iV. 4>> Dinsdag 10 April 1023. NAAR DE STEMBUS BUITENLAND. STADSNIEUWS. 110 jaargang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naarui. Vennootschap ©oesehe Courant ADVERTENT1ËN v»a 5 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 2,-iO Bewijsnummers 5 cent. cn Klcenwans Rans' Drukkers- en Uitgcversbedrflf. Advertentiën worden aaugenom n tot 13 uur voormiddag. courant Nog éen dag en we staan voor de stemming voor de Provinciale Staten in ons gewest. En we willen nog eeu laatste opwek* kend woord schrijven voor wise kie zeressen en kiezers. De stemming van Woensdag is n.l. van eminent belang. Omdat de Provinciale Stalen binnen kort zullen overgaan tot de verkiezing der Eerste Kamer. Deze verkiezing zal geschieden op den grondslag van even redige vertegenwoordiging zoodat de uitslag der stemming in de verschillende provincies een beeld zal geven van de samenstelling der nieuwe Eerste Kamer. De huidige samenstelling is een zoodanige dat de stem der vrijzinnig heid er zoo ongeveer is gesmoord door de rechtsche partijen. Het is dan ook de taak der vrij zinnige kiezers en kiezeressen met alle kracht te trachten hun candidaten zooveel mogelijk in de Staten te bren gen opdat ock in de nieuwe Kamer dan weer luide de stem der vrijzinnig heid zal kunnen klinken. En dit is broodnoodig. Er moet eeu tegenwicht gevormd worden tegen de onuitroeibare neiging vaD minister Aalberse om met ruwe hand in te grijpen in het particuliere bedrijfsleven, op een zoodanige wijze dat dit bijkans te gronde wordt gericht. Dil ingrijpen dreigt thans ook voor het boerenbedrijf door het ontwerp Lar.dbonwarbeidswet. Het behoeft geen nader betoog dat het een ramp voor het land zou zijn satineer in het boerenbedrijf, dat ook een barden en dapperen strijd voert tegeo de malaise, de moeilijkheden reusachtig zouden worden vergroot. Den inwoners van Zuid- en Noord- Bevelaud zij gezegd dat hek wel in het bijzonder ditmaal op hun weg ligt om te stemmen vrijzinnig Teneinde een ontwrichting van den landbouw af te wenden, welke zeer zeker niet zou zijn in 't algemeen belang. De anti-revolutionairen en christ. historitchen honden toch den Roomschen minister Aalberse maar de hand boven het stndeerkamer-hoofd. Ze moeten wel, of 7,« wiil-n of niet, want de coalitie mag niet verbroken En Nolens regeert met ijzeren vuist en laat zelfs eeu Colijn naar zijn soutane dansen. Er moet een tegenwicht worden ge vormd tegen het benepen protection- nisme dat tot uiting is gekomen in het bekende wetsontwerp tot beperking van den in /oer van schoenen. Eenmaal op het hellende vlak van htt protectionnisme aangeland, moet de regeering natuurlijk, wil ze conse quent blijven, daarop verder glijden, verder naar den afgrond. Want wanneer goedkoope schoenen en straks andere artikelen niet meer in 't land mogen komen, dan blijft er natuurlijk niets anders over dan dure te koopen. Bovendien zijn represaille-maatregelen van het buitenland te vreezen. En wie worden daar o a. weer de dupe van f De boeren. Die hun pro ducten dan niet meer zuilen kunnen uitvoeren. En ten derde zal een tegenwicht gevormd moeten worden tegen het ellendige domper-systeem der regeering, zooals dat tot uiting gekomen is in verbod van de Nathan der Weise en de Faust aan de R. H. B. S. te Amers foort en zooals het laatstelijk weer den kop heeft opgestoken in het nieuwe ontwerp bioscoopwet, tengevolge waar van in plaatsen van minder dan 20.000 inwoneis de bioscoop geheel zal kun nen worden verboden. Van een derge lijke plaatselijke keuze moeten we absoluut niets hebben. Daardoor wordt aau de bekrompen