j&EICIlïr Ntf. 52. Donderdag 3 Mei 1923 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk VIRGINIA CIGARETTES! Niet lynchen maar recht. BUITENLAND. FEUILLETON. Financieele Berichten Sport. School en Kerk. Provincie-Nieuws, ABONNEMENT Prijs per kwarttal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naam). Vennootscnap Goesche Courant ADV ERTBNT1ËN vin 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. COURANT Zondag is in Colombia (Amerika) een neger-student door het grauw gelyncht, die er van werd beschuldigd zich te hebben vergrepen aan een hoogleeraars- dochter. Dergelijke lynchpartijen gebeuren nog al eens in Amerika. Maar wat wét een bijzonderheid is, dat is, dat de vader van bet meisje protesteerde tegen de lynchpartij en wenschte dat de zaak behoorlijk voor den rechter zou worden behandeld. Hier zien we dus dat een mensch, beieedigd tot in het diepst van zijn ziel, niet roeptOog om oog, tand om tand doch zich beroept op den rechter. Waarschijnlijk zoaden vele menschen in een dergelijk geval zich niet op dit verheven standpunt plaatsen. En in nog sterker mate geldt dit voor de regeeringen der staten. Moest Servië niet gelyDcht worden wegens den moord op den Oostenrijk- schen aartshertog En was dit niet de aanleiding tot dien ellendigen oorlog met, zijn vreeslijke gevolgen f En hoe dikwijls werd niet een oorlog verklaard om geringer oorzaak, om een vermeend onrecht of om hatelijkheden, die men elkander van weerszijden aan deed Wanneer menschen en dan ook regee ringen niet terstond naar het zwaard grepen, doch zich wendden naar het fa Recht, zooals een bloem naar het zon licht, dan zou het vraagstuk der ont wapening een heel eind verder zijn oplossing zijn genaderd. Dan kan de taak van het Internationaal gerechtshof reu bij uitstek vruchtdragende zijn. Het betreft voor de menschen voor namelijk een kwestie van karaktervor ming. Zij moeten gevoerd worden tot het hooge standpunt van den Ameri- kaan8chen professor.Het woord „geweld" moet uit het woordenboek worden ge schrapt en het woordje „recht" moet er voor in de plaats komen. Natuurlijk zal dit niet meevallen het temperament spreekt hier ook mee en in drift is de vuist spoedig gebald. Maar de Amerikaansche professor leert ons tot welk een hoogte de mensch in dit opzicht stijgen kan. Dit voorbeeld is verblijdend. Daarom „Niet lynchen maar recht OORLOGSGEVAAR? De toestand aan de Fransch Turksche grens in Syrië begint een d eigend aanzien ts krijgen. De Turk sche regeering trekt sterke troepen- afdeelingen bij de grens samen, tot een sterkte van 20 30.000 man. Weliswaar verzekert Ismet Pacha dat die concentratie een onderdeel is van troepenverplaatsingen in geheel Turkije, maar deze reden is zoo doorzichtig, dat lrankr(jk zich haast om te Tonlon een eskader samen te trek ken om zoo noodig naar de Tnrksche 37 DOOR EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Leah ontmoette nu verscheidene mannen, knappe mannen, jonge mannen, mannen die veel charme voor een vrouw haddenmaar hoewel zij genoot van de notitie, die zij van haar namen, stelde zij in niemand anders belang als in Petkoff. Het was zijn brutale grof heid die haar aantrok zonder dat ze 't zelf wist. Zij hield van een krachtige en zelfs van een leelijke natuur. Zijn aard kwam met den haren overeen. Hun naturen waren feitelijk dezelfde en dat was juist de reden, dat Leah in Petkoff's achting nooit hoog aan geschreven zou staan. Hij kon in zijn leven op verschillende