N°. 39. Zaterdag 31 Maart 1923, 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. OPSTANDING. FEUILLETON. BUITENLAND. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave Xaiml. Vennoot cttap Goesche Courant COURANT ADVERTENT1EN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 I Bewijsnummers 5 cent. en Kieeuwens Ross' Drukkers- en UitgeversbsdriJUAdvertentiën worden aangeuomen tot 12 unr voormiddag. Wagens het Paaschfeast aal tie Goesehe Courant Maandag a.s. Ml tl VER- SCHIJNEN. Wederom viert de Christenheid met de natuur mee het feest der opstanding. Paschen is geen feest, zcoals wij er zooveel hebben die van bovenaf wor den opgelegd, zonder dat de feestvie rende menigte ze begrijpt. Paschen begrijpt ieder, de Paaschblijdschap zit den mensch van geslacht op geslacht in het bloed: De vormeD, waaronder Jood en Christen en de oude Germanen de opstandingsvreugd manifesteeren, mogen verschillen, de drang, die tot feestelijkheidsbetoon noopt, is dezelfde. Het is de drang, die nit het kale hout nieuwe knoppen te voorschijn drijft; die uit de donkere aarde het licht van crocus en speenkruid naar boven stuwt die het zonnevuur door de grauwe winterhemelen doet barsten. Licht na duisternisverjonging, ver nieuwing is de boodschap, die Paschen brengt. Opstanding van het leven uit den dood. Oorspronkelijk was Pasehen een natuurfeest. Is het dit goeddeels niet nog? O, laten wij ons niet te spoedig boven de eenvoudige vreugden van de na'uur verheven achten. Hoezeer wij wanen, van de natuur te zijn verlost, een stuk natuur blijven wij, onderhevig aan de invloeden van de schepping rondom ons. Wij kuunen er niets aan doen, maar een grauwe hagelbui stemt ook ons hart kil en het behaaglijk zonnetje daarna vroolijkt ons op. Of wjj ons tot de geloovigen dan wel tot de ongeloovigen rekenen, tot welke kerk of richting wij behooren, wat voor plaats wij innemen in de maatschappij, de lente maakt zich mees ter van onsde zang van den merel, het lengen van de dagen, de bebloemde weiden, het uitloopende groen, kortom, heel die herleving van de natuur uit haar wintersche graf bedwelmt ons met een zoete, wondere vreugde. Laten wij onr toch niet scnamen, menscben te zijn. Het is een zuiver, geenszins menschouteerend genot, mede vroolijk te zijn met de nieuwe vroolijk- heid, die rondom ons ontwaakt. Geen triester beeld van ontaarding dan een kniesoor in de lente. Daarom, eerlijk er voor uitgekomen, dat ook voor ons Paschen nog goeddeels natuurfeest is. Wanneer wij heden erkentelijk zijn, is het toch ook hiervoor, dat wij ondanks de ingewikkeldheid van onze maat schappij en de jachtigheid van ons leven dat wij ondanks onze politiek en onze baantjesjagerij, ondanks onze veeten en oorlogen, onze geleerdheid en technische volmaking nog ontvan 25 door ËFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Wat haar karakter betreft, dat kende hij volkomen hij wist dat zij niet in staat was diep en innig te voelen. Zij had hem ook menig be wijs gegeven van haar groote zelf zucht maar tot nog toe had zij zich altijd gevoegd naar alles wat hij voor sloeg en daar zij met geen enkelen man vriendschappelijk omging, meen de Marcus, dat zij, al was het alleen om haar vrijheid te verkrijgen, zonder aarzelen zijn vrouw zou worden. Maar vandaag voelde hij zich daar zno zeker niet meer van. Hij besloot echter zich zonder verwijl zekerheid te verschaffen en daarom reed hij regelrecht naar Madame Ducheron. Zij zat in haar particulier vertrek, toen men hem aandiende, en op dat oogenblik kwam hij haar zeer onge