N\ 56. Zaterdag 12 Mei 1923. 110 jaargang De Bananenschil. BUITENLAND. VIRGINIA CIGARETTES Rechtszaken. Provincie-N ieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 ceni. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Ditgave Na»ml Vennootschap Guesche Courant ADVERTENTIES van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. COURANT De bananenschil, achteloos wegge worpen op straat en daar oorzaak wordend van ongevallen, is wel het zinnebeeld van ons tekort aan gemeen schapszin. Men zal opmerken, dat zij tevens een tekort aan beschaving belichaamt, maar is tekort aan gemeenschapezin gen tekort aan beschaving Er bestaat een uiterlijke beschaving en vele men- schen minachten haar, waut, zeggen ze, vormen hebben toch weinig betee- kenis. Zij vergeten, dat vormen niets anders zijn dan het uitwendig kleed, waarin inwendigo gevoelens zich hullen. Wie een bananenschil achteloos weg werpt, verraadt, o zeker 1 ook een gebrek aan uiterlijke manieren. Hij weet niet, hoe 't boort. Hjj is een barbaar, een onopgevoed mensch. Maar hij is ook nog erger. Want na zijn houger gestild of zijn smaak gestreeld te hebben met de vrucht, werpt hij de schil achteloos weg. De bauaan was alleen zijn aan dacht waard, toen er nog een eetbare vrucht in zat, die beteekenis had voor zijn tong en zijn maag. Maar wat voor beteekenis heeft de leege schil voor hem gehouden Voor hèm heeft ze geen beteekenis gehouden, maar er zijn meer menschen in de wereld aan de man, die de banaan at. Beteekenis kreeg de bananenschil voor dat oude mannetje, dat ik dagelijks mijü huis zag voorbij komen en met wien ik bij gelegenheid een praatje placht te maken. Wel een paar weken zag ik hem niet, maar toen kwam hij aanstrompelen. Hij steunde op een stok en op zijn voorhoofd had hij een blauw-groene buil. „Die beroerde bananenschil zei hij nijdig, toen hij me zijn ongeval had verteld. Ik zou graag willen weten, wie de bananenschil had weggeworpen. Onge twijfeld zal het iemand geweest zijn, die zijn naaste niet graag kwaad wil doen. Waarom zouden die kinderen, die er zoo lekker in happen, een vriendelijk oud mannetje een buil op zijn hoofd en een stok in zijn hand toeweuscLen? Waarom zou dat uitge laten paartje, dat zoo vroolijk en innig zijn Zoudag8ch uitstapje begint, het gemunt hebben op het leven van een onschuldig voorbijganger, die, tenge volge van hun achteloosheid, aan her senschudding overlijdt Het is geen opzet, zegt men. Neen, maar de gevolgen zijn even erg. Wat het dan wel is Gebrek aan die inner lijke beschaving, die den blik niet alleen bepaalt bij het persoonlijk genot en de persoonlijke behoeften, maar verder ziet naar den broeder wiens hoeder men is. Wie zijn banaan ver orbert en verder denktGod moet maar voor de rest zorgen I, is een egoïst. Er is geen zachter woord voor deze laak bare liefdeloosheid. Men kan zich niet steeds verontschul digen door te zeggen Ik heb er niet bij gedachtEr zijn dingen, waarbij men verplicht is te denken. De zelf zuchtige mensch vergeet zijn naasten, maar de liefderijke mensch denkt ook aan hen, als hij persoonlijk geniet. Wie achteloos stast tegenover de ge volgen, die zijn daden voor zijn mede- ^lenschen hebben, heeft zijn medemen- schen niet lief Deze onverschilligheid jegens de maat schappelijke verplichtingen, die ieder lid van de samenleving heeft tegenover de andere leden, is algemeener dan men denkt. Vaak uit zij zich in klei nigheden. Maar voor den medemensch worden die kleinigheden soms van ge weldig belang. Wanneer het des winters geijzeld heeft, zijn er menschen, die terstond zand voor hun huis strooien. Maar er zijn er ook, die dit laten en eerst als de politie hen aan hun plicht herin nert, vervullen ze