Prins Petkoff's Huwelijk abonnement Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, advertentfèn FEUILLETON. BUITENLAND. N°. 48. Dinsdag 2i April 1928 110 jaargang.! Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave Naaml. Vennoot «Bap Goesche Courant van 15 regels f 1,20 elke regei meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 10 regel? f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en ïüeeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentie» worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. mm Een kameleontisch lichaam. De Hooge Raad van Arbeid heeft zich uitgesproken over het voorontwerp „Landarbeiderswet", nadat door den H- R eerst is onderzocht of er iu ons Ij nd ook misstanden bestaan Ie» op zichte van deu arbeidsduur op het platte land. Reeds dit. onderzoek zal dn: minis ter getoond hebben dat de H. R. niet zoo maar a tort et a travers, gelijk de minister doet, wil gaan rege len en bepalen in het bedrijf van den landbouw, die natuurlijk zich vrij moet kunnen bewegen en een groote soepel heid van noode heeft, zooals trouwens elk bedrijf. Het resultaat van het onderzoek van den H. R. was, dat de toestand alles zins bevredigend kan worden genoemd. En volkomen consequent adviseert de H. R, van Arbeid dan ook den wet gever niet in te grijpen, doch patroons en arbeiders in de gelegenheid te stel len, in die streken, waar misstanden nog voorkomen, die te doen verdwijnen. Mocht zulks na een bepaalden termijn nog niet zijn geschied, dan zou een wettelijke regeling alleen voor die streken kunnen worden uitgevaardigd. De H. R. stelt zich dus op het gezonde door ons ook meermalen verdedigde standpunt dat de over heid alleen ingrijpt teneinde misstanden tegen te gaan. En hiermede heeft de H. R ver- L oordeetd het systeem der arbeidswet 1919 voor fabrieken en werkplaatsen. Dit is een buitengewoon belangrijk feit, dit veto over de sociale politiek van den minister van arbeid. Het is het teeken dat den H. R. eindelijk de oogen open gaan. Wij wilden juist naar aanleiding van dit heugelijk nieuws in een juichkreet uitbarsten, toen we de uitspraak lazen van den H. R. i.z. publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. En naar aanleiding van die uitspraak schreven we hierboven: een kameleontisch lichaam. De H. R. is in meerderheid niet voor een wettelijke regeling der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in baar vollen omgang, maar Een groote meerderheid in den Raad (207) spreekt als baar meening uit, dat de overheid thans geroepeD is tot het nemen van een aantal maatregelen, die bevorderlijk kunnen zijn voor den vrede in het bedrijfsleven en kunnen dienen om de zoo gewenschte decen tralisatie bij ophouw en uitvoering der sociale wetgeving te verkrijgen. Deze meerderheid |meent, dat de volgende maatregelen thans bij de wet zouden kunnen worden voorbereid lo. Een aantal ondernemingen, be- boorende tot die takken van handel, nijverheid, transport, landbouw, waar reeds geruimen tijd sprake is van regelmatig overleg tusschen de organi saties van werkgevers en werknemers, kunnen in publiekrechtelijke lichamen, zoogenaamde bedrijven, worden georga niseerd. 2o. In elk dezer bedrijven komt tot stand een bedrijfsraad, samengesteld uit 38 <r DOOR ËFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Het kostte Rachel Ducheron heel wat, om rustig te praten, terwijl zij feitelijk trilde van pijnlijke opgewon denheid. De scheiding van Leah kostte haar meer dan zij gedacht had, hoe dikwijls zij er zich ook al een voor stelling van had gemaakt, en een dul- delooze smart overviel haar, toen zij bij dit bezoek besefte, dat zij mei eigen hand voor goed den band had doorgesneden, die dit mooie jonge schep seltje aan haar leven verbond. Leah haalde even haar schouders op, alsof zij die vraag overbodig vond. O, zij was heel vriendelijk. Het is we? eigenaardig, dat zij graag alles schijnt te doen, wat de prins verlangt." Je zult in je verdere leven wel bemerken, lieve kind," zeide madame Ducheron kalm, „dat maar heel weinig menseheu iets doen, zonder er iets voor een even groot getal werkgevers- en werknemersafgevaardigden, gekozen op den grondslag van evenredig kiesrecht door de vakvereenigingen, voor zoover die werkgevers en werknemers van het bedrijf omvatten, en verder uit door dril minister van arbeid, hand-1 en nijverheid te benoemen personen als vertegenwoordigers van bet algemeen belang, onder wie de voorzitter van den bedrijfsraad. 