JwinR, Prins Petkoff's Huwelijk N\ 51. Diusdag 1 Mei if*23. llö jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. japonnen .Shawls, jumpers«blouses, ondergoed, alles kunt U thuis 2elf verven Irt mooie blijvende kleuren indien U TWinK gebruikt dat in 2A prachtige Kleuren, verkrijgbaar is. DE LEVER'S ZEEP M? L~ Fabrikanten van Binnenland. Landbouw, Veeteelten Visscherij. School en Kerk. Provincie-N ieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OOESCHE ft COURANT Uitgave Nssuri. Vennootssbap Goesche Courant en Kleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADV ERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET DUITSCHE AANBOD. Het Duitsche aanbod schijnt nu toch werkelijk op komst te zijn en kan tegen bet midden van deze week worden tegemoet gezien. De moeilijkbeden, waarmede de Duitsche regeering te kampen beeft, zijn zeer groot, zij moet eenerzijds voortdurend het oor te hooren leggen bij Engeland want wanneer Enge land met met haar voorstel meegaat, kan zij het natunrlijk net zoo goed in portefeuille houden, terwijl ander zijds de Duitsche Industrie voort durend moet worden geraadpleegd, aan gezien men haar medewerking bij bet uitvoeren van 't voorstel allerminst kan ontberen. De Duitsche regeering gaat in haar aieuwe aanbod uit van het voorstel, dat zij in Januari in Parijs te berde had willen brengen, maar dat daar niet is aangehoord. Duitschland bood toen een som van 30 milliard marken in goud. Of men echter aan dit bedrag wil vast houden valt te be twijfelen. Dit voorstel wordt gecombineerd met dat van staatssecretaris Hughes tot benoeming van een 'nternationale com missie van deskundigen, die het prestatievermogen van Duitschland zullen vaststellen en op grond daarvan zullen uitmaken, in hoever Duitschland uit kan gaan boven de voorloopig door- de rijksregeering genoemde som. Ook z.l de regeeriug nog overleg plegen met de minister-presidenten van de verschillende Duitsche landen. Eenige vertraging is dus nog wel te verwachten. Maar misschien zal dan toch het nieuwe schadevergoedings wicht aan bet einde der week zijn geboren. Of het door Frankrijk met welwillende oogea zal worden beschouwd, staat nog te bezien. Een conflict in België- Bij de posterijen en telegrafie in België is een conflict uitgebroken, dat de laatste dagen een verscherpt karakter heeft aangenomen. De draden-spanuers bij de telegraaf en de telefoon beklagen zich over de salarisregeling en sinds eenige dagen hebben er een paar honderd den arbeid gestaakt. De ministerraad zal, naar de bladen meedeelen, zich heden (Maandag) met de kwestie bezig honden. De minister van spoorwegen heeft met den minister van financiën een onderhoud gehad. Deze heeft gezegd, dat het thans, nu overal en in alles bezuiniging geboden is, niet mogelijk is er aan te denken salarisverhooging toe te staan. Bovendien is het ook niet mogelijk, dat een regeering duldt haar ambtenaren het recht hebben tot staking over te gaan, tegen de wet en gebruiken in. De minister kan zich DOOR ËFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Het onderhoud dat Marcus Viosen mei haar had willen hebben, had nooit plaats gehad, hoewel zij elkander her haaldelijk ontmoetten Zij had hem op een toon, die verdere navraag eenigs- zins moeilijk maakte, verteld dat Leah zich te Parijs be rond en daar een tijd lang blijven zou tot verdere voltooiing van haar opvoeding. Marcus vroeg niets meer, omdat hij tusschen de regels door meende te lezen. „Leah is weggestuurd om mij," zeide hjj bij zichzelfen hoewel hem dit boos maakte en het bewustzijn, dat hij haar in geruimen tijd niet zon zien, een schaduw over zijn leven wierp, was hij, hoe paradox het ook klinken moge, blijde te hooren, dat Leah wat meer opvoeding zou krijgen. Niet, dat hij vond, dat er aan haar opvoeding iets ontbrak, maar zoo redeneerde bij bij zichzelf, ze zou zich in den vreemde nog ontevredener gevoelen, als in het oude huis in Londen. Wanneer hij dus kon oitvisschen, waar zij zich bevond in Parijs, dan zou hij haar gaan be- dus niet voor tusschenkomst laten vinden. De Prins van Wales. De Prins van Wales heeft te Brussel, in tegenwoordigheid van de Belgische koninklijke familie en vele autoriteiten, een gedenkteeken onthuld, dat aange boden is door de Britsche regeering ter herinnering aan de diensten door België aan de