N°. 88. 110 jaargang Prins Petkoff's Huwelijk Donderdag 29 Haart 1928, De a.s. verkiezingen FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland, STADSNIEUWS, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE Uitgave Nb rail. Vennoot ckap Goesche Courant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24: cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf.Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Wegens het Paaschfeost zal do Goesoho Courant Maandag a.s. NI tl VER SCHIJNEN. Tegelijk met de madeliefjes steken dit jaar de candidaten voor het lid maatschap der Prov. Staten en der Gemeenteraden het hoofd op. Over veertien dagen, Woensdag 11 April, is reeds de stemming voor de Prov. Staten en in Mei voor de Ge meenteraden. Het is de taak der vrijzinnige kie zers en kiezeressen te trachten in beide lichamen zooveel mogelijk vrij zinnigen te krijgen, het vrijzinnig ele ment zooveel mogelijk vertegenwoordigd te doen zijn. Daartoe is het in de eerste plaats noodig dat men duidelijk beseft dat men is vrijzinnig dat men staat aan den kant der vrjjheid en niet aan de zijde van den dwang, dat men niet behoort tot de partijen der „verboden", maar tot die partijen die de vrije ont wikkeling der men8che]ijke persoon lijkheid in hun vaandel hebben ge» schreven. En in de tweede plaats is het noo dig om ter stembus te gaan, om door middel van het stembiljet uiting te geven aan zijn politieke overtuiging. Het stembiljet is een wapen dat ieder een hanteere» kan en moet. Laat men alle lauwheid, onverschilligheid, ver legenheid en hoe al die belemmerende eigenschappen meer mogen heeten, van zich afschudden. Mannen en vrouwen, gaat ter stem bus Vooral tot de vrouwen moeten wij een opwekkend woord spreken. De meeste vronwen stellen de belangen van hun huishouden zoo hoog, dat ze meenen dat een gang naar de stembus van huu tijd niet afkan. Kom, een uurtje het huishoudelijk werk laten rusten en zieh gekweten van den burgeressen-plicht. Doch ook de mannen moeten naar de stembus, allen 1 Wij hebben er zoo'n idee van dat bjj de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer er nog heel wat vrij zinnige kiezers zjjn thuisgebleven er. dat de vrijzinnigen in Zeeland stirker zijn dan toen gebleken is. Bij de eonfessioneele partijen en ook bij de S.D.A.P., (de eonfessioneele partij van het eigenbelang) is de drang om ter stembus op te trekken over 't alge meen grooter dan bij de vrijzinnigen. Dit moet veranderen. Me» moet zijn politieke meening en zijn idealen niet alleen koesteren, maar ook in 't leven uitdrage» als vliegende vaandels. Wanneer het persoonlijke kwesties aangaat weten de mannen 'en vooral ook de vrouwen met groote hardnek kigheid op hun stuk te slaan en men vecht net zoo lang tot men meent ge lijk te hebben gekregen. Zoo moet men ook vechten voor zijn politieke beginselen d.w.z. men moet 24 door EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Geautoriseerde vertaling. Toen Marcus Vinsen Leah terug zag, na hun bezoek aan de tentoonstelling, merkte hij een verandering bij haar op. Hij vond haar in dezelfde stemming als den laatsten keer, toen zij plotse ling het zijn op de tentoonstelling moede was geworden en hem gevraagd had haar thuis te brengen. Het denkbeeld, dat hij Leah wellicht zou verliezen, martelde hem. Hij kwam beladen met geschenken. Hij bracht haar de fijnste bonbons en een klein juweelkistje, waarin een verrukkelijk mooi horloge lag. Hij had ook kaarten voor een fancy fair, waar de geheele groote wereld bijeen zou zijn. Maar Leah weigerde er hees te gaan. „Het is te gevaarlijk," zeide zij. „Moeder begint een beetje achterdocht te krijgen. Ik heb me den vorigen keer stemmen. Stemmen is teDslotte vechten voor zijn politieke zaak, is zijn politieke beginselen uitdragen. Wanneer er nn eens niemand zou thuisblijven bij de a.s. verkiezingen gelooven wij dat het vrijzinnige kie— zersleger in Zeeland een sterke kracht zal kunnen ontwikkelen. Een kracht in de richting, die wij meenen dat de goeds