manieren een „laats voor haar vinden, alleen niet als zijn vrouw. Hij verlangde iets zeld zaams, een werkelijk hoogen trots, een innerlijke schoonheid in de schoone vrouw, die prinses Petkoff werd, en al die hoedanigheden bezat Margaret Torrington. wateren te kinnen zenden en twee koloniale regimenten worden gereed gehouden cm de troepen van generaal Weygand in Syrië, naar schatting pl.m. 25Ü00 man, te kunnen versterken. Tenslotte verneemt de Morning Post uit Kairo, dat de Turksche agenten hun best doen om de bevolking van Syrië tegen de Franschen op te zetten, teneinde zoodoende de tactische positie der Turken te verbeteren. Vermoedelijk is het de bedoeling der Turken om de conterentle van Lau sanne te dreigen met een oorlog, teneinde hun zin te kunnen doordrijven. De Franschen zijn n.l. niet meer zoo toegeellijk tegenover de Turkeu als Ier eerste conferentie en trekken thans met Engeland één lijn. De teleurstelling over de aan Amerika verleende Chester-concessies, is hieraan vermoedelijk niet vreemd. De geallieer- den beschouwen zich hier een beetje gepasseerd en waarschijnlijk niet ten onrechte. Bij een oorlog in het Oosten zou Po1 en in de eerste plaats in moeilijk heden komen. En nu is het wel merk waardig dat bet Poolsche leger sedert eenigen tijd door een Fransche missie wordt geinstrueerd. En generaal Foch is naar Warschau vertrokken om een inspectie te houden. Dit alles wijst er wel op dat er wat broeit. En (dat er maar vast maatregelen worden genomen. Een samenzwering fe Konsfantinopel- Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de politie een bolsjewieksche samen zwering ontdekt heeft. Er zijn pam fletten in beslag genomen, waarin het proletariaat aangespoord werd om tegen de kapitalistische regeering op te staan. Naar verluidt, is de sowjet- handelsdelegatie in de zaak betrokken. De politie heeft talrijke arrestaties gedaan onder Russen en Tnrken. Een later telegram meldt, dat de politie ontdekt heeft, dat de pamfletten afkomstig zijn van drie Turksche communisten, die vaak Rusland be zochten en die, naar men meent, gesteund werden door de sowjet-ver- tegenwoordigers ter plaatse. De betrok kenen moeten een volledige bekentenis hebben afgelegd. Er zijn nog weder 18 personen gearresteerd, waaronder 3 Russen. llif h«f bezette gebied. Eerlang zal door de Duitsche regee- ring aan buitenlanders, die goederen uit het B. G. willen betrekken worden toegestaan, daarvoor nitvoerconsenten bij het in- en uitvoerbureau te Ems asn te vragen Tot dusver was het den Duitschen fabrikanten verboden, op zulke consenten goederen te leveren. Deze verbodsbepalingen zullen worden opgeheven. Hierdoor zal de hoeveelheid goederen in het Roergebied, ter waarde van verscheidene honderden millioenen guldens, thans naar de neutrale afnemers kunnen geraken. otoor 1l! Met„SUNLIGHT"Ck urettes is den Virginia rooker 'n licht opgegaan! Koop één doosje enU bent voor „SDNLIGHT'gewonnen. iACMT-GEURIG- UCHT- NIET PRIKKELEND, Toen de eene dag op den andere volgde en steeds hetzelfde bericht kwam „Freule Torrington is wat beter, maar nog niet in staat haar kamer te ver laten," klemde Prins Petkoff, innerlijk verwoed, zijn tanden op elkaar. Hij begon Leah al wat moe te worden bij was woedend op Lady Alicia en plotseling besloot bij de zaak tot een einde te brengen. Het was nu bekend geworden, dat slechts een paar levens gered waren bjj 't vergaan van The White Castle, en onder de namen van de geredden was die