heid gelegenheid geboden haar lusten bot te vieren. En ontaarden in derge lijke kleine gemeenten alle principieele kwesties ten slotte niet dikwijls in per soonlijke Het principe dient vaak tot schild waarachter de persoonlijke af keer schuil gaat. Er dreigt gevaar voor de vrijzinnig heid. Het is gedeeltelijk reeds losge broken. Het Nederlandsche volk wordt onder den domper gezet, geestelijk zoo wel als economisch. Nederland wordt geregeerd door de wijwaterkwast van dr, Nelens en d* calvinisten helpen daarbij mede. Het is maar goed dat Calvijn niet meer leeft om dat te moeten meemaken. Het is de taak der vrijzinnigen, aau dit gevaar het hoofd te bieden Dan willen we nog even wijzen op den vasten wil der vrijzinnige» om op de openbare uitgaven te bezuinigen daar, waar dit. zonder schade mogelijk is Het kan een ieder bekend zijn dat aau de meeste takken van staatsdienst zuiniger en economischer kan worden gewerkt. Er worden nog vele belasting penningen in letterlijken zin wegge smeten. De rechtsche partijen zeggen dat ze' ook willen bezuinigen, maar ze doen het niet I Ze zitten aan 't roer, ze hebben de gelegenheid om te doen wat ze zeggen dat ze willen doen. En.,., er gebeurt niets I Is het dan te verwonderen dat de beiastiugeu tot zulk een duizeling wekkende hoogte gestegen z[jn f Bezuinigen willen de vrijzinnigen. En ongetwijfeld zonden zij het met meer effect doen dan de partijen die tbans de teugels in handen hebben. Daarom in breede scharen op ter stembus I Alle laksheid afgeschud. Mannen en vrouwen moeten er van overtuigd zijn dat het bij de stemming van Woensdag gaat om groote zaken. In 't bijzonder de vrouwen roepen we nog eens toeBlijft niet thuis Uw stem is evenveel waard als die van een man De vrijzinnigen willen geen stem missen Ge a.r. en de chr. h. eigenlijk toch ook waren altijd tegen het vrouwen kiesrecht. Maar nu het „over hen ge komen is", nu zeggen ze niet royaal we willen het niet hebben, neen, nu maken ze er een allerdankbaarst ge bruik van en sturen alle vrouwen naar de stembus. En ze weten wel wat ze doen, ae recktscbe heeiea 1 Ze willen nu toch maar liever het politiek voordeel bin nenhalen en de leer verloochenen. Gij, vrijzinnige vrouwen, die het vrouwenkiesrecht wél hebt begeerd, blijft bij die rechtsche vrouwen niet achter. Laten alle vrouwen en natuurlijk ook de mannen gebruik maken van het wapen, het stembiljet, om te strijde» voor de vrijzinnige beginselen. Engeland moeilijkheden Bij de arbeidsconflicten in Engeland zijn ongeveer 700,000 arbeiders in totaal betrokken, mijnweikers, bouw vakarbeiders en landarbeiders. In Rhoudda (Zuid-Wales) staken de mijnwerkers niet om grieven tegen de ondernemers, maar n.b. omdat er een vakvereeniging van technische arbeiders en van arbeiders boven den grond is gesticht, welke niet wil toetreden tot het groote mijuweikersverbond. Een ongehoord staaltje van dwang 1 Je reinste bolsjewisme. En waardoor het algemeen belang natuurlijk ten zeerste wordt benadeeld, maar dat kan den arbeiders niet het allerminste schelen. In het bouwbedrijf is een uitsluiting geproclameerd, waardoor 500,000 ar beiders op straat komen. Er zijn hier twee kwestiesle een meeningsverscbil betreffende den uitleg van de overeen komst tusschen werkgevers en werk nemers i.z. uitsluiting de arbeiders beweren dat die een half jaar te voren moet worden aangekondigd en 2e een geschil over werktijd en loonen. De werkgevers willen arbitrage over beide kwesties, de arbeiders alleen over de eersteover het 2e geschil willen zij daarna onderhandelen, Da bedoeling der arbeiders is natuur lijk om de