H\ 50, Prins Petkoff's Huwelijk Zaterdag 28 April 1923. 110 jaargang Bij dit iiummer behoort een Bijvoegsel. Mensch en dier. FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESGHE Uitgave Nssuil. Vennootschap Guesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt «.weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,44) Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Adrertentien worden aangenomen i tot 13 nnr voormiddag. COURANT Er is in de verhouding tnsschen mensch en dier in de laatste jaren een wijziging van beteekenis ingetreden, die sameuhangt met veranderingen in het inzicht en het oordeel op alle gebied. Niet langer beschouwt men de dieren wereld als een van de menschheid vol strekt afgesloten gebied het denkbeeld, dat mensch en dier nader aan elkander verwant zijn dan vroegere geslachten wel hebben willen erkennen, wiut gaan deweg veld. Hoe leerzaam is het voor ons, die aan geijkte opvattingen vastzitten, de geschiedenis van het menschelijk den ken na te gaan Hierbij blijkt immers, hoe eenmaal als heilige waarheid aan vaarde meeningen later de belachelijk heid zelf schijnen. Er is een tijd geweest, waarin men den slaaf voor een andersoortig wezen hield. De slaaf had geen recht in de samenleving; hij had zelfs geen eigen naam. Hoe zou een slaaf kunueu den ken, redeneeren of gelooven Een slaaf het bezit van een zelfstandige ziel toe te kennen, zou van dwaasheid getuigen. De slaaf was niet anders dan werktuig en genotmiddel voor zijn verstandigen meester,die alleen op den titel „mensch" aanspiaak mocht maken. Er is een tijd geweest, waarin men ontkende, dat de vrouw een ziel heb ben zon. De vrouw, werktuig en genot middel slechts voor den man, mocht zich geen eigen meenitg, geen eigen inzicht, geen eigen gevoelsleven aan matigen. Gelijk ten opzichte van den slaaf de meester mensch was, had tegenover de vrouw de man slechts aanspraak op dezen titel. Er is een tijd geweest, dat men het mensch zijn van vreemdelingen loo chende. De bedriegelijke gestalte van op menschen gelijkende zwarten en gelen en roodhuiden fopte de ware wetenschap nietslechts de blanke was naar God's beeld geschapen en het zou de ongerijmdheid zelf wezen, bij een neger een onsterfelijke ziel te veronderstellen. Nu niet langer de meester of de man of de blanke het monopolie der wetenschap bez't, is het aantal „menschen" geweldig toegenomende scheidingen, die men tevoren als vol strekt beschouwde, bleken bij nader onderzoek onderscheidingen, slechts van betrekkelijk belang. Met dergelijke voorbeelden voor oogen zij men voorzichtig met al te stevig een streep te trekken tnsschen het dierenrijk en het rjjk der mensch heid. Het leven, dat in beiderlei bloed klapt, schept een niet te loochenen verwantschap. Wie zin heeft voor de 35 DOOK EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. «Neen lieveling,» zeide hij, eer is niet de minste hoop. Het is weer een van die vreeselijke tragedies, die zoo gemakkelijk te vermijden waren geweest, maar die, vermoed ik, af en toe moeten voorkomen, om ons te laten zien, dat de natuur en de elementen te machtig zijn om over wonnen te worden.» «Ik moet je zeggen, dat ik waarlijk niet weet, wat er met Margaret ge beuren moet. En moeder is ook zoo van streek. Ze is werkelijk heelemaal ziek. Ik zag haar, nadat ze een lang gesprek met vader had gehad, en ze zag er zoo slecht uit, haar heele gezicht was vertrokken. Misschien heeft ze er nu verdriet van, dat ze zoo naar tegen dien armen Rupert geweest is. Zeg Jim, je blijft immers lunchen En toe, bel Nina en Cynthia op en vraag of ze ook komen. Ik moet iets doen ter eere van made moiselle Slivinski, hè?» «Bel jij de meisjes zelf maar even