Britsche soldaten ge durende en na den oorlog bewezen. De menigte was zoo talrijk, dat de afzetting rond het monument werd weggedrongen en koniDg Albert en de prins van Wales te midden van de menschen kwamen te staan en daar hun redevoeringen, die trouwens heel kort waren, hielden. Vervolgeas trokken Belgische troe pen en Engelsche marine-soldaten langs het monument, waarbij de En- gelschen Tipperary speelden. De vijandelijkheden in leriand geëindigd. De Valera heeft de vijandelijkheden tegen den jongen Vrijstaat doen staken. Het verzet der republikeinen is dus gebroken. Voor den vorm heeft de Valera in een proclamatie nog eenige voorwaarden gesteld, die de Vrijstaat- sche regeering vermoedelijk wel niet zal aanvaarden. Bonar Law. Bonar Law gaat, met goedkeuring van den koning, zeer spoedig een korte zeereis maken. Hij komt terug voor de bijeenkomst van het parlement na het Pinksterreces. De doktoren, op wiens advies hij handelt, verzekeren hem, dat er aile reden is om aan te nemen, dat zijn stem geheel zal her stellen. Een spannend gevecht Te Bochum heeft, naar de corr, der N. R. Ct. meldt, een spannend gevecht van de crimineele politie en de brand weer tegen twee gevaarlijke misdadi gers plaats gehad. Een rechercheur herkende in de tram deu door de politie gezoehten Arthur Fischer, die in gezelschap van zijn broer Walter was. Arthur, die behalve een revolver ook nog een handgranaat bij zich had, verzette zich tegen zijn arrestatie en loste, toen de vechtenden uit de tram vielen, plotseling drie revolverschoten op den politieman, die zwaar gewond werd. Toen sloeg de misdadiger, achtervolgd door politie, brandweer en een grooten troep menschen, op de vlucht en werd ten slotte ontdekt op het dak van den eersten burgemeester, van waaruit hij een groot aantal schoten loste, waarbij een brandwacht ernstig werd gewond. Daarna schoot Arthur Fischer zich dood. Zijn broer werd gevangen ge nomen. zoeken en hij schilderde zich de ver rukking al, waarmee zij hem zou ver welkomen. Ook hoopte hij haar meer en meer aan zich te binden door ca- deaux en door haar mee to nemen naar vermakelijkheden, hoewel hem dit allicht moeilijker zou vallen in Parijs dan in Londen, daar zij daar waar schijnlijk onder strenger toezicht zou staan. Hoe verstandig en schrander Marcus ook was, hij had de eerzucht van madame Ducheron en van Leah nooit kunnen begrijpen. Als hij over de toe komst dacht, wat hij dikwijls deed, kwam het hem voor, dat madame Ducheron niet beter kon doen, dan haar dochter aan hem geven. Welke andere toekomst was er voor Leah Zij kwam nooit met mannen in aan raking; zij ging nergens heen, en als zij, zooals hij veronderstelde, opgesloten was bij een streng soliede Fransche familie, om zich de taal volkomen eigen te maken, welke andere man zou er dan in haar leven kunnen komen Hij had zulk een onverschilligheid voorgewend, toen madame Ducheron over Leah gesprokeu had, dat zij al gauw tot een ander onderwerp over gegaan was. Zij hadden altijd heel wat te bespreken, want Marcus werd hoe langer hoe meer onmisbaar voor Leah's moeder. Hij was niet alleen schrander en had een uitzicht in finantiëele zaken, maar hij wist ook veel van 't geen er in de groote wereld omging, en dns kon hij Rachel Ducheron inlichten over VLAARDIMGEN lid van den A.N.W.B. Het Elk lid breuge ten minste één nieuw lid aan in dit herdenkingsjaar, ver zochten wij herhaaldelijk. De oandi- datenlijst bewijst dat wij niet aan doovemansoor geklopt hebben. Ook de Juniores laten zich niet onbetuigdhet laatste aangifte-biljet dat voor het ter perse gaan van dit nummer binnen kwam, draagt de onder- teekening van Juliana L. E. M. W van Oranje, Junior-lid no. 62184. (Kampioen.) Jubileum. Dinsdag 1 Mei a.s. is het een kwart eeuw geleden, dat de heer Max. R Nunes, sinds jaren gevestigd N. Z. Voorburgwal 230-232, aan het Dam rak het Centraal Advertentie-Bureau stichtte. Sindsdien heeft de zaak van den heer Nunes zich enorm uitgebreid. Het advertentie-bureau werd ook uit geverszaak. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 April in Nederland uitgesproken 61 faillissementen tegen 52 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar, Van 1 Januari tot en met 27 April 1923 1362 faillissementen tegenover 863 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. de talrijke klauten, die even zeer om geld bij haar kwamen als om toiletten. Maar na eenigen tijd kon Marcus zijn verlsngen om Leah terug te zien niet meer bedwingen. Hij had het per soneel van madame Ducheron trachten nit te hooren, maar niemand had hem iets anders kunnen vertellen dan dat mademoiselle I,eah naar Parijs was gegaan en daar eenigen tijd zou blijven. Marcus besloot nu zelf nrar Parijs te gaan en daar naar Leah te zoeken. Hij had kanalen wederzijdsche ken nissen van madame Ducheron en hem die hem op haar speur zouden kunnen brengen. Hij wist niet eens of hij haar wel zou gaan opzoeken, hij wilde haar alleen maar zien, zich ervan vergewissen, dat zij in veilige handen was, zich verkwikken aan haar schoon heid. Zijn liefde voor haar was sinds haar afwezigheid nog dieper en sterker geworden. Het was een onzelfzuchtige toewijding, een hoog gevoel, dat Leah zeer zeker niet waard was. Zij van haar kant was hem volkomen ver geten, behalve wanneer een kleinigheid haar soms aau hem herinnerde, en dan voelde zij het tegendeel van liefde voor hem. Want nu zij in het huishouden van Lady Alicia was opgenomen en dagelijks verkeerde met die personen, die zij vroeger zoo benijd had, werd het haar duidelijk, dat de dingen, die zij vroeger met Marcus had gedaan, door de jonge meisjes in deze kringen nooit gedaan werdeD, en zij wilde niet, dat iets haar eraan herinnerde, dat zij De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft de volgende circulate aau de gemeentebesturen ge zonden in verband met reorganisatie van den dienst bij verschillende rijksinstel lingen, is een groot aantal ambtenaren ontslag verleend, en bij het Bemidde- linsbureau, ressorteerende onder het de- parlement van fin anciëc, voor herplaal- sing ingeschreseu. Niet allen kunnen evenwel voor herplaatsing in aanmer- kin worden gebracht. In overleg met mijn ambtgenoot van financiën heb ik de eer u te verzo ken, indien in voorko mende vacatures uit eigen overcompleet personeel siet kan worden voorzien, zich lot bedoeld Bemiddelingsbureau te wenden, voordat wordt overgegaan tot de aanstelling van personen, die tot dusverre buiten de administratie geslaan hebben. De Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge. In de vergaderzaal van de „Prins van Oranje' te Goes, werd op 27 April 1923 de jaarlijksche Algeneene Lrden-Vergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-OnderliDge, onder leiding van den voorzitter, den heer H. A. Hanken te Wilhelinicadorp. Uit het in deze vergadering uitge bracht jaarverslag over 1922 blijkt, dat op 31 December 1922 waren aan gesloten 1417 landbouwers. Er werden in 1922 aangegeven 513 ongevallen van welke er 6 niet als bedrijfsongevallen bleken te kunnen worden beschouwd. Van de overige 507 ongevallen (waaronder 11 patroonsongevallen en 24 gevallen van bedrijfsziekte) was er één met doodelijken afloop. Ditongeral gaf aanleiding tot toekenning eener blijvende rente aan de weduwe vin den getroffene. Bij negen der bedrijfsongevallen welker behandeling langer dan 2 maanden duurde, genoten de patiënten op het oogenblik vau het ter perse gaan van het verslag nog eene tijdelijke uitkeering. fn hoeverre het noodig zal zijn aan deze een blijvende uitkeering toe te kennen, valt thans nog niet te zeggen. Voorts waren er bij het afdrukken van het verslag nog 2 gevallen van het jaar 1921 in behan deling, welke vermoedelijk aanleiding zouden geven tot toekenning eener blijvende uitkeeriDg. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd voertuigen 25, paar den 69, hoornvee 14, landbouw machines 19, vallen van het slacht offer 52, vallen van een voorwerp 17, beknelling 29, krachtsinspanning 33, snijdende werktuigen 96, diverse oor zaken 153. De onkosten, die voor de natroons op deze verzekering komen, bedragen over het verslagjaar f 1.06 per 100 jaarloon. Voor deze kleine nitgave worden ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste ongevallen gedekt. lager onderwijs. Middelburg. 