kat eerst uit den boom te kijken wat het eerste punt aangaat krijgen zij daarin hun zin, dan staan zij op het 2e punt sterker. Om een dergelijke taktiek-kwestie laten zij zich kalm op straat zetten. In verband met de malaise in den Engelschen landbouw heeft een com missie rapport uitgebracht omtrent maatregelen om den bloei weer te doen toenemen. De liberale bladen klagen er over dat verschillende voorstellen gecombineerd zijn met de instelling van invoerrechten (b.v. op hop en op gerst); de aardappelinvoer zou afhan kelijk moetan werden gesteld van een Hu hel voopjaa?» intrèecfï, ziet U hoe doed TwinK te pas komt om verscholen blouses en japonnen ■weden een frissche nieuwe kleun ie geven. U kuni kiezen ui t 24 prachtige kleuren. IWIREi WASCHT EM VERFT TEGELUKERTDO, 06 LEVER'S ZEEP M? VIAAROINGEM Fabrikanten van 5unligM en Lu* permissie van den minister. Daarentegen wordt voorgesteld om beetirortelsuiker vrij te stellen van accijns lot men den lijd gehad heeft de mogelijkheden van eigen productie behoorlijk te onder zoeken. Voorts wordt aanbevolen dat de regeering landbouwcredieten zal ver- leenen en de betaling van plaatselijke belastingen vergemakkelijken, terwijl wordt aangedrongen op lagere spoor- vraebfen. Dulfschland gerehabiliteerd. De New ïork Tribune meldt, dat j de oud-admiraal Sims te Los Angelos in de City Club een rede heeft ge houden, waarin hij verklaarde, dat er geen enkel authentiek rapport bestaat over wreedhvtien, begaan tioer een bevelhebber of een bemanning van een Dnitscbe duikboot. Alle berichten in de pers dienaangaande zijn niets dan propaganda geweest. De admiraal zeic eae Engelsche marine- rapporten evenals die van onze eigen vloot staan vol van mededeeliDgen, waarnit blijkt, dat de duikbootcom- tnaudaulen bij de redding van pas sagiers en bemanning der door hen getorpedeerde vaartuigen de behulp zame band boden of althans door draadlooze seinen hulp trachtten te verkrijgen. Het blad meldt verder, dat er van het departement van marine te Washington geen tegenspraak van deze uitlating was te verkrijgen. Natuurlijk wekken de woorden van Sims in Amerika groot opzien. Jammer dat deze tegenspraak zoo Iaat komt. Ook in Nederland is inder tijd op de Duit8ckers geschimpt in verband met den duikbootoorlog. En ook hier zullen Sims' woorden groot opzien wekken. Velen kunnen in dit geval leeren hoe gevaarlijk het is al te snel te oordeelen en te ver- oordeelen. De fransche zomertijd De Fransche zomertijd is van de baan. Tijdelijk, heet het officieel, maar dit jaar komt er niets meer van. In verband hiermede zullen waarschijnlijk moeilijkheden ontstaan met de aan sluiting van Engelsche en Fransche spoor- en bootdieDsten, daar de Engelsche dienstregelingen verband honden met den zomertijd. Past in Engelsch—Indlë. Een pest-epidemie woedt vrijwel in alle provincies van Indië. In de week, die eindigt op 24 Maart, waren er 9000 gevallen, waarvan 8000 met doodelijken afloop. De epidemie woedt het ergst in de Punjab, de Vereenigde Provinciën, de Centrale Provinciën, de residentie Bombay en Delhi. Het Zweedsche kabinet geduikeld Het Zweedsche kabinet van den soo. democraat Branting, is geduikeld, daar door de Eerste Kamer een compromis voorstel over de nitkeering aan werk- loozen is verworpen. Vrijheidsbond. Vrijdagavond spraken in het Schut tershof, alhier, voor de afl. Goes van den Vrijheidsbond mevrouw Boon v. d. Staip en prof. B. D. Eerdinaus. De zaal was tamelijk goed bezet. De heer D. A. Constandee heette de aanwezigen namens het bestuur van de nfd. Goes van den V. 8. hartelijk wel kom en in 't bijzonder