is. DE TOESTAND IN (IET ROERGEBIED. De toestand voor beide partijen in het Roergebied wordt nu langzamer hand zoo, dat men van weerskanten hard verlangen gaat, dat er een einde komen zal aan den tegenwoordigen toestand. De Dnitsche industrie wordt meer en meer lam geslagenzooals men weet zijn voorts de onderhandelingen met de regeering over de loonbetaling afgesprongen en het laat zich aanzien dat de meeste bedrijven binnenkort geheel stop zullen komen te liggen. En Frankrijk krygt nog geen dertigste deel aan cokes en nog geen twintigste aan steenkool van de hoe veelheden, die het vóór de bezetting, die bovendien veel geld kost en een kolossalen druk op de Fransche belas tingbetalers legt, kreeg. Van beide zijden komen dan ook telkens berichten over „voorstellen" maar geen ran tweeën wil de eerste zjjn. Dat mocht eens als een teeken van zwakheid worden uitgelegd Inmiddels zetten de Franschen hun systeem van veroordeelingen voort De Fransche krijgsraad te Hattingen heeft den arbeider Karl Rojek en zeke ren Jozef Hopf bij verstek ter dood veroordeeld wegens mishandeling van twee Fransche soldaten, van wie er een dientengevolge overleden is. Een machinist, oorlogsinvalide, kreeg wegens sabotage 2 jaar gevangenisstraf. Een koffiehuishouder uit Bochum we gens boycot van Franschen 3 maanden en 2 miljoen boete. De postdirecteur 2 maanden en 2 miljoen boete, we gens het weigeren postzegels te ver- koopen aan de bezettingstroepen. Nadat reeds 10 dagen geleden de domaniale wijngaarden aan de Moezel in beslag waren genomen, beeft de Rijnland-commissie thans, naar de Rheinische Volkszeitung meldt, ook het in beslag nemen van de wijngaar den in de Rijngouw gelast. Ook de gebouwen en de wijn in de kelders vallen onder het beslag. Een crisis in den Enjelschen landbouw. In het Engelsche graafschap Norwich dreigt een crisis tusschen boeren en arbeiders. De eersten, die veelal met verlies werken, willen dat de arbeiders vier uur per week langer zullen werken vo:r 't zelfde loon. De ellendige toe stand in den Britschen landbouw wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de slechte organisatie en aan de niet toe passing van wetenschappelijke methodes. ook zoo vreeselijk dom versprokenik zeide, dat ik naar de tentoonstelling geweest was. Natuurlijk zeide ik, dat ik er met juffrouw Carpenter heen was gegaan, maar 't is heusch te gevaarlijk, want moeder zou iets kunnen zeggen over de tentoonstelling den eersten keer dat zij juffrouw Carpenter ziet en dan komt het uit, dat ik haar bedro gen heb, en geloof maar vrij Marcus, dat het er dan niet te best voor ons uit zou zien." „Maar wat zal je hier alleen uit voeren 't Is zoo saai voor je en zoo eenzaam.» Leah haalde even haar schouders op. Zij zag er bijzonder lief uit. Zij droeg een japon van een eigenaardige kleur van blauw, die haar donkere schoonheid zeer goed deed uitkomen. „O, moeder spreekt er van, me naar vrienden van haar te sturen voor - een maand of wat. Ik weet niet, naar wie, ik geloof, dat ze nu eindelijk tot de ontdekking komt, dat het hier werkelijk wel wat erg vervelend voor me is." „Vrienden herhaalde Marcus en zjjn gezicht werd bleek. „Welke vrienden f» Hij meende, dat hij al de vrienden van Madame Duoheron kende. En het was groet nieuws voor hem, d*t zij j^Ti-cn. fitelje/fc is beter om voor Jlt wascbie SeritigbbS^P te nemen,don ben ik tenminste Cekcr, dat t goed mooi blijft. en die van de afdeeling Nijmegen-Tiel hebben zich solidair verklaard met de steenfabrikantenaandenBoven-IJssel. De uitsluiting in die afdeelingen zal onderscheidenlijk ingaan op 2 en 9 April Fabrikanten van Lifebuoy en Lux. De lersche rebellen. Reuter meldt uit Dublin, dat bij Wexford een aantal rebellen een aan val heeft gedaan op een afdeeling Vrij— staatstroepen. Deze sloegen de aanvallers terug, waarbij vier rebellen gedood en twee soldaten gewond werden. Uit een huis in Wexford hebben de rebellen drie soldaten van het Vrjj- staatleger ontvoerd, waarna zij hen met machinegeweren neerschoten. Volgens een