Prins Petkoff's Huwelijk IS0. 54 Dinsdag 8 Mei 1928. 110 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. School en Kerk. Provincie-N ieuws. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, |Woensdag- eu Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaui'. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt «weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drnkkers-en UitgeversbrllJJf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT HET DUITSCHE AANBOD. Frankrijk en België zijn het er over eens dat het Duitsche aanbod meet worden afgewezen. Ook de Belgische ministerraad heeft thans het vonnis er over geveld. Doch de beslissende nota is nog niet te Berlijn overhandigd en tusschen Parijs, Brussel, Rome en Engeland zijn besprekingen gaande over de Duitsche voorstellen. Lord Cnrzon, die door het Duitsche orgaan Die Zeit de vader van het Duitsche aanbod is genoemd, slaat op het stmd- punt dat het Duitsche aanbod, het moge goed of slecht zijn, een zaik is die alle geallieerden avngaat, In Frankrijk heeft deze uiting kwaad bloed gezet. Curzon wil dat Frankrijk en Be'gië niet geïsoleerd van de anderen zullen handelen, maar dat door alle betrokkenen een besluit genomen zal worden. Zal Poincaré rekening houden met de wenseben van Curzon Het heet dat het Fransche (en Belgische) ant woord Zondagavond aan Duitschland zou worden overhandigd. In het ontwerp-antwoord wordt ver klaard Frankrijk zal geen grondslag voor hrt aanknoopen van besprekingen aan vaarden, die afwijkt van den op 6 Mei 1921 vastgestelden betalingsstaat, welke door de Duitsche regeering is onder teekend. Deze staat bepaalt, dat er ten bate van de geallieerden A- en B- obügalies zullen^worden uitgegeven ter waarde van 50 milliard goudmark. Frankrijk zal geen vermindering van zijn aandeel in deze betaling, dat 26 milliard bedraagt, aanvaarden. Het zal slechts dande gedeeltelijke kwijtschelding der Duitsche schuld overwegen,wanneer sommige geallieerden (ie mogelijk heid openstellen van een verminde ring of van een andere regeling banner vordering op Dnitschland, hetzij door een wijziging in het per centage van hun aandeel, hetzij door de toekenning eener prioriteit aan de schadeloosstelling voor de verwoeste gebieden. Frankrijk zal de annuleering der C- obligaties ten bedrage van 82 milliard slechts dan aanvaarden, wanneer Enge land en de Vereenigde Staten aan hun geallieerde schuldenaren hun oorlogs schaden kwijtschelden. Waar Frankrijk zijn houding feitelijk afhankelijk stelt van die der andere mogendheden ligt een bespreking met deze toch wel voor de hand. flet wordt hoog tijd dat er eindelijk een regeling wordt getroffen, waaraan Duitsch'and eenig houvast heeft. Im mers volgens de voorloopige berekenin gen zijn de uitgaven van het Duit sche rijk voor het jaar 1923 in het geheel tot 8619 miljard gestegen. 8300 miljard worden door de io- komsten gedekt. Gedurende de eerste vier maanden van het begrootingsjaar hebben de inkomsten de loopende uitgaven en hetgeen er voor de instelling der nieuwe 39 DOOK ËFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. XIV. Het was op den avond van dien zelfden dag. Sir John had den raad van zijn vrouw opgevolgd en was de stad uitgegaan. Voor dat Lady Alicia Margaret op zocht, liet zij haar jongste dochter bij zich komen. Je gaat van avond naar het bal van de hertogin van Perthshire," zeide zij, „Het is nu eindelijk tijd, dat dat dwaze rouwen voor iemand, die absoluut geen familie van ons is, een eind neemt. Het is tegenover Bletchley niet zooals het behoort en