op,» zeide Lord Bletchley. Het waren grootsche eenheid der schepping en gevoel voor het eerbiedwaardige in alle levensverschijnselen, zal in het dier niet louter werktuig en genotmiddel zien, maar een vriend en verwant kunnen ontdekken. De middeleeuwsche heiligen ken merkten zich reeds door den breeden blik, dien zij hadden op al het ge schapene. Franciscus van Assisi nam ook de dieren als „breeders* en „zusters" in den ruimen kring van zijn deemoedig barmhartigheidsbetoon op. En als tegenhanger van deze middeleeuwsche houding tegenover de dieren kan de ultra-moderne Ameri- kaansche ziener Walt Whitman ten voorbeeld dienen, die in een zijner zangen belijdt, dat hij best met de dieren zou kunnen leven, omdat er onder hen zooveel innige goedheid is. Rust een dergelijke houding op gevoelsoverwegingen, ook de verstande lijke wetenschap is tegenover het dierenrijk toeschietelijker geworden. Dit bleek nog dezer dagen uit een rede voering van den heer A. F. J. Por- tielje, voor het Rotterdamsch Natuur kundig Genootschap. Deze wees er zijn hoorders op, dat er in de natuur bij veel verschil toch ook een eenheid bestaat en dat er zich tusschen de ziel van het dier en de menschenziel overeenkomsten openbaren, die ons verbieden de grens al te scherp te trekken. In het rijk der natuur bestaan nergens ware grenzende onderlinge verschillen tusschen de levenlooze en de levende natuurtus schen planten en dieren, tusschen dieren en menschen zijn nergens echt en volstrekt. Het betreft slechts een vaak wel geweldig groot verschil in graad, maar geen verschil in aard. Aldus deze spreker Het is begrijpelijk, dat men, zoo men op dit standpunt staat, terstond zich veel liefderijker jegens zijn mede schepselen zal gedragen. Wie verwant schap ontdekt heeft, heeft ook de liefde ontdekt. En het is, of de dieren van hun kant ook de nieuwe verhouding beseffen. Hoe geheel anders kijkt een kat of een paard of een hond zijn huisgenoot aan, wanneer deze hem liefheeft dan wanneer deze hem louter als werktuig of genotmiddel beschouwt. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de tegenwoordige menschheid wordt opgevoed in liefde ook voor de dieren. Hoeveel rijker is het leven van onze kinderen geworden, zoodra ze de schepping rondom door vriendjes zien bevolktHoe erkentelijk mogen zij zijn voor de verspreiding van kennis omtrent het intieme leven der dieren, die belangstelling en welgezindheid wekt jegens een rijk, waarover zij vroeger als kwelgeesten plachten te heerschen. Wie de dieren leert liefhebben, zal ook de menschen leeren liefhebben. Dierenliefde, die in verbitterde zielen zijn zusters, waarvan sprake was. «Ze komen natuurlijk graag, en mis schien kunnen we dan iets verzinnen, waar we ze vanmiddag met je Rus sisch logeetje heen kunnen sturen.» De veronderstelling, dat Lady Alicia ziek was, was maar al te waar. Het bericht, dat haar echtgenoot haar had gebracht, had haar zenuw gestel hevig geschokt. Zij had voor Sir John zooveel mogelijk verborgen, hoe zij geschrikt was, toen hij haar vol teedere bezorgdheid Margaret's geheim had medegedeeld. Getrouwd 1 zeide zij met heesche stem, toen hij haar verlaten had. «Getrouwd En als hij nu eens niet verdronken wasHoe zal ik die onzekerheid verdragen 1 't Zal een marteling zijn. Mijn God, wat moet ik doen Zij was werkelijk bang voor Petkoff. Zij wist, dat hij een ruwe hand had en het tegendeel van grootmoedig was, en dat hij haar dat geld alleen maar gegeven had met het doel haar onder den duim te krijgen. Het was meer dan haar trots verdragen kon. Hij had het in zijn macht haar te vernederen, het overal bekend te maken, dat zij zoozeer in geldver legenheid verkeerd had, dat zij in