legen, want zij was aan 't maken van plannen, waarin zij Marcus niet wilde laten deelen, tenminste voor 't oogenblik niet. kelijk zijn gebleveD voor de g.ve, reine vreugden, die hit weder ontwakend voorjaar biedt. Maar Paschen is meer dan louter natuurfeest voor ons. De blijdschap over de verjonging der natuur doet in ons de behoefte ontstaan, ook cultn- reele verjonging te beleven. Opstanding zoowel in ons persoonlijk als in bet maatschappelijk leven, waarin zooveel dood schijnt, gestorven voor goed. De winter heerscht in onze harten, die versteend en verkild zijn, wijl slechts gure winden ze dag aan dag omwaaien. De wind van het cynisme, dat in niets meer gelooftde wind van het egoïsme, dat om het denkbeeld van naastenliefde lacht. Bruutheid en hardheid overal om ons heen ze hebben ons eigen spontane gevoel voor het zachte en goede doen bevriezen. Bruutheid en hardheid, maar een veel ijziger wind nog de doodende vertwijfeling, de tot stomheid geslagen smart; de doffe berusting in de onver mijdelijkheid van het ontzettende leed. De winter heerscht in de samenleving, die bijna tot een samen-sterven is geworden. Nog zijn nauwelijks vergaan de lijken van in afschuwelijken dood strijd gesneuvelde soldaten, nog schrijnen de wonden van honderdduizenden van het liefst beroofde menschenzielen, of nieuw bloedvergieten bereidt zich voor. Nog werkt na de honger in Rusland, de kommer in de Germaaneche landen, de werkeloosheid, de ontwrichting van het bedrijfsleven alom. En de weer- wraakgedachte beklemt opnieuw de volkeren als een nachtmerrie. Is de wereld voor goed verzonken in het graf, dat zij zichzelf, in zondigen waanzin, gegraven heeft? Zullen de volkeren nimmer oprijzen uit den diepen put, waarin eigen misdaad hen heeft ge worpen Zal de maatschappij troosteloos ten onder gaan, gedoemd tot steeds afgrijselijker verwonding, zonder kans tot hernieuwing, zonder mogelijkheid tot herschepping Paschen is niet louter natuurfeest ons bevangt op den dag dgr Opstanding de zekerheid, dat ook in ander opzicht de lente over den winter zal zegevieren. Onverwinnelijk is het levende teere scheutjes, die het harde bont als met een groen waas overhullen, zijn een belofte voor hetgeen eens als een forsch zomergewas in blad zal staan. Altijd en altijd weer is het laatste woord aan de scheppende en opbouwende machten, die geen vernietiging, geen hardheid of kilte den arbeid beletten. Altijd en altijd weer doet het herboren leven de grafzerk uiteenbarsten, waaronder de dood zijn prooi meende in veiligheid te hebben gebracht. Altijd en altijd weer waarom nil niet Nü ook is het weer Paschen opstanding is het voor onze verslagen, hopelooze, zieltogende samenleving en voor ons angstig, vertwijfeld menschen- hart. Laat ons letten op de kleinste spruitjes, die groenen tusschen de stee- nen laat ons dankbaar elkaar wijzen de teerste bloempjes, die hun kopjes uit Zij liet hem zeggen, dat het haar onmogelijk was hem te ontvangen, maar dat zij hem op zou bellen, zoodra zij vrij was. Het feit was, dat zij vol ongeduld zat te wachten op een dame, die voor een paar dagen in Londen was en met wie ze altijd zaken deed. Deze dame stond aan 't hoofd van een enorme modezaak in Parijs, Ditmaal echter wachtte madame Ducheron haar niet om over modeartikelen te spreken. Een toe vallig gezegde van de Parisienne had haar den vorigen dag een sleutel gegeven tot het probleem, dat zij zoo gaarne op zou lossen, en zij meende nu de waarheid over den oorsprong van Lady Torrington's onverwacht zoo wel voorziene beurs ontdekt te