VIM Prins Petkoff's Huwelijk K\ 49, Donderdag 26 April 1923. 110 jaargang. De Vlootwet. FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Na.mi. Vennootschap Goesehe Conrant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel uieer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt «reeinasl berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeowens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomeD tot 12 uur voormiddag. OOIHAM In haar rapport komt de Vlootwet- eommiasie (Staatscommissie Patijn) tot de conclusie dat san de verdere ten uitvoerlegging van de vlootplannen welke naar sommigen becijferd hebben aan ons land en aan Indië 500 millioen in totaal zullen kosten niet valt te ontkomen en dal de regeering niet mag aarzelen te doen wat in haar vermogen is om de aanneming en de dadelijke uitvoering van de Vlootwet te ver zekeren. In datzelfde rapport zegt de com missie dat voor Nederland een beperking der staatsuitgaven met 20 pCf. en voor Ned.-Indië met 26 pCt. moet worden do rrgevoerd Iloe, dat zegt zij tr niet bij, zij weet het niet en schrijft alleen maar heel naïef dat het b.v.voor Nederland mogelijk moet zijn om toe te komen met f615 millioen min f 120 millioen of rond f 195 millioen per jaar, d.i. 2'/, maal het bedrag van f 200 miliioeo, waar mede iu 1913 de staat zijn gewone uitgaven kon dekken. t)e commissie meent dat schier op ieder gebied zonder onherstelbare schade voor de. toekomst de Staa' staak tijdelijk kan worden ingeperkt. Eu de regeerii g moet nu maar met voorstellen komen. Maar de Vlootwet moet terstond worden uitgevoerd. De huid van den bezuinigingsbeer wordt verkocht voordat het beest ge schoten ie. En waarom f Omdat er daar aan den Pacific nog zooveel „brandstof-' voor een conflict aanwezig is. Het verdrag van Washing ton heeft dit conflict alleen maar „naar een eenigszins verdere toekomst ver schoven." Vager en zwarlgalliger kan het moeilijk. Er is slechts één lid ook de heer Patijn heeft, hoewel eenige restricties makend, de conclusies onderteekend dat het met de conclusies der com missie niet eens isdat lid is mr. li. J. A. Trip, thesaurier-generaal bij het departement van financiëu. Iemand dus, die aan 't laadje zit en die weet hoever de inhoud reikt. Het verdient o.i. alle aanbeveling om de stem van dezen roepende in de woestijn wat meer naar voren te bresgei). Mr. Trip acht de overweging, dat ten aanzien van de vloot zich zóó bijzondere omstandigheden voordoen, dat, zelfs bjj den bestaanden financieelen toestand, het vlootplan aanstonds tot uitvoering moet worden gebracht en elk uitstel ontoelaatbaar is, niet juist. Hij ontkent de mogelijkheid van een conflict in de Aziatische wateren niet, doch stelt de vraag of die kans in Europa minder groot is. En toch heeft de regeering^ op het gebied van de defensie hier te lande noodzakelijke maatregelen uitgesteld. Mr. Trip ziet niet in, dat uitstel der vlootplannen het abdiceeren van Nederland als kolo niale mogendheid zou meebrengen. Slaagt de reorganisatie der financiën 3d DOOR BFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Hoewel Leah geen romantisch of dweepziek meisje was, was ze toch niet oud en wereldwijs genoeg om den man, die haar beschermer moest zijn, te begrijpen, en het, was niet meer dan natuurlijk, dat zij zijn attenties ver keerd opvatte en ze uitlegde op een wijze, die zeer vleiend voor haarzelf was. Ze begreep geen oogenbhk, dat zij bestemd was om een zeer belangrijke rol in Prins Petkoff's plannen te spe len belangrijk namelijk voor hem. Dat zij haar hoofd eenigszins verloor, was feitelijk wel te verwachten geweest, zelfs van iemand zoo slim, zoo pvac- tisch en berekenend als Leah, want de verandering in haar leven was zoo plotseling en zoo verbazend groot. Daarenboven was Petkoff er juist de man naar, om haar verbeeldingskracht op alle mogelijke wijzen voedsel te geven. Wat zou het een slag voor niet, dan zal men toch op het besluit ter zake van het vlootplan moeten terug komen. Naar de meening van mr. Trip levert het voorstel, ten aanzien van het in orde brengen der financiën, der meer