SUNLIGHT- EN VIM-CADEAUX BON. SUNLIGHT EN VIM, N\ 87, Dinsdag 27 Maart 1928 110 jaargang BUITENLAND. Binnenland. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent, VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond, GOESCHE g COURANT Uitgave Naanil. Venaoot etsap Goesehe Courant SEspSfe' en Kleeuwans Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrtil ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers cent. Uitgevers!)edrijf.Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. Z\j, die zich met ingang van 1 APRIL 1923 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. UIT HET BEZETTE GEBIED. Bij een van de laatste verordeningen van de hooge geallieerde commissie in het Rijnland is beslag gelegd, in bet bezette gebied, op alle goederen, die voor het herstel hadden moeten worden geleverd, en waarvan dit sinds 1 Januari niet meer heeft plaats ge had. Een Belgisch ambtenaar van het leveringskantoor te Wiesbaden heelt Zaterdag te Dusseldorp voor het eerst, volgens die verordening, 1300 ton ge- reedsclap ter waarde van 5 millioen frank in beslag genomen. Uit Brussel wordt gemeld dat de voorloopige rechten van 10 pet. ad valorem op de goederen, die in Duitschland worden ingevoerd, zijn afgeschaft met ingang vau 25 Maart om middernachtde Duitsehe tarieven worden weer van kracht verklaard. Of dit alleen voor het Be'gisch bezette gebied geldt is uit dit bericht niet duidelijk. Communisten in Duitschland. Naar de Koelnische Zeitung meldt, ziju fer te Rotthausen al sinds verleden week Zaterdag nieuwe communistisch honderdschappen gevormd. Deze trek ken door de straten en ranselen an dersdenkenden af. Ook houden zij executies op den openbaren weg. Dinsdag kwamen op de markt ópgeveer 2000 jonge mannen bijeen, voor het meerendeel gekleed in groene kielen, zooals de communisten vaak dragen. Zij zetten de gebouwen van de mijn Dahltusch af. 's Nachts rukten uit alle hoeken van Gelsenkiichen groote en kleine afdeelingeu communisten aan, die stelselmatig doordrongen tot schacht I. Zij drongen met geweld de woning van den directeur Kosten binnen en doorzochten tevens de dienstwoningen van het personeel. De communisten zochten tevergeefs naar wapens. In- tusschen had zich personeel op straat gewaagd, dat door de communisten werd aangehouden, die naar het wacht woord vroegen. Toen het personeel daarop niet antwoordde, schoten de communisten. De aanvoerder van de bende was een Rus, die op de mijn gewerkt had, doch eenige dagen te voren zijn dienst had opgezegd. Kabaal in de pransche Kamer- De ontevredenheid der Pransche communisten, socialisten en radicalen over de Roerbezetting beeft in de Kamer tot een incident geleid. Op een ge geven oogenblik schreeuwde de com munist Vaillant-Conturier Poncaré toe uWij vreezen uw eigen waanzin Toen Berthon hem bijviel ontstond er een rumoer gelijk de Kamer nog zelden hoorde. Poincaré verloor zijn zelfbeheersehiDg. Hij maakte Berthon voor schurk uit. Abel Faivre stelde toen voor den president van den minis terraad tot de orde te laten roepen. Een slaafs greep De Pruisische regeering heeft het besluit genomen de Deutsch-völirische Freiheitpartei te verbieden. Dit is de vroegere partij der nationaal gezinde soldaten. Verwacht wordt dat, naar aanleiding van dit besluit, verschillende benden vanuit Thüringen in Pruisen zullen binnenvallen. De politie in ge heel Pruisen heeft het alarmbevel ontvangen. De Belgische Zomertijd. Bij Koninklijk besluit, in overeen stemming met den kabinetsraad ge nomen, is bepaald, dat de zomertijd in den nacht van 31 Maart op 1 April om 11 uur zal worden ingevoerd. Er dient echter op te worden ge wezen, dat er van verschillende kanten reeds protesten zijn opgegaan, om deze reden, dat alleen België den zomertijd zon invoeren. Waar bet geld biyt. Men schrijft aan het Centrum N. N. te Z. van 16 Mei 191430 Juni 1917, tijdelijk rijkstelefoniste, daarna