hebben. Zij liep zenuwachtig haar kamer op en neer, toen de Francaise werd aangediend. Madame Berthe was wel eenigszins verwonderd geweest, zulk een drin gend verzoek van Madame Ducheron te ontvangen, om nog eens terug te komen. Terwijl zij naar het gesloten huis reed, waarin de zaak gedreven werd, kwam de vrees bij haar op, dat de zaken van madame Ducheron misschien, niet zoo goed meer gingen en zij begreep, dat zij zeer op zou moeten passen, als dat zoo was, want Rachel Ducheron was altijd op alles bedacht en haar heldere brein plaat de zwarte vaalte omhoogsteken. Hoe meer wij er op letten, te meer wij er zullen zien. Want dood is het niet, ons hopend hart, en dood is ze niet, onze worstelende maatschappij. Heden vieren wij Paschen, opstandings- dag. UIT HET BEZETTE GEBIED. Te Bochum, waar het koopmans gilde den boycot tegen de Fransclien handhaaft en deze als represailles sedert vier weken de winkelwijk in de binnenstad afgezet houden, zoodat alle winkels er gesloten blijven, heeft de bezettingsoverheid thans van de win keliers heropening van hun zaken met 1 April geëischt. Wie dan nog weigert aan de bezetting te verkoopen zal met zware straffen worden gestraft. De gemeenteraad van Essen is niet bijeengekomen uit vrees door de com munisten te worden uiteengejaagd. Zooals inen weet is de politie ont bonden. Een Dordtsche firma is er in geslaagd de sleepkast, welke het kanaal Rijn-Herne versperde, te lichten, zoodat dit weer voor het kolen- en cokesvervoer beschikbaar is. Tengevolge van verkeerden wissel- staed is een locomotief van 4 M. hoogte neergestort bij het verlaten van het station Wiesbaden, waarbij één man gedood is en twee gewond zijn. Tusschen Oberwesel en St. Goar, kwam een militaire trein in botsing met een vrachtauto, die de spoorbaan wilde oversteken. Drie Duitsehers werden gedood en drie gewond. Alle vakvereenigingen van mijnwer kers in het Roergebied, met inbegrip van de organisatie der Poolsche mijn- werkeis, hebben een oproep tot alle mijnwerkers gericht, om deze te waar schuwen voor de Eransche beloften. Het Fransclie Imperialisme en militairisme, zegt de oproep o.a. Is en blijft vijandig aan de arbeidende klasse- In de Rjjksdagcommissie van buit. zaken hebben de vertegenwoordigers van alle partijen verklaard dat het noodig is het lijdelijk verzet aan de Roer voort te zetten, tot het doel onderhandelingen over een nieuwe schadevergoedingsregeling, die berust op een grondslag van recht, bereikt is. Hef onderwijs In Engeland. De begrooting voor het Londensche onderwijs, gelijk die voor 1923-1924 door de onderwijs-commissie is opge maakt, wijst een vermindering aan met 2,945.257 p. st., in vergelijking met die van het vorige jaar; 12.576.856 p. st. tegen 15.522.112 p. st. De onderwijsbegrooting van de re geering is ook sterk besnoeid. Zij sluit voor 1923-1924 met een bedrag van 41.934.047 p. st., tegen 45.275.000 p. st. over 1922-1923, een vermin- ste haar boven het niveau der vrouwen. Maar zoodra madame Berthe een paar oogenblikken binnen was, be greep zij, dat haar bezorgdheid noodeloos was geweest. »Ik heb u niet gevraagd om terug te komen, omdat ik nog verder over zaken met u te spreken heb we hebben gisteren geloof ik alles af gedaan maar ik zou u graag eenige inlichtingen willen vragen over iets, dat geheel buiten mijn zaak staat, U noemde gisteren Prins Petkoff. Ik zou heel graag wat meer van hem weten, 't Is een finantiëele quaestie begrijpt u.» >0 ja, natuurlijk Madame Berthe begreep haar terstond. Zij ging zitten en begon druk en levendig te ver