ik verlang beslist, dat je naar dit bal gaat. Ik zal zelf met je gaan, Dolly. Ik heb je nog iets te zeggeD, iets over je zuster." Dolly keek haar moeder eenigszins diensten noodig was niet slechts gedekt, doch is er zelfs 4 h 8 miljard over- gebleven. Door de depreciatie is dit overschot weer verdwenen en neemt het tekort steeds (oe. j Hef proces-Krupp. Uit het proces tegen de Krupp- directeuren naar aanleiding der bekende schietpartij te Essen, welk proces Maan dag wordt voortgezel, blijkt tot dusverre wel dat dejzenuwen bij die gelegenheid - den Franschen parten gespeeld hebben. Het gebrek aan kennis der Duitsche taal was oorzaak dat zij niet een juist inzicht hadden in wat er voorviel en geen goed begrip van de bonding der arbeiders. Daardoor geraakten zij in een toestand van vrees en overspanning. Engeland-Rusland. Wederom zijn Engelsche visschers- schepen door sowjet-Rusland aange houden. Gemcentsprogramma Vrijheidsbond. Het algemeen gemeenteprogramma van den Vrijheidsbond, ontworpen aan de band van het verhandelde in de vergaderingeu van de Vereeniging van Gemeenteraadsleden in den Vrijheids bond, omvat de volgende punten I. Erkenning va» hot vrijheidsbe ginsel als grondslag van een zuiver liberaal gemeentebeleid ter bevordering van de zedelijke, geestelijke en stoffe lijke belangen van de ingezetenen. II. Ontwikkeling van het onderwijs in de richting van opleiding tot prac- tische geschiktheid voor het maat schappelijk leven en de gezinstaak voor alle groepen der bevolking. Aanmoediging van wetenschap en knnst, ter vermeerdering van de volks kracht en ter verhooging van het alge meen beschavingspeil door middel van ontwikkeling van het individu. III. Verzorging van de volksge zondheid in den meest uitgebreiden zin, in het bijzonder door een doelmatige bestrijding van tuberculose en geslachts ziekten. IV. Vooruitziende zorg voor een harmonische ontwikkeling vnn de ge meente. Erkenning van een goede volkshuis vesting als een onmisbaren factor voor de verheffing van het zedelijk peil der bevolking. Geldelijke steun aan den particulieren woningbouw slechts daar waar zonder dien steun niet in de behoefte aan goedkoope woningen kan worden voor zien. Beperking van den bouw van ge meentewege van goedkoope woningen en alleen voorzoover daaraan behoefte bestaat en uitsluitend en zoolang daarin door de particuliere bouwnijverheid niet op behoorlijke wijze wordt voorzien. V. Zuinigheid in het gemeentelijk beheer met inachtneming zoowel van de draagkracht der ingezetenen als van de te verwachten ontwikkeling der ge meente. „Moeder, wees zacht voor Meg," zeide zij, Lady Ailcia deed, alsof zij die op merking niet hoorde. Zij was al gekleed voor het bal en zag er schitterend uit. Voor dat Petkoff haar geholpen had, was zij genoodzaakt geweest een groot deel van haar juweelen te beleenen maar dien avond droeg zij een aantal diamanten, en in haar prachtig toilet, met haar schitterende juweelen zag zij er kouder en ongenaakbaarder uit dan ooit. „Jk ga nu met Margaret spreken," zeide zij, „en morgen of uiterljjk over morgen wordt haar verloving met Prins Petkoff publiek." Dolly stond sprakeloos voor haar moeder. Haar lief gezichtje was ver trokken van smart en ze beefde van ontroering. Woorden van verontwaar diging kwamen haar op de lippen, maar ze wist zich te bedwingen, want ze besefte, dat het nutteloos was te spreken. Er ging haar een huivering door de leden en zij keerde zich om, want de tranen kwamen haar in de oogen en ze wilde haar moeder niet laten zien, dat ze schreide, i „Doe je