3o. De, bedrijfsraad krijgt tot taak a. de vakvereenigingen in het bedrijf te adviseeren over te sluiten collectieve arbeidsovereenkomsten b. mee te werken aan de uitvoering van de sociale wetgeving, in zoover de verschillende sociale wetten die mede werking vaststellen c. deu minister van arbeid, handel en nijverheid en de vakvereenigingen j van het bedrijf te adviseeren over i sociale en economische toestanden van het bedrijf en in aansluiting hiermee het in overweging geven van maat regelen, hetzij door den weigever, hetzij door de regeering, hetzij door den bedrijfsraad te nemen. 4e. Komt een wettelijke regeling omtrent het stellen van algemeen bindende regels voor werkgevers en arbeiders ten aanzien van de arbeids voorwaarden in een bepaald bedrijf tot stand, dan zal de bedrijfsraad a. den minister hebben te adviseeren omtrent het stellen van zoodanige algemeen bindende regels ten aanzien van dat bedrijf b. met rechtspraak moeten worden belast omtrent de uitvoering van zoo danige algemeen bindende regelen. Ziet, dit is toch wat „nders dan de overheid grijpt alleen in teneinde misstanden tegen te gaan. De bedrijfsraad krijgt een medezeg genschap over vitale maatregelen ten aanzien van een bepaalde groep van bedrijven. In dezen bedrijfsraad hebben de werkgevers de minderheid en practisch onbevoegden de meerderheid. Het wordt dus een soort kleine H. R. van arbeid. En evenals in dezen H. R. zullen in de bedrijfsradeu de door den minister te benoemen leden gaan staan aan den kant der arbeiders, tegenover de werkgevers die dus niets te vertellen hebben en alleen goed genoeg zijn om de maat regelen, die van hoogerhand worden geordonneerd, in hun eigen bedrijf in te voeren, ook al gaat het bedrijf daar door te gronde. Daarop komt het feitelijk neer. De bedrijfsraad mag den minister maat regelen adviseeren die minister Aalberse zich wel haasten zal te treffen en dan heeft niet alleen wetgever en regeering maar ook de bedrijfsraad een uitvoerende macht (zie 8 c.) De bedrijfsraad zal dus maatregelen kunnen uitvoeren en de werkgevers zullen daar aan zoo goed als niets kunnen doen. Hoe weinig ver zijn wij hier nog van socialisatie, waar toch een ieder, zelfs de socialisten want de arbeiders zijn er nog niet rijp voor tegen is, af Naast de werkgevers, de mannen van de jarenlange praktijk, die het dragen terug te vragen." Weer haalde haar dochter haar schouders op. „Dat weet ik nu al," zeide zij, en terwijl ze sprak betrok plotseling haar gezichtje, want opeens had ze aan Marcus Vinsen gedacht en het onaan gename denkbeeld drong zich aan haar op, dat er wel eens een dag kon komen, waarop Marcus de waarheid van haar moeders woorden zou bewijzen. Maar ze zette dat denkbeeld van zich af. Er zou in haar leven geen plaats meer zijn voor iemand als Marcus. Hij be hoorde tot het verleden, dat saaie, doodsche verleden, dat zij zoo gauw mogelijk voor altijd wilde vergeten. „U zal die oude totebel daar nu toch wel haar congé geven", zeide Leah, terwijl zij met baar hoofd knikte in de richting van de suitedeur. „Ik heb haar nu gelukkig niet langer noodig. Het heet natuurlijk wel, dat ik alleen maar bij Lady Torrington blijf logeeren tot het eind van de Setson, maar uit 't geen Prins Petkoff tegen me zeide, maak ik op, dat dat logeeren onbepaald verlengd kan worden. O ja, dat heb ik u nog niet verteld, gisteren heeft de prins me een bijzon der mooi cadeau gestuurd". Zij ging naar een kast en nam er een parasol uit met een knop van wascht fijne dekens en spreien zonder eeniQe beschad^in£^»1| ZEEP MATT^VLASJS "Fabrikanten van Sunlight en Vim der verantwoordelijkheid gewend zijn, zullen de bedrijfsraden aan het roer staan. En men weet hetTwee kapi teins op één schip dat gaat niet. Daardoor raakt het schip uit den juiste» koers. Wat