuin was geleid, was heel erg, maar toch nog niet half zoo vreeselijk als het besef, dat Leah met haar moeder meedeed aan het bedrog, dat Leah dadelijk gereed was geweest hem te negeeren, dat Leah voor hem verloren was 1 Het duurde lang, voordat zijn woede begon te bedaren maar langzamerhand werd ze toch door nieuwsgierigheid en verwondering verdrongen. Te zeggeD, dat hij verwonderd was, is een te zachte uitdrukking. Hij was zoo geheel on voorbereid op deze onthulling van madame Ducheron's geheime macht, dat hij niet wist of nij waakte of droomde. Door welke middelen zij het gedaan had gekregen, Leah op voet van gelijkheid te brengen met de eerste families van Engeland, was hem een raadsel. Als htj niet met eigen oogen gezien had, dat zij op familiairen toon had gesproken met Lady Victoria Dill borough, dan zou hij 't nooit geloofd hebben. Een razende jaloezie maakte zich plotseling van hem meester. Dat Leah onder goed geleide was, leed geen twijfel, maar de tegenwoordigheid van prins Petkoff, het samenzijn van die twee, klaarblijkelijk op voet van intieme kennissen, raaakle hem razend van jaloezie. Het was hem op dien rit in den heerlijken zonneschijn alsof hij het zou besterven. Het was de wreed heid van Leah, die hem zulk een on duldbare pijn deed. Hij was zoo goed voor haar geweesthij had haar nooit iets geweigerden nu zag hij, dat zij hem enkel en alleen voor haar zelf zuchtige doeleinden gebruikt had. Haar handelwijze zich van haar af te wenden, alsof hij een vreemde was had hij maar al te goed begrepeD. Zij was heel hoog geklommen en zij was niet van zins den man te herkennen, die tot nog toe haar eenige vriend was geweest l (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1