letterlijken zin haar dochter aan hem had verkocht. Het was vreeselijk 1 Zij durfde zich nauwelijks voorstellen, wat de naaste toekomst haar brengen zou. En terwijl de morgen voorbij kroop, kwam zij er toe, hoe wreed slechts dient tot surrogaat van men- schenliefde, bezit weinig waarde. Al kost het soms meer inspanning en zelfoverwinning, een mensch liever te hebben dan een dier, toch blijft het eerste het einddoel. Van het bereiken hiervan is de wederopbouw van de menschheid afhankelijk. De conferentie te Lausanne De heropende besprekingen te Lau sanne zullen thans vermoedelijk wel tot een goed einde kunnen worden gevoerd Zooals men weet, was de vorige maal de finish reeds bijna bereikt en het zou eigenlijk zeer te verwonderen zijn als tenslotte de verschillende hinder nissen ditmaal niet genomen zouden worden. Vlot gaat dit eenmaal nu Diet. Zoo zijn in de eerste commissie (econo mische aangelegenheden) de besprekin gen op krachtige tegenstand der TarkCH gestuit, die zoo goed als elk punt tot in de kleinste kleinigheden bestreden. Daardoor werd het noodza kelijk, a'le vraagstukken naar de com missie van deskundigen te verwijzen. Bonar Law heeft echter in het geheel geen zin om het met de Turken en daardoor met de Mo hammedanen in Britsch-Indië aan den stuk te kragen. Inzake Mosoel heeft Engeland vrijwel toegegeven en ditmaal heeft de petroleum eens niet het beslissende woord gehad. Turkije strijdt voor zijn politieke en economische onafhankelijkheid, voor vermindering van de macht der Euro peanen, de mannen van de „concessies". Er is evenwel een moeilijkheid, waar door de vrijheid dikwerf wordt geschaad, n.l. gebrek aan geld. Daarom zou het niet te verwonderen zijn als de Tnrk« sche schoone eens een verlokkend oogje wierp op de koele maar rijke Amerikaan. Te meer omdat Amerika zoover ver wijdert ligt, dat al krijgt het economi- schen invloed, het wel geen politieken invloed zal vragen. Amerika krijgt misschien een kansje. En vandaar dat een Amerikaansch afgezant da conferen tie met zijn belangstellende tegenwoor digheid vereert. Communiime in Duifschland Het monster van het communisme steekt in 't bezette gebied van Duitsch- land meer en meer den kop op. In de N. R. Ct. lezen we hierover het vol- Hoewel de eerste communistische stormloop in het Roergebied, die tegen Miihlheim was gericht, is afgeslagen, blijft de toestand hachelijk. Alle tee kenen wijzen er op, dat de communis ten van de omstandigheden partij willen trekken om onlusten en oproeren in grooten stijl op tonw te zetten. De ontevredenheid onder de arbeiders, die door de toenemende werkloosheid wordt en slecht het, zooals ze zelf voelde, ook was, te bidden, dat de bevesti ging van Rupert Kentley's dood haar toch mocht geworden, voor er nog yele uren verliepen. VII. Geheel onbewust was Leah een machtige bondgenoote voor Lady Alicia bij dezen stand van zaken, Het was meer dan waarschijnlijk, dat, als Petkoff niet nog wat meer dan gewone belangstelling had ge had in het jonge meisje, dat zoo onverwacht in zijn leven was ge komen, de toestand hoogst onaan genaam voor Lady Alicia zou zijn geworden. Maar hoewel hij geen oogenblik afweek van zijn besluit om met Margaret te trouwen, was hij er toch volstrekt niet afkeerig van zich met Leah te amuseeren Jaren geleden hadden de omstan digheden Rachel Ducheron en haar echtgenoot in staat gesteld den prins een bijzonder grooten dienst te be wijzen. Toen was hij nog niet de aanzienlijke man, die hij nu was, hij had zelfs weinig hoop, ooit zulk een hooge positie in de wereld te zullen bekleeden. Toch zou zeer wel mogelijk zijn geweest, dat hij het verzoek van mevrouw Ducheron van de hand had gewezen (hoewel