de spreekster en den spreker. Spr. constateerde dal de vrijzinnigen de betreurenswaardige gewoonte hebben om bij de verkiezingen alles uit te stellen tot het laatst? oogenblik. Van daar dat het bureau in Oen Haag den laatsten tijd is overstelpt met aanvra gen voor spreekbeurten. Onder applaus daukte spr. mevrouw Boon dat zij een gemakkelijke spreekbeurt heeft laten varen om in Goes te komen spreken. Spr. wekte op om Woensdag, wan neer de oogst moet worden binnenge haald, te doen wat we kunnen. Het graan van den Vrijheidsbond is van superieure kwaliteit. Met alle macht moet worden gewerkt. Mevrouw Boon begon met te zeggen dat zij slechts een eenvoudige huismoe der is met twee km .'eren. Spr. zon zich n'et beschikbaar stellen om te spreken ais het n'et broodnoodig was. Bovendien heeft spr. haar overtuiging. Vrouwen zeggen bij intuïtie dikwijls het goede. Zij denken met het hart. Spr. zou de vrouwen, die zij in de politiek heeft leeren kennen, willen verdeelen in drie soorten le vrouwen, die va* de politiek niets weten, en er haar neus voor ophalen. Spr. geeft haar hetzelfde antwoord als zij eens aan den vroegeren Goeschen burgemeester Wesselink heelt geschre ven als de politiek onwelriekend is, dan moeten de vrouwen er maar eens groote schoonmaak honden. Bovendien is de politiek, de staatkunde op zich zelf, natuurlijk niet slecht. Het is de plicht der vrouwen om zich op de hoogte te stellen van de politiek en er voor te werken. Ook is het dom om er niet aan te doen, omdat de politiek zich toch met ons, gemeenschapsmensehen, be moeit en in het leven ingrijpt. Spr. noemde daarvan enkele voorbeelden. Spr. schaamt er zich voor dat er onder de huidige jeugd nog zoo weinig vrouwen zijn die de fakkel van de politiek verder dragen en overnemen van haar, die zoo hard voor het vrou wenkiesrecht hebben gewerkt. De tweede soort vrouwen, die spr. ontmoet heeft, zijn de vrouwen die maar stemmen op den spreker, dien zij het laatst gehoord hebben. Zij stemmen zonder oordeel des onderscheids en dit is waarschijnlijk de oorzaak van het betrekkelijk geringe succes bij de jongste kamerverkiezingen. Een groot atntal stemmen zijn daar door uitgebracht op kleiDe partijtjes en verloren gegaan. De vrouwen moeten dus zich wat meer veldiepen in de politiek. Helaas komen de kleine partijtjes weer terug. Het gaat weer den ver keerden weg op wanneer wij liberalen er niet ernstig voor waken. Het spijt spr. dat juffrouw Van Dorp in de Tweede Kamer zit, zij is niet liberaal en spr. memoreerde haar hou ding tegen de bioscoop en de H'.ar- lemsche loopjongens. Als juffrouw Van Dorp over Thorbecke spreekt, moet spr. altijd denken aan een aardappel, waarvan het beste deel onder den grond ligt Het 8e deel zijn de beste vrouwen, n.l. die, welke ontzettend hard voor de politiek gesjouwd hebben. Maar toen er niet 20 afgevaardigden in de Tweede Kamer kwamen, doch slechts 10, heb ben er velen het bijltje bij neer gelegd. Het liberalisme is zoo ontzettend moeilijk. Wij hebben geen dogma's, maar redelijkheid en het gevoel dat ieder zich vrij moet kunnen ontwikke len. Ons heele staatsleven is feitelijk gebaseerd op liefde voor de vrijheid. Als we ons liberaal voelen, dan moe tan we ons ook dragers van die leer roeien en ons afvragenwat moeten we doen om ons mooie vrijheidsbegin sel te verbreiden. In de Tweede Kamer zit de recht sche meerderheid en stemt maar alles wat links wil af. En men hoort allerwege gemopper, over den ellendiger) toestand en de malaise. En wat doet men om te helpen De vrouwen der s. d. a. p. werken hard. Dat moeten wij ook doen. Niet futloos