dien. Zij zien niet in, dat het strooien van zand veel meer is dan het opvolgen van een politie verordening J het kan openbaring zijn van gemeenschapszin, die ook eens aan een ander doet denken. Wie een water verontreinigt, een landschap ontsiert, een buurt hindert door wangeluiden is niet alleen een vervelende buurman maar ook een slecht mensch. Want de mensch zonder ge meenschapszin is slecht. Niet alleen door achteloos het leven of het levensgeluk onzer naasten in gevaar te brengen, maken wij ons aan liefdeloosheid schuldig. Wij kunneu ons blootgeven als een onmaatschappelijk mensch door onverschilligweg iets te doen, maar ook door onverschilligweg iets te laten. We zien op den hoek van de straat een baksteen, die van een wagen is gevallen. Wij Ledenkeu, hoe tegen den schemer een fietser dien steen niet zal opmerken en kans loopt een ongeluk- te krijgen. En als vnnze'f schoppen we dien steen op zij, totdat hij ergens ligt, waar hij geen kwrad kan. De bananenschil, waarover de naaste uitglijdtde steen, waarover hij strui kelt door onze schuld, omdat wij die schil hebben weggeworpen, omdat wij dien steen hebben laten liggen, leent zich tot zinnebeeld voor tal van ver grijpen, in achteloosheid begaan. Ik wil de vergelijking niet uitwerken, maar laat aan den lezer over, voor zichzelf een opsomming te maken van dergelijke schillen en steenen, waarmee de maat schappij als bezaaid ligt. Een betere samenleving wie daar naar streeft, kent zijn plicht. Hfj weet hoe er voor de liefde geen kleinigheden bestaan, want hoe kleinigheden en grootigheden slechts behandeld mogen worden uit één beginsel Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, Doe dat ook aan een ander niet Met,.SUNLIGHT "Cigarettes ,7 is den Virginia rooker 'n licht opgegaan! Koop één doosje ervU bent voor „SUNLIGHT'gewonnen. ZACHT-GEURIG- LICNT- NIET PRIKKELEND ENGELAND EN FRANKRIJK In de beide Britsche parlementshuizen hebben regeeringsvertegenwoordigers aan Frankrijk 'n formeelen uitbrander gegeven over de afzonderlijke beant woording van het Duitsche aanbod. Natuurlijk is de Fransche pers hierover gepiqueerd. De verhouding tusschen beide landen is momenteel niet zeer vriendschappelijk te noemen. De Times schrijft o.m. In Frankrjjk is de schade zichtbaar in de met puinhoopen bedekte streken. In Engeland is het geleden verlies minder in het oog vallend, maar niet minder tastbaar. Wij hebben aan onze bondgenooten 1947 millioen pond ster ling voorgeschoten, waarvan nog geen stuiver terug is betaald. Wijzelf be talen rente en aflossing van bijna dui zend millioen pond aan de Vereenigde Staten voor verplichtingen, die wij indirect voor onze bondgenooten hebben aangegaan. Deze twee bedragen te zamen maken een som van bijna 3000 millioen pond sterling, hetgeen niet veel ver schilt van wat Poincaré opgeeft als schade vooi het verwoeste gebied. Engeland en Rusland. De Engelsche regeering heeft aan de sowjet-regeering een nota gezonden, waarin zij de voorwaarden bekend maakt, waaraan Rusland binnen 10 dagen zal moeten voldoen wil men niet dat Engeland het handelsverdrag opzegt, dat het met dezen staat gesloten heeft. De voornaamste grief, die Engeland tegen Sowjet-Rusland heeft, behalve het uitblijven van schadevergoeding voor mishandelde en zelfs vermoorde Britsche onderdanen, geweldenarijen tegen Britsche treilers en onhebbelijke antwoorden op Engelsche vertoogeu tegen de godsdienstvervolgingen, is dat Sou jet-Rusland de anti-Britsche propaganda in Azië voortzet, terwijl het zich in den aanhef van de handels overeenkomst plechtig verbonden had, haar te staken. Hef proces-Krupp. De veroordeeling door den Fran- schen krijgsraad, der Kruppdirecteuren en van Krupp v. Bohlen