Reuter-telegram uit Dublin is officieel melding gemaakt van verdere gevangennemingen van rebellen in verschillende deelen van het land, onder wie Boffin, de rebellen leider, die de lersche de Wet wordt ge noemd. Besprekingen. Fransche en Belgische socialisten houden te Berlijn besprekingen met hun Duitsche geestverwanten. Zjj heb ben hun een plan vooi gelegd, dat den herbouw een belangrijke rol in het vraagstuk van het herstel wil doen spelen en dat tevens van de door Frankrijk geëisehte veiligheidswaarbor gen rept. Indien te Berlijn een gemeen schappelijk programma van actie mocht worden ontworpen zal dit programma eerst nog aan de besturen van de Fransche en Belgische partijen moeten worden voorgelegd, alvorens geldigheid te verkrijgen. Stinnes, de bekende Duitsche in dustrieel, bevindt zich te Rome voor het houden van conferenties en heeft o.a. met twee Amerikaansche staal- koningen onderhandeld. D* Russische rechfspraak- Uit Moskou is bericht ontvangen dat vrienden had aan wie zij Leah zou willen toevertrouwen. „Ik zeg je immers, dat ik 't niet weet», antwoordde Leah korzelig „maar natuurlijk menschen met wie ik overal, in 't publiek kan komen, als moeder 't goed vindt, dat ik er heen ga." Marcus beet op zijn lip. Hij voelde zich miskend. Hij was altijd zoo goed en vriendelijk voor Leah geweest, zij zou nooit begrijpen hoe goed, waal om haar genoegen te doen, om haar een paar uurtjes pleizier te verschaffen, had hij zich heel wat opoffering getroost. Hij had geen fijnbesnaarde ziel, maar wel had hij eerbegrip en zijn geheime samenkomsten met Leah, zijn gehoor zamen aan haar autocratischen wil had den hem menig onaangenaam oogenblik bezorgd. Want hij koesterde een onbe grensde achting voor Rachel Ducheron en hij wist, dat het een groote slag voor haar zou zijn, als zij hoorde, wat er herhaaldelijk gedurende haar afwe zigheid gebeurd was. Toch deed hij een poging, om te zien of hij Leah van opinie kou doen veranderen. „Als je heengaat, zullen we weinig gelegenheid meer hebben om elkaar te ontmoeten," zeide hij, „zou je daarom vandaag niet nog eens met me uit willen gaan bet sowjetgereehtshof het doodvonnis heeft uitgesproken tegen den Roomsch Katholieken bisschop Zepljak en zijn vicaris-generaal. Vijf andere beklaag den zijn tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, acht andere tot drie jaar gevangenisstraf. Later is bericht gekomen dat de doodvonnissen zijn opgeschort. Een reserve-luitenant kwam met het s.s. „Johan de Witt" de vorige week uit Holland. Bij aankomst werd hem medegedeeld dat hij met l]/s jaar activiteits-tracte- mentdadelijk kon repatriëeren. Hetgeen schielijk aangenomen wordt en per keerende //Johan de Witt" gaat de man terug, als zijnde hier „over» bodig". Versmeten aan belastinggeld Uitrustingkosten. Ie klasse passage v.v. I1/» jaar activiteits-tractement. Een goede reputatie van waarachtige bezuiniging. Hoevelen zullen nog in zoo'n geval komen te verkeeren Wie is de schuld Hoe is de verhouding tusschen Indië en Plein dat zooiets kan voorkomen Wij vragen slechts zegt de „Java- Bode». Uit de steennijverheid. In de uitsluiting op de steenfabrieken aa» den Boven-IJssel is geen verandering gekomen. De fabrikanten van de langs de Waal gelegen steenfabrieken in de afdeeling Nijmegen-Millingen-Erlecom Maar Leah bleef bij haar voornemen nu zij de vervulling van haar wenBch zag naderen, begon ze is te zien, dat Marcus, hoewel hij haar tot nog toe van veel nut was geweest, haar in de toekomst weinig of niet meer zou kun nen dienen. En dus besloot ze, hoewel ze gaarne naar de fancy fair had willen gaan, zichzelf dat genoegen te ontzeggen. „Ik zeg je, 't is te gevaarlijk," herhaalde zij. „Moeder is erg vreemd geweest de laatste dagen. Gisteren is zij bijvoorbeeld plotseling midden op den dag thuisgekomen. Dat is iets, dat zij nog nooit gedaan heefi, zoolang ik mij herinneren kan." Toen voelde zij dat ze toch iets vriendelijks moest zeg gen „'t Is natuurlijk heel lief van je, Marcus, en ik dank er je wel