derheid van de commissie geen vol doenden waarborg, dat het beoogde doel zal worden bereikt. Mr. Trip bepleit dan ook uitstel van de uitvoering van het vlootplan tot dit herstel zai zijn verkregen. De Vlootwet zelve zou thans kunnen worden aan genomen, om aan bet marinebestuor een lijn te geven, volgens welke de organisatie vau bet personeel kan wor den opgebound. Mr. Trip wenscht slechts af te bouwen wat in aanbouw is en slechts enkele voorzieningen te treffen, welke onver mijdelijk zijn om niet verloren te doen gaan wat reeds verkregen werd. Zie hier de meerling van een fin. deskundige uitstel omdat het geld er niet is. Deze reden lijkt ons alleszins af doende. REDEVOERINGEN. Poincaré, die blijkbaar niet veel anders heeft te doen dan monumenten voor gesneuvelden te omhullen, heeft Zondag bij een dergelijke plechtigheid een redevoering afgestoken, waarin hij te kennen gaf slechts de letter van het verdrag van Versailles te kennen, geeu accoord met Duitschland te willen aan gaan ra ter zelfder tijd gaf hij hoog op van zijn geduld en edelmoedigheid tegenover het Duitsohe rijk. Wil de Frausche premier van een toegestoken hand niets weten, een rede voering van Stresemann, den leider der Duitsche industrieelen, ademt een ge heel anderen toon. Hij ging uit van de veronderstelling, dat het zeer spoedig tot onderhandelingen zal komen en beschouwde de redevoering van Lord Curzon als een geschikte inleiding daarvoor. Voorts betoogde hij dat er voor Duitschland geen Rijnlandkwestie kan bestaan. Of wij een paar milliard meer of minder betalen, zeide Strese mann, is voor ons geen levenskwestie. Dst beteekent alleen of wij een paar jaar vroeger of later aan onzen econo- mischen herbouw beginnen, maar het volkomen Duitseh karakter van Rijn en Roer is voor ons een zaak van leven of dood. Betreffende de rede van Curzon valt nog te vermelden dat deze bij hoog en bij laag verzekerde dat Bonar Law niet liet minste plan heeft om af te treden. De medewerker van het blad de Observer, blijft er evenwel bij dat Law wel zal aftreden, indien dit zonder schade voor zijn partij zou kunnen geschieden. Het behoeft geen nader betoog, dat met een dergelijken slag om den arm, men precies kan doen wat men wil. De rede van Curzon heeft althans een positief gevolg gehadhet staat Leah zijn geweest, als ze geweten had, hoe volkomen onverschillig ze hem was geweest, hoe hij niet de minste achting of genegenheid voor haar had en hoe hij haar zonder eenig bezwaar weg zou werpen, als hij haar voor zijn doel einden gebruikt had. Petkoff had een rekening te ver effenen met Lady Alicia en hij dacbt haar te laten lijden door Leah. En als hij niet hartstochtelijk verliefd was geweest ep Margaret, (het was onge looflijk, hoe het mooie, maar tegen over hem koele en gereserveerde meisje hem aantrok), dan zou hij toch de gedragslijn, die hij bedacht had, gevolgd hebben, enkel en alleen om met Lady Torrington af te kunnen rekenen, want hij was zeer wraakzuchtig van aard. Toen zij aan het prachtige huis kwamen, dat de Torringtons bewoonden, vroeg de prins naar Sir John. De knecht zeide hem, dat Sir John al vroeg uit was gegaan met freule Margaret. Prins Petkoff kneep zijn oogen dicht en de uitdrukking vau zjjn gezicht werd hard en wreed. Toen beval hij, dat men hem terstond bij Lady Torrington zou brengen, maar hoe autocratisch hij ook optrad, het was moeilijk hem in de slaapkamer van een dame toe te laten en dus was het Dolly, die hem ontving en hem mededeelde, dat haar OHOHTBEEEiyK IN IEDERE \J6RKP1AAU OVERAL "VvAAL VOILE HAtiMU ZW MAG VIM HOOTT OliTBLEKEÏl OVERAL VERKDyGBAAU ftt PftACTISCHEL STROOI BüSSEIL DE LEVER'S ZEEPIAY VLAARD1 CiG ElT FABRIKANTEN VAN SUNllCtlT £N uiFEBUOV thins vr(jwel vast dat de Duitsche regeering een aanbod i.z. de schade loosstelling zai doen. De Berlijnsche pers put zich reeds uit in verschillende mogelijkheden, die zich daarbij kunnen voordoen. Lausanne. De besprekingen tnsschen de geal lieerden en de Turken te Lausanne zijn Maandag heropend. Ter gelegen heid daarvan heeft lord Rothermere een artikel geschreven in de Sunday Pictorial, waarin