vast, vroeg en verkreeg midden 1920 ontslag wegens huwelijk met rijksambtenaar. Ziedaar de situatie. j Ongeveer Juli 1922 komt er nu een schrijven van den Raad van Arbeid van ongeveer de volgende strekking 't Ministerie van Waterstaat geeft ons opdracht voor u een rentekaart gereed te maken. Gelieve de volgende gegevens te verstrekken, enz. Nadat het antwoord niet inkwam volgde na 14 dagen een aanmaning en kort daarna een persoonlijk bezoek van een agent. Deze gaf toe, dat we van een voort- plakkenf fmochten afzien en gaf gelijk, dat we zulks deden. Basta, zou eik normaal meneeh denken. Zoo .niet het Ongeveer November volgt de uit spraak van deu voltalligen Raad van Arbeid (hoeveel kosten brengt dit met zich dat N. N. gerechtigd was van verzekering af te zien en op folioformaat de mededeeling hiervan. Och, neen. Vorige week volgt nog een renteboekje van 40 bladzijden druks. Op de enveloppe stond Wanneer men één oog verloren heeft, moet men vaak het andere gebruiken om naar een baantje uit te zien. Past daar niet beter„Wanneer men niets meer weet, moet men vaak werk zoeken om bezig fe blijven En dit is één geval. Hoeveel kosten zoo de honderden gevallen samen De zomertijd. Het ontwerp-Biaat is, naar //De Tijd// verneemt, in de afdeelingeu der Eerste Kamer ongunstig ontvangeD. Men rekent op verwerping. In parlementaire krin gen wordt een compromis-voorstel van de Regeering verwacht, dat in de rich ting van den middel-Europeeschen lijd zou gaan. Wetsontwerpen ingetrokken. Ingetrokken zijn de wetsontwerpen tot regeling van het bewaarschoolon- derwijs en tot regeling van de licha melijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd. Gemeenteraadsleden Vrijbeidsbond. Te Amsterdam is Vrijdag en Zater dag het congres van de ver. van ge meenteraadsleden in den Vrijheidsbond gehouden. De heer P. J de Kanter, directeur van de Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag leidde in z/De ontredderende gevolgen voor de gemeenten zoowel uit financieel als uit paedagogisch oogpunt van de huidige onderwij swetgeving." De volkomen financieele gelijkstelling heeft voor de financiën der gemeente zeer ernstige gevolgen gehad. Bij de behandeling van het wetsont werp in de Tweede Kamer heeft de heer Otto met grooten nadruk gewaarschuwd voor de fatale gevolgen van deze wet welke de gemeentekassen ter beschik king stelt van het bijzonder onderwijs. Men heeft naar deze waarschuwing niet geluisterd. Maar veel eerder dan iemand heeft durven voorspellen, heeft de Minister zich verplicht gezien het bekende Bouwwetje in te dienen ompaal en perk te stellen aan den ongebreidelden bouw van bijzoudere scholen. Hoeveel tonnen, om niet te spreken van millioenen, zijn in die twee jaren reeds volkomen nutteloos uitgegeven, en dat in een tijd van zware financieele zorgen voor ons geheele volk en al zijn organen. Maar ook hoeveel zede lijk kwaad is daardoor gesticht Het is duidelijk, dat ten spoedigste bezuiniging zal moeten worden gezocht door den bouw van groote schoolge bouwen, waarin verschillende scholen, onverschillig tot welke godsdienstige richting zij behooren, kunnen worden ondergebiacht, en ook dat de bestaande schoolgebouwen zooveel mogelijk op deze wijze moeten worden aangewend. Spr. achtte het onbillijk, dat de Minister, die over het vervolgonderwijs zoo ongunstig denkt, de Gemeenten nochtans niet heeft ontheven van de verplichting het bijzonder vervolg onderwijs te bekostigen. Besloten werd een studiecommissie voor de reorganisatie in te stellen. Aangenomen werd de volgende con clusie „De verzwakking van de auto nomie der gemeente als gevolg der tegenwoordige centrale onderwijswet Vanaf heden is onze nieuwe catalogus der Sunlight- en Vim geschenken op aanvraag gratis verkrijgbaar na in zending van onderstaanden bon. Voortaan zullen de geschen ken uitsluitend worden verstrekt tegen inlevering van de bekende uitkn;psels der