voor en vooral voor dat beeldige horlogetje, dat gewoon verrukkelijk is. Maar ik zal iets moeten bedenken om het te kun nen dragen, want ik heb er zoo n idee van dat moeder er heelemaal niet over gesticht zou zijn, als ze wist, dat ik cadeaux van je aannam." Toen Marcus weg reed, zat hij som ber voor zich uit te staren in zijn auto. Meer dan ooit was hij ervan overtuigd, dat hij met Rachel Du cheron moest spreken. Het denk beeld, dat er personen waren, die Veilingsver. ZuidBeveland. Dinsdag hield de veilingsver. „Zuid- Beveland» een alg. verg. in het Schuttershof alhier ouder leiding van den beer H. A. Hanken. De heer Hauken openue de verg. en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spreker sprak de hoop uit dat het jaar 1923 meer zonneschijn voor de Veiling zal brengen dan 1923 gebracht heeftdat jaar staat met een zwarte kool aangeteekend. Moge het prachtige voorjaarsweer dat we thans hebben een gunBtig voorteeken zijn. De notulen van den secretaris, den heer A. v. d. Poest Clement, werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter sprak ziin spijt uit dat de aangekondigde lezing niet kan worden gehouden, temeer waar het fruit meer naar Engeland zal moeten worden uitgevoerd, nu onze Oostelijke buren niet afnemen. Het bestuur der Veilingsvereeniging is gaarne bereid te onderhandelen met den koopmansbond, die dezer dagen tot stand is gekomen. Spreker betoogt dat in beider belang kooplieden en veiling moeten samenwerken. (Applaus) Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in 1922 zijn gehouden 47 groote en 107 kleine veilingen. In het ledental kwam weinig verandering, het liep terug van 1007 tot 994. De zaak betreffei de de O.W.-belasting is nog hangende. Het veilingsgeboaw voldoet uitstekend. Aau de bestaande bepalin gen wordt streng de hand gehouden, zoodat knoeierijen zooveel mogelijk vermeden worden. Ondanks de donkere wolken wordt de meening uitgesproken, dat de toekomst toch met vertrouwen, tegemoet kan worden gezien. Do heer M. v. Harmeien, lerseke, verklaarde namens de fin. commissie, waarin ook de heer Lindenbergh zitting had, dat de rekening 1922 geheel in orde isspreker brengt dank voor de keurige administratie. Ook stelde de commissie het zeer op prijs dat het bestuurslid v. d. Bosch op de ver gaderingen was om inlichtingen te geven. De rekening wordt hierna goed gekeurd. De Winst- en Verliesrekening en de Balans 1922 werden goedgekeurd. In de comm. voor 't nazien der rekening 1923 werd in plaats van den heer P. Lindenberg, Wemeldinge, gekozen de heer P. Zegers, Kapelle. De voorzitter wenscht den leden ge luk er mee, dat de registratiewet is aangenomen, wanneer deze echter in werking za! treden, weet spreker nog niet. De Eerste Kamer moet zich nog uitspreken. Spreker geeft den leden in overweging om het voorstel i. z. het perce»tage (2 pet. voor de groote en 5 pot, voor de kleine veilingen), gezien haar zoo na stonden, dat zij hun haar kind wilde toevertrouwen, en dat hij die personen niet kende, vervulde hem met angst. Het feit, dat Leah in zulk een volkomen afzondering leefde, had hem een gevoel van rust en zekerheid gegeven. Daarenboven veronderstelde hij, en dit was niet onnatuurlijk, dat Madame Ducheron wel wist, wat er waarschijnlijk zou gebeuren, namelijk dat Leah en hij samen in 't huwelijk zouden treden. Want anders zou zij hem toch nooit vergund hebben op zulk een intiemen voet met haar en Leah te komen, hem niet zoo geheel haar vertrouwen hebben geschonken. Natuurljjk vermoedde zij niet, dat hij van dat vertrouwen al een zeer ruim gebruik gemaakt had maar toch bleef het een feit, dat hij de eenige was, wien zij toegang tot haar huis had gegeven en dien zij met Leah in aan raking had gebracht. „Ja, ik moet zoo spoedig mogelijk met haar spreken," was de slo'som van zijn overpeinzingen, jj Hij durfde zichzelf niet bekennen, hoe bezorgd de verandering, die hij in Leah bespeurd had, hem maakte voor de vervulling van zijn wenschen. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1