hij een beroep doet op Engeland om terug te keeren tot de oude politiek van vriendschap met Turkije en de polijek van vijandschap met de Turken, die zoo ten onrechte is ingevoerd door wjjlen lord Silesbury, los te laten. Zulk een verandering van de Engelschen verzekert de welgezind heid van 221 millioen Muzelmannen, over de geheele wereld verspreid. Vol harden b(j de tegenwoordige politiek van rijandscbap zou gelijk staan met het sluiten der markten van Lancas hire en gevaar brengen voor een volkomen boycot van Britsche producten door de Mohammedanen. i,Wij moeten handel drijven met de Turken" schrijft lord Rothermere „niet hen aanblaffen. Een recht vaardige vrede met Turkije kan de wereld overtuigen, dat Britannic niet vijandig staat tegenover Mohammedaan- sche belangen." In naam van het onder belastingdruk verkeerende volk van Engeland en de honderdduizenden werklooze mannen en vrouwen dringt lord Rothermere er bij de regeering op aan, Tsjanak en Konstantinopel dade lijk te ontruimen en een einde te maken aan de kostbare commissies in het naburige Oosten. moeder tot haar leedwezen te ongesteld was om iemand te ontvangen. Dolly zag er bleek en moe uit, naast Leah's opvallende schoonheid ternau wernood knap. Ze deed haar best om vriendelijk te zijn tegen het jonge meisje, dat hun gast zou wezen, maar het was duidelijk, dat die taak haar uiet bijster aangenaam was. „Het spijt me, dat u ons allen in zulk een treurige stemming vindt, we zQn zoo bezorgd over een onden vriend, die aan boord van The White Castle was.» Leah trachtte eenige belangstelling te toonen, inaar ze had nog heel wat te leeren op het gebied van zich in gezelschap steeds met gemak te be wegen. Het was dan ook Prins Petkoff, die Dolly antwoordde. „Ik vermoed, dat dit ook de reden is, waarom uw vader en uw zuster van morgen uit zijn Dolly zeide «-ja», en voegde erbij „Rupert's moeder is van morgen in de vroegte al naar Londen gekomen. Haar man was vader's oudste en beste vriend, en we voelen allen met haar mee in deze vreeselijke dagen.» „Ik deDk, dat alles wel weer erg overdreven zal zijn," zeide Prins Pet koff op nonchalanten toon, „en dat u uw vriend wel weer terng zal zien, freqle. HQ is een fortuinlijk man, dat De Ejyplische Grondwet De nieuwe grondwet, waardoor Egypte voor het eerst een c institutioneel koninkrijk is geworden, is, met een eenvoudige plechtigheid, onderfeekend. In de Grondwet woidt Egypte ver klaard tot een vrijen, onafhankelijken Btaat, mei een erfelijke monarchie voor het Huis Mehemet Ali. Alle Egypte- naren hebben gelijke wetteljjke bur gerlijke en politieke rechten en vrijheid van godsdienst, terwijl de Islam tot den staatsgodsdienst en het Arajnsch tot de officieele taal verklaard worden. De koning oefent de wetgevende bevoegdheid uit, tezamen met den Senaat en de Kaïner van Afgevaardig den, wier leden volgens het algemeen kiesrecht worden gekozen, behoudens s/g van den Senaat, dat door den ko ning wordt benoemd. Verder wordt op elke 180 000 inwoners een senator en op elke 60 000 een afgevaardigde ge kozen. Seuatoren worden voor tien ja ren benoemd of gekozen en elke 5 jaren wordt de helft van den Senaat vernieuwd. Elk Huis heeft het recht om wetten voor te stellen, doch de koning en de Kamer van Afgevaardigden alleen kunnen zieh bezighouden met de be lastingen. Er wordt kosteloos verplicht lager onderwijs ingesteld in scholen der regeering voor beide seksen. Uil Sovjet-Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat het twaalfde communistische congres zich uitgesproken heeft voor een versterking van het roode leger. Het congres besloot alle partijen te ondersteunen, die in het buitenland de kapitalistische zooveel charmante mensohen zulk een belang stellen in hem en zijn lot.» Dolly antwoordde hier niet op. Zij voelde op dat oogenblik een sterke antipathie tegen Prins Petkoff, en zijn wijze van spreken vond ze beleedigend. Na eenige oogenblikken nam hij afscheid en nu was het Dolly's taak Leah aangenaam bezig te houden. De beide meisjes gingen samen naar boven en Dolly liet de gast de twee kamers zien, die