de industrieel leiders moei zaam hebben opgebouwd, daarmee zullen zij anderen onhandig want niet deskundig zien omspringen. Men voelt dat dit weer wordt een schuiven naar den afgrond. Het bestu ren van groote ondernemingen is niet ieders werk. Het is wel het moeilijkste, inspannendste werk dat er bestaat. En één voordeeitje biedt misschien het plan van den H. R. v. A. n.l. dat de arbeiderB, door beter inzicht, meer eerbied zullen krijgen voor het werk van den werkgever. Maar het middel is alweer veel erger dan de kwaal. Want het zal leiden tot een debiele in de productie en tot een kwijnen van zaken. Zegt het den H. R. dan niets het werk van geslachten van zakenmenschenf De arbeid is iets heiligs en wanneer men arbeid vernielt, maakt men zich schuldig aan heiligschennis. De H. R. had ook dit moeten bedenken. En vóór alles zal de H. R. toch eens moeten uitmaken of hij zich nu stelt op het standpunt vanalleen overheidsingrijpen tegen misstanden, ja dan neen. Een politiek vanzoo de wind Rnssi8ch email, ingelegd met paarlen en diamanten. Madame Ducheron fronste haar wenk brauwen. „Ik kan je alles geven, wat je noodig hebt, Leah", zeide zij. „Neem van geen enkelen man oadeaux aan". «Ik heb hem gezegd, dat ik zoo'u cadeau niet aan wilde nemen, maar hij zeide, dat het een souvenir was aan mijn eerste bezoek aan Londen. U moet me toch eens vertelleu moeder, hoe u het gedaan heeft gekregen den prins te laten doen, wat hij doet". „Dat vertel ik je misschien later wel eens", zeide madame Ducheron, en meteen stond ze op om heen te gaan. „Nu lieveling, zullen we voor een poosje afscheid moeten nemen. Als je me noodig hebt, weet je, waar je me vinden kunt. Ik geloof, dat ik alles goed heb geregeld. Je kunt 't geld, dat je noodig hebt, van de bank halen. Er is meer dan genoeg voor je*. Toen nam zij Leah in haar armen en drukte haar aan haar hart. „Wees gelukkig, lieveling", zeide zij, „wees gelukkig, dat is 't eenige dat ik van je vraag". En toen keerde zij zich haastig om, want ze wilde niet, dat Leah de tranen zag, die ze niet kon bedwingen, verliet de kamer en sloot de deur. Toen zij weg was, liet Leah zioh ïpet waait, waait mijn ja'je, komt voor een edelachtbaar lichaam als den Hoogen Raad van Arbeid tiet te pas. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Na Poiacaré en dr. Rosenberg heeft thans ook de Engelsehe staatsman Lord Curzon een duit in het Roer-zakje gedaan. Veel nieuws heeft hij daarbij niet verteld. Hij heeft herhaald dat Enge land van het begin af de praciische wijsheid van den bezettingsmaatregel betwijfeld heeft en daarom er niet aan wilde meedoen. Het voornaamste was de aandraDg op üuitschland om toch met een aanbod betreffende de schadever goeding te komen. Wat betreft Duitschland kon hij (Curzon) niet nalaten, te meenen, dat als dit een aanbod wilde doen omtrent zijn bereidwilligheid en voornemen, om te betalen, en om de betaling te laten vaststellen door autoriteiten, die behoor lijk met die taak belast zijn, en als het bepaalde waarborgen zou geven voor de voortduring van die betaling, er een stap voorwaarts zou zijn gedaan," Curzon betoogde dat men hiertoe zoo spoedig mogelijk moest komen en dat Frankrijk met dezen uitweg accoord gaat. een zucht van verlichting in een arm stoel vallen. Zij had feitelijk gedacht, dat zij moeite zou hebben gehad, haar moeder tot het nieuwe plan over te halen. Natuurlijk wist ze, dat het plan van het bedrog zooal niet door haar moeder zelf gemaakt, dan toch volkomen door haar goedgekeurd was, maar zij wist ook, dat haar moeders liefde voor haar zoo diep was, dat ze had gevreesd voor de mogelijkheid van een aarzeling, nu het ertoe zou komen, dat ze geheel haar eigen weg ging, alsof zjj in werkelijkheid de rijke wees was, waar voor zij zich uitgaf. Maar uit dit onderhoud begreep zij, dat haar moeder haar ongestoord haar rol zou laten spelen en zich ver van haar zou houden, en dat de weg naar een schitterende toekomst nu voor haar open lag. Zij had toilet gemaakt en zat gereed in het salon, toen prins Petkoff werd aangediend. Het zal wel niet gezegd behoeven te worden, dat Leah er niet aan