lichtblauwe japon met zilver aan", zeide Lady Alicia „en laat Hannah je op die nieuwe manier kappen. En, Dolly, je gaat niet naar Margaret." Vermijding van uitgaven welke niet op de begrooting voorkomen, behouden» gevallen van onvoorziene noodzakelijk heid. Weigering uitgaven te voteeren indien tegelijkertijd geen dekking wordt aangewezen Met kracht streven naar verminde ring van de drukkende lasten der ingezetenen teneinde de mogelijkheid van kapitaalvorming en herstel van den economische!! toestand te bevorderen. VI. Erkenning van een belasting op het inkomen met een billijke pro gressie als voornaamst belastingbron, met aanvullende belastingen ter voor koming van overmatigen of eenzijdigen belastingdruk. VII. Onthouding vau onnoodige overheidsinmengingaanmoediging vau een gezond particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke wel vaart. Erkeon'ng van een gord ingerichten handeldrijveuden en industrieelen mid denstand als een noodzakelijken schakel in onze samenlevingafwijzing waar mogelijk van de zakelijke bedrijfsbe— lasting. VIII. Een zooveel mogelijk beperkt, doch behoorlijk bezoldigd gemeente- personeel. Vereenvoudiging van de openbare diensten, ook hier waar mogelijk in overleg met de organisaties van ge- meentepersoneel zonder te leiden tot medezeggenschap. Gelijke bezoldiging van man en vrouw bij gelijke arbeidsprae3tatie in gemeente dienst. IX. Doelmatig beheer der gemeente bedrijven, in vorm en wezen naar regelen van goede koopmanschap, ge richt op het makeu van een matige' wiDSt, bij een zoo laag mogelijken leveringsprijs van het product. X. Krachtig verzet tegen aantas ting van de gemeentelijke autonomie. Afwjjziog van fiuancieele lasten welke als gevolg van Rijksmaatregelen op de gemeente worden gelegd zonder be hoorlijke vergoeding van Rijkswege. Op den grondslag van dit Algemeen Gemeenteprogram kan voor elke ge meente afzonderlijk een kort program van actie (of een z.g. urgentie- of minimum-programma) worden opge steld. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Mei in Nederland uitgesproken 68 faillissementen tegen 69 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. (fan 1 Januari tot en met 4 Mei 1923 1430 faillissementen tegenover 93ï over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. en de kosten tot de strikt noodige be perken. In verband hiermede wenscht Hare Majesteit zich dan ook te bepalen tot een bezoek aan de hoofdstad en zal Zij daar ter plaatse gaarne gelegenheid schenken ook aan ingezetenen van andere gemeenten om aan hunne gevoe lens uiting te geven. Rvjksnormaalschool. In verband met de opheffing van de rijksnormaalschool te Tholen, zoo goed als de eenige inrichting op het geheele eiland op het gebied van onderwijs buiten de gewone lagere scholen, zullen de leerlingen dier school worden overgeplaatst naar de school te Goes en wanneer deze ze niet kan bergen, naar Zierikzee. jubileumviering. (Officieel.) Het is de wenseh van H.M. de Koningio, dat degenen, die zich opmaken om plechtig te herdenken den dag, waarop Hare Majesteit 25 jaren geleden de regeering aanvaardde, den grootst mogelijken eenvoud betrachten Dolly antwoordde niet. Zij haastte zich de kamer uit. Het was haar on mogelijk een woord te zeggen. Toen ze in haar eigen kamer terug was, schreide zij langen tijd. Dat deed haar goed, en toen bedacht ze met schrik, dat ze zich voor het bal moest kleeden en de sporen vai baar verdriet moest doen verdwijnen, en ze begon ijverig haar oogen met lauw water te betten. Ze verlangde sterk naar Lord Bletchley en