27 April. Geëxamineerd 6 maunelijke en twee vrouwelijke can- didaten, die allen werden afgewezen. Het examen te Middelburg is geëin digd. Geëxamineerd werden 54 manne lijke en 44 vrouwelijke caudidaten, tezameD 98. Geslaagd zijn 35 manne lijke en 25 vronwel'jke of tolaal 60, zoodat 19manDelijke en 19 vrouwelijke of totaal 88 werden afgewezen. C/w. Normaalschool. Goes. Na gehouden examen wcrd' i tot de le klasse der Chr. Normaalschool toegelaten J. Verboom, Goes ;D.Schef- fer,GoesW. Kalkman, Goes L. Douw, Colijnsp'aat. Voorts werden nog inge schreven als nieuwe leerlingen: R.Steinz, Goes; L. J. Fiornsse, Wemeldinge; D. Quist, Goes J. Kloosterman, Krab- bendiikeJ. Grijspeere, Golijnsplaat. (Z.) niet tot die kringen behoorde. Toch voelde zij er zich niet in thuis, en de eerste dagen na het ongeluk op zee, toe» Lady Alicia haar kamer hield en Margaret ziek te bed lag, zou Leah zich ontzaglijk verveeld hebbe», als Prins Peikoff er niet was geweest, want zij en Dolly schenen weinig sympathie voor elkaar te voelen. De zasters van Lord Blechtley waren zeer vriendelijk voor haar en bewezen haar ter wille 7an Dolly allerlei attenties, maar toch kwam :r geen toenadering en Leah van haar kant wist nooit, waar zij met de beide jonge meisjes over zou spreken. Zij voelde zich alleen maar op haar gemak met Prins Petkoff. Deze kwam eiken dag een kort vormelijk bezoek aan zijn pupil brengen. Hij zond ook eiken dag prachtige bloemen aan Mar garet en drukte zijn diep leedwezen met haar ongesteldheid uitmaar Leah en hij ontmoetten elkaar ook bij andere gelegenheden. Er was meer dan een van de kennissen van Lady Torrington bereid Prins Petkoff het genoegen te doen, zijn pupil te chaperonneeren, hoewel ze verteerd werden van nieuws gierigheid en misschien ook wel van wangunst, terwijl zij hem dien dienst bewezen. Wanneer mademoiselle Sli— vinski niet de gast van Lady Torrington was geweest, zou iedereen er bezwaar in hebben gehad zulk een geheimzinnig persoontje te chaperonneeren. Petkc ffs reputatie was niet van de beste, en zijn belangstelling in het jonge meisje zou zeer licht op verkeerde wijze kunnen Kortgcne. Raadsvergadering van Donderdag 26 April 1923. Afwezig de heer Heijboer. Verschillende ingekomen stukken, waaronder het bekende adres om het vloeken strafbaar te stellen worden voor kennisgeving aangenomen, Bij dit laatste stelt de heer Markusse er prijs op te verklaren, dat hij het betreurt, dat doeltreffende maatregelen tot het tegengaan van het vloeken niet schijnen genomen te kunnen worden. De voorz. zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat een verbod het vloeken' eer zou bevorderen dan tegengaan. Van het gemeentebesiuur van Colyas- plaat ia een verzoek ingekomen in- atemming te betuigen met een adres van den Raad dier gemeente gericht aan de Prov. St. om de tarieven van het veer KortgeneWolphaartsdijk te verlagen. De heer Wolse zegt, dat hij geen adhaesie wenscht te betuigen, daar hij een voorstel ten opzichte van bet veer van veel wijder strekking in zijn zak heeft. Spreker wenscht n.l. Haast vermindering der tarieven, ook voor het goederenvervoer, levens uitbreiding van den veerdienst tot des avonds 10 uur en des Maandagsmorgen een dienst om half zes. Een dergelijk adres wenscht hij naar de Provinciale Staten te zenden en de andere gemeentebesturen van Noord-Beveland uit te noodigei daar aan adhaesie te betuigen. Dit voorBtel wordt met nlgemeene stemmen aange nomen. De rekening van het Burgerlijk worden uitgelegdmaar nu stond zij boven alle verdenking, daar zij de gast was van de Torringtons, en dus werd Leah zonder eenige bedenking overal opgenomen. Het was algemeen bekend, dat het vergaan van de „White Castle" een eroote treurigheid voor Sir John en zijn familie beduidde, en men begreep, dat mademoiselle Slivinski nu een an dere chaperonne moest hebben. De prins wist de vormen te dien opzichte volkome» in acht te nemen, en toch Leah's chaperonnes geheel van hun taak te ontheffen en meer dan een persoon begon de schouders op te halen en zich af te vragen, wat er per slot van re kening gebeuren zou. Want het was een publiek geheim, dat Prins Petkoff met de ondste freule Torrington dacht te trouwen. Bijgevolg waren zijn atten ties voor mademoissele Slivinski vrij zonderling. Maar als freule Torringt.m daar onverschillig voor was, dan was het voor de buitenstaanders allerminst zaak, zich over zijn doen en laten warm te maken. En zoo beleefde Leah aangename dagen. Hoe zelfzuchtig en ongevoelig zjj ook was, de hartstocht, die Prins Petkoff haar inboezemde, heheerschte i haar geheel. Haar gevoelens waren voor i hem zelf maar al te merkbaar en v ei

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1