zelve welke lsatste tot 15 jaar gevangenisstraf en 100 millioen mark boete veroordeeld is, is niet alleen een onrechtvaardigheid, maar ook een domheid. Dat het een onrechtvaardigheid is, heeft de verde diger uit Genève aangetoond, die er o.a. op wees dat de afspraak om de fabriekssirenes Ie laten huilen voor het geheele Roergebied gold en reeds bij verschillende buitengewone gebeurte nissen had plaats gevonden. Een dom heid is het omdat de Roerbevolking er ten zeerste door wordt geprikkeld. De Duitsche regeering, pers en volk zijn één in hun verontwaardiging over het vonnis. tot het goederenvervoer, dat zoo goed als geheel stóp is gezet, en de arbeiders van telefonie en telegrafie. Verdere uitbreiding is echter ieder oogenblik mogelijk. Antwerpen is bijDa geheel ge ïsoleerd. Het centraal-comite van het nationaal syndikaat van spoorwegpersoneel be weert de arbeiders niet meer meester Ie zijn en heeft een lijdelijke houding aangenomen, hoewel het geen genoegen kan nemen met de Donderdag in de Kamer door de regeering afgelegde ver klaring. Het comité ia blijkbaar bang 7oor de gevolgen vnn een aigemeeDe staking en durft dan ofjk geen besluit te nemen. D« staking in België. In [België is de toestand vrjjwel onveranderd. De staking bljjft beperkt Gerechtshof te 's Gravenhage. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij R. A. van A., arbeider te Koewacht, gedeti neerd, is veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf, wegena mishandeling den dood tot gevolge hebbende, bevestigd. Raad van State. In de gehouden vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State is voorlezing gedaan van het volgende Kon. besluit Beschikkende op het beroep van het R.K. kerkbestuur van de parochie van de Onbevlekte Ontvangenis te Hans- weert, gemeente Kruiningeu, uitoefenend het bestuur over de R.K. bijzondere lagere school aldaar, aan de Kerklaan, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij ongegrond is verklaard het beroep van A. Caré e.a. tegen het besluit van den raad der gemeente Kruiningen, houdende afwijzende be schikking op de door het bestuur ingediende aanvrage tot het ontvangen van de bencodigde gelden voor a. ophoogen en verharden van de speel plaats, b. bijbouwen van een overblijf lokaal en c. het inrichten van een centrale verwarming, is thans beslist, dat de raad medewerking had behooren te verleenen voor het inrichten van de centrale verwarmingvoor het overige is het beroep ongegrond verklaard. geweest zijn waarop de voorz. antwoordt dat zulks uit het verslag niet blijkt. De heer Straub verzoekt een volgenden keer een vollediger verslag. Aan de orde is het concept beslnit van Ged. St. tot verlaging der jaar wedden van de Wethouders. Het voor stel van B, en W. is dat ze we.l voor bezuiniging zijn iadien die bezuiniging over de geheele linie wordt doorgevoerd. De heer Straub is tegen dit voorstel want, zegi hij er moet eenmaal een begin zijo om te bezuinigen en te meer flaar die verlaging (van f 150 tct f 100) eerst ingaat op 1 September 192.3 om dat dan nieuwe wethouders moeten worden gekozen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (voor de heeren Eversdijk, Trimpe, Lenshoek, van Liere en van der Voort tegen de heeren Straub en Hoogstraate). Vervolgens wordt het Raadsbesluit lot verkoop van grond san de N. V. Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland voor een gedeelte inge trokken (het betreft hier een stukje openbare wegde Molenweg). Voorts hebben eenige af- en over schrijvingen van de begrooting 1922 Kloetlnge. Woensdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente bjjeen. Aan wezig alle leden. Ingekomen is o.a. een schrijven van de vereeniging tot bestrijden van het vloeken om van gemeentewege daar tegen maatregelen te nemen. De voorz. zegt dat dit reeds in de algemeeue politieverordening is opge nomen. Van den heer C. van Liere M'z. een schrijven dat hij zijn benoeming tot schatter aanneemt. Van Ged. St. dat zij het besluit tot verhuring van den tnin achter het gemeentehuis goedkeuren. De verschillende ingek. st. worden door kennisgeving aangenomen. Bij het verslag van <de commissie tot wering van schoolverzuim vraagt de heer Straub hoeveel verzuimen er Aan de orde is een betere regeling van het verkeer met anto's en motor rijwielen, zulks naar aanleiding van de vragen gesteld door den heer van der Voort in verband met het eenigen tijd geleden gebeurde ongeluk. B. en W. stellen voor om den Achterweg van de Zuidzijde in te rijden te verbieden. De heer Hoogstraate zegt dat de weg over het dorp veel gevaarlijker is voor het verkeer dan de Achterweg hij zou het betreuren wan neer de Achterweg geheel zou worden afgesloten. De heer van der Voort zegt dankaan B. enW. voor deheantwoording van zijn vragen. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Voorts worden nog vastgesteld een suppletoir kohier voor de hondenbe lasting over 1922, en het kohier van de hondenbelasting 1923. Hierbij maakt de heer Straub de opmerking dat het niet gewenscht is dat personen die honden houden voor hun bedrijf, be lasting moeten betalen. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit in de ver ordening is opgenomen en er dus niet van afgeweken kan worden. Bij de Rondvraag vraagt de heer Lenshoek of er geen pogingen in het werk kunnen worden gesteld om de afgeschafte middagbestelling weer in gevoerd te krijgen. Besloten wordt om zich dienaangaande tot den Minister te richten. Ook acht hij het gewenscht dat de lantaarns w«t langer zullen branden. De heer Straab zegt dat de deuren en vensters van de Bewaar school dikwijls open staan. De voor zitter zegt dat er in de toekomst ver betering zal worden aangebracht. Nlsse. Toen Woensdagmorgen j.l twee arbeiders van den landbouwer J. van Eikeren, uit 's Heerenhoek, met paard en driewielskar door het dorp kwamen gereden uaar een weide, p legen in deze gemeente, om stekels te gaan kappen, werd het paard even buiten het dorp schichtig en sloeg op hol. Het paard met kar rende den Zwaakweg in, terwijl de arbeiders op de kar bleven zitten, met het gevolg, dat paard en kar met geleiders in een sloot terecht kwamende geleiders wisten zich te redden. Door spoedig toegeschoten hulp werden paard an kar uit de sloot gehaald, gelukkig liep alles zeer goed af. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Het paard bekwam eenige lichte ontvellingen, de kar werd gedeeltelijk vernield zoodanig dal |zij die hier achter moesten laten. Nieuwdorp. Een ons gezonden ver slag van de uitvoering van „De Lof- stem" kunnen wij niet plaatsen, daar de uitvoering per advertentie wel in een ander blad, doch niet in het onze is aangekondigd. Tentoonstelling te Middelbare. In verband met het slechte weer was het bezoek aan de tentoonstelling op Donderdag nog vrij goed te noemen. Onder de aanwezigen waren talrijke Goesenaars. Het was des middags werke lijk gezellig en velen verdrongen zich langs de fraaie stands. In Oud-Middelburg spee'de de ten toonstellingskapel onder leiding van de heer Rei Head, die aan zijn talenten als dirigent die van een komiek paart. Wij vestigen ook nog even de aandacht op den interessanten politiestand. Zaterdag is het de laatste dag der tentoonstelling. Hopelijk werkt dan het weer wat mee en zal er dan een druk bezoek zijn. Wij bevelen een uitstapje er heen gaarne aan. Rilland-Bath. Men schrijft ons Nadat vóór eenige maanden de Gemeen teraad met 4 tegen 3 