Sunlight-doozen en de ronde kaartjes der Vimbussen, welke op het strooideksel zitten. Lux-uitknipsels welke ons vóór 1 Mei bereiken, zullen nog in aanmerking komen voor de geschenken vermeld in den nieuwen catalogusna dien datum worden voor Lux- uitknipsels geen geschenken meer verstrekt. Het verdient echter aanbeveling de Lux-uitknipsels toch zorgvuldig te bewaren, aangezien binnenkort voor trouwe spaarders van Lux-uitknipsels toch andere, zeer waarde volle verrassingen worden beschikbaar gesteld. De Holl. Sunlight- en Vim uitknipsels moeten aan ons adres als brief worden opgezonden met een opgave van het aantal uitknipsels dat men insluit en wat men er voor verlangt. Deze opgave moet vooral niet afzonderlijk, doch bij de uitknipsels worden verzon en NAAM en ADRES van den afzender goed duidelijk vermelden. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Vlaardingen. ALLEEN naam en adres invullen en als DRUKWERK te verzenden in open enveloppe. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Vlaardingen. Verzoeke mij naar aanleiding van Uw advertentie in de Goesche Courant te zenden een Geïllustreerde Catalogus der Geschenken, verkrijgbaar voor de uitknipsels der Hollandsche SUNLIGHT- cartons en ronde kaarljes der VJM-bussen. Naam Adres en Woonplaats wetgeving is niet in het belang van het onderwijs zelf". In behandeling kwam hierna het vraagstuk „De druk der Gemeentelijke Belastingen", ingeleid door den heef J. H. Th. O. Kettlitz, wethouder vau Utrecht. Deze inleider kwam tot de volgende conclusies 1. De zeer ongelijke belastingdruk iu de verschillende Nederlandsche Gemeenten, zooals die door vergelijking van de belasting op bet inkomen, de opcenten op de personeele belasting en die der vermogensbelasting, tot uit drukking komt, is onbillijk. 2. De administratieve en financieele lasten die ten gevolge van rijkswetten op de Gemeenten worden gelegd, moe ten door het Rijk worden vergoed. 3. Voor zooverre punt 2 niet geheel doorvoerbaar is, mag worden verlangd dal door het Rijk geen financieele lasten op Gemeenten worden gelegd voordat daarover met de betrokken gemeentebesturen overleg is gepleegd en is nagegaan in hoeverre de draag kracht dier gemeenten het opleggen van nieuwe lasten toelaat. 4. In elk geval moeten de koslen van verpleging van armlastige krank zinnigen, van het lager onderwijs en van de politie voor rekening van het Rijk komen. 5. Het is de plicht der gemeente besturen met alle kracht mede te werken tot vermindering van den gemeentelijken belastingdruk ten einde de te zware lasten der inwoners te verminderen en de mogelijkheid van kapitaalvorming en herstel van den economischen toestand te bevorderen. De 4e conclusie werd teruggeuomeD; hierover zal nog een vergadering ge- honden worden. De vergadering sprak zich uit voor behoud van georganiseerd overleg dat echter niet tot medezeggenschap mag leiden. De heer W. de Geus kwam tot de conclusie dat elke classificatie (in verband met den standplaatsaftrek der ambtenaren) onbillijk is en een achterstelling van het platteland. Faillissementen ip Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Maart in Nederland uitgesproken 106 faillissementen tegen 63 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot eu met 23 Maart 1923 1014 faillissementen tegenover 593 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Wijkverpleging. Met dank door Zr. V. ontvangen voor verleende hulp een gift van f 10, van f 8 en van f 25, waarvan f 10 voor versnaperingen enz. voor de arme zieken. Met hartelij ken dank ontving zuster S. van een onbekende 68 halve centen, benevens f 1alles voor de zieken. De kiezerslijst. Op de nieuwe kiezerslijst komen voor de Tweede Kamer 4190, voor de Prov. Sta ten 4093 en voor den Gemeen teraad 3901 kiezers voor. overkanssexajien avondschool voor Ambachtslieden. Van de le naar de ie klasse. J. de JongeP. ZandeeH. van Blois