dacht haar moeders raad te volgen. Zij had reeds begrepen, dat Petkoff's belangstelling in haar meer dan een gewone, oppervlakkige wasook had zij al beseft, dat zij een belangrijke persoonlijkheid in zijn leven zou kun nen worden, en daarom was het noodig, dat ze een zekere mate van jntimiteit Wat zal de Duitsebe regeering nu doen Zal zij, ondanks het feit dat, de Franschen nog aan den Roer staan, toch met een voorstel komen en zich daardoor de verstandigste toonen De toestand in Duitschland is aller minst rooskleurig, wat ook blijkt uit de woorden door v. Riesser, beluorende tot de nationale lib. volkspartij, iu deu Rijksdag gesproken „Slechts weinigen hebben er een juist begrip vin welk een zwaren tijd de Duitsche industrie en groothandel hebben door te maken. Wij staan thans weder voor een crisis, en w(j staan voor een crisiszoo erg, als tijdens heel den oorlog nog nfet ls voorgekomen. Het heeft geen doel den dollarkoers op peil te willen hand haven als meo dat op den duur niet volhouden kan. De goudreserve zou moeten worden aangesproken." Inderdaad is de vorige week de mark halsoverkop naar beneden ge duikeld. Het Duitsche betaalmiddel, dat twee maanden lang op een koers van on geveer 12 ct. voor 1000 M. kon ge handhaafd blijven blijven, heeft da .rbij niet minder dan 1/a der effectieve waarde verloren, om zich tenslotte tot 10 ct. te herstellen. Kon de rijksbank de mark niet meer steunen Raakten haar krachten een oogenblik uitgeput? De fin. correspon dent der N. R. Ct. meent dit te moe ten betwijfelen. §§De geforceerde stabilisatie van de mark heeft, zooals door de Dnitsche industrieelen voorzien en gevreesd werl, tot verontrustende verwikkelingen ge leid, welke misschien in nog sterkere mate dan de voortschrijdende daling van vroeger op een ernstige verstoting van de oeconomische orde dreigt nit te loopen. Het algemeene prijspeil heeft, zooals te verwachten was, hoe wel iets dalende, geen gelijken tred kunnen houden met het stijgen van de mark, en de afzetmogelijkheid naar het buitenland, waarop het be drijfsleven zich zoo gunstig ontwik kelde, krimpt zienderoogen in. De binnenlandsche ijzerprijzen, om een voorbeeld te nemeu nit een der be langrijkste bedrijfstakken, bewegen zich ten deele reeds boven het peil der wereldmarkt, en de uitvoer van uit deze grondstoffen vervaardigde artikelen moet derhalve met verlies gepaard gaan, voor zoover er althans nog iu verband met de bezetting van het Roergebied, waar nauweljjks goederen worden vrijgelaten, nog van eenigen uitvoer sprake kan zijn. Een ernstige malaise staat, naar te verwachten is, voor de deur. Met tal van andere artikelen is het al niet beter gesteld. Anderzijds dreigt de lichte daling die voor sommige grondstoffen en produc ten is ingetreden, al evenzeer tot moeilijkheden te zullen leiden. De corr. acht het niet onmogelijk dat het bestuur der rijksbank, door een tijdelijk stopzetten van de steun- actio, inderdaad aan het in 't nauw rakende bedrijfsleven, een weinig lucht heeft willen geven. tusschen hen beiden aanmoedigde. Zij zag er allerliefst uit toen de prins de kamer binnentrad en haar parasol lag op de tafel. „Ik zal u zelf naar Lady Alicia brengen, mijn lieve pupil," zeide hij, toen zij elkaar de hand gaven. „Je kamenier kan volgen met je bagage. Heb je je moeder gesproken „Ja," zeide Leah. „Zij kwam van morgen, maar dit is haar laatste be zoek geweest. Ze begrijpt, dat ze niet bij me kan komen, zoolaDg ik bij Lady Alicia logeer. „Neen, dat is niet mogelijk," Leah lachte, nam de parasol op en hield hem die voor. „Moeder vindt dat heelemaal niet goed. Zij zegt, dat ik geen cadeaux van u mag aannemen." „Je moeder zal nog een klein beetje ouderwetsch zijn in haar begrippen. Maar in elk geval mag eea voogd toch wel een souvenir geven aan zijn pupil." Het amuseerde hem, die vaderlijke rol te spelen, en Leah zelf was hem ook een bron van amusement. Hij be wonderde haar; maar de manier, waarop zij zich gedroeg in haar nieuwe om standigheden en het airtje va" r" 'l liteit, dat zij al bad, toonde hem duidelijk, wat haar aard was. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1