zijn, maar werken j Spr. leest het volgende, door een Zeeuw gemaakt, gedicht voor Politiek Hoe zal ik stemmen Op iets dat rood en zwart kail [remmen, Liberaal is dus mijn geloot, Ik ben voor Bolsjewieken doof, Tioelstra kan me niet bekaren, Ik ben liberaal geboren. En omdat, ik Zeeuwsch ben en goed [rond, Kies ik steeds den Vrijheidsbond. De Vrijheidsbond heeft vaak last van zijn eerlijkheid omdat wij geen mooie beloften voorspiegelen. Wij hebben het eerst den kreet bezuinigen aangeheven I Maar niemand wil aau zichzelveu be zuinigen. Men wordt van bet kastje naar den muur gestuurd. Dat wij gezegd hebben op alle tak ken van dienst moet bezuinigd worden, beeft o is veel teleurstellingen bezorgd. Zoo bij de ambtenaren. Het wordt verkeerd begrepen. Wij willen niet bezuinigen op de salarissen der ambtenaren, maar op de ambtenarij. Zie het rnpport Rink. Spr. haalt hieruit verschillende voor beelden aan. Zoo werd er op een departement 1161 riem cyclostiiepapier gekocht, terwijl per jaar hoogstens 75 riem gebruikt worden. Aau het dep. van bu'.tenl. zaken zijn 11 ambtenaren en een chef bezig om de brieven die inkomen te sorteeren. (plm. 80 p. dag.) Wat het militairisme nu betreft, ook daarbij heeft de Vrijheidsbond last van zijn eerlijkheid en verantwoordelijk heidsgevoel. Wij zouden ook voelen voorgeen man en geen cent. Maar dat kan niet. Wanneer wij niet hebben een klein en goed leger, zouden wij morgen aan den dag den oorlog hier binnenhalen. En de soc, dein. leiders weten dat heel goed. Spr. memoreert dat Troelstra in 1914 de regeering complimenteerde over de schitterende mobilisatie en zijn zoon afstond als vrijwilliger. Wél moeten de vrouwen internatio naal voor den vrede werken en in het bijzonder de moeders. Spr. gelooft dat de vrouwen zeer veel goed werk kunnen doen in de politiek, er is zooveelop 't gebied van kinder-hygiëne, moederschapszorg, onderwijs, verzorgiug van ouden van dagen. Spr. spoort tenslotte aan tot ver draagzaamheid. En wat doen de christe- lijken en de katholieken op het gebied van onderwijs Spr. vertelt klachten van christelijken en katholieken, omdat de openbare school zoo dicht bij hun bijzondere scholen stian. De katholie ken gaan in r. k. tennisclubs, enz. Het is het toppunt van onverdraag zaamheid. Ook op dit gebied kunnen de vrouwen heel wat doen. De mannen moeten de vrouwen helpen en haar opvoeden in de politiek en niet op de krant gaan zitten. (Applaus.) Spr. spoort allen aan om voor deze belangrijke verkiezingen te doen wat men kan. Spr. wijst er nog op dat steeds wanneer de libeialeu succes hadden er geluk en voorspoed in 't land was. Eenheid moet er komen in het vrij zinnige kamp. Eén moeten we zijn in de groote gedachte van vrijheid. Vrij heid en liefde, (daverend applaus.) Nadat tien minuten was gepauseerd kreeg prof. Eerdmans het woord. Spr. zet uiteen dat de Vrijheidsbond de ware democratie wil beveiligen. Zij wordt van twee kanten aangevallen. Van rechts en van links. Rechts is bet met den liberalen grondslag van onzen staat niet eens. Vrijheid van denken, gelooven, drukpers enz., nu n ig grond wettig gewaarborgd, is tegen de be ginselen van de sterkste der rechtsche partijen. Uit de encycliek „Dwalingen" van Pans Pius IX haalt spr. aan dat als een waanzinnigheid veroordeeld wordt de bewering dat. vrijheid van ge weten en eeredienst een vrijheid zou zijn die iedereen toekomt. De r.k. kamerleden zijn onderworpen aan het gezag der kerk en in hoogste instantie zullen de bisschoppen beslissen. Lang zaam maar zeker worden de liberale

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1