tellen, Zelf had zij Prins Petkoff nooit gezien, maar hij was een groote klant van de firma, in zooverre name lijk, dat hij haar enorme sommen betaalde voor een zekere zeer be roemde actrice. »Maar nu,» zeide madame Berthe, »gaan we hem verliezen, omdat hij naar 't gerucht loopt, gaat trouwen.» «Juist,» zeide madame Ducheron. >dat vertelde u gisteren met een enkel woord, en u noemde naar ik meen ook den naam van de Engelsche jonge dame, die zijn vrouw zal worden.» »Ja«, zeide de Francaise, >het is freule dering dus met 3.340,953 p. st. voor Engeland en Wales. O.a. is bezuinigd op salarissen en loonen tengevolge van het dalen van den levensstandaard. De commissie van herstel en de Duifsche goudmark-leening Daar hef Rijk de commissie van herstel niet op de hoogte had gesteld van de uitgifte van de goudmark- leening heeft de commissie van herstel een nota laten overhandigen aan de lCciegslastenkommission, waarin zij uit drukkelijk, ook jegens de inschrijvers, haar voorkeursrecht op de hulpbronnen handhaaft, welke het Rijk zou kunnen bestemmen voor de rente en aflossing der leening, met name als deze leening niet wordt aangewend voor den dienst der schadevergoeding. Westelijk Zdid-Beveland Roods Kruis. Woensdagmiddag vergaderde in Ho tel Centraal bovengenoemde afdeeling onder voorzitterschap van notaris Neer voort. De notulen, voorgelezen door de secretaresse, mevr. v. d. Have, werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag 1922 bleek o a., dat het ledental achteruitging van 92 tot 84. De financiën verkeereD, na den verkoop van een gedeelte van den inventaris, in goeden staat. De reke ning 1922 wijst aan in ontvangst f 582,06, in nitgaaf f 318,69J, het batig saldo bedraagt f 263,86J, met het batig saldo van het vorig jaar ad f 334,99, totaal f 598,85^. De trans portcolonne werd omgezet in een ver- eeniging van oud-leerlingen en houdt geregeld oefeningen onder leiding van dr. Pfeiffer. De goede uitslag van den gehouden Roode Kruisdag wordt ge memoreerd. Het verslag werd goedgekeurd onder dankzegging aan de secretaresse. Zoo ook de rekening van de penningmeeste- resse mevr. van Dissel. Uit een mededeeling van den voorz. bleek, dat de gelden van den Rooden Kruisdag uitstekend door de alg. ver. zijn besteed. De aftredende bestuursleden, de dames v. d. Have en Folmer, en dhr. Bruggeman werden bij acclamatie her benoemd. Als afgevaardigden naar de verga dering in Middelburg en Den Haag werden herkozen de heeren Neervoort en Snoek. Uitreiking Dim-,oma's Ambachtsschool. Woensdagmiddag had in het gebouw der Ambachtsschool in tegenwootdig- heid van llirent-ur, Leeraren, enkele Bestuursleden, Burgemeester, Wethou der v. d. Bout en den Gemeente-Secre taris de uitreiking plaals van de diplo ma's aan de leerlingen dier school. Dhr. M. P. de Loofl' verwelkomt namens het Bestuur de aanwezigen en wenscht in het bijzonder den burge meester geluk met zijn herstel. De Directeur deelt daarna de uit slagen van eind- en overgangs-examens mede en reikt de diploma's met. een toepasselijk woord tot ieder der leer lingen nit. In 't bijzonder wensehte de Directeur de gediplomeerden geluk met het behaalde succes. De akelige schooltijd is voorbij en we gaan nu het vrije leven in, zoo meenen velen. Maar spreker deelt die meening niet Het vrije, onbezorgde leven is uit en de prettigste tijd van het leven wordt afgesloten. Spreker drukt den geslaag den op het hartlaat je niet voor staan op het weinigje, dat je weet. Ook raadt spreker aan, vooral de Avondscholen te bezoeken en flink het werk aan te