J. Ilollestelle A, Verboom J. Govers P. C. J. Visscher en J. J. van Zweeden. Afgewezen 3. Van de ie naar de Se klasse. A. L, van die RepeM. de Hamer en A. Siinonse. Van de Se naar de 4e klasse. A. A. Hillebrand W. Terdinandusse J. M. Taillie J. H. C, Re jj er se en C. Snoep. Van de 4e naar de 5e klasse. A, Eversdijk en T. Geense. Voor de volwassenen bestaat geen klasse ook niet voor den Motoren- rsus. rljksdagnormaalschool. Vrijdag gaven de leerlingen van de Rijksdagnormaalschool een avondje voor genoodigden in de P. v. O. alhier. De directeur, de heer F. Mays, riep ouders, vrienden en in 't bijzonder den schoolopziener, den heer Brandsma, een hartelijk welkom toe. Spreker wees op de waarde van schooluitstapjes, niet alleen voor 't aanschouwelijk onderwijs, maar meer nog voor de winBt voor gemoed en karakter. Zoo geeft ook dit avondje winst voor de opvoeding en versteekt den band tusscben leeraars en leerlingen. Daarna werd een uitgebreid pro gramma op voortreffelijke wijze uit gevoerd. De koorzang, onder leiding van den heer D. J. Remijn, trof door zuiver heid en gevoel. Het zangspel„In 't land terug", met de fleurige Italiaan- sche, Zwitsersche, Spaansche eu Duit- sohe costumes der meisjes was zeer aardig. De declamatie nrs. der jongedames Kriena v. Houten, Dien Crucq en Mien Everse waien zeer duidelijk van uitspraak, mooi van klank en getuig den van goed begrip, meermalen was het ontroerend mooi. Ook de keuze der gedichten was gelukkig. De heer A. J. de Haas heeft veel eer van zijn werk. Het tooneelslukje //Het Kamerschut* van fleyermaDs, werd onder leiding van den heer J. van Oort door alle medespelendeD alleraardigst gespeeld. Ook het grapje der gymnastenclub viel zeer in den smaak. De vrije en ordeoefeningen voor jongens en meisjes stonden onder leiding van den heer G. T. Ruben, wat zeggen wil dat ze vlot en correct werden uitgevoerd, 't was tip-top in orde. Vermelden wij even dat de heer Brandsma, die om 9 uur weg moest, zijn ingenomenheid met dezen avond uitsprak en hoopte dat deze eerste door meerdere gevolgd zal worden. Spreker vond dat de Rijksnormaalschool op den goeden weg is. Door de jongedames S. Blanker en J. Berger werden aardige pianonrs. ten gehoore gebracht. De clou van den avond vormde ongetwijfeld het ,/Tooneeltje uit de Camera Obscura". Het avondje bij de familie Stastok, voor tooneel bewerkt door den heer de Haas en onder diens leiding ingestudeerd. Dit tooneeltje kwam schitterend tot zijn recht ook door de groote stilte in de zaal. Gespeeld in de fraaie costumes van 1840, met de lange pijpen, ont stoken aan een kooltje vuur, met de fijn tinkelende speeldoos, was het alsof een serie pastels aan ons oog vertoond werd. Het spel (ook 't moeilijke stille spel en het groepspel) was van allen zeer goed, er was een mooie eenheid in bereikt. Aan hel einde van den avond bracht de heer Mays d.iDk aan alle mede werkenden. Vermeiden wij tenslotte nog dat de klank van de piano der fa. Dekker zeer fraai was en dat de meubelen van de heer Boone, uitstekend voldeden. Raadsagenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Donderdag den 29 Maart 1923, des namiddags 2 uur. Punten van behandeling Vaststelling der notulen van de ver gadering van 11 Januari 1923. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot wijziging der be grooting van het Grondbedrijf voor 1922. 3. Voorstel tot ruiling van grond met de vereeniging //Help U Zeiven.* 4. Verzoek van den heer E. Verbeem om aan hem te verkoopen een deel van het terrein van het Schuttershof. 5. Voorstel tot het treffen eener nieuwe regeling inzake de administra- i tieve hulp van den gemeente-Ont- vanger. i 6. Voorstel tot het richten vau een verzoek tot H. M. de Koningin om wijziging te brengen in het tarief der I sas- en havengelden. 7. Verzoek van den heer A. A. Brombaoher om eervol ontslag als lid

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1