hij indertijd, toen haar echtgenoot hem te hulp was gekomen, eeuwigdurende dankbaarheid had gezworen), als aangewakkerd, werkt hun plannen in de hand. Vele bedrijven hebben reeds do helft van hun personeel moeten ontslaan, 't zij omdat gebrek aan kolen tn grondstoffen hen dwingt tot beper king, 't zij omdat zij het werken op magazijn niet langer kunnen volhou den. In de naaste toekomst zullen nog veel meer arbeiders gedaan krijgen en met die onts'agenen groeit de tot be toogingen licht gestemde menigte aan. Tewerkstelling van in 't eene bedrijf ontslagen arbeiders in andere, is slechts op zeer beperkte schaal mogelijk, daar de slechte conjunctuur, die in de eerste plaats het gevolg is van de afsnoering van het bezette gebied, zich over de geheele linie doet gevoelen. De onte vredenheid wordt voorts gevoed door de duurte van een prijsverlaging als gevolg van de valutapolitiek der rijks- regeering, is in het B. G. althans niets te merken. Dezer dagen is ook te Dusseldorf herhaaldelijk tot werkloozenrelletjes gekomen, en slechts het krachtdadige optreden van de Schupo heeft een uit barsting voorkomen. Het gemeentebe stuur was te weten gekomen, dat de communisten voornemens waren, niet a'leen de belangrijkste gemeentebedrij ven, als gas- en waterleiding, stop te zetten, doch ook de arbeiders met ge weld uit de particuliere fabrieken te halen en zoo een algeineene staking te ontketenen. Onder de belhamels van deze be weging zijn tal ?an boitenlandsche communisten, die vroeger hij de spar- tacische onlusten al een rol hebben gespeeld en na hnn verdrijving uit Mühlheim hun arbeidsveld naar andere steden hebben verplaatst. Hun kuipe rijen zijn te gevaarlijker, daar de Fran- schen in verscheidene steden, als Essen, Bochum, Gelsenkirchen, Heme e.a., de Schnp hebben ontbonden. G«sp«nnen verhouding tus schen Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Tusschen Hongarije en Tsjecho- Slowakije is niet alles pais en vree. Dezer dagen ontstond op de Hon- gaarsch Tsjecho-Slowaksohe grens een gevecht tusschen douaneposten van het eerste en een ondeiofficier der grens wacht van het tweede land, met het gevolg, dat Tsjecho-Slowakije de grens voor Hongaarsche reizigers heeft gesloten en 30 Hongaarsche onder danen, die in het land waren, heeft uitgewezen. Dezen zijn reeds op de Hongaarsche grens aangekomen. De regeering te Boedapest heeft thans aan die te Praag een nota gericht, waarin zij zich bereid verklaart het gebeurde, hetzij door een gemengde Hongaarsch- Tsjechische rechtbank, hetzij door eeD internationale commissie te laten onder zoeken en inmiddels heeft men te Boedapest represaille-maatregelen ge nomen, omdat het antwoord op de niet de aard van dit verzoek zijn belangstelling had opgewekt, en één blik op Leah was voldoende ge weest, om terstond zijn hulp bij de eerzuchtige plannen van haar moeder te beloven. Wel is waar had hij toch een oogenblik geaarzeld, toen hij hoorde, dat de hooggeplaatste vrouw, die Madame Ducheron had uitge kozen om haar dochter te doen klimmen op de maatschappelijke ladder, niemand anders was als Margaret's moeder, maar hij had terstond begrepen, dat hij zelf waar schijnlijk ook zijn voordeel zou kun nen doen met het eigenaardige plan. Want 't is onnoodig om te zeggen, dat hij Lady Alicia niet vertrouwde, en haar evenmin geloofde, toen zij hem verzekerde, dat Margaret hem liefhad. Hij was een te schrander opmerker om de waarheid niet te lezen in de oogen van die twee jonge menschen, die hij op Lady Alicia's schitterend bal zoo zorgvul dig had gadegeslagen. Dat de moeder haar zou dwingen zich naar haar wil te voegen, daarvan was hij overtuigd, en de gedachte, dat Margaret zich zou