pakken. Spreker hoopt, dat het den gediplomeerden moge wel gaan. De heer De Looff sloot zich' hierbij aan. De jongens beginnen nu pas en spreker hoopt, dat ze mogen slagen in het vinden van een werkkring en brengt dank aan Directeur en Leeraren voor het gegeven onderwijs. Namens het Gemeentebestuur van Goes wenscht de Burgemeester oek de geslaagden geluk met het behaalde succes. De voorzitter dankt nog den heer De Bruijn, mede namens Directeur en Leeraren, voor hetgeen hij weer voor de examens heeft gedaan. ZoNDAGSLUlTING apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Maandag (2den Paaschdag) zal de apotheek van den heer La Porte voor het publiek zijn geopend. Doopsgezinde Gemeente. Maandag 2 April, des morgens te half elf, ds. Koekebakker. Benoemd. „De Stand." meldt, dat tot onder wijzeres aan de Chr. U. L. O.-school alhier is benoemd mej. E. M. Spoor maker te Gendringen. De Ambachtsschool. Woensdagavond vergaderde de ver. De Ambachtsschool in hotel Centraal, alhier. De voorzitter mr. H. C. J. Zaayer constateert met leedwezen dat de be langstelling in het vakonderwijs slhier zoo gering is, dat niet één lid de moeite heeft genomen ter vergadering te komen. De notulen, voorgelezen door den secretaris mr. Ph. R. Hugenholtz worden onveranderd goedgekeurd. Het bestuur wordt met drie dames- Torrington de dochter van die statige, mooie dame, die ik hier eens gezien hebu heeft ons haar hofsleep gestuurd om te borduren, weet u nog wel >Is u er zeker van, Madame Berthe Zou u mogelijkheid zien om mij zekerheid ervan te geven De Francaise trok een bedenkelijk gezicht. »Dat zal niet gemakkelijk zijn,» zeide zij. «Maar als de geruchten zelfs den naam noemen, moet er toch wel iets van waar zijn.» >Ik zal u eerlijk zeggen, wat ik weet,» zeide madame Berthe. >Het wordt niet algemeen verteld 't is zelfs volstrekt nog niet bekend maar mademoiselle Odinette zelf heeft het me gezegd. Ik was een paar dagen geleden bij haar en vond haar in een allerslechtste stemming. Wel had ze me al lang geleden verteld, dat zij den prins haatte maar hij was zoo'n nuttig meubel ga c'est bien entendu En hij was dat al zooveel jaren geweest, dat ze zich niet meer bezorgd maakte over de mogelijkheid dat hij zou trouwen Toen ik zeide, dat ze zich misschien wel vergiste, verklaarde zij, dat de prins het haar zelf gezegd had en dat ze na een hevige scène zelfs den naam van zijn toekomstige vrouw te weten was gekomen. Het was freule Torrington hoe spreekt u het uit Margaret?» «Dank u,» zeide madame Ducheron op de haar eigen kalme manier. «Dat is al, wat ik weten wil.» De Frangaise keek haar eenigszins achterdochtig aan. »U zwijgt toch,» zeide zij. «Het kan misschien toch nog een vergis sing zijn. Prins Petkoff is geen ge makkelijk mensch, en ik zou niet graag in moeilijkheden komen.» «Wees maar niet bang, madame Berthe't is alleen maar eigenbe lang, dat me nieuwsgierig maakte. En ik zal u zeggen waarom. Lady Alicia Torrington is me een groote som geld schuldig en als haar dochter met Petkoff trouwt, is me dat natuur lijk niet onverschillig.» >Ahzeide de Frangaise, »je comprends». Zij stak haar hand uit. >Mes félicitations. U kan gerust zijn over uw geld.» Zij bleven nog een poos praten en toen nam madame Berthe afscheid. Er kwam een zegevierende uit drukking op Rachel Ducheron's geelbleek gezicht, «Petkoff!» zeide ze hardop. «Dan weet ik, welken weg ik in moet slaan Zij schelde en zeide, toen de knecht kwam. >Ik ga van avond naar Parijs. Stuur madame Pauline [Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1