van Rupert Kentley niet. Prins Petkoff oordeelde, dat hij lang genoeg geduld geoefend had, en de verdraag zaamheid ten top had gedreven, hoewei de gedachte hem razend maakte van jaloezie, dat Margaret treurde alsof haar hart zou breken over „dien kerel met zijn knap gezicht," zooals hij Kent ley verachtelijk Doemde. Hij had haar een zeker tijdsverloop gegund om zich te herstellen van den schok maar nu moest het uit zijn. De season liep ten einde. Zijn plannen stonden vast. De wereld had zijn geheim geraden en Prins Petkoff dacht er niet aan langer te wachten. XIII. Lady Alicia hield zich eenige dagen in moedeloozen angst onzichtbaar. Teen Hef Ouitsche aanbod. Het Duitsche blad Der Tag ver wacht dat deze nota een teleurstelling voor Frankrijk zal zijn, omdat zij het vraagstuk van het herstel zoowel van een politiek als van een oeconomisch standpunt zoodanig behandelt, dat een oplossing wordt voorgesteld, die rekening houdt met de practijk, maar geen rekening met theoretische eiechen. De kern van het oeconomische vraagstuk van het herstel is te weten op welke wtyze de fondsen vlottend zullen knnnen worden gemaakt, welke Frankrijk volgens zjjn e'uen verzekering noodig beeft en waarvoor Duitschiaad de garantie op zich wi! nemen, voor zoover zija draagkracht znlka toelaat. In dit verband zal dus wel in dt eerste plaats dienen te worden uitgemaakt, op welke voorwaarden zoowel Duitscbland als Frankrijk zich bij een Internatio nale leening zullen kunnen interes seeren. In Duitschland verwacht men dat Frankrijk ieder aanbod hetwelk Duitschland thans zou kunnen doen, bij voorbaat zal verwerpen, omdat het er verreweg de voorkeur aan geeft het Roergebied eDZ. in handen te houden. N. V. „Nationaal bezit van aandeelen Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen". In de heden (Woensdag) gehouden vergadering van aandeelhouders werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat gedurende het afgeloopen stond zij op en zij verrees in haar oude trotsche ongenaakbare houding. i)e datum van den trouwdag harer jongste dochter was op handen, en het was nn geen tijd voor rouw en treurig heid. Voor zij er toe overging, Margaret haar wil te doen kennen, had zij een onderhoud met haar man. Het was nu officieel bekend, dat Rupert Kentley op z :e omgekomen was. De dood van den jongen man was een groote smart voor Sir John Torrington en hij zou dit niet voor de wereld geheim hebben gehouden. Nu echter bracht hij zijn dagen door of bij Ru pert's moeder, die hij eenigen troost trachtte te geven, of in eenzaamheid op zijn kamer. Hij durfde Margaret niet op fe zoeken, want zijn hart was vol berouw en ieed. Hij had zelfs af en toe het gevoel, alsof bij schuld had aan den dood van den jongen man, dien Margaret liefhad met al de warmte, de innigheid en den hartstocht die in haar was. Lady Alicia wist echter, dat hoe ongelukkig het berouw baar echtgenoot ook maakte, er maar een woord van haar noodig was, om hem tot haar zienswijze te brengen. Zelfs al begreep hij niet wat zij van plan was, of ook al was hij het niet met die plannen eens, toch wist zij zeker, dat hij er zich niet tegen verzetten zouwant hoe hartelijk hij zijn twee dochters boekjaar door omwisseling tegen gewone aandeelen der Vennootschap 9 aan deelen Kon Mij. „De Schelde" werden verkregen. Daar „De Schelde" lOpCt. n tkeert, kan op de aandeelen der Vennootschap 10£ pCt. worden uitge keerd, terwijl op de preferente aan deelen bovend en f40 wordt betaald. De inkomsten der N.V. bestonden uit f 145.600 dividend aandeelen Kou Mij. „De Schelde», f 13.780.77 uil- keering van die Maatschappijen f360 depositoreme. De uitgaven waren onkosten f 1686,17 de winst f 158,054.60, waarvau aan aandeel houders f 152.880, pieferente aandeel houders f 360 dividend- en tantième belasting f 4814.60. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. In de heden (Woensdag) te Vlissingen gehouden vergadering van aandeelhou ders der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" scheepsbouw en werktuigen- fabriek werd het jourversisg uit gebracht. Volgens dat verslag kou in het bedijjf voortdureud me: nagenoeg volle kiacht wordeo gearbeid. Het gemiddeld aantal werklieden bedroeg 2037, het aantal ambtenaren op 31 December 1922 be droeg 263. De financieele uitkomsten van het boekjaar 1922 zijn gunstig ge weest, zoodat kan wo-den voorgesteld het dividend te bepalen op 10 pCt. Hoewel de maatschappij zoo geluk kig is naar omstandigheden nog voor geruimen tijd werk te hebben, zal zij toch voorbereid moeten zijn op een tijdvak van malaise in het bedrijf. Daartoe moeten de dividenden matig gehouden en reserves gekweekt worden. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f 2.672.733,30 tegen f 3.037.674.96 in 1922. Na altrek van f 579.678.30 voor afschrijvingen en f 400.000 reserve blijft nog eene nettowinst van f 357.403.32, waarvan voor aandeel houders komt 10 pCt. is f 200.000, reserve f 34.831 67 en tantiemes en belastingen f 122,561.65. Voetbal. Goes IBergen op Zoom I. Zondag a.s. zal op het terrein aan den Polder- schen weg een wedstrijd gespeeld worden, tusschen bovenstaande vereenigingen om een voetbal-beeld. Het beeld is te be zichtigen bij dhr. 1. Melse, Klokstraat. Motorclub „Zuid-Beveland" Aan de Vrijdag fe houden Betrouw- baarheidsiit van de Motorclub „Zuid- Beveland" zal worden deelgenomen door 11 solortjders, 17 duorijders en 4 automobielen (hieronder een motor met zijspanwagen). jm 8 uur 1 's morgens zal van hotel Zoutkeet de eerste starten en na een minuut telkens een volgende. De gemiddelde snelheid waarmee gereden moet worden bedraagt 30 K.M., terwijl het geheele traject ongeveer 22# K.M. beloopt. De tocht loopt door Zuid-Bevelaud en Westelijk Noord- Brabant met als eindpunt wederem 'notel Zoutkeet Goes, terwijl te Breda rust gehouden zal worden. Voor dezen rit zijn naast den zilveren wisselbeker verschillende prijzen uit geloofd. Kon. Erk. Pitmanschool Goes. Zaterdag 28 April j.l. behaalden het diploma machinescluijven (Folmers tien- vingersysteem, uitgereikt door de Fed. van Ned. Stenoleeraren te Arnhem, de dames H. Vanhnyssen en C. Wijtenburg te Vlissingen en de heer D. Fokker te Heinkenszand. Het diploma A. Stenografie I. Pitman, behaalden de dames C. Verhoeven te Goes, H. Vanhnyssen en C. Wijtenburg te Vlissingen, eveneens uitgereikt door genoemde Federatie. Het diploma B. Stenografie I. Pitman, de dames C. Verhoeven te Goes M. Meulenberg te Kloetinge, M. Somer, A. Korveleyn en C. Wijtenburg te Vlissingen. Het diploma C. Stenografie I. Pitman, mevr. Van Be!Holtbuizen en mej. Tr. llisseeuw te Vlissingen, allen leer lingen van de Koninklijk Erkende Pit manschool, Directrice N. Crucq, Oost singel 20/22, Goes. ook liefhad, welk een warm en trouw vriend hij ook altijd geweest was, zijn vrouw was steeds onvoorwaardelijk de eerste voor hem geweest in de wereld en zou dat altijd blijven. Zij zag er bijzonder mooi, maar ook heel bleek