moeten onderwerpen, gaf hem een zeker wreed genot, maar hij nam zich vast voor later met Lady Alicia af te rekenen, en als Leah Ducheron in het huishouden der Torringtons werd opgenomen zou hij allerlei aanwijzingen kunnen krijgen, hoe hij op de meest doel matige wijze daarin zou kunnen nota uitbleef. Graaf Apponyi heeft daarop de Hongaarsche regeering in de Nationale Vergadering geïnterpelleerd, waarop de minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat er juist een telegram van de Praagsche regeering binnen gekomen was, waarin de Tsjechische regeering het voorstel van Hongarije tot zending van een gemengde of internationale enquête-commissie aan neemt, de afsluiting van de grens echter handhaaft. De minister legde den nadruk op HoDgarije's vreedzame bedoelingen en sprak de hoop uit, dat de buurstaten in het gebied van den Donau vreedzaam naast elkander zullen leven. Staking in Engeland geëindigd. De vrije vakvereenigingen in den scheepsbouw van timmerlieden, ketel- makers en loodgieters, die tot dusver weigerden het nationale contract over overwerk en nachtwerk te bekrachtigen en daardoor dreigden, de scheepsbouw over het heele land stil te zetten, heboen thans besloten, de voorwaarden van de patroons te aanvaarden. De modistensfaking te Parijs. De patroonsorganisatie in de kleeding- bedrijven heeft besloten alle dames, kleermakerijen weer te openen, daar zij niet wilde, dat de groote meerder heid van de naaisters langer de gevolgen zonden ondergaan van het zonder werk zijn. (lit hef bezette gebied. Te Dortmund hebben de Franschen de groote confectiefabriek Fischer, waarvan de eigenaars twee Nederlan ders zijn, gesloten en den bedrijfsleider, een Zwitser, gearresteerd. Laatsgenoemde is den volgenden dag te Essen wegens zijn ZwitBerBche nationaliteit, weer uit de hechtenis ontslagen. De nieuwe burgemeester van Botterdam. De oorrespondent van het Hbld. seint aan zijn blad Het feit, dat de oud-miDister van Landbouw, de heer H. A. van Ysselstein, zijn verblijf in Nederlandsch-Indië heeft ingeperkt en vroeger vandaar naar het vaderland terugkeert, dan aanvankelijk in het voornemen lag, wordt van welingelichte zijde in ver band gebracht met de nog steeds open zijnde functie van het burgemeester schap van Rotterdam. Reeds onmiddellijk na het aan mr. A. R. Zimmerman verleende ontslag werd de naam van den heer Van Ysselstein naar voren gebracht, minder wijl de regeering hem had uitverkoren, dan wel omdat hij zelf de functie heette te ambieeren en de regeering aan een oud-collega de vervulling van zijn wensch moeilijk heette te kunnen ont slagen. Madame Ducheron had hem bij gevolg in een stemming gevonden, die voor haar doel zeer gunstig was, en dp geheele zaak was veel vlugger tot stand gekomen dan zij mogelijk had geacht. Rachel Ducheron van haar kant bedroog zich in dit opzicht niet. Zij wist volkomen goed dat de schoonheid van haar dochter die overwinning behaald had; en als af en toe een zekere angst bij haar opkwam, kon zij dien terstond ver drijven, door zich voor te houden, dat Leah al heel weinig gevaar dreigde van Petkoff in de omgeving, waarin zij zich nu bevond. Daaren boven had zij uit 's prinsen eigen mond gehoord, dat hij met Margaret Torrington ging trouwen en dus zette zij alle ongerustheid gemakkelijk van zich af. Het zou Leah echter verbaasd hebben, als zij had geweten, hoe ongelukkig haar moeder zich voelde. Er was nu geen enkele reden, waarom madame Ducheron zou verlangen naar haar mooi en gezellig ingericht oud huis in Highgatezij bleef dan ook des avonds zoo lang mogelijk in haar zaak en wijdde er nog meer aandacht aan dan vroeger. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1