deed, wat ze kon om haar roode oogen weer normaal te krijgen, want ze verkoos niet, dat mademoiselle Slivinski zou zien, dat ze geschreid had. Toen ze gekleed en gekapt was, waren tot haar geruststelling alle spo ren van tranen verdwenen. Dien avond dineerden er enkele vrienden bij hen, waar ze heel dank baar voor wasen de druk van de hand van haar verloofde was een sterke troost voor haar. Zij kwam laat be neden maar haar moeder was nog later. „Ze is bij Margaret," zeide Dolly tegen Lord Bletchley. „O Jim, 't is alles zoo vree3elijk voor die arme Meg. j Ik zie er zoo tegen op van haar weg te gaan, en toch verlang ik om bij jou te zijn. Ik was tot nu toe zoo gelukkig, maar opeena is het alsof er over alles een schaduw ligt. En vandaag voel ik Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Mei 1923. Heden werden de volgende zaken behandeld A. M. L. V., 43 jaar, leurder te Rotterdam, thans gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 29 Maart j.l. te Goes een koffer met galanterieën, messen, vorken, lepels, kammen, haar- snijmachines, tabaksdoozen, ondergoe deren, scharen, potlocden, pijpen, spel den en punaises, alles toebehoorende, aan Marinas Kootkar, heeft wegge nomen. Eisch 5 maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. J. F., 30 jaar, brillenkoopman te Hansweert, werd beklaagd dat hjj op 2 April j.l. te Hansweertle. den wachtmeester de Waal, terwijl deze een onderzoek instelde, opzettelijk heeft beleedigd 2e. A. Langemaire opzette lijk een aantal stompen in zijn gezicht en op zijn hoofd heeft gegeven. Eisch f 25 of 25 d. hechtenis. C. S., 47 jaar, veldarbeider te Ka- pelle, werd beklaagd dat hij op 6 Maart 1923 te Kapelle Geera'rd Veerhout met een ijzeren schop op zijn hoofd heeft geslagen, hem op aen grond heeft geworpen en met kracht in zijn keel heeft geknepen. Eisch f 20 of 20 d. hechtenis. A. v. d. V., 23 jaar, veldarbeider te Oudelande, werd ten laste gelegd dat hjj in Januari of Februari 1923 te Ellewoutsdijk heeft weggenomen een J viertal boonenstaken, toebehoorende aan M. v. Sehaik. Eisch f 20 of 20 d. hechtenis. Kantongerecht Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg veroordeelde wegens overtreding der motor- en rijwielwet J. deJ. te Kloe- tinge, C. 8. v. d. B. te 'sHeerenhoek ieder tot f 5 boete 8. 5 dagen hech tenis. me zoo bedroefd Jim, je moet me knij pen, als je ziet, dat ik ga huilen. Ik moet en zal niet huilen. Moeder zou woedend op m(j zijn, en dat akelige Russische kind zon er zoo'n pleizier van hebben als ze dacht, dat er iets hier niet in den haak was.» „Hoe lang blijft ze nog bij jelui f» vroeg Lord Bletchley met onverholen ergernis, nadat hij alle mogelijke lieve en hartelijke woordjes, die hij maar bedenken kon, gezegd had om Dolly te troosten. „Ik weet het niet't lijkt wel, of zij voor goed hier is, en ik heb zoo'n hekel aan haar, Jim 1 Ik ben ervan overtuigd, dat zij geen lady is. Af en toe heeft ze iets vulgairs in haar ma nieren en ze heeft zoo'd rare uitdruk king iu haar oogen, iet3 triomfantelijks zou men kunnen zeggen. Kijk nu eens gauw naar haar, dan zaj je zien, wat ik bedoel." Leah stond bij den baard te praten met twee van de heeren, die genoodigd waren. Zij was heel inooi in haar avondtoilet van een gouden weefsel, dat glinsterde en straalde b|j elke be weging, die ze maakte. Z|j droeg geen diamanten, maar een gouden bandeau, die op klassieke wijze om haar hoofd was gelegd. „Ik ben er ook van overtuigd, dat Handel met het bezette gebied. De Kamer van koophandel en fabrie ken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg ontving vau Het departe ment van arbeid berich.t dat met de Duitsche Regeering overleg is gepleegd nopens de moeilijkheden bij bet verkeer met het bezette gebied. Genoemde regeeriDg heeft thans haar verbod tot medewerking van het uitvoeren van leveringscontracten, wanneer de bé'- zettingsautoriteiten daarin gemoeid zijn, ingetrokken, roor zoover het betreft contracten voor in- of uitvoer, afge sloten voor 20 Februari 1923. De Duitsche regeering heeft zich bereid verklaard het mogelijke le willen doen teneinde de behandeling der te vervoeren goederen te verzekeren. Indien belanghebbenden by dit vervoer moeilijk heden ondervinden kunnen zij zich daaromtrent wenden tot de afdeeling Handel en Nijverheid van het departe ment van Arbeid, Handel en Nijver heid. [ntusBchen zullen ontvangers van zendingen er rekening mede hebben te honden, dat door hen de door de bezettiDgsautoriten verlangde formali teiten vervuld moeten worden en dat zij de eventueel door die autoriteiten gebeven rechten zullen moeten voldoen. Rijkstelegraaf. Nieuwe aansluitingen. Ondelande 6. Meulenberg Czn. M., landbouwer Ellewoutsdijk. IV. V. Antobnsdfenst Walcheren. Zondag bood de N.V. Autobusdieust Walcheren aan leden der Krmer van Koophandel, bestuursleden van de beide middenstandsvereenigingen en enkele andere personen, ouder wie ook ver tegenwoordigers der pers een tocht aan met een der groote nieuwe, aan 35 personen plaats biedende autobussen, die vanaf 14 dezer den ge:ege!den dienst MiddelburgWolphaaitsdyksche veer zullen onderhouden, daar dien dag de bootdienst "tussohen die plaatsen wordt stop gezet. Er werd gereden van Middelburg langs de gewone route over 's Heer Arendskerke naar het Veer, waarbij bleek, dat de bussen zacht rijden, ondank j hun grootte zeer mak kelijk bochten nemen en den afstand juist in een uur afleggen. Vanaf den steiger werd een tochtje met de motorboot van het Provinciale Veer gemaakt in de Zandkreek, wat door de deelnemers op hoogen prijs werd gesteld waarna weder in de bus plaats weid genomen en naai Goes gereden, waar in hotel Centraal ver- frisschingen werden gebruikt en door den president-commissaris der N.V., den heer H. J. G. Hartman, die met den directeur, den heer F. A. Hiller, den tocht medemaakte, woorden van dank werden gesproken aan de ver tegenwoordigers van den handel, die blijk gaven van belangstelling in den nieuwen dienst, terwijl hij zeide het te knnnen begrijpen, dat Goes trachtte den handel van Zierikzee en van Noord- Beveland tot zich te trekken, maar de moeder een hekel aan haar heeft," fluisterde Dolly, „maar" zjj haalde baar schouders op „alles wat moe der den laatsten tijd doet, is zoo vreemd. Jim, denk eens aan, ik durf 't haast niet te vertellen, want ik mag er met niemand over spreken die arme Meg moet met Petkoff trouwen I» ,Neen, toch 1» zeide Lord Bletchley. Hij was meer dan verbaasd, en onthutst daarenboven. „Goede God!" zeide hij, dat is niet mogelijk." „Moeder is nn jnist bij haar, om er over te spreken. Ik weet niet wat Meg zeggen zal, maar ik ben zoo bang, dat ze wel zal moeten doen, wat moeder wil." Arme Meg," zeide Lord Bletchley en bij zuchtte. Hij dacht aan zijn vriend. Hij had hartelijk veel van Rupert Kentley gehouden, en diens droevige dood stond hem telkens voor den geest en zon hem uog lang bij blijven. Lady Alicia kwam op dat oogenblik de kamer binnen, Zij zag er zeldzaam bekoorlijk uitze had eenige kleur op haar wangen en dat gaf haar op een afstand iets jeugdigs. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1