voor haar bestemd waren en babbelde zoo onderhoudend als 't haar maar mogelijk was. „Ik vrees, dat moeder vandaag tot niets in staet is," zeide zijmaar Ladjr Bletchley zal je vanavond graag mee nemen, naar de opera, als je er heen wilt gaan." „Ja, dat zou ik heel graag," ant woordde Leah. Ze was niet van plan iets van haar genoegens op te offer ;n Het ergerde haar, dat ze in een huis van droefheid was gekomen, terwijl ze juist gedacht had eiken dag nieuwe amusementen te vinden. „Ga jij dan niet naar de opera vroeg ze aan Dolly. „Neenvader zou niet graag zien, dai ik uitging, en ik heb er trouwens ook geen lust in." Toen Leah alleen was, trok zjj een leelijk gezicht en liet zich ontmoedigd regeeringen bestrijden, het regeerings- moBopolie voor den buitenlandschen handel te handhaven eu den uitvoer te verhoogen. Tsjitsjerin, Krassin en Krestinski zouden krachtig geprotesteerd tegen een weder invoeren van een schrikbewind in Rusland, daar dit het vertrouwen van het buitenland zou doen verdwijnen. Krassin zou gezegd hebben, dat hij ontslag zou nemen, als het schrikbe wind voortgezet wordt. Zeebrujge* Zondag is te Zeebrugge de eerste steen gelegd vim 'liet gedenkteeken, dat daar zal worden opgericht ter herin nering aan den slag bij Zeebrugge, in den nacht van 22 op 23 April 19 LS. Uitsluitingen De patroons in het dames-kieer- m a kir abed rijf te Parijs hebben in et ingaDg vau Dinsdagmiddag de uitslij ting afgekondigd. De vereeniging van scheepsbouwers heeft den werklieden tegen 30 Aprii de uitsluiting aangekondigd. De Rijkszuivelinspectie. Het Hdbl. verneemt, dat op het departement van binnenlandsche zaken en vsn landbouw, naar aanleiding van een opmerking derbezuinigingsinspeetie, in ernstige overweging is de vraag, op welke wijze ook bezuinigd kan worden op den dienst der rijkszuivelinspectie, die belast is met het toezicht op de naleving van de boterwet (van 9 Juli 1900) en op boter- en kaas controle- stations. Overwogen schijnt zelfs te worden of gedeeltelijke of geheele opheffing van dazen dienst mogelijk is. De spoorwegen. l)e ontvangsten der Spoorwegen heb ben in 1922 bedragen f 175 388.760.09 tegen f 194.223.495.08 i.: 192L. Uitsluiting in de Textielindustrie aangekondigd. De textielfabrikanten te Almelo hebben, nn ten tweeden male bij vijf hunner wordt gestaakt, tegen Zaterdag de algemeene uitsluiting aangekondigd. Het staatsbedrijf der artülerieinrichtingen De centrale commissies voor be zuiniging der Mij. v. N. en H. heeft naar aanleiding van het artikel van den heer W. M. Engelberts in haar Maarttijdschrift,waaruit wij een en ander overnamen, een onderhond gehad met de directie der artillerie-inrichtingen. Reeds dadelijk bleek uit de bespre kingen, dat de opmerkingen, in het artikel van den heer E. gemaakt, be trekking hebben op de oorlogsjaren, den tijd dus, toen hoofdzakelijk met „Ersatz»-materieel moest worden ge werkt. De fouten en gebreken, die het toen gebruikte materieel aankleven, waren zoowel bij de fabriek als bij de betrokken Departementen reeds bekend. op een canapé neervallen. Zij was veel liever in 't hotel gebleven om daar met Petkoff te lunchen. Het was hier zoo stijf-deftig en zoo stil in datgroote huiszij voelde er zieh niets op haar gemak. En Dolly verklaarde beneden op datzelfde oogenblik aan haar ver loofde, dat zij niet wist wat ze „met dat wicht» beginnen moest. „Hoe meer ik erover denk, hoe onbegrijpelijker ik het vind," zeide zij. „Moedei is altijd zoo exclusief in het vragen van logé'salleen heel goede kennissen worden geïnviteerd." „Breek daar nu je hoofd maar niet over, lieveling," zeide Lord Bletchley, „zet ganw je hoed op en ga met me mee." „Dat kan ik nu niet doen, Jim. Ik heb vader beloofd in 't geheel niet uit te gaan. O Jim," zeide Dolly in een adem, „je weet niet, hoe vreeselijk slecht Meg er uitziet 1 Ik schrikte toch zoo, toen ik haar zag. Jim, zou er absoluut geen hoop wezen geen schijntje van hoop, dat er toch nog enkele passagiers gered zijn Lord Bletchley sloeg zijn arm om haar heen en kuste haar innig- (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1