stemmen had besloten om het verzoek van de Ver eeniging tot Stichting en Instatidhou di tg eener Chr. School op Geref. grondslag in te willigen en gelden voor den bouw eener Chr. school toe te staan, (de 3 stemmen tegen vonden dat een dergelijke subsidie de finan- cieele draagkracht der gemeente zou te boven gaan) kwam, terwijl de Tech nische herziening van de Schoolwet intusschea was tot stand gekomen, van den Minister van Onderwijs via den Inspecteur van het L.O. een schrijven, dat om bezuinigingsredencn geen nieuwe school mocht worden gebouwd en tot het afstaan van 2 lokalen der Openbare school moest worden overgegaan. Hierbij valt op te merken, dat met dit minis terieel schrijven tegelijkertijd de Inspec teur van het L.O. van meening ver anderde, immers tevoren had deze ambtenaar als zijn meening te kenneu gegeven, als entwoord op een gedane vraag, dat het afscheiden van 2 lokalen van de Openbare school onmogelijk was. Naar aanleiding van dit ministerieel schrijven is nu onlangs het 2de Raads besluit gevallen om 2 lokalen der Openbare school af te staan tot het stichten van een Chr. School. Wat zijn nu de redenen dat in Rilland hierdoor de gemoederen zoodanig in beweging zijn gekomen, dat men tot. een verzoek om vernietiging tot Ged. Staten van Zeeland is overgegaan P le. Ongeveer 2 jaren geleden is door de Oud-Gereformeerde kerk, waar van het ledental en das ook het aantal leerlingen voor een Chr. School aan merkelijk grooter is dan dit van de Gereformeerde kerk, een verzoek ge richt om één lokaal der Openbare school af te staan teneinde hierin een Chr. School te vestigen. Toen heeft dezelfde Burgemeester zieh er fel tegen gekant en vond tegenover het betref fende schoolbestuur verwezenlijking van het plan onmogelijk. Thans springt het hoofd der gemeente voor zijn eigen kerk op de bres door het afstaan van niet tin, maar tioee lokalen wel goed te vinden. 2e. Een nieuwe 2-mansschool bouwt men thans volgens de laatste aanbe stedingen voor f 15.000,En hoe is 't nu met de manter, waarop thans een Chr. School tot stand zal komen. Achter de Openbare school staat een zaak met woonhuis. Dit gebouw zal gekocht moeten worden teneinde een vrijen uitgang naar den openbaren weg te verkrijgen en een speelplaats in te richten. De aankoop hiervan zal zeker niet onder de f 10.000,gelukken. Hierbjj komt de verbouw vsn de school, de inrichting van de speelplaats etc. wat we op plm. f5000,kunnen schatten. 3e. Worden de gevraagde 2 lokalen afgestaan, dan moeten tot 1925 7 leerjaren met 6 leerkrachten onderge bracht worden in 5 lokalen. Dus meer dere klassen in één lokaal, wat nood zakelijk verslechtering vau 't onderwijs met zich zal brengen. Bovendien moet nogworden afgewacht met hoeveel leerlin gen de Openbare school inderdaad zal blijken te verminderen. De Technische herziening zonder meer zou alleen één leerkracht overbodig maken van het beschikbaar komen van 2 lokalen der O.L. school is in 't geheel geen sprake. De 2 lokalen zullen ontruimd moeten worden. 4. De aantallen leerlingen van de Openbare school zoowel a's van de te stichten Chr. School zullen steeds varia bel blijven. De te bouwen lusschenmuur zon dus wel op rolletjes moeten staan, willen ieder oogenblik de Openbare en Chr. School over voldoende plaats ruimte beschikken. Gebeurt dit niet dan is het geens zins uitgesloten, dat binnen afzien baren tijd weer een lokaal der Openbare school van bestemming zal moeten worden ver anderd, hetgeen met kosten en nieuwe wrijving zal gepaard gaan. Pleiten deze motieven niet voldoende om te trachten dit raadsbesluit onge daan te krijgen en tot het bouwen van een nieuwe school over te gaan

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1