en teer uit, toen zij hem liet roepen, en zijn hart vloeide over van medelijden, toen hij haar zag. Ze stond op, toen hij binnenkwam en hij nam haar in zijn armen. „Ik heb je noodig, John», zeide zij, „ik moet je hulp hebben." „Je weet, dat je die altijd hebt," antwoordde haar man. „Je weet, dat geen opoffering me ooit te groot zon zijn, als die voor jou was." Zij maakte zich met een vriendelijken glimlach los uit zija armen en ging zitten. Even zuchtte ze. „Ik heb gepro beerd 'l een en ander in orde te krijgen zonder je hulp, John, omdat ik je niet nog meer zorg wilde geven. Want ik weet, dat ik je met mijn vragen om geld heel wat zorg bereid heb, en ook, dat we kolossale uitgaven hehben ge daan. Nn ik heb geprobeerd die geld zorgen op te heffen, en ik geloof, dat het me gelnkt is als als je mee wilt werken om mijn plan te doen slagen." Sir John was naast haar gaan zitten, had haar hand in de zijne genomen en streelde die. „Ik heb het altijd ellendig gevonden, dat je me om geld moest Kupelle. Maandagmiddag 3 uur kwam de Raad der gemeente in open bare zitting bijeen. Alle leden behalve dhr. Zuidweg waren tegenwoordig. De voorz. deelt mee dat de verbou wing van de voormalige veldwachters- woning is gegund aan den laagsten inschrijver J. de Jonge te Biezelinge voor f 2175. Ingeschreven was door J. J. Dronkers voor f 2620, de firma O. v. Maris voor f 2820 en de Gehrs. Bieren8 voor f 2280. Verzocht is aan den Rijkswaterstaat om verplaatsing van de bali'» aan het begin v. d. G. straatweg. In overleg met Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier is toegestaan om de brandspuiten te plaatsen in het Koor der kerk tegen vergoeding van f 2,50 per maand. Dhr. J. F. Meense verzoekt om ver koop van gemeentegrond grenzende aan zijn perceel, dhr. J. Eversdijk verzoekt eveneens om verkoop van grond gren zende aan zijn perceel. De heeren Blok en Lansen, wier per ceelen eveneens grenzen aan deze gron den, adviseeren dezen verkoop niet toe te staan, mocht evenwel er toe besloten worden deze gemeentegang te verkoopen, dan vragen zij publieke verkooping. Met vier stemmen voor, twee tegen (weth. Zegers en van Wïngeu) werd besloten het verzoek van dhr. Meeuse toe te staan en ie verkoopen tot 1,34 M. aan den ingang en 2 M. achter het te bouwen pand. vragen, Alicia. God weet, dat ik onver schillig ben voor rijkdom, maar hoe dikwijls heb ik niet verlangd schatrijk te zijn, om jou te knnnen geven al wat je feitelijk behoort te hebben." „Dat weet ik, beste», zeide Lady Aücia. „Je hebt altijd voor me gedaan wat je maar kon, en meer dan dat. Ik ben je er zoo dankbaar voor.» „Maar je moogt geen geldzorgen meer hebben. Jk wil je gelukkig en onbezorgd zien. Laat mij al wat je drukt van je afnemen.» Zij keek hem met haar mooie oogen een oogenblik feeder aan en er kwam een flauwe, ietwat droeve glimlach op haar gezicht. „Meen je dat werkelijk, John f Mem je 'c henscb, dat je me gelukkig wilt zien Waarom doe je me zoo'n vreemde vraag Mijn geheele leven is er immers 't antwoord op.» „Geef me je hand», zeide Lady Alicia, en zij nam zijn krachtige hand in haar beide handen. „John beste", zeide zij, en haar stem klonk zacht en vleiend, „we moeten samen werken, jij en ik. Nu moet je niet boos worden I want wat ik ga zeggen, zal je misschien hinderenmaar ik moet het zeggen, en je belooft me, dat je me zult he pen om uit een groote moeilijkhei te gc 1 raken, niet waar Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1